Managers afvalbedrijf opgepakt Premier Kok staat pal achter Peper Camera als tovermiddel tegen geweld en vernieling vantiMÏÏElEIR Binnenland Grootste treintjesbeurs van Europa Snelweg A5 eerder klaar IE EEUW iTERDAC 30 OKTOBER 1999 f\J mag parkeerplaatsen opeisen msterdam Het VU-ziekenhuis in Amsterdam mag plaatsen in parkeergarage toewijzen aan het personeel. Dat heeft de chter gisteren in kort geding bepaald. De stichting Bezorgde atiënten had de rechtszaak aangespannen. Zij eiste dat het zie- enhuis plaatsen vrij houdt voor ernstig zieke en invalide pati nten. Vanaf maandag wordt in het stadsdeel Zuideramstel be- lald parkeren ingevoerd. Het VU-ziekenhuis zag zich daarom inoodzaakt extra parkeergelegenheid te creëren voor het per- ineel, omdat medewerkers dreigden ontslag te nemen. Voor et personeel zijn vanaf maandag 150 plaatsen extra gereser- :erd. form hypotheekgarantie lager ;n haag Meer mensen kunnen vanaf 1 januari 2000 een wo- ing kopen met Nationale Hypotheek Garantie. De bovengrens )or de garantie, de vroegere gemeentegarantie, wordt dan op- itrokken van 370.000 tot 420.000 gulden. Tevens gaat de Stich- e ng Waarborgfonds Eigen Woningen de garantie verstrekken werknemers zonder vaste baan. Met NHG kunnen huizen- }pers een lagere hypotheekrente krijgen. Banken zijn scheuti- »r met hypotheken als de koper een NHG kan overleggen. Met d( e garantie krijgt de bank zeker het geleende geld terug als het lis gaat met rente en aflossing. Daardoor is de rente die de ildschieter vraagt lager, gemiddeld 0,5 procent '4 tehandeling belastingplan uitgesteld haag» De Tweede Kamer weigert de herziening van het be- itingstelsel voor Kerstmis af te ronden, zoals staatssecretaris jrmeend (financiën) graag wil. Alle fracties hebben ook de vier lp eken kerstreces nodig om de belastingplannen te beoordelen, ermeend heeft de Tweede Kamer onder druk gezet omdat hij eest dat de belastingdienst anders te weinig tijd heeft voor de ivoering van het stelsel, dat in 2001 in moet gaan. Bij CDA, roenLinks en WD gaan nu stemmen op om de invoering des- 30 Dods door te schuiven naar 2002. Inderzoek naar oproep actieblad iSTERDAMHet Openbaar Ministerie (OM) in Amsterdam on- I irzoekt of het actieblad Ravage over de schreef is gegaan met it publiceren van een oproep van het Earth Liberation Front n 1 LF) om sabotageacties te plegen tegen milieu- en dieron- riendelijke bedrijven. In een kort bericht in de agenda van het atste nummer van Ravage roept ELF op economische schade e te brengen aan onder meer wegenbouwbedrijven, autodea- rs, vlees- en bontbedrijven, de Betuwelijn en de (petro)chemi- he industrie. Dat zou moeten gebeuren tussen 1 en 8 novem- :r, in het kader van de internationale actieweek Earth Nigth. 2 ilgens het OM in Amsterdam maakt Ravage zich schuldig aan ;e$ruiïng. egemoetkoming studiekosten omhoog r>p|n haag Ouders met een middeninkomen krijgen vanaf het etjihooljaar 2001-2002 een hogere tegemoetkoming voor de stu- onekosten van hun kinderen. Afhankelijk van het salaris en het I.G 3e middelbare opleiding krijgen zij een bedrag tot 200 gulden ht i r maand extra. Het kabinet heeft dat gisteren besloten. Voor t Aijzinnen met een inkomen lager dan 40.000 gulden per jaar is al een verhoging tot maximaal 1168 gulden per jaar aange- ndigd. Onderzoek naar zweeftrein haag» Er komt een onderzoek naar de mogelijkheid een igneetzweeftrein tussen Amsterdam naar Groningen aan te jgen. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met dit voorstel :e a PvdA-minister Netelenbos. Zo'n zweeftrein zou de afstand aa( ;sen Groningen en Amsterdam in een klein uur kunnen over- nd nggen. Volgens premier Kok betekent het uitvoeren van zo'n 1 vt derzoek niet dat andere alternatieven voor de Zuiderzee- voorlijn, als onder meer een hoge-snelheidstrein op dit traject, ";t doorgaan. „We gaan alleen kijken of zo'n magneetzweef- ;in kansrijk is." Wt kn ie y tterdam De luchtvaartmaatschapijen Rijnmond Air Services erbod nachtvluchten aangevochten AS) en Tulip Air hebben het kort geding tegen minister Nete lbos van verkeer en waterstaat gisteren ingetrokken. Ze stel- nu een bezwaarschrift op tegen Netelenbos' plan voor een chtelijk vliegverbod op Rotterdam Airport vanaf 1 november, larin vragen de luchtvaartmaatschappijen schorsing van het sluit door de rechtbank. Een kort geding dat Transavia heeft ngekondigd dient op 2 november. etalen voor mishandelen hond 3NINGENEen vrouw uit Groningen die twee jaar geleden haar ;en hond gruwelijk mishandelde moet duizenden guldens be en aan de Dierenbescherming. Het gaat om kosten voor de irenarts en opvang van de hond. De vrouw werd vorig jaar al N< or de strafrechter veroordeeld. De Dierenbescherming begon arna een procedure om de geleden schade te verhalen. De syn jarige eigenaar van de hond bekende dat ze de hond ernstig d toegetakeld en het dier uiteindelijk elders in de stad had 3m gelaten. Om te voorkomen dat zij opgespoord zou worden d ze met een mes de tatoeage uit de oren van de hond gesne- Cei nderzoek rijksrecherche bij VROM wuk In opdracht van het Openbaar Ministerie in Den Haag (V ie rijksrecherche een onderzoek begonnen naar mogelijke e dversaties binnen de Dienst Recherchezaken (DRZ) van het nisterie van VROM. Dat heeft justitie bevestigd. Volgens het programma Nova is het onderzoek gericht op een voormalig ecteur van de DRZ. Die zou jarenlang met zijn dochter het drijf RSL International hebben geleid. Dat handelde in rela- geschenken en zou ook goederen hebben verkocht aan DRZ. betrokkene is inmiddels ontslagen. Twintig eeuwen mnübelmakerskunst heeft geresulteerd in een collectie modern-klassieke meubelen die de kunstzinnigheid van vroeger combineert met kennis en com fort van nu. Axel Enthoven is één van de ontwerpers van het 'klassiek van de ebbers vinden deze eer 1 re gesublimeerde jpbi ivormen op de afdeling leer ïtijds Klassiek bij Van Til spi ernaar, rdig de c jcht in (o: i on ÏTtJÜr doll w ANP Algemeen Nederlands Persbur GPD Geassocieerde Pers Diensti utrecht Bezoekers van Eurospoor '99 in aanbidding voor een goederentrein. Deze grootste modelspoorbeurs in Europa is gisteren in de Utrechtse Jaarbeurs geopend. De beurs die vandaag en morgen ook nog toegankelijk is, trekt vooral volwassen liefhebbers. Voor hun hobby zijn enkele tienduizenden vierkante meters vloeroppervlak in de Jaarbeurshallen vrijgemaakt. foto anp marijn alders Beschuldigingen zijn 'onheus en niet fris den haag gpa Premier Kok staat vierkant achter zijn collega minister Pe per (binnenlandse zaken) die wordt beschuldigd van mis bruik van gemeenschapsgeld. Hij heeft zware kritiek op de manier waarop het Algemeen Dagblad de oud-burgemeester van Rotterdam te kijk heeft ge zet. Die is volgens hem 'on heus en niet fris'. Peper is vol gens Kok buitengewoon aan getast in zijn goede naam, ter wijl de bronnen die werden ge bruikt door de krant veelal anoniem en niet controleer baar zijn. Minister Peper heeft nog niet besloten om naar de rechter te gaan. Hij denkt er nog een weekend over na en praat nog eens met zijn raadsman, zei hij gistermiddag na afloop van de ministerraad. Daaraan vooraf gaand had Peper uitvoerig overleg met Kok over de publi citeit. Er is 'indringend' met el kaar gesproken, aldus Kok tij dens zijn wekelijks persconfe rentie. Kok wilde niet zeggen of hij Peper had geadviseerd juri dische stappen te nemen. De Justitie onderzoekt gesjoemel met milieuheffingen door Zuid-Hollands bedrijf Twee topmensen van het Provinciaal Afvalverwijderings- bedrijf Zuid-Holland (Proav) zijn opgepakt door de poli tie. Het kernteam milieucriminaliteit van de recherche in Rotterdam heeft een manager en een bedrijfsleider drie dagen verhoord op verdenking van het ontduiken van milieuheffingen op de omstreden stortplaats Derde Mer- wedehaven in