r Grove fouten bij uitkeringen Van onze lage premies alleen wordt u niet beter. Wel vrolijker. Economie Proef met energie uit kippenmest Tanken in de luwte Hogere looneis niet ten koste van kwaliteitsverbetering Zonder partner geen toekomst Air Holland fTorg en Zekerheid Coca-Cola-automaat Beleggers kijken uit naar het nieuwe Akzo bepaalt zelf de prijs Twee directeuren weg bij Wilma den haag Twee directeuren van woningbouwer Wilma, M. Spelbos en F. Huizinga, vertrekken omdat zij het oneens zijn met het beleid. Dat heeft NBM-Amstelland, dat Wilma vorig jaar overnam, gisteren laten weten. Het concern wil niets zeggen over de reden van het vertrek. NBM-Amstelland kwam vorige maand met slechte halfjaarcijfers. De winst bleef steken op 55 miljoen gulden, 43 procent minder dan in dezelfde periode van 1998. Als een van de boosdoeners werd de woningbouwsector aangewezen. De vacatures bij Wilma worden opgevuld door R. Cornelisse en G. Maas. Geding over subsidie pomphouders den haag De pomphouders willen nu eindelijk wel eens weten of ze de subsidies die ze jarenlang gekregen hebben, moeten rugbetalen. Via hun brancheorganisatie Bovag i in kort geding duidelijkheid over de afwikkeling van de subsi dies, die later door Brussel verboden zijn. Het draait allemaal uitspraak van de Europese Commissie tegen het ver strekken van extraatjes. Pomphouders aan de grens kregen ex- hulp om te kunnen concurreren met collega's aan de andere kant. Dat geld kwam beschikbaar na de zoveelste accijnsverho ging in 1997. Chemiedochter Henkei naar Nederland düsseldorf Het Duitse chemie- en wasmiddelenconcern Hen- fiscale redenen het hoofdkantoor van de bui- chemiedochter Cognis naar Nederland. kei verhuist t tenlandactiviteiten de grens, in Roermond, komt een kantoor te staan waar 25 mensen gaan werken. De productie en de Duitse tak Cognis blijven in Duitsland. Henkei wil niet zeggen welk bedrag het door de verhuizing uitspaart aan belastingen. Vorig jaar behaalde Cognis, begin dit jaar juridisch verzelfstandigd van Henkei, een omzet van 5,6 miljard gulden. Henkei, onder producent van de merken Fleuril, Persil, Pritt en Pattex, is an de eerste grote bedrijven die daadwerkelijk wegtrekken uit Duitsland. Dura-Vermeer wil Van Woestenburg hoofddorp Bouwconcern Dura Vermeer Groep N.V. te Rotter dam/Hoofddorp voert overnamegesprekken met het Noord- Hollandse wegenbouwbedrijf Woestenburg b.v. uit De Rijp, voornamelijk actief in Noord-Holland Noord. Dura Vermeer, de tien grootste ondernemingen in de Nederlandse bouwbranche, probeert zo haar positie op de markt van infra structuur verder te versterken. Afspraak is dat de geen nadelige gevolgen zal hebben voor de 104 personeelsleden Woestenburg. Impasse VS en EU over WTO Washington De Verenigde Staten en de Europese Unie zijn nauwelijks dichter bij elkaar gekomen ten aanzien van vergaan de liberalisering van de wereldhandel. Beide partijen spelen een belangrijke rol in het overleg dat eind november onder de vlag van de wereldhandelsorganisatie WTO wordt gevoerd in Seattle (VS). Gisteren troffen de Amerikaanse president Clinton en voorzitter Prodi van de Europese Commissie elkaar in Washing ton. De verdeelheid bleef bestaan. De VS willen alleen praten over de afbouw van subsidies aan de landbouw, zoals in de EU gebeurt. De EU-lidstaten willen daarnaast ook afspraken over milieu- en sociale normen, concurrentieverhoudingen en de verwerking van genetisch gemodificeerde Rroducten in voedsel. Bangemann aan de slag bij Telefonica madrid De voormalige EU-commissaris Bangemann treedt in juli toe tot de raad van bestuur van het Spaanse telecomcon- cem Telefonica, zo bevestigt Telefonica. Bangemann