Doe Maar is eventjes terug Oude Symfo-reus Yes kan nog wel even mee i Mercedes Sosa wordt nooit ouder Cultuur Kunst lurgemeester New York moet subsidie herstellen Liechtenstein in Valencia ISDAG 2 NOVEMBER 1999 CHEF JAN RIJSDAM, 0 I, PLV. CHEF CAROLINE VAN OVERBEEKE 071-5356440 ;an Pierre Rawie in Alphen 'hen aan den run Dichter Jean Pierre Rawie komt komende iensdag naar het parkfilmhuis aan de Corn. Geellaan 2 in Al en aan den Rijn. Kaarten zijn te verkrijgen bij Boekhandel lasbeek aan de Manderloostraat 19 en in de Openbare Biblio- »ek aan de Thorbeckestraat la in Alphen. Aanvang 20.30 uur. Irste viool ter wereld verkocht Een rijke verzamelaar heeft de duurste viool ter wereld t. De Guarneri-viool was eigendom van de beroemde in dirigent Yehudi Menuhin, die in maart overleed. De 3 voor de viool werd betaald, wordt geschat op ruim 5 i gulden. De Zwitserse muziekhandel Musik Hug, die de ri uit 1742 de laatste jaren in bezit had, wilde maandag oek van de koper niet de exacte prijs bekendmaken. Een erker van de firma zei wel dat de prijs ongeveer 2,5 mil- lden boven het hoogste bedrag ligt dat tot dan toe voor ol was betaald. De koper wil anoniem blijven. |oek Brusselmans uit handel genomen Lssel Het jongste boek van de Vlaamse schrijver Herman jusselmans is voorlopig niet meer in België te koop. 'Uitgeverij liggenheimer' is na een klacht van de Antwerpse modeont- Irpster Ann Demeulemeester, die de rechter aan haar zijde |nd, uit de handel genomen. Brusselmans haalde voor de kamse televisie scherp uit naar Demeulemeester, die hij in In boek opvoert. Hij begreep wel dat zij zich beledigd voelde, naar dan moet zij dit niet doen. Dit is broodroof'. Brussel- Jans had het er ook over dat haar stap maatschappelijke gevol- jn heeft, omdat zij een soort voorbeeldfunctie heeft voor mo- Irne kringen „die zich hebben verlaagd tot dit soort praktij- kpera over proces Rosenberg kGDEBURGDe jonge Amerikaanse componist Ari Benjamin Jeyers heeft een opera geschreven over het proces tegen het lionnenechtpaar Ethel en Julius Rosenberg. Het muzikale dra- a beleeft zijn première op 11 december in de Duitse stad lagdeburg. Ethel en Julius Rosenberg, beiden actief lid van de nerikaanse Communistische Partij, werden in april 1951 ter |>od veroordeeld. Zij zouden atoomgeheimen aan de Sovjet- Jiie hebben doorgegeven. Ondanks verzoeken om gratie van hder anderen Albert Einstein en paus Pius XII belandden zij 3 19 juni 1953 op de elektrische stoel. Het stuk begint met de 'dacht en eindigt met de laatste uren van het echtpaar. jingle Big Brother op twee binnen ■Versum 'Leef, de openingstune van het tv-programma Big other, komt deze week op twee binnen in de Mega Top 100. JOGflet d°or ^an van Eijk gezongen lied ligt sinds donderdag in de :happen en verkoopt zeer goed. Het komt zelden voor dat een fl-single zo hoog binnenkomt in de hitlijst. Naast 'Leef staat er ^^Dg een tweede lied op de cd. Dit is een door de bewoners van et Big Brotherhuis gemaakte bewerking van 'Big City* van Tol lansse. Hansse bereikte in 1978 al de tweede plaats van de hit- arade met het origineel. 'Geld is één van de motieven 'Laat maar vallen want het komt er toch wel van...', zong Doe Maar zanger Ernst Jansz in 1982. Het doemdenkerige De Bom zou de grootste hit worden van Neerlands po pulairste band van de ja ren tachtig. Nu, aan het eind van deze eeuw, blijkt De Bom nooit gevallen. Het nieuws echter dat Doe Maar na bijna zestien jaar weer eenmalig bij elkaar komt, sloeg vorige week wel behoorlijk in. amsterdam richard stekelenburg En dus was het druk op de persconferentie die de groep gisteren in Amsterdam gaf. Druk en warm. Met een hoop gedoe: negen tv-camera's van alle denkbare Nederlandse sta tions, een haag van elkaar ver dringende fotografen, kluwen kabels op de vloer en veel, veel vragen van journalisten. De band, die in 1984 stopte om zich te kunnen onttrekken aan de