Dordrecht. Ze zijn gisteren op vrije voeten gesteld. Justitie verdenkt hen van het ontduiken van mi lieuheffingen. Rotterdam gpdaffaire zijn betrokken en dat miljoenen guldens aan heffin- De aanhoudingen maken deel gen zijn ontdoken. Volgens di- uit van een landelijk onderzoek, recteur A. de Weijer van ARN Vorige week zijn ook stafmede- zijn de verhoren een uitvloeisel werkers van de stortplaats van van een strafrechtelijk onder- ARN bij Nijmegen verhoord, zoek naar een grondreinigings- Het vermoeden bestaat dat ver- bedrijf in Utrecht. Dat heeft schillende stortplaatsen bij de vervuilde restanten uit een Prins klaagt over zijn gezondheid rotterdam gpd Hij is taai en onverzettelijk, maar het gaat niet goed met hem. Prins Bernhard, die giste ren in Rotterdam een beeld onthulde van oud-koningin Wilhelmina, wond er geen doekje om. Op de vraag hoe het met hem gaat, antwoordde de prins: „Slecht! Slecht..." Waar na hij naar zijn keel wees en mompelde: „Kan niet praten." De prins heeft duidelijk nog veel last van de vernauwing in zijn luchtpijp. Hij is daaraan ge opereerd. Een buisje in zijn luchtpijp moet het ademhalen vergemakkelijken, maar het schijnt de prins geen goed te doen. De problemen zijn vooral het gevolg van een zware long ontsteking die de prins opliep in 1994. De prins maakte gisteren de indruk dat het lichamelijke ge brek hem hoog zit. Hij verwacht niet dat hij dit jaar nog een keer onder het mes gaat. De prins overhandigde giste ren een cheque van 157.500 aan de Daniel den Hoedkliniek. Het geld is bijeengebracht met de verkoop van beeldjes door het Koningin Wilhelmina Fonds, dat vijftig jaar bestaat. Het be drag wordt besteed aan onder zoeksprojecten voor kankerbe strijding. grondreinigingsmachine als niet-reinigbare grond gestort. Zo ontliep het bedrijf de milieu heffing van 29,20 gulden per ton. Justitie wil niet nader ingaan op het onderzoek. Maar vol gens advocaat J. Loevendie van Proav gaat het om 'interpretatie van de afvalstoffenheffing over de periode 1995 - 1996, waar mee een aanzienlijk bedrag is gemoeid'. De raadsman zegt dat geen andere beschuldigin gen op tafel zijn gelegd. „Wij zijn tamelijk verontwaardigd, vooral omdat over deze kwestie al jarenlang een procedure loopt bij de fiscus. Proav is een topper in afvalverwerkend Ne derland en heeft altijd de juiste kant van de wet gekozen." Het Provinciaal Afvalverwij- deringsbedrijf Zuid-Holland, dat volledig in handen is van de provincie, is al enkele jaren in opspraak. De problemen spit sen zich toe op de stortplaats die het bedrijf beheert in de voormalige Derde Merwedeha- ven in Dordrecht. Regelmatig kwamen signalen over illegale stort van afval. Eerdere onder zoeken leiden echter nooit tot arrestaties. Wel zijn boetes op gelegd -van 75.000 en 5.000 gul den- wegens overtreding van de milieuwetten. In februari van dit jaar werd een onderzoek ingesteld naar het storten van bouw- en sloopafval. Dit spitste zich toe op de aanvoer van afval vanaf het terrein van de firma Snel- bak Containerservice BV in Am sterdam naar de Dordtse stort plaats. Hierin bleken stoffen te zitten die niet hadden mogen worden gestort. Ook op bestuurlijk niveau is de afgelopen jaren een reeks van processen gevoerd om Pro av in het gareel te krijgen. Op vallend in de processen was dat het provinciaal afvalbedrijf het hierin opnam tegenover zijn oprichter en eigenaar, de pro vincie Zuid-Holland. Op de po sitie van de provincie is toene mende kritiek, omdat zij naast eigenaar van het afvalbedrijf, ook de instantie is die de stort- vergunningen verstrekt. premier rekent erop dat het on derzoek van de gemeente Rot terdam naar mogelijke malver saties met declaraties op het stadhuis een positieve uitkomst voor Peper heeft. Kok is niet be reid zelf onderzoek te laten doen naar de beschuldigingen en geruchten. De premier vindt niet dat de berichtgeving het functioneren van