ÖINGEN ^VOORBIJGAAN Racen door Nederland of een wedstrijdje langzaam fietsen Leiden Regio STADSGEZICHT 1w mi ZATERDAG 30 OKTOBER 1999 CHEF WIM WEGMAN, 071 -5356414, PIV.-CHEF ANNET VAN AARSEN. 071 -5356436 Nico Vermeer werd op 13 december 1936 injgeboren in het Academisch Ziekenhuis. Zijn eerste drie jaren sleet hij in de Tol- lenstraat in Voorschoten. Daarna vertrok lii het gezin naar Leiden. Het was niet de laatste verhuizing: 27 keer betrok de fami lie een nieuw huis. Maar waar Nico Ver meer ook woonde, overal organiseerde hij activiteiten voor de, met name minder bedeelde, jeugd. Ook nu is hij nog actief op het organisatorische vlak, tegenwoor dig als voorzitter van Wijkvereniging Plan Noord. In deze aflevering van De dingen die voorbijgaan vertelt hij over de activi teiten die hij als jongen en als jonge man op touw zette. Leidenaars blikken terug op hun verleden e| „Als kind was ik al een echte re- ar gelaar. Ik zat op de Singel- chool, tegenover het slacht- luis in de Pasteurstraat. Daar organiseerde ik bijvoorbeeld voetbalwedstrijden op het djj schoolplein, na schooltijd. On- Hjf der schooltijd liép ik dan al pa- piertjes rond te delen, met daarop wie tegen wie speelde. Dat moest wel tijdens de lessen, dan was iedereen er nog en was en zo'n wedstrijd een stuk gemak- keiijker te regelen. Ik had daar één leraar, meneer Jansen, die vond dat geregel in het begin "jjinaar niks. In het lokaal had je een paar rijen naast elkaar, elke ij was een klas. Als je overging, ichoof je gewoon een rij op. Ik zat dus jaren achterelkaar bij meneer Jansen in de klas. Op iet laatst was hij wel gewend lan al dat georganiseer van mij. 1 oh, de jeugd van vroeger had -7 iet leuker. We zwommen de Jieuwe Vaart over. Aan de iverkant had je boomgaarden, laar jatten we appels en peren, k weet ook nog goed dat er in le Beatrixstraat een boerderij tond, waar je nu die winkels e11 lebt. De Willem de Zwijgerlaan lestond nog niet, het was daar °dj i allemaal weiland. Langs die boerderij liep een slootje. Daar heb ik schaatsen op geleerd. Toen ik het eenmaal een beetje kon begon ik met het organise ren van schaatswedstrijdjes voor de jeugd. De jeugd van nu kan niet meer op straat spelen, daar is geen ruimte meer voor. De kinderen zitten nu de hele tijd voor de televisie. Toen dus niet. Ik denk dat ik een jaar of vijftien was toen ik kennis maakte met Ome Joop Vervoorn. Hij woon de in de Prinsenstraat en ver huurde daar bromfietsen. Hij heeft met een paar mensen de Leidse jeugdtoer op poten ge zet. Ja, ik zat ook bij dat groep je. Een week lang, elke avond na schooltijd hielden we een wielerwedstrijd. De politie was daar niet zo gelukkig mee. Die kwam dan ook geregeld kijken. Maar ach, daar wisten we wel wat op. We startten bij molen De Valk. En als we wegreden, deden we het heel rustig aan. Fietsten we heel langzaam. Pas als er geen politie meer in 't zicht was begonnen we te ra cen. Maar het liep toch uit de hand. Het was gevaarlijk. Een keer moest Ome Joop zich om half zeven 's avonds bij het politie bureau melden. Met alle papie ren. De klassementen. Zonder die papieren en zonder Ome Joop zou er niet gestart kunnen worden, dacht de politie en de start was elke keer om zeven uur. Maar Ome Joop was na tuurlijk niet gek. Die had de nacht ervoor alle klassementen overgeschreven, gekopieerd. Dus konden wij toch gewoon starten, terwijl hij op het bu reau zat. Maar eerlijk is eerlijk, het was ook onverantwoordelijk wat we deden. We zetten zelfs de weg langs de Nieuwe Vaart af. Met kratten en zo. Er kon geen auto meer door. We zochten gewoon wegen uit waar gereden kon worden. De A-4 bijvoorbeeld, toen die werd aangelegd en dus nog niet klaar was. Zoiets hoef je nou natuurlijk niet meer te flikken. Maar ja, in die tijd de den we dat gewoon. Als de jeugd maar bezig is, dachten we. Na een paar jaar begonnen we ook met het organiseren van een jeugdolympiade. Daarvoor huurden we schoolgebouwen af. Zitvoetbal, schaken, dam men...En langzaam fietsen. Dat was een idee van Ome Joop. Wie het laatst aankwam zonder af te stappen was winnaar. En we rolschaatsten op Pomona, bij de Rijnsburgerweg. We had den professionele rolschaatsers uitgenodigd voor een demon stratie. En we hadden muziek geregeld. Hartstikke leuk alle maal. Tsja, komt er ineens een agent aanrijden op de fiets: waar is jullie vergunning? Had den we natuurlijk