Asielzoekers vluchten in drugs en drank Gemeente Eist vecht tegen grote boze wereld Breat! Psychiatrisch rapport verdachte was verouderd Binnenland 'DNA onrechtmatig verkregen' Lucky Kentucky Sliertjes in het menselijk lichaam kroesbeek In de bossen bij Groesbeek zijn 150 vaten met che misch afval gevonden Het gaat waarschijnlijk om afval uit een stc-laboratorium. Sommige vaten hebben gelekt, zodat de bos grond afgegraven moet worden. FOTO ANP BROEKEMA/VAN t HULLENAAR Euro 2000 onnodig riskant 0, iuswuKMinister Korthals neemt onnodig risico in de voorbe- reiding van het Europees kampioenschap voetbal dat volgend jaar wordt gehouden. De huidige wet biedt niet genoeg moge lijkheden om acties van hooligans en relschoppers voor te zijn. Korthals moet ervoor zorgen dat om hooligans te observeren, af ie luisteren en burgerinformanten in te zetten. Dat zei burge meester E. d'Hondt van Nijmegen vanmorgen in het Radio 1 2,1 lournaal. Een commissie onder voorzitterschap van d'Hondt 2, bracht eerder dit jaar dergelijke adviezen uit, maar de minister E egde die naast zich neer. „Dit kan onnodig incidenten en rellen 1, \eroorzaken. Ook wordt de veiligheid van mensen in de waag- o, ichaal gesteld", meent d'Hondt. Netelenbos wil meer vrijheid en iQTTERDAMMinister Netelenbos (Verkeer en Waterstaat) wil -ol meer armslag bij de uitvoering van grote infrastructurele pro- 3p ecten. De overheid moet die zonder belemmeringen van lagere 22 sverheden, bestemmingsplannen en inspraakrondes kunnen 10( litvoeren, vindt zij. Netelenbos zei dit bij een debat over de Vijf- ge Ie Nota Ruimtelijke Ordening, die in de maak is. Ze uitte haar in irgernis over 'gemeenten, die met bestemmingsplannen de ,t neest lullige dingen neerzetten op zeer schaarse grond'. Echt X2i ;oed openbaar vervoer is ook al niet mogelijk, want 'Nederland- e steden zijn veel te klein om goed openbaar vervoer te realise- en', ai Meisje veroordeeld wegens ontucht i2( iLMELO* Een 14-jarig meisje uit Enschede is veroordeeld voor iei ;ewelddadige ontucht met tientallen jonge kinderen. Ze kreeg es maanden jeugddetentie en plaatsing in een jeugd-TBS. Het neisje heeft bekend dat ze kinderen onder bedreiging met ge- p v'eld heeft gedwongen tot seksuele handelingen. Ook een zusje \i an elf jaar was bij enkele zaken betrokken. Die kon vanwege nj seftijd niet worden vervolgd. De vader, moeder en een oom zit- ;n nog in hechtenis op verdenking van betrokkenheid. Vice- 1(( resident Koopmans moest de uitspraak schorsen om zijn tra- Zei len te bedwingen. Na korte tijd keerde hij terug om het vonnis ze e voltooien. Ter verklaring zei hij achteraf zelf jonge kinderen rij, e hebben, tei p« leeltijdwerk door de Kamer dit en haag Na een lange discussie in de Tweede Kamer komt er lig u toch een wettelijk recht op deeltijdwerk. Werknemers mogen ftn ok meer gaan werken als ze dat willen, hoewel van dat recht do an worden afgezien in CAO-afspraken. Met uitzondering van !e SGP stemden alle fracties voor het wetsvoorstel van staatsse- retaris Verstand van sociale zaken. Verstand zei na afloop van e stemming erg ingenomen te zijn met de grote steun voor de et. Wel is ze teleurgesteld over het feit dat de wet niet voor be- rijven met minder dan tien werknemers zal gelden. irand verwoest auto's haag» In de Schilderswijk in Den Haag heeft vannacht ëen evige brand gewoed in een parkeergarage in de Schilderswijk. Irie auto's brandden geheel uit en 27 andere raakten zwaar be- ijde chadigd. De brandweer rukte uit met groot materieel, omdat Da ich boven de vuurhaard over een lengte van 140 meter honder- ROi en appartementen bevonden. Naar schatting 130 omwonen- n, onder wie tientallen kinderen en moeders met babies, gin- rtJen de straat op om de afloop af te wachten. De brand veroor- me aakte grote zwarte rookwolken. De brandweer schat de totale Rf chade op ongeveer 500.000 gulden. Ven n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensti Trauma 's en onzekerheid leiden volgens onderzoek tot vluchtgedrag Asielzoekers zoeken hun toevlucht in veelvuldig gebruik van drank, drugs en medicij nen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Utrechtse Centrum voor Verslavingsonder