Een vechtjas in het water De ware macht in het Kremlin: Tatjana Nr. 8: Rie Mastenbroek ZATERDAG 30 OKTOBER 1999 door RUUD PAAUW Hendrika Wïlhélmina (Rie) Mastenbroek, gebo ren 26 februari 1919 in Rotterdam. Zwemster van wereldklasse op zowel rug- als vrije slag. Op Jesse Owens na de succesvolste deelnemer aan de Spelen van Berlijn (1936). Uit het Olympisch bassin viste ze drie keer goud (100 meter, 400 meter en 4 x 100 meter vrije slag) en één keer zil ver (100 meter rugslag). Twee jaar daarvoor was ze al met drie titels de ster van de Europese kam pioenschappen in Maagdenburg geweest. Vele jaren nadat Rie Mastenbroek haar imponerende zwem- carrière had afgesloten, ontdekten artsen dat ze een veel te laag hemoglobine-niveau in haar bloed had. Al tijdens haar glorietijd had ze soms problemen met de ademhaling en viel ze wel eens zo maar flauw. Het werd toen geweten aan een slecht werkende schildklier. Ze kreeg er pilletjes tegen, maar helpen deden die niet. De ware oorzaak kwam pas ver na de oorlog aan het licht. De medici stonden versteld toen ze hoorden wat Rie Mastenbroek in haar jeugd aan records en kampioenschappen bijeen had gezwommen. 'Mevrouw, wat had u wel niet kunnen presteren in een volledig gezonde si tuatie?', zo vroegen ze zich af. Rie Mastenbroek was in haar jeugd naar eigen zeggen 'een dondersteen'. In het Rotterdamse zwembad waar de befaam de coach 'ma' Braun haar pupillen trainde, had de 10-jarige Rie de gewoonte af en toe zo'n zwemster onder water op te wachten en haar dan met een ruk omlaag te trekken. Ma Braun zag het even aan en riep de jonge Rie toen met een stem als een brulboei op de kant. Of ze dat verder maar uit haar hoofd wilde laten. Daarna vroeg de trainster haar zelf maar eens een baantje te zwemmen. De'scherpe ogen van ma Braun moeten meteen het grote talent hebben onder kend. 'Stuur je moeder maar naar me toe', zei ze heel wat vriendelijker. Moeder Mastenbroek voelde weinig voor een gesprek met de vrouw die volgens haar dochter 'altijd zo schreeuwde'. Ze ging toch maar en kwam teryg met een zwemabonnement voor Rie. In vier jaar tijd maakte ma Braun Mastenbroek tot één van de besfe zwemsters ter we reld. Op 15-jarige leeftijd vestigde zij haar naam bij de Euro pese kampioenschappen in Maagdenburg met overwinnin gen op de 100 meter rugslag, 400 meter en 4 x 100 meter vrije slag. Haar grootste rivale was nota bene een stadgenote, de niet door ma Braun getrainde Willy den Ouden. Het contrast tussen die twee was groot De chique ogende Willy den Ou den had een prachtige stijl en zwom vaak heel snel in wed strijden waarin ze weinig tegenstand genoot. Zo vestigde ze ook haar fameuze wereldrecord op de 100 meter vrije slag (1.04.6) dat twintig jaar stand hield. De wat volksere Rie Mas tenbroek had niet zo'n fraaie slag, kon absoluut niet tegen de klok zwemmen, maar duels met zware tegenstandsters brachten het beste in haar boven: een ware vechtjas in het water. In belangrijke wedstrijden stond ze er dan ook altijd en bleek Willy den Ouden kwetsbaar. Dat kwam op frappante wijze tot uiting in de finale van de 100 meter vrije slag op de Spelen van Berlijn in 1936. Op de film die de beruchte cineaste Leni Riefenstahl van dat Olym pische evenement maakte is de gehele 100 meter te zien, van bovenaf gefilmd. Bij de start was Willy den Ouden goed en Rie Mastenbroek matig weg. Bij het keerpunt was de laatste vrij ver achter geraakt. Na 75 meter had Den Ouden de kop en lag Mastenbroek