Een bijbel voor mensen die willen groeier Geloof Samenleving Fraai staaltje onderhandelen tussen Abraham en God ZATERDAG 30 OKTOBER 1999 VANDAAG Net als gisteren is het vandaag de feestdag van een heilige vrouw: Clara van Montefalco (1268-1308). Haar verering kwam pas op gang na haar dood, toen werd ontdekt dat op de plaats van haar hart vergroeiingen zaten in de vorm van de lijdenswerktuigen van Christus. Een bijzondere vorm van stigmata. Bovendien bleek haar lichaam niet tot ontbin ding over te gaan. Clara trad al jong toe tot het Augustines- senklooster in Montefalco, in de Italiaanse provincie Um- brië. Ze wilde mystieke ervaringen afdwingen door veel te bidden en vasten. Naar verluidt is haar dat gelukt. Ze hield er de zeldzame inwendige stigmata aan over, die tijdens haar leven al zichtbaar moeten zijn geweest. Op deze feestdag van de Duitse heilige Wolf gang (930-994) spijkerde in het jaar 1517 Maarten Luther zijn 95 stellingen tegen de ka tholieke leer aan de deur van de kerk in het Duitse Wittenberg. Een gebeurtenis die het begin vormde van de reformatie, en die het verval aankondigde van on der meer de heiligencultus. Ondanks de katholieke Con trareformatie en het feit dat de paus tot op de dag van van daag mensen zalig en heilig verklaart, heeft de heiligensta- tus niet meer de betekenis die hij had voor Maarten Lu ther. Protestanten hebben deze dag omgedoopt tot Refor matiedag, een van hun drie jaarlijks terugkerende feestda gen, met de biddag voor het gewas op de tweede of derde woensdag in maart, en de dankdag voor het gewas op de eerste woensdag in november. 'Anarchie door kerkelijk verzet' amsterdam Kerken die uitgeprocedeerde asielzoekers of witte illegalen opvangen, bevorderen 'anarchie en wanorde'. Ludieke acties tegen het asielbeleid vindt de humanistische jurist en fi losoof P. Cliteur best, maar van een 'harde boycot' van demo cratisch vastgestelde regels moet hij niets hebben. Cliteur zei dat tijdens een discussie van de Amsterdamse Raad van Kerken over het 'naastenliefde-exces' dat kerken volgens ex-staatsse- cretaris van justitie Kosto aan de dag leggen als ze uitgeproce deerde asielzoekers opvangen. „Dat is geen naastenliefde-ex ces, maar wanorde en anarchie", aldus Cliteur. Hij verdedigde het standpunt van de huidige staatssecretaris Cohen, die liever niet heeft dat organisaties als kerken zich ontfermen over vreemdelingen die na een zorgvuldige procedure en een even tuele rechterlijke toets zijn afgewezen. Afscheid van dominee Padmos valkenburg De gereformeerde kerk in Valkenburg neemt zon dag 28 november afscheid van dominee I. Padmos. De predi kant heeft een beroep aanvaard in Naaldwijk. De afscheids- dienst begint om half zeven. Op vrijdag 26 november is er voor leden van de gemeente een afscheidsavond. Padmos doet op 12 december intrede in Naaldwijk. Gezinsmis over China oegstgeest In de gezinsmis die komende zondag wordt gehou den in de Wilfibrordkerk aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegst geest gaat het over de situatie van christenen, en vooral kinde ren van christenen, in China. Zo viert de parochie 'Wereldmis siedag voor kinderen'. Pastoor Van Vliet gaat voor en er treedt een kinderkoor op in de eucharistieviering, die om half elf be gint. Acht Mei Beweging niet bij wijding utrecht Het bestuur van de vernieuwingsgezinde Acht Mei Be weging (AMB) is niet uitgenodigd voor de wijding van W. Eijk tot bisschop van Groningen. In een tijd dat samenwerking ge boden is, is dat een laatste voorbeeld van feitelijk negeren, schrijft AMB-voorzitter H. Baars in een brief aan sympathisan ten. Leden van de AMB en andere progressieve groeperingen zullen volgende week zaterdag wel naar Groningen komen. Voorafgaande aan de viering zullen ze bij de Jozefkerk een ge bedskring vormen uit protest tegen de kerkelijke uitsluiting van homoseksuelen, vrouwen, gehuwde priesters, gescheiden en opnieuw getrouwde katholieken en loitische theologen. Gospelkoor Dabar 15 jaar leiden Met een optreden in de Maria Middelareskerk aan de Rijndijk 283 in de Leidse wijk Stevenshof viert het gospelkoor Dabar zondagmiddag om drie uur het derde lustrum. Dabar hoopt op de Sing In vooral ook veel oud-leden tussen het pu bliek te treffen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Oene, A.A Floor te Genemuiden; te Veere (SoW). mw. M.G. Fernhout te Krabbendijke. 