Drie bezoekers per seconde Multi Media Zoek en vernietig Forestia: de natuur verkennen in een magisch bos ATERDAG 30 OKTOBER 1999 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT RANK BUURMAN ipellen waarin je moet bouwen n vernietigen zijn er te kust en e keur: Tiberian Sun van West- tood is het meest recente voor- leeld. Spellen waarin dit alle- laal driedimensionaal gebeurt ijn nog steeds zeldzaam (War- one 2100), en nog zeldzamer ijn de spellen waarin de bevel- oering vanaf het slagveld ge- diiedt. De speler 'zweeft' dan liet boven het veld en geeft zijn rders, maar loopt zelf 'gevaar' mdat hij midden in de strijd it met zijn commandovoer- ïig. Het is hectischer, minder 'erzichtelijk maar toch ook iel uitdagend. Battlezone is het este voorbeeld uit dit genre, mdat er veel moet worden ge- ouwd. Bij Uprising van Cyclo- e Studios ligt de nadruk meer p schieten dan op bouwen, lat geldt ook voor Uprising 2, ead and Destroy, dat in feite leer van hetzelfde is. deel I moest een boosaardig nperium worden vernietigd, in 3, eel II klopt een buitenaards isectenras aan de deur met linder goede bedoelingen. Z oog tijd dus voor de speler "I n de Wraith-tank weer van il te halen en met de onge- ertebestrijding te beginnen. Uprising begin je met een atform op een ruige planeet, aar je een basis van moet zien maken. Een kwestie van een oofdkwartier bouwen, ener- ecentrales en wat geschutsto- ns om vijandelijke aanvallen te slaan. Hier bouw je ook de Waar het op neer komt is dat het ene na het andere vijande lijke platform moet worden ver overd. Behendigheid Eigenlijk doet het er bij dit spel nooit zoveel toe wat je andere eenheden doen, meestal ben je toch op jezelf aangewezen met je trouwe Wraith waarmee je al tijd nog op de vlucht kan slaan. Hoewel er wel enige variatie is in de missies komt het toch meestal meer op vernietigen en nog eens vernietigen, dus be hendigheid met muis, joystick en toetsenbord is toch belang rijker dan tactisch inzicht. Ge lukkig is er een overzichtskaart met radar, zodat je altijd kan zien waar de vijand zich op houdt en waar je zelf zit. Het is mogelijk om de kaart tegelijker tijd in beeld te houden met een klein scherm vanuit je tank, hetgeen makkelijk is als er een basis wordt aangevallen en je er snel naar toe moet om de aan val af te slaan. Het landschap is fraai in 3D, maar het spel kent ook de mogelijkheid om zonder speciale driedimensionale vi deokaart te spelen en dan ziet het er nog wel redelijk uit. De explosies zijn indrukwekkend, het geluid is goed (met veel kre- dere eenheden, zoals lichte zware tanks en vliegtuigen, veel keus is er nog steeds :t aan troepen. Wel kunnen iks steeds worden opgewaar- erd, waardoor je de situatie jgt dat een sterk opgewaar- erde lichte tank een zware ik kan opblazen. Het beste pen is echter nog steeds de aith, die een laserkanon :ft en een forse dosis raket- Wie met een groepje van ie tanks ten strijde trekt is leilijk te verslaan. Het verza den van grondstoffen is niet de orde, dus het veilig stel- van de aanvoer van minera- is geen zorg voor de speler. ten van je soldaten) en de mu ziek is prima. Het spel is ook leuk met meerdere spelers, die tegen elkaar kunnen strijden of samenwerken in een netwerk of op Internet. Wie toch meer strategie wil vanaf het slagveld kan voor 20 gulden of minder Battlezone kopen (dit spel zat zelfs al een keer gratis bij een blad) of wachten op Battlezone II, dat binnenkort op de markt komt. Min. systeemeisen: Pentium 166, 32 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: omstreeks 80 gulden. Be schikbaar gesteld door Ubi Soft- /MVSP. Arowana: goedkope kwaliteit merk Arowana is nog niet Tekend in Nederland, maar lijkt een geduchte concur - te worden voor de makers toebehoren voor de PC. Zo ngt Arowana een B-gamepad op de markt ir 25 gulden. Een gamepad ir de USB-poort, die op de derne PC's zit en het makke- maakt om veel randappara- aan te sluiten, kost bij an- e merken meestal 100 gul- i. De USB-joystick van Aro- ïa is ook goedkoop: 29 gul- .Arowana is het merk van 5oSo Group. Deze bestaat is 1993 en heeft