VS: Geen hoop meer op overlevenden vliegramp Barak hoopt nog steeds op snel akkoord met Palestijnen 'Schone' Franse premier worstelt met fraudezaak Leider Pakistan belooft democratie en persvrijheid Het einde van een mooie vriendschap Buitenland Russen gooien grens Tsjetsjenië weer dicht Weer vrijspraak gevraagd voor brand asielcentrum pessac Komir, het mannetjesnijlpaard van de dierentuin in het Zuid-Franse Pessac, had een mooie band met Jean Ducuing, dè directeur van de zoo. Op deze foto uit 1994 is één van de spelletjes te zien die de twee met elkaar speelden. Ducuing stopte zijn hoofd geregeld in de ont zagwekkende muil van de hippo, die hem vervolgens geen haar krenkte. Gisteren kwam er echter een wreed einde aan de mooie vriendschap. Om nog onbekende re den bestormde Komir zijn vriend, toen die zich binnen de omheining van de nijlpaarden begaf. Ducuing overleefde de botsing met het loodzware dier niet. De dierentuin be raadt zich nu over het lot van Komir. Mogelijk wordt het dier naar een andere zoo overgebracht, maar een spuitje wordt ook niet uitgesloten, foto afp Patrick Bernard lINSDAG 2 NOVEMBER 1999 Hongersnood in rampgebied India Jndervvijsstaking Suriname voorbij aramariboHet nieuwe schooljaar in Suriname begint mor- ■en, een maand later dan gewoonlijk. De schooldeuren bleven I J ia de vakantie langer dicht als gevolg van een onderwijsstaking. iisteren spraken de leden van de onderwijsbonden toch hun ertrouwen uit in een deelakkoord dat hun besturen vorige |3freek met de regering sloten. Het zag er eerder nog naar uit dat ^fte staking voorlopig zou doorgaan, omdat de onderwijsbonden Hwerdergaande toezeggingen op het gebied van medische ver- pMoedingen eisten. Ze namen echter toch genoegen met een 55 :ompromis. Het deelakkoord tussen de regering en de onder- vijsbonden komt verder neer op een netto salarisverhoging van j njftig tot zestig procent. Servische leider Kosovo gewond ristin a Eén van de belangrijkste Servische leiders in Kosovo, /lomcilo Trajkovic, is zondagavond in zijn been geraakt toen pnbekenden door de deur van zijn woning in Pristina schoten. Dit heeft de vredesmacht KFOR van de Verenigde Naties (VN) gisteren bekendgemaakt. De VN-politie verdenkt twee Albanese Cosovaren van betrokkenheid bij de aanslag. Het appartement y an Trajkovic wordt non-stop bewaakt door KFOR, maar om i ersoonlijke redenen vroeg de Servische leider zaterdagavond m een minder strenge bewaking, aldus een woordvoerder van e vredesmacht. Deze noemde de aanslag 'crimineel en laf. )ok het hoofd van de VN-missie in Kosovo, Kouchner, veroor deelde het incident. Hij omschreef Trajkovic als 'één van onze elangrijkste bondgenoten in het streven naar een tolerant en nulti-etnisch Kosovo Hrrestatiegolf na rellen Koeweit oeweit De politie in Koeweit heeft duizenden Egyptische gast arbeiders gearresteerd na de hevige onlusten van het afgelopen weekeinde. De Egyptenaren, die zich in strijd met de verplich- jngen van hun verblijfsvergunning hebben gedragen, zullen gorden uitgewezen. De rellen ontstonden nadat de politie in- Ireep bij en vechtpartij tussen Indiase en Egyptische gastarbei ders. Circa tweederde van de 2,2 miljoen inwoners van Koeweit buitenlander. Velen van hen zijn naar het oliestaatje gelokt Jiet de belofte dat ze veel geld gingen verdienen. Tal van deze Gastarbeiders verdienen echter weinig of hebben hun geen werk Hieer. Ze hebben veelal ook geen geld om naar hun land van ierkomst terug te keren. De uitbarsting van het geweld zou dan jok vooral een gevolg zijn van de frustraties van deze teleurge stelde gastarbeiders. )oden bij treinbotsing Zwitserland Iern Een treinbotsing bij de Zwitserse hoofdstad Bern heeft jisteravond aan twee mensen het leven gekost. Zo'n 25 anderen pakten gewond. Een trein uit de hoofdstad reed bij het station ern-Weissenbühl korte tijd op een verkeerd spoor, en boorde ich in een tegemoetkomende trein. De machinist van de eerste ein uit Bern zou volgens de particuliere spoorwegmaatschap- ij BLS een rood sein hebben genegeerd. De locomotief en de erste wagon ontspoorden door de klap. De autoriteiten stellen en onderzoek in naar de exacte toedracht van