itiek Hoogtepunten Kamerleden vechten om aandacht a gens de regering is het beter beschikbaar ia ken van informatie voor de burger wel- r i de belangrijkste bijdrage van informa nt en communicatietechnologie (ICT) aan democratische besluitvorming. 'Nieuwe jj dia bieden mogelijkheden voor het op- ken, combineren en visualiseren van in- si natie die met traditionele media niet zijn xc evenaren. Deze mogelijkheid moet dan is meer worden gebruikt,' aldus het kabi- ;ti in een brief aan de Tweede Kamer. „Die I gelijkheden moet je dan wel gebruiken", jade reactie van PvdA'er Peter Rehwinkel. igi e overheid mag overigens wel wat dyna- aii icher met internet omspringen. De websi- ei en homepagina's zijn vaak niet meer dan jzi veredelde uitgave van de gemeentegids", r Rehwinkel tegen premier Kok. Neder- ;t dse gemeenten beantwoorden hun elek- el ïische post nog zeer slecht, zo bleek on- gs uit onderzoek. In de Verenigde Staten ;i ze al veel verder. E-mail is nu al de snel- t, en goedkoopste manier om kiezers te be- ei en. De meeste verkiezingscampagnes H iben een pendant op internet. Senatoren s< en bijvoorbeeld elke week een elektroni- ro e nieuwsbrief naar hun aanhang. Op per- id nlijke websites kunnen kiezers en belang- si lenden zien wat hun volksvertegenwoor- le er doet. Er zijn foto's van werkbezoeken, igt worden vragen beantwoord en er wordt el iraat over wetsontwerpen, en tin i de Verenigde Staten is die persoonlijke 2# dacht vanwege het districtenstelsel ook na ingrijk, maar dat wil niet zeggen dat er in Ierland niets meegedaan moet worden, tt lang we nog niet veel verder komen dan ag Eerste-Kamerlid als Leidenaar Driek van eg j (SP) die op zijn site op minister Her in is plast valt er nog veel te leren. De com- di erfreaks op Financiën, staatssecretaris t g em Vermeend en minister Gert Zalm be- g len het beter. Vermeend neemt zelf af en li deel aan de babbelboxen om te vertellen o het nieuwe belastingplan. Minister Ro- van Boxtel timmert ook aan de weg. falen ende dan dan pd ilgen zelf- acht Vrij- ■fsioud. tijd raÉnde iri :1 bij zé ding er het iaï laar- Stemmachines hebben hun langste tijd gehad. De volgende stap is elektronisch stemmen vanuit de huiskamer, de auto of het bad, met hulp van computer, internet of gsm-telefoon. foto archief united photos de boer Sinds 1 oktober kan iedereen op zijn pagi na's meepraten over zijn portefeuille, grote- stedenbeleid en integratie. De Raad voor het openbaar bestuur heeft eerder dit jaar de regering advies gegeven over de kansen en bedreigingen van de nieu we media voor de vertegenwoordigende de mocratie. De Raad is niet pessimistisch, al vindt ze dat de ontwikkelingen met nuchter heid moeten worden benaderd en niet van uit overspannen verwachtingen. Internet, e- mail en praatgroepen maken het veel ge makkelijker om contact te onderhouden tus sen volksvertegenwoordiger en burger. Opi niepeilingen zijn ook eenvoudiger, en kun nen aldus de Raad onder voorwaarden een belangrijke bijdrage leveren aan het demo cratisch bestel. Dan moet echter wel duidelijk zijn wie ini tieert, wie deelneemt, wat het doel is en hoe het wordt voorbereid en gestuurd. Een kans voor politieke partijen, maar ook voor indivi duele Kamerleden om publieke discussies een nieuwe inhoud te geven. De nieuwe technologie geeft de burger meer informatie, waardoor deze onafhankelijker wordt. Tege lijkertijd wordt diezelfde burger afhankelijker van de informatiemakelaars, zo meent de Raad. Ook ontstaan er nieuwe mogelijkhe den voor groepsvorming. Een goed alterna tief wellicht voor het bijwonen van saaie en tijdrovende vergaderingen denkt het kabinet. De