eiden Regio Directeur Sportbedrijf stapt op Parkeerleed op Schuttersveld en Maliebaan I Strukton pakt problemen busstation aan Leiden dreigt Stadskrant elders onder te brengen Geen overhaaste uitbreiding Lakenhal >6 wil 1,5 miljoen extra besteden aan Leidse monumenten IS Slachthuis definitief gesloten Leiden en Noordwijk zeer slecht bereikbaar PERDAG 4 NOVEMBER 1999 üuw aangerand in Merenwijk ÈL: Een 22-jarige vrouw heeft gisteren bij de politie aangifte jan van aanranding. Zij liep zondag rond 01.00 uur op de jtemeerlaan toen drie jongens haar naderden. Eén greep vast en betastte haar onzedelijk, terwijl de andere twee diepen. Kennelijk waardeerden zij het gedrag van hun lid niet, want van afstand riepen ze hem toe de vrouw los te p. Toen zij begon te huilen werd het hun teveel en trokken pm weg. De politie is nu op zoek naar de dader: een jonge- l van rond de 20 jaar. Ook wil de politie in contact komen de twee andere jongens. roving met geweid Een 17-jarige Leidenaar is gisteren mishandeld en be- 'd. Op de Oude Vest kreeg hij woorden met drie mannen die leen rekening met hem te vereffenen hadden. Hij werd op kond gegooid en in buik en gezicht geschopt. Daarbij liep ^Verschillenende kwetsuren op, onder meer een paar losse jfjen. Vervolgens namen ze hem zijn gouden ringen en ket- M >n af. De politie heeft gisteren een 21-jarige Leidenaar aange- len die handelde in verboden vuurwerk. Na klachten over ifsteken daarvan en een aanwijzing over wie dit spul aan de bracht, kregen rechercheurs van het vuurwerkteam in de :n ndstraat een man in het oog die beantwoordde aan het sig- ment. Kennelijk rook hij onraad en ging er snel met zijn au- indoor. Op de Voorschotenerweg zagen agenten hem rijden ielden hem aan. In zijn auto troffen zij een voorraad vuur- aan, alsmede een flink geldbedrag. iden doet het vergeleken met dere steden nog niet zo slecht' c van voorpagina ch de idc k' lurwerkhandelaar opgepakt Stortelers teleurgesteld over verzelfstandiging Directeur Rick Stortelers van Sportbedrijf Leiden stapt op. Het was een publiek geheim dat Stortelers (45) moei te had met de voortdurende invloed van de gemeente op het beleid van Sportbedrijf Leiden. „Het gaat met het Sportbedrijf best goed, dus dat is de reden niet voor mijn ontslagaanvraag", aldus Stortelers. „Het Sportbedrijf zou verzelfstandigen maar mijn verwachtingen zijn niet uit gekomen." Stortelers is door B en W per 1 januari 2000 eervol ontslag verleend. Het busstation was, voordat het in gebruik werd genomen, nog re delijk overzichte lijk door de gele aanduidingspalen. Door de kuren op dit moment vin den veel passa giers het systeem uitermate lastig. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS hans j acobs komt er in het onder- rond het grote-stedenbe- af in vergelijking ilaatsen als Haarlem, Dor- Schiedam, Venlo en i. „Als je kijkt naar de ^emen in de andere steden in Leiden sprake van een jk overzichtelijke proble- zo constateert de com- die het onderzoek heeft ht. reden hiervoor is wellicht liden in het verleden extra elen heeft gekregen om jn armlastige situatie af te n. Niet alles is overigens en ei. 'Leiden kent een percentage (opvallend hoog opgeleide) werklo- waarbij in individuele ge- vaak sprake is van meer- >e en dus hardnekkige lemen', benadrukt de '/ipiissie in haar eindrapport. commissie is in alle ste- ^ericokering binnen de ge- telijke organisatie opge- i. Deze wordt versterkt of and gehouden door een soms strikte portefeuilleverde ling binnen het college, een bij behorende cultuur van het niet met eikaars zaken bemoeien en wethouders die met hun neus te dicht op de uitvoering zitten. 