Koploper Ajax doet weer stap terug Duitse voetbalfans meest gewelddadig Rijnstreek begint met zwaarste kluif Sport New York eert Yankees Krajicek in halve finale tegen Rusedski ATERDAG 30 OKTOBER 1999 Staatssecretaris helpt handbalsters Rocla JC wint verdiend met 1-2 iunnik Staatssecretaris Vliegenthart van Sport gaat bij de Eu ropese Handbalfederatie (EHF) de schorsing van de Nederland se handbalsters aanvechten. De ploeg haalde vorig seizoen als clubteam een Europacupfinale (City Cup), maar speelde die niet op advies van het ministerie. De tegenstander kwam uit loegoslavië, waar de Kosovo-crisis zich afspeelde. De overheid rond sportcontacten daarom ongewenst. De EHF schorste de handbalsters voor de weigering twee jaar. Onterecht, vindt Vlie- jenthart die gisteren met het vrouwenteam sprak. De handbal lers volgden regeringsadvies op. Vliegenthart wil de EHF in een irief vragen de beslissing te heroverwegen. Gillhaus scout voor PSV indhoven Hans Gillhaus treedt per 1 decemeber in dienst van 'SV. De voormalig international wordt in Eindhoven fulltime cout. Gillhaus beëindigde afgelopen zomer zijn carrière bij FC )en Bosch. Daarvoor voetbalde hij onder meer bij Vitesse, Aberdeen en PSV, waarmee hij in 1988 de Europa Cup 1 won. Milan kampt met miljoenentekort ome» De Italiaanse landstitel is AC Milan duur komen te taan. Door de te betalen winstpremie van bijna 25 miljoen gul- hilen heeft de club over het boekjaar 1998-1999 een tekort van 23 niljoen. De omzet ging van 160 naar 177 miljoen. Stadsgenoot nter bracht het tekort terug van bijna dertig naar twintig mil- oen. De omzet steeg van 103 naar 120 miljoen. Lazio Roma naakte vorig jaar bijna 3 miljoen gulden winst. De club wil dit eld gebruiken om de spelers tot grote daden te motiveren. De taliaanse titel levert de ploeg een premie van zo'n 500.000 gul len op. De winst in de Champions League is goed voor een andelenpakket ter waarde van ruim 1 miljoen. «Jieuwe atleten in sponsorgroep msterdam Hoogspringer Wilbert Pennings, discuswerper Pie- ir van der Kruk en tienkamper Chiel Warners zijn toegevoegd lan de Delta Lloyd-selectie. De topatleten ontvangen in de ïonsorgroep 25.000 gulden per jaar plus premies bij goede restaties. Kamiel Maase (10.000 m/marathon), Robin Korving 10 m horden), Corrie de Bruin (kogelstoten), Monique de Wilt lolsstokhoogspringen), Simon Vroemen (3000 m steeple cha- en lack Rosendaal (tienkamp) blijven lid van de selectie, rder werden Stella Jongmans (800 m), Sharon Jaklofsky (ver- iringen) en Marcel Laros (3000 m steeple chase) wegens hun lagere prestaties uit de groep gezet. De atletiekunie KNAU laakt binnenkort zijn Sydney-selectie bekend, waarvan leden extra steun ontvangen. Jaardenkoersen gaan door m haag De besmetting met het Rhino-virus bij inmiddels n paarden heeft voorlopig geen gevolgen voor de paarden- iersen. Directeur Ype Tel van de Nederlandse Draf en Ren- rort (NDR) heeft na overleg met de belangenvereniging voor raf- en Rensport Professionals (VDRP) besloten de paarden dit ^eekeinde te laten draven. Wel krijgen de trainingsstallen waar arden met het Rhino-virus zijn aangetroffen, een vrijblijvend ^Rrzoek van de NDR niet naar de koersbaan te