massahysterie die haar omgaf, lijkt voor eventjes weer het middelpunt van gekte. „Het zweet brak me alweer uit", be kent zanger/bassist Henny Vri- enten dan ook tien minuten na het hectische begin van de bij eenkomst. Doe Maar is dus terug. Al mag er geen misverstand be staan over de duur van de reü nie. Na volgend jaar mei is alles weer voorbij. In de tussentijd duiken de leden de studio in voor een nieuwe plaat, die half april moet uitkomen bij platen maatschappij V2. Van het nieuwe album zal in ieder geval één single worden getrokken. Bovendien geeft de band op 3 en 4 mei concerten in het Rotterdamse Ahoy'. De voorverkoop daarvoor begint zaterdag 6 november. En in de aanloop van die optredens doet Doe Maar een aantal kleine try- outs (data en plaatsen nog on bekend). Dat was het wel zo'n beetje. Of nou ja... er verschijnt - als alles achter de rug is - nog een live-album. En zo was er ook scepsis op de ongetwijfeld drukst bezochte persconferentie die een Neder landse band ooit over slechts twee concerten gaf. Want: in hoeverre zijn - gezien de strak ke regie - financiële redenen motief voor deze eenmalige re- unie? En wat te denken van de sponsoring van een Nederland se firma in mobiele telefoons? „Geld is één van dc motieven, he]ii Amerikaanse federale rechter heeft de gemeente t jjfcw York gisteren bevolen een miljoenensubsidie aan e s|t Brooklyn Museum of Art te herstellen die door de ^]s ürgemeester was ingetrokken uit woede over een om- ?den tentoonstelling. Districtsrechter Gershon de in met de eis van het museum dat de subsidie aarJ,et worden hersteld omdat is aangetoond „dat het je Jiseum schade heeft opgelopen en bovendien een neipde kans heeft de rechtszaak tegen de gemeente te let Jinen". Het museum voerde aan dat het intrekken li de gemeentesteun in strijd is met het eerste amen- ment op de grondwet, waarin de vrijheid van me- gsuiting wordt gegarandeerd. 'e ruzie begon 22 september toen burgervader Ru- Iph Giuliani de tentoonstelling 'Sensation' van jonge ^itse kunstenaars omschreef als „ziek, godslasterlijk V'i ss en belastinggeld onwaardig". Onderdeel van de ten toonstelling is een portret van de maagd Maria dat is opgesierd met olifantenmest en pornoplaatjes. Giuliani die het volgend jaar waarschijnlijk als Repu blikeins kandidaat tegen first lady Hillary Clinton zal opnemen in de race om de vrijgekomen senaatszetel voor New York, wordt er door tegenstanders van be schuldigd de kwestie op de spits te drijven om in een goed blaadje te komen bij conservatieve stemmers. Toen het museum weigerde de tentoonstelling af te zeggen, hield de gemeente de maandsubsidie van 500.000 dollar (ruim 1 miljoen gulden) voor oktober in en begon voor een staatsrechtbank een procedure om het museum te dwingen te vertrekken uit het museum gebouw, gemeente-eigendom dat al meer dan 100 jaar door de instelling wordt gehuurd. In het bevel van de rechter wordt Giuliani expliciet verboden „stappen te nemen die het museum bestraf- n h( 'ondsenwerving Concertgebouw et Concertgebouw in Amsterdam krijgt een derde directeur, die r||th vooral gaat bezighouden met het werven van fondsen. Het Wertgebouw zit aan het maximum wat betreft inkómsten en tekt andere wegen om meer geld in het laatje te krijgen. De direc- n d van de naamloze vennootschap ziet de toekomst zonder extra idafidsen met bezorgdheid tegemoet. Het maximum aan inkomsten ooribereikt, de kosten van onderhoud stijgen en er moeten renova- ropïplannen worden gefinancierd. De nieuwe directeur, mr. J. Dei- resfs, treedt 1 maart volgend jaar in dienst. Hij is nu nog directeur nojn het Nationaal Muziekinstrumenten Fonds, s fd den muziek recensie hanneke van den berg meert: Mercedes Sosa. Gezien: 30/10, ngrescentrum, Den Haag. Nog te zien: 4/11Vredenburg, Utrecht. lenigeen had Mercedes Sosa afgeschreven. Toen enige tijd n I lieden bekend werd dat de in- iddels 64-jarige Argentijnse - va ernstig ziek was, geloofden %en niet meer in haar terug eer. Maar ze is terug en hoe. Vanuit een hoekje van het odium komt ze langzaam naar Het midden en maakt een over- rinningsgebaar. Ze heeft nog een noot gezongen, maar de 1 n500 mensen in de zaal gaan al Meteen volledig uit hun dak. tatlotdat ze met een simpel hand- °°febaar om stilte vraagt. Nog e <teen seconde later kun je een peld horen vallen. Met een etfchte knik naar haar gitarist Ni- hablas Brizuela zet ze het eerste c Pd in. De orkaan die dan over inMereen heen komt, gaat pas dejggen als ze ruim tweeëneen- jdqalf uur later haar laatste toegift 3Cl|eeft gezongen. uri Je zou toch zeggen dat het p IMige ziekbed haar stem enigs- ol<Jns heeft verzwakt. Maar daar n i geen sprake van. Bij zachte edjes zingt ze haast fluisterend naar intens en bij uitzinnige lummers gaat haar stem tot op let bot. Al sinds het begin van haar arrière geldt Mercedes Sosa als !en van de belangrijkste verte- jenwoordigers van de Argen tijnse volksmuziek. Haar liedjes waren nooit alleen maar be doeld ter vermaak. Ze moesten de mensen ook wakker schud den en hen wijzen op de wan toestanden in hun land. Het militaire regime dat in de jaren zeventig in Argentinië aan de macht kwam, zag Mercedes So sa als een gevaar en verbood haar om op te treden. Toen ze meermaals met de dood was bedreigd, emigreerde ze naar Parijs. Ziek van heim wee wachtte ze tot het in haar land weer veilig zou zijn. Dat gebeurde in 1982, toen er een nieuwe regering aan de macht kwam. Het volk had de nood zaak van haar vlucht begrepen en sloot haar meteen weer in de armen. En dat is tot op heden zo gebleven. In het buitenland vergaat het Mercedes Sosa al niet veel an ders, zo bleek ook zaterdag in Den Haag. En het is niet alleen haar stem die het publiek van begin tot eind in de ban hield. Het is vooral haar regie-kwali teit. De Argentijnse slaagt erin met het publiek te doen wat ze wil. Het ene moment weet ze de duizenden mensen in die vreselijk saaie congreszaal het gevoel te geven alsof ze met haar in een kleine, rokerige kroeg in Buenos Aires zitten. En nog geen vijf minuten later to vert ze de zaal om tot een enorm voetbalstadion, waar een groot feest wordt gevierd. Mercedes Sosa afgeschreven? Grapje zeker. daar zal ik niet omheen draai en. Maar niet hét motief", ver telde Vrienten. „We zijn elkaar al die tijd blijven zien. En ook samen muziek blijven maken - in duinhutjes en hutjes op de heide. We hebben zelfs wel eens gedroomd over terugko men onder een andere naam. Maar terugkomen kon maar op één manier: als Doe Maar." Directe aanleiding voor de tij delijke heroprichting was de Doe Maar-vertolking van de Zeeuwse band Blöf in het kader van Marlboro's Flashback-tour. Vrienten, die de tour meemaak te in Paradiso Amsterdam: „Ik kon me niet voorstellen dat dat zo'n impact zou hebben op het publiek. En toen dacht ik: 'Maar dan moeten we dit zelf doen'." En zo waren er meer motie ven geweest. De kinderen van Vrienten hadden 'm verteld dat hij 'een watje zou zijn als-ie dit niet deed'. Er was de uitdaging van vier ouder geworden en ge groeide muzikanten om te ont dekken wat een hernieuwde sa menwerking muzikaal kon op leveren. En zo al meer. „De be slissing om weer bij elkaar te komen was even spontaan en impulsief als destijds het besluit om te stoppen", voegt drum mer Jan Pijnenburg toe. Speelde misschien ook mee dat er de laatste jaren wel erg regelmatig succesvolle compi latie-albums van Doe Maar uit kwamen zonder enige mede zeggenschap daarover van Ernst, Henny, Jan en Jan? Vri enten: „Daar was wel een licht ongenoegen over. Als er weer zo'n plaat uitkwam, was dat de hele weg naar de bank huilen, ja." De muziek op de nieuwe plaat zal ontegenzeggelijk des Doe Maars zijn, zo wordt be loofd. Met reggae als basis dus, maar ook met ruimte voor nieuwe invloeden. De thema tiek van de teksten zal wel wat anders zijn. De