FNV schroeft looneis op Economie Vezeldivisie drukt winst Akzo Nobel AKZOlNOBEL 5lkkeri5 Fors tekort aan bedrijfsterreinen in heel Nederland Miljoenenboetes voor elektrogroothandels fa Sneller nieuwe medicijnen via Pharming boerderij in VS Unilever stopt 44 miljoen in infobank Cambridge Centrales houden vast aan kolenstook den haag Personeel, directie en vakbonden van de drie grote electriciteitscentrales UNA, EZH en EPZ zijn tegen het vervan gen van de brandstof kolen door aardgas. De regering wil met deze maatregel het klimaatbeleid bevorderen. In een petitie aan kamerleden hebben afgevaardigden van de stroomproductiebe- drijven gisteren gewezen op de nadelige gevolgen. De centrales zouden voorop lopen in milieutechnologische ontwikkeling en ombouw op aardgas zou nauwelijks effect hebben op het mi lieu. Door de extra kosten zou de stroom duurder worden en oninteressant worden voor de buitenlandse markt. De toekomst van Nederlandse centrales wordt zo op het spel gezet. Unilever verkoopt Brits kaasbedrijf rotterdam Unilever heeft haar Britse kaasbedrijf British Creamery verkocht aan Yieldingtree, een kaasverwerker, yog- hurtproducent en grossier in gekoelde voeding. British Creame ry maakt harde kazen, heeft een jaaromzet van 51 miljoen en er werken 75 mensen. De Engelse Unilever-dochter Van den Bergh Foods vindt dat dit product binnen het concern geen toekomst heeft. Met zachte kazen uit Frankrijk zoals Boursin denkt Unile ver wel een boterham te kunnen verdienen. Anderhalfjaar gele den verkocht Unilever Nederlandse kaasactiviteiten aan West- land. Dat bedrijf maakt nu in licentie Linera-kaas voor Unilever. Philips sluit kunststoffabriek PMF eindhoven Philips sluit zijn Eindhovense kunststoffabriek. Het onderzoekcentrum en de productie worden verplaatst naar het Belgische Lommei en naar Tilburg. De helft van de 230 werkne mers verhuist mee naar de nieuwe vestigingen. Philips sluit niet uit dat er gedwongen ontslagen vallen. Philips Plastics and Me- talware Factories (PMF), zoals de Eindhovense fabriek voluit heet, maakt plastic lenzen, kantoorartikelen en de kunststof omhulsels van consumentenproducten. Bij de kunststofgroep van Philips werken wereldwijd 1.365 mensen. Distributie Adidas vanuit Moerdijk moerdijk Het Duitse Adidas, op Nike na 's werelds belangrijk ste sportartikelenfabrikant, wil zijn Europese distributiecen trum vestigen op industrieterrein Moerdijk. Hierover onderhan delt de onderneming met de logistieke bedrijven Ewals Cargo Care en Sealand Logistics. Het is de bedoeling dat de Adidas- producten, die veelal in het Verre Oosten worden vervaardigd, in Moerdijk worden opgeslagen. Van daaruit gaan ze naar afne mers in heel Europa. Moerdijk is aantrekkelijk omdat het cen traal ligt tussen Rotterdam en Antwerpen. Ook sport- en fitness producent Reebok heeft zijn distributiecentrum op Moerdijk. Met de komst van Adidas is het industrieterrein vrijwel vol. Servicecentrum DHL in Maastricht Amsterdam Internationaal pakketvervoerder DHL zet volgend jaar een nieuw financieel centrum op in Maastricht, dat de fi nanciële dienstverlening voor zestien Europese landen gaat ver zorgen. Het kantoor is goed voor zeshonderd arbeidsplaatsen. De vestiging gaat onder meer de boekhouding en de verwerking van crediteuren en debiteuren van een groot aantal Europese landen verzorgen. DHL behoort met FedEx; UPS en TPG tot de grootste pakketvervoerders ter wereld. In Nederland heeft het bedrijf dertien vestigingen met 1.800 werknemers. Telfort praat opnieuw met pizzaketen almere Telfort lijkt bereid de gedupeerde pizzaketen Al Capo- ne's tegemoet te komen. Na aanvankelijk een schadeclaim van de pizzaketen van twee miljoen te hebben afgewezen, was de telefonieaanbieder gisteren alsnog bereid tot een gesprek. Het conflict ontstond nadat vrijdag Al Capone's de hele avond on bereikbaar was. De pizzaketen laat zijn telefonisch verkeer door Telfort afhandelen. Waarom Telfort plots in beweging komt, is onduidelijk. De negatieve aandacht in de pers speelt daarbij mogelijk