De grote herenslip mag niet onder in het schap M P TV WEER i Geld in het water Eerste Wereld Veganisme Dag in Nederland 63 li ZATERDAG 30 OKTOBER 1999 COMMENTAAR Het doet bijna onwezenlijk aan: heel terecht constateert de Am sterdamse wethouder Stadig dat mede door de grote overheids subsidie (via de onbeperkte hypotheekrenteaftrek) een eigen huis voor de gewone man in zijn stad vrijwel onbereikbaar is geworden, vervolgens stelt hij als remedie een extra overheidssubsidie voor. Dat is immers de kern van zijn plan om de komende vier jaar tweeduizend mensen met een middeninkomen een renteloze le ning te geven als het nieuwbouwhuis van hun dromen te duur voor hen is. Amsterdam is niet de enige stad die kampt met het probleem dat de middeninkomens na hun speurtocht naar een eigen huis uit eindelijk buiten de stadsgrenzen belanden. Ook steden als Haar lem en Leiden raken daardoor, zoals Stadig vaststelt, een groep in woners kwijt die van groot belang is voor de leefbaarheid. Maar of een extra subsidie een oplossing is, is een andere vraag. Een in het oog springend bezwaar is de ongelijkheid die de rege ling teweeg brengt. Tweeduizend Amsterdamse gezinnen krijgen een leuke subsidie, tienduizenden gezinnen in dezelfde omstan digheden - en met dus in principe dezelfde rechten - krijgen die niet. Nieuwbouwprojecten hebben door de enorme belangstelling al jaren onvermijdelijk het karakter van een loterij. Maar om daar nog eens een extra loterij met een prijzenpot van 50 miljoen ge meenschapsgeld aan toe te voegen, is op zijn minst een twijfelach tige gedachte. Een doorslaggevend bezwaar is echter dat de regeling geen gezin extra in de stad houdt. Stadig beperkt de subsidie tot nieuwbouw huizen die maximaal 340.000 gulden mogen kosten. Die liggen weliswaar buiten bereik van iemand met een halve ton bruto per jaar, maar zijn wel degelijk betaalbaar voor wie wat meer verdient. Met andere woorden: die huizen tot 340 mille worden toch wel verkocht aan middeninkomens. Het enige effect van de renteloze lening is dat ook mensen met een lager middeninkomen zich kun nen inschrijven voor deze huizen. Een deel van hen zal in de prij zen vallen. Maar dat gaat dan onvermijdelijk ten koste van de mensen die zónder subsidie dat huis ook hadden kunnen kopen. Die zullen hun heil dus alsnog elders moeten zoeken. Afgemeten naar het doel - middeninkomens voor de stad behou den - worden die vijftig miljoen dus gewoon in het water g Verrukkelijk cabaret De prijs voor de mooiste Lulletje-Rozenwater W-act van de afgelo pen week behoort zonder enige twijfel te worden toegekend aan mi nister Bram Peper van binnenlandse zaken. Dat interview donder dagavond laat vlak voor zijn huis metPim van Galen van Den Haag Vandaag' kan straks zo als Nederlandse inzending naar het jaarlijkse W-festival in Montreux. En het moet dan wel heel raar lo pen willen we daar de Zilveren Roos mislopen. Verrukkelijk cabaret was het. Ik heb nog even scherp gekeken of hier niet Van Kooten en De Bie met pruiken in de weer waren, want tot een dialoog van der gelijk hoge kwaliteit komt het zelden in de actuele politiek, maar nee, de heren waren het echt. Het ging om Pepers declaratiegedrag toen hij nog burgemeester van Rotterdam was en de inpikhouding die hij aan de dag zou hebben gelegd waar het talrijke cadeaus betrof die voor de gemeente waren bestemd. Het gesprek tussen verslaggever en minister ging ongeveer als volgt. Verslaggever: 'Maakt u zich nu geen zorgen, want de fei tenPeper:Die zijn er niet. Er zijn helemaal geen feiten'. Ver slaggever: 'Dus er hangen bij u thuis geen schilderijen aan de muur en er zitten geen bloembollen bij u in de tuin die eigenlijk voor de gemeente bestemd waren; er zijn geen drankgelagen aangericht op kosten van de gemeente, er is niet gesjoemeld met credit-cards?' Pe per: 'Nee, nee, geestig, hè?' Verslaggever: 