Heilige Vader waakt over dorpspolitiek Nazaref Een kloon van de zoon van God? Geloof Samenleving Bisschop Eijk: niet beschadigd, wel pijn c Het Kruis en de lijkwade «ft. VANDAAG dé modelgeestelijke van de Contrareformatie. Hij stichtte seminaries, schreef een nieuwe cate chismus, liet kerken opknappen, verbeterde de liturgie en bezocht als bisschop van Milaan voortdurend al le kloosters en parochies van zijn diocees. Kortom, Carolus haalde de bezem door de kerk. Dat leverde hem ook vijan den op, maar die moesten afdruipen toen hij in 1576 tijdens een pestaanval bleef zorgen voor de zieken. Terwijl de gou verneur van Milaan en zijn bestuurders vluchtten dwong Carolus zijn geestelijken te blijven. In India worden vandaag optochten gehouden, verhalen verteld en hymnen gezongen ter ere van goeroe Nanak, de stichter van de Sikh-religie die op 4 november 1469 werd geboren in het huidige Pakistan. Nanak leerde dat uiterlijke rituelen er niet toe doen en dat God door geen religie kan worden gedefinieerd. Hij had daarbij vooral het hindoeïsme en de islam op het oog, de godsdiensten die in zijn land de meeste aanhangers hadden. De komende nacht vieren moslims de hemelvaart van hun profeet Mohammed. Naar verluidt werd Mohammed (zesde eeuw), die in deze nacht voor de moskee in Mekka te sla pen, door aartsengel Gabriël gewekt. Op een wit paard met vleugels aan z'n hoeven vloog hij naar de Tempelberg in Je ruzalem, waar Mozes, Jesaja, Jezus en andere profeten een maaltijd nuttigden. Mohammed at mee en klom via een ladder naar de zevende hemel. Daar zag hij God. Vrijwel niemand geloofde zijn verhaal. Later werd dat anders. Ter nagedachtenis van de hemelvaart van Mohammed bouw den moslims de beroemde El Aksa-moskee nabij de plaats waar ooit de heilige tempel van het joodse volk heeft ge staan, en waar Abraham zijn zoon Isaac wilde offeren aan God. Avond over psychiatrie leiden De veranderingen in de psychiatrische zorg, waarbij pa tiënten steeds vaker worden behandeld op de plek waar ze wo nen, zijn vanavond onderwerp van gesprek tijdens een bijeen komst in de Vredeskerk aan de Van VoÜenhovekade 21 in Lei den. Bas van Duyvenvoorde en pastor Erik van den Borne van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest en Cor Nieraad van het Riagg verlenen hun medewerking aan de de informatieavond, die met name bedoeld is voor kerkbezoekers. De bijeenkomst duurt van acht tot tien uur. Najaarsconcert Cantate Domino zoeterwqudeHet koor Canate Domino treedt vrijdagavond om half negen op in de Dorpskerk in Zoeterwoude. Het programma is opgebouwd rond bekende kerkelijke teksten zoals het agnifi- cat, het Te Deum en het Pater Noster. De koorzang wordt afge wisseld met orgelspel door Frans Dijkstra. Kaarten kosten tien gulden en zijn vanaf tien over acht te koop aan de ingang van de kerk aan de Dorpsstraat. Celstraf voor Chinese katholieken peking Zeven leden van de ondergrondse Katholieke Kerk in China zijn tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens ver storing van de sociale orde. Dit heeft de politie in Peking beves tigd. De ondergrondse kerk onderhoudt banden met het Vati- caan. De zeven katholieken zijn in juni gearresteerd en in au gustus veroordeeld, aldus de woordvoerder. Hij weigerde in te gaan op het bericht over de arrestatie van bisschop Jia Zhiguo van de ondergrondse kerk in de stad Zhengding. „Wij kennen niemand met die naam." Volgens een Amerikaanse stichting is de bisschop, die al meer dan twintig jaar in gevangenschap heeft doorgebracht, op 15 augustus gearresteerd en nog steeds niet vrijgelaten. Woolderink nieuwe hoofdaalmoezenier den haag Vicaris A. Woolderink is benoemd tot hoofd van de dienst rooms-katholieke geestelijke verzorging bij de krijgs macht. Hij krijgt de leiding over de 61 aalmoezeniers bij land macht, marine, luchtmacht en marechaussee. De 47-jarige Woolderink volgt B. Heutinck op, die twee jaar hoofd-krijgs- machtaalmoezenier is geweest. Beiden zijn priester van het aartsbisdom Utrecht. Na zijn studie aan de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat in Heerlen en de priesteropleiding Rolduc in Kerkrade werd Woolderink in 1979 tot priester gewijd. Hij is sinds 1991 pastoor in Maarssen. Van 1986 tot 1996 was hij lid van de priesterraad van het aartsbisdom. Als aalmoezenier staat hij nu in rang gelijk aan een kolonel. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Katwijk aan Zee (Ichthuswijk), U.W. van Slooten te Heerde. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Eerbeek, mw drs. J. Eldering-Schenkel te Ap pelscha. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Genemulden, R. Kok te Sliedrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Elspeet, W.J. Kareis te Hardinxveld-Giessendam. ad bloemendaal Suleiman Abu Achmed waar schuwt de paus voor de laatste maal. „Wees welkom in Naza reth, maar kom niet aan ons recht een moskee te bouwen op onze heilige grond", roept hij dreigend na afloop van de ge bedsdienst. Abu Achmed, leider van de plaatselijke afdeling van de Islamitische Beweging, vindt dat het Vaticaan veel te in zijn bemoeienis met de stad. Onlangs kregen de moslims van de Israëlische regering toe stemming een moskee te bou wen naast de katholieke Basi liek van Maria Boodschap. Dat schoot de paus in het verkeerde keelgat. In een zure reactie liet een Vaticaanse woordvoerder weten, dat zijn baas er hard over denkt Nazareth links te la ten liggen als hij volgend jaar maart het heilige land bezoekt. Misschien wordt zelfs de hele reis afgeblazen. „De toestand draagt niet bij aan een mogelijke pelgrimage van de Heilige Vader naar dat grootse heiligdom", formuleer de Joaquin Navarro-Valls de be zorgdheid van Rome. Volgens de pauselijke zegsman koestert Johannes Paulus een speciale genegenheid voor de christe nen van Nazareth. Daarom ver wacht hij van de Israëlische re gering, dat het 'christelijk hei ligdom zal worden geëerbie digd en dat zorg zal worden ge dragen voor vrije en vreedzame toegang voor pelgrims'. Minister van openbare veilig heid Shlomo Ben-Ami heeft een paar voorwaarden verbonden Hfitted Er komt een moskee, maar voorlopig houden de islamieten in Nazareth hun diensten nog in de open lucht. aan de bouw van de moskee. Zo zal het godshuis maar een deel van het braakliggende ter rein naast de basiliek mogen beslaan en dient er een duide lijke afscheiding komen. Een nieuwe politiepost in de buurt moet de vrede waarborgen. .Allemaal politiek. Allemaal bullshit", vat de eigenaar van een bij de basiliek gelegen kof fiehuis het regeringsbesluit groningen anp Bisschop Eijk van Groningen voelt zich door de commotie rond zijn persoon niet bescha digd. Maar de affaire - of hetze, zoals hij het zelf noemt - heeft hem wel pijn gedaan. Dat zegt hij in het Bisdomblad van Gro ningen. Zaterdag wordt Eijk tot bisschop gewijd. „Ik zou overdrijven als ik zou zeggen dat het mij niets heeft gedaan", aldus Eijk. Maar be schadigd vindt hij een te groot woord. „Dan zou ik een deuk hebben opgelopen die er de eerste tien jaar niet uit te krij gen is. Dat gevoel heb ik niet." Er is veel over hem geschre ven, 'zonder dat de mensen mij kennen'. Dat heeft hem pijn ge daan. De publicaties in de pers over zijn colleges moraaltheolo gie hebben het beeld opgeroe pen van een meedogenloze priester. „Dat is buitengewoon jammer. Zo is een scheef beeld ontstaan", zegt Eijk, die de naam van kerkhistoricus dr. A. van Schaik niet noemt. Die maakte in het weekblad Her vormde Nederland delen van de van Eijk over onder meer homoseksualiteit openbaar. Eijk had het 'buitengewoon vervelend' gevonden