m Geen belangstelling voor kleurrijk Leiden-Noord Voorzitter leuker baantje dan vakkenvuller' Schoonzusjes in een opwelling op strooptocht Leiden Regio Werk aan de walkant GERECHT \A wegman. 071-5356414, plv.-chef annet v naarsen, 071-5356436 DDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, jde buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt ir stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden ituurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl re irul BURG Kinderen kunnen morgen voor één gulden in buurt- vlatilo van 14 tot 15.30 uur op allerlei trommels spelen, maar inen ook instrumenten worden gemaakt. Het buurthuis staat e Zaanstraat 126. UINWUK In de Van der Willigenhof is morgen voor 55-plus- ingo. De entree is 6 gulden, inclusief de bingokaarten en een koffie of thee. De zaal is om 14 uur open, van 14.30 tot 16.30 er aan de Apollolaan 264 gespeeld. \/rrKWART,ER De Landelijke Zelfhulporganisatie 'Ouders van ,,Mi )verieden Kind' in de regio Leiden e.o. houdt zaterdag een ctmiddag in het beroepencollege 'Het Gilde', Boerhaavelaan ^er'a een korte inleiding kan deel genomen worden aan ge- sgroepen. Ook de werkgroep 'Broers en Zussen' is aanwezig, jeenkomst begint om 14 uur. Nadere informatie bij Gon de (3239576) en Hetty Bonte (5760639). pOI In buurtcentrum de Kooi is morgen van 14 tot 16.30 uur ™)ingo van vier rondes voor 55-plussers. Tevens is er een loterij. :entrum staat aan de Driftstraat 49. •NWIJK Met de herbestrating van het Ixiadal, ter hoogte van 't epad is deze week begonnen. Er wordt gewerkt in de richting ^j*ttet Ambrosiadal. Met de herbestrating van het Forsitiadal t maandag 15 november begonnen. Hier wordt gewerkt in de ng van het Freesiadal. Tijdens de werkzaamheden kan niet gebruikelijke plaatsen worden geparkeerd. Ook het huisvuil worden aangeboden op een plaats die voor de vuilniswagen kbaar is. Voor vragen is de gemeentelijk opzichter J. van der van de afdeling Wegenbeheer beschikbaar, dagelijks van 9-10 ip het Stadsbouwhuis, telefoon 5167611. leiden De Oude Singel is net gereed en in middels is begonnen aan de Oude Vest. Maar ook elders in de stad vordert het werk aan de walkanten langzaam maar gestaag. Zoals hieraan het Utrechtse Jaagpad, in de richting van de Utrechtseveer. Daar is van een walkant overigens nog maar nauwelijks sprake, want er is door die kraan een stevige hap uit genomen. Voor de bewoners is daar om schipperen geblazen. Schrale troost: ze krijgen straks een breder jaagpad terug. FOTO HENK BOUWMAN Chipkaart Zorg en Zekerheid genomineerd voor twee prijzen leiden van voor de patiënt en zorgver leners relevante informatie. De apotheker kan immers op de kaart lezen welke medicijnen de klant nodig heeft, welke do ses hij mag hebben en hoeveel hij er tot nu toe heeft gehad. Bij de pas hoort een kaartle zer voor de houder. Daarmee kan hij zelf bepalen wie inzage krijgt in zijn gegevens. Met be hulp van de pas komt hij ook te weten wanneer hij zijn medicij nen moet innemen en in welke dosis. Vooral bij de ziekte van Parkinson is dat van groot be lang, aldus de ziektekostenver zekeraar. Bij het 'Parkinsonpas project' zijn ook de patiëntenvereni ging, ziekenhuizen, huisartsen en de Registratiekamer betrok ken. De Registratiekamer be schermt de privacy van de cli ënten en zorgt ervoor dat die door de pas niet wordt ge schonden. Z Z wil de speciale pas op termijn ook gaan ver strekken aan andere klanten. De winnaar van de Sesame Award wordt op 16 november in Parijs bekendgemaakt. Of Z Z de Gouden Chipkaart heeft gewonnen, blijkt vandaag. robbert minkhorst Met een cliëntenpas die fraude uitsluit, maakt de Leidse zorg verzekeraar Z Z kans op twee belangrijke prijzen. De pas is genomineerd voor de interna tionale