nieuwe mogelijkheden leiden niet per se tot een groter bereik. Het gaat eerder om een intensiever gebruik door mensen die toch al deelnamen. Dit betekent volgens de Raad een vergroting van de kans op een toe nemende ongelijkheid in politieke deelna me. De voorsprong van een relatief kleine politieke elite wordt vergroot. De Raad vindt de afwezigheid van persoonlijk contact een wezenlijke tekortkoming, die leidt tot vrijblij vendheid. Steven Lenos denkt juist dat de burgerschapszin er door kan worden gesti muleerd. HANS JACOBS Zie onder meer: www.overheid.nl www.provincies.nl www.pels.net www.rogervanboxtel.nl Op de rand van een nieuwe eeuw, de vraag aan een aantal Kamerleden uit de regio wat hun persoonlijke politieke hoogtepunt is geweest. Otto Vos (WD, Driehuls) „De deelname aan de commissie-Van Traa is een belangrijk politiek hoogtepunt ge weest. Dit vanwege het grote maatschappe lijke belang van de opsporing van de geor ganiseerde criminaliteit en de op concrete resultaten gerichte benadering van de com missie." Saskia Noorman-Den Uyl (PvdA, Heem stede) „De invoering van de bijstandswet. De ver beelding van een samenleving die het wat kan schelen dat mensen die het minder hebben worden geholpen. De verbeelding Otto Vos. foto archief gpd van solidariteit vind ik het allerbelang rijkste." Jan Hoekema (D66, Leiden) „Voor mij telt niet een hoogtepunt, maar een dieptepunt: de val van Srebrenica. Dat was een diep tragische gebeurtenis. Je moest machteloos toekijken hoe zich daar een ramp voltrok. Je merkt dan hoe ontzet tend machteloos je als Kamerlid bent. Dat heeft diepe indruk op me gemaakt." Kees van der Staaij (SGP, Benthuizen) „Dat er in de Tweede Kamer een meerder heid is om voortaan ook het bezit van kin- Saskia Noorman-Den Uyl. derpomo strafbaar te stellen. Dat was heel foto archief cpd lang onbespreekbaar, maar onder andere door de Zandvoortse affaire is er een om slag gekomen. Het moet alleen nog wel in de wet worden opgenomen." Francine Giskes (D66, Heemstede) „Tijdens de formatie van Paars II ben ik in tensief betrokken geweest bij het voorberei den van het nieuwe belastingplan. Dat heeft een grote invloed op de samenleving omdat het onder meer bepaalt hoe we aan de middelen komen om de wensen van de burger uit te voeren. Je moet je afvragen welke bijdrage je van wie mag vragen." Francine Giskes tijdens de hoe- denparade op Prinsjesdag. foto archief gpd 1878 Abraham Kuyper richt de Anti-Revo lutionaire partij op, de eerste échte politieke partij in Nederland. lerance' wil dopen. Ik denk naast het abstracte gebied van normen en waarden ook aan concretere voorbeelden. Zoals het profijtbeginsel in de gezondheidszorg, de eigen bijdrage of het ei gen risico. Als je praat over verkeersproble matiek kom je uit bij tol, betaalstroken en het rekeningrijden. En waarom worden bij reïntegratie-trajecten geen persoonsgebon den budgetten verstrekt, zodat mensen zelf geschikte scholings- en werkervaringstrajec ten kan kiezen? Ook het afschaffen van de vestigingswet is een wijze van overdragen van collectieve naar private verantwoorde lijkheden, naar ondernemers in dit geval. Duidelijk is dat de rol van de overheid in de 21ste eeuw een andere wordt, aansluitend bij de ontwikkelingen in een moderne sa menleving. Democratie werd door de filosoof Kant omschreven als het meerderjarig worden van mensen in politiek opzicht. Verantwoor delijke mensen moeten serieus worden ge nomen. Politici nemen mensen pas serieus wanneer ze hen niet alleen vrijheid maar ook verantwoordelijkheid toekennen. Niet als ze de overheid als electoraal aantrekkelijke stof zuiger gebruiken. De