Dorpshuis niet bestand tegen muziekgeweld VVD'er stemt tegen OZB-verhoging 'In Drenthe lopen jongeren verder achter dan in Hongarije' Regio Ei! Zoeterwoude wil af van hondenbelasting CTERDAG 30 OKTOBER 1999 chef erna straatsma, 071-5356437.plv -chef judy nihof. 071-5356416 Enige tandarts verlaat Stompwijk ctompwukTandarts L. Hamelink sluit aanstaande maandag definitief de deuren van zijn praktijk in Stompwijk. Daarmee verliest Stompwijk zijn enige tandarts. Hamelink zag geen mo gelijkheden de praktijk voort te zetten. De werkzaamheden van de tandarts, die zijn hoofdpraktijk in Leiden heeft, rezen de pan uit. De afgelopen tweeënhalf jaar heeft Hamelink tevergeefs ge probeerd een opvolger te vinden voor de Stompwijkse praktijk. Hamelink heeft zijn patiënten verzocht over te stappen op een tandarts in een nabijgelegen gemeente. Tentoonstelling over Druskininkai voorschoten Foto's van Druskininkai, de Litouwse zusterstad van Voorschoten, zijn tot 6 november te bezichtigen in de bi bliotheek aan de Wijngaardenlaan. De foto's zijn genomen in mei, toen een Voorschotense delegatie met onder anderen Loes van Strien en Arco van der Horst van de Fotoclub Voorschoten een bezoek brachten aan Druskininkai. Van de zevenhonderd foto's die toen zijn gemaakt, zijn er negentig te zien. ■y. Kinderartikelenmarkt in Voorschoten voorschoten De kinderclub van de Vereniging Noord-Hofland 2 houdt zaterdag 6 november voor de vijftiende keer een grote markt met kinderartikelen. Op deze markt is van alles te koop 30 dat met kinderen heeft te maken, zoals boxen, kinderstoelen, ballen, fietsen, kleding en boeken. De markt wordt gehouden in de Alettahof aan het Aletta Jacobsplantsoen en duurt van tien tei uur 's morgens tot één uur 's middags. 2 J Bazaar bij Warmondse thuis "•9 warmond De Leidse afdeling van de Vereniging Tesselschade- nc Arbeid Adelt houdt dinsdag 9 en woensdag 10 november een jazaar in Warmond. Tesselschade-Arbeid Adelt is een vereni- ,n png zonder winstoogmerk die vrouwen ondersteunt. Door het Eerkopen van onder meer baby- en kinderkleding, handwerken, jeschilderde voorwerpen, zamelt de vereniging geld in om bij voorbeeld studies te kunnen bekostigen. De bazaar is te bezoe- cen op dinsdag van 13.30 tot 19.00 uur en woensdag van 10.00 ot 16.00 uur in de woning van C. van Bolhuis-Nypels aan de lerenweg 52 in Warmond. Terugblik op dertig jaar jongerencultuur in Stompwijk stompwuk nienke ledegang Het begon in 1971 met Asafoet- ida. Later kwamen Oase, Team O'Neill, The Kick, 't Kiertje en tenslotte De Toko. Bij de mees te Stompwijkers zal een lichtje gaan branden bij het horen van deze namen. Het zijn de jonge renverenigingen die de afgelo pen jaren in het dorp de orga nisatie van de jeugdsoos, ofwel disco-avonden, 'hangavonden' en filmavonden voor hun reke ning hebben genomen. Van avond komen de vijf 'genera ties' samen in het dorpshuis van Stompwijk om herinnerin gen op te halen en feest te vie ren. In de beginjaren kon de Stompwijkse jeugd bij Asafoeti- da terecht voor culturele activi teiten in een houten keet aan de Meerlaan. Een specifieke formule was er nog niet. Oase, de vereniging die vanaf 1975 de organisatie van de jeugdsoos op zich nam, pakte het grootser aan. Eind jaren zeventig organi seerde Oase voor de eerste keer het popfestival Stomppop, waar honderden belangstellenden op af kwamen. Aad van der Meer (42) zat destijds in de organisa tie. ,,Ik zal nooit vergeten hoe die eerste Stomppop verliep. We hadden allerlei bands ge contracteerd, maar hadden nog geen grond. Twee dagen voor het festival regelden we nog gauw even een weilandje in de buurt. We hadden nog nooit gehoord van vergunningen en toestemming. Dus stond ineens Wouter van Santen (18) van de huidige jongerenvereniging De Toko: „Tja, je moet natuurlijk met je tijd mee. Dat betekent moderne apparatuur, eigentijdse feesten." FOTO HIELCO KUIPERS halverwege de optredens de politie voor onze neus. Waar we eigenlijk mee bezig waren?, was