'Russen bestoken burgers' Clinton, Barak en Arafat zullen geen akkoord bereiken Buitenland Protest in Peking Spanje wil Argentijnse militairen berechten Driemaal levenslang voor doden van drie broertjes Leger Indonesië laat Oost-Timor achter zich Khatami wil dialoog Iran met Westen ZATERDAG 30 OKTOBER AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters iverwinning. een week na de zege van de piloten Irvine en Schumacher op het circuit van Sepang In Lockerbie-zaak ruim 1.000 getuigen londen Het Schotse openbaar ministerie wil meer dan duizend getuigen oproepen voor het Lockerbie-proces dat op 2 februari op Nederlandse bodem begint. Twee Libiërs, aan wie de aan klachten gisteren officieel zijn overhandigd, staan dan terecht wegens hun vermeende betrokkenheid bij de bomaanslag op een Amerikaans vliegtuig boven de Schotse plaats Lockerbie. Door deze aanslag op 21 december 1988 kwamen 259 passa giers en ëlf inwoners van Lockerbie om het leven. De verdach ten warén lid van de Libische geheime dienst. Ze werden na langdurig diplomatiek beraad uiteindelijk overgebracht naar het in deze kwestie neutrale Nederland om voor een rechtbank te verschijnen. Op een streng beveiligd deel van de vliegbasis Soesterberg zullen de twee volgens Schots recht worden be recht. Seropositieven laken Russische artsen moskou Russiche seropositieven veroordelen in een open brief aan regering de ontoereikende medische zorg en de onverschil ligheid van Russische artsen. De 69 HlV-patiënten die de brief ondertekenden, zeggen dat medische centra in verscheidene re gio's niet voldoende informatie geven over de ziekte of de be handeling ervan. ,,Veel artsen weigeren medische hulp, bijvoor beeld chirurgische en gynaecologische ingrepen, aan seroposi tieven", aldus de brief. Het aantal Russische aidspatiënten is in 1999 verdubbeld. Het aantal mensen dat geïnfecteerd is met het HIV-virus, dat de ziekte veroorzaakt, werd in oktober officieel 21.140. De aidsepidemie neemt verontrustende vormen aan in Moskou en omstreken. Spaanse politie: geen pardon voor dode madrid De verkeerspolitie in het Spaanse Alcala de Henares kent geen pardon voor doden. Als een voertuig dubbelgepar- keerd staat, wofdt het weggesleept, zelfs als het een lijkwagen is die het stoffelijk overschot van een overleden vrouw komt op halen. De betreffende lijkwagen had nog geen tien minuten dubbelgeparkeerd gestaan toen de gevreesde sleepwagen de straat inreed, berichtte de krant El Mundo gisteren. Nabestaan den van de overledene schreeuwden de chauffeur van de sleep wagen nog toe dat hij moest stoppen, maar hij scheurde ervan door en reed ook nog door een rood stoplicht. Verbod Britse tabaksreclame uitgesteld londen Het pijn van de Britse regering in december een ver bod op vrijwel alle tabaksreclame in te voeren, heeft door een uitspraak van het High Court ernstig vertraging opgelopen. Het verbod moet van de rechters wachten totdat het Europees Hof van Justitie beslist of het reclameverbod rechtmatig is. Die uit spraak wordt pas laat volgend jaar verwacht. Volgens het Britse plan moeten alle uitingen op billboards, in kranten en tijd schriften uiteriijk op 10 december zijn verdwenen. Ultrarechtse vice-voorzitter parlement wenen De extreem-rechtse Thomas Prinzhorn is gisteren geko zen tot één van de twee vice-voorzitters van het Oostenrijkse parlement. De industrieel, lijsttrekker van de FPÖ, kreeg 93 van de 155 stemmen. Daarmee liet hij de Groenen-kandidaat Eva Lichtenberger achter zich. De FPÖ, aangevoerd door Jörg Hai der, was de grote winnaar van de jongste parlementsverkiezin gen. De regerende sociaal-democraten (SPÖ) bleven de grootste partij. Heinz Fischer (SPÖ) werd herkozen als parlementsvoor zitter. De andere vice-voorzitter wordt de conservatieve Andre as Kohl (ÖV?). Pakistaans toestel stort neer: 21 doden j Karachi Een toestel van de Pakistaanse luchtmacht is gisteren door nog onbekende oorzaak in de Arabische Zee gestort. Alle 21 inzittenden van de P-3C Orion kwamen daarbij om het le- ven. Het toestel verongelukte tijdens een reguliere patrouille- vlucht bov;n de kust van de provincie Baluchistan. 