Ben* vrij Astmafonds veegt de vloer aan met medicijnenplan met dubbel beltegoed Binnenland Zijderveld: over Peper Jorritsma pleit voor langere werkweek verhalen pure roddel Prinselijke kus Ooit was Willem van Oranje ™:en kansloze asielzoeker' )e burgemeester van Hulst neemt roze toiletpotten Marcel van Dam nam bijna ontslag wegens zachte aanpak prins Bernhard ANP Algemeen Nederlands Persbure Al 2 'Borstimplantaten ongevaarlijk' oen haag Siliconen borstimplantaten zijn niet schadelijk voor de gezondheid. Weliswaar lekken de implantaten regelmatig na de operatie en treden er verschrompelingen op, maar de silico nen veroorzaken geen auto-immuunziekten of kanker. Dat staat in een rapport van de Gezondheidsraad. In de jaren tachtig ver schenen de eerste berichten over een mogelijk verband tussen de implantaten en auto-immuunziekten. Amerika besloot in 1992 het gebruik ervan aan banden te leggen. In Nederland werd op verzoek van minister Borst een onderzoek ingesteld. Dat is nu afgerond. Zwarte Weduwe van internet gehaald arnhem De website van de Zwarte Weduwe (de weduwe van de NSB-voorman Rost van Tonningen) is van internet gehaald. Ze had haar boek 'Op zoek naar mijn huwelijksring' via Tripod-Ly- cos op het net te koop aangeboden. Na zes dagen heeft Lycos de internetsite verwijderd. Het boek werd in 1992 door de rech ter verboden, omdat het discriminerend is en voor joden bele digende passages bevat. De weduwe had meer boeken over de Tweede Wereldoorlog in de aanbieding. Ook gaf ze op de inter netpagina haar visie op diverse kabinetsplannen onder het kop je 'Blunders'. CDA heeft eigen spoorplan den haag Het CDA heeft een alternatief voor het goederenver voer door Nederland gepresenteerd. Vandaag debatteert de Ka mer over de noord- en zuidtak van de Betuwelijn. Volgens het CDA zou Nederland er meer bij gebaat zijn als er tussen Breda- Utrecht-Almere, parallel aan de A27, een nieuwe goederens poorlijn komt te liggen. Dit maakt de noord- en zuidtak van de Betuwespoorlijn overbodig. De nieuwe lijn, door het CDA 'Del- talijn' gedoopt, lost volgens de partij veel problemen in één keer op. Het brengt de havens Amsterdam, Rotterdam, Vlissingen en Antwerpen met elkaar in verbinding. Het zou ook de havens poorlijn 11, tussen Rotterdam en Antwerpen, overbodig maken. Bemoeienis verzekeraars 'onaanvaardbaar' Besteding Milieugeld onduidelijk den haag anp Een van de grootste patiëntenorganisaties in Nederland, het Astmafonds, veegt de vloer aan met het medicijnen plan. Dat werd deze week gepresenteerd door een com missie onder leiding van oud-minister van sociale zaken Bert de Vries. Het Astmafonds noemt het advies van de commissie om niet de overheid maar de verzekeraars het te vergoeden medicijnenpakket te laten bepalen 'on aanvaardbaar'. leusden hans leber Het Astmafonds kondigt aan samen met andere patiëntenor ganisaties alles in het werk te stellen het plan-De Vries van tafel te krijgen. Het fonds heeft drie hoofdbezwaren. Patiënten en behandelaars worden niet betrokken bij de samenstelling van het (zeer beperkte) pakket aan medicijnen. Bovendien zul len chronische patiënten ern stig in de knel komen als de plannen doorgaan. Tenslotte vindt het fonds de plannen 'ris kant' voor gebruikers van speci fieke 'inhalators'. Zij zouden volgens het fonds in de toe komst verstoken blijven van de ze apparatuur. De commissie-De Vries ont vouwde begin deze week haar plannen om de stijging van de medicijnkosten een halt toe te roepen. De commissie wil dat verzekeraars voor iedere aan doening één medicijn beschik baar stellen dat vergoed