Aantal spijbelaars neemt enorm toe Nieuw Strandplein stapje dichterbij Duin Bollenstreek Unicef-kaarten voor burgemeester Andel Kabel buitengebied Lisse 'veel te duur' Kerk Lisse heeft aan een ton niet genoeg SPRINGTIJ Koninklijke onderscheiding Van Egmond en Van Zuylen Hotel koopt gemeentegrond voor oprit Zorginstellingen besparen energie Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 39,95 ZATERDAG 30 OKTOBER 1999 Hoogste punt gemeentehuis bereikt rijnsburg De nieuwbouwvleugel van het Rijnsburgse gemeen tehuis heeft het hoogste punt bereikt. Bouwer en medewerkers van de gemeente hebben dit feestelijke moment gistermiddag gevierd. Momenteel wordt aan de kantoorvleugel aan de achter zijde van het gemeentehuis gewerkt. Als deze af is neemt de aannemer het bestaande raadhuis onder handen. Binnenin vindt dan een grote herinrichting plaats. Consultatiebureau weer in Kwadrant katwijk Het Katwijkse consultatiebureau voor baby's en peu ters is vanaf 1 november weer gehuisvest in het Kwadrant aan de Schimmelpennickstraat. Het bureau heeft wegens een ver bouwing enige tijd op de Randweg 35 domicilie gehouden. Het consultatiebureau valt onder de paraplu van de Stichting Rijn-, Duin-, en Bollenstreek. Rijnsburg denkt aan tweede jumelage runsburg Burgemeester Van der Lee ziet het wel zitten: een sa menwerkingsverband tussen Rijnsburg een gemeente in de der de wereld. Het CDA had in haar algemene beschouwingen ge waagd of Rijnsburg misschien zo'n tweede partnergemeente kon zoeken. Van der Lee: „Mogelijk kan aansluiting worden ge zocht bij activiteiten die reeds door burgers van de gemeente Rijnsburg worden ontplooid." B en W komen te zijner tijd met voorstellen. TMF nog niet op Rijnsburgse kabel rijnsburg Muziekzender The Music Factory (TMF) is voorlopig nog niet op de Rijnsburgse kabel te ontvangen. Het CDA had van veel Rijnsburgers wagen gekregen of die zender er niet bij kon. Volgens burgemeester Van der Lee is deze belangstelling bekend bij gemeente, programmaraad en kabelmaatschappij Casema. Maar er is simpelweg geen ruimte voor. De kabel is in Rijnsburg overvol. Casema onderzoekt wel de mogelijkheid tot technische aanpassingen van het kabelsysteem. Rijnsburg: samenwerken vuilophalen rijnsburg Volgens de Rijnsburgse wethouder C. van der Graaf zijn er goede mogelijkheden voor Katwijk en Rijnsburg om sa men te werken op het gebied van huisvuilophalen. De Rijns burgse ophaaldienst zou de ondergrondse containers kunnen legen die waarschijnlijk in en rond de Katwijkse Princestraat ko men. De Katwijkse dienst kan dan de rolcontainers legen die in de Rijnsburgse buitengebieden staan. Koningslinde voor Rijnsburg rijnsburg Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van Staats bosbeheer heeft de natuurvereniging een herinneringsboom aangeboden aan de gemeente Rijnsburg. De vier meter hoge koningslinde is geplant nabij de kruising Petronella van Saxen straat/Kanaalstraat. Daarmee staat de boom symbool voor de wens van Staatsbosbeheer om de natuur zoveel mogelijk naar mensen te brengen, aldus de vereniging. Rijnsburg zoekt vrijwilligers rijnsburg Wie wordt 'Vrijwilliger van het jaar 1999'? De ge meente Rijnsburg speurt in het sportieve, culturele, maatschap pelijke en kerkelijke leven van het dorp naar wijwilligers die, al dan niet achter de schermen, van groot nut-zijn. Kandidaten kunnen schriftelijk bij B en W worden aangemeld, maar wel vóór 1 december en met toelichting. Dat