is inmid dels, na drie maanden uitstel, begonnen met zijn omstreden adviseurswerk voor het telecombedrijf. Bangemann maakte eind juni bekend zijn post in Brussel te verruilen voor een func tie bij Telefonica. Dat veroorzaakte veel commotie omdat de Duitser als EU-commissaris voor Industrie veel gevoelige infor- kreeg over de telecomsector. De EU-lidstaten besloten hem ter verantwoording te roepen voor het Europese hof. Grondprijs Amsterdam stijgt fors Amsterdam Bouwgrond voor koopwoningen in Amsterdam wordt volgend jaar twintig tot vijftig procent duurder. De grondprijs voor de sociale huursector blijft gelijk, maar de grond op de kantorenmarkt stijgt met zes tot twintig procent, zo blijkt uit een gemeentelijke nota. Omdat de krapte op de Am sterdamse woningmarkt aanhoudt, ontstaan er forse prijsstij gingen in de koopsector en de gemeente volgt die marktontwik keling in haar grondprijsbeleid. Doet ze dat niet, dan leidt dit volgens de gemeente niet tot lagere prijzen, maar tot hogere projectontwikkelaars. Het resultaat is dat de grondprijs voor eengezinswoningen stijgt met dertig tot veertig gebouwen waar meerdere gezinnen kunnen wonen tot vijftig procent. FNV ontwikkelt 'werkdrukmeter' haag» Een lijst van vragen, ontwikkeld door de vakcentrale FNV, moet antwoord geven op de mate van werkdruk binnen bedrijf. Deze 'werkdrukmeter', die vice-voorzitter K. Rooze- mond van de FNV gisteren aanbood aan MKB-voorzitter H. de Boer, geeft inzicht in psychische en fysieke druk en geeft aanbe velingen over het voorkomen en verminderen ervan. „Slechte arbeidsomstandigheden en een te hoge werkdruk leiden tot jaarlijks 16,5 miljard gulden aan maatschappelijke kosten", stelt Roozemond. „Werkgevers zien daarom ook het belang." Ook Maes verdacht van kartelvorming brussel De Europese Commissie verdenkt de Belgische bier brouwer Alken-Maes ervan onder een hoedje te spelen met branchegenoot Interbrew. De bedrijven zouden voor België prijsafspraken hebben gemaakt. Inspecteurs van de commissie, die in juli al binnenvielen bij Interbrew, hebben deze week huiszoeking gedaan bij Alken-Maes in Waarloos, in Nederland bekend van Maes pils en Grimbergen. De Confederatie der Brouwerijen van België kreeg wegens een mogelijke rol bij de kartelpraktijken ook een inspectieteam op bezoek. Oud-minister VS in top Citigroup hington De vorige minister van financiën van de VS, R. Ru- treedt toe tot het bestuur van het Amerikaanse financiële :ern Citigroup. Hij gaat een driehoofdig leidinggevend co- vormen met de co-voorzitters J. Reed en S. Weill. Rubin stapte begin juli op als minister om persoonlijke redenen. Hij werd opgevolgd door zijn onderminister L. Summers. CTSV: ruim 330 miljoen gulden te veel uitbetaald De organisaties die onder meer de WAO en de WW uit keren, hebben vorig jaar voor honderden miljoenen gul dens aan fouten gemaakt. Opgeteld betaalden ze 338 miljoen gulden te veel en 166 miljoen gulden te weinig. Dat heeft de toezichthouder op de sociale verzekeringen CTSV vandaag bekendgemaakt. zoetermeer anp Het College van Toezicht Socia le Verzekeringen controleert elk jaar hoe de uitkeringsinstellin gen hun werk doen. In 1998 maakten ze meer fouten dan wettelijk toegestaan. Dat deden zevenhuizen anp Energiecentrales kunnen de uitstoot van broeikasgassen als kooldioxide verminderen door kippenmest te verbranden. Ko mende week beginnen proeven in de centrale op de Maasvlak te. Slaagt het experiment dan kan er jaarlijks bijna 30.000 ton kippenmest worden verstookt, zegt secretaris J. Scholten van Mestbureau West. Dit is enkele procenten van het landelijk to taal. Als andere centrales ook kippenmest gaan stoken kan