zoek (verbonden aan de Universiteit Utrecht) en Jellinek Gooi- en Vechtstreek. UTRECHT GPD De oorzaken voor het overma tig gebruik van de verdovende middelen zijn veelal de trauma tische ervaringen in het land van herkomst en de eenzaam heid waarmee asielzoekers in Nederland te kampen hebben. Ook de grote onzekerheid, waarin veel asielzoekers verke ren over een mogelijke vluchte lingenstatus, leidt tot de vlucht in verdovende middelen. Het onderzoek is gedaan in opdracht van het Platform Mul ticulturele Verslavingszorg en gefinancierd door het ministe rie van volksgezondheid. Aan leiding tot het onderzoek waren signalen vanuit het asielzoe- kerswerk en de verslavingszorg over toenemend gebruik van al cohol en andere drugs binnen asielzoekerscentra. De onderzoekers pleiten in hun studie onder meer voor be tere mogelijkheden van gezins hereniging en een zinvolle in vulling van de tijd dat asielzoe kers op hun status wachten. Bovendien moet voorlichting aan asielzoekers worden gege ven, waarbij meer rekening moet worden gehouden met hun culturele achtergrond. De onderzoekers constateren dat veel asielzoekers in hun land van herkomst hoogopge leid zijn. In Nederland mogen ze echter in afwachting van be handeling van hun asielverzoek geen'arbeid verrichten of een opleiding volgen. De overheid is wel bezig met het ontwikke len van plannen om dat veran deren. Naarmate ze langer moeten wachten, zoeken ze meer hun toevlucht in verdovende mid delen. „Veel van hen hebben traumatische ervaringen. In asielzoekerscentra komen de emoties in alle hevigheid los, omdat ze daar alle tijd hebben Een dorpsgezicht van Eist ELST DOLF SCHELLEKENS Eist is klaarwakker. In het Utrechtse dorp praat iedereen over de sluitings tijden van de Tijdelijke Noodvoorzie ning Vreemdelingen (TNV). Heeft on dernemend Eist die tenslotte niet afge dwongen op de maandag gehouden in formatieavond? Schaamte en trots en oud zeer splijten de bevolking. Het is een conflict om een wassen neus. Eist is een vreemd dorp. Een grote weg met aan de ene kant de Rijn en aan de andere kant de huizen. Het dorp heeft 4100 inwoners, verdeeld over twee ge meenten. Het grootste deel, 3600 men sen, hoort bij Rhenen. De andere vijf honderd inwoners vallen onder Ame- rongen. Sinds maandag heeft Eist een stempel. Toen sloten Ondernemersvereniging Eist, justitie en de gemeente Rhenen een deal. Tussen half twaalf 's avonds en kwart voor zeven 's morgens wordt de asielzoekers verzocht op het opvangter- rein te blijven. Die afspraak heeft Eist in een hoek gezet. Het is nu het dorp, dat vluchtelingen wil laten opsluiten. Er deden altijd grappiger omschrijvin gen de ronde. 'Eén keer gas geven en je bent er doorheen en als je geluk hebt zie je Mies Bouwman'. Geluk kun je afdwin gen door op het juiste moment het gas los te ldten, Dan stop je voor het huis van de 'grand old lady' van de Neder landse televisie en lees je de verbijste ring in haar ogen. Nee, ze was niet bij de informatieavond geweest en nee, ze had niet gedacht dat dit in Eist kon gebeu ren. „Ik ben ontzet." De ondernemersvereniging is verheugd, maar het is blijdschap om een wassen neus. De honderden gasten zijn vreem delingen en hebben nog geen status. Ju ridisch kan ze daarom niets in de weg gelegd worden als ze besluiten 's nachts wel op pad te gaan. Toch is G. Henken blij. Hij is voorzitter van de Elster ondernemersvereniging en de grote gangmaker. „We zijn geen ra cisten. We willen helpen, maar wel on der bepaalde voorwaarden. Ik heb zeven dagen niet gewerkt om met mensen te praten in plaatsen waar zo'n centrum is. Dan hoor je andere verhalen dan vanuit de politiek. Daarom willen we zulke af spraken. Voorkomen is beter dan gene zen." Het is niet alleen angst die zorgt voor de protesten, het is ook oud zeer. Oud Eist haat Rhenen. Het dorp vindt dat het door die gemeente altijd is achterge steld. Mensen hebben het gevoel dat Rhenen ze dit weer door de strot duwt. Voor de supermarkt staat een groepje te FOTO GPD HENK VAN HOLLAND praten. Te jong voor burenhaat, maar oud genoeg voor een mening. Veront waardigd zijn ze over de opstelling van hun dorpsgenoten. „Waar halen ze het vandaan", zegt K. Vlug. „Op