fabrieken in na en Taiwan. Sinds kort ft het bedrijf een vestiging lederland. Arowana levert Ier meer muizen, joysticks, •sturen, luidsprekers, ge- skaarten, modems, micro- is, toetsenborden, ^-spelers en computerbe huizingen. Het merkt levert moderne technologie: toetsen borden die draadloos of pro grammeerbaar zijn, USB-hubs (verdeelkastjes om meer USB- -poorten te hebben) in een iMac-vormgeving, en modem- en netwerkkaartjes voor draag bare computers. Informatie: telefoon 0168- 389050, op Internet: www.arowana.nl. Startpagina.nl is binnen iets meer dan een jaar een enorm succes JAN VAN DER NAT Durk Jan de Bruin heeft het ei genlijk allemaal een beetje te danken aan zijn vader. De Bruin sr. besloot het internet op te gaan, maar begreep er niet zo gek veel van. Zijn zoon wel, wist hij. En dus was de hulp dicht bij. „In mijn omgeving zag ik naast mijn vader veel meer mensen een beetje radeloos om zich heen kijken als ze met in ternet bezig waren", zegt de 36-jarige inwoner van Vogelen zang. Internetten is één, de weg vinden is een heel ander ver haal, realiseerde hij zich. En daarmee was de Startpagina een feit. Durk Jan de Bruin maakte een website met een pagina, waarop een groot aan tal links kwam te staan en waardoor zelfs de grootste digi beet tussen de bomen door het bos tenminste weer kon zien. Op zich was het idee van De Bruin niet uniek. Links en rechts waren dergelijke pagi na's te vinden. In ons land was vooral die van de afdeling sys teembeheer van het Algemeen Dagblad populair. Maar voor Durk Jan de Bruin was www- .startpagina.nl slechts het begin van een netwerk, dat inmiddels gigantische afmetingen heeft aangenomen. En dat allemaal binnen iets meer dan een jaar. Wie de top-10 bekijkt van Ned- Stat, een bedrijf dan bezoekme- tingen verricht voor Nederland se internetpagina's, kan consta teren dat de Startpagina koplo per is wat betreft het aantal be zoekers. „Afgelopen maandag", zegt De Bruin trots, „hadden we weer een nieuw record met ruin 237.000 bezoekers. En het gaat maar door. Als je je be denkt dat er ruin 86.000 secon den in een etmaal zitten, wor den we dus drie keer per secon de opgeroepen. 24 uur per dag, zeven dagen in de week." Het grootste deel van die be zoekers heeft ongetwijfeld de pagina van De Bruin daar staan, waarvoor die is bedoeld: als opstartpagina bij een inter- netsessie. Wie het internet op gaat kan een pagina naar keuze als eerste in het scherm laten verschijnen en wat is nu ge makkelijker dan daar direct een uitgebreide lijst aan te treffen met honderden links naar tal van interessegebieden? Netwerk Achter die eerste pagina zit een netwerk van sites, dat per dag groeit. Wie zelf een aardige ver zameling heeft op een bepaald gebied kan zich melden bij de Startpagina en kan vervolgens via een keurige lijst anderen met dezelfde interesse op maat bedienen. Je kunt het zo gek niet bedenken of je vindt via de Durk Jan de Bruin: „Maandag hadden we weer een record. En het gaat maar door." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER JUR ENGELCHOR Startpagina wat je wilt weten. Het is eigenlijk een soort inter net binnen het internet. Achter zo'n structuur moet een flinke organisatie zitten, zou je denken. Maar niets is minder waar. De Startpagina huist niet in een flitsend kantoorpand er gens in zo'n onvriendelijk in- drustriegebied, maar op een werkkamertje van nog geen tien vierkante meter in een eenge zinswoning in Vogelenzang. De Bruin werk drie dagen in de week als consultant elektro nisch zakendoen bij Be value, waar hij momenteel onder meer projecten doet voor Gol den Tulip Hotels en de Neder landse Munt, de rest van zijn tijd steekt hij in de Startpagina. Want veel tijd gaat erin zitten als je een project als dit in gang wilt houden. De Bruin heeft de meeste steun aan twee jeugd vrienden, net als hij oorspron kelijk afkomstig uit Heemstede. Jeroen, die op privacyredenen niet met zijn achternaam in de krant wil, doet veel in de orga nisatie en Jan-Willem Tjade, geëmigreerd naar Portugal, is vooral chef van het postkan toor. Een dagtaak bijna, want het gemiddelde