de vraag. Ha ha. Nou, daar leer je wel van, hoor. Ik heb van mijn vijftiende tot mijn vieren dertigste in de organisatie geze ten en heb in die periode heel wat gelobbyd, overlegd en ge debatteerd." Een hoogtepunt in de Oase- tijd? „Een optreden van Gruppo Sportivo. Dat optreden was de directe aanleiding de vloer van het dorpshuis te renoveren", zegt Van der Meer. „Het dorps huis was oorspronkelijk be doeld als slaapplaats voor de nonnen en tegen zoveel mu ziekgeweld was het niet be stand. Er zijn gelukkig geen on gelukken gebeurd, maar de toe gift moest om veiligheidsrede nen worden afgelast. Om dat soort dingen kunnen we nog al tijd hartelijk lachen." De veertiger doet het tegen woordig wat rustiger aan. In het dorpshuis komt hij niet meer en Stomppop bezoekt hij alleen als het niet samenvalt met het Belgische popfestival Torhout- /Werchter. „Ik heb het negen tien jaar gedaan", zegt Van der Meer. „Op een gegeven mo ment is het genoeg. „De mensen van Oase zijn de veertigers van nu", zegt Adrie Kerkvliet (32). Kerkvliet zat be gin jaren tachtig in de organisa tie van Team O'Neill, de club die Oase opvolgde. „Op een ge geven moment was de tijd aan gebroken voor een jongere gar de. We gooiden de formule om. We kregen een vaste locatie in de kelder van het dorpshuis en verzorgden iedere zondagmid dag een disco. Heel succesvol hoor, maar na twee jaar kwa men we tot de conclusie dat dat niet genoeg was. Dus werden de culturele activiteiten nieuw leven ingeblazen. We hielden thema-feesten en filmavonden. We haalden De Dijk, Lois Lane en I've got the bullets naar Stompwijk. En we organiseer den in 1986 na jaren weer een Stomppop. Dat alles deden we overigens onder die allereerste naam Asafoetida, letterlijk dui velskruid, die altijd de overkoe pelende naam is gebleven voor het Stompwijkse verenigingsle ven." Anno 1999 is de organisatie in handen van De Toko. Vol gens Kerkvliet is er veel veran derd in de loop der jaren. Kerk vliet: „Hingen wij nog in oude banken een biertje te drinken, tegenwoordig hebben ze de be schikking over een moderne disco-installatie en ik hoorde dat er onlangs nog een schuim- party is gehouden. Nou, wij moesten het doen met country- en Hawaii-avonden." Wouter van Santen (18) van De Toko: „Tja, je moet natuur lijk met je tijd mee. Dat bete kent moderne apparatuur, ei gentijdse feesten. Toch is wat wij doen niet wezenlijk anders dan wat vóór ons gedaan werd. We leren uiteindelijk van onze voorgangers. Zo hebben wij eerst een jaar lang alles samen met 't Kiertje gedaan. Sinds vo rig jaar doen we alles zelf." De organisatie van het feest vanavond ligt deels bij De Toko. „We vonden het raar dat zoiets nog nooit georganiseerd was. Er zijn zoveel mensen die ber gen herinneringen hebben aan hun Asafoetida-tijd. Aan die oude banken en de tosti's. We gaan zaterdag echt terug in de tijd. De mensen van toen, de muziek van toen, de inrichting van toen: alles is er." „Maar", besluit Van Santen, „we gaan zaterdag ook feesten la Toko, la 1999. In een zaal met moderne muziek en dito installatie. Want ook dat is Asafoetida. Dat het een succes wordt staat wat mij betreft vast. Er is al geen kaart meer te krij gen." Afvalstojfenhejfing 35 gulden omlaag 10 I 20 I 30 I 40% De verhoging van de Leiderdorpse huizenbelasting (OZB) met 32,5 procent is er door. Gisteren nam de ge meenteraad de verhoging met acht stemmen tegen aan. De opvallendste tegenstemmer was P. Kanters van colle gepartij WD. „Een zo drastische verhoging van de OZB, als nu door het college aan ons voorgelegd, kan alleen maar tot stand komen na rijp beraad. Aan de eisen van 'rijp beraad' is niet voldaan", aldus Kanters. Aupiiig. Leolux. Rolf Beiu. dtSrde. Ctstelijn. Gelderhmd. Du,Ut Imerlübhe. Jon- LM Zondag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Mensen die deze weken bij Stoutenbeek komen, geloven hun ogen niet als ze de prijskaartjes zien. En dan hebben we het niet over gelegenheidskoopjes, maar over meubels