het ongeluk. £ware aardbeving voor kust Taiwan mpei Het zeegebied voor de kust van Taiwan is de afgelopen acht getroffen door een zware aardbeving. Over eventuele chade of slachtoffers is niets bekend. Het epicentrum van de eving, die een kracht had van 6,9 op de schaal van Richter, lag de Stille Oceaan, ruim 45 kilometer voor de zuidoostkust van et eiland. De trillingen werdep in heel Taiwan gevoeld. Vol- ens het Japanse persbureau Kyodo gaat het om de zwaarste ardschok sinds de verwoestende beving van 21 september, laardoor kwamen meer dan 2.400 mensen om het leven. Daar- a volgden duizenden naschokken. lush licht gewond bij ontwijken truck ustin De Texaanse gouverneur George W. Bush, de meest nsrijke kandidaat voor de Republikeinse nominatie voor de nerikaanse presidentsverkiezingen, heeft kneuzingen aan een ieen en heup opgelopen toen hij gistermiddag tijdens het jog- jen moest wegduiken voor een omslaande truck met aanhang wagen. Hij kon later op de dag gewoon voor zijn verkiezings- impagne naar New Hampshire vertrekken. Een veiligheids- nctionaris was minder fortuinlijk en moest met zwaardere Jneuzingen naar het ziekenhuis. Bush rende over een pad langs let Town Lake in het centrum van Austin toen het ongeluk ge beurde. ïratis tickets voor ambassade VS losKouHet Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken peest grote problemen in Rusland als gevolg van het millenni- nprobleem. Om het ambassadepersoneel te vrijwaren van Jventuele ongemakken, heeft het ministerie daarom alle perso neelsleden die niet strikt nodig zijn gratis tickets naar huis aan- jeboden. Dat meldt de Engelstalige Moscow Times vandaag. ■et is opvallend genoeg niet de angst voor eventuele spontane pketlanceringen of exploderende kerncentrales die de Ameri- bnen tot hun opzienbarende besluit hebben gebracht, maar de Jorg over fouten in de energie-sector. De Amerikaanse regering Had al eerder laten weten dat uitval in de Russische gas-, vroom- en watervoorziening rond de jaarwisseling mogelijk tel aviv ad bloemendaal correspondent Premier Ehud Barak van Israël gaat er nog steeds van uit dat hij binnen drie maanden met de Palestijnen overeen stemming zal hebben bereikt over de grote lijnen van een permanente rege ling van hun conflict. Hij speculeerde gisteren in Oslo al over een nieuwe topconferentie met de Amerikaanse president Bill Clinton en de Palestijnse president Yasser Arafat, zodra er vol doende vooruitgang is geboekt. De drie leiders zijn in de Noorse hoofdstad om een herdenkingsbijeen komst bij te wonen voor de vier jaar geleden vermoorde premier Yitzhak Rabin. Ze maken van de gelegenheid gebruik het startschot te lossen voor de onderhandelingen over de perma nente Israëlisch-Palestijnse regeling, waarbij de Amerikanen een belangrij ke bemiddelende rol spelen. Clinton zei gisteren dat hij bereid is van alles te proberen om vooruitgang mogelijk te maken, maar hij voegde eraan toe dat de partijen zelf de onvermijdelijke har de besluiten zullen moeten nemen. De leiders van de twee onderhande lingsdelegaties, de Israëli Oded Eran en de Palestijn Yasser Abed-Rabbo, zijn het gisteren in Oslo alvast over één ding eens geworden. Ze willen het overleg volgende week maandag in Ramallah beginnen. Daarna zullen er per week tenminste drie vergaderin gen worden gehouden, afwisselend in Israël en in de Palestijnse gebieden. De Palestijnen klagen er intussen over dat Barak iemand van ambassadeurs niveau - Eran is Israëls vertegenwoor diger in Jordanië - tot hoofd van zijn onderhandelingsdelegatie heeft be noemd. Hieruit blijkt volgens hen dat de Israëlische premier het overleg van de delegaties niet serieus neemt. Ook in Israël gaan veel commentatoren er van uit dat Barak de onderhandelin gen zal voeren over de hoofden van de delegatieleiders heen, en misschien zelfs zal kiezen voor geheim overleg, net als Rabin in 1993 deed met de be sprekingen in Oslo. Barak liet gisteren blijken dat hij - als er schot in de besprekingen zit - streeft naar een nieuwe topconferentie met Clinton en Arafat in januari of februari. Er wordt al gespeculeerd over een nieuwe Camp David-conferentie, waarbij de partijen net zo