Net afgestudeerde leraren massaal niet voor de klas Van Dutch Open tot Duindigt Binnenland Drentse kinderbende opgerold: tweehonderd misdrijven opgelost Stroomgigant Reliant naar Hoofddorp 'We hebben het nooit zo stil meegemaakt' VD zuur over nieuw uid-Hollands college Strakke richtlijnen nodig voor inrichting Nederland Klimaat verandert snel VoiceMail )NDERDAG 28 OKTOBER 1999 aarssen Deze 'bunker op poten' is in de omgeving van aarssen te vinden. De bunkers werden daar als onderdeel van Nederlandse Waterlinie voor de Tweede Wereldoorlog ge- ouwd. Ze werden toen met zand afgedekt. Na de oorlog heb- ;n boeren het zand afgevoerd om hun veengrond te verbete- n. De funderingen liggen sindsdien bloot. foto dijkstra willem ten veldhuys Politie moet Latoya uitwijzen' iam» De politie zal hoe dan ook de in Edam woonachtige Suri- o» iamse Latoya Rijssen het land uitzetten als ze daartoe vanuit en Haag de opdracht krijgt. Burgemeester F. IJsselmuiden van dam-Volendam heeft de politie verboden mee te werken aan itzetting. Maar volgens het politiekorps heeft een burgemees- irin dit soort zaken geen enkele bevoegdheid. Die ligt bij de aatssecretaris van justitie. Dat zeggen woordvoerders van de jlitie en het ministerie van binnenlandse zaken. IJsselmuiden ?seft dat hij met het uitvaardigen van een verbod op uitzetting in Latoya buiten zijn bevoegdheid is getreden. „Dat heb ik iet opzet gedaan om een duidelijk signaal af te geven." troomstoring teistert Nederland 1 .versum Overbelasting in het uitzendcentrum bij het Neder- nds Omroepproduktie Bedrijf (NOB) in Hilversum heeft van- htend korte tijd voor problemen gezorgd bij Nederland 1. Er itstond een ernstige elektriciteitsstoring, waarbij brandgevaar eigde. De storing begon even na half zeven waardoor Neder- nd 1 tussen zeven uur en half acht geen geluid had. Hierdoor in het NOS Journaal van zeven uur niet worden uitgezonden, n half 8 kwam Nederland 1 weer terug in de lucht met het urnaal en een deel van KRO's Ontbijt tv. Deze uitzending ;rd rond tien over half acht gestaakt, omdat het beeld uitviel, in half uur later kon de KRO haar ontbijtprogramma weer her- «en beleid voor tippelende jongens sterdam Tippelende jongens en de mensen die zich om hen kommeren, worden in Amsterdam te veel aan hun lot overge- en. Dat stelde directeur I. Kelderman van de Stichting Street imer Work (SSW) gisteravond op een symposium. Hij vindt ttijd voor erkenning van de jongensprostitutie in de stad. De IV heeft volgens hem contact met zo'n 240 jongens die zich straat prostitueren en daarbij veel risico's lopen. Ze zijn vaak kloos, gebruiken verschillende soorten drugs en hebben fi- inciële problemen. Meer dan de helft van hen is illegaal in Ne- rland. ebsite van Den Haag gekraakt ihaag Eén of meerdere hackers hebben dinsdagavond kans tien de website van de gemeente Den Haag te kraken. De ckers zijn niet doorgedrongen tot het gemeentelijk netwerk, meldt een woordvoerder opgelucht. De gemeente heeft aan- le gedaan bij de politie. De hackers hebben uitsluitend de mepage van de stad weten te bewerken. Ze plaatsten de arschuwende tekst "Wel, there ya go, the evidence that Den should truly work on it's security This site had been icked bij The Millenniumbugz De tekst is er inmiddels jehaald. uderen als eetpiraten megen Een gezelschap van veertien oudere mensen heeft za- dagavond in een restaurant in Nijmegen gedineerd zonder te talen. Het gezelschap, dat een feestje vierde, bleek aan het id van de avond geen geld bij zich te hebben. De restaurant- uder had zoveel vertrouwen in de oudere gasten dat hij er- te akkoord ging dat zij de rekening