'Maar hoe komt dat dan in de wereld?' Peper: 'Mensen hebben soms een geweldige fantasie'. En zo ging dat maar door. Van Galen deed zijn uiterste best om, bij wijze van spreken dan, Peper ertoe te brengen dat althans één tul penbol in de verkeerde grond zit: 'U heeft de naam af en toe een wat verstrooide professor te zijn, heeft u misschien in uw verstrooidheid af en toe dingen mee naar huis genomen....?' Maar de minister bleef schitteren in de rol van de vermoorde onschuld. Een Oscar waardig. Sinds eind september doet in Rotterdam een speciale commissie, bijgestaan door externe accontants, onderzoek naar deze kwestie. Ik heb zo'n vermoeden wat de uitkomst zal zijn. Er zullen slordighe den worden geconstateerd en onachtzaamheden, zeker, 'maar van misbruik, van flagrante schending van de regels is ons niet geble ken'. In de bijlagen van het rapport zullen gewone stervelingen zich, denk ik, wel verbazen over de weelde die er binnen die regels moge lijk is. wil buys Zachte winter... Onderzoeker gaat gangen na van winkelende mens Een kruidenier die slim dacht te zijn, zette lekkernijen voor huisdieren op ooghoogte voor vol wassenen omdat hij daarop het meest verdiende. Gote zakken hondenbrokken konden wel on derin, die kocht men immers vanzelf wel. Toch liep het dierensnoepgoed niet lekker. Er werden camera's geplaatst bij het schap en wat bleek? Geregeld beklommen kinderen de rekken om de hondenkoekjes van het schap te graaien en bejaarde vrouwen stonden met een rol huishoudfolie moeizaam blikjes van het schap te meppen. De supermarktondernemer had zich nooit gereali seerd dat juist kinderen en ouderen verwenproducten voor hond of kat kopen. De artikelen wer den lager op het schap geplaatst en prompt steeg de verkoop. Het verhaal toont aan dat veel winkeliers niet goed weten wat er in hun zaak gebeurt of dat denken te weten aan de hand van lesjes uit marketingboeken. Zoals het cliché dat je impulsar tikelen moet neerzetten waar de meeste loop is. In het druk ste gangpad dus. Kan helemaal averechts werken. Een groot warenhuis plaatste een rek met aanbieding-sjaals vlak bij de in gang, zodat iedereen het wel moest zien. Maar de meeste da mes liepen door of vervolgden hun weg nadat ze er even wa ren blijven stilstaan. Niet omdat de sjaals niet deug den, maar omdat ze af en toe van achteren werden aange raakt door binnenkomende mannen die stug doorliepen. De vrouwen voelden zich daar niet prettig bij en lieten de aan biedingen schieten vanwege de 'blijf-van-mijn-achterwerk-fac- tor'. Toen het winkelmanage- ment dat eenmaal in de gaten kreeg, werd het rek naar een rustiger gangpad verplaatst en verkochten de sjaals wel goed. Bij een drogisterij is dat ook uit getest. Sommige producten worden pas gekocht als mensen zo'n twaalf seconden de tijd hebben genomen de etiketin formatie te lezen. Als je die pro ducten plaatst in gangpaden waar je hooguit vier seconden ongestoord kunt staan, doen ze het aantoonbaar slechter dan op plekken waar je als klant nauwelijks gehinderd wordt. Voor winkeliers is dit soort in- formatie goud waard. Want de winstmarges in de detailhandel zijn miniem en de inkoop- en bedrijfskosten verschillen nau welijks, zodat het verschil tus sen succes of mislukking vaak in kleine dingen zit. Die bepa len of de klant zich behaaglijk voelt in jouw winkel, of hij im pulsartikelen ziet en koopt en of hij nog eens terugkomt. Daarvoor moet je de klant wel goed kennen. Vroeger was dat niet zo'n probleem bij de win kel om de hoek, maar winkels zijn daar tegenwoordig te groot voor en klanten komen niet meer zo trouw in dezelfde zaak. Steeds meer winkeliers zien daarom in het kassastrookje de manier om de klant te leren Naast een dameskledingzaak gedijt een computerwinkel. In veel damesmodezaken lummelen de meewinke- lende mannen maar wat rond of