Sesame Award en de Nederlandse Nationale Chip kaart Prijs. Zorg en Zekerheid heeft aan zeshonderd Parkinsonpatiën- ten een speciale pas verstrekt. Het is een geheel nieuwe cliën- tenkaart met een speciale zoge heten fingertip-sensor. Die leest de vingerafdruk van de kaart houder en zorgt volgens de ver zekeraar voor een waterdichte identificatie. Het project is in samenwerking met Novacard, HSB Cards Card Systems en Siemens ontwikkeld. Verder zit op de kaart een chip met de belangrijkste gege vens van de patiënt: de diagno se van de specialist, het ziekte verloop, welke medicijnen zijn voorgeschreven en hoeveel daarvan zijn afgegeven. De pas is daarom niet alleen een mo dem verzekeringsbewijs, meldt Z Z, maar vooral een drager RAS De Wereldwinkel staat deze maand in het teken van en voor jong en oud, zoals puzzels, schaakborden en het Ipenspel. Ook is er de mandala, een draadwerkspel, waarmee :hillende vormen gemaakt kunnen worden die een symboli- betekenis hebben. De Wereldwinkel is te vinden in de Burg- 12. Cursus Arabisch koken bij Narcis leiden principes van de Algerijnse, Turkse, Iraanse en Marokkaan- Bij de Arabische Vrouwenorga- se keuken uitgelegd. Meer in- nisatie 'Narcis' begint binnen- formatie is te krijgen bij 'Nar- kort de cursus Arabisch koken, cis', Driftstraat 77, telefoon In zes lessen worden de basis- 5223035. a zijn szorg Groot Rijnland verzorgt twee cursussen. Morgen begint irsus 'Afvallen....niet alleen' van 19.30 tot 20.30 uur. Deze cur- api >estaat uit acht wekelijkse bijeenkomsten, waar de deelnemers 'eih waarom zij er niet in slagen een dieet vol te houden. In de F< us 'Voeding en cholesterol' die maandag 22 november begint tfij it twee bijeenkomsten van twee uur bestaat, wordt uitgelegd t idoor een te hoog cholesterolgehalte ontstaat en wordt er ad- gegeven over de belangrijkheid van bewegen, gezond gewicht pokgedrag. Voor meer informatie of aanmelding kan contact Üen opgenomen met de afdeling diëtiek van Thuiszorg Groot -or and, op maandag en vrijdag van 9 tot 12 uur, telefoon 0172- W'31 (mevrouw Haak of mevrouw Strooker). Maatschappelijke organisaties in Leiden-Noord blijken nauwelijks belangstelling te hebben voor interculturele activiteiten. De werkgroep Kleurrijk Leiden-Noord - een onderdeel van de wijkgroep Sociale Vernieuwing - krijgt zo weinig medewerking dat zij het moede hoofd in de schoot heeft gelegd. De werkgroep stopt met het organi seren van activiteiten die de autochtone en de allochto ne bevolking van de wijk nader tot elkaar moeten bren gen. 1998 geprobeerd een maande lijkse interculturele soos op po ten te zetten in buurthuis 't Spoortje. Verder dan één bij eenkomst is het echter nooit gekomen. Sinds de zomer van vorig jaar is de werkgroep niet meer bij elkaar geweest. De leiden ruud sep Kleurrijk Leiden-Noord heeft sinds 1992 jaarlijks een inter culturele souk - markt - en een picknick georganiseerd in Noord. Daarnaast heeft de werkgroep in het voorjaar van souk en de picknick zijn nog wel doorgegaan, maar werden noodgedwongen volledig door de LWO georganiseerd. Een maand geleden probeer den de buurtwerkers Ruud Ar- noldi en Anja van Denzen de werkgroep nog één keer tot le ven te wekken. Daarvoor wer den tien organisaties uit de wijk uitgenodigd. Van niet meer dan één club kwam er iemand op dagen. Die magere opkomst was voor de buurtwerkers de directe aanleiding om de werk groep op te blazen. ,,We willen op deze manier niet verder doormodderen. Door nu onze opdracht terug te geven aan de wijkgroep hopen we een duide lijk signaal af te geven dat er iets moet gebeuren", aldus Van Denzen. Volgens de buurtwerkster be tekent het opblazen van de werkgroep overigens niet dat het nu volledig afgelopen is met het interculturele werk in Lei