komen. Op die ■anier hoopt de NDR de verspreiding van de zeer besmettelijke ^^kte, die alleen nog in de noordelijke provincies is geconsta- ^erd, te voorkomen. Het virus zorgt bij oudere koerspaarden )or acute verlammingsverschijnselen in rug en benen. \Z - PSV toch om 18.00 uur ^<maar De wedstrijd tussen AZ en PSV begint morgen toch n 18.00 uur. PSV wilde de aanvangstijd vervroegen naar 14.30 rsttr wegens de wedstrijd in de Champions League tegen Valen- efl.a, volgende week. Maar daardoor kon het duel niet recht reeks worden uitgezonden op Canal+. Woorvoerder Kasper /as1in AZ meldde gisteren dat alle betrokkenen toch akkoord zijn wil|gaan met het aanvankelijke tijdstip. "ikl k rjyson gaat vrijuit S vegas Bokser Mike Tyson, voor de zoveelste keer in op- iraak gekomen, gaat ditmaal vrijuit. Hij krijgt geen straf en ag zijn beurs van 8,7 miljoen dollar (zo'n 17,5 miljoen gulden) or het gevecht tegen Orlin Norris houden. De sportcommissie n de staat Nevada (NSAC) kwam gisteren tot de slotsom dat omstreden bokser de blessure van Norris niet kan worden ngewreven. Tyson sloeg zijn opponent vorige week neer, na- ,t de bel voor het einde van de eerste ronde was gegaan. Nor- verdraaide daarbij de rechterknie, wat de ringarts bevestigde, gaf op. ax bekert verder 'hec brhqutDe zaalvoetballers van Bax hebben gisteren in de !n> ^ede ronde van het bekertoernooi met 5-3 gewonnen van )daljiwi Fun Time uit Nijmegen. Bij rust stond Bax met 3-0 voor ehcpr doelpunten van Dennis Schroevers en Ruud Rijsdijk (|l weemaal). Daarna kwam de koploper van de eerste divisie °irk terug tot 3-2. Er sloop wat paniekerigs in het spel van de ,senorhoutse ploeg, maar Hans van Marwijk vergrootte de voor- mtong tot 4-2. Daarna ontstond er een hachelijke situatie in het 'espplvan R°b Wagenaar, die naast het doel een terugspeelbal wachtte. De bal draaide echter richting doel, en de doelman s in de ogen van de scheidsrechter net op tijd om 4-3 te voor- yien. Ruud van Rijsdijk maakte vlak voor tijd 5-3 en in de ste seconde scoorde de Nijmeegse ploeg nog tegen. verliest in verlenging ke De waterpoloërs van ZPB hebben gisteravond in een spannend duel met 6-7 verloren van de Slowaakse kampi- Novaki. De Barendrechters bogen pas in de tweede verlen- Zestien seconden voor het verstrijken van de tijd maakte aki de beslissende treffer. Door dit resultaat is de tweede jats in de groep achter de Slowaken het meest waarschijnlijk, (ar dan moeten de Barendrechters vandaag wel winnen van Belgische Moeskroen. De tweede plek geeft recht op een k in de tweede ronde, opnieuw in poulevorm. I tiai federlandse Spelen' leven weer ene» Anton Geesinkblijft erin geloven dat Nederland de fmpische Spelen gaat organiseren. Het IOC-lid liet dat giste- j blijken in Athene, waar over vijfjaar de Zomerspelen zijn. I NÓCNSF reageert niet langer afwijzend.'Ton Nelissen, be- urslid marketing, meent dat Nederland er rijp voor is, alleen i niet de komende tien jaar. Geesink zei dat de Spelen dan [landelijk gehouden moeten worden. Volgens de reglemen- jvan het IOC moet een stad het sportevenement organiseren, kar wie zegt mij, dat die regel altijd onveranderd zal blijven", Geesink daarover. Twee stappen vooruit, één