een rol. 0 *q' nüft1 Grote schoonmaak top Duitse bank münchen» Vijf topfunctionarissen van Hypo-Vereinsbank, de op één na grootste bank in Duitsland, hebben gisteren ontslag ge nomen. Aanleiding is een vernietigend rapport over verdoeze ling van grote risico's in de vastgoedsector. De bank ontstond vorig jaar door een fusie van Hypo-Bank en Vereinsbank. Vol gens een accountantsonderzoek was over 1997 de voorziening voor risico's in de vastgoedsector bij Hypobank vier miljard gul den te laag. Omdat de balans daardoor zwaar geflatteerd was, is de jaarrekening nietig verklaard. Industrie barst van optimisme voorburg De Nederlandse industrie is buitengewoon optimis tisch over de economie. In september heeft het vertrouwen j zelfs een recordhoogte bereikt; er is een steeds grotere vraag naar industriële producten. Hun collega's in de zakelijke dienst- verlening zijn échter pessimistischer: zij zijn een stuk minder ,'8; tevreden over het aantal opdrachten dat zij in het derde kwar- ,8: taal verwerkten. Volgens het CBS was het producentenvertrou- jjtven in augustus ook al aanzienlijk gestegen. September breekt ,6! echter alle records: het CBS zegt in die maand de hoogste waar- 9-4ide ooit, 7,5, te hebben gemeten. Vooral de vollere orderporte- èuille is daarvoor verantwoordelijk. ',z sTabaksblat leidt topondernemers 3,0 irussel Morris Tabaksblat is tot voorzitter gekozen van de Eu- opean Round Table of Industrialists (ERT), een groep van 43 15i iuropese topondernemers. De ex-topman van Unilever volgt lelmut Maucher van het Zwitserse levensmiddelenconcern tfestlé, op die in 1996 aantrad. Tabaksblat is nu voorzitter van ie raad van commissarissen bij uitgeversconcern Reed Elsevier. )e ERT is opgericht in 1983 om de Europese concurrentie- xacht te versterken. Nederland is vertegenwoordigd door de ïoogste bazen van Philips, Unilever, Akzo Nobel en Shell. ^Café van het Jaar staat in Schagen ;°o 'oetinchem Het vakblad Misset Horeca heeft café De Gouden 62 ingel in Schagen uitgeroepen tot café van het jaar 1999. Jong en >ud, modaal en bemiddeld, alleenstaanden en gezinnen met 6 tinderen komen er over de vloer. Het blad noemt het personeel jemotiveerd en goed opgeleid, de keuken verrassend en het ei- jenaarsechtpaar actief en gedurfd. De Gouden Engel liet De 'osthoorn in Epe en De Brink in.Den Ham achter zich. m arnhem Chemieconcern Akzo Nobel maakte vanochtend bekend dat de nettowinst in het derde kwartaal 434 miljoen bedroeg, een schame le procent meer dan vorig jaar. De chemiereus realiseerde met 7,9 mil jard gulden zes procent meer omzet. De chemie-, coatings- en farma- ciedivisie presteerden naar wens, de resultaten van vezeldivisie Acor- dis, die in de etalage staat, vielen tegen. Exclusief Acordis steeg het kwartaal resultaat met zeven procent en de verkopen met twaalf pro cent. Vooral de farmacietak deed het beter dan de markt, aldus topman F. Fröhlich. Bij dat onderdeel groeide de omzet zelfs met 25 procent, tot ruim 1,5 miljard. De chemieactiviteiten, goed voor 2,1 miljard, la gen daar iets onder met een stijging van negentien procent. Akzo No bel verwacht voor heel 1999 uit te komen op dezelfde nettowinst als vorig jaar. Op de foto's: De fabriek voor coatings (verf en lak) van Akzo Nobel (voorheen Sikkens) in Sassenheim. foto's anp cor mulder AbvaKabo en Bouw en Houtbond vinden drie procent te laag De FNV verhoogt eind november haar looneis van drie procent. De vakcentrale is daartoe gedwongen door aan gesloten bonden als Abvakabo en de Bouw- en Hout bond die de oorspronkelijke inzet veel te laag vinden. Hoe hoog de eis nu wordt is nog niet bekend. Werkge versorganisatie VNO-NCW vindt dat de FNV hiermee de verkeerde weg inslaat. „Drie procent is al te hoog", aldus een woordvoerder. amsterdam anp-gpd In de Sociaal Economische Raad (SER) is afgesproken dat het deel van het nationaal inko men dat aan lonen wordt uitbe taald, niet boven de tachtig procent mag komen. „Het is nu 84 procent en wordt dus nog hoger. De voorrangspositie van Nederland verdampt op die