30 OKT 31 OKT weeroverzicht buitenland Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen, in het noorden moge lijk wat sneeuw. Veel wind. Maxi ma van iets boven nul in het noorden tot 10 graden in het zui den. Noorwegen: Meest bewolkt en regenachtig en hier en daar veel wind. Maxima veelal tussen 8 en 12 graden. Zweden: Eerst nu en dan zon, later meer bewolking en toenemende kans op wat regen. Middagtempera- tuur omstreeks 10 graden, in het noorden wat kouder. Denemarken: Zaterdag nog meest droog met af en toe zon, zondag meest be wolkt en regenachtig. Een flink aanwakkerende wind. Maxima zaterdag omstreeks 12 graden, zondag een fractie lager. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zeer onstuimig, in het noordwes ten mogelijk storm. Verder half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen, vooral in het noorden. Zaterdag maxima omstreeks 15 graden, zondag iets lager. België en Luxemburg: Geleidelijk meer wind. Zaterdag nog meest droog en van tijd tot tijd zon, zondag kans op enkele buien. Zaterdag zeer zacht, rond 18 graden, zondag rond 15. Noord- en Midden-Frankrijk: Overgang naar een meer wissel vallig weerbeeld met soms veel wind en van tijd tot tijd buien of regen. Hier en daar ook wat zon. Middagtemperatuur zaterdag rond 18 graden, zondag een fractie lager. Portugal: Wisselend bewolkt en een afne mende kans op buien. Maxima omstreeks 21 graden. Madeira: Wat zon, maar ook wolkenvel den. Waarschijnlijk droog. Maxi ma rond 21 graden. Spanje: Zonnige perioden en vooral in het noorden en westen kans op enkele buien. Middagtempera tuur tussen 20 en 25 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden, maar soms ook wolken. Droog. Middagtem peratuur ongeveer 24 graden. Tunesië: Vrij zonnig en droog. Aanhou dend warm met aan zee maxima rond 30 graden, landinwaarts nog hoger. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Maxima zaterdag veelal tussen 19 en 23 graden, zondag iets lager. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en zaterdag misschien een bui. Zaterdagmid dag omstreeks 27 graden, zon dag een paar graden minder warm. Italië: Zonnige perioden en in het noor den een toenemende kans op een bui. Lichte daling van tem peratuur, zondag maxima van 15 in het noorden tot 24 graden in het zuiden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en vooral op Corsica een kleine kans op een bui. Zaterdag nog rond 25 gra den, zondag iets minder warm. Malta: Vrij zonnig. Maxima omstreeks 25 graden. bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw f koufront opklaringen hagel lagedruk - - mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en droog. Op de Egeische Zee een stevige en koele noordenwind. Middagtemperatuur omstreeks 21 graden, in het noorden lokaal iets lager. Turkije en Cyprus: In het noorden van Turkije eerst nog enkele buien. Verder droog en flink wat zon. Maxima aan zee uiteenlopend van ongeveer 15 graden op de Dardanellen tot 25 langs de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Geleidelijk meer wind. Zaterdag zonnige perioden, met name in het zuiden, en droog. Zondag toenemende bewolking en later hier en daar regen. Maxima uit eenlopend van 11 graden in het noordoosten tot 17 in het zuid westen, aan de voet van de Alpen ZONDAG 31 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.33 Zon onder 17.13 Maan op 23.32 Maan onder 14.24 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08 20 20.39 07.53 20.12 Laag 03 40 15.54 03.21 15.35 MAANDAG 1 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.35 Zon onder 17.11 Maan op 00.00 Maan onderl4.59 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.24 22.16 08.57 21.49 Laag 04.44 17.00 04.25 16.41 13 8 02 Split 14 4 0 1 Stockl 15 6 0.2 Warsc 15 9 0.1 Wenei 15 6 0.1 