'Gereedschapskist politie te klein' 1 5®ï 't)e twijfelachtige reputatie van de Lekbmg Binnenland Euro 2000 en privacy Human technology: eenvoud troef ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten De Hoop Scheffer wil leger inzetten tijdens Euro 2000 OPINIE 32 >EN HAAG MAURICE WILBRINK ,Het CDA laat zich niet weg- tten als de partij die de staat in beleg wil uitroepen tijdens Ie komende Euro 2000." CDA- eider Jaap de Hoop Scheffer uggereerde vorige week om ijdens het aanstaande Euro- lees Kampioenschap voetbal iet leger in te zetten, teneinde telschoppers in de hand te louden. Hij vreest dat de poli- je dit niet alleen aan kan. Het ilan werd echter allerwegen iekritiseerd. Het zou voorba- en onnodig zijn, en gevoe- :ns van onrust aanwakkeren. Hoop Scheffer verweert ich. „Ik heb nog niemand ge oord met steekhoudende ar- umenten tegen mijn voorstel, n ik laat me niet aanpraten dat dj angstgevoelens kweken. Het abinet is naïef en steekt de kop het zand als het verdergaan- le maatregelen afwijst om rel- ;n tijdens de toernooiweken igen te gaan." Volgens de CDA-leider ma- en struisvogels de dienst uit, raarbij hij doelt op de minis- irs Peper van binnenlandse aken en Korthals van justitie. Dit is na de Olympische Spe- n van 1928 het grootste sport- /enement dat ooit in ons land gehouden. Ik vind het onbe- rijpelijk dat het kabinet denkt at de politie met de huidige liddelen in staat is de enorme ïiligheidsmaatregelen te tref- n die nodig zijn. Die hooli- ins zijn zeer mobiel. Ze heb- in de beschikking over gsm- 'lefoons en de afstanden tus- n de toernooisteden zijn hier ïtzettend klein. Ze claimen ilf dat ze in staat zijn binnen nee uur honderden relschop- irs op de Coolsingel in Rotter- im te krijgen. En intussen ijgt de politie niet de wettelij- mogelijkheid om gsm-ver- :r af te luisteren." Drie weken voordat hij toe- id tot het huidige kabinet eitte Peper er als burgemees- van Rotterdam ook voor om ilitairen in te zetten voor de dehandhaving tijdens Euro 00. Nu wijst hij dit, als coör- nerend bewindsman verant- tordelijk voor de veiligheid iens het toernooi, af. De Hoop Scheffer begrijpt er niets van. „Hij wil zich ijkbaar niet meer herinneren it hij ruim een jaar geleden ig vond. Peper heeft de voet- ilrellen in Rotterdam, afgelo- :n april, toch ook nog op het itvlies? Mag ik me tot tolk ma il van de winkeliers in de ste in waar Euro 2000 zal plaats Rellen bij de huldiging van Feijenoord op 25 april. Het Crisis Onderzoeks Team dat het politieoptreden onderzocht, waarschuwde met het oog op Euro 2000 twee weken geleden al voor de toegenomen organisatie bij voetbalvandalen. foto wfa cees spruijt vinden? Of van de burgers die er straks tijdens het toernooi veilig over straat willen? Die mensen moeten kunnen reke nen op bescherming." De Hoop Scheffer wijst erop dat er al op tal van terreinen wordt samengewerkt tussen Defensie en de politie. „De Na tionale Reserve kan samenwer ken met de politie bij het bege leiden van grote verkeersstro men. De marechaussee heeft ME-taken en heeft daarnaast daarvoor 500 militairen opge leid. Dat aantal kun je met het oog op Euro 2000 uitbreiden. En de mariniers kunnen samen met de politie trainen bij het bestrijden van rellen. Het gekke is: als de strijdkrachten in Koso vo een' taak krijgen bij het handhaven van de openbare orde, vindt iedereen dat de ge- CDA-fractievoorzitter Jaap de Hoop Scheffer. foto anp cor mulder woonste zaak van de wereld, nooi met een besluit om toch Maar als dat in Nederland ge- de hulp van het leger in te roe beurt, is het huis te klein. Je pen. Het opleiden van militai- kunt overigens niet wachten tot ren voor het