manier", vinden de werkgevers. Vooral de sterke stijging van de topinkomens en het gunsti ge economische klimaat, bren gen de vakbondsleden tot ho gere eisen. „De achterban wil daarvan profiteren", consta teerde CAO-coördinator G. vap Huygevoort van de AbvaKabo. Zijn 360.000 leden - ambtena ren en werknemers in de zorg - willen volgend jaar een stijging van vier procent. Daarnaast willen ze een minimaal een half procent voor verbetering van de andere arbeidsvoorwaarden, de 'goede doelen'. De Bouw- en Houtbond FNV (160.000 leden) besloot maan dag al tot een looneis van mini maal 3,5 procent. Al met al wil len de bouwvakkers een onder handelingsruimte van vijf pro cent. Vooral de hoge winsten van de bedrijven hebben een extra zetje gegeven. De half miljoen leden van de grootste bond, FNV Bondgeno ten, beslissen in november over de looneis. De verwachting is dat ook zij meer willen dan drie procent. De federatieraad stelt eind november de definitieve eisen vast. Die gelden in beginsel voor alle aangesloten bonden. Het is zeer ongebruikelijk dat de vakcentrale de looneis aan past voordat alle bonden daar over hebben vergaderd. Een FNV-woordvoerster maakt zich daarover niet zo druk. „Het Centraal Planbureau stelt vijf keer per jaar de ramingen bij, wij doen dat één keer." Als een bond boven de centrale eis uit gaat, blijft de centrale stakings kas bij een arbeidsconflict dicht. Dat is de enige stok ach ter de deur om de bonden in het gareel te houden. Minister De Vries (sociale za ken) deed gisteren in het na jaarsoverleg van kabinet, werk gevers en werknemers geen be roep op de sociale partners tot loonmatiging. „Wij vertrouwen erop dat de sociale partners sa men tot een verantwoorde loonvorming komen", aldus De Vries. „Dat is de afgelopen ja ren ook gebeurd en daarvan heeft de internationale econo mische positie van Nederland, maar ook de werkgelegenheid volop geprofiteerd." VNO-NCW-voorzitter Blan ket! grapte dat hij geen looneis zal stellen, maar verwees de vierdaagse werkweek waarop De Waal bleef hameren, naar de prullenbak. De FNV-voorzit- ter kondigde daarop pinnig aan dat hij de kwestie op decentraal niveau aan de orde zal stellen en voorspelde roerige tijden in de polder. den haag anp Er is een groot tekort aan bedrijfsterrei nen in Nederland. Veel gemeenten moe ten 'nee' verkopen aan het bedrijfsleven. „Het is een structurele rem op de eco nomische ontwikkeling en daarmee op de werkgelegenheid", aldus A. Komen, projectleider van makelaarsorganisatie NVM. De NVM inventariseerde de be drijfsterreinen in de 45 grootste ge meenten. Behalve in het noorden heb ben zij allemaal onvoldoende voorraad Het tekort concentreert zich in Noord Holland (exclusief Amsterdam), Zuid Holland, Noord-Brabant en Twente. De gemeenten daar zitten ver onder het ge middelde van 23 hectare. Tot 2005 wordt gemiddeld slechts 84 hectare net to bedrijfsterrein per gemeente gereali seerd, te weinig om aan de behoefte van het bedrijfsleven te voldoen. De duurste bedrijfsgrond ligt nu in Al mere. Daar kost het 175 per vierkante meter, net zo duur als in de regio Den Haag. Een jaar geleden stond Amster dam nog nummer één. Bij de hoge prij zen in Almere speelt volgens de NVM de gunstige centrale ligging van de Stad een rol, maar ook de omstandigheid dat in het Gooi nauwelijks terreinen voorhan den zijn. De duurste kantoorruimte is met 700 gulden per vierkante meter nog steeds in Amsterdam te vinden, op afstand (500 gulden) gevolgd door Utrecht. Mitsubishi schrapt in vier jaar 12.000 arbeidsplaatsen tokyo anp-dpa De Japanse autofabrikant Mit subishi gaat flink snijden in zijn personeelsbestand. Binnen vier jaar moet het aantal arbeids plaatsen met 12.000 zijn ver minderd. Nu werken er onge veer 90.000 mensen. Volgens de Japanse krant Asahi Shimbun is het de bedoeling voorlopig geen nieuw personeel aan te nemen. Verder denkt de Japan se autofabrikant erover oudere werknemers vervroegd met pensioen te laten gaan. In 1997 kwam Mitsubishi in de rode cijfers door tegenval lende verkopen