minister die na twee dagen vorst een koudetoeslag bepleit, dicht de moderne mens minder verantwoordelijk heidsgevoel dan een eekhoorn toe. In mijn visie is de samenleving gebaat bij verantwoordelijke burgers die het mogelijke doen het beste uit zichzelf te halen en die hun omgeving stimuleren hetzelfde te doen. Regels en rolverdeling tussen het publieke en private moeten daar op zijn geënt. De over heid komt uit de coulissen wanneer het voor mensen zelf onmogelijk is zelfredzaam te zijn. Politieke pretenties moeten zijn geba seerd op realisme. Fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer. Oud-vice-premier en oud-minister van binnenJandse zaken. Een probleem is in Nederland pas écht een probleem als er in de Twee de Kamer vragen over zijn gesteld. De medewerkers van de griffie van de Tweede Kamer hoeven daarom de ochtendkrant niet te lezen. Uit zendingen van Netwerk en Nova kunnen ze desgewenst ook over slaan. Elke ochtend komen de be langrijkste punten uit het nieuws na melijk binnenrollen op de fax. In de vorm van vragen van Kamerleden aan leden van het kabinet. Ze begin nen steevast met een vraag naar de bekende weg: Kent u het bericht? Is het waar dat? Heeft u kennisgeno men van? Bent u op de hoogte? Klopt het dat? De formulering 'is het juist dat' staat de Kamervoorzitter niet toe. Dat is vragen om een waarde-oor- deel en daar gaat het niet om. Na tuurlijk weet de minister ervan en heeft de staatssecretaris het artikel gelezen en de uitzending gezien. Zo niet, dan toch zeker een van de amb tenaren. Het eerste antwoord is dan ook voorspelbaar: Ja. Veel van het werk van de Tweede- Kamerleden blijft voor de burger ver borgen. Het stellen van vragen, hetzij tijdens het publicitair aantrekkelijke vragenuurtje op dinsdagmiddag, hetzij schriftelijk is een goede manier voor de schijnwerpers te treden. Het gaat daarbij allang niet meer alleen om het verzoeken om échte ophel dering. Publiciteit is vaak even be langrijk, en pesterijtjes horen er ook bij. De vragen - vorig jaar 1522 in to taal met SP'er Agnes Kant als record houder met 65 vragen, gevolgd door Leidenaar Jan Hoekema (D66) met 59 - zijn niet alleen goed voor de Ka merleden. De media weten er ook raad mee. Zo werd minister Klaas de Vries tijdens het vragenuurtje op het verkeerde been gezet door vragen naar aanleiding van een artikel in Vrij Nederland. Alleen, het weekblad met het bewuste verhaal lag nog niet in de kiosk en dus ook nog niet op het bureau van de bewindsman van Sociale Zaken. Leuke publiciteit voor het week blad, dat de tekst van haar artikel als 'vriendendienst' alvast had doorge speeld aan een Kamerlid dat meteen wel aan de bel wilde trekken. Het ge beurt vaker. Het Kamerlid dat met verhit hoofd voor de televisiecame ra's aankondigt 'vragen te zullen stellen' is een bekende verschijning. Vaak hebben ze een paar minuten eerder van de verslaggever, mede werker of lobbyist gehoord waarover ze iets moeten vragen. Het is daarbij zaak puntig te formuleren, hetgeen niet iedereen goed afgaat. De be windslieden hebben er een sport van gemaakt, zo lijlft het wel, zo nietszeg gend mogelijk te antwoorden. De vragenstellerij is daardoor vaak niet meer dan een rituele dans. Eind september stormde het even in het nieuwe Schotse parlement toen de staf van de lobbyfirma Beat- tie Media tegenover zich als Ameri kaanse zakeifiui voordoende verslag gevers vertelde dat zij de agenda van verschillende Jan Hoekema bestookt de ministers keer op keer met vragen. foto archief anp ministers en parlementsleden konden beïnvloeden. Dat riekte heel erg naar het 'geld-voor-vragen'- schandaal dat enkele