Bosmolen naar Rijnwoude Voorschoten: moeite met dure renovatie Vlietland College Tm ladsels rond kadaver Oegstgeestse berm Regio 'Lift in alle scholen' }A: jongeren bij politiek betrekken Sommigen moeten begrafenispotje aanspreken Centrumplan Leiderdorp bijna rond Schot in bouw flats Bernhardlaan 2 NOVEMBER 1999 Veterlaars, suède, in zwart, donkerbruin, zand of olijfgroen, ook in zwart leer, 36 t/m 42, van 219,95 voor 149,- Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf j^J wonen in Leiderdorp De Leiderdorpse wethouder A. Roest heeft gisteren jemeentehuis het startsein gegeven voor de actie Warm aarnl- Dankzij de actie kunnen particuliere woningbezitters gistten 'scherpe' prijs energiebesparende maatregelen tref- idatQun huis, zoals zonneboilers, hoog rendementsketels en Aaf- Warm Wonen is een actie van EWR en gemeenten in de inge; de lerdorpse geschiedenis rnrpRP» De Leiderdorpse bibliotheek staat tot 13 december 3 wede eeuw die nu bijna ten einde is. In samenwerking met gen^tselijke oudheidkamer is een tentoonstelling ingericht aan p historie van Leiderdorp. Er zijn verschillende voorwer- vani foto's te zien. De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens iningstijden van de bibliotheek. )pirsie 'Begrazing in Meijendel' ftar Het duinwaterbedrijf Zuid-Holland verzorgt op za- 27 november een excursie onder de titel 'Begrazing in idel'. De tweeënhalf uur durende excursie gaat langs In en koeien in het duingebied. Kosten van deelname be- i vijf gulden per persoon. Kinderen tot 12 jaar betalen lilden. Aanmelden kan bij Bezoekerscentrum Meijendel, en »n: 070-5117276. ven 'ladevergoeding voor Leiderdorper itrodoRPEen bewoner van de Doeswerf in Leiderdorp krijgt Da gulden schadevergoeding van de gemeente omdat de ssiebouwwijk Doesplant voor zijn deur is gebouwd. Het ge- jf jafaar de Leiderdorper op uitkijkt en waar de huizen zijn ge- an B, had voordien een betrekkelijk rustig, agrarisch karakter, heeft de bewoner last van inkijk in huis en achter op ijij elkaar opgeteld betekent dit volgens de gemeente een valevermindering van zijn huis van 25.000 gulden. De ge- stemde gisteravond in met het uitkeren van deze Keieten planschadevergoeding, w h| dotESTslachting. „Bij een legale slach- tpDEGANG ting worden geen resten langs de openbare weg achtergela- lis een bizarre ontdekking ten." Zij meldde de vondst di- 1 inwoonster van Sassen- reet aan politie en gemeente, een tfgelopen vrijdag deed op De gemeente heeft na de 1 toelide Rijnsburgerweg in melding nog twee' dagen ge- aal |eest. Vanuit de berm wacht met het-opruimen van de baaeen penetrante geur op. resten. Omdat na het weekend rag( ere inspectie bleek het te nog niets bekend was over een ?enom het kadaver van een eventuele dader heeft de ge- va), waarvan de huid tegen meente gisteren de resten van draad hing. De pens en het schaap verwijderd. De poli ingewanden hingen er- tie heeft geen idee hoe het ka daver in de Oegstgeestse berm misselijkmakend ge- terecht is gekomen. „Misschien aldus de Sassenheimse. doet iemand melding van ver- het prikkeldraad was missing van een schaap. Dan )od aat hout gezet en daar te- hebben we in ieder geval een 1 hing het kadaver, aan uitgangspunt en kunnen we t van de weg. Uiteraard verdere stappen ondernemen, entp de resten massa's vlie- Vooralsnog tasten we volledig dein." De vrouw vermoedt in het duister over de identiteit outet gaat om een illegale van de dader." MOXX Het aannemersbedrijf Ouwehand Bouw in Katwijk ziet geen kans het voormalige Vlietland College in Voor schoten voor negen ton te verbouwen, zoals de gemeente voor ogen staat. Daarvoor is veel meer geld nodig. Om welk bedrag het exact gaat, willen be trokkenen niet zeggen. „Het gaat in elk geval niet om enkele tienduizenden guldens zegt wethouder A. Draijer (onderwijs), „want dan zouden we er wel uitkomen." In elk geval staat vast dat verder moet worden onderhandeld en dat de verbouwing vertraging oploopt. Het was de bedoeling dat de gemeenteraad zich in december over een afgerond voorstel zou uitspreken, dat wordt nu doorgeschoven naar volgend