op de binnen landse markt. Ook de crisis in Azië speelde mee. De slechte resultaten leidden tot een reor ganisatieplan dat in 2001 moet zijn voltooid. In Nederland worden ook auto's van Mitsubi shi gebouwd, bij Nedcar in Born. Nedcar weet niet wat de ge volgen voor de Nederlandse fa briek zijn. Een woordvoerster wijst er op dat de 6.500 werkne mers op de loonlijst van Nedcar staan en niet op die van de Mit subishi. De fabriek draait op volle toeren en heeft juist een personeelstekort. Brand-bier even uit Heineken-brouwerij wylre anp De Limburgse brouwer Brand gaat zijn pils en Silvesterbier tij delijk bij Heineken in Den Bosch brouwen. Dat is nodig omdat de schade in het ketel huis van de brouwerij in Wylre door de explosie vorige week groter is dan aanvankelijk ge dacht. Het zal nog zeker drie tot vier weken duren voor het brouwen in Wylre weer kan worden ge start. De tijdelijke verhuizing van het brouwproces is nodig om de biervoorraad op peil te houden, aldus Brand. Het eer ste Bossche Brandbier kan in de tweede helft van november op de markt komen. Tot die tijd wordt uit de voorraad geput. Brand erkent dat er een klein smaakverschil kan ontstaan omdat in Den Bosch ander bronwater wordt gebruikt. „Maar wij denken dat het ver schil minimaal zal zijn", zegt de brouwer. Alle Limburgse grondstoffen (hop, mout en gist), de brouwmeesters van Brand en andere deskundigen gaan mee naar Den Bosch. Het hele brouwproces voor Brands ondergistende bier duurt vier weken. Overname van Air Holland gaat niet door oude meer anp De geplande overname van de verliesgevende chartermaat schappij Air Holland is plotse ling afgeblazen. De Schreiner Luchtvaart Groep, die Air Hol land uiterlijk 25 oktober zou overnemen, kon de cruciale on derhandelingen met de ver huurders van vliegtuigen niet op tijd afronden. Air Holland (omzet 230 mil joen en 525 werknemers in het hoogseizoen) zal dit jaar met verlies afsluiten. Volgens direc teur J. Röben van Schreiner komt dat door ongunstige huurcontracten. Air Holland bezit zelf geen toestellen, maar least de zeven Boeings. Röben denkt dat die contracten met 'enkele miljoenen' gedrukt moeten worden. Een ander probleem was de markt. Touroperators bestellen hun vliegtuigstoelen voor de volgende zomervakantie al in oktober en hadden nog onvol doende geboekt bij Air Holland. De directie van Air Holland beraadt zich nu op de toe komst. Transgene kalveren van Pharming in de Amerikaanse staat Wisconsin. brussel anp De Europese Commissie heeft miljoenenboetes opgelegd aan de Nederlandse FEG, de elek trotechnische groothandelsver eniging en haar belangrijkste lid, de Technische Unie. Omdat zij de vrije concurrentie dwars zaten kreeg de FEG 9,7 miljoen boete en de TU 4,7 miljoen. De FEG gaat in hoger beroep. Volgens de commissie han teerden de twee 'een systeem van collectieve exclusieve han del' op de groothandelsmarkt voor onder meer kabels, stek kers, contactdozen en schake laars. De FEG verbood als bran chevereniging importeurs, sa menwerkend in de Naveg, en individuele leveranciers om niet-leden te 'bedienen'. Groothandels zagen zich daardoor beperkt in hun keuze van leveranciers. Buitenlandse groothandels kregen verder mondjesmaat en met vertraging toegang tot de Nederlandse markt. Verder verwijt de com missie de FEG onderlinge prijs afspraken te hanteren. Het onderzoek werd in 1991 aangezwengeld door een Britse technische groothandel en zijn Nederlandse dochter CEF. De gewraakte afspraken stoelen volgens de commissie op een herenakkoord tussen FEG en Naveg waarbij individuele leve ranciers zich aansloten. Dat ak koord kwam in de plaats van een schriftelijke overeenkomst waarvoor de Nederlandse over heid al eind jaren vijftig een stokje stak. FEG-secretaris E. Kroese FEG ontkent dat afspra ken zijn gemaakt. „We gaan ze ker in beroep bij het Hof in Luxemburg." Omdat de FEG 96 procent van de Nederlandse groothan del in de elektrotechniek dekt, meent de commissie dat de concurrentie flink geweld is aangedaan. Ook de handel werd flink belemmerd, in