den-Noord. Van Denzen: „De LWO wil doorgaan met de souk en de picknick. En we zijn nog bezig met een vrijwilliger die een interculturele vrouwenoch tend op wil zetten. Maar we kunnen gewoon niet de hele zaak trekken." De wijkgroep sociale vernieu wing buigt zich op 9 november over de toekomst van de inter culturele activiteiten. ^cccon li/t YMMVMam Stimulance grapefruit of sinaasappel multi-vezel vruchtendrank Voor iedereen die een effectieve stoelgang wil. V//AimVW//A F|es goo m) cLL cLcUj, teri chi\dent Hans van der Linden blijft preses universiteitsraad n onno havermans zjenten komen nauwelijks meer toe de inspraak op de universiteit. Ze niet politiek geëngageerd, conclu- t voorzitter Hans van der Linden de Leidse universiteitsraad. Gek hij de geringe betrokkenheid niet. t een hijgende beurs in je nek, moet nel klaar zijn met je studie." Dat t Van der Linden zorgen. „De facul- raad gaat over jouw vak, je leert ont- ;nd veel als je daar een tijdje in zit." :lf geeft Van der Linden het goede rbeeld. De vijfdejaarsstudent ge- edenis werd onlangs herbenoemd --Voorzitter van de universiteitsraad', rin acht personeelsleden en acht enten het college van bestuur advi- n over het beleid van de universiteit, geen primeur, want één keer eerder een student voorzitter. Maar meest - lat het baantje naar 'een aan het ein- van zijn carrière gekomen weten- ipper'. Van der Linden is met zijn 25 jaar toch echt een buitenbeentje. „Vroeger zaten studenten vier of vijf jaar in een medezeggenschapsorgaan. Nu doen ze dat hooguit een jaar en daama storten ze zich weer op hun stu die. Begrijpelijk, maar jammer, want na een jaar ben je net een beetje ingewerkt. Dan kun je pas echt meepraten." Van der Linden zat zelf eerst twee jaar in de raad, voordat hij werd gevraagd als vice- voorzitter en vervolgens voorzitter. Een student van de oude stempel dus. „Dat kan ik me permitteren, omdat ik inmid dels aan mijn afstudeerscriptie bezig ben. Daardoor kan ik mijn tijd zelf inde len. Maar als je net begint, moet je ge woon zorgen dat je je studiepunten- haalt." Aan de Leidse universiteit kan dat niet liggen. Tijdens de introductieweek ver telde rector Wagenaar de verse eerste jaars dat ze best langer over hun studie mogen doen dan hun beurs toelaat. De universiteit is graag bereid studenten te betalen voor een jaartje bestuurswerk, zo hield hij de nieuwelingen voor. „Het is een goede Leidse gewoonte om stu denten bij veel zaken te betrekken", be aamt Van der Linden. „Je kunt een baantje nemen als vakkenvuller, maar ik vind het beter om iets te doen waar je ook nog wat van kunt leren. En Leiden biedt je die uitdaging, al wil ik daarmee niets ten nadele van vakkenvullen zeg gen hoor." Zeer enerverend, noemt de voorzitter zijn 'baantje', dat hem drie dagen in de week kost. „Je kunt het vergelijken met het werk van een gemeentesecretaris; ik ben een medium tussen college en raad. Er is natuurlijk minder sprake van poli tieke tegenstellingen. Het gaat constant om het belang van de universiteit. Het zou heel onhandig zijn als de raad ver deeld zou optreden. We proberen dus altijd om tot één standpunt te komen. Bovendien heeft het college van bestuur een grote informatievoorsprong. Het zou echter onverstandig zijn als het een advies van de raad zomaar naast zich neer zou leggen. Neem het bindend stu dieadvies. Dat had een bottleneck kun nen zijn, maar het college heeft eerst alle adviezen afgewacht en pas daarna het systeem ingevoerd." Zo'n afgewogen werkwijze komt wel wat saai over. Zou de raad niet veel aan trekkelijker zijn als de discussie nu en dan hoog zou oplaaien? De studenten fractie van BEP (brutaal, eigenwijs en progressief) zorgde in augustus voor vuurwerk door het college scherp te on dervragen over