de sport club hadden ze het ook al over dikkere sloten op de fiets. Ik schrok me rot." B. van Gent baalt van de naam die Eist krijgt. „Ik had het gevoel ineens bij die hoop te horen. Ik vind het juist positief dat hier vluchtelingen komen." Toch vinden ze Eist een leuk dorp. Ge zellig, aardige mensen. Woorden die Mies Bouwman ook al gebruikte. Burge meester H. Top van Rhenen is even niet in de stemming voor zulke aardige praat. Hij baalt van alle commotie. Had het ook niet verwacht. „Het calimero- gevoel speelt mee en dat neem ik waar. Maar er is niets moeilijker dan het weg nemen van onterechte beeldvorming." IVHISKY VOORDEEL len Grant na) Single Highland Malt ;ef! icotch Whisky Oei 99 RIJSWIJK ANP De advocaat van de man die wordt verdacht van de moord op Sybine Jansons zegt dat het DNA-profiel van de verdachte op onrechtmatige wijze is ver kregen. De verdachte heeft volgens hem geen toestem ming gegeven zijn DNA-profiel te gebruiken in de zaak-Jan- sons. De 37-jarige verdachte uit Nieuwegein werd op 19 sep tember jongsleden aangehou den op verdenking van twee verkrachtingen, van een 16-ja- rig meisje uit Nieuwegein en een 22-jarige stewardess. In de zaak van het meisje werd hem gevraagd mee te werken aan DNA-onderzoek. „Mijn cliënt ontkent iets met de verkrachting te maken te heb ben. Omdat hij niets te verber gen had, werkte hij aan het on derzoek mee. Later bleek dat de politie zijn DNA-materiaal ook heeft gebruikt in de zaak van Sybine Jansons", zegt advocaat Stapel. De advocaat vermoedt dat de politie het DNA-profiel van het begin af aan al wilde vergelijken met het DNA-materiaal dat op het lichaam van Sybine is ge vonden. Volgens Stapel ontbre ken andere bewijzen. „En het is uiterst twijfelachtig of dit be wijsmateriaal genoeg is voor een veroordeling." Justitie zegt over voldoende andere aanwij zingen te beschikken. Persofficier van justitie B. Steensma wil de discussie of het DNA-bewijs rechtmatig is verkregen niet aan. „Dat mag de rechter bepalen. Wij hebben in opdracht van de rechter commissaris gehandeld", zei hij. Steensma voegt er aan toe dat, indien nodig, opnieuw DNA van de verdachte Nieuwe- geiner kan worden afgenomen. DEN HAAG GPD DNA is als juridisch bewijsmiddel bezig aan een snelle opmars, zeker in zedenzaken. Sinds ruim twee jaar zijn door het Gerechtelijk Laboratori um in Rijswijk zo'n vierhonderd DNA-profielen van verdachten verzameld. Dat is niet veel ver geleken met landen als Engeland en de Ver enigde Staten. In Nederland mag de DNA-iden- tificatiemethode alleen worden gebruikt bij misdrijven waarop een gevangenisstraf staat van zes jaar of meer. DNA is de Engelse afkorting van desoxyribo nu cleic acid. In elke cel van ons lichaam zitten slier tjes van dit materiaal, die op een geheel eigen manier zijn gerangschikt. Door de celwand kapot te maken, kunnen de DNA-moleculen zichtbaar worden gemaakt. Het is onder andere te vinden om na te denken. Daarnaast maken ze zich zorgen om ach tergebleven familieleden. In het onderzoek zijn tientallen inter views gehouden met sleutelfi guren binnen asielzoekerscen tra en met asielzoekers. De meeste geïnterviewden komen uit Somalië, Iran, Irak, Afgha nistan en voormalig Joegosla- Minister Jorritsma flink onder vuur bij tal van politici den haag anp Een groot deel van de Tweede Kamer mist daadkracht bij mi nister Jorritsma van Economi sche Zaken. CDA-Kamerlid Van den Akker verwijt haar dat ze 'zit te dutten'. GroenLinks- woordvoerder Rabbae meent dat zij op belangrijke beleids terreinen 'onzichtbaar is'. Regeringspartij PvdA was bij de behandeling van de begro ting van Economische Zaken milder dan de oppositie. „Jor ritsma heeft het niet gemakke lijk gehad. Zij moest hard wer ken om gezag op te bouwen. Maar de PvdA wil na de langza me start graag een snelle acce leratie zien", aldus PvdA- woordvoerster Van Zuijlen. Ze constateerde dat veel moties van de Tweede Kamer niet zijn uitgevoerd en veel toezeggin gen niet zijn nagekomen. Van een minister van econo mische zaken wordt verwacht over de grenzen van het minis terie heen te kijken. Dat loopt uiteen van ruimtelijke orde ning, arbeidsmarkt en sociale zekerheid tot belastingen en