achteruit, had Jan Wouters gezegd. De trainer kent zijn ploeg. Ajax, net de nieuwe koploper van Ne derland, bewees zichzelf gisteren na vleugjes van vooruitgang al weer een slechte dienst. Hoewel het eerder had gekund, profi teerde Roda JC pas in de laatste minuut, met een ra ke vrije trap van Mark Luy- pers: 1-2. amsterdam henk houtink De eerste nederlaag in de com petitie vergrootte Ajax' achter stand in verliespunten op PSV tot vijf. Ajax verloor gisteren ook voor het eerst dit seizoen een speler met een rode kaart, Christian Chivu. De Roemeen leidde in zijn zesde partij voor Ajax met een overtreding op Tchoutang de winnende Lim burgse treffer in. Trainer Wouters heeft weer veel om over na te denken. Hij koestert de ontwikkeling van Ajax. Zijn humeur fleurde de voorbije dagen op na eenvoudi ge winstpartijen tegen Hapoel Haifa, de Israëlische Uefa-cup- tegenstander en Den Bosch. Ajax toonde daarin wat eigen lijk al bekend was: dat de spe lers met de bal aan de voet aar dige dingen kunnen doen. Maar hoe zat het met de weer stand? Wouters wordt kribbig van dergelijke kanttekeningen, maar onzinnig zijn ze niet. Dat werd gisteren, ten over vloede, duidelijk. Roda JC pre senteerde zich in de Arena als een team dat zijn zaakjes op or de had. Trainer Sef Vergoossen had de chaotische partij van af gelopen zondag tegen Vitesse (0-1) schouderophalend afge daan als één van die, in een vol ledig seizoen, onvermijdelijke incidenten. De coach, die al langer niet kan beschikken over Senden, Nygaard, Van Houdt en Torma, raakte niet in de war en zijn ploeg, zo bleek gisteren, evenmin. De Limburgse veldbezetting was deugdelijk, de uitvoering na een behoedzame opening zoals de trainer het in zijn hoofd had. Dat kon Wouters niet zeggen. De coach van Ajax, die dacht eindelijk evenwicht in de gelederen te hebben aange bracht, moest zich al snel met karakteristieke aanwijzingen aan de lijn melden. Daarbij dient gezegd dat blessures het hem niet eenvoudig hadden ge maakt. De formatie waarin Ajax de afgelopen weken stapjes voorwaarts zette, moest giste ren behoorlijk worden gewij zigd. Frank Verlaat (dijbeen) en John O'Brien (enkel) waren niet inzetbaar. Zij werden vervan gen door Chris Kanu, het verde digende jongere broertje van Arsenals Nwankwo, en Dani. Van balans, ogenschijnlijk ge vonden door de keuze voor O'Brien als controlerende mid denvelder, was prompt geen sprake meer. John Nieuwen- burg gaf een fletse invulling aan de rol van O'Brien. Opvallend was bovendien dat hij en Dani door de speelwijze van Roda JC in het defensief werden gedron gen. Mede daardoor kon Ajax zijn kwaliteiten in de voorste lijn, ondanks de terugkeer al daar van Jesper Gronkjaer, nau welijks uitbuiten. Merkwaardig moeizaam kwam Ajax voor de dag in zijn eerste hele wedstrijd sinds ruim een jaar als de koploper van Nederland (en misschien voor lopig ook weer de laatste). De ploeg bleef in gebreke en kwam in de eerste helft niet verder dan een kans voor Nikos Machlas, een schot uit de draai in de handen van Zeljko Kalac. Na twintig lauwe minuten wierp Roda JC de schroom van zich af. Trainer Vergoossen koppelde Arno Doomernik in het hart van het veld aan Ri chard Witschge, de