maandag zouden voldoen, lar gisteren was nog steeds niemand komen opdagen. De Nij- igenaar heeft aangifte van flessentrekkerij gedaan bij de poli- luchtelingen ingezet bij restauratie oskanaal/groningenAsielzoekers in de provincie Groningen in monumenten restaureren. In aanmerking komen histori- le bouwwerken die wegens geldgebrek dreigen te verpaupe- De directies van de asielzoekerscentra in Winschoten en isselkanaal zijn dat met het provinciebestuur van Groningen diverse gemeentebesturen overeengekomen. Als eerste is het eekhistorisch Centrum in Stadskanaal aan de beurt. Alleen commerciële eigenaren van gebouwen kunnen een beroep en op de hulp van asielzoekers bij de restauratie. Er worden een vluchtelingen ingezet die al twee of drie jaar in Neder- id zijn. Het Groningse college van gedeputeerde staten pleit Ivoor inzet van asielzoekers in de weg- en waterbouw en de zorgende sector. IAAG ROBBERT MINKHORST WD - grootste partij in de Hollandse staten en in de isitie - heeft gisteren scher- ritiek geuit op het college gedeputeerde staten. Dat is icht en te onervaren, zei ieleider C. Aptroot in de idering van provinciale n. itroot reageerde ook zuur afwijzing van de coalitie- jen om een college te vor- met meer dan de huidige partijen. „Ze zijn bezig met ïelf, met de rug naar de an- gekeerd", oordeelde hij. is niet de manier om uit de co-crisis te komen. „Een me en arrogante houding", I Aptroot daarom, lalitiepartijen PvdA, CDA, nLinks en SGP/RPF/GPV m de verwijten naast zich De benoeming van M. Ier (PvdA) en L. van der Sar i) als opvolgers voor de af- den gedeputeerden Wolf eijkoop kwam dan ook niet vaar. De twee nemen ook ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diei assen gpdmodder eten. Door een toevallige voorbijganger als hun opa aan te spreken konden zij uiteinde lijk aan hun belagers ontkomen. Er is proces-verbaal tegen de kinderen opge maakt. De kinderen jonger dan 12 jaar, die niet strafrechtelijk kunnen worden vervolgd, zullen in elk geval wel civielrechtelijk aansprakelijk wor den gesteld. Dat betekent dat hun ouders voor de schade moeten opdraaien. Politiewoordvoerder Hallink, geschrokken van de leeftijd van de verdachten, vindt de aandui ding 'jeugdbende' of 'kinderbende' eigenlijk een groot woord: „Ik spreek liever van een groep jon geren die kleine misdrijven heeft gepleegd. De delicten waren vooral op stoer- en grootdoenerij gebaseerd. Gedeeltelijk kwamen hun daden uit verveling voort." STEVENHAGEN De politie van Assen heeft met het oprollen van een kinderbende ongeveer 200 misdrijven opge lost die in de zomermaanden in Assen en Rolde hebben plaatsgevonden. Het gaat om elf kinde ren in de leeftijd van zeven tot veertien jaar (acht jongens en drie meisjes), die zich vooral bezig hielden met vernielingen, winkeldiefstallen, in braken en mishandelingen. Alle groepsleden wo nen in Assen-Oost. De politie werd door twee meisjes van negen en dertien jaar op het spoor gebracht van de jeugdige delinquenten. De meisjes deden in sep tember aangifte van mishandeling. Ze waren zonder aanleiding door leden van de groep vast gehouden en in een sloot gegooid. Eén van de meisjes moest door de modder rollen en zelfs klATOUÊl!