kunnen individuele vrijwilligers zijn, maar ook organisaties of instellingen zijn wel kom. De verkiezing is bedoeld als eerbetoon aan alle wijwilli gers die, dikwijls in stilte, hun steentje bijdragen aan de Rijns burgse maatschappij. De winnaar van 1999 wordt bekendge maakt op de komende nieuwjaarsreceptie van de gemeente. Cursussen voor mantelzorgers bollenstreek Mantelzorgers worden ze genoemd. Mensen die intensief betrokken zijn bij de zorg voor een familielid of naaste. Het Steunpunt Mantelzorg verzorgt voor deze groep in de Duin en Bollenstreek een speciale cursus. De eerste bijeenkomst is op 2 november van 14.00 tot 15.30 uur in De Beukenhof aan de Ei kenlaan 2a in Lisse. Op 10 november is er in De Wieken aan de Wassenaarsestraat 5 in Noordwijk eenzelfde bijeenkomst. Ver dere informatie over de cursus via Mieke Verheij, 071-4093210. eric de jager Het ontwerp van de Rotterdamse architecte Ester van de Wiel gaat model staan voor het nieuwe Strandplein in Katwijk. Haar plan voor een 'zandplein' is volgens burgemees ter en wethouders het meest realistische ontwerp. Van de Wiel presenteerde vorig jaar de cember met haar collega Han Donkers een plein zonder verharding, waar zee, strand en bebouwing in elkaar overlopen. Aan weerszijden van het Strandplein verrijzen twee paviljoens. Aan de noordzijde komt een strandpaviljoen en het zuidgebouwtje is bestemd voor de Zomeracademie. Van de paviljoens zijn burgemeester en wet houders het meest gecharmeerd, omdat ze van het Strandplein een beschutte ruimte maken. Of zand als vloerbedekking nuttig is, daarvan is het college nog niet over tuigd. De andere twee plannen vergen ingrij pender maatregelen aan het plein en zijn omgeving. Het bureau Min-2 wilde in sa menwerking met kunstenaar Harald Vlugt het Strandplein ombouwen tot een schip, met een rij kleine vuurtorens die ook ge schikt zijn als fietsenstalling. Een aantal bouwwerken uit dat verfrissende, maar wil de plan kan echter onmogelijk worden ge realiseerd. En het college staat niet te springen om de trappen naar het strand, die kortgeleden zijn hersteld, te slopen. Dat is ook het bezwaar bij het plan van het Haarlemse bureau Alle Hosper. Volgens dat plan moeten de trappen plaatsmaken voor één grote trap in het verlengde van de Vuurbaak. B en W zijn wel tevreden over de oplossing van het parkeerprobleem langs de Boulevard, maar het afgraven van de duinen en een onderhoudsintensieve, hou ten loper maken het plan van Alle Hosper weer minder geschikt. Voordat de ideeën van Van de Wiel ver der worden uitgewerkt, gaat de gemeente eerst nog om de tafel zitten met de klank bordgroep, waarin onder anderen strand paviljoenhouders, de VW en de Zomeraca demie zitting hebben. Ook met het bestuur van de stichting muziektheater staat een gesprek op de agenda. De initiatiefnemers wilden het muziektheater liever bij de poli tiepost tegenover het Waaigat plaatsen, maar aan die plek kleven nogal wat stede- bouwkundige haken en ogen. Het college heeft de bestuursleden daarom gevraagd om nog eens na te denken over een stek op Strandplein. De Noordwijkerhoutse afde ling van Unicef bestaat tien jaar. Voor initiatiefneemster Inez Krul was dat aanleiding om een open huis te organise ren en de familie Rustemai, die oorspronkelijk uit Kosovo komt, uit te nodigen. A. Ruste mai overhandigde aan burge meester J. Andel van Noord - wijkerhout tien Unicef-wens- kaarten, die hij op zijn beurt op 12 november