Weinig steun voor particuliere politie Binnenland Maastricht wil snelweg door stad via tunnel Zuid-Holland moet lijst met leningen vrijgeven Pier beschut Provincie wil meer geld voor aanleg van Rijn-Gouwelijn nader inzien slaapt vulkaan van Kok Spreiding allochtone leerlingen werkt in Tiel □90S - 123TAXI IENSDAG 27 OKTOBER 1999 oete geëist voor Mein Kampf gpRECHTVoor het aanbieden van twee exemplaren van Hit- sMein Kampf is gisteren tegen een 30-jarige boekverkoper [Kampen een boete van 500 gulden geëist. De man had de eken aangeboden op een boekenmarkt in Dordrecht. Twee meenteraadsleden deden aangifte. Voor de rechtbank in Dor- echt zei de man niet te hebben willen aanzetten tot rassen- at, maar dat Mein Kampf uit oogpunt van vrijheid van me- agsuiting gewoon te koop moet zijn. In veel andere landen is jwel het geval. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. eam voor onopgeloste moorden iningen De Groninger politie introduceert als eerste Neder- idse korps een team van zeer ervaren rechercheurs dat zich KI it bezighouden met vastgelopen moordonderzoeken. De in- Uing van het team is een antwoord op de reeks onopgeloste lorden in Groningen en de daaruit voortvloeiende onrust in samenleving. De rechercheurs kunnen zaken opnieuw in de f bliciteit brengen, tot nieuwe opsporingshandelingen beslui- of bij een tip een recherchebijstandsteam laten oprichten. I 'eer kritiek op Van Mesdagkliniek haag Minister Korthals van justitie deelt een groot deel van vernietigende kritiek van de Inspectie voor de Gezondheids- [g op de Van Mesdagkliniek in Groningen. Korthals vindt dat eet ingrijpen is geboden, schrijft hij de Tweede Kamer. Er mt snel een nieuwe algemeen directeur en een interim-direc- ir moet de interne communicatie herstellen. Korthals geeft verklaringen voor de problemen. Hij wijst erop dat de door m gewenste uitbreiding van de kliniek om de lange wachttij- te verkorten, een grote druk op de organisatie heeft gelegd, elijkertijd is in het centrum een ingrijpende reorganisatie start udenten 'zwart' voor de klas •rsum Basisscholen zetten steeds vaker studenten van de lagogische academie voor de klas. Daarmee willen ze voor- nen dat groepen naar huis worden gestuurd. De studenten ;en regelmatig zwart betaald.Alle scholen hebben mensen ig, dus je kunt gelijk aan de slag", zei een Pabo-student gis- in in het VPRO-televisieprogramma Waskracht! Vrijwel iede- chool heeft problemen vervangers te vinden voor zieke lera- Pabo-studenten worden als eerste gevraagd. De Tweede ner is keihard tegen deze aanpak van het lerarentekort. Ka- rlid Van der Hoeven (CDA): „Dit is het paard achter de wa- spannen. We willen met de nieuwe campagne juist een igoverbetering bewerkstelligen." 5 vintig jaar geëist voor moord :ht Wegens moord en een dubbele poging tot moord is idag bij de Utrechtse rechtbank twintig jaar gevangenisstraf ist tegen een 34-jarige man uit Veenendaal. De officier van itie achtte bewezen dat hij in januari in Veenendaal drie inen heeft neergeschoten. De verdachte heeft dat toegege- Eén van de slachtoffers was zijn opdrachtgever bij een jsdeal. Hij verdachte moest drie kilo wiet afleveren in Rot- am, maar werd bëroofd. De opdrachtgever bedreigde daar- le moeder van de Veenendaler. Uiteindelijk zouden ze de uitpraten.Bij het gesprek waren nog twee mannen aanwe- Toen één van hen een onverwachte beweging maakte, be de verdachte te schieten. Eén man overleed, de andere raakten invalide. Uitspraak 9 november. tuur en Milieu staakt overleg iaag De stichting Natuur en Milieu staakt op alle niveaus iverleg met landbouworganisatie LTO-Nederland. De stich- is kwaad omdat LTO naar haar mening een verdraaid beeld t gegeven van onderhandelingen over gewasbeschermings- delen. LTO had maandag gemeld dat er weliswaar geen ak- d is met Natuur en Milieu, maar dat partijen elkaar voor 90 ent waren genaderd. Op onderdelen