'Waar Venlo een echte college- stad is, zijn het in Leiden veel eer de afzonderlijke wethou ders die regeren', stelt commis sievoorzitter E. Brinkman, die zelf in Leiden woont, vast. De rol van de gemeenteraad is on dergeschikt, hetgeen de com missie verbaast. 'Dit is onge wenst omdat de raad daarmee de facto is uitgeschakeld'. Brinkman c.s. moesten bij hun bezoek aan het stadhuis kijken wat het gemeentebe stuur sinds die erkenning als 'grote stad' met de extra hulp middelen heeft gedaan. Daar naast doet hij aanbevelingen aan Van Boxtel omdat ook het rijk consequenties moet trek ken uit het uitbesteden van ta ken aan de betrokken gemeen ten. 'Het rijk heeft de neiging op de stoel van het lokaal be stuur te gaan zitten', merkt Brinkman op. 'Dat is de steden een doorn in het oog'. eric-jan berendsen Stortelers kwam op 1 december 1997 in dienst, drie maanden nadat Sportbedrijf Leiden was opgericht. Dit was het gevolg van de beslissing van de ge meente Leiden om de dienst Sport&Recreatie te verzelfstan digen. Sportbedrijf Leiden zou 'op afstand worden gezet'. Drie maanden geleden bleek uit on derzoek van bureau Bakkenist dat de verzelfstandiging stag neerde. Bakkenist onderzocht de problemen bij de dienst Cul tuur en Educatie waar het Sportbedrijf onder valt. Bakke nist concludeerde onder meer dat Cultuur en Educatie onvol doende wordt gestuurd, dat er langs elkaar heen wordt ge werkt en dat het uit te voeren beleid niet altijd even duidelijk is. Volgens Stortelers was het Sportbedrijf niet één van de veroorzakers van de problemen maar juist het slachtoffer. „Als een doel diffuus blijft en ook alsmaar verandert, weet je dus niet waar je naar toe moet. Ik voel me een kat in een studen tenflat. De een zet je op tafel, de ander slaat je er van af. De een haalt je aan, de ander schopt je weg. Dat is voor mij geen ma nier van werken", zei Stortelers in juli tegen deze krant. Stortelers heeft dus nimmer de indruk gehad dat hij direc teur was van een zelfstandig functionerend bedrijf. „Verant woordelijkheid zonder be voegdheid is vragen om ellen de", waarschuwde hij al eens. Hij voelde zich gefrustreerd omdat hij zich nooit aan de lan ge arm van de gemeente heeft kunnen onttrekken, zo blijkt uit een brief waarin hij zijn vertrek aan collega's bekendmaakt. „De laatste tijd is echter geble ken dat mijn verwachtingen niet overeenstemmen met de feitelijke situatie waarin het Sportbedrijf verkeert. Dit kon ik voor mezelf niet langer verant woorden. Ik heb mijn conclu sies getrokken en heb mijn ont slag ingediend bij het college van burgemeester en wethou ders. Op dinsdag 2 november heeft het college mij met ingang van 1 januari 2000 eervol ont slag verleend." Stortelers blijft tot en met 15 december zijn taken uitvoeren. Wat hij na zijn periode bij Sportbedrijf Leiden gaat doen, is nog niet bekend. „Ik heb nog niets nieuws. Ik ben wel in on derhandeling over ander werk maar er is nog niets definitiefs." „De brief is helder", aldus verantwoordelijk wethouder A. Pechtold over het schrijven van Stortelers. „Hij had andere ver wachtingen van de verzelfstan diging en het tempo daarvan dan de gemeente. Stortelers heeft zelf zijn conclusies ge trokken en vastgesteld dat hij zich niet in het standpunt van de gemeente kan vinden." connie van uffelen Kapotte informatieborden bo ven de