niet, maar Ome Joop zegt: Oh, die ligt op het bureau joh. Die agent weer wegfietsen naar het bureau. Nou, tegen de tijd dat hij terug was, waren de wedstrijden al zo'n beetje afgelopen. Boven dien moest hij eerst nog een dubbeltje entree betalen, an ders mocht hij het terrein niet op. Later kwamen we in contact met Ome Joop Legerstee uit Arnhem. Die organiseerde de Tour de Frats, een tour door heel Nederland heen voor min der bedeelde kinderen. Van een jaar of negen, tien tot een jaar of vijftien. Ze reden in ploegen van vijf man, allemaal met een eigen sponsor. Ome Joop Ver voorn en Ome Joop Legerstee strikten al die bedrijven. Die schreven ze van tevoren aan. En ze bezochten allerlei fabrie ken door het hele land. Zo re gelden ze Riedel. En Televizier. De kinderen moesten hun ei gen fiets meenemen, maar de sponsors zorgden voor de kle- ding. We waren dag en nacht in de weer met die Tour. Het was ook een hele onderneming. We wa ren per slot van rekening met zo'n 150 kinderen op pad. Am sterdam hielp ons geweldig, de hele stad lag plat als wij aan kwamen. Dan reed er geen auto meer, want ons hele parcours was afgezet. In Leiden was dat heel anders. Dan kwam er ter hoogte van Oegstgeest een agentje aanfietsen om je de stad binnen te loodsen. Maar ja, die kon ons niet bijhouden, zo hard reden we. Als wij al bij het stadhuis stonden uit te bla zen, fietste hij nog ergens hal verwege. Een geweldige beleve nis, die tour. Twintig keer heb ik hem gedraaid en hij bestaat nog steeds. Een hoop werk hoor, en dat gold voor alles wat ik organi seerde. Daar had ik wel eens problemen mee met mijn ba zen. Ik ben er een paar keer om ontslagen. Verschillende baan tjes heb ik gehad. Mijn eerste baantje was bij De Nie op de Prinsessekade. Een technisch bureau. Ik was loopjongen en moest overal spulllen naartoe brengen. Mijn eerste weekloon bedroeg vijf gulden en 85 cent per week. Dat lijkt niet veel, maar zo vreselijk weinig was het nou ook weer niet. Toen rookte ik nog en een pakje Miss Blanche kostte maar een dub beltje. En voor een kwartje kon je naar het Don Boscohuis ach ter het Rapenburg. Het ging van de kerk uit en pater De Ponty uit de Merenwijk draaide daar 's avonds films. Tarzan, films van John Wayne...Die avonden waren speciaal voor de jeugd bedoeld. Er gingen met gemak twee-, driehonderd man in dat zaaltje. Het zat ook altijd hart stikke vol, iedereen kwam er zo'n beetje. Schitterend was het, voor ons was dat echt een uitje. Maar goed, na een paar jaar ben ik weggegaan bij De Nie. Niet ontslagen, maar uit mezelf. Ik heb daarna de schilders school gevolgd. Uiteindelijk ben ik ook schilder geworden. En behanger. Ik heb gewerkt bij Fixoliet, een bedrijf dat muur decoraties maakte door heel Nederland. We deden aan mar merspuiten bijvoorbeeld, het spuiten van een marmerachtig motief. Fixoliet was een klein f'SlIË De Tour de Frats werd gesponsord door bedrijven als Riedel. Helemaal links op de foto Nico Vermeer. bedrijf van een man of vijf. Dat zat in Leiderdorp aan de Van der Valk Boumanweg. Ik heb er een jaar of tien gezeten. Bij Fa- vier aan het Levendaal heb ik ook een tijd gewerkt, ook een schildersbedrijf. En bij Petit op de Herenstraat. Voor dat bedrijf zat ik geregeld bij de Hortus. Om te behangen. Op dat ouder wetse betengel, want dat was zo oud, zo kostbaar dat het moest blijven zitten. Maar ik kwam er nog vaker om glas te zetten. Schei uit man, met al die kas sen. Met een beetje storm wa ren er altijd wel weer wat ruitjes kapot. Maar dat was allemaal overdag, 's Avonds en in het weekeinde was ik met andere zaken bezig. Dit regelen, dat regelen...Tsja, dat regelen zit ook in de familie. Mijn broer Gerrit werkte bij de spoorwegen en organiseerde kaartbijeenkomsten. Mijn zus ter Dikkie is nog steeds actief voor bejaardentehuizen. En toen we in de Beatrixstraat kwamen te wonen, heeft mijn moeder met de buurvrouw een buurtvereniging opgericht. Ik herinner me nog een enorme rel in de Beatrixstraat, ergens in de jaren vijftig. Een melkboer uit die straat, De Geus, moest zijn huis uit. Waarom weet ik niet meer, maar de eigenaar wilde in elk geval iemand an ders in het pand zetten. De buurt kwam toen spontaan in opstand, protesteerde daar he vig tegen op straat. De mensen waren vroeger niet zo mondig, maar de band was veel hechter. De politie is bij die gelegenheid helemaal doorgedraaid. De