^ J>£ PIT NIET MLT r SIMPSWEM 2JN tï- al vikistens tiwee SfEm^HEJLWiWR&eN <q aweesr... hoofddorp anp De Amerikaanse stroomgigant Reliant Energy vestigt zijn eer ste Europese handelskantoor in Hoofddorp. Het bedrijf gaat van daaruit elektriciteit verhande len naar heel Europa. In eerste instantie richt Reliant zich op grote zakelijke klanten, die door de liberalisering van de stroom- markt kunnen kiezen van wie zij hun elektriciteit kopen. Begin dit jaar kocht Reliant het Noord-Hollandse elektrici teitsbedrijf UNA voor bijna 5 miljard gulden. Vanuit Neder land wil de Amerikaanse onder neming verder Europa in. Het eerstevolgende kantoor wordt in het Duitse Frankfurt ge opend. Vooralsnog gaan bij de Nederlandse vestiging veertig mensen aan de slag. Dat aantal moet uitgroeien tot meer dan honderd. Belangstelling voor onderwijs loopt verder terug den haag anp Van de mensen die onlangs zijn afgestudeerd aan de le rarenopleidingen, heeft minder dan veertig procent een baan in het onderwijs. Ondanks het tekort aan leraren in het voortgezet onderwijs is de belangstelling om voor de klas te staan verminderd. met drie jaar toe. Zo is bijna de helft van het personeel (45 pro cent) ouder dan 45 jaar. Een stijging van de personeelskos ten is hiervan het gevolg. Meer dan vroeger wijken mensen die zijn afgestudeerd aan opleidingen die zich op de ze sector richten, uit naar het bedrijfsleven, ook wel omschre ven als 'de markt'. Die betaalt beter. De verschillen bij het be gin van een loopbaan kunnen Dat blijkt uit het rapport 'Tus sen overschot en tekort'. Daarin onderzoekt het Sociaal en Cul tureel Planbureau (SCP) de aansluiting tussen onderwijs en werk in de 'quartaire sector'. Die omvat de overheid, het on derwijs en de gezondheids- en welzijnszorg. Het SCP stelt vast dat die sector vergrijst. In tien jaar nam de gemiddelde leeftijd oplopen tot twintig procent. Toch zijn mensen met een baan op de markt minder tevre den met de inhoud van hun werk. Vrouwen kiezen vaker voor een functie bij de overheid, in het onderwijs of in de zorg dan mannen. Zeven van de tien ho ger opgeleide vrouwen heeft een baan in deze sector. Ook is daar sprake van een vrouwen overschot: het percentage is in middels opgelopen tot zestig, blijkt uit het onderzoek van het SCP. Het percentage deeltijd werkers (vijftig procent) hangt daarmee nauw samen. Bij over heid, onderwijs en zorg is de achterstand in beloning van vrouwen ten opzichte van man nen echter minder dan in de marktsector. Hetzelfde geldt voor de achterstand van deel tijdwerkers op mensen met een volledige werkweek. Scholieren met interesse voor een baan bij overheid, onder wijs en zorg zijn minder uit op het grote geld of carrièremoge lijkheden. Ze hebben hun be langstelling vaak van niemand vreemd. De interesse om in on derwijs of zorg te gaan werken wordt volgens het SCP-rapport van ouders op kinderen overge- Dortmund onneembaar voor Feyenoord fans mme en arrogante houding de taken over van hun voorgan gers. „Daardoor blijft de on evenwichtige portefeuilleverde ling", aldus Aptroot. „Juist met de kennis van het rapport van de commissie Van Dijk is het onverstandig de portefeuille personeel en organisatie en de portefeuille financiën in han den te geven van één gedepu teerde." Van Dijk, die de Cete- co-affaire onderzocht, stelde voor die verantwoordelijkheden duidelijk te scheiden. Aptroot ging door: „In de si tuatie waarin wij ons bevinden is het ook bijzonder onverstan dig de financiën in handen te laten van een bestuurder die zelf erkent er geen verstand van te hebben en geen affiniteit voor te hebben." Bij haar be noeming in september gaf L. Huizer toe dat financiën voor haar nieuw waren. „In de hui dige omstandigheden waren er naar veler mening zwaardere kandidaten nodig en mogelijk, zelfs als je alleen rond zou kij ken in de coalitie." DORTMUND GPD Nederlandse auto's die bij de grens wor den gecontroleerd met zicht op strenge mannen met mitrailleurs. Elke trein wordt aan een inspectie onderworpen. En een massa aan politiemensen in