perrons, borden die ver keerde tijden aangeven of bus sen helemaal niet vermelden, bussen die op andere perrons stoppen dan staat aangegeven en een elektronisch informatie punt dat niet reageert bij het in typen van busnummers. Eind volgende week moeten de pro blemen met het Dynamisch Reizigers Informatie Systeem (DRIS) bij station Leiden Cen traal zijn verholpen. Leiden is deze week met bouwer Struk ton overeengekomen het stati on verder in te richten. Sinds het faillissement van bouwer QtecQ heeft het onder houd aan het DRIS maanden platgelegen, terwijl de gemeen te pas officieel eigenaar van het station zou worden als het is opgeleverd. „En wie is dan ver antwoordelijk voor een stuk on derhoud?", legt W. Terra van Connexxion uit. „Er is even niks aan gedaan. Twee maanden ge leden is er een crisisbijeen komst geweest. Toen hadden we een lijst van zaken die als de wiedeweerga moesten worden hersteld. Met wat kunst- en vliegwerk konden dingen weer functioneren. Het systeem werkt wel goed, maar door dat faillissement is het in de ver sukkeling geraakt." Er waren zelfs geen reserveonderdelen meer en niemand kon kleine mankementen verhelpen. Con nexxion vroeg Leiden daar met spoed wat aan te doen. „Niet functioneren is funest voor de werking van het hele station", zegt Terra. Niet alleen reizigers, maar ook chauffeurs merkten dat. „Mag ik het op zijn Hollands zeggen? Het is klote", zegt een chauffeur op de lijn naar Noordwijkerhout. „Reizigers vragen regelmatig of ik door de Breestraat rijd, maar daar kom ik niet. De DRIS-paal bij de bloemenwinkel met informatie voor chauffeurs is kapotgere- den en nog steeds niet ge maakt. Het is soms gokken waar je met je bus gaat staan en het is levensgevaarlijk op het station. Er rijden links en rechts fietsers en voetgangers lopen kriskras over het plein. Er is geen goede berichtgeving. Dat kan toch niet de bedoeling zijn van het systeem." Gemeentelijk projectleider P. Prudhomme van Reine gaat 'er van uit dat de problemen bin nen tien dagen zijn verholpen'. Strukton richt het busstation nog in met een verwarmd wachtlokaal, glazen luifels bo ven de perrons, een klok en software. Leiden wil het station begin februari officieel openen. leiden robbert minkhorst Als het Leids Nieuwsblad niet zorgt voor een betere bezorging, verdwijnt de ge meentelijke advertentie uit dat blad. Dat zei de nieuwe wethouder communicatie M. Schultz gisteravond. Politieke partijen deden bij de behande ling van de begroting van communicatie hun beklag over de slechte verspreiding van het Leids Nieuwsblad. De krant hoort huis aan huis te worden bezorgd, maar daar komt in de praktijk weinig van te recht, blijkt. Dat is raadsleden een doom in het oog. De slechte bezorging kan nare gevolgen hebben voor de gemeente, waarschuwde PvdA-raadslid E. van der Veen. In de Stadskrant worden besluiten van de ge meente bekendgemaakt. Inwoners kunnen daar bezwaar tegen aantekenen. Neemt Leiden een omstreden beslissing en ie mand komt daar te laat achter, kan hij bij de rechter dat besluit laten terugdraaien, zei Van der Veen. Met succes kan hij aan voeren dat hij te laat van het besluit op de hoogte was. Hij kreeg het Leids Nieuws blad immers niet bezorgd. „Inwoners van de wijk Pancras-Oost krijgen de Stadskrant al maandenlang niet bezorgd", wist Van der Veen. „Hoe lossen we dat probleem voor eens en altijd op?" Ook D66 en RPF/GPV/SGP vroegen aandacht voor het probleem. Wethouder Schultz beloofde dat de ge meente de uitgever