het fors toenemen. Verbranding is mogelijk om dat het bodemstrooisel met kippenmest vrij droog is. Eerst wordt getest of de mest zich met steenkolen laat mengen. Daarna worden een half jaar stookproeven gedaan om na te gaan welke stoffen vrijkomen bij verbranding. Dat minder (broeikas) gassen vrijkomen zou al gebleken zijn in Engeland, waar drie centra les op kippenmest draaien. Ook in België en Frankrijk lopen ge sprekken over het verbranden van pluimveemest in centrales. ze het jaar daarvoor ook al. De situatie is dan ook nauwelijks verbeterd. CTSV spreekt van een somber beeld. In 1997 kregen de uitvoerders al onder uit de zak van het col lege. Omdat het CTSV niet ver wachtte dat de situatie in een jaar tijd rooskleurig zou zijn, was afgesproken dat de verbe teringen stap voor stap moch ten. Maar ook die vertraagde verbetering is te snel gebleken voor de uitkeerders. Het innen van de premies gaat ze nog re delijk af, maar het uitbetalen lukt slecht. Vooral bij de Toeslagenwet, de WW en de Ziektewet worden veel fouten gemaakt. CTSV maakt in zijn rapport nog geen onderscheid tussen de diverse uitkeringsinstanties. De toe zichthouder onderzoekt nog wat voor fouten elk van de vijf instellingen - GAK, SFB, USZO, GUO en Cadans - maakt. Dan geeft het college ook tips voor een betere aanpak. Drie van de vijf bedrijven zijn nog te weinig bezig met het te gengaan van misbruik van uit keringen. Ze hebben wel een aantal maatregelen genomen, maar er is nog te weinig geke ken waar de risico's precies zit ten en hoe die te voorkomen zijn. Voor dit jaar moet dat echt rondkomen, vindt CTSV. De uitvoerders hebben vol gens CTSV ook nog een lange weg te gaan wat betreft hun so ciaal en medisch handelen. De rapporten van de arts of de ar- beidsdeskundige over een WAO'er zijn niet altijd te begrij pen. Ook de dossiers voor de Ziektewet rammelen regelma tig. Eerder constateerde het col lege al dat gevallen niet altijd een juiste behandeling krijgen. Het LISV, de opdrachtgever van de uitkeringsinstanties, schaart zich achter de conclu sies van CTSV. „We overleggen met de instellingen over verbe teringen", aldus een woord- houten Nog voor de eeuwwisseling heeft de Utrechtse gemeente Houten een tankstation binnen haar gemeentegrenzen waar de automobilist 'windstil' kan tanken. Het ultramoderne tankstation, dat het paradepaardje van FINA moet worden, is geheel ommuurd door een constructie van golvend strekmetaal. Het ontwerp is van het Belgische architectenbureau Samyn Partners. De benzinemaatschappij betaalde acht miljoen gul den voor de benodigde grond. foto pvw akke van eo Industriesteden willen nationaal noodplan Door de overvloedige aandacht voor de dienstensector en In formatie- en Communicatie technologie dreigt de industrie sector ondergesneeuwd te ra ken. Negen industriesteden (meer dan twintig procent werkzaam in de industrie) wil len daarom dat er een nationaal noodplan komt voor de indu strie. Het ministerie van econo mische zaken (EZ) is positief over het initiatief. De steden, onder meer Zaanstad, Deventer en Tilburg, hebben zich ver enigd tot het Industriële Tech nologie Steden Overleg (ITSO). De steden hebben EZ beloofd voorbeelden aan te dragen van concrete knelpunten over de technocentra en de milieuzo nering. VNU tv-kranten in de verkoop De kabelkranten van de VNU- dagbladen in Midden- en Oost- Brabant en Gelderland zijn te koop. De kabelkrant in West- Brabant stopt medio volgende maand. De Haarlemse uitgever heeft de kranten en de daarbij behorende kabelkranten ver kocht aan het Wegener-con- cern. Dat ziet geen kans de tv- kranten rendabel te exploite- De kabelkranten zijn tot nu toe verliesgevend