Regering Wahid goed ontvangen BHBD Fischer schiet zichzelf met tank in de voet Joschka Korte Russische aanval op centrum van Grozny Fraude van Berlusconi en Graxi blijkt verjaard te zijn Franse experts: Britten nog gekker dan hun koeien Buitenland Thaise tapioca-telers demonstreren WOENSDAG 27 OKTOBER 1999 Soeharto wordt toch vervolgd Jakarta Justitie in Indonesië wil oud-president Soeharto toch voor het gerecht brengen. De nieuwe hoofdaanklager Marzuki Darusman heeft dat tegen het Indonesische dagblad Kompas gezegd. Enkele weken voor de verkiezingen besloot de regering- Habibie af te zien van strafvervolging van Soeharto, die werd beschuldigd van machtsmisbruik en corruptie. Hoofdaanklager Darusman wil dit besluit nu 'corrigeren'. Volgens hem druist het in tegen de heersende rechtsgevoelens in de Indonesische samenleving. Een rechtszaak tegen de oud-dictator daarente gen zou de bevolking juist het idee geven dat de nieuwe macht hebbers ernst maken met de bestrijding van corruptie. Nederland bij minst corrupte landen RuswtiKNederland staat op de achtste plaats op de jaarlijkse ranglijst van minst corrupte landen. Dat is dezelfde plek als vo rig jaar. Denemarken is net als vorig jaar het minst corrupte land. Als enige kreeg het van het bureau Transparancy Interna tional het cijfer 10. Tweede op jaarlijkse ranglijst staat Finland, voor Nieuw-Zeeland, Zweden en Canada. Het meest corrupte land ter wereld is net als vorig jaar Kameroen. Gevolgd door Ni geria, Indonesië, Azerbajdzjan, Oezbekistan en Honduras. Het in Berlijn gevestigde bureau Transparancy baseert haar onder zoek op gegevens van wetenschappers, politici en andere des kundigen. Nieuw medicijn hoopvol bij leukemie los angeles Een experimenteel medicijn ter bestrijding van chronische myeloïde leukemie, een veelvoorkomende vorm van bloedkanker bij volwassenen, heeft bij testen op patiënten hoopgevende resultaten opgeleverd. De onderzoekers van de University of California in Los Angeles denken dat de nieuwe behandelwijze ook bij andere varianten van kanker zal werken. Het voorlopige rapport van het onderzoek vermeldt dat het me dicijn STI-571 alleen een enzym in de leukemiecellen aanvalt. Hierdoor hebben de patiënten vrijwel geen last van bijwerkin gen. Bij de traditionele chemotherapie worden ook gezonde cellen aangetast. Ophef rond Haider en marathon new york» In New York is ophef ontstaan door de deelname van de extreemrechtse Oostenrijkse politicus Jörg Haider aan de marathon van New York, op 7 november. Joodse organisaties hebben bezwaren geuit tegen zijn komst, maar de organisatie van het sportfestijn heeft hem toch toegelaten. De joodse ge meenschap in New York - één van de grootste ter wereld - wil dat Haider wegblijft wegens zijn racistische denkbeelden. „Ik kan me niet voorstellen dat wij rustig achterover zullen zitten als Haider hier voorbij rent. We zijn niet uit op een confrontatie, maar feit is dat er een gevaarlijke situatie kan ontstaan. Een hoop mensen zijn van streek", zegt Dov HUönd, die een groot aantal overlevenden van de Holocaust vertegenwoordigt. Mitchell praat weer in Noord-Ierland Belfast De Amerikaanse bemiddelaar George Mitchell komt vandaag opnieuw naar Belfast, in een laatste poging het vredes proces in Noord-Ierland vlot te trekken. Mitchell heeft de afge lopen weken verscheidene malen geprobeerd de katholieken en protestanten nader tot elkaar te brengen. Zaterdag kondigde hij aan dat hij het nog één keer wil proberen. Het grote obstakel in het vredesproces vormt de ontwapening van het Ierse Republi keinse Leger, de IRA. De belangrijkste protestantse partij, de UUP, weigert met de politieke tak van IRA, Sinn Fein, een rege ring te vormen zolang die ontwapening niet is voltooid. 