Brussel wil punt achter Frans-Britse vleesoorlog ETA eist 'onmogelijke' van Spaanse regering Buitenland Palestijnen gewond bij onlusten Hongaarse politie pakt beruchte 'whisky-rover' Tsjetsjenië: Westen meet met twee maten Enclave waarschijnlijk aanleiding tot gijzeling DONDERDAG 28 OKTOBER 1999 Eerste debat Bradley en Gore onbeslist hanover Het eerste televisiedebat tussen de democratische presidentskandidaten Al Gore en Bill Bradley heeft volgens waarnemers geen duidelijke winnaar opgeleverd. De twee trof fen elkaar in de plaats Hanover in de Amerikaanse staat New Hampshire, waar over drie maanden de eerste voorverkiezingen worden gehouden. Vice-president Gore en ex-senator Bradley gingen vooral in op binnenlandse kwesties, zoals de gezond heidszorg, onderwijs, veiligheid op scholen, wapenwetgeving en milieubescherming. De twee waren het er over eens dat een politiek leider duidelijke normen en waarden moet uitdragen. Dat leek een indirecte verwijzing naar de Lewinsky-affaire die president Clinton bijna de kop kostte. Opvallend was verder dat Gore zich tijdens het debat een paar keer aan een grapje waag de. Volgens analisten probeert hij op die manier zijn wat stijve imago van zich af te schudden. Verdachte Monfort-moorden niet vrij acen Een speciale afdeling van het gerechtshof in het Zuid- Franse Agen heeft gisteren de vrijlating geweigerd van de man die verdacht wordt van de Monfort-moorden. Het hof vindt dat er voldoende reden is om de man, die sinds juni in voorarrest zit, vast te houden. Hij wordt er van verdacht op zijn minst iets te maken te hebben met de moord op vier Nederlanders eind mei in Monfort. Het is de derde keer dat de vrijlating van de man wordt geweigerd. Het echtpaar Van Hulst uit Oss en Nieu- wenhuis uit Vianen werd twee dagen voor Pinksteren op gruwe lijke wijze omgebracht. Zwitsers vragen Hillary om hulp luzern Het 'kinderparlement' in het Zwitserse Luzern heeft gisteren Hillary Rodham Clinton opgeroepen om de 11-jarige Zwitsers-Amerikaanse jongen Raoul Wuetrich te helpen. De jongen is in Amerika gearresteerd en aangeklaagd wegens in cest. Het kinderparlement vroeg de Amerikaanse 'first lady' in een brief 'persoonlijk voor deze jongen te zorgen en al het mo gelijke te doen om hem vrij te krijgen'. Raoul werd op 20 augus tus gearresteerd in zijn woonplaats Evergreen, nadat een buur vrouw had gemeld dat hij zijn 5-jarige halfzusje onzedelijk had betast. De aanhouding leidde tot grote woede in Zwitserland. Volgens de Zwitserse wet mogen kinderen van elf jaar niet in een gevangenis worden geplaatst, zoals in de VS is gebeurd. En veel mensen hebben zich afgevraagd of Raoul niet gewoon 'doktertje' speelde met zijn zusje. Garzon nu achter Berlusconi aan madrid De Spaanse onderzoeksrechter Baltasar Garzon heeft het Europees Parlement gevraagd de onschendbaarheid van Sil vio Berlusconi op te heffen. Garzon verdenkt de Italiaanse oud premier en ondernemer van ontduiking van de Spaanse belas tingen. Berlusconi, in 1994 zeven maanden premier van Italië, werd in juni in het Europees Parlement gekozen. Hij wórdt er van beschuldigd dat zijn mediaholding Fininvest de belastingen heeft ontdoken door een lager belang in het Spaanse televisie station Telecinco op te geven dan werkelijk het geval is. Garzon is vooral bekend geworden doordat hij Groot-Brittannië heeft gevraagd om uitlevering van de Chileense oud-dictator Augusto Pinochet. Zuid-Afrika krijgt omstreden wet kaapstad» De Zuid-Afrikaanse regering heeft gisteren bij het parlement een wetsvoorstel tegen discriminatie ingediend. Het voorstel is omstreden, omdat het de bewijslast bij de beschul digde legt en niet bij justitie legt. Volgens de 'wet ter bevorde ring van gelijkheid en voorkoming van oneerlijke discriminatie' komen er speciale rechtbanken voor de behandeling van discri minatiezaken. Iemand die van discriminatie wordt beticht, moet aantonen dat deze beschuldiging niet terecht is. Een ver dachte die van een misdrijf wordt verdacht, kan de rechter vra gen om een lager vonnis, als