Stichting wil bouwen voor lage inkomens 1 I Rijn Veenstreek Balkonnetjes en 'voetenwarmer' voor Veense watertoren huisvesting ^Verstandelijk gehandicapten bij Aarhoeve Schapenhouder mag boompjes laten staan Vogels bezetten Dorpshuis Kerkhof Maria Presentatie breidt uit Eis anderhalfjaar voor Alphense inbreker Ter Aar legt riolering in buitengebieden aan Antiek Beurs Hazerswoude-Dorp één dag zonder supermarkt Zes belangstellenden voor watertoren Hazerswoude ZATERDAG 30 OKTOBER 1999 Bijna 40.000 gulden bij muntjesactie run De muntjesactie van de Initiatiefgroep Ste denband in Alphen aan den Rijn heeft 39.760,72 gulden opgele verd. Vijfentwintig scholen zamelden in totaal 484 kilo buiten landse munten in. De munten waren afkomstig uit 146 landen. De opbrengst was iets lager dan vorig jaar en bovendien deden er wat minder scholen mee dan in 1998. Toen bracht de actie ruim 40.000 gulden op. Het geld gaat naar een lepraproject op Sumatra waar de Alphense arts Frans van der Steen de leiding heeft. Bazaar in Koudekerk run In de Nederlands-Hervormde Kerk ii Koudekerk aan den Rijn wordt op 12 en 13 november de jaar lijkse bazaar gehouden. De opbrengst van de verkoop is be stemd voor het onderhoud van de gebouwen van de NH-kerken in Koudekerk en Hazerswoude-Rijndijk. Er worden onder meer oliebollen verkocht. De bazaar in 'Onder Dak' aan de Dorps straat 57 duurt op vrijdag van 19 tot 22 uur en op zaterdag van 10.30 tot 16 uur. Strenge controle van fietsverlichting alkemade Fietsers in de gemeente Alkemade moeten vanaf 6 november zorgen dat de verlichting op hun fiets werkt. De poli tie controleert er vanaf die dag extra streng op. Als het achter licht niet werkt, kost dat de fietser dertig gulden. Doen beide lichten het niet en heeft de fiets ook geen reflectoren, dan kan de boete oplopen tot 130 gulden. Rijwielbezitters worden wel een handje geholpen. Op 6 november kunnen ze bij alle lokale fietsenhandelaren langsgaan om daar hun verlichting te kun nen repareren. Onder de tien gulden is de reparatie gratis, daar boven betaalt de klant alleen de materiaalkosten. Alphense (14) aangerand m den run Een 14-jarig meisje uit Alphen aan den Rijn is donderdagochtend aangevallen door een nog onbekende jon geman. Het meisje was iets over 08.00 uur lopend op weg naar school toen de jongen haar op de Prinses Marijkestraat de weg versperde en aan haar kleren trok. In de schermutseling die volgde kon het meisje wegrennen. De politie zoekt getuigen. A brouwer de koning. c roelofarendsveen j anneke de jonge De watertoren in Roelofarends- veen wordt na de verbouwing aan de onderkant een stuk bre der. De toren krijgt op de bega ne grond en de eerste verdie ping een ombouw. Verder wordt de gevel opgeluisterd met ramen, balkonnetjes en een brandtrap. De vier tulpen en de verlichting blijven ge handhaafd. Bij de verkoop stel den burgemeester en wethou ders dit als voorwaarde. Overi gens stamt dit voorlopige plan al van april. Eigenaar J. Willem- sen wil nog niet bekend maken of hij wijzigingen doorvoert. Volgens het plan worden de strakke lijnen van de betonnen kolos straks enigszins doorbro ken. Toch lijken de details die van de watertoren een gerieflij ke woning moeten maken niet al te ingrijpend. De balkonnen en de uitwendige wenteltrap steken wel uit, maar beslaan niet de volledige breedte van de gevels. Alleen op de begane grond en de eerste verdieping krijgt de watertoren een 'voe tenwarmer'. Hij wordt bijna he- De vier zijden van de Veense watertoren, na de verbouwing. Van links r terkant en linker zijkant. lemaal omringd door een aan bouw. Eén 'poot' van het grijze gebouw blijft zichtbaar. In de aanbouw gaat A. Rode- het Noordeinde. De gevel van zijn winkel wordt betimmerd met houten planken. Op het dak van de winkel komt een wijk een bloemenwinkel vesti- balkon, waarop de brandtrap gen. Nu heeft hij zijn zaak aan van de bewoners uitkomt. De ir rechts: voorkant (gezien