minister Peper in de weg staat. De bewindsman van Bin nenlandse Zaken is verant woordelijk voor het integriteits- beleid van de overheid. Volgens Kok is de publiciteit wel „heel ongelukkig. Dit doet hem geen goed". Kok vindt het onrechtvaardig dat Peper is opgezadeld met grotendeels anonieme kritiek. Daartegen kun je je moeilijk verweren, aldus de premier. Hij heeft de indruk dat de berich ten niet per ongeluk zijn ver schenen. „Het is wel onderdeel van een actie om hem te be schadigen. Je zult het zelf maar zijn om op die manier te zijn besmeurd. Dat is heel erg." Kok verwacht dat Peper zich volgen de week in de Tweede Kamer krachtig verdedigt. Toevallig vanavond een uurtje over? Gran Corona kaart ruud vogelesang fred van gelderen Drie heren zetten de eerste trilnaald voor de A5 door de Haarlemmermeer in werking: C.van der Linden (wethouder gemeente Haarlemmermeer), H.Gitz (projectleider) en C.van der Wildt (directeur Rijkswaterstaat). foto united photos de boer marisa beretta hoofddorp theo van der kaau De nieuwe snelweg A5. tussen het Rottepolderplein en Badhoeve- dorp richting snelweg A4 bij Hoofddorp, kan sneller worden aangelegd door gebruik te maken van trilnaalden. Dat zijn buizen die de zandbodem opschudden, zodat er minder tijd nodig is voor het in klinken. Trilnaalden zijn nog niet eerder in de wegenbouw in Neder land gebruikt. De eerste is gisteren in de Haarlemmermeer in werking gesteld, waarmee de aanleg van de A5, of Verlengde Westrandweg, of ficieel van start is gegaan. De kaarsrechte, acht kilometer lange vierbaansweg moet medio 2003 klaar zijn. Deze begint op een nieuw knooppunt Raasdorp in de A9 (Alkmaar-Amstelveen), loop pa rallel aan de Zwanenburgbaan van Schiphol en sluit aan op de A4 (Amsterdam-Den Haag) met het te reconstrueren knooppunt De Hoek. De bij de officiële start aanwezi ge minister Netelenbos van ver keer heeft daar wat minder ver trouwen in. „De nieuwe weg krijgt natuurlijk vluchtstroken. Het zou best kunnen dat we die later moe ten inrichten als spitsstroken, zoals nu op de A4 is gebeurd." De A5 komt dieper te liggen dan gebruikelijk. Bestaande kruisende wegen gaan met tunnels onder de snelweg door. Gelijk met de A5 moet in 2003 de vijfde baan voor Schiphol klaar zijn, die daar even eens parallel aan ligt. De aanleg van het stuk A5 tussen de A9 en Amsterdam, en een eventuele tweede Coentunnel, laten nog op zich wachten. Brengt de gezondheid ernstige schade toe, k.b. 4.10.1994, Stb. 720. den haag gpd .DESIGNCENTRUM Tien jaar geleden dacht een Eindho- vense politiecommissaris de oplos sing te hebben voor het uitgaansge- weld in het centrum van zijn stad. Hij opperde camera-toezicht in het hore- ca-gebied Stratumseind. Een slechte timing van de commissaris. Hij werd weggehoond. Smalend kreeg hij te horen dat camera-toezicht op pu bliek terrein een ontoelaatbare in breuk op de privacy zou zijn. Tien jaar later is de Nederlander om. Hoe meer camera's, hoe beter. „Voor de veertiende keer was zijn auto bekrast. De rrran was het zat. Hij had wel een vermoeden wie het deed, maar vond geen gehoor bij de politie en kon zelf geen bewijs leveren. Rade loos kwam hij bij ons: 'Kunt U alstu blieft een camera bij mij ophangen. Dan kan ik zien wie mijn auto bekrast'. Dat grapje kostte die gefrustreerde au tobezitter een aardig pak geld, maar het maakte hem niet uit. Hij wilde de dader pakken. Koste wat het kost." Salesmanager A. Garcia van het Rot terdamse Hofland Electronica BV neemt zomaar een voorbeeld uit de dagelijkse praktijk van zijn zaak. Al dertig jaar verkoopt de beveilingsspe- cialist allerlei apparatuur ter bescher ming van have en goed. De beveili gingsbranche beleeft vette jaren. De overheid, het bedrijfsleven en de bur ger zijn de onveiligheid en de crimina liteit zat. Ze willen zich beschermen. Desnoods met een camera-bewa kingssysteem van duizenden guldens. „De laatste vijfjaar haalden