aantal e-mails schommelt per dag rond de 150. Een deel daarvan is afkomstig van de ongeveer 200 medewer kers, die allemaal voor een vriendelijk 'dank-je-wel' hun spullen aanleveren. De meeste echter komen van gebruikers, die een leuke tip hebben of een niet-werkende link melden. De postmaster in Portugal zorgt er voor, dat iedereen antwoord krijgt. E-mail is daartoe natuur lijk een prachtig medium. Een simpel 'bedankt' als antwoordje kan al voldoende zijn om men sen te laten weten dat hun tip of wat dan ook gewaardeerd wordt. Verdienen Het internet is een medium waaraan veel mensen geld den ken te kunnen verdienen. Som migen slagen daarin en de Startpagina lijkt geknipt om een commercieel succes te kunnen worden. Maar dat is nu net niet de bedoeling van Durk Jan de Bruin. „Natuurlijk ga je wel eens nadenken als je iemand hoort berekenen, dat we een miljoen zouden kunnen verdie nen door op de pagina's te gaan 'banneren', maar dat wil len we niet. Met allerlei banner- -advertenties zouden we na tuurlijk veel geld kunnen ver dienen als meest opgeroepen pagina van Nederland, maar dan moet je mensen, die nu al les vrijwillig doen, in dienst gaan nemen of in elk geval be hoorlijk gaan betalen. Nee, de Startpagina moet laagdrempe lig blijven en we houden hem vrij van advertenties. Op de zo genoemde 'dochters' (de gespe cialiseerde pagina's, JvdN) staan wèl twee advertenties, al thans dat staan we toe. De ene is qua opbrengsten voor de ma ker van die pagina en de ander voor ons", zegt De Bruin, die twee jaar geleden aan de uni versiteit van Leiden zijn avond studie informatica afrondde. Dat is echter meer voor die ma kers - om de kosten te dekken - dan voor De Bruin c.s., want „onze doelstelling is een site te onderhouden zonder reclame en met alleen maar nuttige lin ken en ingangen naar andere pagina's. Ook zullen wij nooit overgaan tot registratie van de gebruikers. Dat past gewoon niet in onze doelstelling." Die doelstelling is uiteindelijk een volwaardige virtuele orga nisatie te creëren, waarin ieder een een eigen bijdrage kan le veren. Nu nog uitsluitend via een gespecialiseerde pagina's, maar in de naaste toekomst ook via artikelen en andere zaken, die voor derden interessant kunnen zijn. En Durk Jan de Bruin gaat door. Bijvoorbeeld met het opzetten van een netwerk van mensen, die verstand hebben van com puters en andere apparaten en die bereid zijn anderen te hel pen. En ook dat moet in feite gratis zijn. De Bruin denk aan een uurvergoeding van vijftien gulden om de onkosten te dek ken. En de Startpagina blijft kantoor houden in die eenvoudige werkkamer in Vogelenzang met één pc, ergens in huis een lap top en een postkantoor in de Portugese Algarve. Intussen kij ken grote, ogenschijnlijk goed georganiseerde internetbedrij ven jaloers toe en vragen zich af wat zij fout doen. De Bruin weet het wel: in zo'n groot be drijf heerst een hiërarchie, die snel handelen vaak onmogelijk maakt. Die kennen wij niet. Wij passen de piranha-economie toe. We werken - net als piran ha's - in groepen en vallen gro tere vissen aan. Maar iedereen is en blijft eigen baas. Zó val je de markt aan." En het is maar dat ze het weten: de Startpagina van informati cus annex marathonloper Durk Jan de Bruin is nog lang niet aan de finish. Een wekelijkse rubriek waarin een aantal websites wordt be licht dat nieuw of origineel is, dan wel inspeelt op de actuali teit. Interessante sites vinden, het internet effectief gebruiken en nog veel meer. Eigenlijk wil Mijn Wereld precies hetzelfde als de Startpagina (zie het ver haal hiernaast). Maar de weg voor Mijn Wereld is nog lang en het is hoogst twijfelachtig of ze ooit het grote voorbeeld nog kunnen inhalen. Op zich zit het systeem best leuk in elkaar, maar de inhoud is nog niet van dien aard, dat een surfer zal zeggen: hier kan ik niet meer omheen. Vooralsnog zijn er - naast de Startpagina - betere oplossingen, zoals die van Mi crosoft en de Telegraaf. http://mijn.wereld.nl Wie alles wil weten over de mo gelijke aanstaande van Willem Alexander en niet genoeg heeft aan een stapel roddelbladen, pulpomroepen