geweest. Po gingen om daar iets aan te doen, hebben niets uitgehaald. Overigens wacht de verkoop aan Wegener nog op toestem ming van de Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa). Deze 'monopoliewaakhond' dreigt er een stokje voor te ste ken, omdat in sommige gebie den een monopolipositie zou ontstaan. De zeventien mensen die bij de kabelkrant in West- Brabant werken krijgen een an dere baan bij VNU. den haag anp Vergelijk dit rekenvoorbeeld van Zorg en Zekerheid eens met de premie van uw huidige verzekering. Dan zult u zien dat gezondheid REKENVOORBEELD ZIEKENFONDS een kostbaar bezit is. Verzekeren kan bij Zorg en Zekerheid voor een heel goede prijs, zoals u ziet. Want of u nu zie kenfonds of particulier bent, wij hebben uitstekende ziektekostenverzekerin gen en aanvullende verzekeringen. Stuk voor stuk met een ongekend ruime dekking tegen een uiterst aantrek kelijke premie. En dat vindt u bij vrijwel geen enkele andere zorgverzekeraar. Geïnteresseerd? Deze bon brengt u een stuk dichterbij. Of bel gratis 0800 - 0327. Nominale premie Ziekenfonds f 57,50 AV-Top f 43,00 2 kinderen 16 jaar f 0,00 Totaal per maand f 100,50 Kies AV-Top! Geen wachttijd voor onze aanvullende verzekerin gen als u vóór 31 oktober overstapt naar Zorg en Zekerheid en als u bij uw vorige verzekeraar ook aanvullend verzekerd was. Ja, ik wil vrolijker worden van mijn premie. Stuur mij informatie over Zorg en Zekerheid. Naam: Adres: - De hogere looneis van de FNV zal niet ten koste gaan van de ruimte voor kwaliteitsverbete ringen in het werk. De looneis zal de andere eisen niet weg drukken, zegt FNV-vice voorzit ter K. Roozemond. De FNV kondigde dinsdag aan de eigen looneis van 3 procent onder druk van de achterban naar bo ven bij te stellen. De leden wil len profiteren van de groeiende welvaart. Het feit dat de bondsraad van de AbvaKabo naast de looneis van vier procent ook nog een half procent wil voor zaken als scholing, geringere werkdruk en meer aandacht voor arbeid en zorg sterkt Roozemond in de gedachte dat de secundaire ar beidsvoorwaarden niet zullen 'lijden' onder de wens voor „De hogere looneis is, gezien de economische situatie, ge rechtvaardigd. Bovendien zijn de leden geprovoceerd door de ondernemers aan de top. Ze willen niks laten zitten. Maar ze zeggen niet alleen: meer poen." Zij erkent dat de ambtena renbond geen graadmeter is voor de algemene stemming binnen de FNV. „Maar alge meen heerst het besef, bij werk nemers maar ook bij werkge vers, dat het nu de tijd is om in de kwaliteit van arbeid te inves teren." Roozemond stelt zich vooral ten doel daaraan aan dacht te geven. Wat haar betreft wordt de FNV marktleider in de kwaliteit van arbeid. De federa- tieraad van de vakcentrale, waarin alle aangesloten bonden zitten, stelt eind november de definitieve looneis vast. oude meer theo v al t Postcode/Plaats: Geboortedatum: Stiiur de ingevulde bon naar Zorg en Zekerheid, Antwoord- nummer 10031,2300 VB Leiden, een postzegel is niet nodig. ZIEKENFONDS PARTICULIER LZorg en Zekerheid. Voor alle zekerheid dichtbij. bi m u hmi hJ Het aflcetsen van door Schreiner Luchtvaart Groep brengt chartermaat schappij Air Holland in proble men. Nog voor het einde van de week willen directie en aan deelhouders een beslissing ne men over de toekomst van het verliesgevende bedrijf. „Als aandeelhouders roepen we al een jaar dat er voor Air Holland een sterke partner moet komen vanwege de finan ciële draagkracht van het be drijf," zegt J.van der Worm na mens de aandeelhouders. „We beraden ons nu over een aantal opties. Eén daarvan is zelfstan dig doorgaan, maar daarvan is 1 dat dat niet mogelijk Air Holland is zeer