Bastaard beroert België M Tl WEER m Avondklok in Eist 'Waar komt dat vandaan, Big Brother?' 66 3 WOENSDAG 27 OKTOBER 1999 COMMENTAAR Het begrip avondklok kennen de meeste Nederlanders alleen maar uit de overlevering. De laatste keer dat hier de bewegingsvrijheid in de avonduren aan banden werd gelegd, was in de oorlog. Avondklokken worden sindsdien alleen ingesteld bij staatsgrepen in barre oorden, waar terreur aan de orde van de dag is. Het Utrechtse dorpje Eist is kennelijk ook zo'n oord. Onder druk van vooral de plaatselijke middenstand krijgen asielzoekers die daar binnenkort hun intrek nemen in een noodopvang een avond klok opgelegd. Ze worden verplicht om voor half twaalf binnen te zijn. Dat is een voorwaarde die de gemeente stelt aan de komst van de noodvoorziening. Aanleiding voor die vergaande maatregel is de onrust die er in Kol- lum is ontstaan na de moord op Marianne Vaatstra. Dat mensen ongerust zijn is begrijpelijk. Maar toegeven aan dergelijke soms zelfs naar racisme neigende emoties door een avondklok in te stel len lijkt de makkelijkste weg. Niet vergeten mag worden dat de moord in Kollum nog niet is opgelost en dat de eerder verdachte asielzoeker duidelijk is vrijgepleit. Een dergelijk misdrijf is bovendien zo' uitzonderlijk dat het niet de leidraad mag worden voor de behandeling van alle asielzoekers. Beter was het dan ook geweest als burgemeester Top van Rhenen, waartoe Eist behoort, samen met Justitie, met ongeruste midden standers en omwonenden was gaan overleggen om te komen tot een zo goed mogelijke inbedding van de noodopvang in de plaat selijke gemeenschap. Een avondklok -in Eist proberen ze zorgvuldig het woord te ver- mijden- is niet alleen draconisch, maar is bovendien niet te hand haven. Want hoewel burgemeester Top meent dat hij een veilig heidsdienst kan inschakelen om de asielzoekers 's nachts binnen te houden, wordt dat bestreden door Justitie. Wettelijk zijn er nau welijks mogelijkheden om de avondklok af te dwingen. Wie zich er niet aan houdt kan ook geen straf krijgen. Verder dan een 'huisre gel' dat iedereen op tijd binnen moet zijn, wil Justitie niet gaan. Bij dergelijk gesteggel op de vierkante centimeter lijken de asiel zoekers, degenen om wie het gaat, volstrekt naar de achtergrond te verdwijnen. Mensen die vervolging in eigen land ontvluchten en een veilige haven hopen te vinden in het vrije Nederland, worden hier welkom geheten met een verbod 's avonds de straat op te gaan. Maar... om onze oververhitte economie op gang te houden, mogen ze binnenkort wel eenvoudige werkzaamheden verrichten. In korte tijd is zo wel een heel nieuwe kijk op de opvang van vluch telingen ontstaan. Topsport Mil I PMM1T1U Scholier zet land op stelten met biografie van vorstin Paola Een achttienjarige scholier uit West-Vlaanderen tekende voor de eerste biografie van de Belgische vorstin Paola, en zette meteen het koninkrijk op stelten. Koning Albert verwekte een buitenechtelijk kind, noteerde Mario Danneels. Royalty-verslaggevers wisten dat al jaren, alleen: niemand durfde het op te schrijven. Hoe long hou ik het nog vol? Hoe vaak moet je naar voetbal hebben gekeken, voordat je er gillend gek van wordt? Hoe veel bomen moet je hebben gezien, voordat je niet meer weet wat of hoe of wie het bos is? Weer een avond Champions League. Anderhalve avond zelfs, omdat Willem II al om zes uur begon met voetballen in Moskou. Ik kan het niet meer. Wie speelt tegen wie en hoe veel staat het en hoe is de stand in de poule en kan dat team nog verder als ze winnen of gelijkspelen en gaat dan ineens weer een andere ploeg meer kans maken op plaat sing voor de volgende ronde die ook weer in een poule wordt ge speeld of kan het dan ook nog zijn dat ze in het UEFAcup-toernooi mogen uitkomen en wanneer begint dat toernooi dan wel of is dat al begonnen, ja dat moet wel wantAjax heeft afgelopen donderdag al in Israël gevoetbald en daar makkelijk gewonnen al ging het he lemaal niet om het voetbal maar om het feit dat Ajax een joodse club is die in Israël tegen hun broeders moesten voetballen of was dat nou juist niet het geval? Ik weet het niet meer. Hoe vaak moet ik nog analyses van nu weer Guus Hiddink aanho ren of voorbeschouwingen met Lothar Matthaeus aanschouwen, die zich van geen kwaad bewust is als hem wordt verweten dat hij een matennaaier is. Hoe vaak moet ik die trainerstaai aanhoren. Coa ches die praten over een stukje zelfvertrouwen dat er niet was en dat juist een wedstrijd tegen Duitsers voor het herstel daarvan zo be langrijk zijn. Wat voor stukje dan? Hoe vaak moet ik nog een com mentator horen zeggen dat je aan deze spits zulke kansen niet moet geven Waarom nieten wie geeft ze dan in 's hemelsnaam aan wie? Hoe vaak mag een speler nog zeggen dat ze achter de feiten aanlie pen als ik ze alleen maar achter een bal zie aanlopen. Ik wil het niet meer. De enige dingen die ik weet na gisteravond, is dat Jens Jeremies van Bayern München de enig echte opvolger van Lothar Matthaeus is. En dat mijn