hij zich slachtoffer van discrimina tie voelt. Serviërs gewond na aanval Albanezen pristina Ongeveer vijftien Serviërs zijn gisteren gewond geraakt toen zij werden aangevallen door circa 1500 etnische Albanezen in de stad Pee. Een Servisch vluchtelingenkonvooi, op weg naar de Joegoslavische deelrepubliek Montenegro, werd aangevallen door de Albanese bevolking. Dat gebeurde nadat de Serviërs een verkeerde weg hadden genomen en in het centrum van Pee op een wegblokkade stuitten. De veertien auto's waarmee de vluchtelingen reisden, zijn in brand gestoken en een aantal Ser viërs moesten hun toevlucht hemen tot het kwartier van de Ita liaanse politie in Pee. Het konvooi was onder begeleiding van de internationale vredesmacht KFOR vertrokken uit de stad Orahovac. KFOR kon de vluchtelingen echter niet beschermen tegen de aanval van de Albanezen. Amerika boekt begrotingsoverschot Washington De Amerikaanse overheid heeft een recordover schot geboekt op de begroting. In het eind september afgeslo ten begrotingsjaar bedroeg het verschil tussen inkomsten en uitgaven 256 miljard gulden, zo heeft het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. Vorig jaar kon president Clinton voor het eerst sinds 1969 een begrotingssurplus presenteren. Daar werd, naast de recordhoogte, nu een nieuw wapenfeit aan toegevoegd. Sinds 1956 en 1957, onEisenhowèr, zijn Amerikaanse over schotten niet meer in twee achtereenvolgende jaren waargeno men. De Amerikaanse overheidsprestaties zijn vooral te danken aan de harde groei van de economie in de VS. Daardoor stroomden veel meer belastingopbrengsten in de staatskas. Onderhandelen over beloning EP straatsburg Het Europees Parlement heeft gisteren besloten opnieuw te onderhandelen met de Raad voor Minsters over een statuut dat gelijke beloning voor alle afgevaardigden moet rege len. In mei haalde een voorstel daartoe geen meerderheid in het europarlement. Dat kwam omdat de ministerraad een akkoord dat de parlementariërs eind vorig jaar met veel moeite hadden bereikt, op een belangrijk onderdeel wijzigde. Op dit moment zijn de salarissen gekoppeld aan die van volksvertegenwoordi gers in het eigen land. Daardoor zijn er grote onderlinge ver schillen. Volgens het voorstel van het EP zouden alle afgevaar digden het gemiddelde ontvangen van wat er in de parlementen van de lidstaten wordt betaald, ongeveer 12.000 gulden. Om zit tende europarlementariërs te ontzien zou er wel een overgangs regeling komen. De ministerraad* nam dat laatste voorstel ech ter niet over. De Europese Commissie wil nog deze week een punt achter de 'vleesoorlog' tussen Frankrijk en Groot-Brit tannië zetten. Ze wil dat doen door zich op advies van veterinaire experts bindend uit te spreken over de Fran se weigering om Brits rundvlees op de markt toe te laten. Houdt Parijs zich niet aan de uitspraak, dan zal de zaak aan het Europese Hof van Justitie worden voorgelegd. LONDEN Rtr Frankrijk weigert nog steeds Brits rundvlees toe te laten, en gaat daarmee in tegen een re cent besluit van de Europese Unie. Volgens de Fransen is er nog te weinig gedaan om het gevaar van de gekke-koeien- ziekte BSE te bezweren. De Gele Rijders in Orahovac worden afgelost BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Als de Russische troepen eind november nog steeds geen toegang hebben gekregen tot de Kosovaarse stad Orahovac, mogen de Gele Rijders die daar sinds juni de orde hand haven door andere Neder landse eenheden worden af gelost. Secretaris-generaal George Robertson van de NAVO deed gisteravond deze toezegging tijdens een infor meel onderhoud met minister Van Aartsen van buitenlandse zaken in het NAVO-hoofd- kwartier te Brussel. Volgens Van Aartsen is er nog geen enkel teken dat het verzet van de plaatselijke be volking tegen de komst van de Russen begint te breken. Kos ovo-Albanezen blokkeren al maandenlang de toegangswe gen naar Orahovac omdat zij de Russische vredestroepen zien als handlangers van Ser vië. Deze acties maken het de NAVO onmogelijk de afspra ken die in juni