van bekende merken. Vraag niet hoe het kan, maar profiteer ervan. stoutenbeek leiderdorp afke van der toolen Niet alleen heeft het college zijn begroting volgens Kanters on voldoende onderbouwd, ook verwijt hij het college geen al ternatieven voor de drastische OZB-verhoging te hebben over wogen. De raad had daardoor geen keus, betoogde hij. Hij miste dat 'je laat zien wat je waarom, wanneer, voor wie doet. Openheid, kortom'. WD- voorman H. Zilverentant liet zijn fractiegenoot de vrijheid om tegen de begroting te stem men: „Ook dat behoort tot het liberale gedachtegoed. Op voorspraak van de WD gaat wel de afvalstoffenheffing met ingang van volgend jaar met 35 gulden per huishouden omlaag. Wethouder Roest er kende gisteren dat voor zo'n verlaging financiële ruimte is binnen de 'afvalbegroting'. „Vijfendertig gulden per huis houden, dat durven wij aan. We hebben kortelings de boel op een rijtje gezet, en dat is niet te gengevallen." Er is voldoende reserve, én de kosten van de ge zamenlijke afvalverwerking val len mee, legde de wethouder uit. Op voorstel van de AOV/Unie 55+ wordt deze hef fing voortaan berekend naar het aantal personen in een huishouding. D66-voorman E. Grootaarts bestempelde het douceurtje voor de Leiderdorpers als 'een sigaar uit eigen doos'. „We ge ven niks terug, maar gaan ein delijk een gewoon bedrag vra gen. En deze belastingverlaging mag nooit in verband worden gebracht met de enorme verho ging van de OZB." Ook zegde wethouder Roest toe dat de verwachte meevaller van de kant van het gemeentefonds, zodra deze onomstotelijk vast staat, zal worden teruggegeven aan de burger. Collegepartij PvdA had dit als voorwaarde gesteld om in te stemmen met de OZB-verhoging. Toch is de verhoging van de huizenbelasiing volgend jaar wellicht niet de laatste die de Leiderdorpers kunnen ver wachten. De huizen worden komende tijd van rijkswege op nieuw getaxeerd. Verschillende fracties wilden van Roest horen dat die herwaardering geen ge volgen zal hebben voor het be drag dat de Leiderdorpers aan OZB moeten betalen. Die toe zegging deed hij niet. „Een eventueel tekort móeten we binnenkrijgen", zei de wethou der. De oppositie stemde eensge zind tegen de OZB-verhoging van 32,5 procent. Burgerbelan gen Leiderdorp (BBL) legde het meest gedurfde tegenvoorstel neer in een motie: een verho ging van 2,5 procent moest vol doende zijn. Roest noemde het voorstel "hutspot'. Geen van de andere partijen stemde voor de motie van BBL. 'Slordig innen OZB is ten einde Met het innen van de OZB is de laatste jaren inderdaad het een en ander niet goed ge gaan. Maar dat wordt nu gere pareerd, en er is slechts 'een klein bedrag aan rente' verlo ren gegaan. Dat zei wethouder A. Roest (CDA/financiën) gis teren in een reactie op een be richt in deze krant over een rapport van Deloitte en Tou che. Daarin stelt de registerac countant van Deloitte en Tou che dat Leiderdorp onnodig renteverlies lijdt omdat er al enige jaren ruim een kwart miljoen aan huizenbelasting uitstaat. Dat leidt tot 'onnodig renteverlies', dat zich met het jaar opstapelt. Ook stelde de accountant dat slordig bijhou den van mutaties 'mogelijk' tot belastingverlies leidt. D66 en BBL verlangden gis teren uitleg van Roest. „Dit gerucht ging drie jaar geleden ook al, maar toen is het ont kend. Dit is met het oog op de OZB-verhoging een misstand. Boek die misstand zo snel mo gelijk af', zei D66-voorman Grootaarts. De wethouder ver klaarde daarop dat alle nog openstaande posten binnen kort worden geïnd. tam: Frits Breekveldt eftijd: 31 nctie: actief in jeugdwerk orschoten roep: werkzaam bij Itali- is bedrijf in verlichting in idschendam rgerlijke staat: gehuwd, kinderen )onplaats: Voorschoten' er it is uw motto? caar blijven verstaan'. Daar- J 3^ e wil ik zeggen dat ik me wil ven interesseren voor wat jn omgeving doet. Ik wil niet ik Bart en Luuk, mijn zoon i, niet meer begrijp als ze 16 rl4 zijn. En andersom: dat ze j niet meer begrijpen. Dat me