Quom en tivall raken ingeburgerd Knakworst van wortel Smaak Maaltijdsoep uit de wok Kokkerellen met quom Regelmatig reinigen en goed drogen „Wil je een knakworst? Hij is gemaakt van worteltjes." kok Momi Siboni van Texas Steak house in Sneek moet wel een beetje lachen om de vegetari sche producten die hij gaat uit proberen. Hij werkt alleen met vlees. Heel veel vlees. Bij de T- bone-eetwedstrijd die hij 13 september organiseerde, werk te de winnaar 3,5 kilogram vlees weg. Thuis eet hij meestal vis en kip, maar nooit vleesvervan gers. „Ik ben geen vegetariër." Hij is wel benieuwd naar de nepkip, vegaknaks en andere spulletjes die hij gaat testen. Een enkele keer kookt Momi zonder vlees voor een vegetari sche gast. „De groenten grof snijden, anders blijft er geen smaak en structuur over", vindt Momi. De keuken in, dat is de beste manier om het nepvlees uit te proberen. Momi heeft de keus uit tivall roerbak chickenstyle, tivall vegetarische shoarma, quom fijngehakt, tivall frank furters, tivall vegetarische filet americain en quom gepaneer de filets. Hij begint bij het ge hakt en proeft wat van de grijzi ge korreltjes: „Daar zit echt geen smaak aan". Met de quorn, ui, paprika, champig nons, aubergine, kruiden, mos terd, nootmuskaat en een blik tomatenblokjes draait hij in tien minuten een bolognese- saus in elkaar. Een plons wijn geeft de saus wat extra pit. „Het werkt net als gehakt en zo in de saus verwerkt, kun je het een heleboel mensen voorzetten zonder dat ze het merken. Het vegetarische kippenvlees boeit Momi ook wel. Met de helft maakt hij een kipkerrie- potje met ui, ananas, kerrie en een beetje suiker. Automatisch zal hij een lepel geconcentreer de kippenbouillon door de saus doen. „O. eten vegetariërs dat niet", reageert hij. „Die suiker haalt de scherpte van de kerrie. Hartstikke lekker met brood of rijst. Het is een beetje draderig, maar niet vies. Iets te lang in de pan gehad, denk ik. Het moet kort en heet en met genoeg olie, dan is het goed te verwerken." De andere helft gebruikt hij voor een auberginestoofpot. Van de worstjes maakt hij spiesjes met ui en paprika. „Kan ook koud, met kaas en olijf." De shoarma heeft wat ex tra kruiden nodig, maar kan er wel mee door, vindt Momi. „Ik heb jaren in een shoarmazaak gewerkt, maar dit kan best." AUBERGINESTOOFPOT MET NEPKIP Verwarm de oven voor op 250 graden Celsius. Hoi de aubergine uit en snijd het vruchtvlees in stukken. Smelt 1 lepel boter in de koekenpan en bak daarin de au bergineblokjes en de ui. Voeg de champignons, de kerrie en de sui ker toe. Bak de chickenstyle kort mee op een flinke vlam. Verkrui mel het bouillonblokje boven de pan en roer de crème fraiche ook door het mengsel. Voeg de knof look toe. Leg de uitgeholde au bergine in een ovenschaal. Giet de saus over de helften en bedek ze met plakjes kaas. Strooi over de kaas paneermeel en kruiden. Zet de schotel in de oven en laat de kaas in ongeveer zes minuten gratineren. Serveer met aardap peltjes of witte rijst. Benodigdheden voor twee personen: 1 aubergine, 1 gesnip perde ui, 1 eetlepel bo ter, 1 handjevol in kwar ten gesneden champig nons, 1 kruidenbouillon blokje, 1 theelepel ker rie, 1 /2 theelepel suiker, 1 pak Tivall chickenstyle, potje crème fraiche, 1 uitgeperste teen knof look, 3 plakjes kaas, 1 eetlepel paneermeel, 1 theelepel Italiaanse krui denmelange. FREYA ZANDSTRA Vegaburgers, filet americain en shoarma van soja en granen: de