ondersteunen van twee maanden voor het toer- politie kost meer tijd." Intussen heeft het kabinet ook kritiek gekregen van de Nij meegse burgemeester d'Hondt, die pleit voor bijzondere op sporingsmethoden voor de po litie om voldoende informatie over hooligans te verzamelen. D'Hondt zocht de publiciteit nadat de ministers Korthals en Peper zijn pleidooi (als voorzit ter van een speciale adviescom missie) hadden afgewezen. De Hoop Scheffer is het hart grondig met de Nijmeegse bur gemeester eens. „Hij spreekt namens korpsbeheerders, hoofdofficieren van justitie en hoofdcommissarissen. De me ning van die mensen kunnen Korthals en Peper toch niet zo maar wegwuiven? Waarom vra gen ze anders advies?" Het CDA heeft de afgelopen tijd diverse voorstellen gedaan, die door het kabinet allemaal van tafel zijn geveegd. De Hoop Scheffer vindt dat de 'gereedschapskist' van de politie te klein is voor de taken die ze krijgen opgelegd. „Met GroenLinks maken we nu een eigen initiatief-wetsvoortsel om te kunnen optreden tegen orga nisaties die zijn betrokken bij de handel in zwarte kaarten. Het kabinet wilde er niet aan. Het kabinet heeft ook de pep- perspray voor de politie van de hand gewezen. Dat gold ook voor het preventief fouilleren. Daarom komen we zelf met een initiatiefwet. Ik hoop dat het kabinet toch in beweging komt, want ik zou heel graag willen dat we een echt voetbalfeest gaan beleven. Zoniet, dan vrees ik voor de toekomst van grote voetbaltoernooien. Is het nodig om de politie veel meer bevoegdheden te geven omdat supporters wellicht Eu ro 2000 zullen verzieken? De Nijmeegse burgemeester D'Hondt, spreekbuis van de burgemeesters, politiechefs en officieren van justitie, vindt van wel. Minister Korthals van justitie vindt echter van niet. Wat mag de politie nu eigen lijk wel en niet om informatie te verzamelen over het legi oen? In een brief van de minister aan de Tweede Kamer staat het keurig opgesomd: de politie be schikt over openbare bronnen zoals media, deskundigen en Internet. Er kan gebruik worden gemaakt van politiedossiers en van informatie van het Centraal Informatiepunt Voetbalvanda lisme, die onder meer een 'klik lijn' heeft. Daarnaast mag de politie observeren en praten met informanten en tipgevers (bijvoorbeeld clubstewards), als dat er tenminste niet toe leidt dat 'stelselmatig informatie wordt ingewonnen over een be paalde persoon'. Ook underco ver gaan mag, mits dat erop is gericht bewegingen en activitei ten van groepen te volgen en niet op het in beeld brengen van één persoon. In de praktijk komt het er op neer dat de politie individuele voetbalsupporters mag obser veren om vast te stellen of en hoe laat en met wie zij op be paalde plaatsen aanwezig zijn. Maar de agenten mogen een willekeurige hooligan niet lang durig volgen om zijn contacten, verblijfplaatsen, gedrag en acti viteiten in beeld te brengen om op die manier informatie te krijgen over mogelijke suppor- tersrellen. Het kernbegrip is hier 'stelsel matig'. De wetgever vindt dat er inbreuk wordt gemaakt op de grondrechten van een Neder lander als diens doen en laten heimelijk stelselmatig wordt ge volgd. Er moet heel wat aan de hand zijn voor dat mag, aange zien niemand in een politie staat wil leven. Begin jaren negentig bleek de opsporing van verdachten nog al uit de hand gelopen. Sommi ge politieagenten gingen te ver in hun pogingen om criminelen achter slot en grendel te krij gen. Het was aanleiding voor de Tweede Kamer de opsporing nauwgezet onder de loep te ne men. Het resultaat is dat er veel strakkere regels zijn gekomen voor het toepassen van opspo ringsmethoden. D'Hondt beklaagt zich er nu over dat