op een zo op het oog kansloze vierde plaats. Maar in de laatste fase wijzigde de situatie zich dra matisch. Terwijl Mastenbroek versnelde en iedereen onweer staanbaar voorbij stoof, zakte Den Ouden weg naar de vierde plaats. Nederlanders op de tribunes mochten tijdens de fina le met het zweet in de handen hebben gezeten, de 17-jarige Rie was absoluut zeker van haar zaak geweest: 'Daarvoor kende ik mijn eindsprint te goed'. Na deze overwinning be sloot de bijgelovige ma Braun de bloemetjesjurk die ze droeg gedurende het gehele Olympisch zwemtoernooi aan te hou den. Die zag er na een week in het hete Berlijn niet meer uit. De 400 meter vrije slag won Mastenbroek na een tactisch ge zwommen race van het Deense wonderkind Ragnhild Hve- ger. Ruim 350 meter volgde ze haar rivale waarna ze die in de eindsprint ruimschoots klopte. De 100 meter rugslag had ze moeten winnen, nadat de favoriete, de Amsterdamse Nida Senff, het keerpunt had gemist en terug was gegaan om dat goed te maken. Maar Mastenbroek had daar niets van ge merkt en toen Senff op de tweede baan het ongelooflijke presteerde en nog langszij kwam, drong Mastenbroek, naar eigen zeggen, niet meer aan. Dat de overwinning hoe dan ook voor Nederland was, achtte ze belangrijker. Als slot- zwemster van de 4 x 100 meter ploeg met voorsprong wegge gaan, werd van haar verwacht dat ze de estafette-zege zou veilig stellen. Toch kwam die nog even in gevaar. Op tien me ter van de finish kreeg ze een golf water binnen. In dodelijke benauwdheid ('Ik stikte bijna') zwom ze door en redde het nog net. De terugreis uit Berlijn per trein werd een ware tri omftocht voor Rie. Op elk perron in Nederland werd gestopt en waren er juichende mensen. 'Het was werkelijk iets groots. Jammer alleen dat ik zo'n razende slaap had en m'n ogen zowat dichtvielen'. In Berlijn had ze met haar zware programma elke dag moeten zwemmen. In haar tak van sport had Rie Mastenbroek de top van de Olympus bereikt en veel ambitie om door te gaan had ze ei genlijk niet. Er zou trouwens helemaal geen vervolg meer ko men, want de Zwembond verklaarde haar voor professional, omdat ze in de loop van 1937 een baan als zweminstructrice had aangenomen. Tussen Rie en de bond zou het nooit meer goed komen. Haar verdere levenspad ging bepaald niet over rozen. Ze trouwde maar het huwelijk eindigde in een scheiding. Na de oorlog moest ze hard werken om het hoofd boven water te houden en haar kinderen een goede opleiding te geven. In 1968 werd ze geschept door een auto, wat haar half invalide maakte. In de herfst van haar leven kwam daar nog reuma bij. Haar oordeel over trainster ma Braun wijzigde zich in de loop der jaren drastisch. In een interview in het blad Sportief in 1948 was ze nog vol lof ('Onbegrensd vertrouwen'), in 1994 in Sport International toonde ze zich zeer kritisch: 'Ma Braun? Een vreselijk potentaat was het. Haar wil was wet. Ze mocht niet tegengesproken worden. Iedereen zette ze onder dwang en iedereen bukte en zei ja en amen. Dat gold ook voor mij. Als kind van vijftien, zestien deed je in die tijd wat je gezegd werd. Wat moest je anders? In de jaren dertig, de crisistijd, was er voor ons vrijwel niets. Dat zwemmen was het enige wat ik had'. En over ma Brauns trainingscapaciteiten: 'Mijn slag bleef mijn slag wat ze er later ook over op- en aan te merken had; mijn keerpunten waren en bleven zwak, die heeft ze ook niet kunnen verbeteren. Wat ze goed kon was je opjutten en opzwepen, daarin