'Bin Laden wil weg uit Afghanistan' Islamabad De Saudiër Osama Bin Laden is bereid zijn schuil- I plaats Afgianistan te verruilen voor een ander land. Hij zou dit in een brbf aan de leider van de Taliban, Omar, te kennen heb ben gegeten. Wel moet de Afghaanse regering hem helpen zijn nieuwe sthuilplaats te bereiken. Bovendien mogen alleen Omar en een ardere Afghaanse leider op de hoogte zijn van de exacte locatie dtarvan. De VS hebben Kabul meerdere malen verzocht hem uit e leveren. Zij houden hem verantwoordelijk voor aan slagen vcrig jaar op de Amerikaanse ambassades in Kenia en Tanzanit waarbij 224 doden en 4.000 gewonden vielen. Yberaa: Open dialoog met Cubanen havanna» Staatssecretaris Ybema (economische zaken) heeft gisteren in Cuba een 'open en constructief gesprek' gevoerd met zijr ambtgenoot Cabrisas. Er is niet alleen gesproken over het versterken van de handelsbetrekkingen, maar ook de vak- bondsnchten en de mensenrechten op het eiland kwamen aan de orde Ook stelde Ybema aan de orde dat buitenlandse inves teerders verplicht zijn hun werknemers te recruteren bij een staatsützendbureau. Ze betalen daarvoor loon in dollars, maar de arbriders ontvangen een lager bedrag in pesos. Psendo-kinderarts in Minsk opgepakt minsk De Wit-Russische politie heeft een man gearresteerd die zich naandenlang voor kinderarts heeft uitgegeven. De man reisde het land rond en 'behandelde' kinderen in slaapzalen in kinderkampen. Hij injecteerde hen met difterie, waarna de kin- derer doodziek naar het ziekenhuis moesten. De verdachte werd gisteren op het terrein van een kindervakantiekamp in de buur van de hoofdstad Minsk opgepakt met een spuit met on- bekeide inhoud. Cycloon doodt 14 mensen in India new »elhi In het oosten van India zijn zeker veertien mensen dooi een cycloon om het leven gekomen. Zij bevonden zich in een ïuis dat door het natuurgeweld instortte. Meteorologen sprécen van een 'supercyloon', omdat de storm snelheden tot 260 dlometer haalde. Er worden nog tweehonderd vissers ver mis. De cycloon vernielde in de deelstaten Orissa en West-Ben- galm drieduizend woningen. Uit voorzorg waren 225.000 men- sengeëvacueerd. Het zwaarst werd de havenstad Paradip in Orissa getroffen. Voor de kust haalden vloedgolven hoogtes van zeten meter. tel aviv ad bloemendaal correspondent Premier Ehud Barak van Israël reist maandag naar Oslo voor een topcon ferentie die het begin van het einde van het Israëlisch-Palestijnse conflict moet worden. Samen met onder ande ren de Amerikaanse president Bill Clinton, de Palestijnse president Jasser Arafat en de Russische premier Vladi mir Poetin zal hij het startschot geven voor de onderhandelingen over een definitieve regeling. Met hun conferentie willen de leiders de Israëlische premier Jitschak Rabin herdenken, die precies vier jaar gele den werd vermoord. Het was de be doeling dat de onderhandelingsteams afgelopen september zouden begin nen aan het eindoverleg. In februari 2000 zullen ze het eens moeten zijn over het raamwerk van een regeling. Daarna hebben ze tot september de tijd om de details uit te werken. De Amerikanen gaan in november naar de stembus en een groot politiek suc ces in het Midden-Oosten zou de De mocraten goed van pas komen. Van alle partijen is de tactiek bekend. Israël wil per se de macht houden in heel Jeruzalem, er zal geen Arabisch leger actief zijn ten westen van de ri vier de Jordaan, de meeste kolonisten moeten in grote nederzettingenblok- ken onder Israëlische soevereiniteit komen en er kan geen sprake zijn van een terugkeer naar de grenzen van voor 1967. Barak lijkt akkoord te kun nen gaan met een Palestijnse staat met beperkte bevoegdheden, in de Gaza- strook en op zestig a zeventig procent van de Westelijke Jordaanoever. Terugkeer van de Palestijnen die in 1948 hun land zijn ontvlucht of uitge zet, is wat Israël betreft uitgesloten. Wel