als RTL 4, SBS 6 en Veronica en de voortdurend 'maximaal' blunderende Tele graaf kan nu terecht op een speciale site. Alsof de zaak al is beklonken heet die Prinses Maxima, Prinses in New York. Een titel die natuurlijk nergens op slaat, maar ach. Men belooft dagelijkse nieuwtjes, enquêtes, verhalen, biografiën en nog veel meer. In één ding zijn ze tot nu toe prima geslaagd: het treurige niveau van eerder genoemde bronnen is al bereikt. MftXiMAo» http://www.prinsesmaxima.com Skaten is momenteel 'hot' en dus is het niet zo vreemd dat het internet op die populariteit inspeelt. En als er dan een site wordt gelanceerd onder de naam Skateplanet, dan ver wacht je een snelle, eigentijdse en flitsende rubriek. Maar dat valt bar tegen. De voorpagina ziet er niet uit. Wat vage, slech te foto's en verder niets. Daar achter liggen pagina's met veel informatie, maar in een op maak om te huilen. Een raad aan de makers: ga eens een stukje skaten, daar fris je lekker van op en begin dan eens op nieuw. http://www.skateplanet.com Op 5 november moet het ge beuren. Dan moet het wereld record van het hoogste aantal omvallende dominostenen worden gebroken. Een evene ment met een heel lange en se cure voorbereiding. In de aan loop naar D-Day (Domino Day in dit geval) kunnen de voorbe reidingen worden gevolgd op een speciale site van Microsoft. Dat gebeurt via een live web cam, chat-sessies, plattegron den, schetsen en fotoreporta ges. Een count-downteller geeft aan hoe lang er nog te gaan is tot het moment, waarop de 2,5 miljoen dominostenen moeten vallen. Leuke site. DirectX versie 7 Sinds eind vorige maand is DirectX, de programmatuur van Microsoft om met name spellen soepel te laten lo pen, verkrijgbaar in versie 7.0. De jongste verbetering van deze API (Application Programming Interface) be helst onder meer de weer gave van driedimensionale graphics en geluidseffecten. Omdat de processor daar door meer tijd overhoudt om berekeningen te maken van bijvoorbeeld de kunst matige intelligentie van de spelmatige tegenstanders kunnen de graphics com plexer worden en toch vloeiend blijven bewegen. Betere weerspiegelingen in wateroppervlakken kunnen daar het resultaat van zijn. Het gaat om een snelheids verbetering van twintig pro cent ten opzichte van de vo rige versie 6.1DirectX 7.0 ondersteunt ook de speciale spelbrillen. Door middel van de Windows Update mogelijk heid in Windows 98 kunnen gebruikers hun versie van DirectX opwaarderen. De jongste versie, de zesde van het voor het eerst in 1995 gepresenteerde DirectX, is ook te downloaden van http: /microsoft.com/directx- /homeuser/downloads/de- fa uit. asp Lift FRANK BUURMAN Forestia is een programma waarmee kinderen van 7 tot 12 jaar spelender wijs de natuur leren kennen. Het is ge maakt door LaserMedia en wordt door A.W. Bruna Multimedia op de markt gebracht. De jeugdige bezoeker van het magische bos wordt bij de ingang welkom geheten door de gids van Fo restia, Sam het Konijn. Sam geeft tips en geeft hulp bij de negen spelletjes die in het bos gespeeld kunnen wor den. Van het konijn krijg je onder meer een kaart en een fototoestel. Je wordt namelijk geacht een reisverslag bij te houden: verzamel planten en paddestoelen en maak foto's van alle dieren die je tegenkomt. Forestia is behalve een spannend avontuur ook een biologieles. Het pro gramma bevat onder meer een ency clopedie van planten en dieren in het bos. Het wordt op die manier heel makkelijk om een werkstuk te maken voor school. Forestia is echter meer dan alleen biologie want 's nachts kijk met met Sam naar de sterren boven het bos en leer je iets over de oneindi ge ruimte. En er is een muzikale werk plaats waar je instrumenten kunt bou wen en hun klank beoordelen. Met Fo restia kun je ook een tekening maken voor oom Eik, maar eerst moet je op zoek naar planten waarmee verf kan worden gemaakt. Ook ga je naar de verjaardag van de mierenkoningin, maar eerst moet er een cadeautje wor den gezocht. Verder omvat het pro gramma nog een puzzel met betover de paddestoelen en een zoektocht naar de schat van de zeemeerminnen. Ook