wordt. Als de patiënt een ander medi cijn wil, moet hij dat via een be roepsprocedure afdwingen. Het Astmafonds noemt deze regeling een 'groot uitgevallen schaamlapje'. Ze zal leiden tot een stroom aan beroepszaken, terwijl een dergelijke procedure alleen voor noodgevallen be stemd dient te zijn. „Anders deugt de regeling immers niet," aldus het Astmafonds. Volgens het fonds zijn chro nisch zieken zelf niet in staat deze procedures aan te gaan. Door hun onwetendheid met de materie, hun ontzag voor de verzekeraar (vooral bij oudere patiënten) en door hun veelal slechte fysieke conditie, begin nen ze niet aan een zware en dure procedure tegen de goed betaalde advocaten van de ver zekeraar. ,,Je kunt je sowieso af vragen of de verzekeraar wel geschikt is om voor de belan gen van de patiënt op te ko men," aldus een woordvoerster van het Astmafonds. Het fonds wijst er verder op dat het overstappen naar een andere verzekeraar, zoals de commissie-De Vries als moge lijkheid voorstelt, voor zieken geen alternatief is. „Wel voor gezonde mensen van 25 jaar, want die wil iedere verzekeraar wel binnenhalen." Het is onduidelijk of energie bedrijven de mileutoeslag wel goed gebruiken. Sinds 1997 betalen huishoudens die toe slag voor het gebruik van gas en elektriciteit. De Rekenka mer vindt dat de energiebe drijven onvoldoende verant woording afleggen over het gebruik van dat geld. Eind 1997 hadden de be drijven bijna 300 miljoen gul den geïnd aan toeslagen. Zij moeten dat geld gebruiken om milieubewust energiege bruik te bevorderen. Ze kun nen bijvoorbeeld subsidies geven aan mensen die dubbel glas aanschaffen of een hoog rendementsketel kopen. Die maatregelen moeten ervoor zorgen dat er minder broei kasgassen in de lucht terecht komen. Minister Jorritsma van Eco nomische Zaken is verant woordelijk voor de regeling. Maar het ontbreekt haar aan informatie, schrijft de Reken kamer in het rapport dat van daag is gepresenteerd. Jorrits ma kan dus niet duidelijk maken of de energiebedrijven het MAP-geld (Milieu Actie Plan) rechtmatig hebben be steed. Belanghebbenden zo als de Consumentenbond, milieuorganisaties en MKB- Nederland kunnen evenmin controleren of het Milieu Ac tie Plan werkt. Jorritsma heeft de Rekenkamer toegezegd dat zij de bedrijven om een bete re verslaglegging zal vragen. den haag anp )tterdam anp (a! Aan de dijk gezette oud-mede- verkers, die jaren na dato nog en appeltje met ex-burge- oeester Peper te schillen heb- len en roddels de wereld ift *?lpen." Dat zegt prof. dr. Zij- irveld, hoogleraar algemene J1" ociologie aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam over de raudeaffaire' in Rotterdam. Hij deed begin jaren negentig nderzoek naar het debacle van e mislukte viering van het 650- irige bestaan van de stad. De Rotterdammers betaalden ruim 12 miljoen gulden voor het feest waarvan een deel vroegtij dig moest worden stopgezet wegens geringe belangstelling. Peper had volgens Zijderveld de organisatie van dat feest nooit op zich moeten nemen. Een voudigweg omdat hij daarin niet goed is. „Ik heb toentertijd natuurlijk ook onderzoek ge daan naar eventuele malversa ties. Ik heb werkelijk niets ge vonden dat wees op onrecht matigheden met de 12 miljoen gulden." laa )olRNHEM. oesje is zo boos over de instel- van een avondklok voor in woners van het tijdelijke asiel- Dekerscentrum in Eist, dat het orp gisteren is volgeplakt met Jss [keurende teksten. De affiche- ereniging vindt het belachelijk ne at de zeshonderd asielzoekers jjte iraks vanaf half twaalf binnen loeten zitten om de plaatselij- ondernemingsvereniging