beste Aja- cied van de laatste weken die tot dan te veel vrijheid genoot. De Limburgers toonden boven dien hun ware aard door over te schakelen op een meer agressieve speelstijl. Doelman Fred Grim zag het gele gevaar uit het zuiden nade ren, maar hij bleef op de been als één van de weinige Ajacie- den bij wie inmiddels voortdu rend de progressie zichtbaar is. Aanvoerder Aron Winter, die zich verslikte in Bernard Tchoutang, kreeg de helpende hand toegestoken van zijn doel man, die ook Van de Luer, Za- farin en Peeters frustreerde. De verhoudingen verander den na rust niet. Toch kwam Ajax, vreemd en onverdiend, op voorsprong. Uitgerekend de laag koppende Winter stond evenals zijn aangever Gronkjaer ongedekt (1-0). Luttele minuten later werd echter al een verge lijkbaar lek gevonden in de Ajax-defensie. Ongehinderd kon Bob Peeters, eveneens met het hoofd, na een voorzet van Tchoutang toeslaan (1-1). Er zat meer voor Roda in het vat. Aron Winter kan niet verhin deren dat Bob Peeters RodaJC met een harde kopbal naast Ajax brengt: 1 - 1FOTO CPD Wouters reageerde met veelzeg gende wissels. De opnieuw on dermaatse Dani en Brian Laud- rup moesten wijken. Later ver dween ook Machlas. Zijn on macht was gisteren toe te schrijven aan een gebrek aan steun. Dat was nog niet zo lang geleden, voordat Machlas toch begon te scoren, ook de klacht. Ajax is nog weinig opgeschoten. Ajax: Grim; Kanu. Winter en Witschge en Chivu; Nieuwenburg, Knopper en Dani (57. Pique); üiudrup (60. Wam- berto), Machlas (81. Arveladze) en Gronkjaer. Roda JC: Kalac; Rudge. Valgaeren, Luypers en Van Haaren; Zafarin. Doomernik en Van der Luer; Ixtwal (85. Jacobs), Peeters en Tchoutang. new vork Een regen van papier daalt neer op de New York Yan kees, die de World Series eenvoudig met 4-0 wonnen van de Atlan ta Braves. Traditiegetrouw eerde de stad de succesvolle honkbal- ploeg met een 'tickertape parade'. Op lower Broadway hingen veel fans uit de ramen van hun kantoren om hun helden toe te juichen. FOTO REUTERS Richard Krajicek heeft de halve finales bereikt van het tennis toernooi in Stuttgart. De als achtste geplaatste Nederlander, titelverdediger in de Hans Mar tin Schleyerhal, had gisteren geen enkele moeite met de Ar gentijn Mariano Zabaleta: 6-3 6-2. Vandaag staat hij in de hal ve eindstrijd tegenover de Brit Greg Rusedski. Rusedski versloeg in zijn kwartfinale de Amerikaan Todd Martin in drie sets: 4-6 7-6 6-4. De 26-jarige Brit sloeg 22 aces maar moest in de tiebreak van de tweede set vier wedstrijd- punten van zijn opponent weg werken. Richard Krajicek, tweevoudig winnaar van het toernooi in Stuttgart, had aanmerkelijk minder moeite met de onge plaatste Zabaleta. Die Argentijn had eerder in het toernooi de als tweede geplaatste Rus Kafel nikov uitgeschakeld. Krajicek, die ondanks zijn ze ge klaagde over zijn vorm, en Rusedski treffen elkaar voor de negende keer. Van de acht eer dere confrontaties won de Brit er vijf. Krajicek was de laatste twee keer de sterkste. De meeste aandacht in Stutt gart ging ook gisteren uit naar Andre Agassi. Vooral zijn relatie met de Duitse Steffi Graf wordt in alle facetten belicht. Over zijn partij tegen Andrei Pavel viel minder te