de stad zelf: de groene busjes zijn op elke strate gische plek waar te nemen. Dortmund had gisteren de grootste politie-inzet ooit voor een voetbalwedstrijd op de been ge bracht om rellen tijdens Borussia-Feyen- oord te voorkomen. Een kat en muisspel zonder muis, want de gevreesde horde Feyenoordfans bleef uit Het is zoeken naar een speld in de hooi berg: Feyenoord-supporters in Dortmund. Voor het Westfalenstation zijn er eindelijk een paar te ontwaren. Een drietal loopt on opvallend rond, op zoek naar maten die ze normaliter bij elke uitwedstrijd tegenko men. „We hebben het nog nooit zo stil meegemaakt, tot nu toe hebben we nie mand herkend." Door de strenge grenscontroles en een massa politiemensen in Dortmund zelf is het vrijwel onmogelijk je als Feyenoordsup- porter te manifesteren. Per auto of met trein op weg naar Dortmund, het maakt niet uit. Alles wat met Nederland heeft te maken wordt de hele dag in de gaten ge houden. Twee douanebeambten voeren een man geboeid af uit de de trein in de eerste plaats die de trein op Duitse bodem aandoet: Emmerich. Elke Nederlandse au tomobilist moet zich aan een onderzoek la ten onderwerpen. „En op een afstandje staan dan jongens met een mitrailleur je aan te kijken," zegt een getuige. De sfeer in Dortmund is wat onwerkelijk. De foeilelijke stad is belegerd. De voorspel lingen in de Duitse pers dat het een vesting wordt ('Für Hooligans wird Dortmund zur Festung') is niets te veel gezegd. In de sta tionshal, op het stationsplein en naar blijkt overal ziet het groen, groen en nog eens groen. Groen van de Polizeibusjes en groen van de ook in deze kleur gestoken politie mensen te paard of per motor. Maar hoe zeer ook wordt gezocht naar luidruchtige fans uit Nederland. Ze zijn er niet. John, Walter en Joost uit Rotterdam blijken voor het stadion er in geslaagd de groot scheepse controles te ontlopen. „Maar we zijn nog niet in het stadion," beseft Walter. Want ook bij de entree wordt gecontroleerd aan de hand van het accent of er toch stie kem fans uit de Maasstad naar binnen glip pen. Voor de zekerheid gaan de fans sjaal tjes van Borussia kopen om minder op te vallen. Dankzij de hulp van een Duitse zakenrela tie is het drietal erin geslaagd aan kaartjes Rotterdam anpDe stoere conclusie lag overi gens niet echt voor de hand, ge zien het verloop van de debat ten. Want onduidelijk bleef wel ke visie de bewindslieden nu zo graag in de praktijk zouden wil len brengen, als ze er de instru menten voor kregen. Netelen bos dacht dinsdag nog aan 'in frastructurele megaprojecten'. Maar Pronk een dag later: „We moeten niet altijd sneller wil len". De keuze voor Marcel van Dam als moderator voor de laatste avond bleek bovendien de nekslag voor het ambitieuze plan om het over grote, meesle pende ideeën te hebben. De oud-staatssecretaris wilde bij iedere suggestie eerst en vooral horen hoe die moest worden uitgevoerd. Vaak bleek hij het antwoord ook al te hebben: „Ach dat lukt toch niet" of „Dat proberen we al sinds 1955". „Het gaat steeds over proces sen, kunnen we het nou niet eens over de culturele ambitie hebben?", riep Maarten Hajer, hoogleraar Bestuur en Beleid aan de Universiteit van Amster dam, nog net voor het einde. ..Dan zoeken we later wel uit hoe we het moeten verwezenlij- der Ploeg. ken." De bewindslieden Van der Ploeg, Netelenbos en Pronk wil len voortaan 'minder scharre len' in de ruimtelijke ordening. De komende Vijfde Nota Ruim telijke Ordening moet de ont wikkelingen strak sturen en hel dere lijnen schetsen voor de toekomstige inrichting van Ne derland. Dat is de belangrijkste uit komst van een serie debatten