ge grist te stellen. Dus nu hangt Eist vol met iksten als: 'Volgens mij zijn het ooral Nederlanders die aan- assingsproblemen hebben', )e burgemeester van Hulst heeft een offici- ¥1/ el persbericht verspreid: hij en zijn echt- enote nemen roze wc-potten. En de raam- ozijnen aan de achterkant van hun huis enl orden wit geschilderd. Burgemeester A. Kessen heeft het gehad Jjnfiet de pers. Die heeft te veel belangstelling )O.0 oor wat hij aan zijn woning verandert. De uldi elangstelling van de pers werd gewekt nsi oordat een vertrouwelijk plan uitlekte, n de aarin stond dat de burgemeesterswoning 'Eens was Willem van Oranje een kansloze asielzoeker', 'Ar me man, hij had maar één me ning en daar heeft ie z'n hele le ven mee gedaan', 'Je zult toch net die laatste druppel zijn- '.„Wat is dat toch de laatste tijd over asielzoekers?" zegt 'Loesje' in een reactie op de plannen van Eist. „Het lijkt wel alsof die mensen al op het moment van binnenkomst in Nederland het stempel crimineel en onrust stoker 'opgedrukt krijgen. Het gaat over vluchtelingen. Waar om lijkt het wel alsof dat steeds vaker vergeten mag worden?" den haag Prins Claus verwelkomt Christina Rau bij Paleis Noordeinde. Zij brengt samen met haar man Johannes Rau, president van de Bondsre publiek Duitsland, op uitnodiging van koningin Beatrix een officieel bezoek aan Nederland. foto capital photos Minister Jorritsma van Econo mische Zaken vindt zichzelf niet suffig. De Kamer verwijt- haar dat ze te weinig initiatie ven neemt. Ook kijkt ze te wei nig over de schutting naar an dere ministeries. Daarmee is een verkeerd beeld van haar ge schetst, zei Jorritsma gisteren in Tweede Kamer. De minister denkt dat de ver wijten meer te maken hebben met de beeldvorming over haar persoon dan met de inhoud van haar beleid. Wel gaf de be windsvrouw toe, dat zij had moeten wennen aan de over stap van het ministerie van Ver keer en Waterstaat naar Econo mische Zaken. Ze zei het in middels 'geweldig' te vinden om zich over de volle breedte bezig te houden met economie. Jorritsma zei dit tijdens de behandeling van de begroting van haar departement. Ze gaf in een urenlang betoog haar visie op tal van beleidsterreinen, zo als arbeidsmarkt, onderwijs, kennis, energievoorziening en concurrentiekracht. Enkele punten daaruit: Ze wil dat alle subsidies voor kinderopvang rechtstreeks bij de ouders terechtkomen. Dan kunnen die zelf kiezen waar ze hun kinderen plaatsen. Ze zei dit in reactie op het pleidooi van WD-Kamerlid Blok om een einde te maken aan oneerlijke concurrentie bij kinderopvang. Nu bepaalt de gemeente welke kinderopvangplaatsen subsidie krijgen. Vaak biedt de gemeente hen ook goedkope huisvesting aan. „Ondernemers in de kin deropvang lopen tegen muren aan", aldus Blok. Ze wil mensen langer dan veertig uur per week willen werken niets in de weg leggen. Bepaalde sectoren lenen zich daar goed voor, vindt ze. Ze ziet het als één van de oplossingen voor de knelpunten op de ar beidsmarkt. De Nederlandse werknemer werkt zo'n 1350 uur per jaar, aldus Jorritsma. Dat is veel minder dan de Duitse (1500 uur) of de Engelsen (1700 uur). Overigens vindt de be windsvrouw het nog belangrij ker dat oudere werknemers lan ger aan de slag blijven en dat meer vrouwen gaan werken. Ze overweegt om gemeenten te dwingen lokaties voor wind molens te scheppen. Niemand wil ze hebben en vaak gaan aan de bouw eindeloze procedures vooraf, aldus Jorritsma. In de toekomst moet tien procent van de elektriciteit op milieu vriendelijke wijze worden opge wekt. Als voorbereiding daarop moet