'Meer samenwerking joden en christenen' God op het Web Geloof Samenleving Restauratie Hinzorgel begonnen DINSDAG 2 NOVEMBER 1999 redactie aad rietveld, 07 VANDAAG Het idee van een vagevuur waar berouwvolle zondige zielen na hun dood terechtkomen om gelouterd te worden, heeft pas na de tiende eeuw echt wortel geschoten. Vooral het afbrok kelen van feodale stelsels en het ontstaan van een machtige burgerij, bracht op spiritueel gebied de behoefte de hemel toegankelijk te maken voor een grotere groep mensen. Toch bleef'Allerzielen', gevierd op 2 november, tot 1915 een officieus karakter houden. Niettemin bevestigde paus lohannes Paulus II onlangs nog eens de leer omtrent het vagevuur. Ondanks z'n lange aanlooptijd en zwakke bijbel se fundamenten, is het idee van een plaats in het hierna maals waar katholieken door straf en boete gespaard blij ven voor een enkeltje hel, voorlopig veiliggesteld. Op Aller zielen kunnen de levenden met behulp van gebed gestor venen helpen hun verblijf in het vagevuur te bekorten. Rastafari's geloven dat alle mensen met Afrikaanse wortels, die in het verleden meestal als slaaf naar het Amerikaanse continent werden gevoerd, op een dag naar hun geboorte land zullen terugkeren. Een strijd met religieuze dimensies sinds wijlen Haile Selassi van Ethiopië op 2 november 1928 tot koning (negus) werd verkozen. Vandaag herdenken de Rastafari's zijn kroning. Paus vastbesloten Irak te bezoeken bagdad De chaldese katholieke patriarch Rafael Bedaweed, het hoofd van de bijna 750.000 Iraakse christenen, heeft verklaard dat de Iraakse regering instemt met een bezoek van Vaticaanse geestelijken die voorbereidingen willen treffen voor een bede vaart van paus Johannes Paulus II naar Irak. Bedaweed zei het bezoek te verwachten rond 20 januari. Tegen het plan van de paus bestaat veel verzet. Maar volgens Bedaweed is de paus vastbesloten is het bezoek te laten doorgaan. De paus wil een reis maken naar Ur of Oer, een oude Sumerische stad op de westoever van de benedenloop van de Eufraat, die de geboorte plaats zou zijn van de bijbelse figuur Abraham. Stukgeschoten boeddha mamiyan Kogel- en raketinslagen hebben in jaren van burger oorlog het langste boeddhabeeld van de wereld - in de Afgaanse stad Bamiyan - danig beschadigd. En laatst heeft ook nog eens iemand het gezicht verder vernield door er autobanden op te leggen en die in brand te steken. De Taliban-milities hebben onlangs aangekondigd, dat zij historische plaatsen en monu menten in het land willen herstellen. Daar zijn vele miljoenen guldens voor nodig. foto ap BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Benschop, G. Lus tig te Noordeloos. Aangenomen: naar Leeuwarden (Grote Kerk), mw. E. Hessel te voorschoten; naar Zoetermeer, M.A. van den Berg te Groot-Am- Toegelaten en beroepbaar: D. Meijvogel, Lorentzweg 22, 3731 KW De Bilt; mw. M. Nijman, Kolfstraat 283, 1442 TH Pur- merend. Toegelaten en beroepbaar als zendingspredikant: P.A. Versloot, p/a Joseph Haydnlaan 2A, 3533 AE Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Boornbergum en Kortehemmen, R.D. van Hornsveld te Gameren-Zuili- GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar Launceston, Tasmanië (Free Reformed Chur ches of Australia), B.A. Zuiddam, kandidaat te Ermelo. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Emmeloord en te Lisse, D. Quant te 's-Gravenhage- Rijswijk. Bedankt: voor Dokkum, S. Otten te Rotterdam-Zuid. kampen Organist Ab Weege naar (links) en Henk Overweg van orgelbouwer Reil uit Heerde haalden gistermorgen de eerste pijp uit het wereldberoemde Hinzorgel in de Bovenkerk in Kampen. Het reusachtige en kostbare orgel wordt de komen de maanden grondig schoonge maakt. Die klus duurt zeker tot half maart van het volgend jaar en kost 130.000 gulden. Het ze- ventiende-eeuwse orgel, dat voor twee miljoen gulden is ver zekerd, wordt elke vijftig jaar he lemaal uit elkaar gehaald en stofvrij gemaakt. RK-bisschoppen doen oproep aan gelovigen utrecht anp Joden en christenen moeten gezamenlijk hun stem verhef fen in ethische en maatschap pelijke kwesties. Vooral bij me- disch-ethische vragen kan de samenleving niet zonder de mening van de godsdienst. Dat schrijven de rooms-katholieke bisschoppen in een gisteren ge