melden. In 56 minuten werd de Roemeen naar huis gestuurd: 6-2 6-1. „Ik speel momenteel het bes te tennis uit mijn leven", keek de Amerikaan terug op de par tij. In de halve finales treft hij de Zweed Thomas Enqvist. Die schakelde de Chileen Rios uit in twee sets: 6-4 6-2. SCOREBORD De Duitse voetbalfan benadert het dichtst het fenomeen hooli gan. Dat staat in een eerste rap port van de raad van ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken van de EU-lidstaten over voetbalvandalisme. Het gisteren gepresenteerde onderzoek behelst 350 wedstrij den in het seizoen 1997-'98. Toen werden 577 supporters in verzekerde bewaring gesteld, 2456 fans kregen een stadion verbod. Als belangrijkste oorzaak voor ongeregeldheden worden drank- en drugsgebruik ge noemd. In Griekenland en Ier- weekeinde begint ook voor lagere klassen de handbal- bpetitie in de zaal. Voor de uur van Riinstreek betekent Üe jacht op het kampioen- bp in de derde divisie. Vorig I werd de promovendus al *[ct tweede, maar het lukte Jphenaren niet om via pro- iewedstrijden door te gaan de tweede divisie. De g is volledig intact geble- alleen is Jack van der Endt nieuwe coach-voorzitter ;etrokken. De voormalig ler van het Middelburgse 1 neemt de taken over van Paul Timmermans die eerder als trainer-speler fungeerde. Morgen treedt Rijnstreek in Rijswijk (om 16.10 uur) aan te gen Hercules, naar verwach ting de grootste concurrent van de Alphenaren. In dezelfde klasse spelen de reserves van Saturnus. De ploeg die net zoals het eerste onder leiding staat van Peter Barreveld, is eveneens nauwe lijks veranderd. Weliswaar heeft Jip Olieroock besloten te stoppen, maar van Aalsmeer is Faroek Lazrak gekomen. Een goede klassering zit er, aldus de trainer, evenwel niet in. Er wordt gestreefd naar handha ving in de divisie, al is het al leen maar om sommige spelers klaar te kunnen stomen voor het grote werk in de A-selectie. Morgen wacht in de 5-Meihal de thuiswedstrijd tegen Ven tura (om 11.30 uur). De damesploeg van Oase heeft een totaal ander gezicht gekregen. Nieuw zijn Karin vaq Schie (van MSV), Maaike Rotte veel, Angelique van der Hulst en Viola Rietbroek (allen uit het tweede). Weg zijn Angelique Schonk (gestopt), Keetie Vol- water (in verband met werk zaamheden gekozen voor het derde) en Diane van Roode (tij delijk). Werd in de voorgaande jaren nog gevochten tegen de gradatie, nu is trainer Paul 't Mannetje ietwat optimistischer door te stellen dat zijn ploeg, ondanks dat die aan kwaliteit heeft ingeleverd, kan mee draaien in de middenmoot van de derde divisie. Morgen ont vangen de vrouwen uit Al kemade in de Driesprong- sporthal het Gorcumse Achilles (om 13.00 uur). Aan een prognose waagt Ton van der Beek. trainer van de land spelen die middelen vol gens het rapport geen rol, en in Italië, waar in alle stadions een alcoholverbod geldt, slechts zij delings. Onderzoek naar het gedrag van fans van nationale teams leverde op dat de Duitse aan hangers het gewelddadigst zijn. Engelse fans laten zich gemak kelijk provoceren maar zijn in eerste instantie niet op rellen uit. De supporters van Frankrijk en Nederland staan als enthou siast bekend, waarbij het rap port meldt dat clubfans