met Moskou in Helsinki zijn gemaakt na te komen. Volgens dat akkoord moeten de Gele Rijders door een Russisch bataljon worden Britten zijn woest over die hou ding, maar hebben nog geen officiële tegenmaatregelen ge nomen. Wel heeft de zaak in Britse winkels tot een 'spontane' con sumentenboycot van Franse producten geleid, waardoor de Franse boeren weer in woede zijn ontstoken. De populaire pers aan beide kanten van het Kanaal doet intussen zijn best om het vuurtje tussen beide landen nog verder op te stoken. De Britse premier Blair ver wierp gisteren in het Lagerhuis opnieuw een oproep van de Conservatieve oppositie om bij wijze van vergelding Frans vlees buiten de deur te houden. Blair zei dat een handelsoorlog met Frankrijk 'zelfmoord' zou bete kenen. Britse bellers die hun minis ter van landbouw Brown op zijn kamer in het parlementsge bouw proberen te bereiken, zullen intussen raar opkijken van het deuntje dat hen door de hoorn tegemoet schalt. De door de vleesoorlog bewindsman heeft namelijk het oeroude Franse kinderliedje 'Frère Jacques' (Vader Jacob) als wachtmuziekje. Brown verklaarde niet mee te willen lopen met de massa in de steeds sterker wordende an ti-Franse houding. Hij heeft weliswaar als een van de eer sten Frans voedsel en Franse wijn voorlopig opgegeven als protest tegen de houding van Parijs, maar zijn 'boycot' strekt zich echter niet uit tot de cultu rele producten van het buur land, aldus 77ie Guardian. „Ik ben nog steeds een grote fan van Franse muziek. Ik ben ge steld op Frankrijk en de Fran sen, maar wat ze doen is ver keerd." „Als er geen verandering in de situatie is gekomen, begin nen we eind november met het vervangen van onze troe pen daar", aldus Van Aartsen gisteravond. Nederland ver wacht geen problemen met de plaatselijke bevolking als eenheden van de Gele Rijders afreizen voor het kerstverlof. In november hebben de meesten van de circa 500 mi litairen er zes maanden in Kosovo opzitten. Vervanging van het bataljon zal enkele dagen in beslag nemen. bethlehem Palestijnse demonstranten staan klaar om stenen op Israëlische soldaten af te vuren. Bij hevige onlusten in Bethlehem zijn gisteren acht Palestijnen gewond geraakt. Volgens Palestijnen begonnen de rel len na de bijzetting van het stoffelijk overschot van de jonge Palestijn die maandag door een Israëlische sol daat was gedood. foto reuters davjd Silverman in de buurt een paar glazen whisky achterover te slaan. In januari dit jaar, kort na zijn achtentwintigste overval, werd Ambrus gearresteerd. In juli bracht de 'whisky-rover' de po litie in verlegenheid door te ontsnappen uit Hongarije's best bewaakte gevangenis. De ontsnapping leidde tot een ra ge. T-shirts met de tekst 'Whis- ky-politie 28-1' gingen als war me broodjes over de toonbank. De 'whisky-rover' sloeg enke le weken geleden weer toe in Boedapest. Ambrus claimde zijn 29ste overval door zijn ad vocaat een gesigneerd T-shirt toe te sturen met de tekst '29-1. Corrupte wouten, jullie krijgen me nooit'. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Hongaarse politie heeft gis teravond in Boedapest de meest gezochte crimineel van het land, bankrover Attila Am brus, aangehouden. Ambrus, beter bekend als 'de whisky-ro ver', heeft in Hongarije de sta tus van volksheld bereikt omdat hij de politie jarenlang te slim afwas. De man pleegde de afgelopen jaren tenminste dertig gewa pende overvallen op Hongaarse banken. Daarbij maakte hij ruim 1,2 miljoen gulden buit. Zijn bijnaam dankt Ambrus aan het feit dat hij de gewoonte had om voor een overval in een café Op zaterdag 30 en zondag 31 oktober 1999 in de Groenoordhallen te Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs. Bestemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. "Ruim baan in Zuid-Holland" brengt vraag en aanbod samen. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen aanbod uit de regio! Gratis entree! 