publiceerde brief aan alle gelo vigen. Medisch-ethische vragen kunnen volgens de bisschop pen niet alleen beantwoord worden vanuit de medische wetenschap en techniek, omdat de heiligheid van het menselijk leven vanaf het prille begin tot aan de dood in het geding is. Ze pleiten in dit verband voor een joods-christelijke ethische be zinning, liefst in samenwerking met medische deskundigen. Ook in andere ethische en maatschappelijke kwesties moeten joden en christenen ge zamenlijk hun stem laten ho ren, omdat de invloed van de godsdienst in de samenleving steeds verder afneemt. Als voorbeeld noemen de bis schoppen het recente pleidooi van christelijke en joodse kerk genootschappen voor een vaste rustdag in de week. Een derge lijk geluid zou ook moeten klin ken als het gaat om de maat schappelijke tweedeling en de zorg voor vluchtelingen. De verklaring van de bis schoppen is een vervolg op een brief die zij schreven in 1995. Daarin erkenden ze dat de RK- Kerk medeverantwoordelijk is voor de jodenvervolgingen in de Tweede Wereldoorlog. „Een traditie van theologisch en ker- kelijk anti-judaïsme heeft bijge dragen tot het ontstaan van een klimaat waarin de shoah kon plaatsvinden", stellen ze nu op nieuw. De bisschoppen weten dat er nog veel moet gebeuren voor onwetendheid en vooroordelen volledig zijn weggenomen. Maar het jodendom betekent voor christenen meer dan 'al leen maar schuld en een pijnlijk verleden'. De ontmoeting met het jodendom kan christenen inspireren tot geloofsvernieu wing. Christenen mogen daar bij nooit vergeten dat Jezus van joodse afkomst is. De bisschoppen veroordelen elke ondoordachte overname of zelfs 'annexatie' van joodse tra dities door christenen. Echte ontmoeting verheldert de eigen identiteit en respecteert der in zijn of haar re overtuigingen, benadrul Christenen kunnen de Nederlandse bissc wel veel van joden Ie' roemen zij onder meer mengaan bij joden var' aan de bijbel en respect ders persoonlijke vragei venservaringen. Waar jol in slagen de bijbel een p hun dagelijks leven te lijkt het volgens de bi: pen alsof veel katholle bijbel niet ervaren als e< j dat van henzelf is. „Mi» is hieraan een te bevoo, houding binnen de kerl verleden mede debet", nen ze. Joden en christenen vanuit dezelfde, Messiaanse hoop, hoej- anders denken over hL ment waarop deze tij breekt. Dankzij de dialo de joden beseffen roo:| tholieken steeds meer, delen in een gezamenlijk siaanse opdracht om dat bewoonbaar te maken. FF ge dat echt overtuigt, zik crete daden van medei lijkheid en barmhartighj dus de bisschoppen. r. Voor westerlingen is het even wennen een vrolijk draaiend hakenkruis op het scherm te zien verschijnen. Voor Chinezen is het erger: het betekent dat ze beland zijn op de homepage van de 'duivelse sekte' Fal un Gong, en dat is verboden. In juli ontna men de Chinese autoriteiten deze religieuze beweging haar officiële status. Nieuwe anti- sektewetten werden spoorslags in het leven geroepen en gekoppeld aan torenhoge straf fen. Duizenden leden zijn opgepakt, leiders van Falun Gong hangt zeven jaar cel en her opvoeding boven het hoofd. De autoriteiten jagen dagelijks de vreedzaam demonstreren de Falun Gongleden uiteen. Tenminste één aanhanger is doodgemarteld. Beijing dóet blijkbaar alles om de groep met wortel en tak uit te roeien. Maar op internet gaat dat niet. De drukbezochte demonstraties van de afgelopen tijd waren niet mogelijk geweest zonder een razendsnel netwerk van e-mail, dat zich volledig onttrekt aan de ogen, oren en handen van de Chinese overheid. Falun Gong (ook wel Falun Dafa) is naar ei gen zeggen geen sekte. Het is een 'mecha nisme voor stressvermindering en genezing'. Dat gaat met ademhalingsoefeningen die het zg. falun tot ontwikkeling brengen, het draaiende hakenkruis van samengebalde in telligente energie dat bij de mens in de on derbuik zetelt. Denk niet dat we hier met Chinese nazi's te maken hebben - het ha kenkruis heeft in Azië een positieve spiritue le betekenis. De draaiing van het swastika correspondeert met de draaisnelheid van het universum. De oefeningen kosten weinig tijd en Falun Gong past dan ook goed in de moderne tijd: de oefeningen zijn gemakke lijk in te passen in een jachtig bestaan. Tot voor kort konden Falun Dafa-leden