vervelen ze zich stierlijk. Een uitstapje naar de buurman met leuke software- spelletjes is dan een uitkomst. foto gpd kennen. Het analyseren van al die duizenden aankopen levert een berg nuttige informatie op, maar de winkelier ziet niet wel ke klanten de zaak mijden en welke artikelen het nog beter zouden kunnen doen. Volgens de Amerikaan Paco Underhill is er maar één manier om daar achter te komen: door de gangen van de klant letterlijk na te gaan. Mensen waarnemen dus, ltijken hoe ze de winkel na deren, binnenkomen, waar ze stilstaan, aan welke producten ze even snuffelen, welke ze op pakken en vervolgens weer neerzetten, hoe lang ze in de zaak blijven en wat ze kopen. Winkelantropologie noemt Un derhill de wetenschap die hij zelf al twintig jaar bedrijft. Niet op de universiteit, maar in op dracht van winkelketens en fa brikanten. Het doel van het on derzoek is uiteraard zuiver commercieel, maar de gege vens zeggen veel over het men selijk gedrag. Via zijn bedrijf Envirosell stuurde Underhill duizenden uitzendkrachten en studenten winkelcentra in om mensen ongezien te achtervol gen en domweg te turven. Ook bekeken zijn spionnen duizen den uren videobanden. Under hill heeft nu uitvoerig verslag gedaan van zijn ervaringen in de loopgraven van het winkel bedrijf in het boek 'Waarom we kopen wat we kopen. De we tenschap van het winkelen.' Die wetenschap begint al voor de winkelvoordeur. Hoe bena deren mensen een zaak, hoe hard lopen ze, waarom stoppen ze wel voor de ene etalage, maar niet bij de andere? De conclusies van Underhill zijn vaak verrassend, soms ook voor de hand liggend. Zo ziet de consument een winkel die van 'opzij' wordt benaderd eerder dankzij een uithangbord dan door een opdruk die op de voorgevel is geplakt. Logisch, maar toch komen dit soort fou ten nog vaak voor, weet de on derzoeker. Verrassend is wel de uitkomst dat banken geen goe de buren zijn voor winkels. Wie langs een bank loopt, blijft na melijk doorlopen of versnelt zijn pas vanwege de oersaaie uitstraling. De etalage van de buurman wordt daardoor ook minder goed opgemerkt, zo heeft Underhill ervaren. Opvallend is ook dat dameskle dingzaken en computerwinkels wél goede buren van elkaar kunnen zijn. In veel damesmo dezaken lummelen de meewin- kelende mannen maar wat rond of vervelen ze zich stier lijk. Een uitstapje naar de buur man met leuke softwarespelle- tjes is dan een uitkomst. Na tuurlijk kan ook de damesmo dezaak zelf meer doen aan mannen-entertainment, meent Underhill. Zet maar een sport - video aan en je hebt geen kind meer aan die kerels. Daar zit een slimme redenering achter. Underhill heet namelijk uitge plozen dat vrouwen in het ge zelschap van mannen gemid deld 4 minuut 21 in een bepaal de winkel blijven, terwijl alleen winkelende vrouwen er 5.02 minuut doorbrengen. Vrouwen voelen zich kennelijk opgejaagd als de echtgenoot erbij is. Voelt de man zich er op zijn gemak, dan kan ze meer tijd (en geld) besteden. Maar zet dan de 'mannenbankjes' niet bij de in gang neer, adviseert Underhill, want zo'n stel onderuitgezakte kerels schrikt de vrouwelijke clientèle af. Eén dameszaak presteerde het de mannen te parkeren vlak bij het rek won- derbra-beha's. Dat artikel liep daar niet echt goed. Maar de winkelwetenschap is in beweging. Komt door de emancipatie. Werkende vrou wen racen tegenwoordig meer door de supermarkt dan vroe ger, toen het boodschappen doen nog een ontsnapping uit de vier muren van thuis was. Mannen passen over het alge meen minder broeken en trui en aan voor ze tot aanschaf overgaan. Ze hoeven ook niet •per se alle kleding te voelen en uit te vouwen. Wel geven ze in de supermarkt eerder toe aan gezeur van de kinderen. De consument mag tegenwoor dig grillig en ongrijpbaar heten, wie alle metingen van Underhill vergelijkt met zijn eigen winkel gedrag, komt