supermarkt ligt er tegenwoor dig vol mee, naast gehakt, kar bonades en kipfilet. Heel wat vleeseters laten zich dan ook verleiden tot een dagje zonder. In Engeland is er al bijna geen stuk vlees te vinden waarvoor geen vegetarische variant is be dacht, tot aan plakjes bacon voor bij de gebakken eieren toe. De hedendaagse vleesvervan gers lijken wat smaak betreft smaak in niets op de sojabrok- ken, seitan, rijstburgers en tofu die jarenlang het enige alterna tief vormden voor vlees. Toch zijn soja en granen nog steeds de basisingrediënten van de ve getarische filet americain en runderroerbakmix. Worden in de traditionele vleesloze artike len als tofu en tempeh de uitge perste sojabonen tot een soort kaas verwerkt, de nieuwe lapjes namaakvlees zijn 'high-tech'- producten. Helemaal plantaar dig zijn ze niet. Er wordt kip- peneiwit gebruikt om de plant aardige eiwitten te binden. Voor veganisten, die behalve vlees ook melk, kaas en eieren laten staan, zijn ze daarom niet interessant. Veel vegaproducten zijn ge maakt van quorn of tivall. Quom komt van een padde stoelachtig plantje, verwant aan de bacteriecultuur die melk in yoghurt verandert. Het hoog waardig eiwit in quom wordt mycoprotene genoemd. Quorn is in Engeland ontwikkeld. De quornproducten in de Neder landse winkels worden in lam mer geproduceerd. Daar ver werkt Sterk Frozen Seafood het door Marlow Foods geprodu ceerde quomdeeg tot de ver schillende producten die uit eindelijk in de winkel belanden. Tivall is nauwer verwant aan de traditionele vleesvervangers. Het eiwit is afkomstig van soja bonen en tarwe. De basis voor tivall is bedacht door orthodoxe joden in Israël. Zij ontwikkel den een plantaardig product om zich te kunnen houden aan de strenge voedingsvoorschrif ten van hun leer. Bijna dertig jaar geleden kocht een noodlij dende kibboets het recept van de bedenkers, om geld te kun nen verdienen. De receptuur werd verfijnd en aangepast, zoals dat tot op de dag van vandaag nog steeds ge beurt. Zo wordt de nepkip Quom en tivallproducten bij de supermarkt. 'chickenstyle' nu nog van soja- eiwit gemaakt, maar eind dit jaar alleen nog van erwteneiwit. Diepgevroren worden de ve- gaknakworsten, vegashoarma en andere varianten van Israël naar Nederland verscheept. Volgens Schoenmakers zit de verkoop van vegetarische pro ducten in de lift, niet alleen door de toename van het aantal niet-vleeseters, maar ook door de behoefte aan snelle kant-en- klare happen. Quom en tivall worden niet biologisch geproduceerd, al Vegetarische hamburgers. Als ze gebakken zijn niet van 'echte' te onderschei den. foto gpd jan de boer studeert tivall wel op een biolo gische variant. Soja zal daar niet in zitten, omdat de boon zich maar heel moeizaam bio logisch laat verbouwen. Met het probleem van genetisch gema nipuleerde soja zit de fabrikant van quorn niet: de plantjes worden in de fabriek volgens een natuurlijk fermentatiepro ces gekweekt en vervolgens ge oogst. Tivall wordt van niet-ge- netisch gemanipuleerde soja gemaakt, maar iqiporteur Schoenmakers kan niet garan deren dat er nooit een sojaboon foto united photos de boer met een.veranderd gen tussen rolt. „Het gevaar van besmet ting zit er altijd in. Als in de buurt een perceel gemanipu leerde soja groeit, kan door bestuiving al besmetting optre den. Daarna kunnen er in de opslagruimten en scheepsrui men nog veranderde bonen, die van een vorige lading zijn achtergebleven, in onze