weer mag schenken aan tien tien-jarige kinderen uit het dorp die zich in willen zetten voor Unicef. De tien kinderen zullen ove twee weken per taxi va school gehaald worden, or bij de burgemeester op be zoek te komen. Zij maken dan him actie voor Unicef bekend Dat kan zijn het houden van een spreekbeurt voor hun me deleerlingen, het uitnodigen van Unicef-vrijwilligers op school of een ander, zelf be dacht plan. Plaatsgebrek in speciaal onderwijs 'kwalijke zaak' Het zogeheten zorgwekkend school verzuim in Rijnsburg is 'enorm toe genomen'. De toename van het aan tal meldingen is vooral toe te schrij ven aan de komst van een leerplicht ambtenaar. ,,Die is niet onopgemerkt gebleven in onderwijskringen", meldt wethouder De Mooij naar aan leiding van vragen van het CDA over de handhaving van de leerplichtwet. rijnsburg peter van egmond Het is dus niet zo dat het verzuim zelf hand over hand toeneemt. Wel is het zo dat in de afgelopen jaar dat Rijnsburg geen leer plichtambtenaar had. In die tijd werden meldingen van verzuim wel geregistreerd, maar ze kregen verder weinig aandacht. Als reactie daarop werden incidenten minder vaak of later gemeld. Sinds dit schooljaar de voorheen lege stoel van de Rijnsburgse leerplichtambte naar - een uitzendkracht - weer bezet is, zijn er twaalf nieuwe gevallen binnengekomen en behandeld. Het gaat hierbij om 'zorg wekkend verzuim', hetgeen vaak jongeren betreft van een jaar of vijftien met een pro blematische thuissituatie. Wethouder De Mooij signaleert daarnaast een ander verschijnsel: „Er doen zich situa ties voor dat leerlingen als gevolg van wachtlijsten niet kunnen worden geplaatst in het speciaal onderwijs. Een uiterst kwalij ke situatie, die zich overigens vaker voor doet in den lande." Verschillende belangenorganisaties be stoken politiek Den Haag dan ook met deze problematiek. In Rijnsburg heeft dit school jaar één leerling thuisgezeten, die eigenlijk op school hoorde te zijn in het speciaal on derwijs. Na de herfstvakantie is voor deze leerling alsnog een plek gevonden in Lei den. Ook in Katwijk deed zich zo'n geval voor. De behoefte aan speciaal onderwijs is hoger dan deze enkele gevallen doen ver moeden. Vaak blijft een kind op de gewone basisschool, met een aangevuld lespakket. „Zo'n enkel geval is op zich al ernstig ge noeg. Scholen voor speciaal onderwijs zit ten vol, ze hebben wachtlijsten", zegt de nieuwe Rijnsburgse leerplichtambtenaar hierover. „Eigenlijk kan er niemand bij." Formeel is het mogelijk om de capaciteit uit te breiden met extra lokalen en personeel, maar in de praktijk blijkt het erg moeilijk om nieuw personeel te krijgen. Bewoners van het buitenge bied van Lisse, met name van de Middenweg en de Rooversbroekdijk, moeten 2500 gulden betalen voor aansluiting op het kabelnet. Dat is onaanvaardbaar, lie ten zij tijdens de raadscom missie kabelgelden weten. Enkele vrouwelijke bewo ners stelden dat het voor hen 'niet meer hoeft'. „De ge meente betaalt weliswaar 1440 gulden, maar van ons wordt gevraagd om daar naast ook nog eens 2500 gul den per aansluiting op tafel te leggen. Dat vinden we niet alleen belachelijk, maar ook teveel en na pakweg drie jaar het praten is geweest." De vrouwen, die in Lisse na bezoeken van alle raads en commissievergaderingen over het kabelnet inmiddels zijn omgedoopt tot 'kabelda mes', hebben aangekondigd over te gaan tot het plaatsen van een schotelantenne op hun dak. lisse De leden van de