die de afgelopen weken in Rot terdam is gehouden op initia tief van staatssecretaris Van der Ploeg (Cultuur). In zijn slot woord op de vierde en laatste avond van de serie sloot Van der Ploeg zich aan bij een plei dooi dat zijn collega Netelen bos de avond ervoor hield voor grotere bevoegdheden van het Rijk. De overheid moet de autono mie in het domein van het ruimtelijke nationale beleid te- rugveroveren op lokale overhe den en private partijen, die grootse plannen al bij voorbaat frustreren vanuit kleingeestig eigenbelang. „Het moet maar eens uit zijn met het kool-, geit en polderbeleid", aldus Van zouden worden. Volgens R. Leemans van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) zijn wereldwijd echter veel bewijzen dat de na tuur nu al verandert. Gletsjers trekken zich terug, in de bergen komt de vegetatiegrens steeds hoger te liggen en de plaatsen waar bepaalde insecten voorko men veranderen door de hoge re temperatuur. Op het noorde lijk halfrond duurt het groeisei zoen tien dagen langer dan vroeger. Sinds 1850 is de temperatuur wereldwijd met 0,7 graden Cel sius gestegen, waarvan 0,3 gra den in de jaren negentig. Als de stijging boven de 3 graden komt, zullen zich een aantal ca tastrofale, onomkeerbare effec ten voordoen. den haag anp De natuur verandert veel snel ler door veranderingen in het klimaat dan enkele jaren gele den nog werd aangenomen. Het signaal dat menselijk ge drag van invloed is op het ldi- maat wordt steeds sterker, con cluderen wetenschappers van het Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC). Twee Nederlandse klimaatspecialis ten die betrokken zijn bij het IPCC maakten de conclusies gisteren in de Tweede Kamer bekend tijdens een rondetafel gesprek over de Klimaatnota van minister Pronk (Milieu). Vier jaar geleden was de ver wachting dat veranderingen in het klimaat pas over vijftig tot honderd jaar echt zichtbaar De Duitse autoriteiten waren op alles voorbereid bij de wedstrijd Borussia Dortmund-Feyenoord. Vrijwel alle Nederlandse auto's, zoals hier op de A3 tussen Arnhem en Oberhausen, werden aan een strenge controle onderworpen. foto dpa roland scheidemann te komen. Bang voor maatregelen zeggen ze niet te zijn. Het intrekken van hun sei zoenkaart als dwangmiddel maakt geen in druk. „We hebben al de Duitse televisie te woord gestaan en zijn dus te zien. Maar wie bewijst dat we in het stadion zijn geweest," stelt Walter. Ze zien er redelijk netjes uit, niet het type hooligan. Wel doorzocht de politie hun au to uitvoerig bij de grens, maar zonder re sultaat. John: „De kaartjes hebben ze niet gezien." Hoe ze het aanpakken mocht Feyenoord scoren weten ze nog niet. 'Ge dempt juichen', denkt Walter. Tijdens de wedstrijd is toch een klein 'Feyenoordvak' gecreëerd. Zo'n vijftig fans zijn door de Duitsers betrapt maar mogen toch op deze voor hen speciaal gereserveerde plek aan de korte zijde plaats nemen. Slechts bij vlagen wordt Feyenoord toege juicht. Te maken met de kleine aanhang en het geringe aantal kansen dat wordt gecre- eerd. „Het enige positieve zijn de grote gla zen hier," sombert Arno in zijn halve liter bier turend. Maar dan gebeurt het, Van Vossen heeft een van zijn onnavolgbare ac ties en scoort. 'Hand in hand kameraden' klinkt het opeens. En met 'Jetzt geht los' wordt het Duitse publiek geprovoceerd. De supporters zijn toch niet helemaal voor niks gekomen. voor het laatste sportniet Direct na uw persoonlijke VoiceMail-bcriehtcn 1 actuele sportnieuws. Maar ook het laats' leukste Er-op-uit!-tips bijvoorbeeld. Bel uw gratis VoiceMail 0842-333.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5