was ze haar tijd ver vooruit'. Geen enkele Nederlandse zwemster is later ook maar in de buurt gekomen van de Olympische successen van Rie Mas tenbroek. Toch raakte ze in eigen land vrijwel in vergetelheid. Het buitenland had een beter geheugen. The International Swimming Hall of Fame in Florida nam haar op in de galerij der zeer groten, het Internationaal Olympisch Comité kende haar een hoge onderscheiding toe. In 1986 nodigde het Duits Olympisch Comité haar uit terug te keren naar het zwemsta- dion waar ze vijftig jaar eerder zoveel triomfen had gevierd. Bij die gelegenheid noemde het Duitse IOC-lid Willi Daume haar 'De keizerin van Berlijn'. Topsporters vaui deze eeuw Honderd jaar sport, honderd jaar prestaties van formaat. Tijd voor het maken van een on verbiddelijke ranglijst. Wie zijn de beste Nederlandse topsporter.' van deze eeuw? Gedurende het hele jaar wordt elke week op deze plaats een sport figuur geportretteerd die van de redactie een plaats heeft gekregen in de top 50. 1. 6. 7. 8. Rie Masten,broek 9. Joop Zoetemelk 10. Yvonne va n Gennip 11. Richard Krajicek 12. Ton Sijbrands 13. Nico Rienks en Ronald Florijn 14. Sjoukje Dijkstra 15. Hennie Kuiper 16. Abe Lenstra 17. Wini Ruska 18. Pahud de Mortanges 19. Ada Kok 20. Tom Okker 21. Marco van Basten 22. Atje Keulen-Deelstra 23. Reinler Paping 24. Arie van Vliet 25. Faas Wilkes 26. Bettine Vriesekoop 27. Floris jan Bovelander 28. NelliCooman 29. Ron Zwerver 30. Gerrit Schulte 31. Marianne Timmer 32. fan Timman 33. Beb Bakhuys 34. Zus Braun 35. Leontien van Moorsel 36. Willem van Hanegem 37. Tinus Osendarp 38. Ties Kruize 39. Jan Raas 40. Rik Smits 41. Piet Roozenburg 42. Kees Verkerk 43. Piet van de Pol 44. Ellen van Langen 45. Gianni Romme 46. Marcel Wouda 47. Bok de Korver 48. Rein de Waal 49. Bep van Klaveren 50. just Göbel Wie deelt de lakens uit tl 'de familie', de kliek in het Kremlin? Is dat de met een zwakke ?zondheid sukkelende president Jeltsin, premier Poetin, chef van de presidentiële staf Volosjin, de grootindustrieel Berezovski of Jeltsins dochter Tatjana, zijn naaste adviseur? Alles wijst erop dat dat laatstgenoemde is. Tatjana lijkt de touwtjes in handen te hebben. Alexander Lebed, de Russische ge neraal die een paar maanden in de Kremlin-keuken heeft mogen snuffelen, zei het eens zeer plastisch: „Krem- lin-politiek is proberen te zwemmen met af gehakte benen in een bad vol zwavelzuur." Zeker nu voor het eerst in duizend jaar Russische geschiedenis de kans bestaat dat de macht op democratische wijze van de ene leider op de andere overgaat, zijn de zenu wen van de familie zoals de kleine club rond Boris Jeltsin wordt genoemd, uiterst gespan nen. Iedereen in Rusland weet dat 'de fami lie' het land bestuurt en nergens zo bang voor is als voor een bijltjesdag na het vertrek van Jeltsin. Maar hoe de machtsverhoudin gen precies liggen, is niet helemaal duidelijk. Algemeen wordt aangenomen dat de 39- jarige Tatjana Djatsjenko aan de top van de paleishiërarchie staat. De lievelingsdochter van Jeltsin en moeder van de 19-jaar oude Boris én de vier jaar oude Gleb, is de meest mysterieuze resident van het Kremlin. Ze geeft sinds jaren geen interviews, poseert nooit voor foto's en ontkent ook de meest wilde geruchten over zichzelf niet. Juist daar door worden de verhalen over haar steeds sensationeler. „Zij is degene die het land be stuurt, een amateur-adviseur die zelfs be sluiten neemt zonder Jeltsin te raadplegen", zei Vjatselav