de belabberde huisves ting van buitenlandse studenten. „Een interessant relletje", zegt Van der Lin den. „Maar ik vond het als voorzitter niet wijs om meteen naar de krant te stappen. Een punt waarop je kunt sco ren, moet je eerst binnen de raad aan kaarten. Nu ontstond er een rare patstel ling, die de sfeer in de raad verslechter de. Een probleem wordt niet opgelost door het scherp te spelen. Maar dat zeg ik als voorzitter, misschien zou ik er als raadslid wel anders over denken." ze had die Action Man bij Intertoys niet gestolen wege een kinderverjaardag, van haar kinderen zou wei aar binnen enkele weken 'ja- worden, 'maar dat is een sje'. En die geef je geen Ac- rstrfö Man. De Leidse blondine jnog steeds niet te weten kolarom ze met haar schoon- jje op 19 augustus dit jaar bij nnenf Leidse winkels spulletjes i varl gestolen. Ze had geld bij b en wilde eigenlijk 'gewoon' EB|eautjes kopen. Totdat ze die -hip om onverklaarbare rede- i in haar tas had laten glij- „Het ging ineens vanzelf, nap er nog niks van. Ik kan iog steeds niet over uit", GrJdaarde ook haar schoonzus- jeduusd. den«de speelgoedzaak volgde ite f bezoek aan modezaak M&S ar twee truien in een grote verdwenen. Daarna waren vrouwen even naar de auto laan. „Werd het te zwaar, of E fd het te link", zo wilde poli- rechter D. Kingma weten, iar ook nu verschenen er te vraagtekens op de gezich- I van de schoonzussen, 'de kinderafdeling van de V &D was de buit: een jasje, di verse truitjes en drie setjes on dergoed. De strooptocht ein digde bij modezaak Vögele, waar twee T-shirts, twee 'leuke giletjes' en twee truien met tij gerprints 'verdwenen'. Kingma: „Viel het u niet op dat er ner gens een alarm afging?". Nee, daar hadden de dames niet bij stilgestaan. Wat ze ook niet was opgevallen, was een zwaan- kleef-aari-effect: een flink aan tal beveiligingsbeambten had de vrouwen op straat en in win kels gevolgd, totdat de politie de blondines in de kraag greep. De daaropvolgende nacht in de cel was de schoonzussen 'heel erg zwaar' gevallen. „Geen fraai voorbeeld voor uw kinderen", oordeelde Kingma. Een van de schoonzussen verklaarde dat ze last had van spanningen we gens familieomstandigheden. De andere meldde dat ze 'over belast' was na de geboorte van haar vierde kind. Officier van justitie M. Kattouw wees er echter op dat de vrou wen op hun 'strooptocht' wel erg veel goederen hadden ge stolen. Eis: twee weken gevan genisstrafwaarvan één voor- waardelijk. Eventueel om te zet ten in een taakstraf. De advoca ten pleitten voor een voorwaar delijke straf omdat de vrouwen zich al erg schaamden tegen over hun echtgenoten en kin deren. Kingma ging daar in mee: een week voorwaardelijk plus een boete van 750 gulden. Diefstal voor de grap De twee vrouwen waren niet de enigen die op die bewuste 19de augustus 'helemaal niet van plan' waren geweest uit stelen te gaan. Een 21-jarige Hagenaar verklaarde tegenover Kingma dat hij van plan was een GSM te kopen bij Radio Modern in Al phen aan den Rijn. Zijn 19-jari- ge vriend uit Wateringen zag daar een solarium bij de deur staan, waarna 'de verleiding erg groot was' om het apparaat mee naar hun auto te nemen. Zo gezegd, zo gedaan. Maar ook deze verdachten werden in de gaten gehouden. Een mede werker van de zaak rende ach ter de jongens aan, waarna de ze - bang een 'dreun voor hun kop' te krijgen - met folders gooiden en het hazenpad ko zen. Het apparaat, met een waarde van bijna 2800 gulden, bleef achter. De jongsje van de twee ging daama nog terug, voegde zich onder het publiek onder het mom een getuige te zijn, maar werd tot zijn grote schrik herkend. De Hagenaar verklaarde dat hij de zonnebank op zolder had willen zetten en dat het alle maal maar een grapje was. Kat touw kon er echter