van het Leids Nieuws blad opnieuw onder druk gaat zetten. Dat is in de afgelopen jaren al vaker gebeurd. „Nu komt het zo'n beetje voor de laatste keer aan de orde", aldus Schultz. „Als de bezorging niet verbetert, gaan we op zoek naar een ander blad." robbert minkhorst Raadslid E. Snelders van de kleinste col legepartij deed zijn voorstel gisteravond tij- ;n moet meer geld uitgeven aan de dens de behandeling van de begroting van tiratie en het onderhoud van monu- portefeuillehouder en partijgenoot A. ten. D66 wil dat de gemeente 1,5 mil- Pechtold. Leiden wil wel een deel van het iit de pot voor het grote-stedenbeleid budget van het grote-stedenbeleid beste- besteedt aan de monumenten in de den aan monumenten, maar dat is volgens Snelders niet genoeg. Onlangs klaagde ook de universiteit erover dat in haar ogen de gemeente zich te weinig om de bescherm waardige gebouwen in de stad bekommert. Pechtold ging niet in op de suggestie van zijn partijgenoot. „Ik wacht de voorstellen nog af', zei hij. Snelders liet na afloop we ten dat D66 bij de eerstvolgende raadsver gadering een motie er over zal indienen. robbert minkhorst Cultuurwethouder A. Pechtold wil niet overhaast aan de uit breiding van de Leidse Laken hal beginnen. Meerdere partij en vroegen gisteravond bij de behandeling van de begroting van cultuur hoe gauw het mu seum kan groeien en hoeveel dat de gemeente kost, maar Pechtold ging daar niet op in. De wethouder wil eerst discus siëren over een 'Lakenhal nieu we stijl' en de mogelijke samen werking met het centrum beel dende kunsten (CBK). „Eerst de inhoud", hield Pechtold de po litiek voor. De overname van het Schel- temacomplex van bouwbedrijf Jobo, in ruil voor een aantal ge bouwen die de gemeente in be zit had, leidde gisteravond tot enthousiaste reacties. Het goe de nieuws was voor de college partijen WD, PvdA, Groenlinks en D66 en voor RPF/GPV/SGP reden om voortvarend aan de slag te gaan met een bouwplan en de financiering daarvan. Liberaal A. Geertsema vroeg hoe ver het stond met een ont werp, een bouwplan en met de extra kosten. Hoeveel geld is er nodig, wilde hij weten, want dan kan Leiden de budgetten aanpassen. D66'er E. Snelders: „Hoe snel ligt er een program ma van eisen?" De gemeente legt in eerste in stantie tien miljoen gulden op zij voor de uitbreiding van de Lakenhal. Dat is vorig jaar al besloten. Dit jaar bereikten B en W overeenstemming met de eigenaren van het Scheltema- complex over overname. Dat was een doorbraak, omdat de gebouwen tussen de Lammer markt/Langegracht en de Oude Singel de laatste uitbreidings mogelijkheid zijn voor het mu seum. De gemeente heeft meer dan een jaar onderhandeld over de deal. Pechtold hield gisteravond de boot af. Hij merkte op dat nogal eens 'te snel over de tien mil joen die klaar ligt wordt heen gekeken'. Dat is toch een fors bedrag, vond hij. „We moeten eerst heel breed, wat zweveriger ook wat mij betreft, onze me ning over de Lakenhal vormen. Dat moet ook buiten het Leidse cultuurwereldje." Hij wil een prikkelend debat over het toe komstige beleid van het muse um, en de samenwerking met het CBK. keren in Leiden blijft de ge- federen bezighouden. Zo "bewoners van de Stations- t verbijsterd en verbaasd Ir een aantal lege maar on- feikbare parkeervakken in i omgeving. Zelf moeten zij I gulden per jaar betalen Ir een parkeervignet om zich kolgens suf te zoeken naar I vrij plaatsje. Want een ge- ndeerde parkeerplek heb- I zij niet. Daarom ergeren zij ji groen