volgend jaar moet voor ongeveer 2000 megawatt aan vermogen zijn opgesteld. Er is nu pas 400 megawatt. De Kamer gaf Jorritsma in een motie de opdracht iets te doen om de macht van de project ontwikkelaars te breken. Hun speculatie met grond leidt tot hoge prijzen voor de nieuw bouwhuizen op de Vinex-loca- ties. Uit een rapport van het onderzoeksbureau Berenschot blijkt dat van concurrentie tus sen bouwondernemingen bin nen een bepaald woongebied niets of weinig terecht komt. Daarvan wordt de woonconsu ment de dupe. Jorritsma weet nog niet hoe ze „handen en voeten moet ge ven" aan de motie, maar zei dat te zullen onderzoeken. voor dertig mille wordt beveiligd. Kort hierop zou de burgemeester tegen voorzitter F. de Vries van de partij Progres sief Hulst hebben gezegd: „Man, als ik een pistool had, schoot ik je kapot". Volgens De Vries verdacht Kessen zijn partij van het lekken. Via zijn advocaat bood Kessen ver volgens zijn excuses aan. Hij wilde aan de hele zaak geen woorden meer vuil maken. Maar een artikel in de Provinciale Zeeuw se Courant van gisteren is hém blijkbaar in het verkeerde keelgat geschoten. Dat ging over de vervanging van dubbel glas door gewapend glas in de burgemeesterswo ning. „In het belang van openheid en openbaarheid" kondigde hij daarom giste ren in een persbericht enkele van zijn plan nen aan. Ook deelde hij mee de kosten van de veranderingen zelf te betalen. „In de toekomst zult u steeds van verdere veran deringen aan en binnen het woonhuis van de burgemeester op de hoogte worden ge steld", beloofde hij de media. den haag gpd Ben' maakt mobiel bellen dubbel makkelijk. Met een PrePaid pakket met dubbel beltegoed: f 100,-. Deze aktie loopt tot en met 21 november 1999. Het Ben' vrij pakket is incl. de Siemens C25. Bovendien bel je vanaf f 0,25 per minuut. Vraag in de winkel naar. de actievoorwaarden. Bel Ben": 0800-7111 of kijk op internet: www.ben.nl. Ben* vrij (PrePaid) f 1,- per minuut f 1,40 per minuut (piekuren) en f 0,25 per minuut (daluren) Ben' is verkrijgbaar bij: BCC BelCompany Ben van Dijk Electropoint Combi foto De Block Filmpost Flandria Foka Foto Klein Incar Quality Centres Info Europa foto It's Kijkshop Kinorama Kral Foto Let's talk Mega Elshout Megapool Mikro Electro Office Centre Phones More Polectro Plaza Radio Modern Ritel Electronics Scheer Foppen Staffhorst Steenweg Duiker Speet Super Photo Morfelecom Talens Foto.» Telecom Today Telemasters Telepact Telepoint The Phonehouse WWW.GSM.NL En bij 700 andere verkooppunten in de Randstad en in Brabant. Marcel van Dam heeft in 1976 als staatssecretaris van volks huisvesting zijn ontslag inge diend. Hij deed dat omdat het kabinet weigerde prins Bern hard strafrechtelijk te laten vervolgen voor zijn rol in de Lockheed-affaire. Pas na een persoonlijk huisbezoek van premier Joop den Uyl trok Van Dam zijn ontslagaanvraag weer in. Die overtuigde hem ervan dat zijn ontslag onbe heersbare gevolgen zou heb ben en mogelijk zelfs kon lei den tot een constitutionele crisis. In De verbeelding aan de macht. Het kabinet-Den Uyl 1973-1977 laten de journalist Willem Breedveld (van Trouw) en de politicoloog Peter Bootsma de bewindslieden aan het woord die toen over het lot van prins Bernhard moesten beschikken. De prins had zich volgens een onderzoek van de commissie- Donner „toegankelijk getoond voor onoorbare verlangens en aanbiedingen". Bernhard zou voor vliegtuigfabrikant Lock heed, in ruil voor geld, bij het kabinet hebben aangedrongen op de aanschaf van de Orion als patrouillevliegtuig voor de Ko ninklijke Marine. De commissie-Donner