Paus moet in India leprapatiënt de hand schudden Geloof Samenleving Synagoge van Brielle wordt in ere hersteld Een verzoening van Jezusbeelden DONDERDAG 28 OKTOBER 1999 REDACTIE AAD RIETVELD, 071-5356 VANDAAG 28 De heiligen van 28 oktober zijn Simon de IJve raar en Judas Thaddeus, twee apostelen waar van betrekkelijk weinig bekend is. Judas (niet de verrader Judas Iskariot) stelt Jezus één vraag: waarom openbaart U zich aan ons en niet aan de wereld? Jezus antwoordt: „Indien iemand mij liefheeft zal hij mijn woord bewaren." Van Simon wordt wel eens gezegd dat hij een zeloot was. Zeloten zouden in de eerste eeuw mili tante vrijheidsstrijder zijn geweest. Maar er is weinig be wijs voor Simons lidmaatschap. Na de ontvangenis van de Heilige Geest zijn Judas en Simon naar het buitenland ge gaan om het evangelie te verkondigen. Na omzwervingen in Egypte en Mesopotamië werden beide mannen in Per- zië om het leven gebracht. Weer kandelaars gestolen in Groenlo groenloVoor de tweede keer binnen een maand zijn uit de katholieke Calixtuskerk in Groenlo kandelaars gestolen. Het gaat om twee bronzen kandelaars van meer dan honderd jaar oud, die per stuk ruim 1000 gulden waard zijn. Eind september werden al vier kandelaars ontvreemd. Na de eerste diefstal be stelde het kerkbestuur een elektronische beveiliging. „Helaas is die nog niet geïnstalleerd. Het is diep triest. Tot enkele jaren ge leden was het een vanzelfsprekendheid dat de kerkdeuren dag en nacht open stonden. Tegenwoordig kim je ook op het platte land kennelijk niet meer zonder beveiligings", aldus een mede werker van de kerk. Hulpbisschop De Jong krijgt eigen staf roermond Hulpbisschop De Jong van Roermond krijgt zondag een nieuwe bisschopsstaf. De deels vergulde staf is een cadeau van het kerkbestuur van de Sint Servaasparochie in Maastricht en museum De Schatkamer van Sint Servaas. Het is traditie dat bisschoppen een eigen staf hebben. Maar De Jong moest zich tot nu toe behelpen met een oude staf van een van de overleden bisschoppen van Roermond. Bij zijn wijding in februari werd de hulpbisschop een nieuwe beloofd. De Jong ontvangt de staf tij dens de eucharistieviering in de Sint Servaasbasiliek. Patriarch ontsteekt kaarsen Boekarest Oecumenisch patriarch Bartholomeus I ontsteekt de kaarsen bij het begin van een mis in de open lucht in Boekarest. De mis werd gisteren gehouden ter ere van Sint Dimitri Bassa- rabov, de beschermheilige van de Roemeense hoofdstad. Dui zenden gelovigen stonden uren in de rij om de relieken van de heilige Dimitri te kunnen aanraken, in de hoop op genezing of geluk. FOTO REUTERS Pausreis naar Irak uitgesteld Vaticaanstad De reis van paus Johannes Paulus II naar Irak wordt uitgesteld tot begin volgend jaar. De kerkleider kan het land niet voor eind januari 2000 bezoeken, heeft patriarch Ra- phaël Bidawid aan het Vaticaanse persbureau Fides verklaard. Eerder had Bidawid, hoofd van de Chaldese Kerk in Irak, gezegd dat de paus van 2 tot 5 december naar Irak zou gaan. De paus wil een bezoek brengen aan Ur, de geboorteplaats van Abra ham. haakse dissidenten hebben de kerkvorst opgeroepen niet naar Irak te gaan, zolang het land wordt bestuurd door 'een despoot met bloed aan zijn handen'. Ook de VS en Groot-Brit- tannië keuren de reis af. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Delft. J. Geene te Katwijk aan Zee. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nieuwdorp. A.J. Gunst te Benthuizen. Bedankt: voor Westzaan. J.J. Ta- Bedankt: voor Sliedrecht (Bethel- nis te Middelburg-Centrum. apeldoorn anp Paus Johannes Paulus II moet over twee weken bij zijn bezoek aan India een leprapatiënt de hand schudden. Dat heeft hij volgens de Indiase arts dr. Cor nelius Walter nog nooit gedaan. Met zo'n daad zou het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk een bijdrage leveren aan het doorbreken van het sociale iso lement van deze mensen. Walter, hoofd van Leprazen ding in Zuid-Azië, noemt als voorbeeld van dat isolement het gedrag van een intelligent man, die 'bang' voor een lepra lijder was. Drie jaar geleden aarzelde de vorige president van India de leprawond op de arm van die man aan te raken, hoewel hij wist dat die ziekte door aanraking niet overdraag baar is. Sociale acceptatie is volgens dr. Walter het moeilijkste on derdeel van de strijd tegen le pra. De lakmoestest is of ie mand zijn dochter toestaat met een lepralijder te trouwen, zegt de arts, die ter gelegenheid van het 125-jarig jubileum van Le prazending