vanaf het Noordeinde), rechter zijkant, ach- ILLUSTRATIE VAN RIJN\PARTNERS ingang van de bloemenwinkel Tussen Roelofarendsveens komt aan de voorkant van de hoogste gebouw en dorpshuis watertoren. Uit de winkel leidt de Alkeburcht begint een voet een trap naar de tweede etage, pad. Wandelaars kunen van waar de Stichting Watertoren daar via een bruggetje over de exposities gaat houden. sloot onder de nieuwbouw van politie en brandweer doorlo pen. Het voetpad eindigt bij de rotonde aan de Stationsstraat. In het plan is te zien dat de bewoners, J. Willemsen en D. Hoogenboom, hun voordeur openen naast de bloemenwin kel. Daar kunnen ze de lift naar boven nemen. De derde tot en met de zesde verdieping van de watertoren richten ze in als badkamer, slaapkamer, woon kamer en keuken. Op de twee de, de derde en de zesde etage komen balkons die naar de brandtrap leiden. Verder komt er op de zesde verdieping nog een extra balkon. De watertoren is nu nog een donkere bunker. Daarom heb ben Willemsen en Hoogen boom er een groot aantal kleine ramen in gepland, ook op plek ken waar de 'Prominence'-tul- pen op de gevel prijken. De ro de tulpen blijven, maar de be woners kunnen er straks door heen kijken. Ook de schijnwer pers blijven. week of drie een definitief be sluit over het bouwplan. Wan neer de verbouwing begint is nog onbekend. Onderzoek naar aanbod speciale koopwoningen in Woubrugge den haag/ter aar persbureau cerberus Hobbyschapenhouder John Vliet hoeft de geplante bo- en coniferen langs zijn schapenweide aan de Korte- raarseweg in Ter Aar niet weg te halen. Kort gedingrechter F. Robbers in Den Haag heeft deze eis van de overbu- n gisteren afgewezen. De rechter vindt dat niet is aangetoond dat Van Vliet mis bruik maakt van zijn bevoegd heid zijn eigendom in te rich ten zoals hij wil. Wel stelt de rechter zich op het standpunt dat de wil van Van Vliet om in gezamenlijk overleg tot een oplossing te komen minder groot is dan hij doet voorko men. De overburen hebben echter niet kunnen aantonen dat het planten van het stru weel is ingegeveh door de be hoefte van. Van Vliet om hun uitzicht te bederven. jacobswoude De Stichting Woondiensten Aarwoude uit Jacobswoude wil acht koophuizen bouwen voor mensen met lage in komens. De corporatie biedt de huizen aan tegen een la gere prijs dan de marktprijs. Bovendien krijgt de bewo ner voor een deel van de koopsom een renteloze lening. slaagt, is de corporatie de eerste in de regio die zulke koopwo ningen voor minder-draag- krachtigen bouwt. Het is de bedoeling dat de acht eengezinswoningen vanaf medio volgend jaar in de nieu we wijk Oudendijk in Woubrug ge verrijzen. P. van der Hoorn, marieta kroft eigenaar is bij ver trek verplicht zijn huis aan de woningstichting terug te verko pen. Aarwoude onderzoekt of deze constructie juridisch en fiscaal houdbaar is. Als het plan coördinator verhuur en wonen van de woningstichting, licht de financiële voordelen voor de koper toe met een voorbeeld: „Vandaag de dag betaal je al gauw vier ton voor zo'n huis. Wij zouden die tegen de kost prijs van bijvoorbeeld 3,5 ton kunnen aanbieden. Verder zou de koper een renteloze lening bij ons kunnen afsluiten van 75.000 gulden. De eigenaar moet bij de aankoop dan 275.000 gulden op tafel leggen." Van der Hoom verwacht dat de doorstroming van huurders naar een koopwoning wordt bevorderd. De huurhuizen ko men zo weer vrij voor jonge mensen, de zogenaamde star ters. Van der Hoom: „We doen op deze manier iets voor de ei gen inwoners." De inwoners van Jacobswou de krijgen conform het regio naal woningaanbodmodel de eerste vier weken nadat zo'n woning is vrijgekomen voor rang op de aankoop. Pas daar na kunnen ook mensen uit de regiogemeenten aanspraak ma ken op het huis. Maar zo ver komt het niet, verwacht Van der Hoorn. „De vraag is enorm. Op de vijftien appartementen die zijn gebouwd in de voormalige school in Ter Aar, kwamen ook al 48 aanmeldingen