zou men het eens zijn irden tijdens de onderhandelingen in een goede construe - sfeer. Volgens H. Muilerman van Natuur en Milieu is van 'es geen sprake. De sfeer tijdens de gesprekken was op het ;t 'beroerd' en 'vervelend', zegt Muilerman. LTO reageert te- ;esteld op de uitlatingen van Natuur en Milieu. Een woord- Ier stelt dat de gemelde conclusies helder in een rapport iet kabinet zijn opgenomen. i acht jaar voor doodslag aag Een negentienjarige Gouwenaar heeft voor de recht - in Den Haag acht jaar cel tegen zich horen eisen wegens Islag. De man sloeg begin mei in een disco in Gouda de 34- e E. Vrolijk neer, die in coma raakte en twee maanden later leed. Volgens officier van justitie mr. M. van der Plas was en typisch geval van zinloos geweld. De advocaat van de achte was zeer verbaasd over de hoge eis. Hij sprak van een die door een ongelukkige samenloop van omstandigheden llottig was. derzoek ongelukken ouderen Li Een grootschalig onderzoek moet meer duidelijkheid haffen over de toedracht van ongelukken bij 65-plussers. .eidse TNO Preventie en Gezondheid gaat 8000 ouderen uit k, Harlingen en Heerenveen tien maanden volgen om te n wat voor soort ongelukken hen overkomt en hoe die ont- Uiteindelijk doel is het aantal ongevallen ouderen met ig procent te verminderen. Jaarlijks krijgen ongeveer I00 ouderen een ongeluk. Van hen overlijden naar schat - !000 mensen aan de gevolgen daarvan. 'Openbare ruimte verantwoordelijkheid van de overheid' STEVENHAGEN SoRKY, MAAK U SEKT* POPt Op<qÉ.$CHRa/eM' 'u\M lememspweuPb. o?emie kam niet Poo^aan omr onze cHieu^go wier meek, mo^qt OpeREKEM vAMWE^e 6EM den haag anp Met uitzondering van de WD voelt de Tweede Kamer er niets voor om gemeenten particuliere bedrijven te laten inhuren voor de beveiliging van bijvoorbeeld winkelcen tra en horecagebieden. Een overgrote meerderheid vindt dat 'particuliere politie' een stap te ver is op een hellend vlak. heid uiteindelijk te koop zal zijn. „Er kan een potentieel ris kante situatie ontstaan, waarbij het verleidelijk wordt om te zeggen: ër is geen politie be schikbaar, dus schakelen we maar particuliere organisaties in", aldus PvdA'er Van Heemst. CDA-Kamerlid Rietkerk liet we ten 'niet in te zijn voor het afko pen van' de verantwoordelijk heid van de overheid'. Peper nuanceerde zijn voor stellen tijdens het debat met de Kamer. „Openbare orde is niet te koop en dat blijft ook zo", zei hij. „Er moet ruimte zijn om op lokaal niveau beveiligingsbe drijven in te schakelen, in over- Gisteren besprak de Kamer met de ministers Korthals van justi tie en Peper van binnenlandse zaken hun Integraal Veilig- heidsprogrmma. Om de schaar se politiemensen zo effectief mogelijk in te zetten, willen de ministers gemeenten de moge lijkheid geven om beveiligings bedrijven in te huren, bijvoor beeld bij winkelcentra, horeca gebieden of bij grote evene menten. Voorwaarde is dat de politie de particuliere 'agenten' aanstuurt. De Kamer vreest echter voor een hellend vlak, waarbij veilig- leg met burgemeester, justitie en politie." Hij wees erop dat particuliere beveiligingsdien sten al lange tijd worden inge zet bij bijvoorbeeld de bewa king van bedrijven, bij voetbal wedstrijden en in tal van win kels. „Maar als de Kamer vindt dat de schaal glijdende is, dan neem ik gas terug", aldus Pe per. De minister komt binnenkort met een lijst van projecten waarbij particuliere beveili gingsbedrijven betrokken zijn. Aan de hand van die lijst zal hij aangeven wat volgens hem ac ceptabel is. Peper heeft sinds zijn start in het tweede paarse kabinet diverse keren laten we ten dat de veiligheid op straat voor hem een halszaak is. Als hij er niet in slaagt 4.000 agen ten meer op straat te krijgen en (mede daarmee) de straat veili ger te maken, mag de Kamer hem wegsturen. AAW 7£ ANPKE MNT- CHIKUKa M&T EEN KjfeujF£ Vieus kam ows OOK. MIU)08lEK\ AAM MAASTRICHT ANP