heel erg. •Ik principe is u heilig? mensen hun afspraken na- ïen. Van sommige mensen ik het wel hebben, hoor. goede vrienden bijvoor- :ld. Maar als ik een zakelijke sraak met iemand heb, dan wacht ik wel dat die wordt ;ekomen. Het gaat toch over i stukje vertrouwen dat je in nsen stelt. Leerlingen Rijnlands Oegstgeest vol van uitwisseling heeft u zich de afgelopen over opgewonden? ^B?r het te laat leveren van ^Bllen op mijn werk. Gewoon- Ikan ik me daar niet zo over vinden, maar afgelopen an was e dmPPe'- w« schrijf Voorschoten in drie los' orden noedelijk, centraal, dorps, irschoten is heel gemoede rd i het straalt een bepaalde t uit. Het lijkt hier minder 95 ïtig dan het leven in een jte stad. Ik heb een paar jaar y)en Haag gewoond en dat een hele goede ervaring, ar op een gegeven moment et klaar en dan is het lekker om hier weer terug te komen. Ie komt in Voorschoten altijd mensen tegen die je kent, heel dorps. Dat neemt niet weg dat Voorschoten ingeklemd ligt tus sen de grote steden van Neder land. Heel centraal en dat be valt me wel. Bent u gelovig? Ik geloof dat ik toch wel een beetje gelovig ben, ja. Ik ben ge reformeerd opgevoed en daar heeft altijd een bepaalde druk achter gezeten waar ik me niet zo prettig bij voelde. Toch heb ik ook wel goede ervaringen met het geloof. Ik ben in gaan zien dat het ook minder zwaar kan, luchtiger. Tja, als ik niet geloofde dan had ik me ook nooit zo actief ingezet voor het jongerenwerk binnen de kerk. Dat doe ik nog steeds en het geeft me het gevoel binding met de kerk te houden. Ik moet bekennen dat kerkbezoek er met twee kleine kinderen wel eens bij inschiet. Wat is uw grootste verdienste voor de Voorschotense jeugd? Club 13-15. Absoluut. Ik heb dat vijf jaar lang iedere vrijdag avond gedaan. Ik kijk daar met heel veel plezier op terug. Het was een enthousiaste club, zo wel de organisatie als de jeugd die erop afkwam. Er kwamen ook heel verschillende jonge ren. Maar het klikte enorm. Wat zou u doen meteen paar ton voor het jongerenwerk in Voorschoten? Ik geloof dat ik de aanstelling van één of twee jongerenwer kers zou betalen. Volgens mij zit er in Voorschoten momen teel maar één en dat is echt te weinig. Je moet een klankbord hebben. Overleg en toetsing zijn erg belangrijk binnen het jongerenwerk. Wat is uw grootste ergernis in Voorschoten? De fietspaden. Daar mogen ze wel eens wat aan doen. Ik ga ie dere dag op de fiets naar mijn werk in Leidschendam en als je hier het dorp uitrijdt, hobbelt het aan alle kanten. Vooral de Leidseweg is erg. Die tegels lig gen schots en scheef. Waar mogen we u 's nachts voor wakker maken? Nou, als je me uit bed haalt voor een concert van Sting zou ik geen nee zeggen. Ik ben wel en beetje 'into Sting. Wat is uw liefste bezit? Het klinkt misschien a maar ik zou niet zonder mijn kinderen kunnen, voor zover je dat bezit kan noemen. Als ik aan hen denk word ik toch wel heel warm van binnnen. Ach, wat nou afgezaagd? Ik weet ze ker dat Annemiek, mijn vrouw, dat ook zou zeggen. oegstgeest suzanne barbier Een week herfstvakantie heeft niets van hun enthousiasme getemperd. De leerlin gen van het Oegstgeestse Rijnlands Lyceum vinden nog steeds dat hun reis naar Debre cen in Hongarije en het Duitse Jena wel twee weken had mogen duren. „Ik zou zo teruggaan klinkt het volmondig. Het in ternationaliseringsprogramma voor 4- en 5-vwo is daarmee een succes, vindt coördi nator A. Albregtse. „Het belangrijkste is dat de jongeren met plezier een tijdje in een andere cultuur rondlopen. Daar hoeft niet altijd een cijfer tegenover te staan." Een groep van 28 leerlingen uit 5-vwo ging op uitwisseling naar Hongarije. Twee dagen werkten ze met hun 'collega's' uit Debrecen aan een project over de verschil len tussen provincie en stad. De rest varkde tijd maakten de Rijnlanders toeristische uitstapjes naar de Hongaarse poesta en de hoofdstad Budapest. Vooral de rondvaart 's avonds op de Donau gaat bij de Rijnlanders nog vaak over de