de politie niet aan ge noeg informatie kan komen. De vraag is of dat terecht is. Vol gens Justitie is de huidige prak tijk voldoende. Het ministerie baseert zich daarbij onder meer op gesprekken met mensen uit het veld. Om de openbare orde te handhaven, moet je zicht hebben op bewegingen en acti viteiten van groepen. Het doel is om voetbalgeweld of escala tie van ordeverstoringen te voorkomen, niet om sluitende bewijzen te vergaren tegen be paalde personen. En dan kun je met de bestaande bevoegdhe den een heel eind komen. Niet voor niets is vastgelegd dat stel selmatige inbreuk op iemands privacy alleen mag als het om de bewijslast voor zware mis drijven gaat. Daar komt nog eens bij dat als uit informatie blijkt dat een hooligan-leger zware misdrij ven voorbereidt, de politie als nog toestemming kan vragen om verder te gaan. In dat geval mag een politie-infiltrant bij voorbeeld wél diep de organisa tie ingaan om alles over de lei der of leiders te weten te ko men. Ook kan de officier van justitie besluiten tot het plaat sen van telefoontaps en het af luisteren met richtmicrofoons. Het lijkt er op dat bij politie en justitie onvoldoende bekend is waar de grenzen precies liggen bij het toepassen van observatie en infiltratie. Eigenlijk erkent D'Hondt dat ook. Sommigen zeggen dat het gebruik van in formanten wel kan en anderen niet, zo betoogde hij. Korthals heeft al aangekondigd dat hij er werk van zal maken: in novem ber krijgt de politie duidelijk heid over de bevoegdheden in de praktijk. Dat is hoog tijd. Als Justitie wat voortvarender te werk was gegaan, was de onrust achterwege gebleven. De afgelopen jaren is er vanuit politie en justitie al vaak ge klaagd over het te strakke keurslijf dat de politiek hen heeft aangemeten. Het is te ho pen dat de actie van de Nij meegse burgemeester niet is in gegeven door de wens om via een publiciteitsgevoelig onder werp als het Europees voetbal kampioenschap draagvlak te verwerven voor verdere uitbrei ding van de bevoegdheden. Dat zou als snel betekenen dat de politie voor alle mogelijke orde verstoringen (demonstraties van boeren, milieuacties, be zoeken van hoogwaardigheids bekleders) individuele mensen uitvoerig zou kunnen observe ren en afluisteren. Dat gaat echt te ver. DEN HAAG ANS BOUWMANS lECHT'JOS STEEHOUDER Lekbrug bij Vianen heeft or de jaren heen een twijfel- htige reputatie opgebouwd automobilisten, buschauf- trs, politiemensen, politici verkeersdeskundigen. Wie Midden-Nederland zegt: in brug te ver', legt vermoe- lijk zelfs sneller de associa- met de Lekbrug van Via- i, dan met de de brug uit nhem die de hoofdrol speel- in de gelijknamige film :r de operatie Market Gar- in de Tweede Wereldoor- len is met zijn files landelijk eend geworden. Dat is niet van de laatste jaren. Al ds de groei van het autover- r in de jaren zeventig is het mmeles rond de Lek. siuae en Paar decennia geleden "schil)ten kranten bij de inge- likname van een nieuw stuk ïnCtosnelweg of een nieuwe ig steevast 'Fileprobleem op- ost'. Dat was zo bij de ope- g van de A27 door Amelis- rd, dat was zo bij de ope- ïg van de Lekbrug bij Hage- in 1981, dat was ook zo |n de eerste auto's reden over Van Brienenoordbrug (de ite en de tweede). Maar ie- [e keer weer logenstrafte de i van de economie en het loverkeer dat optimisme bin- enkele jaren, fianen heeft daarom van- ig een primeur: de nieuwe g is in gebruik gesteld, maar >r het eerst is er niemand die ft te beweren dat in ruil voor investering van 260 miljoen den de files zullen verdwij- Dat kan ook nog moeilijk, dat de brug gefaseerd wordt ingesteld. Vandaag eerst ie rijstroken in de richting 1 Bosch, over twee