agenten waren echt schandalig bezig. Ze schopten gewoon kin derwagens met kinderen erin ondersteboven. Uiteindelijk is De Geus toch nog een tijd in de Beatrixstraat gebleven. Dat voorval heeft enorme in druk op me gemaakt. Ik heb me altijd sterk gemaakt voor men sen onder de armoedegrens, voor mensen die het moeilijk hebben. Daar vocht ik voor en daar vecht ik nog steeds voor. Probeer iets voor ze gedaan te krijgen. Of te organiseren. Net als de rest van mijn familie. Al leen mijn vader was geen orga nisator. Hij was schipper op de FOTO NICO VERMEER binnenvaart. Veilingschipper. Ik ging wel eens mee naar de veiling in het Westland, maar ik heb niks met water. Ik ben wel een natuurmens. Zet mij maar in een bos. En laat mij maar fietsen, ik ben een echte fietsfa- naat. Maar dat lijkt me wel dui delijk." HERMAN JOUSTRA urgerzaken (stadhuis) FOTO HIELCO KUIPERS Leidsch DagbladAKCHIEVliN ANNO 1974 LEIDEN - Herfstvakantieactiviteiten in De Kooi. Er gebeurt deze week heel wat, dat de moeite van het meemaken waard was (is). Ook gisteren. Het kindersongfestival is een uitverkochte zaal. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 30 oktober AMSTERDAM - De 'Weet je wetje, laat je rij- den'-advertenties en tv-spots van Veilig Ver keer Nederland (VVN) zijn bij de Horeca-men- sen in het verkeerde keelgat geschoten. Hun bond, de Horecaf, eist in een kort geding voor dé Amsterdamse rechtbank van de VVN, dat deze minder angstaanjagende voorlichting ver strekt over het blaastest-tijdperk dat 1 novem ber ingaat. VVN wekt volgens de Horecaf bij het publiek de indruk, dat zij gedetailleerde voorlichting geeft. Maar die voorlichting zou onvolledig en deels zelfs fout zijn omdat de waarborgen en de marges voor de 'verdachte' niet uit de verf komen. Horecaf vraagt de rech ter te verbieden om nog bij het publiek de in druk te wekken dat iedere alcoholgebruiker door de 1 novemberwet het risico loopt ver volgd te worden, dan wel dat men als wegge bruiker pas vrijuit gaat bij een alcoholgehalte in het bloed van 0,0 procent. Ook wordt een verbod gevraagd van mededelingen als: ,,De nieuwe 1 novemberwet is zo streng dat u het wel uit uw hoofd zult laten om met een borrel achter het stuur te kruipen". Tenslotte wil Ho recaf dat VVN wordt gelast in haar voorlichting te vermelden: 1. dat de politie beneden de 0,5 grens alleen mag optreden als de bestuurder tekenen vertoont dat hij niet in staat is zijn voertuig naar behoren te besturen, 2. verdach- tes recht op een tweede bloedproef een uur na aanhouding waarbij het laagste resultaat dan bepalend is, 3. dat op de uitkomst een correc tiefactor in mindering mag worden gebracht. HAZERSWOUDE - Luchtmacht-adjudant D.J. Plaizier is voor de vierde keer achter elkaar kampioen schermen geworden van de Konink lijke Luchtmacht. Tijdens de wedstrijden op de vliegbasis Twente werd hij behalve winnaar van het algemeen klassement, ook titelhouder op de wapens 'electrisch floret' en 'electrisch de gen'. Bij het onderdeel sabel werd Plaizier vier de. ANNO 1899 30 October NOORDWiJKERHOUT - Van de bewoners de zer gemeente wordt wel eens beweerd, dat de eene helft bestaat uit stroopers en de andere uit jachtopzieners. Ondanks het nauwlettend toezicht der laatste helft, weet de eerste toch menig stuk wild te bemachtigen. Nu, wild is hier genoeg, meer dan landbouwers, teelders en tuinders lief is. In de laatste lichte maan hebben de stroopers zich weer duchtig ge weerd. Zij, die het 'vak' verstaan, verdienen in één nacht soms meer dan een ander in een week met werken. Ziehier een paar staaljes, aan welker waarheid niet behoeft te worden ge twijfeld; ze zijn alle uit één jacht. Twee stroopers gingen samen twee nachten uit met één geweer en hadden een buit van 12 hazen en 6 konijnen. Den eersten avond had de schutter slechts 11 patronen bij zich en schoot daarmee 10 hazen, waarvan 9 volwas sen. Een ander ving, zoo maar onder den ar beid door, in 5 dagen 76 konijnen. Nog een ander ging er op uit en ving in één nacht 36 konijnen. Niet altijd gaat het voor den wind. De jacht opziener snapte nog twee heeren stroopers met het damnet. Hij nam het net in beslag en alge meen beschouwt men dit als een zeer mooie bekeuring. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Dij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraal 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15