1 Groenoordhallen, Willem de Zwijgerlaan 2, Leiden llyas Achmadov DEN HAAG ANP De Tsjetsjeense minister van buitenlandse zaken llyas Ach madov heeft gisteren gezegd dat 'het westen' met twee ma ten meet op het gebied van mensenrechten. Achmadov was gisteren in Nederland voor een ontmoeting met ambtenaren van het ministerie van buiten landse zaken. Volgens Achma dov doen de schendingen die in Tsjetsjenië plaatsvinden niet onder voor de gruweldaden die in Kosovo of Oost-Timor wer den begaan. De Tsjetsjeense minister wil de internationale gemeenschap niets verwijten over de houding tegenover de gebeurtenissen in zijn land. Maar de Tsjetsjeense minister wil de verbazing van zijn regering overbrengen.Rus land wordt in feite door 'het westen' uitgenodigd door te gaan met de oorlog tegen de opstandige republiek: elke dol lar die het Internationale Mo netaire Fonds aan Moskou geeft, wordt momenteel be steed aan wapens tegen Tsje tsjenië. Rusland heeft, aldus Achma dov, geen enkele juridische ba sis voor de oorlog tegen Tsjetj- senië. De 'strijd tegen terroris me', dat Moskou voortdurend als reden voor de operatie op voert, is volgens de Tsjetsjeense minister een holle frase, een voorwendsel. Het gaat hen vol gens Achmadov puur om wraak voor de vernedering die de Rus sische troepen ondergingen tij dens de oorlog om de republiek tussen 1994 en 1996. De schan de van toen moest worden uit gewist met een nieuwe oorlog. „Zij willen de republiek vernie tigen." Tot nu toe is geen enkel stuk je bewijs geleverd dat de bom aanslagen op flatgebouwen in Moskou en andere Russische steden gepleegd zijn door Tsje- tsjenen, zoals Moskou beweert. Als Moskou bewijzen zou pre senteren, dan zou de Tsje tsjeense minister bereid zijn de daders uit te leveren. Zelf is Achmadov ervan over tuigd dat de aanslagen zijn ge pleegd door de Russische Bin nenlandse Veiligheidsdienst, de FSB. Wat zou de FSB hebben bewogen om de eigen bevol king te doden? De reden is Ach madov duidelijk: zowel de bomaanslagen als de oorlog zijn een initiatief van premier Poetin, voormalig chef van de FSB. De aanslagen waren nodig om de Russische publieke opi nie tegen Tsjetsjenië te laten keren. De oorlog is voor Poetin niet alleen een manier om wraak te nemen voor de strijd tussen 1994 en 1996, maar ook wil hij zo zijn eigen politieke populariteit te verhogen. „Ver stand van economie of sociale problemen heeft hij niet", aldus Achmadov. Tot nu toe is het Poetin ge lukt de eigen bevolking en het Westen zand in de ogen te strooien. Maar de cijfers bewij zen volgens Achmadov dat de Russen in elk geval niet bezig zijn met 'preciesieoperaties' te gen terroristen. Er zijn volgens hem bij de Russische bombar dementen al meer dan 3000 burgers omgekomen. Er is geen enkel dorp dat niet door raket ten is geraakt. Voor de militaire macht van de Russen is hij niet bang: die stelt volgens hem weinig voor. Maar het lot van de bevolking is, aldus de minister, wel een bron van zorg voor de Tsje tsjeense regering. spelen ook een actieve rol bij het zoeken naar een oplossing van dit probleem. De oorlog, die begon in 1988 toen het hoofdzakelijk door Ar meniërs bewoonde gebied zich onafhankelijk verklaarde, heeft aan zeker 35.000 mensen het le ven gekost. Sinds 1994 geldt een tamelijk broos staakt-het- vuren. Bijna een miljoen Azer- beidzjanen werden verdreven. De meesten van hen leven nog steeds in kampen rond de Azer- beidzjaanse hoofdstad Bakoe. De Armeniërs hebben er geen twijfel over laten bestaan dat ze nooit meer afstand willen doen van het gebied. De Armeense leiders Kotsjari- an en de nu vermoorde premier Sarkisian zouden positief staan tegenover een alekoord. Ook hun land kan er alleen maar be ter van worden. Maar in Arme nië en Nagorno-Karabach zijn nog groepen extremistische na tionalisten die geen enkele con cessie wensen te doen als het om dit gebied gaat. VERVOLG VAN VOORPAGINA Oenanjan ontkende een directe relatie tussen de overval en het probleem van de Armeense en clave Nagorno-Karabach in buurrepubfiek Azerbeidzjan. „Het gaat om de totale toestand in het land en daar maakt Kara- bach natuurlijk wel deel van uit." Maar waarnemers sluiten niet uit