de wetenschap dat dertig h vijftig procent van de bewuste pro ducten wordt geïmporteerd. Zes andere FEG-leden, die de commissie op de korrel had, ontspringen de dans. Tijdens hoorzittingen bleek dat de commissie de klachten tegen die bedrijven niet hard kon ma ken. Bellen in 't weekend vanaf leiden peet vogels 's Nachts en gedurende het hele weekend belt u binnen uw eigen regio voor 2 cent per minuut. Starttarief: 10 cent per gesprek. ct/min. Pharming, het Leidse bedrijf dat grondstoffen voor geneesmiddelen maakt uit melk, gaat op commerciële schaal melk produceren van transgene koeien. In de Amerikaanse staat Wis consin stopt Pharming acht miljoen in een boerderij voor tachtig tot honderd koeien, die als draagmoeder fungeren voor de genetische veranderde kalveren. Gouverneur Thokson sloeg dinsdag de eerste paal. De kalveren zullen uiteindelijk melk leveren waarin een menselijk eiwit zit dat gebruikt wordt bij de productie van medicijnen. De commerciële médicijnenmelkerij is mogelijk geworden door een betere techniek bij het klo nen. „Vroeger moesten we een menselijk gen in brengen bij een stier. Met het zaad moesten we dan een eicel bevruchten en die inbrengen bij een draagmoeder. Dan moest je afwachten of het kalf ook transgeen was. Vervolgens moest het kalf ook nog een vrouwtje zijn. Tussen het moment van bevruchten en het moment dat het kalf melk ging geven zat al snel twee jaar", aldus een woordvoerder van Pharming. Als fokstier gebruikte Pharming de inmiddels roemruchte stier Herman, de eerste transgene stier in Nederlahd. De nakomelingen van stier Herman produceren nu nog steeds het humaan lactoferrine, een middel dat als ontstekingsrem mer wordt gebruikt. Nu kan Pharming, in samenwerking met het be drijf Infigen, de kalveren klonen, zodat het altijd zeker is dat ze transgeen zijn en dat het vrouwtjes zijn. „Deze techniek scheelt twee jaar in vergelij king met fokken met een stier. We kunnen dus veel sneller en veel zekerder een veestapel op bouwen met dieren die de eiwitten produceren die wij nodig hebben", aldus de woordvoerder. In eerste instantie gaat Pharming zo'n tachtig tot honderd kalveren klonen. De kalveren zullen na een half jaar, als ze melk geven, op een andere boerderij worden neergezet. Pharming weet niet hoeveel kalveren er uiteindelijk gekloond zullen worden. „Het gaat om specifieke medicijnen, die markt is eindig en dat betekent dat het nooit gro te hoeveelheden kalyeren zullen zijn." Pharming is inmiddels helemaal gespecialiseerd in het produceren van menselijke eiwitten uit dierlijke melk. In België worden transgene konij nen gemolken. „Dat is voor een heel specifiek medicijn tegen de Ziekte van Pompe, een dode lijke spierziekte. Wereldwijd zijn er ongeveer 10.000 patiënten die er baat bij kunnen hebben. rotterdam anp is bij de meeste wetenschap pers niet bekend. Prof. R. Glen, tot voor kort bij het Amerikaanse Tripos verant woordelijk voor innovatie-on derzoek, komt aan het hoofd te staan. Oktober 2000 moeten er vijftig wetenschappers en tech nologen de wereldwijde kennis over moleculen toegankelijk maken. Het voedingsconcern hoopt dicht bij de bron van nieuwe vindingen te zitten om die snel te kunnen inzetten voor eigen onderzoek naar nieuwe pro ducten. Topman A. Burgmans maakte vrijdag bekend dat zijn bedrijf zich meer wil richten op voedingsmiddelen waarin stof fen zitten die goed zijn voor de gezondheid. Unilever investeert 44 miljoen gulden in de Britse universiteit van Cambrigde. Met het geld wordt een nieuw centrum ge bouwd dat wereldwijd informa tie over moleculen toegankelijk maakt. Het zorgt dat de gege vens via informatietechnologie snel beschikbaar komen zodat fundamenteel onderzoek wordt versneld. Wetenschappers hebben straks in een paar dagen de ge gevens bij elkaar die zij nodig hebben om experimenten uit te voeren. Nu duurt dat soms ja ren. Ook krijgen zij de beschik king over veel meer gegevens. Negentig procent van de we tenschappelijke ontdekkingen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9