Dagelijk rijden nu 60.000 auto's via de A2 Maastricht binnen, over tien jaar naar schatting 90.000. Dat belooft weinig goeds, want de huidige drukte leidt al dagelijks tot een file van twee tot drie kilometer. Dat komt niet in de laatste plaats door de vele; verkeerslichten die de automobilisten te genkomen op hun tocht door Maastricht. De oplossing is volgens gemeente en provincie een tunnel. Kosten: 450 miljoen gulden. Om de tunnel te kunnen bekosti gen moeten automobilisten die er door heen rijden straks één euro per passage be talen, zo stellen gemeente en provincie in een gisteren verschenen studie. Verkeer en Waterstaat wil tot 2010 geen geld steken in de tunnel, maar vindt tolheffing bespreek baar. Volgens het plan draaien private beleg gers op voor de kosten van het project. Be leggers als ING en het Sociaal Fonds Bouw nijverheid zijn in principe geïnteresseerd volgens wethouder Aarts van verkeer. Zo wel provincie als gemeente hoopt dat het ministerie na 2010 wél geld in het project wil steken. Doet het ministerie dat niet, dan kan het investeringsbedrag in dertig jaar met tolgelden worden terugverdiend. Een probleem is nog het sluipverkeer. Om dat tegen te gaan moeten de aangren zende wijken worden voorzien van tol- poortjes, vindt de gemeente. Wijkbewoners zouden geen of minder tol hoeven te beta len. De provincie vindt tolheffing op lokale wegen niet aanvaardbaar. DEN HAAG ANP De provincie Zuid-Holland moet binnen een maand de lijst vrijgeven met namen van on dernemers en instellingen van wie geld is geleend of aan wie is uitgeleend. Dat heeft president T. Claessens van de Haagse rechtbank gisteren in een kort geding bepaald. Regionale omroep Radio West en de Haagsche Courant eisten openbaarmaking van de lijst met tientallen namen van de bedrijven en instellingen aan wie is geleend en uitgeleend. Ze deden daarbij een beroep op de Wet Openbaarheid van Be stuur, de WOB. De rechter ver klaarde dit beroep gegrond. De Zuid-Hollandse gedepu teerde D. Dekker (economische zaken) toonde zich tevreden met de uitspraak van de rech ter. „Hij noemde deze lichtge vend", aldus een provincie woordvoerder. De zegsman kan nog niet zeggen of zijn organi satie ook daadwerkelijk de lijst zal publiceren. Vandaag komt de zaak aan de orde in een be sloten vergadering van gedepu teerde staten. GS hebben tot nu toe geweigerd de lijst vrij te ge ven. Het college vreest dat be drijven en instellingen schade claims zullen indienen. De rechter zegt dat dit risico niet aannemelijk is gemaakt. Ook bepaalde de rechter dat Zuid-Holland onvoldoende heeft aangetoond dat het publi ceren van de lijst de verkoop van de leningen zal bemoeilij ken. Verder is er volgens hem geen sprake van een overeenge komen geheimhouding. Boven dien hadden de betrokken be drijven en instellingen er reke ning mee moeten houden dat de leningen openbaar zouden worden. „Ze deden zaken met een bestuursorgaan", oordeel de Claessens. De provincie gaf eerder wel een lijst met bedra gen zonder de namen vrij. In de Ceteco-affaire werd duidelijk dat de provincie mil joenen had uitgeleend aan het noodlijdende handelshuis Ce- teco. Onbekend is of de provin cie daar nog iets van terugziet. Verder bleek dat Zuid-Holland in totaal voor 2,3 miljard gulden 'bankiertje speelde' door geld te lenen en uit te lenen. De affaire kostte commissaris van de ko ningin J. Leemhuis-Stout en drie gedeputeerden de kop. Verder werden topambtenaren geschorst. GOUDA ANP scheveningen De pier van Scheveningen is nu ook een attractie voor mensen die van de zee houden, maar niet van harde wind. Bijna een jaar ge leden werd begonnen met het aanbrengen van een glaswand langs de wandelpromenade. Dat is bijna voltooid en binnenkort is het daardoor mo gelijk een beschutte wandeling te maken. Liefhebbers van een frisse zeewind kunnen dan altijd nog bovenop de pier terecht. Daar kan ook in de toekomst in de buitenlucht worden gewandeld. foto anp evert elzinga Zuid-Holland wil meer geld van het rijk voor de aanleg van een zo geheten lightrail-verbinding tussen Gouda, Alphen. Leiden en de kuststrook, de zogenoemde Rijn-Gouwelijn. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft er 85 miljoen voor uitgetrokken, terwijl de aanleg minstens 315 miljoen kost. Om het ministerie over de streep te trekken, heeft de Stuurgroep Rijn-Gouwelijn een brief ge schreven aan de leden van de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat. Voor een succesvolle ontwikkeling van de lightrailverbinding wil de provincie ook meer zeggenschap over de lijn Utrecht-Leiden, die momenteel wordt verdubbeld. Volgens de stuurgroep zijn de verkenningsstudies voor de Rijn-Gouwelijn inmiddels afgerond en is het draagvlak voor het project bij zowel de regionale overheden als het bedrijfsleven groot. De provincie wil dan ook zo snel moge lijk met de volgende fase van het project beginnen. Als het even kan moeten de eerste lightrailvoertuigen al in 2002 gaan rijden. ikt de premier eens een en aardige beeldspraak iven op een soort vul- heeft hij er meteen al- pijt van. Bij nader inzien hooguit 'een slapende n', of liever nog had pre- ok gesproken van 'laten- ibiliteit'. oppositie wilde gisteren waarom Kok zich on- ïorgelijk uitliet over alle in winsten die in de aan- /ereld en op de huizen- worden geboekt. Groen- eider Rosenmöller had mier naar de Kamer ge en toonde zich heel ver baasd: waarom sloegen de Troonrede en de Miljoenennota zo'n andere toon aan? En waar bleef de actie? Maar Kok gag geen krimp. Hij heeft alleen maar willen zeggen dat we ons bewust moeten zijn van de risi co's van elkaar versterkende be wegingen (te hoge aandelen koersen, te hoge huizenprij zen). Dat geeft 'latente instabili teit'. Een minister-president op de terugtocht, constateert Rosen möller. „Dit is Kokkiaans jar gon, waarbij de essentie van de boodschap verloren gaat." Dan schiet de Marijnissen te hulp. Hij vergelijkt Kok met een pyro maan die klaagt dat zijn eigen huis in brand staat. Kok: derland staat economisch als een huis." Marijnissem „Dit is een sociaal-democraat die zijn imago oppoetst. Of heeft de premier een nieuw inzicht be reikt en doet hij iets aan de on beperkte hypotheekrenteaftrek? Rosenmöller: „U kunt niet het lek van Vermeend in stand la ten," verwijzend naar de hypo theekrenteaftrek. De premier piekert er niet over. Die aftrek is deel van een 'afgewogen pakket'. Hij vindt wel dat er met de banken ge sproken moet worden over hun verantwoordelijkheid bij het verschaffen van hypotheken. tiel lot folgering DIRECT DOORGESCHAKELD WORDEN MET DE DICHTSTBIJZIJNDE TAXICENTRALE. 199 ct/min) NAAMBELLEN EEN INITIATIEF VAN KPN TELECOM Amersfoort wil 'zwarte' en 'blanke' be ter verspreiden over de basisscholen om de integratie van allochtonen te verbeteren. In Tiel hebben de basis scholen in 1993 een convenant geslo ten om een tweedeling in 'witte' en 'zwarte' scholen te voorkomen. Het systeem blijkt goed te werken. Knippen met een schaar, kleuren met krijtjes, plakken met een pritstift. Het lijkt kinderspeelgoed dat in ieder gezin voorkomt. Maar dat is niet zo. In veel Turkse en Marokkaanse gezinnen heb ben ze echter niets op met dat nutteloze speelgedoe dat in Nederland zoveel voorkomt. Met de liefde voor hun kinde ren is niets mis, maar dat is niet genoeg om soepel het Nederlandse onderwijs systeem in te draaien. Zes jaar geleden sloeg Tiel een nieuwe weg in nadat een basisschool in een ou de wijk gedwongen werd de deuren te sluiten. De school was zo 'zwart' gewor den dat er geen onderwijs meer mogelijk was. De leraren konden hun leerlingen domweg niets meer bijbrengen. Neder landse én allochtone ouders haalden hun kinderen weg. „Toen hebben we gezegd: dit nooit meer," zegt voorzitter Zijlstra van de vereniging voor protes