ons land bezoekt. De ziekte laat verschillende sporen na, ook al is een patiënt genezen. Bij 15 tot 20 procent van de mensen die lepra heb ben gehad, zijn zenuwen be schadigd geraakt. Zij kunnen geen pijn, kou en hitte meer re gistreren. Ook worden handen, voeten en gezicht vaak mis vormd. Veel erger noemt Walter de sociale gevolgen. Lepralijders en oud-patiënten worden ge discrimineerd. De mensen zijn bang, omdat ze denken dat de ziekte niet kan worden genezen of dat die door aanraking wordt De kathedraal van het Heilig Hart in New Delhi wordt opgepoetst voor het bezoek van de paus. verspreid. Ook de gedachte dat alleen 'mooie', niet-gehandi- capte mensen meetellen, speelt een rol. Er zijn ook economische con- seqenties in een land met meer dan dertig miljoen officiële werklozen en ongeveer hon derd miljoen mensen die geen betaalde baan hebben. Het is voor mensen met een handicap bijna onbegonnen werk om in die situatie nog aan werk te ko men. Leprazending is daarom in vijf Indiase steden met eigen beroepsopleidingen begonnen. De laatste jaren wordt veel aandacht besteed aan sociaal- economische aspecten, zoals de bouw van eenvoudige huis jes, en aan bewustwording. In New Delhi is onlangs een mo dern ingericht medisch cen trum opgezet, dat via radio en tv voorlichting verzorgt. De be volking moet bevrijd worden van de vooroordelen, zodat er een eind komt aan de discrimi natie van leprapatiënten. De arts wijst ook op de psy chologische gevolgen. Hij her innert zich uit zijn jeugd dat een schooljongen zich aan een boom verhing, omdat hij dacht lepra te hebben. Een recent verhaal is dat van Krishna uit Nepal. Toen die op 14-jarige leeftijd lepra bleek te hebben, mocht hij niet meer thuisko men. Zelfs zijn moeder gooide met stenen naar hem. Ook op geestelijk vlak hebben lepralijders het moeilijk. Zij wil len erkenning als mens, maar krijgen die vaak niet. De Lepi zending is van mening dat die mensen niet op een of dere manier Gods liefde en ren, zij geen menswaardig staan hebben. „Wij proberen deze mensen het gezicht Christus te zien." Wereldwijd zijn er ongevi een miljoen geregistreerde Ie rapatiënten. Ondanks de strijding worden jaarlijks i dan 550.000 nieuwe patiër ontdekt. In 1982 werd de 'm drug therapy' (behandeling drie medicijnen) ontdekt, volgens de Wereldgezondhei organisatie WHO lepra tot kan genezen. Sindsdien zijnl na tien miljoen mensen zen, van wie negen miljoen India, het land waar lepra reweg het meest voorkomt. De ziekte is volgens de Wi geëlimineerd als van de bet king minder dan 1 op 10.1 mensen de ziekte heeft. Int waar bijna een miljard men wonen, zou volgens die no na uitroeiing van de ziekte altijd 100.000 leprapatiën kunnen tellen. Leprazend wil de ziekte en de gevolgen van echter totaal uitbarut Maar dat is een taak van tientallen jaren, beseft Walte Leprazending begon in in India door het werk van Brit Wellesley Bailey, die om het lot van de uitgestote bekommerde. Inmiddels w de internationale Christel organisatie in meer dan dt landen. De organisatie heef zorg van meer 200.000 men op zich genomen. De totale groting bedraagt ruim 30 joen gulden. Leprazending derland werkt met een be ting van ruim een half mi gulden. vrag de s stuu Link het Wes sche mar als Duii Hui} haal prov sleet derz de min] mati derz in c aant keuz de teert rotterdam anp pen. De speciaal voor dit doel opgerichte Stichting Behoud Synagoge Brielle staat klaar voor overname. Ze moet daar voor echter eerst geld bijeen krijgen. De stichting wil de joodse ge bedsruimte restaureren en in ere herstellen. Het is de bedoe ling dat de synagoge zijn oude functie terugkrijgt. Een plek waar mensen samen nadenken over zichzelf en hun leven. Ook is er ruimte voor cultuur in de vorm van lezingen of een expo sitie. Voor de restauratie en in richting heeft de stichting zo'n 800.000 gulden nodig. Fondsen en geldschieters moeten dat be talen. Voorzitter Rietveld van de stichting verwacht dat de klus binnen tien jaar geklaard is. „Maar dat is zeer ruim gere kend." Als eerste wordt de Da vidsster weer op de daarvoor bestemde plek in het ronde raam aangebracht. Ook moet de zogenoemde Loelav, die nu in het Historisch Museum Den Briel staat, weer een plaatsje krijgen in de synagoge. De hou ten bundel met vruchten bevat kokertjes met daarin alle na men van de overleden leden van de Brielse joodse gemeen schap. Het lijkt een gewoon, oud pak huis, maar dat is het niet. Aan de Turfkade in Brielle staat een pand uit 1871 waar een aanne