niet om la chen. Zij had 800 gulden boete voor hem in gedachte. De maat van de Hagenaar mocht wat haar betrof daarnaast ook nog een week voorwaardelijk krij gen, omdat hij in 1997 ook al was veroordeeld wegens dief stal. De advocaten van de verdach ten pleitten voor een gedeelte lijk voorwaardelijke boete. De Hagenaar moet rondkomen van ruim 900 gulden studiefinan ciering per maand. Hij studeert sociaal-juridische dienstverle ning, wat Kingma deed opmer ken dat dit toch niet zo goed was voor de carrière van de stu dent. De verdachte uit Wateringen krijgt voor het helpen van zijn ouders op de markt een zak centje van vierhonderd gulden per maand. Achthonderd gul den boete vond Kingma dan ook wel erg veel. Hij maakte er vijfhonderd van, te betalen in vijf termijnen van honderd gul den. Met als stok achter de deur nog 500 voorwaardelijk. connie van uffelen s Leidsch Dagblad 110IIIEVE ANNO 1899 Donderdag 2 November NOORDWIJK-AAN-ZEE - Door den architect W. Langhout Cz, van Amsterdam, is voor den heer W. Tappenbeck aanbesteed het bouwen eener villa al hier. Daar de laagste inschrijving - er waren zes me dedingers - nog 2000 boven de begrooting was, werd het werk niet gegund en zal er een nieuwe aan besteding gehouden worden. LEIDEN - De bulletins, die gistermiddag door ons in de stad verspreid werden, betreffende een vermoe delijk belangrijke overwinning der Boeren bij Ladys- mith, werden met onverholen blijdschapsbetoon be sproken. De menschen verdrongen zich voor de ramen der sigarenwinkels en deelden elkander hun indrukken mede onder ongedwongen uitroepen van geestdrift. Tevens is ook een vlag van Transvaal uitgestoken. ANNO 1974 LEIDEN - Alcoholcontrole In Leiden, bij molen De Valk. Er behoefde niet te worden geblazen. Wel wer den andere overtredingen geconstateerd. Eenentwintig chauffeurs hadden geen rij- en kentekenbewijs bij zich, FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 2 november LEIDEN - Voor de toekomstige huisvesting van de Leidse universiteit zal de komende tien jaar een bij drage van het rijk noodzakelijk zijn, ter grootte van 300 miljoen gulden. Daarin is begrepen een bedrag van 85 miljoen om een deel van het huidige Acade misch Ziekenhuis - 50.000 m2 - geschikt te maken voor een universitaire bebouwing. Voor de nieuw bouw ten behoeve van pre-klinici in het nieuwe AZ is nog eens een bedrag van 64 miljoen gulden ge raamd. Bijna de helft van het bedrag zal worden uit gegeven aan de nieuwbouw van de universiteitsbi- biotheek en de Letteren-faculteit. Dat blijkt uit de raamnota 'Hoofdlijnen van het huisvestingsbeleid van de Leidse universiteit tot 1985', die vandaag is gepubliceerd en waarover de Universiteitsraad zich binden afzienbare tijd zal moeten uitspreken. WOERDEN - Woerden maakt een goede kans de plaats te zijn waar de eerste Nederlander in de kraag is gegrepen op grond van de nieuwe alcoholwet en de daarbij behorende blaaspijpjes. Om tien over half een de afgelopen nacht werd daar de 26-jarige koop man M.N. uit Woerden aangehouden wegens slinge rend rijden. Alle blaaspijpjes sloegen daarop groen uit en tegen de koopman zal dus proces-verbaal wor den opgemaakt. Ook de Haagse politie heeft van nacht het eerste slachtoffer van net blaaspijpje kun nen registreren. Een 43-jarige rijksambtenaar reed omstreeks half vijf zodanig op zijn bromfiets dat hij volgens surveillerende agenten rijp was voor de bloedproef. Blazen in 'het' pijpje leverde een promi- lage van meer dan 0,8 op. Toen de politie de brom fietser vervolgens liet weten dat hij een bloedproef moest ondergaan weigerde hij dit. De man kreeg voor deze weigering een proces-verbaal. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van hel Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15