weken worden dat er drie. In decem ber gaat ook het verkeer in noordelijke richting over de nieuwe brug. Alleen het lokale verkeer tussen Vianen en Nieu- wegein gaat dan nog over de oude brug. Maar ook als de nieuwe brug geheel in gebruik is, moet nie mand wonderen verwachten. Zo lang de snelweg A2 ten zui den van Vianen niet is ver breed, blijven daar files ont staan. De plannen om dat weg gedeelte te verbreden tot zes rijstroken liggen op de tekenta fel, maar het kabinet heeft de verbreding uitgesteld wegens geldgebrek: de politieke priori teit ligt vooralsnog bij de aanleg van de Betuwelijn en de hoge snelheidslijn richting Brussel. Daarmee zet zich de traditie voort waarmee Vianen de afge lopen decennia keer op keer werd geconfronteerd. Dat de vandaag in gebruik genomen brug nodig zou zijn, werd al in notities van Rijkswa terstaat in het midden van de jaren zeventig vastgesteld. Maar de brug had de tijdgeest tegen: het politieke accent kwam te liggen op bevordering van het openbaar vervoer, niet meer op infrastructuur voor de auto. Toen minister Neelie Kroes eind jaren tachtig besloot dat een brug bij Vianen toch geen overbodige luxe was, bleek er onvoldoende geld beschikbaar. Persoonlijk ingrijpen van voor malig minister Jorritsma van verkeer en waterstaat leidde uiteindelijk tot een versnelde bouw, zodat de brug nog net voor de eeuwwisseling in ge bruik kan worden genomen. Al met al een bevalling van bijna twee decennia. Vianen zelf had vrijwel al die jaren last van sluipverkeer. Het omstreden plan om het stadje in de ochtendspits voor alle verkeer af te sluiten sneuvelde, mede omdat de buurgemeente Zederik zich fel verzette. Uitein delijk vond Vianen kwam er een doseersysteem in een ring rond de stad. De toestroom van au to's in de stad werd beperkt. De bebouwde kom werd stuk leef baarder. Verder wordt Vianen nu beschermd tegen het lawaai door een vijf kilometerlang ge luidsscherm van circa vijf meter hoog, waarvan op verzoek van de bewoners een deel transpa rant is uitgevoerd. Volgend jaar wordt begonnen met de bouw van een tweeling- brug, die in 2003 moet worden opgeleverd. Het verkeer krijgt dan zes volwassen rijstroken en er is bovendien ruimte voor toekomstige uitbreidingen. De uit 1936 stammende boogbrug wordt gesloopt, tenzij wordt besloten, zoals een stich ting in IJsselstein wil, de brug als 'monument voor de auto mobiliteit' te bewaren voor het nageslacht. Wat nog rest is het verzinnen van een goede naam voor de nieuwe bruggen. Rijks waterstaat in Nieuwegein wil af van de 'Brug der Zuchten'. Het wordt nu toch tijd voor een 'leuke' naam. Wie het weet, mag het zeggen. Simpele bediening voor lastig apparaat LEEUWARDEN «JAN DUKSMA Apparaten kunnen het leven veraangena men. Wie kan er nog zonder wasmachine, koffiezetapparaat of afstandsbediening? Maar apparaten kunnen een mens het le ven ook aardig zuur maken, als de bedie ning je boven de pet gaat. Als je eerst een complete handleiding moet doornemen om een prakje op te warmen in de magne tron bijvoorbeeld. Daarom begint de Han zehogeschool in Groningen volgend jaar met een opleiding van techneuten, die technologie gebruiksvriendelijk moet ma ken. Wie programmeert nog vrolijk fluitend zijn televisie, wanneer de zenders weer eens een andere plek hebben gekregen? Wie leest met plezier een dikke handleiding? Soms zijn 'handige' apparaten ondingen in het ge bruik. Neem nou de sapcentrifuge: zo'n ding gebruik je een paar keer en dan ver dwijnt hij achterop de plank. Een vers sapje mag dan lekker zijn, als je daarna een kwar tier staat te knoeien om alle onderdelen weer schoon te krijgen, is het genoegen snel verdwenen. Zo kan iedereen wel een lijst opstellen van apparaten die niet deugen of gewoon te in gewikkeld zijn. Die dingen horen gewoon vlot te doen waarvoor ze bedoeld zijn, zon der dat je met allerlei ingewikkelde techniek te maken krijgt. Dat wekt altijd ergernis. De faculteit Techniek van de Hanzehoge school/Hogeschool van Groningen wil met ingang van volgend jaar technici opleiden die vooral oog hebben voor de gebruikers van techniek. Human Technology' heet de studie. 