als de kernachtig samen. Met de eer ste constatering slaat hij in ie der geval de spijker op de kop. Twee jaar lang heeft de regering van premier Benjamin Neta nyahu de zaak op zijn beloop gelaten, bang om partij te kie zen en in de ijdele hoop dat de kwestie zichzelf zou oplossen. Dat leidde tot steeds meer spanning, die zich afgelopen pasen ontlaadde in een con frontatie tussen islamitische en christelijke jongeren, met twaalf gewonden als gevolg. De nieuwe regering van Ehud Barak overzag het slagveld en kwam tot de conclusie dat de christenen politiek gezien wei nig meer voorstellen. Meer dan zeventig procent van Nazareths bevolking is moslim en sinds vorig jaar bezet Abu Achmed met zijn fractie van de Islamiti sche Beweging tien van de ne gentien zetels in de gemeente raad. Dat maakte de keuze niet zo moeilijk. De moslims van Nazareth zijn tevreden met het regerings besluit. De moskee die ze willen bouwen zal wat minder groot uitvallen dan was voorzien, maar daarmee valt te leven. De gebedsdienst in de protesttent, die ze twee jaar geleden op het omstreden terrein helw gericht, verloopt dan iU der enig probleem. InL tim Sle'im, die zich vaj ke uitspraken onthoutj in zijn preek tot de zes gelovigen dat de pauS|CC zierig welkom zal woi reid. De gastvrijheid vaiij volking van Nazareth s| borg voor. ld De christenen van h hebben besloten zichir onvermijdelijke neer te De tijden waarin ze h|n bare leven beheerstar voorgoed voorbij. Een Ja de gemeenschap isilf greerd en de achterblijf nen het wat bevolking betreft niet opnemen nt moslims. Ramez Jerat christelijke burgemeeét de stad, had op het hel 1: naast de basiliek een| Venetiaanse stijl gedacio het jaar 2000 de pelgriit; paste wijze te ontvanis plaza wordt nu een dojei tje. Galilea, het gebied oiP' reth, is een lappendeke le bevolkingsgroepen telt. Vertegenwoordigen landelijke overheid lop?a eieren. Voor een politieft als Abu Achmed ligger houdingen in de staid; heel simpel. „Bovenaf de joden," zegt hij. „Dt 1 ren zijn tweederangs (e maar ook onder ons heFe een rangorde geschal1 christenen zijn numif dan komen de druzenio maal onderaan hebbenni ons, moslims, een plaatfc ruimd." ie mensen in het bisdom niets meer met hem te maken had den willen hebben. Maar dat is niet gebeurd. In de ontmoetin gen met de dekenaten is hij een afwachtende, maar open hou ding tegengekomen. „Zo van: laat ons nu eerst maar eens zien hoe Eijk als mens is." De nieuwe bisschop is blij met die nuchtere opstelling van de noorderlingen. Hij constateerde ook, dat er op zeker moment een omslag in de discussie kwam. Volgens de bisschop brak het besef door dat er ook nog zoiets als gods dienstvrijheid bestaat. „Veel mensen vonden dat het moet kunnèn dat een aantal moeilij ke punten een keer genoemd wordt, in alle vrijheid. Maar de wijze waarop had ik niet in de hand. En dat weten mensen." Eijk heeft van de gebeurtenis sen geleerd dat, hoe pijnlijk zo'n crisis ook kan zijn, je je daardoor niet moet laten bepa len. Als je ook zelf nog eens emotioneel reageert, maak je de zaak alleen maar erger, zegt hij. „De positie die ik heb, is ont zettend gevoelig. Je moet daar eerst in groeien. Door deze af faire heb ik een snelcursus eie- renlopen gehad en een cursus tactiek." BOEKBESPREKING De Duitse onderzoeker Holger Kersten schreef al eerder boe ken met opzienbarende theo rieën over de historische Jezus, zoals 'Jezus leefde in India'. Een titel die niets te raden overlaat omtrent de inhoud. Ook over de beroemde Lijkwa de van Turijn bracht hij, samen met Elmar R. Gruber, een boek uit: Das Jesus Komplott. Dat was nadat in 1988 een aantal onderzoeksinstituten met be hulp van de radiokoolstofme- thode (C14-methode) de leef tijd hadden bepaald van het linnen doek met de afbeelding van een man, waarvan wordt