we jaar lijks een groei van zo'n tien procent", zegt Garcia. „Dit jaar is het echter waanzinnig: onze verkoop van video- bewakingsapparatuur verdubbeld. Dat hebben we nog nooit meegemaakt." Banken en benzinestations werken al veel langer met camera's. Nieuw zijn de kleine ondernemers, de individuele burger, maar vooral ook de lokale overheid. Na de dodelijke mishande ling van Meindert Tjoelker in Leeuwar den en de schietpartij in Gorinchem waarbij begin dit jaar twee meisjes het leven lieten, gaat veiligheid boven al les. De camera lijkt daarbij het tover middel. Eind vorig jaar installeerde het Gelderse Ede als eerste camera's in een uitgaansgebied. Inmiddels zijn ook andere steden, zoals Apeldoorn, Bergen op Zoom en Groningen gestart met camera's in uitgaansgebieden. Ve le steden, waaronder Leeuwarden, Den Haag, Middelburg, Enschede en Rotterdam, staan te trappelen om de camera's te laten draaien. Maar de gemeenten die de camera's plaatsten kwamen er al snel achter dat er nauwelijks regels zijn voor het fil men van openbare gebieden door de overheid. De Registratiekamer, als ad viesorgaan van de regering en toe zichthouder op de privacywetgeving, moest uitkomst bieden. „Bij de invoe ring moet voortdurend de vraag wor den gesteld of de inbreuk op de priva cy opweegt tegen het doel van de ca mera", zegt U. van de Pol, vice-voor zitter van de Registratiekamer. „Het moet echt om locaties gaan die een verleden hebben, waar de openbare orde ernstig wordt verstoord en waar geen enkel ander middel een oplos sing kan bieden." Op het Museumplein in Ede hangen inmiddels negentien camera's en die hebben hun nut al meerdere malen bewezen. Deze maand presenteerde Ede een eerste evaluatie.Auto-inbra ken en vernielingen zijn sterk afgeno men", zegt gemeentelijk projectleider Brunekreef. „Ook de ernstige gewelds delicten zijn afgenomen. Het werkt zo wel preventief als in de opsporing. We hebben eerder dit jaar een schietpartij gehad in een woonwijk. De dader zou op het Museumplein zijn geweest. Dat klopte toen we de beelden bekeken. We hebben toen heel snel een ver dachte kunnen aanhouden." De ministers van justitie en van bin nenlandse zaken werken momenteel aan nieuwe wetgeving voor het came ra-toezicht door de overheid. Onder tussen zoeken bedrijven en burgers de grenzen van de technische mogelijk heden. Vooral onder particulieren wordt veel geëxperimenteerd. „Wat te denken van het opnemen van video beelden die via een computer op hard disk worden opgeslagen", vertelt sa lesmanager Garcia van Hofland Elec tronica. „Kijk, zolang je analoog video beelden opneemt, mag je vrij veel in Nederland. Dan heb je namelijk heel ruw materiaal waar je weinig mee kan. Klanten willen echter meer en meer. Een camera op harddisk geeft tal van mogelijkheden. Je kunt dan bijvoor beeld met een druk op de knop iets opzoeken uit een week beeldmateriaal. Je kan het beeld uitvergroten, maar ook manipuleren. Er dingen aan toe voegen." Van de Pol van de Registratiekamer waarschuwt. „De regie over de open bare ruimte zal altijd bij de overheid moeten blijven. En ik denk dat de ge meenteraad daar het beste controle orgaan is. Zij moet in de gaten houden of het camera-toezicht door politie en gemeente netjes verloopt. Niemand anders controleert dat." Bij onderne mers ligt het niet zo ingewikkeld. „Elke café-eigenaar, restaurateur of winke lier mag camera's ophangen. De klant moet wel weten dat er camera's han gen. Waar en hoe maakt niet uit. Des noods zijn het verborgen camera's. Dat is geregeld in de privacywetgeving. De man die voor de zoveelste keer zijn auto bekrast terugvond, mag wat mij betreft een camera ophangen, gericht op zijn auto. Dat lijkt mij geen pro bleem. Het gaat te ver als straks een buurtcomité camera's aanschaft om het wijkpleintje te beveiligen. Daar ligt duidelijk een grens."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3