lang praten tot er een oplossing is bereikt. Aan het eind van de jaren zeventig leverde zo'n bijeenkomst, onder leiding van presi dent Jimmy Carter, het vredesverdrag tussen Israël en Egypte op. Israël en de Palestijnen zijn het nog lang niet eens, en Clinton toonde zich gisteren dan ook voorzichtig toen hem werd gevraagd naar de mogelijkheid van onderhandelingen in Camp David. „Ik denk dat het nog te vroeg is om het daar over te hebben", zei hij op een persconferentie na een bijeenkomst met de Noorse premier Bondevik. De Amerikaanse president waarschuwde maar vast tegen hoge verwachtingen van de top van vandaag. „Denk niet dat er hier een doorbraak wordt be reikt", zei hij. Het gaat erom, zei Clinton, dat de twee leiders nu proberen zich te houden aan het ambitieuze tijdschema dat ze zijn overeengekomen. Het schema is overigens een idee van Barak, die het uiterlijk in februari met Arafat eens wil worden over het raamwerk voor een regeling. Voor het regelen van de de tails zouden de partijen dan tot sep tember 2000 de tijd hebben. De oorverdovende stilte die de Franse regering in acht heeft genomen in het fraudeschandaal rond minister van fi nanciën Dominique Strauss-Kahn heeft zijn langste tijd gehad. Duidelijk is dat premier Jospin zich vanmiddag in het vragenuurtje van het parlement niet langer kan onttrekken aan kriti sche vragen over de handel en wandel van zijn partijgenoot in de affaire rond het studentenziekenfonds MNEF. De bewindsman zelf ontkent in alle toonaarden dat hij als juridisch advi seur van het fonds ongeveer twee ton zou hebben ontvangen, zonder daar voor werk te hebben verricht. Hij zou volgens justitie bovendien valsheid in geschrifte hebben gepleegd om deze praktijken te verdoezelen. Drie dagen heeft Jospin zich in stil zwijgen kunnen hullen. Leden van de oppositie zullen de premier nu echter stevig aan de tand gaan voelen. Vanuit het rechterkamp, dat zich de afgelo pen dagen opvallend rustig heeft ge houden, komen geluiden over een eventueel aftreden van de bewinds man. Enkele kopstukken hebben zelfs al openlijk het hoofd geëist van de vijf tigjarige Strauss-Kahn, die vaak als ge doodverfde opvolger van Jospin wordt gezien. „We hebben het hier over een belangrijke minister die Frankrijk in het buitenland op het hoogste niveau vertegenwoordigtaldus de voormali ge minister van binnenlandse zaken Charles Pasqua.Als er ook maar kleinste kans bestaat dat hij wordt on derzocht, of op welke manier dan ook opduikt in het onderzoek, vind ik dat hij moeilijk op zijn post kan blijven." Een van de kopstukken van de conser vatieve neogaullistische RPR, Philippe Seguin, liet weten dat het aan Jospin is om uit te maken wat hij doet met de in opspraak geraakte bewindsman. In politiek Frankrijk houdt men er echter doorgaans ook de ongeschreven ere code op na dat bewindslieden uit zich zelf aftreden als ze onderwerp zijn van een justitieel onderzoek. Het is echter nog onduidelijk is echter nog wat Strauss-Kahn en Jospin gaan doen. De onthullingen komen voor de premier en zijn regering zeer ongelegen. De af faire heeft een grote smet geworpen op het zorgvuldige gecreëerde imago van een 'schone' regering. Slechts tientallen vluchtelingen doorgelaten De Amerikaanse kustwacht heeft gisteren de hoop opge geven dat iemand van de 217 inzittenden van het Egypti sche vliegtuig dat zondag bij Nantucket in de Atlantische oceaan stortte, de ramp heeft overleefd. Er is inmiddels een signaal opgepikt dat waarschijnlijk afkomstig is van één van de vluchtrecorders van de verongelukte Boeing 767-300ER. Woordvoerder Richard Larra- bee van de kustwacht zei dat verder een 'aanzienlijk deel' van het wrak, groot genoeg om door een hijskraan te moeten worden gelicht, is opgespoord. Hij verwacht dat de bergings operatie vandaag door een ver slechtering van de weersom standigheden zal worden be moeilijkt. Uit radarbeelden blijkt dat het toestel, dat afkomstig uit Los Angeles en op weg naar Cairo een tussenlanding maak te in New York, binnen twee minuten van 9.900 meter hoog te in zee is gestort. De FBI en de inlichtingendiensten onderzoe ken de mogelijkheid van een aanslag of sabotage, maar tot