tong, net als het slechte Engels van de gastouders. „Hoe de Hon gaarse 16-jarigen zijn? In Drenthe lopen ze meer achter", vindt Tako. Daar wil hij maar mee zeggen dat de Hongarije niet zo veel verschilt van onze Westerse maatschappij, als hij van te voren had verwacht. „MTV kijken ze daar ook en ze dragen dezelfde merkkleding." De club van 17 scholieren uit 4-vwo die naar Jena, een middelgrote stad in het oos ten van Duitsland, ging, heeft ook genoeg verhalen over sightseeing, disco's en bier mee naar huis genomen. Maar echt vrijblij vend willen de Rijnlanders hun trip niet noemen: deze reis telt namelijk wel mee voor hun examenlijst. Samen met de Duit se scholieren voerden ze een opdracht uit. Steef Löwik yond zijn geschiedenisop dracht behoorlijk indrukwekkend. Hij mocht een hele dag neuzen in de archieven van concentratiekamp Buchenwald en kwam veel te weten over de joden, zigeu ners en homo's die het slachtoffer werden van het naziregime. Zijn verhaal en rond leiding door het kamp maakten op de an dere vwo'ers grote indruk. Vooroordelen over hun Duitse leeftijds genoten, waar de Nederlandse jongeren een patent op schijnen te hebben, hadden de 4-vwo'ers eigenlijk niet, maken de leer lingen duidelijk. In die hoek viel er dus niets te beslechten. Hoewel, één vooroor deel was er wel: Oost-Duitse mensen zijn arm. „Daar klopt helemaal niets van", roept de groep. „Zij hebben ook luxe: net als wij hebben ze computers en stereo-ap- paratuur op hun kamer." Orgelleraar zestien maanden cel in tekst: nienke ledegang foto: loek zuyderduin den haag/voorschoten persbureau cerberus De rechtbank in Den Haag heeft een 44-jarige orgelleraar uit Voorschoten veroordeeld tot twee jaar cel, waarvan acht maanden voorwaardelijk om dat hij ontucht pleegde met een leerling en twee van zijn neef jes. De ontucht met zijn twee kleine neefjes (de jongste was zes) duurde zo'n anderhalf jaar. Die ontucht vond nog niet zo lang geleden plaats. De zaak kwam onlangs uit doordat een oud-leerling (inmiddels 26) van de orgelleraar aangifte deed. Hij was vroeger jarenlang seksueel misbruikt door de musicus en huisvriend van het gezin van het slachtoffer. De vader en de moeder van het slachtoffer konden niet op tegen de domi nante: Voorschotenaar. De man bekende de jarenlan ge ontucht met zijn leerling. Ook gaf hij toe dat hij zijn neef jes misbruikte. De orgelleerling heeft professionele hulp inge roepen om het verleden te kun nen verwerken. Ook de dader was psychiatrisch onderzocht. Hij werd 'volledig toerekenings vatbaar' verklaard. De man weet het misbruik zelf aan zijn jarenlange onder drukking van zijn homoseksue le gevoelens. Zijn vader zou een dergelijke geaardheid hebben afgekeurd. Pas de laatste tijd durft de Voorschotenaar voor die homoseksualiteit uit te ko men. Hij heeft sinds enige tijd een vriend. De rechtbank ver oordeelde de Voorschotenaar overeenkomstig de eis. zoeterwoude jan preenen Progressief Zoeterwoude en het CDA, die de meerderheid vormen in de gemeenteraad, willen af van de hondenbelas ting. Zij zien niets in deze 'wil lekeurige aanslag', waarmee burgers worden opgezadeld. Volgend jaar valt hierover de beslissing bij de behandeling van de begroting voor 2001. Dan moet duidelijk zijn hoe het wegvallen van een bedrag van 50.000 gulden kan worden gecompenseerd. Volgens fractievoorzitter A. Ooijendijk van PZ is dat geen enkel probleem: „Volgend jaar gaat de onroerend-zaakbelas- ting met 7,7 procent omhoog. Dat levert 350.000 gulden ex tra op. En het jaar erop gaat de hertaxatie doorwerken. De wethouder (H. van der Kooi van de WD, red.) heeft zelf gezegd dat de prijzen van de huizen in Zoeterwoude met zeventig procent in waarde gaan stijgen." Vooruitlopend op de beslis sing over de hondenbelasting werd tijdens de begrotingsver gadering besloten af te zien van de stijging van deze belas ting voor 2000. Dat scheelt de gemeente 8500 gulden aan aankomsten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17