jaren geleden de Conservatieven in het Britse La gerhuis in hun hemd zette. In ruil voor een leuke som geld wilden par lementsleden premier Major wel aan de tand voelen. Voor zover bekend nemen Neder landse Kamerleden geen geld aan om vragen te stellen. Gezien de gre tigheid en uitbundigheid waarmee vragen worden gesteld is dat wellicht ook niet nodig, al hebben actiegroe pen, lobbyisten en pers natuurlijk wel invloed. Al was het alleen maar door het Kamerlid op een misstand attent te maken. De parlementariërs spitten na tuurlijk ook zelf de kranten door, luisteren naar de radio en snellen de knoppen. Ze zitten ook in de trein, zodat het maar even duurde of de eerste verzoeken om opheldering op basis van berichten in de gratis bla den Metro en Spits! kwamen op de griffie binnen. Bij sommige onder werpen - AOW'ers, gezinnen met kinderen - is het daar bijna vechten geblazen. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt. Als de vraag al door een ander is gesteld, blijf je buiten de pu bliciteit. Dan denken de kiezers mis schien dat je hebt zitten slapen of dat hun ellende jou koud laat. Een snelle blik op de voorpagina's van de ochtendbladen en NRC Handelsblad is vaak genoeg om te weten welke vragen eraan komen. Geen onderwerp is te dol. Een greep uit de vragenlijst van begin de ze maand maakt dat duidelijk. Wat denkt minister Herfkens (ontwikke lingshulp) over anti-homo uitspra ken van de president van Uganda? 'Is er verschil tussen het bankieren van Zuid-Holland en het verstrekken van een risicodragende lening door Amsterdam?' moet minister Peper (binnenlandse zaken) uitleggen. Hoe zit het met de beschikbaarheid van huidbleekmiddelen is een vraag voor minister Borst (volksgezondheid), terwijl collega Brinkhorst (land bouw) uitleg dient te geven over de 1894 Vereniging voor Vrouwenkiesrecht opgericht. 1904 Eerste Kamer door premier Kuyper ontbonden na verwerping hoger-onder- wijswet. 1913 Sociaal-democraten en liberalen heb ben voor het eerst een meerderheid in Tweede Kamer. 1917 Grondwetsherziening maakt invoe ring algemeen mannenkiesrecht en evenre dige volksvertegenwoordiging mogelijk. Vrouwen volgen in 1919. 1931 Oprichting van de nationaal-socialisti- sche beweging (NSB) onder leiding van ir. Anton Mussert. De partij haalt bij de Staten verkiezingen in 1935 bijna acht procent van de stemmen. In 1937 komen slechts vier le den in het parlement. 1940-1945 De Nederlandse regering wijkt na invasie en bezetting door nazi-Duitsland uit naar Londen. De Duitsers stellen de Oostenrijker Seyss-lnquart aan als rijkscom- 1945 'Stichting van de Arbeid' in het leven geroepen voor overleg tussen overheid, werkgevers en werknemers. gevolgen van de aanleg van de Betu welijn voor rugstreeppadden en kamsalamanders. Het niet doorgaan van de bouw van een ziekenhuis in Haarlem- Noord bracht de Kamerleden Buijs en Dankers in actie, terwijl Groen Links-voorman Rosenmöller van mi nister Netelenbos (verkeer) alles wil weten over het gebruiksplan van Schiphol. Soms zit er ook humor in de vra gen. 'Kunnen de bewindslieden be vorderen dat er eindelijk antwoord komt op de vraag waarom de bana nen krom zijn' wilde WD-politica Hella Voüte-Droste weten. Staatsse cretaris Anneke van Dok-Van Weele de oud-burgemeester van Velsen wist niets beters te verzinnen dan Voute te verwijzen naar 'de heer A. van Duin'. Televisiehelden spelen wel vaker een rol zoals toen PvdA- Kamerlid Dolman in de stijl van de 'vrije jongens' Van Kooten en de Bie woeg 'of het origineel waar was dat het ministerie van cultuur de VPRO opheldering heeft gevraagd over de uitzending van het Simplistisch Ver