Christelijk Gereformeerde Kerk aan de Veldhorststraat in Lisse hebben ruim 100.000 gulden ingezameld voor het vernieuwen van het dak van het kerkgebouw. Voor het herstel is echter drie ton nodig. K. Daudeij, die de inzamelingsactie coördineert, verwacht dat dit bedrag in 2002 binnen zal zijn. Inmid dels hebben leden van de kerk voor de tweede maal een kalender uitgegeven om geld in te zamelen. „De kalender van dit jaar bracht ruim 10.000 gulden op", zegt Daudeij. „We hopen dat bedrag dit keer te over treffen." Daudeij betreurt het nog steeds, dat de ge meente Lisse geen bijdrage levert aan het herstel van het dak. „Onze kerk stamt uit 1928 en is daarmee te jong om voor de verschillende fondsen in aanmerking te komen. Dat is zonde, maar je moet je daar bij neer leggen. Dan doen we het maar zelf." De kalender toont aquarellen met afbeeldingen van Lisse en omstreken en kost 25 gulden. Exemplaren zijn verkrijgbaar in ver schillende winkels in Lisse en in bollenmuseum De Zwarte Tulp. foto mark lamers Hilde Rost is het nog niet verleerd. Al jaren vrolijkt de WD-fractieleider de Rijnsburgse raadsvergaderingen op met haar manier van oppositie voeren. Als zij de fractieleden van SGP/GPV/RPF niet schokt met het zachtjes uitspreken van krachttermen, dan trekt ze de aandacht wel door hard te lachen om onschuldige uitspraken van haar sobere collega's, of door van haar ongenoegen blijk te geven met gekreun en gesteun. Ook deze week was het weer raak. Tijdens de raadsvergadering werd toestemming gevraagd jim snackbar De Mink in de ijk Frederiksoord uit te brei- Iets hoger dan officieel is legestaan, maar geen enkele artij vond het een probleem. terras kon ook wel. De indernemer zelf glunderde al. 'ot Hilde het woord kreeg. Zij niets heel van de plannen, [liet alleen is de snackbar te loog. ook het terras gaat on- lontroleerbare mensenmassa's iantrekken, vreest zij. „Het is al Iruk zat in die wijk." Daan Bin- endijk van het CDA kon het iet laten om Hilde van repliek e dienen. Hilde woont aan het phan Frisoplantsoen, wist liaan. En was dat niet op een teenworp afstand van de plek iraar.de vernieuwde snackbar noet verschijnen? „Ik kan mij ioorstellen dat mevrouw Rost is bewoner van Frederiksoord et liefst een geluidswal rond e bewuste plek zou laten zet- ;n", merkte hij subtiel op. Dat ad hij niet moeten zeggen. ,,U eemt dit terug!", brulde Hilde. ood aangelopen ging zij ver- er. „Dit heeft niets met per- jonlijke bedoelingen te ma- en. Het gaat hier om de bewo- lers. Ik eis dat u die woorden irugneemt!" Patatje oorlog, mJ, fel Een minister op bezoek. Dat betekent op je woorden letten, zondagse pak aan en netjes rechtop zitten. Voor de gastheren en -vrouwen, wel te verstaan. Want Jan Pronk zelf was afgelopen maandag bij zijn bezoek aan Valkenburg niet op enige spanning te betrappen. Misschien lag het aan het vervoer: een Parijzer stadsbus waarvan de houdbaarheidsdatum al lang geleden was verstreken. De reisleiding had de grootste moeite om Pronk ervan te overtuigen dat dit niet de visie van Valkenburg, Katwijk en Wasse naar was op hoogwaardig openbaar vervoer. Mis schien lag het aan de lunch: broodjes in een plastic zak, geserveerd vanuit een krat, te nuttigen in de tochtige bus. Hoe dan ook. Jan Pronk wekte vanaf het begin de indruk dat hij weer naar huis wilde. Tij dens de introductie van An Hommes vielen zijn ogen zelfs even dicht (maar daarvoor neemt An hier ondubbelzinnig wraak). En