Zürict 11 10 0.1 Bangl iingen 14 Barcelona Innsbruck onbewolkt ver 1 Istanbul licht bew w.s.O Klagenfurt onbewolkt o 1 01 o3 16 6 0.0 25 13 5 0.0 nno5 23 15 0.0 06 15 00 Berlijn onbewolkt wl 13 9 0.2 Boedapest regen nnwl 18 8 0.1 Bordeaux hall bew zo 4 19 14 0.0 Brussel licht bew 020 2 9 0.0 Cyprus licht bew. ono7 26 17 00 door föhn lokaal hoger. Zwitserland: Zaterdag vooral in het noorden nog zon. Verder meest bewolkt en nu en dan regen. Maxima za terdag ongeveer 17 graden, zon dag iets lager. Oostenrijk: Afwisselend wat zon en wolken velden. Zondag in het westen een toenemende kans op regen. Middagtemperatuur meest tus sen 12 en 19 graden. O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -512 DIRECTIE B.M, Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) 13 0 0 REDACTIE nn F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en -2 0.0 Veenstreek 7 0.1 D C. van der Plas, chef eindredactie regio 11 0.2 J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst 9 Q2 W. Spierdijk, chef sportredactie OA n n E Straatsma, chef redactie Regio Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 51 Familieberichten 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 toi 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vei het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- koP betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnei worden verzonden geldt een toeslag v< aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE Voor mensen die moeilijk lezen, s hebben of blind zijn (of een ande leeshandicap hebben), is een sam van het regionale nieuws uit het Dagblad op geluidscassette beschik 15 16.0 W F. Wegman, 5 oo z I E K N H U I Z I Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendie INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. 'Als je niet van humor houdt, moet je hem niet kopen „Waarom we het over Groeibij- bel hebben? Wel, om verschil lende redenen. Ten eerste is het een bijbel die in delen groeit; dan groei je in het bijbelverhaal en je groeit ook met het verhaal mee. Hij is ook voor mensen geschreven die willen groeien. Als je zegt: ik ken de bijbel al, ze hoeven mij niks meer te vertel len. dan moet je hem vooral niet kopen. Als je geen gevoel voor humor hebt ook niet. Want de bijbel zit tjokvol met humor, er zitten heel wat grap pen in, vreselijk leuk." Dominee Piet van Midden uit Lisse is een duizendpoot. Schrijft liedjes voor een kinder koor en draait voor een korte musical over het laatste bijbel boek Openbaring zijn hand niet om. Draken van mensen...?, heet de musical. Racet met een motor door het land om files te ontwijken. Naast zijn pastorale arbeid doceert hij ook nog eens Hebreeuws. Verder is hij één keer per jaar in Lisse betrokken bij een soort fancy fair, waarvan de opbrengst gaat naar de mens in nood, en weet hij ook nog tijd uit te trekken voor de zondagse preek. En die preek kwam niet in het gedrang, toen hij begon aan het schrijven van de Groeibijbel. Van Midden zit op dit ogen blik midden in dit omvangrijke project, dat een paar jaar gaat duren. In totaal komen er zes delen, zo is nu gepland, maar met de uitgever SGO (Stichting Godsdienst en Opvoeding) in Hoevelaken heeft hij al verken nende besprekingen gevoerd Alsof ik een imbeciel was niet snapte Van Midden (49) prob jongeren verhalen in de Groeibijbel eerste vraag van jongeren i het leuk of heb ik er wal Als er alles in gestopt moeiK den, wordt het een soort tijdsoep op je nuchtere waar jongeren niet doo komen." De auteur van de Groeit houdt zich aan de lettei tekst. Kom bij Van Midden aan over de drie wijzen ui Oosten, die naar Jeruzj kwamen met geschenken de pasgeboren Jezus. Matti rept niet over het aantal pt nen, hoewel doorgaans kerstvertellingen over drie ningen wordt gesproken, dat is binnengeslopen ze met drie geschenken kwamen zetten, goud, win en mirre. En daar plakkei dan drie mannetjes aan Daarom moet ik ook veel verrichten voor deze serir probeer het beeld te corrigsc'10 De lezer krijgt het verhaal gedetailleerd aangereikt." Van Midden laat steeds blijken dat hij