Nikonov, die tijdens Jeltsins herverkiezingscampagne in 1996 met Tatja na samenwerkte. Tatjana werd geboren op 17 januari 1960 in de Oeralstad Sverdlovsk als tweede doch ter van het echtpaar Jeltsin. Vader Boris, toen een regionale partijbaas, wenste een zoon. Hij was zo bijgelovig dat hij zijn toevlucht zocht bij waarzeggers die hem adviseerden een pet en een bijl onder het kussen van de kraamvrouw te leggen. Het hielp niet. Maar Tatjana werd al snel haar vaders lieveling, terwijl haar oudere zus Jelena echt het kind van haar moeder was. Op school bleek dat Tatjana de leidersca paciteiten van haar vader had geërfd. Na de middelbare school besloot ze naar het verre Moskou te gaan om te studeren. In een van de schaarse interviews zei ze jaren geleden: „Ik vond dat dit beter voor mij was. Mijn moeder was er tegen. Mijn vader zei 'Als ze naar Moskou wil, laat haar dan gaan'. Moe der ging huilend akkoord en hoopte in haar hart dat ik zou zakken voor het toelatings examen." Ze haalde het op haar sloffen. Maar het zeer intelligente jonge meisje uit de provincie voelde zich niet helemaal hap py in het voor Sovjetbegrippen uiterst mon daine Moskouse studentenwereldje. Ze ging zo vaak mogelijk naar huis. In 1980 trouwde ze een mede-student, ook afkomstig van het platteland, en in 1981 kreeg ze een zoon. Hij werd Boris genoemd naar zijn grootvader. Om te voorkomen dat de familienaam Jeltsin zou uitsterven, kreeg de baby de achternaam Jeltsin. Het huwelijk liep snel op de klippen, Tatja na studeerde af in wiskunde en vond een baan bij een geheim, zeer prestigieus KGB- instituut dat zich met de ruimtevaart bezig hield. Vader Boris maakte intussen carrière in Moskou en Tatjana ontmoette daar haar aanstaande nieuwe echtgenoot. Hij had een baan op hetzelfde instituut. Het was liefde op het eerste gezicht. Het jonge paar trok bij vader en moeder in en dat is zo gebleven. Toen zoon Gleb werd geboren, stopte Tat jana met werken. Ze had volgens diverse be richten sinds 1994 alleen nog een bijbaan bij een wat dubieuze kleine bank die zich bezig hield met de handel in edele metalen en dia manten. Haar nieuwe, 36-jaar oude, echtge noot is, zoals Tatjana drie jaar geleden in een interview zei, directeur van een houtverwer kend bedrijf. Maar sinds kort is bekend dat hij ook in de olie zit en er bankrekeningen in de VS op na houdt waarop miljoenen dollars staan. Volgens insiders hadden de twee, ze ker tot het voorjaar van 1996, een uitsteken de relatie. Toen gebeurde er iets essentieels in het le ven van Tatjana. In 1996 zei ze: „Op een och tend, om zes uur, vertelde vader me dat ik vanaf die dag in het verkiezingsteam zou gaan werken. Het was karakteristiek voor hem: een onverwacht, schokkend besluit. Maar ik begon eind februari. Mijn man was er wat bedroefd over, want we zagen elkaar daarna veel minder." Tatjana proefde de macht en als een echt kind van haar vader wilde ze meer. Oud-vi- ce-premier Nemtsov: „Tatjana is Boris Niko- lajevitsj (Jeltsin-red.) met een rok aan." Na de moeizame herverkiezing van Jeltsin in de zomer van 1996, betrok Tatjana een fraai bu reau in het Kremlin. Mensen die haar kennen; noemen haar charmant, bescheiden, maar, net als haar va der, bikkelhard als het om de macht gaat en erfelijk belast met diens voorliefde voor intri ges. Theoretisch is het mogelijk haar uit haar positie van adviseur te verwijderen, maar de gene die dat zou proberen, weet dat zijn da gen zijn geteld. Generaal Bordjoezja, vorig