verondersteld dat het Jezus is. Uitkomst: het doek moet een middeleeuwse vervalsing zijn, want het is niet ouder dan de veertiende eeuw. „De resultaten van het onder zoek deugen niet, de onder zoeksinstituten deugen niet, het Vaticaan deugt niet, de lijk wade is echt", luidde het ant woord van Kersten en Gruber in Das Jesus Komplott. Nu wil het geval dat nieuw onderzoek inderdaad heeft aangetoond dat er reden blijft voor twijfel. De verontreiniging die de lijk wade in de loop der eeuwen heeft opgelo pen zou de koolstofcon centratie in de vezels hebben ver anderd. Ker sten en Gru ber klommen direct weer in de pen en schreven Het kruis en de lijkwade. Naast de ver ontreiniging die de C14-metho- de onbe trouwbaar maakt voor een juiste da tering, weten ze 341 pagina's lang argumenten op te som men, die hun visie op de zaak ondersteunen. Volgens Kersten en Gruber is nu 'onomstotelijk aangetoond dat de lijkwade van Turijn de ware beeltenis van Christus is en dat Hij bovendien nog in le ven was toen Hij in het linnen werd gewikkeld.' Het Vaticaan heeft belang bij bevestiging van de echtheid van het reli- Elmar R. Gruber Hdlger Kersten kwie. Maar niet bij de claim van de schrijvers, dat Christus niet aan het kruis gestorven zou zijn. Hij moet in leven zijn geweest, en rechtop heb ben gestaan, om een der gelijke afbeel ding op de linnen lijkwa de na te la ten, zeggen de auteurs. Als ze gelijk hebben, is dat een con clusie die het christelijk geloof in z'n hart raakt. Vandaar dat het Vaticaan wel de echtheid bevestigd wil zien, maar niet de hele waarheid, aldus de schrijvers. Een beetje bloed van de lijkwa de is in handen van een Ameri kaanse wetenschapper geval len en die heeft er inmiddels het DNA van gekloond. Het materiaal ligt opgeborgen in de bloedbank van de Universiteit van Texas. Theoretisch mogelijk uit dit DNA eei we Jezus te klonen. „Nu de erfelijke informatie vi schien de man die door dan een miljard mensen. Zoon van God wordt be schouwd, erop binnen bare tijd tot nieuw levei worden gewekt", schrijV, Kersten en Gruber. In feite is de voor velen ii onbekende mogelijkheio 'man van de lijkwade' tel nen, het enige dat Het ki de lijkwade een beetje sp ning bezorgd. De rest is I nopsis te lezen op de acl flap. De hele vloedgolf v orieën, feiten, en geschil lessen die de schrijvers p teren zijn gericht op het van hun visie. Maar hoe» trouwbaar Kersten en Gr zelf zijn in de lijkwadekvl komt in dit boek niet naiC onno van 't klooster Titel: Het kruis en de lij^ Auteurs: Holger Kersteif Elmar R. Gruben f Uitgeverij: Ankh Herme WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Finland: Wolkenvelden, maar in het zui den ook af en toe zon. Met name in het noorden soms wat regen of sneeuw. Maxima uiteenlopend van iets onder het vriespunt tot een graad of 7 in het zuiden. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en langs de westkust buien of perioden met regen. Soms ook veel wind. In de buurt van Oslo droger en nu en dan zon. Maxima uiteenlo pend van 3 in het noorden tot 11 graden in het zuiden. Zweden: In het zuiden en midden eerst opklaringen. Verder bewolkt en van tijd tot tijd regen, in het noorden ook met sneeuw. Maxi ma uiteenlopend van rond het vriespunt in het noorden tot circa 11 in het zuiden. Denemarken: Geleidelijk meer wind. Donder dag nog meest droog en zonnige perioden. Vrijdag toenemende bewolking gevolgd door regen. Donderdag maxima rond 11 gra den, vrijdag lager. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het zuidoosten van Engeland eerst nog wat zon en droog. Ver der meest bewolkt en van het westen uit perioden met regen, ook veel wind. Donderdag maxi ma omstreeks 12 graden, vrijdag overal wat lager. België en Luxemburg: Donderdag eerst kans op mist of lage bewolking, later ook zon en droog. Vrijdag van het westen uit bewolking, gevolgd door regen. Middagtemperatuur geleidelijk iets lager tot circa 11 graden op vrijdag. Noord- en Midden-Frankrijk: Donderdag nu en dan zon een eerst plaatselijk mist of lage be wolking. Vrijdag van het westen uit toenemende bewolking ge volgd door regen. Ook tamelijk veel wind. Maxima meest tussen 9 en 14 graden. Portugal: Flink veel zon en droog. Maxima uiteenlopend van 18 graden in het noorden tot 23 in het zuid oosten. Madeira: Perioden met zon, later wat meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 22 graden. Spanje: Zonnige perioden en droog. Maxima uiteenlopend van 17 graden langs de golf van Biskaje tot 24 plaatselijk in het zuiden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuu r ongeveer 26 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog bij maxima van 20 tot 25 gra den. Tunesië: Perioden met zon, maar in het noorden ook kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur aan zee dalend naar 24 gra den. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten buien. Elders perioden met zon en meest droog. Maxima uiteenlopend van 12 graden op het Centraal Mas sief tot 16 langs de Middelland se zee. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en waarschijn Z0ÊL bewolkt onweer V warmtefront SS* regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -100°- hect0 pasca| lijk droog. Maxima rond 22 gra den. Italië: In het noorden en later ook el ders overwegend veel bewolking en perioden met regen. In het noorden zijn de hoeveelheden soms groot. Maxima tussen de 14 graden in het noorden en 22 graden in het zuiden. VRIJDAG 5 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.42 Zon onder 17.04 Maan op 04.17 Maan onderl6.34 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.35 13.55 01.08 13.28 Laag 09.55 22.06 09.36 21.47 Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en kans op een regen- of onweesbui. Mid dagtemperatuur rond 20 graden. Malta: Wolkenvelden en kans op een re gen- of onweersbui. Maxima on geveer 23 graden. Griekenland en Kreta: Naast zon ook wolken en vooral op Kreta kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur omstreeks 18 graden. Duitsland: Tegen de Alpen aan bewolkt en perioden met regen. Elders droog en geregeld zon. Maxima dalend naar ongeveer 9 graden. Zwitserland: Meest bewolkt en perioden met LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071-5323 508 j Familieberichten: 023- 5317 3Ï 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 toll 071- 5356 230 rubrieksadvertentie Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot^ 071- 5143 545 abonnementen i bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) a per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ver het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-| betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bin1 worden verzonden geldt een toeslag» aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op casset^ Voor mensen die moeilijk lezen, sldl hebben of blind zijn (of een anderw leeshandicap hebben), is een same'^ van het regionale nieuws uit het L6i Dagblad op geluidscassette beschir informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur,® regen, mogelijk in het zuiden plaatselijk flink veel neerslag. Donderdag in het noorden dro ger. Middagtemperatuur rond 10 graden, vrijdag iets warmer. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en perioden met regen. Maxima rond 10 graden. E K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd!! feestdagen). 6 Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. j Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN T. Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. (i Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14