jaar. Het is zelfs de vraag of het nog haalbaar is het te renoveren gebouw aan het be gin van het nieuwe schooljaar 2000- 2001 in gebruik te nemen. De gemeente wil de al geruime tijd leegstaande school aan de Van Beet- hovenlaan aanpassen voor onderwijs en kinderopvang. Zowel de protestant- christelijke Ds. Fortgensschool als de Centrale Stichting Kinderopvang Voor schoten moeten erin worden onderge bracht. Er komt een extra verdieping op het gebouw, die ruimte biedt aan onder meer een mediatheek, een com puterlokaal en een speellokaal. Draijer wil zich niet bij voorbaat neerleggen bij een soberder uitvoering van de plannen: „We zijn nog aan het verkennen." C. Berg van Ouwehand Bouw, geeft toe dat 'de zaak even stil ligt' en dat een nieuw gesprek volgt met de Leidse architect J. Verbeek. Volgens Verbeek zal het waarschijnlijk op een compromis uitdraaien: „Ener zijds een meerprijs, maar niet zo hoog als waarvan nu sprake is en anderzijds het aanpassen van de plannen. Hoe wel, wij denken al een sober en doel matig plan te hebben opgesteld." „Maar betekent dat, als ik alsnog een vergoeding van de gemeente krijg, dat alle anderen die ook krijgen?" Koeken liet zich daar niet over uit. Dat moeten burgemeester en wethouders maar uitmaken. De commissie brengt alleen advies uit aan B en W. Wel wilde hij nog kwijt dat er 'zoiets als een gelijk heidsbeginsel is'. Als de een iets krijgt, dan ook de ander. Bovendien wees hij de 'gemeente' terecht. „De gemeente had de bewoners erop moeten wijzen dat zij individueel bezwaar moeten ma ken. Met dergelijke zaken behoort u zorgvuldiger om te gaan." De vertegenwoordiger van de ge meente, teamleider J. Harland van wel zijn en burgerzaken, kon Koeken alleen maar gelijk geven. Zoals hij even later ook moest toegeven dat de bewoners niet op de hoogte waren gesteld van een vergadering van de adviescommissie welzijn en burgerij. Ze hadden dat 'van de krant' moeten horen, net als de be slissing van B en W om de bewoners fi nancieel niet tegemoet te komen. De beide terechtwijzingen aan het adres van de gemeente kwamen Van der Kolk prima uit. De bokser stond weer rechtop. De rollen waren ineens omge draaid. Het leek nog slechts een kwestie van tijd dat de negentien bewoners van de huurwoningen aan de Zwetkade naast de bijdrage van 7.500 gulden van de woningbouwvereniging Willibrord een dergelijk bedrag ook van de ge meente zouden krijgen. Van der Kolk: „Dat geld hebben we hard nodig. We vragen echt niet te veel. Voor een rede lijke verhuizing heb je 15.000 gulden no dig. De helft krijgen we. Als we de ande re helft niet krijgen, moeten sommigen hun begrafenispotje of een studiepotje van de kinderen aanspreken. Dan heb ben we echt niets meer. We voelen ons door de gemeente in de kou gezet. Wij moeten de ijzers uit het vuur halen, ter wijl de gemeente niets doet. En die wordt er toch ook beter van." Harland verbaasde zich daarover: „Het is de beslissing van de woning bouwvereniging om huizen te slopen en er appartementen voor in de plaats te zetten. Dat is niet onze keuze." Harland bestreed ook dat er allerlei 'potjes' zijn waaruit de gemeente kan putten. Onder druk van de commissie bezwaarschrif ten zal hij toch kijken of er mogelijkhe den zijn via de ISV-regeling, wat staat voor Investering Stedelijke Vernieuwing. Verder rekenen de bewoners op een po sitief advies van de commissie. Van der Kolk: „U vindt het toch niet erg dat ik het steeds over wij heb gehad?" En met opgeheven hoofd verliet(en) de bokser (s) de ring. Platform Gehandicaptenbeleid: e p!AAR nienke ledegang indringen van het CDA nojpurgemeester en wethou- ief \an Wassenaar kijken naar ijkheden om jongeren bij de politiek te betrek- CDA-fractievoorzitter M. stelde gisteren bij de be- M^ling van de begroting JL lm begin 2000 een jonge- bat te organiseren 'met aal gebruik van de nieu- edia'. Ook pleitte hij voor afwikkelen van 'een inte- visie op het lokale jeugd- ngerenbeleid'. Zo'n visie eekt nu, aldus Stolk. CDA kreeg bijval voor kritiek op kabelexploitant Casema, die 'klantonvriende lijk' zou zijn. „Casema maakt misbruik van