een bezoek aan de kleine eek hoorn en een avontuur met Moorhurl de engerd, die de vulkaan beheerst. Forestia is edutainment op zijn best. Het programma zit leuk in elkaar, is zeer uitgebreid en biedt veel waar voor het geld. Kinderen kunnen hier vele uren mee zoet zijn en het programma is tevens een perfect hulpmiddel voor school. Min. systeemeisen: 80486/66 Mhz, 8 Mb Ram, Windows 3.11/95/98. Prijs: 59,95 gulden. Beschikbaar gesteld door Bruna Multimedia. Spookslot Kinderen houden van griezelen en programma's met veel heksen en monsters zijn dan ook populair. Ho- bie. het blonde jongetje dat een hele reeks van avonturen op zijn naam heeft staan, bezoekt dit keer een eng kasteel in Hobie in het spookslot. Ho- bie wilde eigenlijk helemaal niet het kasteel bezoeken, maar zijn kat Napo leon rent achter een muis aan en ver dwijnt in het griezelige gebouw. Er zit dus niets andere op dan naar binnen te gaan om Napoleon weer terug te vinden. Hobie in het spookslot omvat een reeks van leuke spelletjes, het is niet echt een avontuur zoals bijvoorbeeld Dracula van Transposia. Hobie moet bijvoorbeeld het Bottenmonster voe ren, hetgeen de nodige behendigheid vereist. Verder moet een schuifpuzzel snel worden opgelost, voordat een ver velende heks de zaak weer door elkaar gooit. Op een andere plek in het kas teel kunnen knotsgekke griezelkoppen in elkaar worden gezet. Het vangen van motten is op weer een andere plek is weer een kwestie van behendigheid. Hobie in het Spookslot, van Bannink Media Productions, is een aardige ver zameling amusement, niets meer of minder dan dat. Afgezien van de spel letjes kunnen kinderen onderweg in het kasteel op allerlei voorwerpen klik ken, waarna er iets engs gebeurt. Min. systeemeisen: Pentium, 16 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 29 gulden. Beschikbaar gesteld door Mind Multime dia. Ontwerpen Programma's om allerlei dingen te ontwerpen zijn er bij bosjes. Vrijwel al les is echter afgestemd op volwasse nen, terwijl tekenen in zijn elementai re vorm toch typisch kinderwerk is. TLC Domus heeft dat met het uitbren gen van KidsStudio goed begrepen. Het is een teken- en doepakket, waar aan kinderen vanaf een jaar of zes, ze ven heel lang en steeds urenlang ple zier kunnen beleven. Een mooie vinding is de combinatie met geluiden. In alle werkjes kunnen geluiden worden opgenomen, maar ook elke handeling is voorzien van een apart geluidje. Als je bijvoorbeeld iets wilt uitvlakken, dan hoor je het gum metje over het papier gaan en bij het verplaatsen van een-stukje start een vrachtwagen, die - op de plaats van bestemming aangekomen - met pie pende remmen tot stilstand komt. Het van oorsprong Amerikaanse program ma vertoont op een aantal plekken veelgelijkenissen met Fying Colours van Bruna. Dat is echter bestemd voor de wat oudere doelgroep. Min. Systeemeisen: PC 486 DX/66 MHz, Windows 95, 8 Mb ramgeheugen, 32 Mb vrije ruimte op de harde schijf en ver der een standaard configuratie. Prijs: 69,95 gulden. Beschikbaar gesteld door TLC Domus. swoordraadsel IIZONTAAL: 1. Verlaagde toon; 4. tweetal; 7. wintersport; 10. personal computer; feel van een fuik; 13. muzieknoot; 14. eenheid van elektrische weerstand; deel van het lichaam; 16. Engelse ontkenning; 17. vlasbundel; 19. bazige vrouw; ieden; 21. deelgenoot; 22. deel van een Franse ontkenning; 23. halsbont; tandeloos zoogdier; 27. Ierland (op auto's); 28. stad in Duitsland; 29. familielid; jrote bijl; 32. muzieknoot; 33. voormalig Russisch heerser; 35. bijbelse naam; foor. TICAAL: 2. Boom; 3. wintersportartikel; 4 deel van een schip; 5 Frans lidwoord; juten stop; 8. kruisopschrift; 9. lekkernij; 11. besmettelijke ziekte; 13. meerpaal; leel van het skelet; 18. groente; 22. moeraspalm; 24. zwaardwalvis; 26. hoofd van moskee; 30: eenheid van lichtgevoeligheid; 31. vruchtennat; 33. televisie; nuzieknoot. tissing van vrijdag: zontaal: 1 Spot; 4. onrijp; 7. olifant; 8. ros; 9. sir; 10. colbert; 12. tumbler, caal: 2. Para; 3. toeter; 4. opdracht; 5. roos; 6. prikje; 9. ster; 11. lam.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 39