binnen." Hoe de eventuele selectie van gegadigden plaatsheeft, weet hij nog niet. De Stichting Woondiensten Aarwoude waakt ervoor dat ei genaren van één van de acht koophuizen kunnen speculeren met hun eigendom. Bij vertrek zijn de bewoners verplicht hun huis tegen de op dat moment gangbare marktwaarde terug te verkopen aan de woningstich ting. Zij moeten dan tevens de renteloze lening aflossen. Aarwoude is overigens niet van plan huurwoningen te bou wen in Oudendijk, waar de ko mende jaren 120 huizen wor den gebouwd. Van der Hoorn: „De gemeente vraagt zo'n hoge grondprijs, 450 gulden per vier kante meter, dat het voor ons niet te doen is om er sociale huurwoningen te bouwen te gen een billijke huur." )e fusiepartners Hooge Burch lit Zwammerdam en Huize Jrsula uit Nieuwveen maken ilannen voor de huisvesting 24 verstandelijk gehandi- et :apten bij het verzorgingshuis arhoeve in Langeraar. Vol- J. Verheij, hoofd planning in huisvesting van de overkoe- ie >elende stichting Joas, verke- de plannen nog in een pril :adium. „De bevruchting Jieeft nog maar net plaatsge had." Als het allemaal doorgaat, iöS erhuizen 24 verstandelijk ge- go landicapten uit beide instel ingen naar Langeraar. Dat aantal is gebaseerd op ,'^Jen promillage van de bevol- ,r(j ing van Ter Aar. „Met dit aan- idi al zou Ter Aar in zijn eigen bi lehoefte kunnen voorzien", ag; ldus Verheij. De plek bij Huize Aarhoeve bewust gekozen. Verheij: Su Het is efficiënt om huizen verstandelijk gehandicap- :n vlak bij een verzorgings- sc' uis te bouwen. Zo kunnen zij i ezamenlijk gebruikmaken an verschillende diensten als Wj e fysiotherapie, de psycholo- e en de keuken." Verheij weet niet wanneer «e vier tot zes woningen in ge- '*lj mik kunnen worden geno- De gemeente Ter Aar leeft zes woningen opgeno- 'n het programma voor 001. De verhuizing van gehandi- apten uit de instelling naar de >ewoonde' wereld is-een ge- ran het rijksbeleid. De looge Burch en Huize Ursula oi ebben meer plannen voor k preiding van de zorg voor Verstandelijk gehandicapten. Zo voeren de instellingen ok al gesprekken met de ge- ïeente Nieuwkoop en de wo- ingbouwcorporatie over uisvesting in de buurt van de laatselijke verzorgingshuizen. hazerswoude-dorp Het is een drukte van jewelste in het Dorpshuis in Hazerswoude-Dorp. Niet minder dan 954 vogels van diverse plui mage bezetten de volières tijdens de 33ste nationale tentoonstelling van de plaatselijke vogelvereniging Vogelvreugd. Bij de keuring kwam de agapornis van vogelhouder Pielanen uit Zoeterwoude-Rijn- dijk als beste uit de bus. De kleine papegaai was goed voor 92 pun ten en verdiende daarmee het bondskruis. Liefhebbers kunnen ook vandaag tussen 10.00 en 16.30 uur de vogels nog bezichtigen. FOTO HIELCO KUIPERS roelofarendsveen De begraafplaats van de paro chie Maria Presentatie aan het Pastoor Onelplein in Roelof- arendsveen wordt een stuk gro ter. Het kerkhof krijgt er met hon derd extra graven ongeveer een derde van het huidige opper vlak bij. Het kerkbestuur hoopt hiermee weer een jaar of vijf vooruit te kunnen. Dinsdag avond na de mis wordt het kerkhof ingezegend. Het kerk bestuur heeft alle parochianen uitgenodigd voor de plechtig heid. Vijf jaar geleden kampte het kerkhof van Maria Presentatie al met ruimtegebrek. Die krapte ontstond onder meer doordat de overledenen van de parochie Jacobus de Meerdere in Oude Wetering aan het Pastoor Onel plein begraven moesten wor den. De rooms-katholieke kerk in Oude Wetering heeft geen ei gen kerkhof. Inmiddels wijken de Oude Weteringers uit naar de paro chie Petrus Banden aan het Noordeinde, omdat dat kerkhof eerder al vergroot is. Maria Pre sentatie heeft daardoor weer wat lucht gekregen, maar ligt nog altijd vrij vol. Daarom is nu aan de kant van de Alkemade- laan een helling verwijderd en een wandelpad verlegd. Zo ont stond een nieuw stuk grond van zes bij vijfendertig meter. Daarmee moet de kerk weer een jaar of vijf