mer zijn cement- en houtvoor- raad stalt. Het in vervallen staat verkerende gebouw was eens een synagoge. Alleen de ge denksteen en een rond raam op de gevel tegen de nok herinne ren nog aan de belangrijke waarde die het pand vroeger voor de joodse gemeenschap had. In de synagoge aan de Turf kade kwam tot ruim een halve eeuw geleden de joodse ge meenschap op het eiland Voor- ne-Putten bijeen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het stil in de synagoge. Een groot deel van de joden van het ei land zijn toen afgevoerd naar concentratiekampen. Na de oorlog kwamen zij niet meer te rug. Het pand werd in 1947 ver kocht. Het interieur was kort en klein geslagen en de inboedel gestolen. Een katholieke pries ter kon tijdens de oorlog op het nippertje de Tora-rollen red den. De huidige eigenaar van het pand, een aannemer, wil de voormalige synagoge nu verko- BOEKBESPREKING Historicus Jacob Slavenburg wordt door sommigen afge schilderd als gnosticus, bij voorbeeld, vanwege zijn verta ling van het als gnostisch beti telde Thomas Evangelie. Ande ren zien in hem een 'new ager' omdat hij serieuze aandacht besteedt aan 'gechannelde' openbaringen uit deze eeuw, zoals de Cursus in Wonderen (Course in Miracles), waarin de Amerikaanse psychologe He len Schucman 'wijsheden van Jezus' doorgeeft. In zijn meest recente boek: De 'Logische' Je zus, probeert Slavenburg deze typeringen te ontkrachten. Hij doet dat door een grondige analyse te maken van allerlei soorten Jezusbeelden. Vervol gens werkt hij een synthese uit van ai die beelden, die hij de 'logische Jezus' noemt. In zijn epiloog schrijft Slaven burg. "De logische Jezus is geen theologische Jezus, geen bijbelse Jezus, geen gnostische Jezus, geen joodse Jezus, geen historische Jezus en geen Nieuwetijds-Jezus. En toch is hij dit dat alles ook. Maar on eindig veel meer. De logische Jezus vormt tevens de ver binding tussen de kerkelijke traditie, de bij belse Jezus, de apocriefe ge tuigen, de 'his torische' Jezus en de esoteri sche Jezus."Uiter aard is met zijn logische Jezus de kous niet af, zegt de schrijver ook zelf. In zijn poging vrijwel het hele spec trum aan oude en nieuwe vi sies omtrent Jezus te verzoe nen, kan hij toch niet ontko men aan het omver halen van een aantal dogma's. Zo breekt hij een lans voor de stelling, dat Jezus niet als Christus ge boren werd. De man Jezus zou pas met de doop door Johan nes in de Jordaan van de heili ge geest, of'een totaalbewust- zijn', doordrongen zijn geraakt. „De scheids lijn wordt nu minder die tussen de voor- en na- -paschale Je zus", legt hij uit, „maar komt meer te liggen tussen de Jezus- -voor-de- -doop en Je- zus-na-de- -doop. Het laat zien dat veel door bij belweten schappers als a-histo risch gekwa lificeerde woorden van Jezus toch uit zijn mond voortgevloeid kun nen zijn. Het zijn woorden die gesproken zijn door iemand die de Logos, het totaalbewust- zijn, in zich droeg. Omdat wij (nog) niet met dat totaalbe- wustzijn zijn doordrongen, schiet ieder door ons geschetst beeld van Jezus tekort. "Zo uit hun context gerukt klinken bo venstaand woorden over 'i totaalbewustzijn' wellicht wi kort door de bocht. Slavenbi besteedt er echter een heel boek aan om tot die conclus te komen, en doet dat zeker niet onverdienstelijk. Hij leg ei goed uit waarom juist ander b; te kort door de bocht gaan, ze zijn visie op Jezus als lout gnostisch of new age willen doen. Z'n visie is gedegen staafd. Hij probeert het goer uit 'oudere tijden' te handhi ven en beschrijft menig visit op Jezus, hoe orthodox of vreemd ook, met respect. Dat maakt De 'Logische' Jez tot een sympathieke boek, ti sen de ontelbare boeken die over Jezus zijn geschreven, venburg, die ze volgens eige zeggen vrijwel allemaal in z' boekenkast heeft, schetst de ondanks een verrassend en aannemelijk beeld van de m uit Nazareth. Titel: De 'Logische' Jezus Auteur: Jacob Slavenburg Uitgeverij: Ankh Hermes onno van 't klooster WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Woensdag in het noorden winter se buien, elders tijdelijk droog en vooral in het zuidoosten opklarin gen. Donderdag winderig en buiig weer met in de bergen sneeuw. In het zuidoosten later opklaringen en droog. Maxima van 3 graden in het noorden tot 10 in het zui den. Zweden: Woensdag opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Donder dag veel bewolking en enige tijd regen, in het noorden ook sneeuw. Maxima van circa 4 gra den in het noorden tot 11 in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden en vooral donder dag enige regen. Middagtempera- tuur rond 12 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Woensdag droog en geregeld zon, maar in de loop van de dag in Ier land en Schotland wind en regen. Donderdag overal af en toe zon en vooral in het noordwesten een en kele bui. Maxima rond 15 gra den, donderdag vooral in het noorden wat frisser. België en Luxemburg: Woensdag geregeld zon en droog. Donderdag wat meer bewolking en kans op wat regen. Maxima ongeveer 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en droog. Don derdag wat meer bewolking en mogelijk wat regen. Middagtem- peratuur ongeveer 16 graden. Portugal: Aanhoudend wisselvallig met vooral op donderdag enkele forse regen- en onweersbuien. Maxima rond 20 graden. Madeira: Wisselend bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Maxima rond 21 graden. Spanje: Enkele regen- of onweersbuien, vooral woensdag ook geregeld zon. Maxima oplopend naar 19 graden in het noordwesten en cir ca 25 in het zuiden. Canarische Eilanden: Wisselend bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien, vooral eerst mogelijk met windstoten. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Marokko: Westkust: wisselend bewolkt en vooral donderdag kans op forse regen- en onweersbuien. Middag- temperatuur tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Zonnig en zeer warm met maxima van 31 tot 36 graden. Donderdag aan zee iets minder heet. Zuid-Frankrijk: Droog en flink wat zon. Donder dag wat meer bewolking maar vrijwel overal droog. Maxima op lopend naar 19 graden op het Centraal Massief tot 24 plaatse lijk aan de Middellandse Zeekust. Mallorca en Ibiza: Droog en vrij zonnig bij maxima van ongeveer 27 graden. Italië: Droog en vooral in het zuiden zonnige perioden. Middagtempe ratuur in het noorden rond 18 graden, in het zuiden dalend van 26 naar 23 graden. Corsica en Sardinië: Droog en vooral donderdag veel zon. Maxima rond 25 graden. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE 8.M Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J;G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L F. Klem Schiphorst (adjunct) TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) 'comr Abonnees die ons een machtiging verstrekF het automatisch afschrijven van het 'nteri abonnements- geld, ontvangen 1,- kort llodi} VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenl worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBI Voor mensen die moeilijk lezen, slechti hebben of blind zijn (of een andere Stel iatf)an} redactie F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst leeshandicap hebben), is W. Spierdijk, chef sportredactie van het regionale nieuws uit het Leidsc la; E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden Dagblad op geluidscassette beschikbai ;oelk R.I.M. van der Veer, chef redactie informatie 0486-486486 Duin- en Bollenstreek (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gri W.F. Wegman, chef redactie Leiden Auteursrechten voorbehouden internet: Dagbladuitgeverij Damiate leidschdagblad.nl mail redactie.ld@damiate hdc nl Malta: Zonnig bij maxima van 29 en op donderdag 26 graden. Griekenland en Kreta: Woensdag droog en op de meeste plaatsen zonnig bij maxima van ongeveer 26 graden. Donderdag vooral op de Egeische Zee een stevige noordenwind. Verder meer bewolking, kans op een lo kale bui en maxima van 18 gra den in het noorden en 23 in het zuiden. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon bij maxima van van ongeveer 27 graden. Donder dag langs de Turkse westkust meer wind en gevoelig frisser. Duitsland: Droog en vooral in het zuiden zonnige perioden. In het noorden meer bewolking en kans op wat regen. Maxima rond 14 graden. Zwitserland: Droog en flinke zonnige perioden. Maxima ongeveer 16 graden. Oostenrijk: Woensdag eerst nog wolkenvel den. Verder droog en zonnige pe rioden. Maxima omstreeks 15 graden. Polen: Af en toe zon en vooral woensdag kans op een paar buien. Maxima van 11 graden in het noordoosten tot 14 in het zuidwesten. Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon en voornamelijk in de bergen in het noorden kans op een bui. Maxima rond 14 graden. z i K N H U 1 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 ter i 93/' groo poth bero eist. Toen deelt hing straf boeti ande Leid} plus eiser Onnc zich i kante Een e het ir nishii niet z start I nteri itaal van h dat hi

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14