lijkt Barak bereid akkoord te gaan met de toelating van vluchtelingen tot de Palestijnse staat, zij het met een strikt quota-beleid. Het Palestijnse uitgangspunt geeft nauwelijks meer hoop. maar het is wel duidelijk. Arafat eist een Palestijnse staat in de hele Gazastrook en op de hele Westelijke Jordaanoever, met Je ruzalem als hoofdstad. Faysal Hussei- ni, de Palestijnse minister voor Jeruza- lem-zaken, legde deze week nog eens uit dat verder toegeven is uitgesloten. ,,De concessies die we konden doen hebben we al gedaan", zei hij. „We zijn akkoord gegaan met Veiligheids- raad-resolutie-242 en dus met een staat op 22 procent van het grondge bied van Palestina. Het gaat bij het ko mende overleg niet om concessies, maar om de uitvoering van 242. Dat wil zeggen: een Israëlische terugtrek king naar de grenzen van voor 1967. Men kan van ons niet verlangen dat we weer concessies doen. Wat Jeruza lem betreft gaan de onderhandelingen over niet alleen Oost-Jeruzalem, maar om de toekomst van de hele stad." De Palestijnse uitleg staat het dichtst bij die van de internationale gemeen schap, maar dat zal Jasser Arafat wei nig helpen. De Amerikanen zijn niet in een positie Israël te dwingen - zeker niet gelet op hun binnenlandse poli tiek - en de Europeanen hebben wei nig in te brengen. Arafat weet dat Israël niet akkoord zal gaan met zijn belangrijkste eisen. Maar als hij instemt met de Israëlische verlangens vervreemdt hij zijn volk nog verder van zich. De conclusie ligt voor de hand, namelijk dat de onder handelingen niet zullen leiden tot de lang verbeide definitieve regeling. Het best haalbare is dat de onderhande laars een soort 'permanent-voorlopi ge' oplossing bereiken, onder het mot to 'hoop doet leven'. Vluchtelingen Tsjetsjenië melden luchtaanval Tsjetsjeense vluchtelingen hebben gemeld dat de Russen een konvooi burgers die op weg waren naar Ingoesjetië, vanuit de lucht hebben aangevallen. Er zijn, vertelden ze, zeker vijftig doden gevallen. „Ze hebben het beloofd. Vandaag zou de vluchtelingencorridor tussen Tsjetsjenië en Ingoesjetië weer open gaan. In plaats daarvan gooien ze niet alleen onze dorpen plat, maar bestoken ze ook kolonnes vluchtelingen", aldus een jonge Tsjetsjeense gisteren aan de grens tussen de opstandige deelrepu bliek en Ingoesjetië. moskou hans hoogenduk buenos aires anp De nieuwe Argentijnse coalitie regering van Fernando de la Rüa wordt binnenkort gecon fronteerd met de vervolging van Argentijnse militairen door de Spaanse justitie Onderzoeks rechter Garzón staat op het punt om de aanhouding en uit levering te vragen van zeker honderd Argentijnse militairen, onder wie tien leden van de junta die van 1976 tot 1983 re geerde. De Spaanse rechter doet on derzoek naar schendingen van de mensenrechten in Argenti nië onder het militaire regime. Een jaar geleden vroeg Garzón Engeland om de aanhouding van de Chileense ex-dictator generaal Augusto Pinochet. Britse rechters hebben met het verzoek ingestemd. Argentinië heeft onder de scheidende president Carlos Menem nooit meegewerkt met Garzóns speurtocht. Menem heeft vorig jaar zelfs een wet uitgevaardigd die dat uitdruk kelijk verbiedt. Hij heeft ook in eigen land de vervolging van militairen tegengewerkt. De juntaleden die onder Menems voorganger, Raül Alfonsin, wa ren veroordeeld, kregen in 1990 vlak na Menems aantreden gra tie. Militairen van lagere rangen waren al vrij van rechtsvervol ging door wetten uit 1986 en 1987. Die bepaalden onder meer dat ze als opvolgers van bevelen geen verwijtbare schuld hadden. De wetten moesten het donkere hoofdstuk uit de geschiedenis voorgoed sluiten. Zeventig procent van de Ar gentijnen wil volgens opinie peilingen de zaken rond de mi litaire dictatuur niet meer opra kelen. De la Rüa heeft gezegd dat uitleveringsverzoeken door de Argentijnse justitie worden behandeld. De la Rüa leidt een coalitie van verschillende poli tieke groeperingen. Hij wordt waarschijnlijk een van de zwak ste leiders van het land. De se naat wordt