'Kerncentrale VS niet klaar voor 2000' Washington De onderzoeksdienst van het Amerikaanse Con gres (GAO) heeft gezegd dat de regering extra maatregelen moet nemen om ervoor te zorgen dat de 113 Amerikaanse kerncen trales millenniumproof zijn. Volgens GAO-onderzoekers moet de overheidskerntoezichtcommissie (NRC) eisen dat claims van centrales dat zij millenniumproof zijn door een onafhankelijke instantie worden gecontroleerd. Volgens de NRC zijn alle instal laties op twee na Waar met de voorbereidingen en zullen de twee in december ook in orde zijn. In de tien fabrieken waar kernbrandstof wordt gemaakt en in een aantal stilgelegde in stallaties is men echter volgens de NRC nog niet volledig voor bereid op de overgang naar het jaar 2000. Van Aartsen wil overleg over veiligheid Washington Minister Van Aartsen van buitenlandse zaken gaat zich inspannen voor een 'informeel consultatiemechanisme' binnen de EuropeSe Unie om de VS en de andere NAVO-leden die geen lid zijn van de EU op de hoogte te houden van de ont wikkeling van de Europese Veiligheids en Defensieidentiteit (EVDI). De bewindsman deed zijn toezegging gisteren tijdens een bezoek aan zijn Amerikaanse collega Albright in Washing ton. De Amerikanen willen evenmin als Noorwegen, TurWje en IJsland geconfronteerd worden met besluiten waarvan zij de achtergrond niet kennen. Hogerhuis stemt in met hervorming londen Het Britse Hogerhuis is in een rumoerig debat akkoord gegaan met het voorstel dat voorziet in een hervorming van het Huis. Het voorstel betekent dat het aantal erfelijke lords wordt teruggebracht van 646 naar 92. Met 221 tegen 81 stemmen werd het wetsontwerp de afgelopen nacht aangenomen. De rege ringspartij Labour wil met de nieuwe wet het Huis modernise ren. Labour vindt het systeem van erfelijke lords verouderd en ondemocratisch. Het Britse Hogerhuis bestaat in totaal uit 1.290 leden. Het controleert de wetgeving van het Lagerhuis en de re gering. Het kan ook initiatieven nemen tot wetgeving. Gebruik elektrische stoel verboden Tallahassee Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft de staat Florida tot nader order verboden gebruik te maken van de elek trische stoel. Het hof wil laten onderzoeken of terechtstelling door elektrocutie zoals dat in Florida gebeurt geen schending betekent van een verbod op wrede en ongebruikelijke bestraf fing. De uitspraak volgt vier maanden nadat zich bij de laatste terechtstelling in Florida onregelmatigheden hadden voorge daan. Een man, die werd terechtgesteld voor de moord op een zwangere vrouw en haar twee jonge dochters in 1982, kreeg op de elektrische stoel een bloedneus en is mogelijk gedeeltelijk gestikt door een leren masker dat hem voor de terechtstelling was voorgebonden. De afgelopen jaren is het ook tweemaal ge beurd dat er tijdens een executie vlammen van achter het mas ker van de veroordeelde opschoten. Op zaterdag 30 en zondag 31 oktober 1999 in de Groenoordhallen te Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs. Bestemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. "Ruim baan in Zuid-Holland" brengt vraag en aanbod samen. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen aanbod uit de regio! Gratis entree! berlun peter van nuusenburg correspondent Het is een ervaring die de Duitse mi nister van buitenlandse zaken niet vaak heeft gehad: een nederlaag door eigen falen. Maar de afgelopen dagen heeft Joschka Fischer moeten erken nen dat hij bakzeil heeft gehaald in een zaak waarin zijn partij, de Groe nen, zo graag had willen scoren. Wat is er aan de hand? Vorige week werd bekend dat de Turkse regering duizend tanks van het type Leopard-2 wil bestellen. Kanselier Schroder had de bestelling meteen willen noteren, want het gaat om een miljardenorder en zesduizend arbeidsplaatsen. En de kanselier doet veel, zo niet alles, voor arbeidsplaatsen. Hij kreeg echter van de linkervleugel van zijn SPD te verstaan dat hij daar door 'in problemen zou komen'. De Turken schenden de mensenrechten te vaak en zouden de tanks bovendien tegen opstandige Koerden kunnen in zetten. Dat was ook het standpunt van de Groenen, die verwezen naar het re geerakkoord dat wapenleveranties aan dit soort landen uitsluit. De veiligheidsraad van het kabinet be sloot vervolgens een 'testtank' naar Turkije te sturen, zodat het leger alvast kon oefenen. Dat betekende niet auto matisch dat Duitsland akkoord ging met de levering van duizend tanks, zo werd verzekerd. Dat zou pas over twee jaar beslist worden, als de testperiode voorbij was. Dat was een tamelijk absurd compro mis. De voor de hand liggende verge lijking met de aankoop van een auto maakte in een aantal commentaren die absurditeit aanschouwelijk. Een klant wordt uitgenodigd een proefrit te maken, de auto bevalt hem. hij wil en kan hem betalen en de verkoper zegt: fijn, maar helaas, u krijgt hem niet. Dat is moeilijk uit te leggen. Dat vonden met name de Groenen, die heftig begonnen te sputteren tegen hun grote coalitiepartner en - iets min der heftig - tegen Fischer. Hij had zich door Schroder laten ringeloren. Het was in de Duitse politiek zelden eerder vertoond dat de minister van buiten landse zaken zich op zijn eigen terrein door de kanselier de wet had laten voorschrijven. Het was de eerste grote nederlaag van de minister, die al maanden de populairste politicus van het land is. Fischer had inderdaad niet handig ge opereerd. Turkije is een NAVO-partner en ondanks alles geen bananenrepu bliek. Bovendien had hij zich altijd in gezet voor goede relaties met de Tur ken en de kandidatuur van Ankara voor het aspirant-lidmaatschap van de EU gesteund. En nu was het opeens een land waaraan je geen tanks kunt leveren? Een politicus kan zich redelijk veel tegenstrijdigheden veroorloven, maar het moet niet té opvallend wor den. Voor de Groenen betekende de neder laag van Fischer dat een mooie kans om zich weer eens te profileren de mist in ging. De partij is in een reeks recente deelstaatverkiezingen door de kiezers afgedroogd, en is in de rood groene coalitie voornamelijk Schrö- ders voetveeg. De slag om de Leopards had daar verandering in moeten bren gen. Fischers nederlaag maakte ook nog iets anders duidelijk. De minister van buitenlandse zaken mag populair der zijn dan de kanselier, als het er op aan komt schroomt Schroder niet hem openlijk zijn plaats te wijzen. Benoeming econoom Kwik Kian Gie toegejuicht Met voorzichtig optimisme is in Indonesië gereageerd op de nieuwe regering die de koers van het land defini tief moet verleggen. Ambities zijn er genoeg: de mensen rechten moeten gerespecteerd, de economie moet uit het nog altijd zeer diepe dal, het geweld ingetoomd, de versplintering van het land afgewend. jakarta theo haerkens correspondent Financiële kringen juichen toe dat de in Rotterdam opgeleide econoom Kwik Kian Gie een sleutelpost krijgt in het kabinet van 35 ministers. De Chinees, voorman van Megawati Soe- kamoputri's PDI-Perjuangan, geldt als een verbeten bestrijder van de corruptie die een gezon de economische ontwikkeling in Indonesië steeds heeft on dermijnd. Hij is echter ook kri tisch over het recept dat het In ternationale