bond'. Minister Til Gardeniers ant woordde dat het 'inderdaad en origi neel waar was' dat ze de VPRO had ondervraagd. De kerstuitzending (in 1980) bevatte te veel reclame voor Haagse bedrijven. De Kamervoorzitter beslist of vra gen door de beugel kunnen. Als het onderwerp al ergens op de agenda staat - bij een vergadering van een commissie bijvoorbeeld, dan moet de vraag daar maar worden gesteld. Regelmatig rekenen critici voor hoe veel geld de beantwoording kost, want er zijn toch telkens weer veel ambtenaren mee bezig. Volgens de afdeling Voorlichting van de Kamer gaat het echter niet om de kosten. Zonder vragen te stellen kan een Ka merlid zijn controlerende taak niet uitvoeren. Het voormalige Leidse PvdA-Kamerlid Arie de Jong, deze zomer nog ongewild hoofdrolspeler in de het Zuid-Hollandse bankier schandaal, bespeurde bij een partij genoot toch andere reden om steeds weer aan de bel te trekken. Met de antwoorden op zijn vragen kon hij zijn scriptie-onderzoek op kosten van de belastingbetaler verrichten. De bewindslieden hebben zes we ken de tijd om te antwoorden. Soms is de reactie verrassend kort. Zo rea geerde minister Netelenbos bijzon der spits en kortaf op het 'zuigen' van CDA'er Jacob Reitsma. Die rea geerde op suggestieve wijze op een verzuchting van de minister in een radio-interview. Misschien zou het gezien het verzet van de ANWB te gen het rekeningrijden wel makkelij ker zijn als de opvolger van ANWB- directeur Nouwen uit haar eigen PvdA zou komen. 'Hebt u al iemand in gedachten?' vroeg Reitsma, 'bent u van mening dat de ANWB zijn ei gen directeur moet kiezen?' luidde een andere vraag. Netelenbos beant woordde de acht vragen in twaalf woorden: Nee, Nee, Geen idee, Ja, Nee, Denk ik niet, Heel goed, Nee. HANS JACOBS 1948 Gouden regeringsjubileum van konin gin Wilhelmina. Dochter Juliana ingehul digd als opvolgster. 1949 Soevereiniteit overgedragen aan In donesië, dat zich in 1945 al onafhankelijk heeft verklaard. 1951 Nederland wordt lid van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Die groeit in 1957 uit tot de Europese Economi sche Gemeenschap (EEG), sinds 1992 de Europese Unie genoemd. 1967 Democraten'66 onder leiding van Hans van Mierlo maken stormachtige en tree in Tweede Kamer (zeven zetels). 1974 Tweede Kamer tegen invoering be perkt districtenstelsel en gekozen burge meester. 25 jaar later wordt er nog steeds over gesproken. In 1999 verwerpt de Eerste Kamer het correctief referendum. 1975 Nederland geeft Suriname onafhan kelijkheid. Het statuut voor het Koninkrijk wordt in jaren daarna nog herzien om Aru ba een aparte status te geven naast de res terende vijf Nederlandse Antillen. 1976 Drie grootste christelijke partijen - CHU, AR en KVP - besluiten op te gaan in Christen Democratisch Appèl. 1980 Koningin Juliana doet afstand van de troon. Haar dochter Beatrix wordt op 30 april ingehuldigd als nieuw staatshoofd. 1989 Vier links georiënteerde partijen be sluiten tot een fusie. PSP, CPN, EVP en PPR gaan verder als GroenLinks. 1994 Christen-democraten blijven door vorming zogenoemde Paarse coalitie van PvdA, WD en D66 voor het eerst sinds 1918 buiten de regering. 1999 Zuid-Hollandse commissaris van de koningin Leemhuis-Stout en drie gedepu teerden moeten opstappen omdat provincie in het geheim uitbundig aan het 'bankieren' 2018 Willem IV doet afstand van de troon. Ruud Gullit wordt de eerste president van Nederland. 2021 Eerste internet-verkiezingen 2056 Europese Unie wordt federale staat. Nederland gaat verder als de Europese pro vincie Batavia. ILLUSTRATIE INGRID JOUSTRA

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 53