tijdens de presentatie van het plan Valkenburcht was er meer aandacht voor de wijzerplaat van het ministeriële horloge dan voor de dia's van het ontwerpbureau. Slechts even was er opwinding: toen Pronk tijdens de busrit rond het marinevliegkamp opstond, de keel schraapte en gewichtig om zich heen keek. De passagiers hielden hun adem in en knepen verwach tingsvol in de bekleding van de Parijzer stoelen. De minister ging spreken. En dat in de nabijheid van het vliegveld. Pronk verzekerde zich er van dat hij ook achterin de bus goed hoorbaar was en nam het woord: „Zijn er nog broodjes? Deze zijn al op." FOTO DICK HOGEWONINC zullen we maar zeggen. Binnendijk draaide wel bij, maar voor Hilde was de avond al verpest. Tijdens de verdere vergadering beperkte zij zich tot commentaren als 'Gggggh', 'Tsss' en niet te geloven', afge wisseld met diepe zuchten en demonstratieve gapen. Ere wie ere toekomt. Hilde maakt raadsvergaderingen tot opmerkelijke bijeenkomsten. Zonder haar zou het een stuk saaier zijn in Rijnsburg. Maar één ding is zeker: zolang Hilde nog met enige regelmaat een wanhopig „Mijn god" sist, is een coalitie met het CDA ver weg. En dat is sneu voor de Rijnsburgse WD-stemmers. Of vinden die het ook wel leuk zo? Ramptoeristen Het zal wel even wennen zijn voor de Noordwijkse raadsle den. De afgelopen twee weken mochten ze zeven keer opdra ven om over de begroting te praten, maar dat feest is voor bij. Samen waren ze op die zeven avonden goed voor meer dan dertig uur vergadering, 140 vra gen, 55 pagina's voorgelezen tekst, 19 moties en 4 (vier!) be zoekers op de publieke tribune. De cijfers komen van Verenigd Noordwijk, dat nog tijd had om de statistiekjes bij te houden, en daar vervolgens in de raad een paginalang verhaal over voor te lezen. Met als conclusie: wij zijn er moe van geworden en het moet in 2001 anders. Hoe het in 2000 moet, is nog even de vraag, maar de eerste vergaderingen daarover zijn al gepland. Uit de suggesties van Marjolein van der Jagt (staand vergaderen) en Gerben van Duin (liggend vergaderen) blijkt dat ze in Noordwijk in ieder ge val bereid zijn om alle mogelijk heden in overweging te nemen. Daarom liet burgemeester Hans van der Sluijs vast een waarschuwing horen. Dat maar vier mensen naar de diverse vragenuurtjes en beschouwin gen waren komen kijken, daar moesten ze maar niet te zwaar aan tillen, vond Hans. Raads- publiek is in zijn ogen geen haar beter dan ramptoeristen. 'Wanneer zit hier de tribune vol? Als er een politieke rel is.' Hans was nog niet uitgepraat of wethouder Ruud Tummers be gon eens stevig aan een politie ke rel te bouwen. Hij kan het namelijk wel, bouwen. Want wat zei Ruud, in Noord- wijks raadsjargon, als reactie op een verwijt van Ton van Rijn berk. 'Als ik in mijn pak genaaid ben, is de meerderheid van de commissie in het pak genaaid.' En wat daarop volgde, was nog fraaier. Ton moet van Ruud eens stoppen met zeuren dat het niet opschiet met Brons geest. 