ZATERDAGS BIJVOEGSEL 'Overheid loopt 15 jaar achter D Leidsch Dagblad ZATERDAG 30 OKTOBER 1999 De politieke hoop voor de toekomst: Agnes Kant, Philippe Brood en Lennart Booij (van links naar rechts) poseert bij het standbeeld van Willem van Oranje voor de ingang van de Tweede Kamer op het Haagse Plein. foto s ron pichel rood is te laat. De Leidse liberaal I heeft de trein gemist. Als hij een half uur later dan afgesproken als nog het café tegenover de ingang van de Twee de Kamer binnenstapt, zorgt hij andermaal voor verwarring. In een soort Paul de Leeuw vermomming (petje, sportief jack, wollen trui) lijkt hij volstrekt niet op een WD'er. Nee, dan Booij. In zijn antracietgrijze colbert, waaronder een openstaand boordje, appeleert hij zowel aan de fatsoenlijke burgerman als aan de noes te werker. Maar ook Kant heeft, in strakke zwarte broek en dito vestje, weinig van haar natuurlijke achterban, al straalt de halflange le ren jas nog wel de agressie uit die haar partij zo kenmerkt. Om de verwarring compleet te maken lijken Brood en Kant het aanvankelijk ook nog roe rend eens. Nou is hun afwijzing van die virtuele democratie niet zo heel verwonderlijk. Beiden zijn sinds vorig jaar Kamerlid en alleen al daar om overtuigd van nut en noodzaak van de par lementaire democratie. Internet is niet meer dan een hulpmiddel om sneller tot actie over te gaan. ,,Er blijven altijd mensen nodig die afge- yaardigd zijn namens de kiezers om beslissin gen te nemen", weet Kant. „Anders ga je toe naar een referendumdemocratie en dat wordt een puinhoop. Dan komt er nergens meer een asielzoekerscentrum, om maar iets te noe- Er is geen alternatief systeem, meent Brood. „De uitdaging is om greep te houden op over heidsinstanties. Door met z'n allen achter on derwerp X aan te hollen, geef je onzichtbare fi guren als ambtenaren de kans zelf beleid te ontwikkelen. Behalve op hoofdlijnen mag de Kamer ook best controleren op details. Maar we moeten de hoofdlijnen niet uit het oog ver liezen, anders vliegt de democratie uit onze handen." Kritiek Gelukkig is Booij niet te beroerd om meteen de lont in het kruitvat te steken. De Kamer heeft wat hem betreft zijn langste tijd wel gehad. „Er wordt helemaal niet op hoofdlijnen bestuurd. De lijnen reiken niet verder dan vier, vijf jaar. En de details waar parlementariërs zich druk over maken zijn over het algemeen niet de de tails die de mensen in het land aangaan. In de paarse coalitie is een ideologische concensus bereikt tussen links en rechts. Nieuwe tegen stellingen leiden niet tot politieke debatten. De politiek stelt niet meer aan de kaak waar de rest van de samenleving zich druk over maakt. De overheid loopt vijftien jaar achter." Meteen ziet Kant haar kans om te scoren. De manier waarop PvdA, WD en D66 elke vorm van onenigheid in de Tweede Kamer afdekken is de SP immers een doorn in het oog. „Het is voor de mensen een soort eenheidsworst ge worden. Als de WD en de PvdA nauwelijks nog tegenstellingen hebben, wat maakt het dan nog uit wat je kiest?! Volgens mij ontbreekt het die partijen aan visie hoe het in de toekomst moet. Blijf maar in het middenveld, dan loop je het minste electorale risico. Echt belangrijke dis cussies over de toekomst en over wat er in de samenleving speelt, vinden in de Kamer niet plaats. Ik kan je zeggen: dat frustreert mij dage lijks." Kant heeft als specialist gezondheid- en ou derenzorg naam gemaakt met een oneindige reeks Kamervragen. Keer op keer probeert ze de discussie over de tweedeling in de zorg aan