dat de vooruitgang die Armenië en Azerbeidzjan heb ben geboekt bij het zoeken naar een oplossing van dit pro bleem, wel degelijk een rol heeft gespeeld. Na Amerikaanse bemiddeling lijken de twee lan den dichter bij een oplossing van Nagorno-Karabach dan ooit sinds het uitbreken van het conflict elf jaar geleden. De Amerikaanse vice-minister van buitenlandse zaken Talbot was gisteren in Armenië na een be zoek aan Azerbeidzjan. Van daag wordt hij in Moskou ver wacht voor verder overleg over Nagorno-Karabach. De Russen Vrede of opnieuw oorlog BARCELONA HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT „Puur toeval", noemde de Spaanse minister van bin nenlandse zaken Jaime Mayor Orega de arrestatie be gin deze week van Beien Gonzalez Penyalva, een van de ETA-kopstukken. Maar in Spanje gelooft geen mens in dit soort toevalligheden. De arrestatie kwam precies een dag, nadat de Baskische afscheidingsbeweging een politieke bom had l^ten ontploffen onder het prille vredesproces in Baskenland. De explosie was weliswaar van verbale aard, maar nu de rook wat begint op te trekken, lijken de gevolgen ca tastrofaal. De hamvraag die iedereen zich stelt, is of de ETA bezig is zich zelf argumenten te verschaffen om de wapens weer op te pakken. Vorig jaar september kon digde de terreurgroep een wapenstilstand voor onbe paalde tijd af. Vanaf dat moment heerst in Baskenland een relatieve rust. Er vielen 13 maanden achtereen geen doden als gevolg van terreur. Op 19 mei kwamen in het Zwitserse Zürich voor de eerste keer vertegenwoordigers van de ETA en de Spaanse regering bijeen om een voorzichtig begin te maken met het vredesproces. Maar twee maanden la ter, op 25 juli, kwam er al weer een abrupt einde aan de besprekingen. De ETA beschuldigde de regering-Az- nar ervan niet serieus te willen praten en alleen maar uit te zijn op politiek gewin. Met een publicatie afgelopen zondag in de Baskische krant Gara liet de organisatie weten dat ze bereid is de onderhandelingen met Madrid te heropenen. Maar de voorwaarden die de ETA daaraan stelt, hebben de klok weer een paar jaar teruggedraaid. Ook de stijl en het woordgebruik zijn weer als vanouds, uit de periode toen de ETA haar eisen onderstreepte met bloedige ge welddaden. De regering in Madrid, zo luidt de eerste voorwaarde, moet bereid zijn het zelfbeschikkingsrecht van de Bas- ken te accepteren. Voorts moeten alle ETA-gevangenen (zo'n 500) worden vrijgelaten en de Spaanse politie moet uit Baskenland vertrekken. Ook heeft de ETA drie nieuwe onderhandelaars aangewezen, die het alleen al de Spaanse regering onmogelijk maken op de 'uitnodi ging' van de ETA in te gaan. Alle drie zitten ze gevan gen voor een lange reeks ernstige misdrijven. Een van hen is Josu Ternera die onder meer betrokken was bij de aanslag in 1987 op het Barcelonese warenhuis Hi- percor. Daarbij kwamen 22 mensen om het leven. De absurditeit van de jongste eisen van de ETA wordt in Spanje op verschillende manieren uitgelegd. De meest voor de hand liggende is dat de harde kern bin nen de ETA momenteel de boventoon voert en aan stuurt op een nieuwe golf van geweld. Andere com mentaren zeggen dat de ETA de radicale achterban te vreden wil stellen door haar tanden te laten zien. Zoals altijd heeft Madrid ook nu bikkelhard gereageerd op de ETA-eisen. Niet alleen werden twee ETA-leden in Frankrijk gearresteerd. Minister Mayor Oreja waar schuwde de ETA gisteren dat er geen enkele reden is om de jacht op de ETA te verslappen 'zo lang de radi cale afscheidingsbeweging niet bereid is de wapens de finitief neer te leggen'. De gematigde nationalistische partijen in Baskenland, die een regeerakkoord hebben met Herri Batasuna, de politieke vleugel van de ETA, hebben de afgelopen da gen zonder succes gepoogd de nieuwe opstelling van de ETA positief uit te leggen. Ook zij hebben echter steeds gezegd dat de samenwerking afgelopen is, wan neer de ETA opnieuw naar de wapens grijpt. keepwalking i dealertijst 080(W)230123 ol

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7