'Maatwerk voor mensen' is de onder titel. „Alles wat technisch mogelijk is, komt ook in apparaten terecht", zegt docent Dirk Sijbesma van de technische faculteit. Een voudige apparaten met een paar simpele functies zijn steeds moeilijker te vinden. Sijbesma: „Een videorecorder heeft bij wijze van spreken gauw 28 knoppen te veel." Ontwerpers slagen er lang niet altijd in om alle techniek gebruiksvriendelijk toe te passen. Daarin moeten studenten van Hu- man Technology (HT) zich specialiseren. En er ligt een hoop werk te wachten, zegt pro jectmanager Trijnie Faber. Over het alge meen hebben ouderen de meeste moeite met complexe apparaten. En er komt een 'grote grijze golf aan: ouderen die geld ge noeg hebben om mooie en comfortabele spullen te kopen. „Maar deze mensen zijn kritisch en houden graag de touwtjes zelf in handen", verwacht Faber. Fabrikanten moeten daar rekening mee houden. „Gebruiksvriendelijkheid is een be langrijk middel om te concurrerenaldus Faber. Het maakt weinig uit hoe slim de techniek is, als een apparaat maar eenvou dig valt te bedienen. Zo moeten knoppen groot genoeg zijn. In de huidige generatie apparaten zijn de draaiknoppen op veel magnetrons al een goed voorbeeld van 'vriendelijke ontwerpen voor ouderen', vindt Sijbesma. „Die knoppen lijken op ge wone kookwekkers. Dat is mooi overzichte lijk." Veel ouderen willen geen gehannes met digitale cijfers om de tijd in te stellen. Niet alleen ouderen profiteren van ge bruiksvriendelijke slimmigheidjes. Ook jon gere mensen hebben er gemak van. Zo is Fa ber blij met de koffer op wieltjes, die ze on langs kocht na een zware tocht met een gro te koffer op het station. „Ik zag ouderen lo pen met die wieltjes en dacht: dat moet ik ook." Aan de andere kant hebben ouderen soms ook profijt van technieken, die voor jongeren waren ontwikkeld. Zo was de 'Spartamet' gemaakt voor jongeren, weet Sijbesma. Maar zij vielen voor de scooters, waarop ze ook geen helm hoeven te dragen. En de ouderen stapten massaal op de fiets met aandrijving. Iedereen heeft andere eisen. Zo had Sijbe sma onlangs bezoek van een technicus, die trots liet zien wat hij allemaal aan informatie in zijn mobiele telefoon had gestopt: zijn agenda, telefoonnummers, brieven. „Hij zat er bij te glimmen, toen hij het ding had opengeklapt. Maar toen mijn ouders een nieuwe auto moesten, wilden ze graag weer een Opel Kadett, omdat alle knoppen op het dashboard dan op dezelfde plek zitten." In de toekomst zal techniek een steeds grotere rol spelen, verwacht Faber. Ook in huis zijn nog veel toepassingen denkbaar. Het is al haalbaar om de koelkast zelf een boodschappenbriefje te laten maken van spullen die op zijn. Het ding kan zelf ook een bestelling plaatsen, maar daar zitten waarschijnlijk weinig mensen op te wach ten. Aan de andere kant zou het best handig zijn als een belletje waarschuwt als je de voordeur uitgaat, terwijl in de keuken nog een gaspit brandt. In de auto is dat al nor maal, bijvoorbeeld bij de lichten. In huizen is ook veel van die geïntegreerde techniek in te bouwen. De HT'er moet ervoor zorgen dat al die techniek simpel te gebruiken is.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5