bakvissenidolen van toen zijn de veertig net of bijna gepasseerd. Vrienten: „Dan kijk je wat anders tegen de dingen aan." En dat geldt ook voor het fe nomeen sponsoring: „Het was heus wel even slikken. Maar de tijden zijn veranderd." Het mes gaat in theaterstuk 'Afraid of Red, Yellow and Blue' rotterdam anp Toneelschrijver/speler Ger Beukenkamp zet in toneelstuk Afraid of Red, Yellow and Blue, dat morgen in het Rotterdamse museum Boijmans Van Beu- ningen in première gaat, het mes in zijn eigen drama. De au teur speelt zichzelf en zet de hele zaak op een gegeven mo ment stop. Het is de ultieme link met het onderwerp van het theaterstuk: de vernieling van de schilderijen Who's Afraid of Red, Yellow and Blue III en Ca thedra van Barnett Newman. Tot en met 7 november zijn er voorstellingen in Rotterdam en in januari in Amsterdam. Na af loop van de laatste voorstelling in Boijmans is er een debat over de rol die het museum tegen woordig heeft of moet hebben. Het verhaal van Afraid of Red, Yellow and Blue begint tussen de eerste en tweede vernieling, als wordt ontdekt hoe slecht de restauratie van het eerste ver nielde werk verloopt. Buiten medeweten van de museumdi rectie is de kunstvernieler, bij wijze van resocialisatie, aange steld als suppoost, notabene in het museum waar de vernieling gebeurde. Hij vergrijpt zich voor een tweede maal aan een doek van Newman als de direc teur denigrerende opmerkin gen maakt over zijn aanwezig heid. De fictieve gebeurtenissen zijn slechts een van de drie, vier verhaallijnen. „Het is zeker geen reconstructie", verzekert Beukenkamp. „Ik heb de ge beurtenissen genomen als aan leiding. Het gaat bijvoorbeeld over de worsteling van de res taurateur die het karwei niet voor elkaar krijgt, de reden van de vernielingen, de plaats en de rol van het museum." fen" vanwege de tentoonstelling, die vorige maand opende. Het museum begon een rechtszaak tegen de gemeente met als argument dat de intrekking van de subsidie van 7,2 miljoen dollar (14,9 miljoen gulden) een schending is van het recht op vrije meningsuiting. De rechtbank werd echter meteen gevraagd te beslis sen dat de subsidies niet onderbroken mogen worden zolang de zaak nog onder de rechter is. Volgens de advocaat van het museum, Floyd Abrams, staat de beslissing van de gemeente gelijk aan boekverbranding en wordt het museum door de stad bestraft voor het uiten van een vrije mening. De ge meente stelt dat het museum volgens contract alleen de burgerij en schoolkinderen mag informeren over kunst en cultuur. Omdat het museum poogt de aan dacht te trekken met werken die schokken, meent de stad gerechtigd te zijn het contract met het museum te verbreken en de subsidie in te trekken. Band staat aan vooravond van wereldtoer Valencia Een bezoeker kijkt naar een van de kunstwerken van de Amerikaanse Pop Art-kunstenaar Roy Liechtenstein. Het werk van Liechtenstein wordt momenteel geëxposeerd in het museum voor moderne kunst in de Spaanse stad Valencia. foto epa londen han neuenhuis Voor de Yes-fans waren de bo men en het bos het afgelopen decennium niet al te best meer van elkaar te onderscheiden. Althans, waar het de symfoni sche rockband betrof. Muzi kanten kwamen en gingen. Yes- leden Anderson, Bruford, Wa keman en Howe begonnen in '89 zelfs hun eigen band en ver volgens was er weer de reünie met Yes in de vorm van het al bum 'Union'. Ondertussen ver schenen er op diverse labels di verse albums, met dan weer nieuw werk en dan weer live opnamen. Maar al sinds de op richting in 1968 was er steeds die ene rots in de branding: bassist Chris Squire. Niet dat de 51-jarige Squire de baas is van Yes. Maar hij is wel de enige die altijd van de partij was. Daarnaast is drum mer Alan White al sinds 1972 een vaste waarde in de van huis uit Britse groep. Onlangs ver scheen het twintigste album van Yes: 'The Ladder'. Naast Squire en White horen we dit maal oudgedienden Steve Howe (gitaar) en Jon Anderson (zang). Nieuw en jong in de band zijn de dertigers Billy Sherwood (gitaar) en Igor Kho- roshev (toetsen). 