tants-christelijk onderwijs. De handen werden ineengeslagen. Ka tholiek, openbaar en protestants christe lijk onderwijs sloten een convenant met de wethouder van onderwijs. Basisscho len moesten een afspiegeling gaan vor men van de bevolking in een wijk. En in geen enkel geval mocht het aantal al lochtone kinderen tot boven de vijftig procent stijgen. „Dit maximum is ge steld, omdat allochtone leerlingen vaak een taal- en ontwikkelingsachterstand hebben. Handhaaf je het percentage niet, dan gaat de kwaliteit van het on derwijs er teveel op achteruit," zegt di recteur Van Bockel van de Willem- Alexanderschool. Toch bleek twee jaar geleden het draag vlak voor het beleid van de gemeente en het basisonderwijs steeds meer af te brokkelen. Allochtonen vonden het dis criminatie dat het beleid zich alleen richtte op hun kinderen. Die konden niet altijd terecht op de school 'om de Kamer tegen verdeling van 'zwarte' en 'witte' scholieren DEN HAAG GPD De Tweede Kamer is tegen het plan van schoolbesturen en het gemeente bestuur van Amersfoort voor een even wichtiger verdeling van autochtone en allochtone kinderen over de scholen. Opvallend daarbij is dat D66 tegen het plan is, maar D66-minister van Grote Stedenbeleid en Integratie Van Boxtel er juist positief op reageert. Het Amersfoortse plan houdt in dat op wijkniveau leerlingen worden door verwezen naar andere scholen als er witte of zwarte scholen dreigen te ont1 staan. Achterliggende gedachte is dat een eenzijdige leerlingensamenstelling slecht is voor de integratie van alloch tonen. en daarmee slecht voor het on derwijs. Het plan op zich is wel goed, vindt de Kamer, maar alleen op basis van vrijwilligheid. Als de ouders echt willen dat hun kind naar een bepaalde school gaat, dan mag niemand dat ver bieden. Het Amersfoortse initiatief wordt toegejuicht, omdat daarin leerlingen betere kansen zouden hebben. „Het gaat niet om wit of zwart, maar om kinderen die al of niet uit een achter standssituatie komen. Uit onderzoek is al jaren bekend dat kinderen elkaar omhoog trekken. Hoe diverser, hoe ho ger de kwaliteit", aldus PvdA-kamerlid Barth. Overigens wijzen alle woord voerders er op dat de Kamer eigenlijk niets te vertellen heeft over het Amers foortse initiatief. Alleen als de gemeen te en de schoolbesturen ouders ver plichten een andere school te bezoe ken kan worden opgetreden, omdat dat in strijd is met de vrijheid van schoolkeuze. hoek', in tegenstelling tot Nederlandse kinderen. Volgens Van Bockel was dat niet leuk, maar wel noodzakelijk: „Wat we perse willen voorkomen is een 'witte vlucht', ouders die hun kinderen naar een andere school sturen omdat daar minder allochtone leerlingen zijn. Zo'n ontwikkeling is niet alleen op zich slecht, het zet ook onze mogelijkheden voor de aanname van allochtone leerlin gen onder druk." Toch gaat volgende week een nieuw ex periment van start. Tegen de tijd dat de schoolkeuze aan de orde komt, krijgen de ouders bezoek van een welzijnswer ker. Het streven is er op gericht dat de ambtenaar alkomstig is uit de eigen ge meenschap, de taal spreekt en de ge bruiken kent. Zo krijgt een Turkse fami lie een Turkse adviseur op bezoek of tenminste iemand die het Turks goed spreekt. „Uit het overleg bleek dat vrou wen in die cultuur de schoolkeuze ma ken, dus de adviseur zal een vrouw zijn. Wat we vooral duidelijk willen maken is dat 'de school om de hoek' niet per se de beste voor dat kind hoeft te zijn. Wel licht vindt het elders veel meer aanslui ting of uitdaging." De bemoeienis van Tiel gaat zelfs zo ver dat er fietscursussen aan allochtone ou ders worden gegeven. Een prima zet meent Van Bockel. „Sommigen kunnen niet fietsen, laat staan met een kind voorop, en een achterop. Als hun kind dan toch naar een verder weg gelegen school moet, kunnen ze die tenminste op de fiets wegbrengen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5