schrikbarend veel overeenkomsten tegen. Winkels die het goed doen, hebben toch ergens over nagedacht. Met die wetenschap kun je zelfs onge wenste klanten wegjagen, ^en winkelier die veel last had van hangjongeren, joeg ze niet weg met politie of honkbalknuppels, maai- met muziek van Manto- vani. O ja, waarom die grote maten herenonderbroeken niet onder in het schap mogen liggen? Die worden gekocht door mannen met dikke buiken en die kun nen niet zo makkelijk bukken. Paco Underhill, Waarom we kopen wat we kopen. De we tenschap van het winkelen. Uitgeverij De Boekerij, Am sterdam. ISBN 90 225 2642 9. Omvang 267 pagina's, prijs f29,90. Uitzonderlijk vorstarme winters worden vaak voorafgegaan door een minder dan normaal dalende oktobertemperatuur en aan uit zonderlijk strenge winters, zoals 1942, 1947 en 1963, gaat een scherpe temperatuurdaling in oktober vooraf. Dat zijn twee van in totaal drie stellingen die volgens klimaatanalist Van Mourik uit De Bilt min of meer opgaan. Vorig jaar steeg de gemiddelde oktober temperatuur, uitgezet langs een rechte lijn, 2 graden: van 8,9 naar 10,9. De conclusie was toen dat de winter zacht zou gaan worden hetgeen dus ook het geval is geweest. Dit jaar is er sprake van een licht dalende trend: van circa 11 naar 10 graden. Om die reden komt Van Mourik tot dezelfde conclusie als een jaar geleden: de winter van 1999-2000 maakt een grotere kans om zacht uit te val len. Er is evenwel geen reden tot wanhoop als men sneeuw en ijs wenst, want het blijft statistiek. Iedere winter kent zijn eigen voorgeschiedenis. De normale temperatuurdaling in oktober bedraagt 5 graden: van 12,5 aan het begin naar 7,5 graden aan -i|, het einde van de maand.Vandaag lijkt een thermische uitschie- ter te gaan worden. In een zuidelijke stroming stijgen de tempe raturen tot waarden tussen 15 en 20graden en wellicht gaat het kwik in zuidelijk Limburg wel iets over de 20 heen. Gis- Vl termiddag werd het in Hoensbroek bij flink wat zon al 19,7 graden. Een warme dag aan het einde van de over- gangsmaand oktober is niet uniek. Op 31 oktober 1925 werd het in Maastricht 23,3 graden. Het weerbeeld wordt vandaag gekenmerkt door wolken afgewisseld door zonneschijn. Later op de middag en vanavond kan een storing afkomstig uit de Canarische regio een beetje veroorzaken. De naar zuid ruimende wind is meest matig en aan de kust vrij krachtig, van avond mogelijk krachtig. De komende nacht en zon dagochtend veroorzaakt een oceaanfront opnieuw enige regen. Daarna klaart het op en met maximaal 13-14 graden is het minder zacht. jan visser Nederland beleeft maandag voor de eerste keer de Wereld Veganisme Dag. Restaurants in het hele land hebben die dag veganistische gerechten op het menu en in diverse plaatsen worden informatiebijeenkom sten gehouden en gratis recep ten uitgedeeld. Veganisme gaat een flinke stap verder dan vegetarisme. Naar schatting 20.000 Nederlanders eten net als vegetariërs geen vlees, vis, gevogelte en eieren. Daarbij drinken ze nooit melk, blijven ze af van honing en dra gen ze absoluut geen wol of leer aan hun lijf. Ze weigeren deze producten uit protest tegen die- renuitbuiting. Veganisten willen op 1 novem ber vooral bekendheid geven aan hun manier van leven. Voor de gelegenheid heeft de Werk groep Veganisme Dag een spe ciale brochure gemaakt over de redenen om veganist te wor den. Volgens Cornelie Bakker van de werkgroep neemt het aantal Nederlandse vegetariërs en ve ganisten de laatste jaren toe. „Ik heb geen precieze cijfers, maar het is duidelijk dat na al het gedoe met kippen en var kens steeds meer mensen de keuze maken om gezond te gaan eten", aldus Bakker. „Ve ganisme moet door deze dag een bekender woord worden bij een groot publiek. Verder is de actie gericht op mensen die al bewust omgaan met voedsel. Voor hen is de stap naar vega nisme kleiner