dusver zouden er geen aanwij zingen in die richting gevonden zijn. De brokstukken vertonen geen sporen van een explosie of brand. Omdat de piloten ook geen noodsignaal hebben kun nen uitsturen, hebben de on derzoekers nog weinig aankno pingspunten. „Wij beginnen aan wat een langdurig onder zoek kan worden", zei voorzit ter Jim Hall van de nationale raad voor verkeersveiligheid (NTSB). Hij had er alle vertrou wen in dat de flight data recor der en de cockpit voice recor der zullen worden gevonden. De Boeing 767 wordt be schouwd als een zeer veilig toe stel. Het toestel van EgyptAir had volgens de Amerikaanse fe derale luchtvaartdienst FAA 33.354 vlieguren geboekt. Het verongelukte toestel rolde ruim tien jaar geleden van de band, overigens vlak voor een verge lijkbaar toestel van Lauda Air, dat in 1991 neerstortte in Thai land. Alle 233 inzittenden kwa men daar bij om. Kort nadat beide toestellen waren afgeleverd, ging perso neel van Boeing in staking uit protest tegen het vele gedwon gen overwerk. Een woordvoer der van de vliegtuigbouwer zei zondag dat er geen aanwijzin gen waren voor een verband tussen de twee ongelukken, maar voegde eraan toe: „We zullen elk mogelijk scenario on derzoeken." De Russische autoriteiten heb ben de gisteren heropende grensovergang tussen Tsjetsje nië en Ingoesjetië na enkele uren weer gesloten. Daardoor konden slechts enkele tiental len van de duizenden wachten de Tsjetsjeense vluchtelingen de grens met de buurrepubfiek oversteken. Volgens functiona rissen is aan de andere kant van de republiek inmiddels een cor ridor geopend naar Dagestan, maar dat is niet bevestigd. Een Russische politiefunctio naris zei dat de openstelling was afgelast vanwege de onrust onder de wachtenden aan de Tsjetsjeense kant van de grens. De massa's vluchtelingen werd verteld dat zij vandaag maar moesten terugkomen. Een van hen zei: „Dit was geen open stelling. Dit was een soort recla me, zodat zij op televisie kun nen zeggen dat ze mensen doorlaten." Aan beide kanten van de grens staan vele duizenden mensen te wachten om over te steken. In Tsjetsjenië staat een vijftien kilometer lange file van mensen die proberen de ge vechten en de bombardemen ten te ontvluchten. In Ingoesje tië wachten duizenden mensen die Tsjetsjenië in willen om te zoeken naar vermiste familiele den. Sinds het begin van het Rus sische offensief tegen het 'terro risme' in Tsjetsjenië in septem ber hebben al bijna 200.000 mensen de republiek verlaten. Het merendeel is naar Ingoesje tië gevlucht. De Verenigde Na ties en de Europese Unie schat ten dat in Tsjetsjenië nog eens 160.000 ontheemden rond zwerven. Duitse jongen richt bloedbad aan met geweer correspondent De Pakistaanse generaal Pervaz Musharraf, die vorige maand met een staatsgreep premier Nawaz Sharif ten val bracht, heeft gisteren een democratisch bestuur, economisch herstel en persvrijheid beloofd. Tevens komt er een grootscheeps on derzoek naai- de corruptie die Pakistan de afgelopen jaren heeft verlamd, aldus Musharraf. Op een persconferentie in Is lamabad zei de generaal dat hij de Pakistanen 'meester over hun eigen lot' wil maken, door het bestuur op districtsniveau te versterken. Hij zei dat voor gaande regeringen slechts een 'schijndemocratie' hebben ge voerd, waarbij een kleine groep de dienst uitmaakte. Musharraf, die de grondwet heeft opge schort en het parlement naar huis heeft gestuurd, gaat een 'denktank' van deskundigen om voorstellen voor democrati sering vragen. Hij riep voor- en tegenstanders op geduld te oe fenen, omdat de hervormingen niet in één dag rond kunnen zijn. „Nooit eerder hebben zo wei nigen zoveel geplunderd", zei Musharraf over de volgens hem door en door corrupte regering van Sharif. Er wordt een specia le accountantsdienst ingesteld om de overheidsboeken te con troleren. De officier van justitie in het Duitse Kiel heeft ook in hoger beroep vrijspraak gevraagd voor de 23-jarige Libanees die er van wordt verdacht brand in het asielzoekerscentrum in Lü- beck te hebben gesticht. Bij de brand in januari 1996 kwamen tien mensen om en raakten 38 anderen gewond. Eid was in eerste instantie al vrijgespro ken. Het hoger