en geel aan de onge likte parkeerruimte in hun de Anthony Fokkerweg bij- 'beeld waar maar liefst acht ;eervakken zijn gereser- d voor accountant en be- igadviseur Berk. Het be- zetelde aan het Schutters- l, is vertrokken naar het iderden meters verderop igen bedrijvengebouw Key- point aan de Schipholweg maar de met een stalen hekje afsluitbare parkeervakken aan de Anthony Fokkerweg zijn niet meeverhuisd en staan dus leeg. Met een keurig bordje overi gens dat die ruimte is gereser veerd voor Berk. Volgens Fons Delemarre van de afdeling Milieu en Beheer is de grond waarop de parkeervak ken zich bevinden van de eige naar van het gebouw waarin Berk was gevestigd. En die ei genaar is niet de gemeente. „Die parkeervakken bevinden zich dus op eigen terrein. Daar heeft de gemeente niets over te zeggen." Ook de bewoners van de Rijn en Schiekade, Groenhoven- straat en een deel van de Witte Singel zijn ongelukkig. Want aan de Maliebaan, achter het gebouw waarin vroeger het Het 'parkeerprobleem' aan de Maliebaan. Dubbel parkeren aan de ene kant, aan de andere kant Is plek zat FOTO HIELCO KUIPERS De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Leidsch Dagblad was gevestigd is ook. sprake van parkeerleed. Daar, tussen Witte Singel en Rijn en Schiekade zijn pal ach ter het gloednieuwe kantonge recht en de burelen van de Re classering 'uit het niets' 16 par keervakken voorzien van in klapbare stalen hekjes. En de Maliebaan is buitengewoon ge wild bij automobilisten die hun auto willen stallen. De straat ligt vlak buiten de singels, par keren is dus (nog) gratis. Daar is het regelmatig knokken ge blazen om een vrije plek. Maar voor de koopjesjagers zijn er daar nu 16 plekken minder om uit te kiezen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het par- keerprobleen zich op déze ma nier langzaam maar zeker uit breidt. Steeds verder naar de buitenwijken. Ook aan de Rijn en Schiekade blijken de omstreden parkeer vakken op eigen grond te lig gen. De kavel behoort aan de Oegstgeester wethouder en projectontwikkelaar Menno Smitsloo. Saillant detail is dat onder de gebouwen waar nu het kantongerecht en de Re classering zetelen, tijdens de bouwwerkzaamheden een par keergarage met 23 plaatsen is aangelegd die is bestemd voor de rechters en de reclasseer- ders. Dat er voor de medewer kers van het kantongerecht en de Reclassering en bezoekers nu ook aan de Maliebaan 16 vakken zijn gereserveerd lijkt dubbelop en duidt meer op een luxeprobleem dan op noodzaak Temeer daar die vakken akelig leeg staan op een plek waar dubbel parkeren eer der regel is dan uitzondering. Ook hier heeft de gemeente het nakijken. De kersverse wethou der Melanie Schulz: „Bedrijven krijgen parkeerruimte die is ge relateerd aan het aantal vier kante meters bedrijfsopper- vlakte. Tijdens gesprekken met Smitsloo bleek dat hij meer wil de, waarop de gemeente heeft gezegd: dan moet u maar uit breiden naar beneden. En toen heeft Smitsloo een parkeerkel der gebouwd." Schulz geeft wel aan dat er voor omwonenden plek is gemaakt op de Malie baan. Toch kan een beperkt aantal bewoners van de Witte Singel zijn voertuigen binnenkort voor de deur naast de kantoren van de Reclassering kwijt. Daar komen namelijk vijf parkeer vakken. Er zit echter één adder tje onder het gras: die parkeer plaatsen worden voorzien van parkeermeters. Slaapwacht Elke maand zes tot acht avon den en één weekeinde betaald slapen. Wie wil dat nou niet? Deze droom gaat in vervulling in verzorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan. Daar kent men namelijk de functie van slaapwacht. De mannelijke of vrouwelijke slaapwachten brengen de nacht in bed door maar moe ten in geval van nood de nacht zuster helpen. Zo kunnen zij assisteren bij het overeind krij gen van een gevallen bejaarde bewoner of langs de bedden gaan als de nachtzuster andere bezigheden heeft. Voor die werkzaamheden wordt vier en een kwart uur per nacht ver goed. De hoogte van het uur loon is afhankelijk van de leef tijd. Rijn en Vliet werkt al 14 jaar met slaapwachten. Onlangs ging er één van de in totaal vier slaapwachten weg, Rijn en Vliet adverteerde in deze krant en het studentenblad Mare. In middels is de vacature vervuld, dat mag duidelijk zijn. Er wa ren genoeg kandidaten om een reservelijst aan te leggen. ERIC-JAN BERENDSEN leiden klachten binnen. Toch stond ruud sep voor de gemeente vast dat de slachtactiviteiten vlakbij een woonwijk niet meer van deze tijd was. De sluiting van het slachthuis heeft ook gevolgen voor het aanbieden van kleine dode huisdieren als honden en kat ten. Huisdieren die niet worden begraven of gecremeerd moe ten worden ingeleverd bij de speciale koelcontainer waar vandaan de dieren worden af gevoerd naar een destructiebe drijf. Die container staat nu nog bij het slachthuis, maar ver huist per 9 november naar de dienst Milieu en Beheer aan de Admiraal Banckertweg. De voorziening wordt geplaatst bij het depot voor klein chemisch afval en is doordeweeks ge opend van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur, en op zater dag van 9.00 tot 12.00 uur. Wanneer volgende week dins dag bij de Slachtcombinatie Leiden aan de Pasteurstraat de laatste koe het loodje heeft ge legd, is het definitief afgelopen met het Leidse slachthuis. De Slachtcombinatie is de laatste ondernemer die nu nog op het slachthuisterrein actief is. Het bedrijf moet op last van de ge meente voor 1 december het terrein ontruimen. De gemeen te heeft al jarenlang plannen voor woningbouw op het slachthuisterrein. De Slachtcombinatie draaide de afgelopen jaren vooral op de slacht van schapen voor met name Marokkaanse en Turkse klanten. Door het geringe aan tal dieren dat er uiteindelijk nog werd geslacht, kwamen er de laatste jaren nauwelijks nog positief uit het bereikbaarheids- onderzoek. Om de bereikbaarheid te ver beteren moeten vrachtwagens zo snel mogelijk gebruik maken van busbanen, vindt de EVO. „De bevoorrading van steden en dorpen wordt steeds proble matischer." De gemeente Leiden onderte kent op korte termijn een con venant met de overleggroep Duurzame Logistiek Leiden, waarin naast 'onderzoeker' EVO, Transport en Logistiek Nederland en de Kamer van Koophandel Rijnland en Cen trummanagement zijn verte genwoordigd. Daarin spreken de partijen af 'te streven naar een duurzame oplossing voor de bereikbaarheidsproblemen'. Leiden en Noordwijk zijn 'zeer slecht bereikbaar'. Dat blijkt uit een onderzoek van de EVO, een ondernemersorganisatie voor logistiek en transport, die de bereikbaarheid van Zuid-Hol landse gemeenten onder de loep heeft genomen. Niet alleen Leiden en Noordwijk scoorden een onvoldoende. Ook Oegst- geest en Lisse zijn niet goed te bereiken. Delft is volgens de EVO, waarbij ruim 35.000 be drijven zijn aangesloten, de slechtst bereikbare Zuid-Hol landse gemeente. Voorschoten en Leiderdorp sprongen met respectievelijk de eerste en de tweede plaats juist

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13