haar monopolie positie", aldus het CDA. Het steekt de partij dat abonnees in Wassenaar meer moeten beta len dan inwoners van buurge meenten. „Bovendien moet je zelf in actie komen om niet nóg meer te moeten betalen." Met deze opmerking doelde Stolk op de geplande prijsverhoging voor het zogeheten 'pluspak ket', dat volgens hem nauwe lijks enige meerwaarde heeft ten 'opzichte van de oude situa tie. „Door het gevoerde prijsbe leid van Casema dreigt Wasse naar te verworden tot een dorp vol schotelantennes." Het col lege zegde toe Casema op de hoogte te stellen van de onvre de. Ook stelde het CDA voor om in overleg met Voorschoten, Katwijk, Leidschendam en Val kenburg te kijken hoe de 'groe ne buffer' tussen de Leidse en Haagse regio tot ver in de vol gende eeuw in stand kan wor den gehouden. Daarbij wil het CDA 'bij voorbaat geen enkele samenwerkingsvorm uitslui ten'. PvdA en WD onderschre ven dit voorstel. Wethouder A. Vriesendorp gaf aan op dit punt nooit een enkel voorbehoud ge maakt te hebben en de motie niet meer dan te kunnen on derschrijven. de t t( n. ads :eit va sul ku t 300 illei sidi ren jge jaa Pi nie ka eer gei Dep Zoeterwoudenaars willen verhuispremie van gemeente Leiderdorp is een monument armer, als de Bosmolen verdwijnt. De Bosmolen verdwijnt uit Leiderdorp. Het rijksmonu ment wordt verplaatst naar de Lagenwaardsepolder in Rijnwoude. Door de aanleg van de HSL komt de molen in de Leiderdorpse Bospolder in de verdrukking. De be heerderswoning wordt niet verplaatst. In de Rijnwoudse polder komt een nieuw huisje. als gronddepot. Een reddings operatie voor de Bosmolen is volgens de gemeente al op kor te termijn nodig, omdat de werkzaamheden voor de HSL in april 2000 beginnen. De gemeente heeft met diver se instanties, waaronder het waterschap De Oude Rijnstro men en de Rijksdienst voor Mo numentenzorg, nog wel ge- leiderdorp judy nihof Enige tijd geleden zag het er nog naar uit dat de molen in Leiderdorp kon blijven. Ge dacht werd aan een plekje in de Munnikenpolder. Inmiddels is duidelijk geworden dat deze polder ongeschikt is, omdat het terrein tijdens de aanleg van de HSL vijf jaar lang gaat dienen zocht naar andere lokaties in Leiderdorp. Die speurtocht le verde niets op. Het probleem is dat de Bosmolen veel groter is dan de meeste molens en dus veel ruimte moet hebben. De gemeente vindt dat het monu ment moet 'afsteken tegen de lucht' en niet temidden van be bouwing moet staan. Boven dien is het de bedoeling dat de molen, die niet 'maalvaardig' meer is, wordt gerestaureerd, waardoor hij weer kan gaan draaien. Dan moet de molen op open terrein staan. In Rijnwoude kan de molen volgens Leiderdorp 'tot ver in de toekomst tot zijn recht ko men'. De gemeente Rijnwoude staat positief tegenover het plan. Het beheer van de molen draagt Leiderdorp niet over aan Rijnwoude, maar aan de Rijn landse Molenstichting. Deze stichting wil het monument echter pas hebben als het weer maalvaardig is. Restauratie kost de gemeente Leiderdorp onge veer 260.000 gulden, een be drag dat deels kan worden ge haald uit het fonds monumen tenzorg. Of de Leiderdorpse po litiek hiervoor voelt, moet vol gende week dinsdag blijken. De kosten voor de verplaatsing ko men voor rekening van de HSL- organisatie. jan preenen Bij de bouw van nieuwe scho len in Voorschoten moet reke ning worden gehouden met leerlingen die niet kunnen lo pen. De gebouwen moeten daarom worden voorzien van een lift. Bestaande scholen die uit meerdere verdiepingen be staan en nog niet rolstoelvrien- delijk zijn, moeten worden aan gepast, zodra een leerling met een lichamelijke handicap wordt aange meld. Dat staat in een brief van het Platform Gehandicapten beleid Voor schoten aan de gemeenteraad. Het platform wijst erop dat ouders van kin deren met een lichamelijk ge handicapt kind in Voorschoten beperkt zijn in de keuze van de school. „Zij kunnen nu al leen kiezen uit scholen die geen trappen heb ben en dat zijn er maar een patir. Het ministerie van onder wijs zegt dat de indeling van de scholen moet veranderen. Een klas waarin een gehandicapte zit, moet maar