'Dat leidt maar tot vertra ging-' Als dat volgende week geen vol le zaal wordt... peter groenenduk. job de kruiff eric de jager Piet van Egmond en Gerard van Zuylen, het onlangs vertrokken bestuurstandem van Rijnsburg se Boys, is gisteravond konink lijk onderscheiden. Voorzitter en secretaris zijn benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nas- sau. Tijdens de algemene leden vergadering van Rijnsburgse Boys van gisteravond zijn beide bestuurders officieel terugge treden. Het duo was beeldbe palend voor de afgelopen 25 jaar. Onder hun bewind maakte de club een sprong naar de top van het zaterdagamateurvoet- bal, bekroond met het kampi oensseizoen 1989/1990. Zij ont popten zich als trendsetters in het zaterdagvoetbal met hun beleid spelers te betalen. Ex-voorzitter Van Egmond is in het dagelijks leven directeur van Van Egmond Bouw- en Ex ploitatie Maatschappij. Onder zijn bewind verbeterden ac commodatie en organisatie van Rijnsburgse Boys en kreeg de vereniging een solide financiële basis door onder meer het op richten van de businessclub. Voormalig secretaris Van Zuylen is directeur/eigenaar van het naar hem vernoemde bloemenexportbedrijf. Tijdens zijn bestuurlijke periode ont stond een actieve jeugdafdeling en groeide het aantal jeugdle den tot 700. Sinds 1998 is hij se cretaris van Stichting Sporthal Middelmors. Gedurende der tien jaar was hij lid van de scha duwfractie van de WD in Rijns burg, sinds 1998 is hij gemeen teraadslid. noordwijk king van het aanvankelijke plan, twee verdiepin gen. Daardoor is de langere in- en uitrit nodig. De gemeente weet nog niet hoe ze het Pic képlein verder wil inrichten. Verschillende partij en in de gemeenteraad waren om die reden te gen de verkoop van de gemeentegrond. Verenigd Noordwijk vindt het de 'verkeerde volgorde'. De Combinatie is bang dat de hotelier op deze ma nier zeggenschap krijgt over de inrichting van het plein. Volgens wethouder van ruimtelijke ordening R Tummers heeft de grondverkoop echter geen consequenties voor het Picképlein. Dat kan altijd nog een rotonde of een T-kruising worden, mei of zonder Rijn Gouwe Lijn. En de ondernemer heeft straks alleen iets te zeggen over het 'beeld bepalende element'. Het nieuw te bouwen Noordwijkse Palace Hotel, op de plek van Duna Deli, krijgt een aan- en af- voerweg en een inrit voor de parkeergarage op wat nu nog gemeentegrond is. Ontwikkelaar De Raad Bouw koopt daartoe een stuk grond van 371 vierkante meter van de gemeente, voor een kleine anderhalve ton. Daarnaast stelt De Raad 250.000 gulden beschikbaar voor een 'beeldbe palend element', bijvoorbeeld een waterpartij, tussen de entree van het Palace Hotel en het Pic képlein. Het Palace Hotel wordt een vijfsterrenhotel en heeft daarom grote behoefte aan een eigen oprit voor zijn gasten. De parkeergarage van het hotel krijgt, op verzoek van de gemeente en in afwij- duin- en bollenstreek/leiden Twee zorginstellingen in de Duin- en Bollenstreek doen mee aan de actie 'Estafette voor energiebesparing'. De campag ne is een initiatief van energie- en waterbedrijf NUON en heeft als doel om door veranderingen in techniek en gedrag het ener giegebruik in de instellingen te rug te dringen. Woonzorgcen trum Bernardus in Sassenheim bijt deze week de spits af, later zal ook Willem van den Bergh in Noordwijk aan de estafette meedoen. De andere deelne mers aan de estafette zijn het Leidse Diaconessenhuis en zorggroep Bavo in Capelle aan den IJssel. De campagne bestaat uit een voorlichtingspakket met onder meer video's, en werkende zonnepanelen Volgens woordvoerder Bram Zaalberg van NUON kan voor lichting al leiden tot grote be sparingen. „Zorginstellingen zijn meer dan vroeger verant woordelijk voor hun eigen uit gaven. Wanneer wij uitleggen hoe simpele veranderingen tot aanzienlijke besparingen kun nen leiden, bieden zij dan ook een luisterend oor."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21