Monetaire Fonds en de Wereldbank voorschre ven. Het liefst zou hij de roepia koppelen aan de dollar, zoals buurland Maleisië succesvol deed. De IMF-economen zijn daar echter verklaard tegenstander van. Zij maken voorlopig de dienst uit en draaiden in de na dagen van Habibie de geld kraan dicht wegens geknoei met Bank Bali. Kwik moet schikken, want hij kan de hon derd miljard gulden die voor Indonesië nog in het vat zit niet missen. Politieke stabiliteit moet de rijke Chinees-Indone sische zakenlui terug lokken naar de archipel. Zij wachten sinds de desastreuze rellen in mei vorig jaar elders betere tij den af. In hun kielzog moeten ook buitenlandse investeerders zich weer melden. Vice-president Megawati Soekarnoputri schenkt speciaal aandacht aan de ondergescho ven kinderen milieu en men senrechten. De laatste zijn ook de grote zorg van de minister buitenlandse zaken Alwi Shi hab, een in de VS opgeleide is lamist en vertrouweling van President Wahid. Hij wil het zwaar gehavende imago van In donesië drastisch oppoetsen. De veranderingsgezinde Gol- kar-leider Marzuki Darusman, tevens voorzitter van de Natio nale Mensenrechtenorganisatie zal als procureur-generaal daaraan zeker bijdragen. Om aan te geven dat het hem seri eus is, wil de bijna blinde presi dent Wahid nog deze week de Oost-Timorese onafhankelijk heidsleider José 'Xanana' Gus- mao ontmoeten. Over de vakbekwaamheid van het kabinet bestaan weinig zorgen. Het Engelstalige blad Jakarta Post ging er op voor hand van uit dat dit wel goed zou zitten. Zelfs de ministers van Soeharto waren doorgaans kundig, stelde de krant. Zij mis ten echter een andere zeer we zenlijke eigenschap: bereidheid verantwoordelijkheid af te leg gen, waardoor het land vreselijk ontspoorde. „Het is aan Wahid ook met die traditie te breken." moskou hans hoogenduk correspondent De Russische artillerie heeft vanochtend gedurende een tiental minuten het centrum van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny beschoten. Dat consta teerde een verslaggever ter plekke. De Tsjetsjeense president Maschadov heeft afgelopen nacht verklaard dat bij de raket- aanval op de centrale markt van Grozny, vorige week donder dag, 282 mensen zijn gedood en meer dan vierhonderd ge wond. Dat meldde het Russi sche persbureau Interfax van daag uit de Tstjetsjeense hoofd stad. „Een raket werd afgevuurd op het presidentiële paleis met het doel dit te vernietigen. Ik ben een artillerist en afgestu deerd aan de militaire acade mie en ik weet dat het een tacti sche raket was met een cluster- bom als kop. Dergelijke raket ten zijn massa-vernietigingswa pens", aldus Maschadov. De Russische verklaring dat de ex plosies het gevolg waren van strijd tussen rivaliserende Tsje tsjeense groepen noemde Ma schadov 'stompzinnig'. Russische commandotroe pen leveren in de buitenwijken van Grozny al gevechten met Tsjetsjeense eenheden. Dat meldden verscheidene Russi sche bronnen vandaag. Maar een officiële bevestiging is niet te krijgen en de Tsjetsjenen ontkennen de berichten. Eerder hadden Russische tv-corres- pondenten in Tsjetsjenië mee gedeeld dat verkenningseenhe den dorpjes direct grenzend aan Grozny waren binnenge trokken. Tientallen tanks, pantserwa gens en houwitsers rukken op richting Grozny. In een bericht uit de opstandige Russische deelrepubliek duidt erop dat er overal zwaar wordt gevochten. Het heeft er alle schijn van dat Russische troepen de Tsje tsjeense hoofdstad proberen te omsingelen en met luchtaan vallen en artillerie de Tsje tsjeense troepen murw willen beuken om daarna uitbrekende guerrillastrijders op te vangen. In enkele berichten