dan voor mensen die erg hechten aan hun lapje vlees." Engeland is het grote voorbeeld voor Alle Dieren Vrij en de Ne derlandse Vereniging voor Ve ganisme, de initiatiefnemers van de eerste Wereld Veganis me Dag in Nederland. De Brit ten kennen sinds 1994 World Vegan Day. In Engeland wonen ongeveer 240.000 veganisten. Tot nu toe heeft de Werkgroep Veganisme Dag toezeggingen binnen van 45 restaurants. De ze eetgelegenheden garanderen op 1 november minstens een veganistisch gerecht op hun menukaart. Op de internetpagi na www.veganisme.non-profït- I De alimentatieclub jongens waren we maar, oude jongens. We zaten met zijn vijven in de kantine van deze krant. Vier journalisten en ik. De redacteur van deze pagina zat er bij. En een man die voor meer bladen r heeft geschreven dan ik rollen heb ge speeld. En een oude sportjournalist met zo'n twintig Tour de France-jaren achter zijn naam. Bij elkaar waren weal gauw een kleine driehonderd jaar. Vijf mannen die hun fiele leven hun boter- hammenworst uiteen vacuüm cellofaan tje eten. Waarover spraken zij? Over cholesterol, de goede en de slechte, en hoeveel je maximaal mocht hebben. Over de korte tijd die ons restte tot onze zeventigste verjaar dag, over de laatste verzamelbundel inter- vieivs van een collega. En over een gepensio neerde hoofdredacteur, die laatst nog even op de krant was geweest. Weet je nog wel oudje. JOOST PRINSEN En ineens kwam het gesprek over iets waar mannen van tussen de vijftig en zestig veel verstand van heb ben. Niemand die er zoveel van weet als de oude lul len: alimentatie. De een hoefde het alleen nog voor zijn ex te betalen - „en hoeveel jongens, dat willen jullie niet weten". De ander had nog twee studerende kinderen op zijn rug, dus dan wisten wij het wel. Ja natuurlijk, dan wisten wij het wel. We kenden alle maal de uitspraak over de Amerikaan die zo rijk was dat hij niet eens wist dat hij een dochter op de uni versiteit had. De Tour de France-man nam het woord„Maar het kan altijd nog erger. Ik ken een vent die alimentatie moet betalen voor zijn hond.„Dat meen je niet. „Wis en waarachtig en niet zo zuinig ook. zeshon derd gulden in de maand.Het leek mij zo'n bedrag dat begonnen was als veertig gulden; in de verhalen was dat cijfer langzaam opgeklommen tot zestig en daarna was er ergens onderweg een nulletje bij geko men. Zoals tweedehands-autohandelaren een wagen met 180.000 op de teller terugkatzen naar 140.000 voor ze hem doorverkopen aan andere handelaren die er 90.000 van maken en hem daarna via via met 45.000 op de teller aan de man brengen. En toen zei er een: „Ik kan het je nog sterker vertellen. Ik ken een acteur die met een gescheiden vrouw met twee kinderen getrouwd was. Haar ex moest natuur lijk alimentatie voor die kinderen betalen maar er was voortdurend gesodemieter. Dan betaalde die ex niet op tijd, dan kwam hij amok maken. Dus die ac teur zegt op een gegeven moment: „Weet je wat, ik echt die kinderen dan zijn we van al dat gelazer af Zo gezegd zo gedaan. Maar een paar jaar later krijgt die gozer ruzie met zijn vrouw en gaat er met een an der vandoor. Gevolg: hij moet nou alimentatie beta len voor twee kinderen die niet eens van hem zijn!" Deze anekdote zorgde voor veel vrolijkheid aan onze tafel. We waren geen van allen Einstein maar zo stom om te betalen voor een hond of voor kinderen die niet van onszelf waren, nou nee. Not us. Zo wijs waren we wel Stakkerig wijs waren we. Wij namen nog een toetje, cholesterol of geen cholesterol. En daarna ruimden wij af- afval in de bakbordje op de sta pel- en gingen tevreden aan het werk. MILLENNIUM nog dagen (U l.'STER epar chte atiën enhu nten. laid p »o< meel et pei etrd. lor ni^ Pla J ing k< 1 oor di ïtrokl tngW, gin tpi.TS Nog 63 dagen en het we millennium breekt Reden voor deze krant in een dagelijkse serie rug te kijken op