de orde te stellen. Het lijkt een zinloos gevecht, maar Kant is hoopvol. Ze ziet een kentering bij de PvdA. „Ik denk dat de groei van Groen Links Richting aangeven in de politiek Agnes Kant (32) groeide op in Duitsland (waar haar ouders les gaven op een Navo-basis) en Zutphen. Ze studeerde gezondheidswetenschap pen in Nijmegen en promoveerde op een onder zoek naar de screening van baarmoederhalskan ker. Tien jaar geleden werd ze lid van de Socia listische Partij. Van 1994 tot 1998 was ze ge meenteraadslid in haar woonplaats Doesburg en tegelijk fractiemedewerker in de Tweede Kamer. In mei vorig jaar werd ze gekozen als Kamerlid. Kant is mede-oprichter van het comité Zorg voor iedereen. en de SP de PvdA er toe dwingt om over de lin kerschouder te kijken. Door die druk komen er nu het zo goed gaat in Nederland toch wat dis cussies over meer doen voor zorg en onderwijs. De PvdA begint in te zien dat wij niet meer in staat zijn belangrijke problemen in de samen leving op te lossen als we steeds meer uit han den geven." De samenleving Deze prikkel kan Brood natuurlijk niet negeren. Volgens hem bestaan de ideologische tegen stellingen nog wel degelijk. „Waar het bij ons om gaat is dat in eerste instantie mensen zelf vorm moeten geven aan hun bestaan en dat betekent dat je als overheid een zekere terug houdendheid betracht in de mate waarin je keuzes maakt voor mensen. Dat speelt een rol als we praten over de staatsschuld. Welk beslag leg je op middelen voor de toekomst? Zoek naar wegen waarop de burgers zelf keuzes kun nen maken, zelf richting geven aan hun leven. De grote maatschappelijke vragen ontwikkelen zich niet door agendastelling in de politiek." Kant: „Maar dat zou wel zo moeten zijn." Brood: „Nee, de samenleving ontwikkelt zichzelf. Daar hebben we wel invloed op met zijn allen, maar we moeten niet willen bepalen hoe die samenleving eruit ziet. Dat doet die sa menleving zelf. Het enige wat we kunnen is daar een beetje in bijsturen." Booij: „Die opvatting is vreselijk ouderwets. Voor mijn gevoel is de tegenstelling links- rechts verdwenen. De sociaal-democratie heeft in de jaren tachtig een soort bezinning gehad op haar uitgangspunten en dat was hard nodig. Maar in diezelfde jaren dat het liberalisme aan de winnende hand leek, moesten er ook kant tekeningen worden geplaatst bij de hele Philippe Brood (35) studeerde Nederlands recht en bestuursrecht in Leiden, waar hij ook enkele jaren les gaf. De laatste jaren was hij bestuurs rechtadviseur. Augustus vorig jaar trad hij als nummer 46 op de kieslijst alsnog toe tot de VVD-fractie in de Tweede Kamer, nadat enkele liberalen kopstukken waren doorgeschoven naar het kabinet. Brood, die in zijn vrije tijd adviseur is van studentensociëteit Minerva, geldt binnen de VVD als een politiek talent. Als student schopte hij het tot Nederlands kampioen de- bating. Reagan-Thatcherachtige aanpak. Uiteindelijk is concensus bereikt. Vanuit liberalisme kun je zeggen: we geven de dingen weer aan de men sen terug. Vanuit het socialisme is er gezegd: de droom van de bevrijde mens, die zijn eigen vrije keus kan maken, is voor een groot deel ge realiseerd." Brood: „Ach kom nou. Jullie hebben mensen gepropt in staatsgedachte arrangementen en als ik Ad Melkert (fractievoorzitter van de PvdA, red.) hoor zeggen dat er behoefte is aan leider schap, dan betekent dat dat je aan de politiek nog steeds een zeer grote sturende kracht rol toedicht. Er is wel degelijk een groot verschil met de benadering die wij kiezen met Hans Dijkstal (WD-fractieleider, red.): je zoekt de verantwoordelijkheid van mensen op." Booij: „Dat staat los van de vraag of je leider schap moet hebben of niet. Iedereen verwacht van politiek dat ze ook een aantal richtingen aangeeft. Je kan niet zeggen dat mensen dat al lemaal zelf moeten uitzoeken." Kant: „Ik vind ook dat iedereen verantwoor delijk is voor zijn eigen leven en geluk. Maar de overheid is er voor verantwoordelijk, dat de mensen in staat worden gesteld om hun eigen keuzes te maken. En als je alles maar loslaat op de markt, als je het hebt over zorg en over ze kerheid, als je de neoliberale koers die Bolke- stein heeft ingezet..." Brood: „O god, krijgen we dat weer." Kant: „Jaja, als je dat traject waar we nu op zitten doorzet, dan krijg je een samenleving waar iedereen inderdaad verantwoordelijk is voor zijn eigen geluk en zorg, maar waarin geen basisvoorzieningen zijn waardoor men sen ook dat geluk kunnen nemen." Brood: „Er is nog nooit door de WD voorge steld om de ziektekosten totaal te privatiseren." Lennart Booij (29) was tijdens zijn schooltijd in Breda actief in de scholierenbeweging LAKS. Tij dens zijn studie (kunst)geschiedenis in Amster dam was hij woordvoerder van de studentenvak bond ASVA. Met medestudent Erik van Bruggen schreef hij een afstudeerscriptie over Anne Von deling en een boek bij de vijftigste verjaardag van de PvdA. In 1994 organiseerden ze een jon- gerennetwerk binnen de PvdA, waaruit de ver nieuwingsbeweging Niet Nix voortkwam. Samen waren ze kandidaat-partijvoorzitter en lid van het campagneteam voor de parlementsverkiezin gen van mei vorig jaar. Kant: „Toevallig wel. Jullie zijn voor afschaf fing van het ziekenfonds." Brood: „Dat is nog geen totale privatisering want de AWBZ is daarmee nog niet weg." Kant: „Nee, dat moest er nog bijkomen!" Booij: „Dit is precies het probleem. De dis cussies die jullie met elkaar voeren zijn in de ogen van mensen die er buiten staan vaak van een bizarre schijntegenstelling. Ik denk dat je daarin je eigen achterban onderschat. Ik spreek mensen die WD stemmen en die behoorlijk verdienen. Die zeggen dat als de politiek ze kan garanderen dat extra belastingeld bij die echte, harde minima terugkomt, ze dat morgen opzij zullen zetten." Kant: „De meerderheid van de Nederlandse bevolking is bereid extra belasting te betalen als gegarandeerd is dat demente ouderen en anderen die dat nodig hebben extra zorg krij gen. En toch gebeurt het niet. Jullie blokkeren überhaupt de discussie daarover." Brood: „Omdat we twintig jaar hebben lopen bezuinigen, omdat we het financieel niet vol hielden met elkaar. De zekerheid die jij zou ge ven is dus een schijnzekerheid, want we moe ten er de komende jaren toch weer in gaan snijden." Tegenstellingen En zo zitten we opeens midden in een heus ideologisch debat, al wil Booij daar nog steeds niet aan. Over de toekomst van de politiek gaat het allang niet meer. Brood en Kant zitten pas net in de Kamer, maar ze hebben zith de on hebbelijkheden van de oude garde merkbaar snel eigen gemaakt. Omstandig proberen ze el- kaars argumenten te weerleggen, zonder de an der uit te laten praten. Buitenstaander Booij moet het evengoed ontgelden. Hij weet niet waar hij over praat, zo maakt Brood hem keer op keer duidelijk. Kant: „Wat ik de WD niet kwalijk neem is dat ze vinden wat ze vinden. Volgens mij zijn de tegenstellingen nog steeds vrij groot. Neem nou wat jij net zei, die eigen verantwoordelijk heid. Dat hebben ze aan de andere kant van de oceaan ook gedaan en daar zie