nog steeds gedomi neerd door de peronisten, die ook in het lagerhuis machtig blijven. De regeringscoalitie komt er zelfs nog vier zetels te kort voor een meerderheid. De Russische woordvoerder Michail Margelov, ontkende dat er een luchtaanval op een bur gerkonvooi is uitgevoerd. Hij zei wel dat er was geschoten op vrachtwagens, maar dat die wa gens waren beladen met ma chinegeweren en dat er vanuit de wagens juist eerst op de Rus sen was geschoten. De Russen hadden drie da gen geleden beloofd deze her metisch afgesloten laatste vluchtweg uit Tsjetsjenië giste ren weer te openen, maar de grens bleef dicht. Duizenden hadden zich verzameld aan de grenspost om terug te keren naar hun huizen in de door de Russen geschapen 'veiligheids zone'. Duizenden anderen stonden aan de andere kant van de bar ricades, omdat ze gevlucht wa ren voor de meedogenloze bombardementen van hun dor pen door de Russen en vooral van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. Tevergeefs. „Nog twee dagen wachten. We zullen zien hoe de toestand dan is. Dat is alles. Tot ziens", zei de bevel voerende generaal Sjamanov voor tv-camera's tegen de ont hutste vluchtelingen. Hij liet daarna alleen een kleine groep bejaarden en gewonden uit Tsjetsjenië door naar Ingoesje tië. Op de meeste Russische tv- zenders werd gisteravond op nieuw het beeld geschetst van zegevierende troepen, die de vijand slagen toebrengen en zelf nauwelijks verliezen lijden. Russische verslaggevers ston den vlakbij Russische tanks, Houwitsers en raketwerpers die vanaf niet al te grote afstand hun dodelijke projectielen af vuurden. Tegenvuur was geen enkele keer te zien. De Russen blijven met massale bombarde menten proberen hun islamiti sche Tsjetsjeense tegenstanders murw te beuken. Een bestorming van de Tsje tsjeense hoofdstad Grozny en andere Tsjetsjeense steden zijn de Russen, volgens de hoogste generaals, nog steeds niet van plan omdat burgers als mense lijk schild zouden worden ge bruikt. Maar de Russische troe pen, in totaal al bijna 100.000 man, zijn nog slechts enkele ki lometers verwijderd van de ste den. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Albright zei gisteravond dat de VS het vol strekt oneens is met de Russi sche aanvallen. belfast ap Een rechtbank in Noord-Ier- land heeft gisteren een 24-jarige man tot driemaal levenslang veroordeeld wegens zijn rol in de aanslag die drie katholieke broertjes vorig jaar juli het le ven kostte. Doelwit van de aan slag was het katholieke gezin Quinn in het grotendeels pro testantse Ballymoney, 65 kilo meter ten noordwesten van Belfast. De verdachte verklaarde door de uiterst militante protestantse Ulster Volunteer Force te zijn gedwongen als chauffeur te fungeren. Hij zou onder dwang naar het huis van de familie Quinn zijn gereden met de ech te daders. De rechter noemde hem een 'vindingrijke leuge naar'. De aanslag veroorzaakte des tijds afschuw onder zowel ka tholieken als protestanten. Bo venop de driemaal levenslang kreeg de verdachte ook nog tweemaal twaalf jaar cel wegens het verwonden van de moeder van de jongens en de huis vriend. bank wil Oost-Timor helpen zonder schulden de onafhanke lijkheid tegemoet te gaan. Een oud-gouverneur van Oost-Timor die zich onder de experts bevindt, kondigde aan dat Oost-Timor de Portugese escudo als munteenheid wilde invoeren. Officieel beslist het overgangsbestuur van de Ver enigde Naties in het gebied welke munteenheid er wordt ingevoerd, maar dat zal zich waarschijnlijk laten leiden door de wil van de politieke leiders in Oost-Timor. De VN sturen de komende maand onderzoekers naar Oost-Timor om de mensen rechtenschendingen in kaart te brengen. De eerste onderzoe kers komen volgende week in het gebied aan. jakarta-dili afp-rtr-anp Het Indonesische leger trekt zich binnen enkele dagen ge heel uit Oost-Timor terug. Daarmee komt een einde aan de 24-jarige Indonesische over heersing van de voormalige Portugese kolonie. Indonesi sche media berichten dat de laatste duizend