was sprake van lange kolonnes auto's en tractoren met vluchtelingen die de zwaar bestookte stad verla ten. Volstrekt onduidelijk is waar deze vluchtelingen heen trekken. De Russen hebben de grensovergangen met de buur- republiek Ingoesjetië gesloten uit vrees voor infiltratie door Tsjetsjeense strijders. Maar vol gens militaire bronnen zullen vrijdag weer enkele posten wor den geopend. rome hans geleunse correspondent De Italiaanse corruptiebestrijders kregen gisteren een nieuwe klap in het gezicht. De ex-premiers Berlusconi en Craxi werden door het gerechtshof in Milaan vrijgesproken van frauduleuze partijfi nanciering, omdat het delict is verjaard. Vorige week verwierp een Siciliaanse rechtbank de be schuldiging van maffia-lidmaatschap tegen een andere oud-premier, Giulio Andreotti. Berlusconi was vorig jaar door een lagere rechtbank tot twee jaar en vier maanden veroor deeld. De beschuldiging luidde dat hij in 1991 de sociaal-democratische partij van zijn vriend Craxi met bijna vier ton had gesubsidieerd. In ruil daarvoor bezorgde Craxi het media-imperi um van Berlusconi tv-frequenties. Omdat Berlusconi en Craxi ook voor andere fraudezaken zijn veroordeeld, betekent de vrij spraak van gisteren zeker niet dat hun namen zijn gezuiverd. De beslissing van het Hof is echter wel degelijk een ruggensteun voor de beide oud premiers, die volhouden onschuldige slachtoffers te zijn van tegen hen samenspannende linkse ju risten. De politieke vrienden van Craxi, die in vrijwilli ge ballingschap in Tunesië is gegaan om gevan genisstraf in Italië te ontlopen, ijveren voor repa triëring en zuivering van zijn naam. Zij beroepen zich daarbij ook op de slechte gezondheid van de oud-premier. Maandag werd hij met hartklach ten opgenomen in een ziekenhuis in Tunis. De uitspraak van gisteren onderstreept dat de zuivering van de Italiaanse politiek, in 1992 be gonnen met de operatie 'Schone Handen', op dood spoor is geraakt. Het meest actief waren of ficieren van justitie in Palermo en Milaan. Beide parketten hebben met de vrijspraken van de oud-premiers zware averij opgelopen. Bangkok Thaise tapioca-kwekers zijn met hun auto's op weg naar het regeringsgebouw in Bangkok. De ongeveer tweeduizend boeren willen dat de regering hun helpt om de prijzen van de oogst omhoog te krijgen. foto ap apichart weerawonc Woedende Franse boeren blokkeerden gisteren uit protest tegen de Britse consumen tenboycot met brandende autobanden en hooibalen de wegen rond de Kanaaltunnel, waar veel vrachtwagens met Britse producten het land binnenkomen. foto reuters pascal rossignol parus cees van zweeden In een bosje bij Amiens, een stadje in Noord-Frankrijk, werd vorige week een stuk van een lijk gevonden. Uit welk lichaamsdeel de homp vlees was gesneden, kon niet direct worden ach terhaald. Maar de herkomst was dui delijk. Het vlees was verpakt in plastic folie, waarop een sticker was geplakt: het prijsje was van een supermarkt in Dover. Het was het vlees van een rund, een Brits rund. Dertig politieagenten en andere func tionarissen waren naar de plek van de vondst gesneld voor een politioneel onderzoek. Want dit stuk vlees, dat in Engeland legaal wordt verkocht, was in Frankrijk een corpus delicti. Toen de Europese Unie enkele weken geleden het embargo op Brits rundvlees ophief, weigerde Frankrijk als enige land zijn grenzen weer te openen. Een golf van hysterie sloeg over Groot-Brit - tannië, waar supermarkten hun schappen begonnen te zuiveren van camembert en mosterd. In het tumult van een niet-verklaarde handelsoorlog tussen Groot-Brittannië en Frankrijk dreigt de waarheid het eerste slachtoffer