gek is op die belverhalen. „Ik leef er nie^1 leen van, ik leef er ook in. Elk jaar ga ik met zo'nl derd dominees - ik heb reisbureautje opgericht Israël. Dan trekken we een f0" weken door het hele land, vertel ik die verhalen achtergrond van het land rand Dan gaan die verhalen lniaar gaan pas echt leven levende spelers krijgen, 11 zelf in die veiifc'10,' leven." kelijk Pijn in mijn buik krijg ik van het stuk dat we deze week lezen: Genesis 18 tot 22. „De bijbel heeft een hoog thriller-gehalte", luidde ooit het com mentaar van Ischa Meijer. En hij kon het weten, want hij leerde hem als kind woord voor woord vertalen. Er gebeurt weer van alles. Het regent zwavel en vuur over de steden Sodom en Gemorra. Niets blijft er van ze <over, behalve hun naam, die nu nog symbool staat voor on- tucht en bandeloosheid. De vrouw van Lot, de neef van aartsvader Abraham, verandert wm^ in een zoutpilaar als ze omkijkt Znaar de brandende steden. Sa ra, Abrahams echtgenote, mkomt opnieuw in de harem van een vreemde koning terecht. En, het bloedstollendst van al, Abraham bindt zijn zoon Izaak Xvast op het altaar en zwaait ai met zijn slachtmes om zijn ge- liefde zoon in stukjes te hakken en te verbranden, als een engel hem tegenhoudt. Maar voor we het daarover hebben, eerst Sodom en Gomorra. Op iedere opleiding voor de ti- tel Master of Business Admini- stration zou dit fraaie staaltje onderhandelen tussen Abra- <ham en God op het program ma moeten staan. Het verslag ervan staat in de laatste elf zin- nen van hoofdstuk achttien. Het gaat om een serieuze zaak: komt het offeren van Izaak. Vandaar dat jodt|( s begrijpen van de opvatting dat Jezus al toncj mensenoffer is gestorven. Abraham is bereid ,e^t zoon te offeren. Barbaars. Maar als je er goed over nadenkt: doen wij allemaal met onze kinderen wat ons goeddi Als we verliefd worden op een ander en willf scheiden, gaan we scheiden, ook al is dat nit goed voor de kinderen. En als we niet slecht huwelijk willen stappen, omdat het niet uitkomt, scheiden we niet, ook al is dal goed voor de kinderen. Als we willen verhi doen we dat, ook al moeten de kinderen hi ste vriendjes en vriendinnetjes achterlaten, ons geloof zegt dat we iets moeten doen of dan geldt dat ook voor de kinderen, ook al dert ze dat in hun ontwikkeling. Kinderen ben zich maar aan te passen. Daar is op niets op tegen, want we moeten ook de i brengen om ze onze waarden en norme: brengen. Maar soms gaat het te ver. Met tachtigduizend kinderen per jaar gaat mis in Nederland. Ze worden bont en blaui slagen door ouders die menen dat ze alles hun kinderen mogen doen. Tachtig per j; ven er zo. Er is een groot verschil tussen Abi ham die vanuit een heel ander denkpatrooi een heel andere wereld, in een voor ons om baar geworden relatie tot God, zijn zoon val |jco bindt en het slachtmes opheft. Maar de van ancj sprekendheid waarmee hij over het leven va zijn zoon beschikt, lijkt misschien toch op waarmee mishandelende ouders (en niet a zij) over het leven van hun kinderen beschil Is dat misschien waar de engel een stokji steekt als hij verschrikt uitroept: „Abraham, Abraham, doe hem niets." De Lissesse dominee Piet van Midi over een zevende deel. Dat zou dan het laatste bijbelboek Openbaring behandelen. Het eerste deel van de Groei bijbel, over Genesis, komt begin november uit. Het tweede deel verschijnt voor Pasen en het derde deel in het najaar van 2000. De opmerkelijke tekenin gen zijn van illustrator Cees Ot- te uit Hoevelaken. Van Midden geeft zelf aan dat hij een verwoed schrijver is. „Ik schrijf al sinds jaar en dag bij belverhalen voor kinderen en jongeren. Toen ik promoveerde heb ik een hele grammaticale analyse laten uitlopen op een ;n, schrijver van de Groeibijbel. kinderverhaal over Gideon in het boek Richteren. Niets is zo moeilijk als eenvoudig vertel len. Je moet op een of andere manier verschrikkelijk veel we ten om het eenvoudig te kun nen zeggen. Het aardige van de Groeibijbel is, dat je van hele maal niets hoeft te weten om erin te stappen. Als je veel van de bijbel weet, geniet je er juist