soldaten woensdag vertrekken. De nieu we president Gusmao zal aan wezig zijn bij het vertrek van het laatste Indonesische con tingent. Gisteren is een team van de Wereldbank in Oost-Timor aangekomen. De experts op het gebied van financiën en ont wikkelingssamenwerking gaan een plan opstellen voor de we deropbouw van het gebied. De De Iraanse president Moham mad Khatami heeft gisteren ge zegd dat hij klaar is voor een dialoog met Westerse landen. Eerder op de dag had hij in een toespraak op een bijeenkomst van de UNESCO opgeroepen in de volgende eeuw het zwaard te vervangen door de dialoog. Tussen de regels door verweet de Iraanse president de Ver enigde Staten dat zij de wereld willen domineren. De rede, waarvoor hij luid ap plaus kreeg, werd gezien als een mogelijkheid voor Khatami om aan te geven hoe ver hij in Iran kan gaan in het aangaan van de dialoog met het Westen in plaats van de confrontatie te zoeken. Khatami, die als gema tigd te boek staat, is in een bit tere machtsstrijd verwikkeld met radicale geestelijken in zijn land. Khatami gaf overigens ge mengde boodschappen af over de verhouding tussen Iran en de VS. Op zeker moment zei hij dat er 'geen hindemissen' wa ren om banden met de VS aan te knopen en dat er al een 'be langrijke stap' gezet was op cul tureel en sportief terrein. Maar ook zei hij dat er een verande ring in de Amerikaanse hou ding nodig is. Hij zei dat Washington zich zelf opwerpt als 'aanklager en rechter' en dat er een 'muur van wantrouwen' tussen beide landen bestaat. Na de Iraanse Iraanse oppositiegroepen grijpen het verblijf van Khatami in Parijs aan om te wijzen op schendingen van de mensenrechten in Iran. Toen de president gisteren de zaal van de UNESCO verliet riep een vrouw: „Khatami is een terrorist." Volgens getuigen gooide zij iets naar Khata mi, waarna zij door oproerpolitie werd weggevoerd. FOTO AP MICHEL EULER revolutie - twintig jaar geleden - heeft Washington zijn banden met Teheran verbroken. Over Frankrijk was Khatami vol lof. Hij zei dat Teheran en Parijs een goede voedingsbodem hebben voor een relatie waar uiteindelijk heel Europa van zal profiteren. Groep PKK'ers geeft zich over istanbul opa/anp Acht PKK-leden hebben zich gistermiddag in Istanbul over gegeven aan de Turkse autori teiten. Waarschijnlijk bevindt zich onder hen een Nederland se Koerd. De PKK-leden zijn voor verhoor naar het politie bureau gebracht. De groep bestaat uit naar West-Europa uitgeweken Koer den. Het gezelschap verzamel de zich in Wenen en vloog van daaruit naar Turkije. De actie gebeurde naar aanleiding van de Dag van de Turkse Repu bliek, de dag waarop 76 jaar ge leden de huidige staat werd uit geroepen. De leden van de Koerdische Arbeiderspartij volgen met hun actie de oproep van hun gevan gen leider öcalan. De wegens hoogverraad en moord ter dood veroordeelde öcalan heeft zijn volgelingen opgeroe pen de wapens neer te leggen. Gisteren riep de PKK-leider op nieuw op tot vrede. Hij felici teerde Turkije met zijn 76-jarige bestaan. De jaren zeventig was een tijdperk van geweld in Tur kije, maar dit decennium een tijd van democratie, aldus öca lan. Door zich over te geven aan Ankara zou de PKK laten zien dat zij echt tot een overeen komst met Turkije wil komen. Begin vorige maand meldde een andere groep van negen PKK-leden zich bij de Turkse politie. De hoogste Turkse openbare aanklager Van meld de onlangs voor deze groep in totaal 120 jaar gevangenisstraf te eisen. Peking Tientallen leden van de in China verboden sekte Falun Gong hebben gisteren opnieuw gedemonstreerd op het Tiananmenplein in Pe king. Zij poogden ook een petitie aan te bieden waarin de Chinese machthebbers dringend wordt gevraagd hun campagne tegen de beweging te beëindigen. Politie in uniform en in burger poogden de ruim vijftig sekteleden zo onopvallend mogelijk te verwijderen. Deze week zijn al zeker drieduizend leden uit alle delen van China opgepakt. foto epa goh chai hin

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7