lading terecht komen. We proberen het zo goed mogelijk te sturen. Wij kunnen geen hardere ga rantie geven dan onze leveran ciers doen", zegt Schoenma kers. In de laboratoria wordt intus sen hard gesleuteld aan schim mels, plantjes en bacteriën die eiwitten kunnen leveren. Al die eiwitten die tot een vleesachtige vezelstructuur verwerkt kunnen worden, heten tezamen Novel Proten Foods. Met namen als Protex en Fibrex klinken ze vooralsnog wat minder smake lijk. Dat er van dat 'hightech'- voer toch heel lekker ogende hapjes te maken zijn, bewees Katja Gruijters. Zij studeerde aan de Dutch Design Academy op de vormgeving van het 'space'-eten. Ze gaf haar fa- brieksels van nieuwe eiwit- structuren namen als AÜantic Roll, Spinny Cushion en Nutstuff. Zelfs de vegaburger is al niet hip meer. Hoe roder, hoe beter PETER DE JAEGER BORSJTSJ UIT EEN WOK HANS BELTERMAN Bij toeval is een cherrytomaat gevonden die extreem rood is en veel lycopeen bevat. Van de rode kleurstof lycopeen wordt vermoed dat die de kans op borst- en darmkanker verkleint. De ontdekking werd gedaan in het lab van een landbouwinsti- tuut in Albany, Californië, waar in weefselculturen werd ge zocht naar het mechanisme van vruchtrijping. Tot ieders verras sing ontwikkelde een bepaalde cultuur zich tot een tomaat waarbij ook het kroontje (de ca lyx) rijpte tot een vruchtweefsel. Deze speciale tomaat is VFNT gedoopt. Omdat de vrucht hier van extreem rood was, werd het lvcopeengehalte gemeten. Dat bleek tien maal hoger als in gangbare tomaten. „Jammer genoeg werkt het proces niet buiten de weefselkweek. Iets in de plant voorkomt blijkbaar de omzetting van het kroonblad in fruitweefsel", zegt onderzoek ster Betty Ishida. Zij en haar collega's speuren nu naar de schakelaar die het gen in wer king zet dat verantwoordelijk is voor het verhoogde lvcopeen gehalte." Onderzoekers van de Harvard universiteit hebben aangetoond dat lycopeen in proaucten als ketchup beter wordt opgenomen door het li chaam dan uit een rauwe to maat. Ishida kijkt hoe verschil lende vormen van lycopeen zich ontwikkelen. „Doel is ro dere tomaten te ontwikkelen met een hogere voedingswaar de." wm PUZZEL Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1 Plaats in Spanje; 7. bijbelse stad: 8 geliefde van Zeus; 10. elektrisch geladen deeltje; 13. uiting van berusting; 15. spil; 16 vrouwelijk dier; 18. voorvoegsel; 19. legerleiding; 21. in het jaar (Lat.); 23. Frans voegwoord; 24. landbouwwerktuig; 25. lekkernij; 27. windzijde; 29. vogelproduct; 30. taxi (Eng 32. muzieknoot; 33. water (Fr.); 35. van de; 36. deel van een Franse ontkenning, 38. zijde van een schip; 39. Griekse dans. VERTICAAL: 2 Grote toeloop; 3. soort slee; 4. tandeloos zoogdier; 5 kleine hoeveelheid donzige stof; 6 brievensnoer; 9. bootje; 11herberg (It.); 12. nachtspiegel; 14. de mindere in leeftijd; 16. voegwoord, 17. dierengeluid; 20. atmosfeeroverdruk; 22. nieuw; 25. dorsvloer; 26. personal computer; 27. loco burgemeester; 28. krachtig; 31. bijwoord; 34 enkelvoudig; 35. waterkering; 37. bijwoord; 38. Frans lidwoord. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Geel; 4. groei; 7. dominee, 8. toe, 9. eer; 10. opmaken; 12. dekking. Verticaal: 2. Even; 3. likeur; 4. gestoord; 5. orde; 6. inmaak; 9. enig; 11. mok. De wok, de holle pan uit de Chinese keuken, heeft in nog geen tien jaar tijd ook ons land veroverd. In meer dan zestig procent van alle keukens in Ne derland is zo'n pan aanwezig, terwijl dat in de jaren tachtig nauwelijks vijf procent was. Het roerbakken als kooktechniek zullen we de komende eeuw steeds vaker toepassen. In veel Aziatische landen is de wok de enige pan in de keuken. De Chinezen bakken en braden in een wok, maar je kunt er ook in stomen, roken, koken en po cheren. Ook kun je in een wok op uit stekende wijze soepen berei den. Vooral soepen waarvan de bereidingstijden vrij kort zijn. Met een wok in de keuken hoef je minder snel naar soepen uit een blik, pak of pot te grijpen. Ook voor het samenstellen van maaltijdsoepen leent een wok zich goed. Door de manier van bereiding bevatten deze soepen meer voedingsstoffen dan de maaltijdsoepen die in een hoge pan met platte bodem worden klaar gemaakt. Voor soepen die in een wok worden bereid moe ten sommige ingrediënten eerst in wat olie worden gefruit. Daarna kan er bouillon of wa ter, soms een bindmiddel en de noodzakelijke smaakmakers aan worden toegevoegd. Derge lijke soepen hoeven nooit veel langer dan een half uurtje (soms veel korter) te worden gekookt. Een mooi voorbeeld daarvan is de Hollandse zuur- Een wok uit Bali, overgenomen uit het boek De origineel Baline se keuken van tv-kok Lonny. foto pr koolsoep uit de wok die ook werkelijk binnen een half uur op tafel kan worden gebracht. Dat door het gebruik van een wok belangrijke voedingsstof fen beter worden behouden dan bij de orthodoxe wijze van koken is bekend. De ingrediën ten worden snel in wat olie ge bakken en daarna zolang ge kookt tot ze net gaar zijn. Groenten dienen altijd nog een zekere knapperigheid te behou den. Door zo'n korte berei dingstijd blijven ook de natuur lijke smaken van veel ingredi ënten zoveel mogelijk behou den. Bij het op smaak brengen van de soepen dient daarmee uiter aard rekening te worden ge houden. Dus geen overdreven hoeveelheden extra smaakma kers, zoals sojasauzen en krui denmelanges. Daarmee dring je de oorspronkelijke smaken naar de achtergrond en dat kan nooit de bedoeling zijn. Melanges, mixtures van krui den en sauzen, hebben boven dien het nadeel dat ze, na ze enkele malen te zijn gebruikt, al snel gaan vervelen. Steeds de zelfde, door anderen bedachte smaken maken gerechten, en soepen in het bijzonder, min der spannend. Beter is het om de gerechten naar eigen smaak en voorkeur te kruiden. Ge woon met wat zout, peper en wat verse tuinkruiden. En soms voor een extra pittige smaak een druppel Tabasco of een an dere (hot) peppersauce. Soep uit een wok. Dat kan heel goed, maar is niet per se noodza kelijk. In een pan met een dikke bodem lukt het ook. Het recept voor de vegetarische borsjtsj is aangepast aan onze smaak. Voor een echt Russisch accent kunt u aan tafel een scheutje wodka of aquavit door de soep roeren. De zure room kan worden vervangen door licht opgeslagen crème frai che. Verhit een wok of pan met dikke bodem. Laat de olie er even door walsen. Fruit de ui zo lang tot ze glazig ziet. Schep de aardappelen erdoor en laat alles, onder voort durend omscheppen, 3 minuten bakken. Schep er vervolgens knoflook door en voeg 1 minuut daarna de geraspte bietjes toe. Schep alles goed om. Schenk er 1,75 liter kokend water bij en voeg de bouillontabletten toe. Wacht tot alles opnieuw aan de kook is gekomen. Temper de warmtebron. Laat alles, onder regelmatig roe ren, 10 -12 minuten zachtjes ko ken. Gebruik daarna staafmixer of keukenmachine om er een fijne pureesoep van te