extra van." Van Midden komt in de Groeibijbel met tal van 'leuke nieuwtjes', in het bijzonder ook over die bijbelgedeelten die als moeilijk worden ervaren, niet snel te vatten zijn en dus nau welijks worden gelezen. De ver halen in de Groeibijbel leiden een eigen leven, maar Van Mid den houdt als goede zielenher der natuurlijk de bijbelse lijnen vast. Sterker nog, hij laat duide lijk zien hoe die lijnen in al die bijbelboeken, van Genesis tot en met Openbaring, met elkaar in verbinding staan. „Ik volg het bijbelverhaal. Dat is zo leuk, zo apart en zo monu mentaal. Dat moet je niet voor de voeten lopen met allerlei vrije interpretaties. Het verhaal uit de bijbel moet het verhaal blijven." Wat hij daar precies mee bedoelt, verklaart Van FOTO GPD Midden als volgt: „De NCRV heeft jaren geleden een prachti ge tv-serie gemaakt over sekten - mensen vertelden hun verhaal en je zag allerlei dingen gebeu ren. Als je zo'n reportage had gezien, wist je heel zeker: bij deze club voel ik me niet thuis. Toen die hele serie was geweest kwam Sipke van der Land, ge zeten op de rand van een bu reau, vertellen: „jongelui, bij die sekten moet je niet wezen." Dat was totaal overbodig, want die reportages over die enge sekten waren meer dan vol doende. Sipke van der Land liep het verhaal voor de voeten. de vernietiging van Sodom. Maar er zit ook iets geestigs in de manier waarop Abraham God pro beert vermurwen. Abraham zet Hem eerst klem met een ongemakkelijke retorische vraag: Ga Je ook de brave verdelgen met de goddeloze? God krijgt maar even de tijd na te denken, want Abraham gaat on middellijk verder: misschien N zijn er vijftig braven in de stad en en het is toch verre van Jou, Rechter van de hele aarde, om de brave te doden tegelijk met de booswicht? Je hoort God denken: Ik kan niet de Rechtvaardige Rechter zijn en vijftig rechtvaardigen vernietigen omdat ze in een bandeloze stad leven. Abraham krijgt zijn zin. Als er vijftig recht vaardigen zijn, krijgt Sodom vergiffenis. En dan gaat het spel verder. Als er geen vijftig recht vaardigen zijn, maar vijf min der, vernietig Je de stad dan wel? Nee. En ais er veertig zijn, dan wel? Nee. Weledelachtbare Grote God, ik wil u niet tegen de Hooggeëerde Schenen schoppen, maar als het er dertig zijn, wat dan? Dan zal Ik het niet doen. En als het er twintig zijn? „Ik zal niet verdelgen terwille van de twintig." Een laatste keer doet Abraham een po ging. Misschien vinden we er maar tien? „Ik zal niet verdelgen terwille van de tien." En dan smeert God hem: genoeg onderhandeld. Voor wie is het gesprek gevoerd? Om Abraham de kans te geven te pleiten voor de goeden en zich beter te voelen als Sodom alsnog van de aardbodem verdwijnt? Of om God te tonen in Zijn barmhartigheid? De Alwetende moet gewe ten hebben dat er geen tien rechtvaardige, brave mensen in Sodom waren en dat Hij Sodom en Gemorra en de hele vlakte waarin deze steden la gen, met al hun inwoners en alle gewassen aan het vuur en de zwavel zou prijsgegeven. Wie speelt hier met wie? De 'binding van Izaak', zoals het voorgenomen offeren van Izaak door zijn vader in de joodse traditie heet, is ook een krachtmeting tussen Abraham en God. De Almachtige geeft Abraham opdracht zijn zoon Jitschak te offeren om te testen hoe gehoorzaam hij is. Je zou verwachten dat Abraham zegt: 'krijg het heen en weer, ik ben geen honderd jaar geworden toen ik Izaak kreeg om hem vervolgens als een offerlam te slachten omdat Jij zo van de geur van geroosterd vlees houdt.' Maar dat zegt hij niet. Hij neemt Jitschak mee naar de berg Moria (waar de Tempels zouden worden gebouwd in Jeruza lem), bindt zijn handen en voeten vast en legt hem op het altaar. En Jitschak, die zijn vader es sentiële vragen kan stellen, dus al een aantal ja ren oud is, laat zich op het offerblok binden. Vreemd, heel erg vreemd. Wat zijn dat voor mensen, Abraham en Izaak? De joodse commentatoren stellen dat dit verhaal juist aangeeft dat God geen mensenoffers wenst, hier niet en later niet. Immers, een engel voor-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14