te worden. Het Britse standpunt werd genoegzaam voor het voetlicht gebracht, onder meer door een minister van landbouw die met veel misbaar aankondigde geen Franse producten meer te zullen nuttigen. De Franse argumenten daarentegen gingen schuil in een zeshonderd pagi na's dik rapport, dat nu door weten schappers van de Europese Unie on der de microscoop wordt gelegd. Le zing ervan zou menige liefhebber van Brits rundvlees van de weeromstuit in een vegetariër veranderen. De Britse regering heeft de Europese Unie ervan overtuigd dat BSE, bekend als gekke- koeienziekte, goeddeels is uitgeroeid. Besmette koeien zijn gedood, de her komst van runderen wordt voortaan geregistreerd en veevoeder met dierlij ke resten behoort tot het verleden. Het wetenschappelijke comité dat de Franse regering adviseert, de AFSSA, daarentegen betwijfelt of voldoende vooruitgang is geboekt. In Groot-Brit tannië zijn sinds 1990 ruim 175.000 ge vallen van BSE geconstateerd, zegt de AFSSA, tegen 71 in Frankrijk. Maar wat erger is: er is weinig dat erop wijst dat de epidemie minder wordt. Volgens de AFSSA werden tussen 1 ja nuari en 20 augustus van dit jaar in ge ne zijde van het Kanaal 1.298 gevallen van BSE geconstateerd, wat het totaal voor heel 1999 op zo'n drieduizend brengt. Dat aantal is maar iets lager dan in 1998, toen de teller op 3.179 bleef steken. Een cijfer van driedui zend betekent dat op een miljoen run deren er 650 besmet zijn, tegen slechts 1,2 tot twee in Frankrijk. Ergo: de Brit ten hebben dit jaar 325 tot 541 maal zo veel nieuwe gevallen van BSE als de Fransen. De Fransen wijzen er voorts op dat een Schots onderzoek hen in het gelijk heeft gesteld. Professor David Carter, die de hersenen onderzocht van 3.951 ogenschijnlijk gezonde runderen, kwam tot een opmerkelijke conclusie. Bijna 0,5 procent van de dieren had BSE, ofwel 1 op 200 (5.000 op een mil joen). Wat deze cijfers voor de Franse experts des te onrustbarender maakt, is dat het gaat om dieren waaraan geen 'dierlijk' veevoeder meer is ver strekt. Dat betekent dat ze op een an dere manier moeten zijn besmet, of wel door hun moeder, ofwel door an dere dieren in de kudde. Vooral dat laatste gegeven stemt de Fransen som ber. Als de Schotse geleerde gelijk heeft, loopt in de helft van alle kudden in Groot-Brittannië een gekke koe rond. De AFSSA verklaart zich in haar rap port niet tegen een opheffing van het embargo op Brits rundvlees, maar wel tegen een voorbarige opheffing daar van. Dat embargo werd in 1996 inge steld, nadat de Britse regering had toe gegeven dat mensen na het eten van besmet vlees kans zouden lopen op het ontwikkelen van een nieuwe vari ant van de ziekte van Creutzfeldt-Ja- kob (CJD), de menselijke versie van BSE. Tot dusverre zijn 43 mensen aan die CJD-variant overleden, van wie 42 in Groot-Brittannië. Maar omdat de in cubatietijd decennia kan belopen, weet niemand hoeveel mensen met een tijdbom in hun lichaam rondlo pen. Een Britse expert, professor Do naldson, schatte het uiteindelijke aan tal dodelijke slachtoffers op 'enkele honderden tot enkele miljoenen'. Omdat dezelfde incubatietijd ook voor de koeien geldt, valt moeilijk te zeggen of een dier gezond is. Maar volgens de AFSSA komt binnenkort een test be schikbaar waarmee kan worden vast gesteld of een rund besmet is. Waarom niet wachten met de opheffing van het embargo tot die test op de markt is? Het antwoord op die vraag ligt volgens de Franse specialisten voor de hand: de Britten zijn bang dat aan het licht zal komen dat de epidemie veel wijder is verbreid dat ze nu toegeven.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7