in open bare parken gezien worden tijdens het uit voeren van hun oefeningen. Nu kunnen ze dat beter uit hun hoofd laten. Oprichter Li Hongzhi, ook Master Li ge noemd, schreef nog geen vijf jaar geleden 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het IX1 internet Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organisa ties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Van de Evangelische beweging tot de Tali ban, van voodoo tot vaticaan. Deze aflevering: de Falung Gong sekte en de strijd met de Chinese overheid. http://falundafa.org M: m het boek Zhuan Falun ('het draaien van het wiel der wet'). Master Li heeft bij het schrij ven ervan geput uit het boeddhisme en tao- isme. Volgens de website van Falun Dafa heeft de beweging 100 miljoen beoefenaren over de hele wereld. De regering houdt het op twee miljoen, maar is desondanks als de dood voor de groep die zij afschildert als een hersenspoelende sekte. De opstellers van de website hameren erop dat Falun Dafa dat niet is: er is nauwelijks organisatie, work shops zijn kosteloos, alle boeken en tapes zijn gratis te downloaden. Volgelingen res pecteren Master Li, maar vergoddelijken hem niet. De groep heeft geen politieke bities, en zegt geen bedreiging te vori 'j voor de Communistische Partij (goed 60 miljoen leden). Inderdaad zijn alle bronnen van Falun op hun site te bekijken. Als je chinees en niets te doen hebt kan je zelfs een v tien uur durende lezing van master Li RealAudio beluisteren. Interessanter zijn actuele persberichten die bezoekers van js tot dag op de hoogte houden van de lap zaam escalerende toestand. Diverse rapfk ten (waaronder van Amnesty) beschrijvern mensenrechtenschendingen tegen Fau Gong-leden. Terecht verbazen de schrijft zich erover dat de wereld die tien jaar gr den tijdens de studentenprotesten op raj achterste benen stond nu haar mond hol) En dat terwijl dankzij internet, nu meeifcl formatie naar buiten lekt dan toen. Zorik dat de Chinese censuur daar iets aan ka veranderen. China heeft het maar moeilijk met interf" Langzamerhand gaan meer en meer chi zen online. Wat wil Beijing? Meeliften i e-business en zijn ongekende economis K perspectieven? Of wil het de informaties men als vanouds beheersen en censurer Als heel China eenmaal wired is zal de c trole op informatie de overheid uit ham getrokken worden. Het uiteenvallen van breekbare land kan het gevolg zijn. Tot v kort probeerden de censoren grip op de z te houden door de netsurfers te registre in de populaire internetcafé's. Ze moes een contract tekenen en beloven geen po of staatsondermijnende teksten te bekijk Nu dat niet meer werkt moet er iets anc verzonnen worden. Wat de autoriteiten genlijk, in het diepst van hun hart willei een apart Chinees internet, gefilterd dooi censuur en waterdicht afgesloten van het vaarlijke World Wide Web. silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Veel wind en wolken en vooral langs de westkust flinke buien. Maxima veelal tussen 8 en 12 graden, in het noorden wat lager. Zweden: Vooral dinsdag nog veel wind, wolken en nu en dan regen. Maxi ma uiteenlopend van 12 graden in het zuiden tot circa 6 in het noorden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan perioden met regen. Eerst nog een stevige zuidwestenwind. Maxima dinsdag omstreeks 11 graden, woensdag ongeveer 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen of buien. In Zuid- oost-Engeland droger en meer zon. Middagtemperatuur maan dag uiteenlopend van 9 graden in het noordwesten tot 13 in de om geving van Londen. België en Luxemburg: Dinsdag meest bewolkt en perio den met regen. Woensdag droger en meer zon. Afnemende wind. Maxima omstreeks 14 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Eerst meest bewolkt en perioden met regen. Woensdag droger en meer zon. Minder wind. Dinsdag maxima rond 15 graden, woens dag iets lager. Portugal: Van het zuidwesten uit steeds meer zon en droog. Maxima van 20 graden in het noorden tot 24 in het zuidoosten. Dinsdag in het noorden nog iets koeler. Madeira: Droog en perioden met zon. Maxi ma rond 21 graden. Spanje: In het noorden en noordoosten eerst nog wolkenvelden en nu en dan regen. Elders zonnige perio den en droog. Maxima uiteenlo pend van 15 graden langs de golf van Biskaje tot 25 plaatselijk in het zuiden. Canarische Eilanden: Droog en zonnig, 's Middags on geveer 25 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog bij maxima van 22 tot 26 graden. Tunesië: Droog en vrij zonnig. Middagtem peratuur aan zee rond 25 graden. Zuid-Frankrijk: Eerst nog bewolkt en een aantal buien, mogelijk met onweer. Woensdag vanuit het westen dro ger en meer zon. De mistral steekt op. Maxima uiteenlopend van 14 graden aan de Atlantische kust tot 20 langs de Middelland se zee. Woensdag overal iets lage re maxima. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en meest droog, 's middags omstreeks 22 graden. Italië: Perioden met zon, maar in het noorden meer wolken en nu en dan een bui. Eerst nog op sommi ge plaatsen mist. Maxima tussen de 17 en 25 graden. Woensdag iets lager. Corsica en Sardinië: Vooral op Sardinië perioden met zon en droog. Op Corsica woens dag kans op een regen of on weersbui. Middagtemperatuur rond 21 graden. Malta: Zonnige perioden en droog. Maxi ma van ongeveer 23 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur om streeks 22 graden. Turkije en Cyprus: Peridoen met zon, dinsdag in het noorden, woensdag langs de zuidkust meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma aan zee: uiteenlopend van ongeveer 18 graden op de Dardanellen tot 24 langs de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Toenemende bewolking, vanuit het westen gevolgd door perioden met regen. Later op woensdag in het zuidwesten droger en ook wat zon. Maxima dinsdag uiteenlo pend van 12 in het noorden tot 17 in het zuiden. Woensdag met temperaturen rond de 10 tot 12 graden aanzienlijk kouder. Zwitserland: Meest bewolkt en nu en dan re gen. Woensdag vanuit het westen geleidelijk droger en opklaringen. Maxima eerst nog rond 16 gra den, woensdag rond 12 graden. Oostenrijk: Perioden met zon en eerst nog hier en daar mist. Woensdag in het westen meer bewolking en kans op wat regen. Maxima dins dag rond 14 graden, woensdag iets kouder. WOENSDAG 3 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.38 Zon onder 17.08 Maan op 01.56 Maan onderl5.52 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.06 00.00 11.39 23.33 Laag 07.50 19.50 07.31 19.31 Weerrapporten 02 november 07 u Amsterdam half be Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Londen Luxemburg half bew. half bew. half bew. half bew. :w3 17 11 1.0 v3 11 3.0 15 0.2 f3 18 12 3.0 f4 16 12 0.8 (5 17 12 0.9 13 16 12 1.0 f6 16 12 0.6 f3 18 12 8.0 f3 14 3 0.1 4 24 15 0.0 3 13 0.0 w4 14 11 0.4 1 17 5 0.0 2 19 16 0.0 f2 17 12 8.0 vl 25 11 0.0 rw8 13 5 3.0 5 16 12 1.0 1 20 13 0.0 f5 10 6 0.1 r. 1 18 4 0.0 3 17 13 0.0 1 18 5 0.0 8 14 10 0.0 7 29 23 0.0 iw4 20 14 3.0 S.O 16 11 0.0 f4 17 10 1,0 rw2 14 13 5.0 3 20 10 0.0 iw2 23 12 0.0 s.0 23 11 0.0 IO 3 26 19 0.0 2 6 5 1.0 I 13 8 0.0 opklaringen zonnig onweer V warmtefront sneeuw y 1 koufront hagel L lagedruk windrichting H hogedruk luchtdruk in 19 temperatuur -1000— hecto pasca| 0 Los Angeles half be 16 5 0.0 New Orleans onbewolkt wnw5 16 5 0.0 New York onbewolkt ono2 32__^2T~0JJ TeFAviv- onbewolkt nno2 26 20 0.0 Tokyo --half bew. ono5 23 16 0.0 Toronto half bew! zzöT 32 21 0.0 Tunis onbewolkt 2201 23 15 0.0 Vancouver onbewolkt n3 17 13 0.0 27 13 0.0 24 16 34.0 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 0-2% ^*8 kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M, Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel adjunct hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie e. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot V 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstri 1 het automatisch afschrijven van h abonnements- geld, ontvangen 1,- koij^, betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnen worden ver2onden geldt een toeslag vani aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op cassette» Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvaV van het regionale nieuws uit het Leids Dagblad op geluidscassette beschikba informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, GraKl ongevallen dienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen PiaconessenhcHS. tel. 071-5178178! Rijnland Zieicenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14