uit Ne derland een minder goede re putatie hebben. De fans van Denemarken gedragen zich het voorbeeldigst. dames van Stompwijk/Fair- play, zich vooralsnog niet. De nieuwe coach kampt met de naweeën van het samengaan van de Zoeterwoudse en Stompwijkse verenigingen twee jaar terug en heeft zo doende een zeer uitgebreide selectie tot zijn beschikking, die in vergelijking met vorig jaar weinig is veranderd. Een vaste basisopstelling staat nog niet op papier. Wèl wordt ver wacht dat in déze derde divisie met de bovenste vier kan wor den meegestreden. Morgen is in de Meerhorst (om 13.00 uur) Gemini uit Zoetermeer de eer ste tegenstander. BETAALD VOETBAL Eredivisie. Ajax-Roda JC 1-2 (0-0). 67. Winter 1-0. 72. Peeters 1-1, 90. Luypers 1-2. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 41 000. Rode kaart: 90. Chivu (Ajax). Gele kaart: Witschge, Wamberto (A|ax). Rudge, Doomernik, Tchoutang (Roda) Programma vandaag: FC Den Bosch Cambuur. Morgen: MVV - Fortuna S., Vi tesse - FC Utrecht, AZ - PSV. Stand: 11 8 1 26 38-16 1 0 25 42- 8 10 7 1 2 22 21-19 1 3 22 18-12 1 3 22 18-13 5 1 20 17-11 3 2 18 18- 8 3 2 18 18-14 2 4 17 18-21 1 4 16 19-16 0 5 15 13-15 0 8 9 18-29 1 7 7 12-20 7 9-15 5 13-28 5 7-22 PSV Willem II Heerenveen Roda JC FC Twente Feyenoord Vitesse RKC AZ FC Utrecht Sparta Fortuna S. Graafschap MVV Cambuur L. Den Bosch NEC Straffen. Geschorst voor één bekerwedstrijd: Car- rilho (Haarlem), Wijnands (FC Zwolle), Kromkamp (Go Ahead Eagles). Smit (He racles), Taks (RBC). BUITENLANDS VOETBAL Bekercompetitie Nijmegen - Den Bosch 7-2, Den Haag - Heerenveen 2-5. PAARDENSPORT Zuidlaren. CSI-CDI. Springconours op tijd: 1Hoorn (Ned) Jarville 0-51,27, 2. Thirouin (Fra) Cau- calis 0-54,47, 3. Hendrix (Ned) RBG Giant 0-57,06. 4. Ludger Beerbaum (Dui) Gladdy's 0-68,99. 5 Lansink (Ned) Nissan Zandor Z 0-70,31, 6. Bril (Ned) Kor II 0-72,75. Springconcours in twee fasen: 1 Fisher (GBr) Traxdata Renville 0-26,6, 2. Van der Schans (Ned) Broere VDL Corland 0- 29,0, 3. Johannessen (Noo) Broker's Ca- ramia 0-30,3, 4. Vneling (Ned) Labor's Brokers Ivory 0-30,4, 5. Philippaerts (Bel) Ottorongo 0-30,5. Dressuur Prix St. Georges: 1Van Grunsven (Ned) Gestion Joker 912, 2. Marlies van Baaien (Ned) Inspekteur 893, 3. Theodorescu (Dui) Renaissance Fleur 884 10 1 10 1 10 1 10 1 1 8 4 14-26 Duitsland Bielefeld - Eintracht 1 - 1 Bremen - Rostock 2 - 1 Frankrijk Sedan - Lyon 2 - 0 Nantes - Monaco 0- 3 TENNIS Stuttgart. Mannen, 5 miljoen gulden. Kwartfinales: Krajicek (VSt/8) - Zabaleta (Arg) 6-3 6-2, Agassi (VSt/1) - Pavel (Roe) 6-2 6-1, Rusedski (GBr/6) - Martin (VSt/4) 4-6 7-6 6-4, Enqvist (Zwe/13) Rios (Chl/6) 6-4 6-2. Indeling halve finales: Rusedski - Kraji cek, Agassi - Enqvist. Linz. Vrouwen, 1 miljoen gulden. Kwartfinales: Mauresmo (Fra/4) Schwartz (Oos) 3-6 7-5 4-1, opgave Schwartz wegens armblessure, Testud (Fra/5) - Tauziat (Fra/3) 6-2 3-6 6-3, Pit kowski (Fra) - Chladkova (Tsj) 6-2 6-0. Kwartfinales: Pierce (Fra/1) Spirlea (Roe) 3-6 6-2 6-3. WATERPOLO Odense. Europa Cup landskampioenen, mannen, eerste ronde: ZPB Profus (Ned) - Novaki (Slw) 6-7 n.v. (5-5/6-6), Moeskroen (Bel) - Odense (Den) 9-8.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27