beroep was no dig geworden nadat de officier toestemming had gekregen op names van gesprekken te ge bruiken die Eid in voorarrest met zijn familie had gevoerd. Het proces wordt net zo onbe vredigend afgesloten als het po- litie-onderzoek naar de brand. De politie arresteerde drie jon gemannen met extreem-rechtse sympathieën, die zich tijdens de brand in de buurt van het te huis hadden opgehouden en verschroeide haren, wenkbrau wen en wimpers hadden. Ze werden een dag later weer op vrije voeten gesteld zonder dat hun alibi's grondig waren on derzocht. correspondent Een 16-jarige jongen heeft gis teren in het Duitse Bad Rei- chenhall een bloedbad aange richt, zijn zus gedood en vervol gens zelfmoord gepleegd. De jongen had vanuit zijn ouderlijk huis op voorbijgangers gescho ten. Twee mensen, een man en een vrouw, kwamen om het le ven. Zeven anderen raakten ge wond, van wie drie levensge vaarlijk. De politie bestormde tegen de avond het huis en trof daar het lijk van de schutter en zijn 18-jarige zuster aan. Het drama in het Beierse kuuroord aan de Oostenrijkse grens begon gisteren rond het middaguur, toen de jongen vanuit het chalet van zijn ou ders plotseling met het geweer van zijn vader het vuur opende op alles wat bewoog. Binnen enkele seconden bood de rusti ge straat de aanblik van een slagveld. Negen mensen lagen dood of gewond op de grond. Daarna werd het stil, aldus een politieman. Onder de gewonden is ook de acteur Günter Lamprecht, die als Franz Bieberkopf de hoofd rol speelde in Berlin Alexan- derplatz' en ook optrad als hoofdcommissaris Markowitz in enkele afleveringen van 'Ta- tort'. Hij raakte zwaar gewond door een kogel in zijn borst. Lamprecht was op weg naar zijn arts. De slachtoffers konden pas na uren met de gepantserde li mousine van de Beierse pre mier Stoiber naar het naburige ziekenhuis worden gebracht. Stoiber was toevallig in de buurt. Eén lichaam kon pas na de politie-actie worden gebor gen, omdat het in het schoots veld van de jongen lag. De politie probeerde uren lang contact met de schutter op te nemen. De jongen reageerde niet. Dat leidde tot speculaties dat hij de benen had genomen, bewust zweeg of - wat later juist bleek - zelfmoord had ge pleegd. Over zijn motieven tast de politie in het duister. De jon gen zou problemen hebben ge had met zijn vader, een alcoho licus. Bij zijn schoolvrienden stond hij ook bekend als een 'wapengek'. >aradip Deze jongen dobbert rustig op een oude autoband ek pvërhet overstroomde land in de Indiase deelstaat Orissa, die /at jrorige week door een cycloon werd getroffen. De autoriteiten nebben nog geen dodental bekendgemaakt, maar er zijn waar- iJe Ichijnlijk vele duizenden slachtoffers te betreuren. De Indiase ek.hiinister van defensie George Fernandes is gisteren bijna dood- et iedrukt door een menigte bij zijn bezoek aan Paradip, de ha- Irenstad in het oosten van India die vorig week door een cy- Moon werd getroffen. De hongerige mensen smeekten hem om U^oedsel en drinkwater. Fernandes noemde de situatie in Para- flip 'onbeschrijfelijk'. De gebouwen van de havenautoriteiten eijn door woedende massa's geplunderd en ongeveer 50.000 [loor de Verenigde Staten gestuurde voedselpakketten zijn ge- tolen, meldt de aangeslagen minister. Fernandes zal troepen naar Paradip sturen om de orde te herstellen. foto ap Minder soldaten in Aceh De nieuwe Indonesische president Wahid heeft de op- van de strijdkrachten opdracht gegeven om het •ldaten in de roerige provincie Aceh te verkleinen. De jd zijn juist duizenden extra militairen gestationeerd in rar een deel van de bevolking streeft naar onafhanke- I ijkheid van Indonesië. Ook wil Wahid dat er een onderzoek -omt naar de beschuldigingen van misdaden door militairen in iet gebied en de betrokkenheid van het leger bij de moord op en lokale leider. Wahid zei dat hij hoopt dat de maatregelen de H levvoners van Aceh ervan overtuigen dat zijn regering de pro- pi ilemen in het gebied echt wil aanpakken. Een Indonesisch on- lerzoeksteam dat een bloedbad van afgelopen juli onderzocht, p ïeeft onlangs alle schuld bij het leger gelegd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7