teleurge steld over het niet bekrachtigen van de overname door Schrei ner. Er lag een principe-ak koord over de verkoop van 100 procent van de aandelen, maar het Hoofddorpse bedrijf vond dat er onvoldoende zekerheden waren. Air Holland zou na over name in de huidige vorm blij ven bestaan. Die zekerheid valt nu weg. Het charterbedrijf heeft de laatste maanden gesprekken gevoerd met diverse binnen-en buitenlandse bedrijven die gro te interesse in overname heb ben. Frisdrankengigant Coca-Cola test automaten die zelf de prijs kunnen bepalen. Als de temperatuur stijgt wordt de cola duurder. Details doken op in een interview met Co ca-Colatopman Ivester in een Braziliaans tijdschrift. „Bij een kampioenschaps wedstrijd in de zomer, wan neer mensen elkaar ontmoe ten in een stadion is het nut van een koude cola erg groot. Het is dan ook niet meer dan eerlijk dat de prijs dan hoger ligt. De automaat doet dat automatisch", aldus Ivester. Coca-Cola is druk bezig frisdrankautomaten te plaat sen in scholen, garages en andere openbare gebouwen, zoals stations. Verder wordt geëxperimenteerd met auto maten die ook andere func ties hebben. Voor garages ontwikkelt het bedrijf machi nes die zowel cola als benzi ne kunnen leveren. In post kantoren komen binnenkort frisdrank en postzegel uit de zelfde automaat. amsterdam johan bosveld Het nieuwe Akzo Nobel komt eraan. Nog dit jaar neemt het Arnhemse chemieconcern defi nitief afscheid van haar vezelac tiviteiten. Daarmee gaat Akzo Nobel zonder het zorgenkind de nieuwe eeuw in. Wat over blijft'is een gezond en goed renderend bedrijf. Beleggers kijken daarom bijna likkebaar dend uit naar de cijfers van het eerste kwartaal in 2000. Omzet en winst worden dan niet meer gedrukt door de tegenvallende resultaten van de vezelpoot. Dat het nog altijd buitenge woon slecht gaat in de vezeldi visie bleek gisteren bij de be kendmaking van de cijfers over het derde kwartaal. Terwijl de divisies lakken, chemie en far macie forse winsten boeken, blijft Acordis diep in het rood. „De resultaten van Acordis hadden in ernstige mate van de neergang in de textielcyclus te lijden", zei fipancieel directeur F. Fröhlich. Bovendien kampt de vezelpoot. Ondanks de slechte gang van zaken blijven de onderhande lingen met het Britse investe ringsbedrijf CVC constructief vindt Fröhlich. Hij verwacht dat de verkoop nog dit jaar kan worden afgerond. Voordat Akzo Nobel afscheid neemt van Acordis moet wel nog één keer diep in de buidel worden ge tast. In totaal gaat de verkoop het chemieconcern ruim 1,1 miljard gulden kosten. Een be drag dat is onder te verdelen in een boekverlies van 650 miljoen gulden (het bedrijf staat voor meer geld in de boeken dan de 1,8 miljard gulden die CVC wil betalen) en er is 450 miljoen gulden uitgetrokken voor de fi nanciering van reorganisaties. Akzo Nobel wil die kosten nog dit jaar in één keer van het re sultaat afboeken. De Pharma-divisie (onder meer Organon) maakt een 'ro buuste' winst- en omzetgroei door volgens Fröhlich. In het derde kwartaal 17 procent. De omzet steeg zelfs met 25 pro cent. En er zitten een paar nieuwe medicijnen in de pijp leiding die in de toekomst voor sterke winstgroei zullen zorgen. Eén daarvan is de vierde gene ratie anti-conceptiepil. Over de ontwikkeling van die nieuwe pil zwijgt het chemieconcern ove rigens angstvallig. De winststijging van twee procent bij de divisie Coatings (verven en lakken) lijkt aan de lage kant. Maar zonder de ver koop van een aantal verfbedrij ven van Courtaulds, het Britse verf- en chemiebedrijf dat vorig jaar werd overgenomen, was de winststijging elf procent

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9