belan] gebeurtenissen die grepen op corresponded rende data in de afgelo 1000 jaar. Deze week: okt 1400: Geoffrey Cha overleden; 26 okt 1974: gin gijzelingsdrama Scl veningse gevangenis; 2 okt 1886: inhuldiging heidsbeeld; 28 okt 19 begin drooglegging VS okt 1837: geboortedag Abraham Kuyper; 30 ojoeni 1938: Paniek in VS doi hoorspel. eh; NHAA sting: :rmei lieken :rme< eest< voeri .nl worden de deelnemende restaurants binnenkort bekend gemaakt. Naast de restaurants doen ook 85 winkels en voedselcoöpera- ties mee aan de veganismedag. Zij verkopen de groententassen van Odin en Blöjr aan in totaal 35.000 klanten. De inhoud van de tassen bestaat op 1 novem ber uit de gebruikelijke selectie van biologische groenten aan gevuld met véganistische ge rechten. 1 hi 30 OKTOBER 1938 Een jaar later blijkt dat 92 cent van de Amerikanen kent. Toch is de acteur en seur Orson Welles dan pas jaar oud. De bekendheid h hij voornamelijk te danken het legendarische hoorspe rs 'War of the Worlds', dat op y oktober 1938 de lucht inga Welles 'theatre of the air' hij het radiohoorspel noen maakt onderdeel uit van d kelijkse uitzending van het Mercury Theatre bij de om CBS. Als de twee acteurs, c radioreporters verslag de inval van marsmannel aarde, de gelijknamige roi van de Britse schrijver H.< .Wells uit 1898 levensecht bootsen, raken flink wat kanen in paniek. Over wat precies gebeurt, lopen de gen uiteen. Maar een feit i; in heel Amerika mensen ir ma de straat op rennen, te fooncentrales overbelast en tientallen luisteraars in shocktoestand in het zieke huis belanden, omdat ze d ken dat de martianen daac kelijk op aarde zijn geland het toeval dat Welles zaakt? Over hem gaat het v haal dat hij van zijn techni eist dat zij voor het geluid ritselende bladeren ook rit lende bladeren nemen. Wi. bruiken altijd een oude kri zou de man van het geluid hebben geroepen. En die ook als een oude krant, an woordde Welles. dSTERC I 'rzoel :t pul LF) o iendc atste eteb vle he in •r, in 1 ilgen: iruiïn egt Monroe-veilir levert ruim 1 miljoen dollar t rui d mg( eoid De tweedaagse veilig in Ni 0] York van eigendommen v< in 1962 overleden sekssyn Marilyn Monroe, heeft miljoen dollar (bijna 30 gulden) opgeleverd. De bare verkoop, georganisee n. door veilinghuis Christie's vond plaats in een overvo zaal in het Rockefeller Cei Onder het publiek bevonc zich onder anderen filmst j Demi Moore, acteur Tony tis, supermodel Stephanii mour en schoenenfabrika Massimo Ferragamo. Na de jurk, die ruim 1,2 m dollar opleverde, werd ooi andere eigendommen var sekssymbool grif betaald, foto's van haar maltezerhi gingen weg voor ruim 222 dollar. Het rijbewijs dat M op 29 februari 1959 haald naar dezelfde koper en let een slordige 145.000 dolla Vervolgens kocht het bedi 'Ripley's Believe It Or Not nog een paar slippers van zichtig plexiglas voor 85.0 dollar. Een ander topstuk veiling was de platina rinj 34 diamanten die Marilyn haar huwelijk van honkb. gende Joe DiMaggio kree| sieraad met een geschatte brengst van 50.000 dollar, weg voor ruim 1,5 miljoei den. Monroe liet na haar dooi spullen na aan haar ment begeleider Lee Strasberg, weduwe van de in 1982 o den Strasberg, besloot all morabilia te laten veilen. Christie's liet weten zeer heugd te zijn met de opbi van de veiling. Niet alleen verkoop van Marilyns spi <r heeft de Firma een aardigi visie opgeleverd, ook de gus voor het festijn leveri aardige duit op. In totaal catalogi werden verkocht 85 dollar per stuk, een on van bijna 2,4 miljoen doll ANP/OPA )nd tjfhoolj. is al ndigi ind HAAI ignec 'gen. Pvc sen TT',''' lerzr oorlij t dot iin ka erb nu e chteli larin1 sluit t mgekc etal en aa irenai •r de arna jarigi toej ;elati ze e i ndt iWUK Ie rijk g dvers; nister progr ecteu drijf F gesch bet it id E ivormi ^tijds y dm.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2