vooruit kunnen, denkt N. Kleyn, voorzitter van het kerkbestuur. Volgens de wet mag een vol graf op zijn vroegst tien jaar na dato geruimd worden. De Veense parochie belooft de na bestaanden echter sinds jaar en dag dat het graf twintig jaar on aangetast blijft, omdat ze hen meer tijd gunnen afscheid te nemen van de overledene. Kleyn beseft dat het kerkbe stuur op die manier een deel van de problemen over zich af roept. „Maar als kerkbestuur moet je je aan zo'n belofte hou den. Als je je aan zo iets niet houdt, wat moeten de mensen dan nog van je geloven?" Dinsdag na de avondmis wordt het nieuwe deel van de begraafplaats ingewijd. „We gaan het niet groots aanpakken, want tenslotte is het geen nieuw kerkhof maar slechts een nieuw stuk. We hopen wel dat de mensen er een beetje aan meewerken door bijvoorbeeld graflichtjes te kopen", aldus Kleyn. ni haag/alphen a Het afkicken bleek de verdachte goed af te gaan, het verblijf in afkickcentra minder. Twee keer liep hij weg. Niet omdat het programma te zwaar was, maar omdat hij onder zijn medebewoners mensen uit zijn verleden tegenkwam. De ver dachte was bang voor ruzies omdat die oude be kenden veelal schuldeisers van hem waren. Dus kickte hij op eigen kracht af. Het lukte hem ver volgens ook nog om een vaste baan te krijgen. Advocaat M. Groen van de verdachte vroeg de rechtbank vanwege die positieve omstandighe den om een veel lichtere straf dan geëist. Groen hoopte, naast de vijfeneenhalve maand die zijn cliënt al in voorarrest doorbracht, op een deels voorwaardelijke straf plus een werkstraf. Officier Bos wilde daar niets van weten. „Deze verdachte moet gewoon afrekenen door te zit ten", aldus Bos. Over twee weken doet de recht bank uitspraak. persbureau cerberus Een 23-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats, die in Alphen zeven inbraken pleegde, hoorde gisteren bij de rechtbank in Den Haag anderhalf jaar onvoorwaardelijke celstraf tegen zich eisen. Tussen juni en oktober '98 brak de verdachte overal waar hij kon in om aan geld voor zijn drugsverslaving te komen. Vooral be drijfspanden en kantines moesten eraan geloven. De ene keer wist de verdachte horloges of een complete kassa met een paar honderd gulden buit te maken, bij een andere inbraak moest hij tevreden zijn met lege statiegeldflessen. De zaak kwam begin dit jaar al voor de rechter, maar werd tot twee keer toe aangehouden. De verdachte kreeg van de rechtbank de kans om zich in een afkickcentrum te laten behandelen. hazerswoude-dorp marieta kroft congrescentrum "Leeuwenhorst" Noordwijkerhout vnj 29 okt. 17-21 u zat. 30 okt. 11-18 u zon. "31 okt. 11-18 u Org: Lutten Reijmerink De meeste buitengebieden in Ter Aar krijgen de komende twee jaar een aansluiting op het riool. De gemeente trekt daarvoor 6,3 miljoen gulden uit. Eind 2001 hebben bijna alle huizen een aan sluiting. Zevenentwintig huizen liggen zo afgele gen, dat het Hoogheemraadschap van Rijnland ontheffing heeft gegeven op de plicht om een aansluiting op het riool te hebben. Volgens wethouder F. Hoogervorst gaat het om een inhaalslag. De meeste werkzaamheden had den al moeten zijn gepleegd. De uitvoering liep echter vorig jaar en het jaar daarvoor vertraging op. „Kennelijk stelde het vorige college van B en W andere prioriteiten." Het riool wordt aangelegd langs de Oostka- naalweg en delen van de Westkanaalweg, de Lan- geraarseweg-Zuid, de Lange Schilk, Schilkerweg en Schilkkade en de Ringdijk-zuid. Verder krijgen 59 panden verspreid over Ter Aar een aanslui ting. Dit zijn de percelen waarvoor de gemeente wel ontheffing heeft gevraagd, maar niet gekre gen. Aangezien een aansluiting ongeveer 25.000 gulden kost, betekent dat een extra kostenpost van 1,5 miljoen gulden. De 27 percelen die wel ontheffing kregen, liggen onder meer op de Ringdijk-noord en de Zevenhovenseweg. De rioolrechten gaan volgend jaar mede als ge volg van de werkzaamheden flink omhoog. Ter Aar heeft