'The Ladder' is na 'Open your eyes' de twee de Yes-plaat in deze bezetting en wonder boven wonder klinkt de oude symfo-reus weer eens fris. En bovendien als een hech te band. Chris Squire lijkt ein delijk weer rust te hebben in de tent die Yes heet. Dat komt goed uit, want Yes staat aan de vooravond van een wereldtoer, welke de band, zo belooft Squi re, komend voorjaar ook naar ons land zal brengen. „Ja, het loopt weer lekker", beaamt de bassist volmondig. „De sfeer in de band is goed. Het klikt, iederèen heeft er lol in. En blijkbaar is dat op de plaat terug te horen. Waar schijnlijk komt dat doordat we de afgelopen twee jaar heel in tensief met elkaar opgetrokken hebben. We hebben veel ge toerd en als een echte band aan het album gewerkt." Squire doet tamelijk laconiek over de bezettingswisselingen, welke hem en zijn band in de hele carrière hebben geteisterd. De bassist is zelfs niet erg gene gen om over het verleden te praten en kijkt naar eigen zeg gen slechts vooruit. Over de spraakmakende afsplitsing in 1989 van collega's Anderson, Bruford, Wakeman en Howe doet hij zelfs tamelijk lacherig. De vier muzikanten wilden des tijds zonder Chris Squire door gaan onder de naam Yes, maar Squire bleek de 'eigenaar' van de bandnaam. Jon Anderson, mede-oprichter van Yes, en z'n drie maatjes moesten het der halve één studio- en één live-al bum lang doen onder de naam 'Anderson, Bruford, Wakeman Howe'. Met daarbij de veel zeggende ondertitel 'an evening of Yes-music'. „Ja, ze hebben het niet lang volgehouden, hè", grinnikt Squire. „Ach, Jon wilde kenne lijk graag met Bill Bruford en Rick Wakeman verder. Hij had andere ideeën dari ik. Vandaar dat dat is gebeurd. Maar ik ben blij dat we nu weer op één lijn zitten en dat Jon al weer een tijdje terug is. Hij is toch de stem van Yes." Het feit dat Yes weer als een echte band klinkt, mag wat Chris Squire betreft mede op het conto worden geschreven van Bruce Fairbairn. De gere nommeerde rockproducer overleed kort nadat hij met Yes 'The Ladder' had opgenomen. „Dat is natuurlijk heel tra gisch en bovendien ook volko men onverwacht", vertelt de bassist. „Hij was niet ziek of wat dan ook, we hebben heel prettig en goed met Bruce ge werkt. De opnamen waren net afgerond en we zouden aan de mix beginnen toen Bruce in z'n appartement in Vancouver is overleden." Het mixen van 'The Ladder' is vervolgens gebeurd door Fairbairns assistent Mike Plot- nikoff. Maar ondanks dat de producer zelf z'n laatste klus niet helemaal heeft kunnen kla ren, is zijn invloed op het nieuwste Yes-album groot, vindt Squire. „Bruce was heel betrokken bij alles. Hij is bij de repetities voor 'The Ladder' aanwezig ge weest en heeft zich nadrukkelijk bemoeid met songs en arrange menten. Hij had een heel goede visie en heeft ons op allerlei ge bieden goed geadviseerd." De nieuwe wereldtoer van Yes begint in Amerika, begin volgend jaar komt de band naar Europa. Chris Squire heeft er ook na 31 jaar nog steeds zin in. Net als het nieuwe album be looft ook de nieuwe show heel fris te worden. Veel nieuw werk dus, maar ook de nodige oudjes zullen de revue passeren, zo zegt de bassist, die 'Heart of the sunrise' van het album 'Fragile' (1971) één van z'n favoriete Yes-nummers noemt. Maar als gezegd blikt Squire liever voor uit. „We willen nog steeds het beste uit onszelf halen, door goede platen te maken en goe de concerten te geven. De oude fans willen we gelukkig maken, maar we willen ook proberen om nieuwe fans te krijgen. Hoe lang we daar nog mee door gaan? Zo lang het leuk is, lijkt me. Toen Jon en ik deze band begonnen ging ik er van uit dat het hooguit een jaar of zes zou duren. Daar zijn we in ieder ge val al dik overheen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19