baseer de zich onder meer op een brief van Bernhard aan een Lock heed-functionaris. Daarin stond dat het „after a hell of a lot of pushing and pulling" nu toch was gelukt de order voor Lockheed rond te krijgen. Ver der was aan het licht gekomen dat Lockheed een bedrag van 100.000 dollar had overgemaakt aan ene Victor Baarn. Vermoed werd dat dat Prins Bernhard was. De prins woonde in de ge meente Baarn (Soestdijk) en "Victor' wordt is een luchtvaart term voor een baken dat de vlieger naar zijn bestemming leidt. Voor Van Dam was het onaan vaardbaar dat het kabinet geen strafvervolging wilde laten in stellen omdat dit mogelijk zou leiden tot het aftreden van ko ningin Juliana. „Ik heb tegen Den Uyl gezegd: ik vind dit zó bezopen. Als de directeur van de Rijksgebouwendienst het zelfde zou flikken, zou hij niet alleen meteen ontslagen wor den maar ook de gevangenis in gaan. Bernhard had vervolgd moeten worden", aldus Van Dam in het boek. Na Van Dams ontslagaanvraag kwam Den Uyl bij hem thuis. Hij haalde hem over aan te blij ven. „Je hebt moreel volkomen gelijk. Maar het gevolg van je actie zal zijn dat er grotere mo rele schade wordt toegebracht. Want dan verzeilen we in Ne derland in een gevecht dat de emoties zo hoog zal doen oplo pen dat er van gewone politiek geen sprake meer zal zijn", zei Den Uyl bij die gelegenheid volgens Van Dam. Oud-minister van defensie Henk Vredeling vertelt in het boek dat Bernhard hem soms rechtstreeks benaderde om voor een bepaald vliegtuig te kiezen. Niet alleen Lockheed, CPA 5001 Multimedia PC Intel' Pentium' III processor 500 Mhz Minitower 64 MB 100 MHz geheugen 15.2 GBIBM harddisk Ultra DMA 66 32 MB ATI Rage Fury, Expert 2000, VGA kaart 40 speed CD-ROM Yamaha 3D KI geluidskaart 3,5' diskdrive Windows 98 second edition INU Norton Anti Virus software PS 2 muis 1 jaar garantie aan huis incl 15' Philips moni- et 3 jaar garantie aan huis H«i Initl Insido logo m Pmtmm w gtfCfKtrtetdf IwvWsmeikni «au Intel toipoia'iori BEL VOOR VESTIGINGEN GRATIS 0800-042 S OF ZIE GOUDEN GIDS. maar ook vliegtuigfabrikant Northrop zou zich van de dien sten van de prins hebben verze kerd. Zo werd Vredeling door Bernhard ooit op paleis Soest dijk ontboden. „Daar trof ik de grote baas van Northrop, Jones. Die wilde een vliegtuig verko pen. Ik dacht nog: wat moet ik daar nou mee, die Bernhard is ook hartstikke gek dat hij me hier met die vent neerzet." Later ondernam de prins een nieuwe poging, nu voor Lock heed. „Hij heeft me rond 1974 ook gebeld dat ik die Orion moest bestellen. Ik dacht: 'Zak, bemoei je met je eigen zaken', want ik heb hem altijd een zak gevonden, die Bernhard", aldus Vredeling. Het kabinet besloot uiteindelijk als strafmaatregel prins Bern hard eervol te ontslaan uit al zijn militaire functies. Hem werd tevens verzocht geen uni form meer te dragen. Een echt verbod daarop was te denigre rend en beledigend, vertelt oud-minister van justitie Van Agt. Op het moment dat Den Uyl die maatregelen bekend maakte was Vredeling, op verzoek van de premier, bij de bevelhebbers van de krijgsmachtonderdelen. Den Uyl was bang dat die zich achter Bernhard zouden scha ren. „Dat risico was er inder daad wel degelijk", aldus Vre deling. „Ik heb die bevelheb bers naar die rede van loop la ten luisteren en meteen daarna vroeg ik ze of zo iemand het uniform van de krijgsmacht nog zou mogen dragen. Ik zei erbij dat ik zelf vond van niet. Ze zwegen, spraken me dus niet tegen en waren dus unaniem akkoord". Het 'uniformverbod' werd overigens in 1991 opgehe ven.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3