enkele jaren geleden al besloten om te streven naar een tarief dat alle kosten moet dek ken. Om dat te bereiken, betalen de bewoners in 2000 jaarlijks tien procent en 36 gulden meer dan dit jaar. Het rioolrecht komt daarmee op 390 gul den. Tegelijkertijd met het aanbrengen van riolering op de Oost- en de Westkanaalweg wil de ge meente fietspaden aanleggen. De gemeente peilt de meningen bij de bewoners. Volgens Hooger- vorst staan de bewoners van de Westkanaalweg in meerderheid positief tegenover de aanleg van een fietspad voor hun deuren. De bewoners van de Oostkanaalweg zijn verdeeld, zo bleek tijdens een onlangs gehouden informatieavond. De ge meente gaat door middel van een enquête de in dividuele meningen peilen. Om fietspaden te kunnen aanleggen moet de sloot tussen de huizen en de weg worden ge dempt. Hoogervorst is voorstander van een ge lijktijdige aanleg van het fietspad en de riolering omdat dat de kosten drukt. Het is goedkoper om de riolering in de sloot aan te brengen, die ver volgens te dempen en er een fietspad bovenop te maken dan om de riolering bij de bermen onder de grond te stoppen en de sloot later te dempen voor de aanleg van het fietspad. De kosten voor de fietspaden komen bovenop de ruim zes mil joen voor de riolering. Hoeveel de paden de ge meente gaan kosten, is nog niet bekend. Vijfentwintig jaar was hij eige naar van de supermarkt op de Dorpsstraat-west in Hazers- woude-Dorp. Vanmiddag sluit eigenaar Fred van Harskamp definitief de deuren. Hij stopt met zijn C1000. Enkele kilome ters verderop wordt dinsdag een splinternieuwe C1000 ge opend. Eén dag, de maandag, is de plaatselijke bevolking versto ken van een grootgrutter. „We beschouwen dat maar als een soort tweede paasdag", zegt Van Harskamp, die verder wei nig moet hebben van publici- In de nieuwe winkel aan de Oude Gemeneweg was het per soneel gisteren al druk bezig om de schappen te vullen. De supermarkt is de eerste van Menno en Wendy Bout uit Wijk bij Duurstede. Tot nu toe was Menno Bout steeds bedrijfslei der. Voorlopig heeft het echt paar vijftig mensen in dienst genomen, maar als het goed gaat, loopt dat aantal op tot ze ventig. „Ik kijk het eerst even aan", zegt Bout. „Ik heb liever een wachtlijst van mensen dan dat ik ze moet ontslaan als de zaak niet goed mocht lopen. Vorige week zaterdag sloot ook Didi Janssen al zijn E- Markt aan de Dorpsstraat. Hij zag op tegen investeringen van ruim een half miljoen gulden die zijn winkel zou moeten on dergaan. Ook speelde de komst van de nieuwe grootgrutter op slechts enkele honderden me ters afstand mee. De nieuwe Cl000 blijft voorlopig de enige supermarkt in het dorp. hebben tot nu toe belangstel ling getoond voor de watertoren in Ha zerswoude-Rijndijk, die makelaar H. Brandwijk in de verkoop heeft. Geen van hen bracht al een bod uit, maar dat had hij ook niet verwacht. „Het is zo'n bijzonder pand, dat je het niet van de ene op de an dere dag koopt." Hij verwacht dat de toren over drie maanden van eigenaar kan ver anderen. De vraagprijs bedraagt 545.000 gulden. Eigenaar Ron van Booma kocht hem een jaar geleden voor 455.000 gulden. Hij kreeg al snel spijt, omdat er van alles mis zou zijn met de kolos. Zo zouden er as- bestdeeltjes inzitten, de grond eromheen verontreinigd zijn en zou de toren scheef staan. Hij gebruikte deze argumenten om de rechter ervan te overtuigen dat de vori ge eigenaar, Frans Ernst, de toren weer te rug moest nemen. Dat lukte Van Booma niet. De rechter wees het i hem toe. Makelaar Brandwijk noemt de beweringen van Van Booma cowboyver halen. „Ze zijn flink aangedikt. De vraag prijs is reëel en is als gevolg van diverse restauraties gestegen." die er tot nu toe belangstel ling voor hebben getoond willen er wonen en een kantoor inrichten. Ook is er ie mand die er een horecavoorziening van wil maken. Brandwijk onderzoekt nog of dat mogelijk is.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19