maken. Roer li moen- of citroensap door de soep. Voeg naar smaak zout en/of peper toe. Laat er dan nog even de kook over komen. Doe de soep over in een voorver warmde terrine. Strooi dille er over. Geef de zure room er apart in een kommetje bij. Schep aan tafel de soep in voorverwarmde borden of kommen en laat er in het midden een eetlepel zure room op glijden. Benodigdheden voor 4 personen: 750 gram gekookte ro de bietjes, gestroopt, grof geraspt; 4 - 5 eetl. (zonnebloem)olie; 2-3 grote uien, ca. 250 gram, grof gesnipperd; 500 gram aardappelen (afkokers), in kleine stukjes of grof geraspt; 4 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 3 tabletten voor groentenbouillon; 2 eetl. limoen- of citroensap, gezeefd; 2 eetl. fijnge sneden dille. Voorts: en kele sneden witbrood voor de croutons, (zon nebloemolie voor het frituren van de croutons; ca. 2 dl zure room of crème fraiche, zachtzure appel(s); augurken en of uitjes uit zoetzuur. REDACTIE MARCOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINCA 023-51502 Maak een paddestoel van soja. Of een gestileerde vis of een an dere artistieke vorm, maar geef quorn en tivall niet het uiterlijk van een hamburger of een kna kworstje. „Dan maak je er echt nepvlees van", vindt lady-chef Ilonca van der Werf van De Ab dij in Dokkum. Ze begrijpt best dat mensen in een supermarkt zo gemakkelijker over de streep zijn te trekken, zeker als zo'n vegaburger naast echt vlees in de rekken ligt. Maar jammer is het wel. „Zo'n product hoeft er toch helemaal niet uit te zien als vlees? Vegetariërs willen juist geen vlees." In haar restaurant vraagt zelden een gast naar een vegetarisch gerecht. Op het menu staat veel vlees, vooral lekkernijen als snoekbaars en paddestoelen uit Friesland, beef uit Ierland en zalm uit Schotland. Dit jaar is Van der Werf dan ook door een cqliqair magazine en de organi satie Food from Britain uige- roepen tot 'lady-chef of the year'. Ze draagt die eretitel m( trots op haar koksjas. Als een gast toch vegetarisch wil eten, gebruikt zij graag quorn. „Dat is een goed bask product, waar je als kok veel mee kunt doen." Quorn is ooi een goede naam. „Dat dektd; lading." Ze proefde de frankfu ters, de shoarma en de filet americain van Tivall, maar vond het niks. „Dat lijkt in de verste verte niet op het origj- neel. Noem het dan ook niet zo." En lekker vindt Van der Werf de voorgebakken dinger al helemaal niet. „De shoarnu is hoogstens een beetje shoar ma door de shoarmakruiden, de worstjes zijn rubberen din gen." Met quorn kan een kok wel a atief zijn. De lady-chef gebrui te de quornbrokjes om een 'boudin' te maken. „Op z'n derlands zou het quornworst heten", lacht ze. „Maar dat klinkt meteen minder smake lijk." AMUSE OF BORRELHAPJE MET QUORN Breng voor het gladde mengsel de melk met de boter aan de kook, roer de rijstebloem erdoor, kook het geheel al roerend even door en laat het afkoelen. Pureer het daarna samen met de room, ei en quornstukjes in de keuken machine en breng de farce op smaak met peper en zout. Roerbak de quornstukjes even in de wok met wat olie en voeg een beetje gember, koriander en kum- mel toe. Roerbak de gesneden paddestoelen korte tijd mee. Laat het geheel afkoelen. Meng het gladde mengsel met het quorn- paddestoelenmengsel en rol het in een worstzak of plasticfolie stevig op. Zorg ervoor dat de ver pakking lucht- en vochtdicht is. Pocheer de quornworst in ruim water dat op 80 graden