jaar chef van de machtige presidentiële ad ministratie, heeft het ervaren. Hij had in een boze bui gezegd: „Een vrouw zal mij nooit straffeloos commanderen." Hij werd snel van dit ongemak bevrijd: ontslag. Vanaf het begin woonde Tatjana de verga deringen van Jeltins nauwste adviseurs bij. Eerst luisterde ze altijd aandachtig en be- perkte zich tot opmerkingen als 'Ik denk dat papa het daarmee eens is' of 'Volgens mij vindt hij dat een goed idee'. Maar al snel ging ze een veel actievere rol spelen. Ze stuurde oudgedienden de laan uit, benoem de vriendjes in hun plaats en speelde het spel 'verdeel en heers' waar haar vader eens een meester in was. Nu de oude beer geen schaduw meer is van zichzelf, is Tatjana vol gens veel bronnen de ware macht in het Kremlin. Samen met Valentin Joemasjin, de ghost writer van Jeltsins memoires en al vele jaren een van zijn intiemste adviseurs, runt zij de Jeltsins dochter Tatjana. Ze proefde de macht en als echt kind van haar vader wilde ze meer. FOTO ARCHIEF staatszaken. Het is een publiek geheim dat Jeltsin bijna altijd naar zijn dochter luistert. Zij is volgens allerlei verhalen de enige die tegen hem kan zeggen 'Zo is het genoeg' als Boris weer eens heel erg diep in het glas kijkt. Van Joemasjev wordt gezegd dat hij een zeer kalmerende invloed op de wispelturige Jeltsin heeft. Tot de favorieten van Jeltsin wordt ook de nieuwe chef van het presiden tiële apparaat, Volosjin, gerekend. Joemasjev is onder meer verantwoordelijk voor de con tacten met de tv-zenders en de oligarchen. Maar sinds hij zijn vriend Volosjin in het Kremlin heeft gehaald, doet Joemasjev het wat rustiger aan. De schatrijke intrigant Boris Berezovski geldt als een 'old-timer' wiens invloed welis waar is verminderd, maar die toch nog tot 'de familie' wordt gerekend Berezovski's ster verbleekte nadat hij ruzie had gemaakt met Valeri Okoelov, de oudste schoonzoon van Jeltsin. Berezovski had hem aan de top van de luchtvaartmaatschappij Aeroflot gezet, maar over het aftappen van de Aerofiotmil- joenen waren problemen gerezen tussen Relatief nieuwe leden van 'de familie' zijn de eveneens zeer vermogende Roman Abramovitsj en Mamoet, beiden van de leef tijd van Tatjana en ook afkomstig uit de pro vincie. Abramovitsj waakt volgens de verha len over de financiële belangen van 'de fami lie'. En dan is er nog altijd de oud-gediende Tsjoebais aan wie Jeltsin zoveel verschuldigd is dat hij tot het staatshoofd kan doordringen zonder toestemming van Tatjana of Joemas jev. Tsjoebais wordt meestal opgetrommeld als het Kremlin werkelijk in de problemen Een heel speciale rol is weggelegd voor de manager van alle Kremlin-bezittingen, Pavel Borodin. Over hem zei een bron: „Pavel is te gevaarlijk voor 'de familie'. Hij heeft teveel geld en beschikt over te veel informatie. I lij gehoorzaamt alleen de baas." Borodin ont kende recentelijk in een interview dat hij ook maar iets met financiële manipulaties te ma ken heeft. Maar daarin is hij niet de enige. Jeltsins vrouw Naina verscheen een paar we ken geleden op de staats-tv om soms boos, soms verdrietig, te vertellen dat de Jeltsins geen miljoenen hebben, geen buitenlandse bankrekeningen bezitten en ook geen jach ten en kastelen. Naina: „Ik ben zó gekwetst door alle leugens die over Tatjana worden verspreid." Aan haar oprechtheid hoeft niet te worden getwijfeld, maar wat weet Naina precies....? HANS H00GENDIJK

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 55