onderwijs. D66-woordvoerder Van Walsem nodigde Jorritsma uit om de Tweede Kamer „dui delijk aan te geven hoe zij met de rol van Economische Zaken op deze gebieden omgaat. Van den Akker vindt dat ons land te weinig innoveert in on derwijs en kennis. Van Econo mische Zaken komen te weinig stimulansen volgens Van den Akker. Hij sprak zelfs over een 'zwart gat', na het vertrek van Wijers, de voorganger van Jor ritsma. Rabbae vroeg zich af wat Jor ritsma, die in het vorige kabinet minister van verkeer en water staat was, 'eigenlijk is komen doen op dit departement'. Jor ritsma moet volgens Groen- Links het voortouw nemen in het debat over de 'kenniseco nomie'. Nederland investeert te weinig in kennis, maar wel acht miljard gulden in de Betuwe lijn, de 'technologie van de vo rige eeuw', aldus Rabbae. WHISKEY VOORDEEL Four Roses Bourbon Whiskey 70ci A 99 09^9 in slijm, haar, sperma, bloed, zweet, nagels en huidschilfers. Met behulp van DNA-materiaal kan onomstote lijk worden vastgesteld dat iemand een bepaald delict niet kan hebben gepleegd. Omgekeerd kan niet met zekerheid worden vastgesteld dat ie mand wél de dader is. Maar de kans dat twee profielen 'toevallig' overeenkomen is zo klein dat een overeenkomst wel erg belastend is. In het geval van Sybine is er een gedeeltelijk DNA-profiel. De gevonden 'string' is niet com pleet of vervuild, doordat het meisje enkele we ken in het water heeft gelegen. Door toevoeging van enzymen kunnen de DNA-sporen zichzelf reproduceren, waardoor een schoon en com pleet profiel te maken is. Als dat niet lukt, is het aan de rechter om uit te maken of de kans op een toevallige overeenkomst te groot is om tot een veroordeling te komen. GALLGALL DEN HAAG/UTRECHT GPD De verdachte van de moord op de 13-jarige Sybine Jansons kreeg in december 1995 geen TBS opgelegd van het Haags gerechts hof omdat het psychiatrisch rapport was verouderd. De man weigerde mee te werken aan een nieuw onderzoek. De 37-jarige verdachte uit Nieuwegein werd destijds van twee verkrachtingen verdacht. Het Amsterdamse hof veroordeelde hem tot drie jaar cel en TBS. Hij was in 1993 door het Pieter Baan Centrum (PBC) verminderd toe rekeningsvatbaar verklaard op grond van zijn zeer geringe geestesvermogens. Volgens het Utrechts centrum leed de man aan een ernstige persoonlijkheidsstoornis, die een gebrek aan inlevingsvermogen en mede dogen veroorzaakte. Hij was volgens de on derzoekers sterk gefrustreerd, had drang naar directe behoeftebevrediging en naar het 'sek- sualiseren' van zijn gevoelens. Advocaat Korvinus ging echter in 1994 tegen het Amsterdamse arrest in cassatie bij de Ho ge Raad. Hij zou op grond van toen nog gel dende wetgeving ten onrechte zijn gedwon gen wangslijm af te geven voor DNA. De Ho ge Raad verwees de zaak echter terug naar een ander gerechtshof. Het Haagse hof waar de zaak in 1995 terecht kwam, achtte één verkrachting bewezen. Maar de man kon niet tot TBS worden ver oordeeld. Het psychiatrisch rapport was ver ouderd en de man weigerde aan een nieuwe rapportage mee te werken. Het hof veroor deelde hem tot negen jaar cel. Omdat de man al geruime tijd in voorarrest had doorge bracht en de gebruikelijke aftrek van eender de van de termijn, kwam hij in november 1998 weer op vrije voeten. De Nieuwegeiner bleek tijdens de rechtszaak al eerder voor andere misdrijven, als brand stichting, te zijn veroordeeld. De Amsterdam mer verhuisde eind vorig jaar naar Nieuwe gein om na zijn celstraf een nieuw leven te beginnen. Hij ging samenwonen met zijn vriendin met wie hij een bijna één jaar oud kind heeft. Volgens zijn huidige advocaat T. Stapel ver denkt het openbaar ministerie in Utrecht de 37-jarige Nieuwegeiner nogal lichtvaardig van de moord op Sybine Jansons. „Het is me nog niet duidelijk welke conclusie je eraan moet verbinden, maar naar ik begrijp heeft justitie een stukje DNA. Welk stukje weet ik niet. En daar hangt nogal wat van af, begrijp ik van deskundigen. Het ene stukje kan meer ken merken van iemand bevatten dan het andere stukje. Lopen er vijf mensen op de wereld rond met hetzelfde gedeeltelijke dna-profiel of een miljoen?"

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3