Celsius gehouden wordt in 40 minuten gaar en stevig. Laat de worst af koelen en vervolgens in de koel kast opstijven. Snij plakjes vanj 22, Quornworst en serveer die als amuse of een hapje bij de borre' Benodigdheden voor 12 personen: Voor het gladde meng sel: 0,5 dl melk, 15 g bo ter, 25 g rijstebloem, 0,5 dl room, 1 ei, 200 g quornstukjes, peper en zout. Voorde vulling: 100 g quornstukjes, olie, gemberpoeder, korian- derpoeder, kummelpoe- der, 150 g shii-take, 100 g gesneden boleten, 1 worstzak of plasticfolie. PATRICIA SCHUTTE Steeds vaker komen er nieuwe schoonmaakmiddelen op de markt die door fabrikanten worden aangeprezen met krachttermen als extra hygië nisch, snel hardnekkig vuil ver wijderend, voor het zware schoonmaakwerk... Maar wat is nu de beste keuze als je aan de slag wilt? Is een gewoon reini gingsmiddel voldoende? En hoe veilig is het om te kiezen voor een desinfecteermiddel? Eén ding is zeker: door hygië nisch te werken kun je de risi co's voor de gezondheid ver mijden. Dit wordt benadrukt in de campagne 'Eet Woon A Veilig Schoon' van het Voe dingscentrum. Bij het schoon houden van de privé-huishou- ding gaat het erom dat zicht baar én onzichtbaar vuil wor den verwijderd. Hiervoor is re gelmatig schoonmaken met een gewoon schoonmaakmiddel, opgelost in heet water, vol doende. Belangrijk daarbij is dat de gereinigde oppervlakken daarna goed worden gedroogd. Voor plekken in huis die extra risico met zich meebrengen, zoals toilet, douche, bad, koel kast en aanrecht, kun je ook een speciaal reinigingsmiddel gebruiken. Deze speciale mid delen hebben bijvoorbeeld een vet-oplossende of bacteriedo- dende werking. Een gewoon schoonmaakmiddel haalt bij goed schoonmaken echter vol doende bacteriën weg. Bij het gebruik van schoon maakmiddelen in de huishou ding waaraan desinfectantia zijn toegevoegd, zetten veel deskundigen vraagtekens. Di middelen doden alle bacterii maar onnodig gebruik van di infecteermiddelen zou kunn leiden tot resistentie van mie organismen, waardoor nogli gere doses of andere middelf nodig zouden zijn. Desinfecterende middelen k nen ook bijtend zijn, waardo het gebruik thuis risico's voo de gezondheid meebrengt. der zou gebruik van desinfee tantia tot een vals gevoel var veiligheid kunnen leiden, wi bij men het idee krijgt dat dt infectie de normale schoon maak vervangt. In de huishouding is een reg matige reiniging met normal schoonmaakmiddelen overl algemeen voldoende om hei besmettingsrisico te beperki Hierbij is een goede doserinj van het reinigingsmiddel vai belang. Bovendien komen d minder gebruik van desinfec teermiddelen minder nieuw stoffen in het milieu die bela tend kunnen zijn. Alleen als er sprake is van ee medische indicatie en de na male reiniging ontoereikend om een verspreiding van de smetting en een ongewensti co te voorkomen, is desinfet gewenst. Dit kan zijn wanne in een huishouden een gezin lid of huisdier aan een besrr 00.0' telijke ziekte lijdt. Het hangt echter van de oorzaak af off kans is op kruisbesmetting. Overleg met de huisarts of di renarts is dan op zijn plaats. Ook moet de gebruiker goed weten op welke manier hij bi desinfecteermiddel moet ge bruiken. HEINZ /xt££m dam m£l sm/p veracou- d£m, ai aap dat zal m!£ er m/£t vam fv££rmoc/d£a/ 0/m ££m £/tj£ t£ &arr£m. RAI it eas RAC 16.04 Klijn. 01.02 tot 06 RAC 16.34 19.00 heftst dentu klarin TROS 00.02 RAD

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10