ik een maat schappij die ik hier niet wil." Brood: „Wat flauw. Dat zou betekenen dat ik jou met je zorg naar de voormalige Sovjetunie verwijs en dat doe ik ook niet. Jij maakt een ka rikatuur van onze politieke ideeën door net te doen alsof wij Amerika willen." Kant: „Nee, je wilt een samenleving waarin iedereen zelf verantwoordelijk is, mensen moe ten maar zelf voor hun zorg zorgen, jullie zijn voor afschaffing van het ziekenfonds, heel veel van die voorstellen hebben we daar ook alle maal gezien. Maar ik wil iets anders zeggen, dit was alleen maar een steekje naar jou." Brood: „Dat kwam aan. Ik heb niks met de Amerikanen." Kant: „Maar wat mij nou ergert, is dat die discussie in de Kamer niet plaatsvindt vanwege allerlei coalitiebelangen. En die cultuur, daar erger ik me rot aan. Er zal een andere coalitie moeten komen, wil je daar iets aan doen." Booij: „Ik vind deze coalitie juist heel interes sant, maar ik had verwacht dat de concensus zou leiden tot nieuwe radicale oplossingen." Brood: „Dat is dat Tony Blair-verhaal. Ge woon uitvoering van Thatcher-beleid met een ander sausje." Booij: „Dat is echt onzin, dan ben je net zo ongenuanceerd als je Agnes net verweet. Ge woon gelul. Als je kijkt naar de achterbannen, dan zie je dat de verschillen tussen de partijen kleiner zijn geworden dan ooit. Dat is ook de reden waarom we nu het overleg van Lef ge start zijn, tussen Niet Nix en Opschudding (van D66, red.). Daar zitten ook mensen van de WD bij en zelfs van het CDA. Misschien dat de ech te partijtijgers nog schijngevechten willen voe ren, maar een heleboel mensen willen gewoon oplossingen. En die zijn binnen bereik, zeker als je in de wandelgangen beluistert dat ieder een het eigenlijk hartstikke eens is. Mensen er geren zich dood aan het feit dat veel beslissin gen door partijdiscipline niet worden geno- Kant: „Daar word ik dagelijks mee gecon fronteerd." Brood: „Je kunt niet alles tegelijk en dus maak je afwegingen. En de vraag is waar die keuzes straks worden gemaakt. Hebben wij als parlement wel zoveel greep op de gang van za ken in zo'n internet-samenleving, zodat we zelf onze agenda bepalen? Of wordt-ie nog steeds bepaald door vergrote aandacht in de media, die leidt tot politieke actie, waarbij de rest van de bureaucratie vervolgens weer de handen vrij heeft?" Booij: „Maar dat is echt iets wat je zelf doet. De politiek is in het leven geroepen om prakti sche problemen op te lossen en het leven zo aangenaam mogelijk te maken. Ik denk dat veel zaken met veel nuchterder verstand kunnen worden opgelost, als je die kleine politieke ver schilletjes kunt achterlaten. En ik denk dat je dat ook zult zien, naarmate de druk van Europa toeneemt. Ik denk dat Nederland moet doen waar het goed in is en dat is het toelaten van experimenten. Durven voorop te lopen." ONNO HAVERMANS De oude wijze GPVer Schutte hield de Tweede Kamer onlangs haar toekomst voor: de virtuele democratie. Politiek is marketing geworden, het verkopen van jezelf als de ideale oplossing voor wat dan ook. Op de electronische snelweg hebben de ambtenaren van het enig overgebleven ministerie vrij spel voor hun manipulatie van de burgers. Gaan we werkelijk die kant op? Hoelang blijft het huidige politieke bestel nog Overleeft onze democratie in het nieuwe millennium? Die vragen legden wij voor aan drie jonge honden' in de politiek, het talent voor de toekomst: Niet-Nixer Lennart Booij, WD-Kamerlid Philippe Brood en SP-Kamerlid Agnes Kant.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 45