naar de begane grond verhuizen. Maar zo werkt het niet. Beneden zit de onder bouw, op de eerste verdieping de bovenbouw. Je kunt kleine kinderen niet zomaar naar bo ven sturen", aldus H. Hoyng- Wagenberg, bestuurslid van het platform. Hoyng heeft een rap port opgesteld, waarin de situa tie op de basisscholen is be schreven. Zij haakt in op het motto 'Weer samen naar school', waarbij ernaar wordt gestreefd kinderen met een handicap zoveel mogelijk ge woon onderwijs te laten volgen. „Maar dan moet die mogelijk heid wel worden geboden." De onderzoekster komt tot de conclusie dat De Regenboog aan de Beetslaan en De Vos aan de Professor Einsteinlaan niet aan de eisen voldoen. „Zij heb ben geen lift en bij De Vos speelt ook nog mee dat de en tree niet goed is. Dat laatste is, zegt Hoyng, heel simpel te ver anderen. De Gevers Deynoot- school en de Dominee Fort gensschool gaan verhui zen. Daarbij moet reke ning wor den gehou den met een liftvoorzie- ning. Des noods kan worden vol staan met een lift schacht, waarin later als dat no dig is een lift kan ko men." Volgens Hoyng hoeft zo'n lift niet al te duur te worden. Zij verwijst naar de Vlierboomschool in Den Haag waar vorige week 'een nieuw soort lift' in gebruik is genomen. „Die is wat simpe ler uitgevoerd en kost ongeveer zestigduizend gulden, bedui dend minder dan de traditione le liften." Omdat het ministerie geen bijdrage levert, is het platform aangewezen op de gemeente. Wethouder A. Draijer van on derwijs: „We zullen kijken wat er mogelijk is, maar het kunnen geen kostbare voorzieningen worden. Ik vraag me ook af of dè behbefte wel 20 groot is. Dat moet uit overleg met het plat form blijken." Ouders gehandicapte kinderen hebben maar beperkte schoolkeuze leiderdorp Het contract van de gemeente Leiderdorp met projectontwik kelaar Vesteda voor het cen trumplan ligt klaar. Voor het eind van het jaar moet de zaak beklonken zijn. Vesteda neemt slechts een deel van de ontwikkeling van het gebied tussen de Winkelhof en Santhorst voor zijn rekening. De projectontwikkelaar bouwt vier woontorens aan de Laan van Ouderzorg, die tegen de kopse einden van de bestaande flats worden 'geplakt'. Ook draagt Vesteda zorg voor de uit breiding van winkelcentrum Santhorst met een extra vleugel. De gemeente zelf bouwt een vijfde, vrijstaande woontoren en zorgt voor de verdere inrich ting van het gebied. De Laan van Ouderzorg wordt volgens de plannen autovrij. ROMMELMARKT - De stichting sociaal-cultureel werk in Lei derdorp houdt zondag 14 no vember 1999 een rommelmarkt in Sjelter aan de Heemraadlaan. Verenigingen en particulieren verkopen tusen 10.00 en 16.00 uur gebruikte spullen. De toe gang is gratis. Anita van der Kolk reageerde alsof ze een klap in haar gezicht kreeg. Ze tolde op haar benen en dreigde in de commis siekamer van het Zoeterwoudse ge meentehuis als een bokser tegen de grond tgaan. „U bent als bewonerscom missie niet ontvankelijk. U heeft geen bestuur en geen statuten. Daarom kunt u niet als belanghebbende worden aan gemerkt", hield voorzitter J. Koeken van de commissie bezwaar- en beroepschrif ten haar gisteravond voor. Had zij daarvoor zóveel medebewo ners van de Zwetkade opgetrommeld? De kans dat zij alsnog in aanmerking zouden komen voor een bijdrage van 7500 gulden in de kosten van hun ge dwongen verhuizing leek op slag verke ken. Koeken: ,,U kunt alleen namens uzélf het woord voeren." Van der Kolk: voorschoten De bouw van veertig appartementen voor ouderen en gehandicapten aan de Prins Bernhardlaan in Voorschoten vordert ge staag. Aan de kant van het Berkhoutpark verrijzen 27 woningen en bij de Dominee Fortgensschool dertien. Lange tijd hebben omwonenden en ouders van leerlingen van de school zich heftig verzet tegen de bouw. Zij zijn bang voor overlast. De Haagse rechtbank verwierp be gin september de bezwaren tegen de nieuwbouw. De bezwaarmakers hadden nog de mogelijkheid om in hoger beroep te gaan, maar daar zagen zij vanaf. De termijn om verder nog protest aan te tekenen, is inmiddels ook verstreken. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17