agenda vanavond leeg is. En dat Hans Kraaij dus wel analyticus moet zijn vanavond. O ja. Mona gaat de weekopdracht voor de derde week op rij niet ha len. Ze is geblesseerd na haar spectaculaire val van het evenwichts- koord in de tuin. Ik wil meer topsport in het Big-Brotherhuis. Rustig en bewolkt Het is de laatste dagen onvoorstelbaar warm op het Italiaanse eiland Sicilië. Op een van de meetpunten in Palermo werd gistermiddag een maximumtemperatuur van ruim 37 graden geregistreerd en de afgelo pen nacht om 2 uur was het nog 31 graden. De hitte komt aangewaaid uit Afrika waar het in de Tunesische hoofdstad gistermiddag precies 40 graden werd. Bij ons zijn tropische temperaturen in deze tijd van het jaar onmogelijk. Het is vandaag 62 jaar geleden, op 27 oktober 1937, nog wel zomers warm geweest in Limburg. In Maastricht werd het toen ruim 26 graden en zelfs De Bilt kwam nog uit op 21,6 gra den. Deze waarde staat nog steeds overeind als het De Biltse decade record. In het westen van het land werd het in Den Helder dankzij een aflandige wind ook 21, in Naaldwijk 22 graden. Spraakmakende middagtemperaturen zijn dit jaar niet aan de orde maar koud is het evenmin. Na een wat minder zachte nacht (de mi nimumtemperatuur komt waarschijnlijk uit op 7 graden) wordt het morgenmiddag 14 graden. De wind waait uit het zuidwesten en is zwak tot matig. Het weerbeeld wordt in de ochtenduren geken merkt door plaatselijk mist. In de middag is er ook af toe zon en er waait er een zwakke tot matige, aan de kust enige tijd een vrij krachtige west tot zuidwestenwind, 's Avonds krimpt de wind naar het zuiden en komt er meer bewolking. Vrijdag blijft het rustig en bewolkt weer. Tijdens het weekeinde krij gen we te maken met een lagedrukgebied dat via de i Golf van Biskaje onze kant op komt. Het systeem veroor zaakt op zaterdag enige tijd regen. De aangevoerde lucht wordt echter nog wel wat zachter. Na het weekeinde beginnen depressies zich steeds meer te roeren. Daardoor krijgt het weerbeeld een wisselvallig karakter. Van tijd tot tijd gaat het regenen bij temperaturen omstreeks 13 graden. Gisteren bleef het op de meeste plaatsen droog met soms wat zon en op Valkenburg nog een maximumtemperatuur van net boven de 15 graden. In het zuiden van het land werd het plaatselijk 16-17 graden. jan visser In het Grand Café te Brussel rinkelt de mobiele telefoon van Mario Danneels vrijwel onop houdelijk. Na de nationale tele visie en een Spaanse journalist meldt zich de satellietzender CNN. Op losse memovelletjes noteert de scholier uit het Westvlaamse stadje Moerkerke zijn afspraken. „Afgelopen weekeinde opende de Times de voorpagina nog met mijn ver haal. Zelfs in Ierland en Argen tinië, waar men volgens mij nog nooit van het Belgische ko ningshuis heeft gehoord, werd er in de journaals aandacht aan besteed. Het is echt ongeloof lijk", zegt Danneels, terwijl hij haastig een gegrilde zalmmoot verorbert. De jonge auteur en zijn uitgever zeggen volkomen overrompeld te zijn door de mediastorm die meteen na de presentatie van het boek 'Paola' is losgebarsten. Eén alinea, halverwege Mario's ruim driehonderd pagina's tel lende biografie over de vorstin van België, houdt het koninkrijk en een deel van de wereldpers nu al bijna een week bezig. „Een aanzienlijke periode hield hij (koning Albert, red.) er een buitenechtelijke relatie op na", noteert Danneels ih zijn boek. „De eega's van de drie Leo polds en van Albert I mochten dan berusten in de buitenech telijke kinderen van hun echt genoot, Paola weigerde zich lijdzaam neer te leggen bij de halfzus van haar kinderen. Deze onthulling sloeg in als een bom. De Belgische televisiezen ders wisten een dag later al te melden dat het buitenechtelijke kind van koning Albert Delphi- ne Boël heet en in Londen woont. Zij is de dochter van Sy- bille de Sélys de Longchamps, die ooit gehuwd was met de Waalse staalbaron Boël. Moe der een dochter wilden het ver haal niet bevestigen, maar er kwam ook geen ontkenning. Het paleis verklaarde na een dag stilzwijgen dat het geen commentaar geeft op 'roddels' die het privéleven van de vorst betreffen. Een hoogleraar he dendaagse geschiedenis uit Luik vermoedde een complot. Via belastende onthullingen over het koningshuis trachten Vlamingen de Belgische staat op te blazen, zei professor Bala ce in Le Soir. „Mag ik eraan herinneren dat Vlamingen in 2002 de onafhankelijkheid wil len grijpen?" Dat een achttienjarige scholier een gedegen biografie schrijft over de koningin van België is al opmerkelijk genoeg. Maar hij was bovendien de gehele Belgi sche pers te snel af met een 'scoop' die al bijna dertig jaar in de archieven van royalty-ver- Mario Danneels: „Het is absoluut niet mijn bedoeling geweest een schandaal te veroorzaken." FOTO GPD ROB KEERIS slaggevers sluimert. Danneels zelf zit er een beetje mee. „Het is absoluut niet mijn bedoeling geweest een schandaal te ver oorzaken", bezweert hij. „Inte gendeel: ik wilde een ernstige en zo objectief mogelijke bio grafie maken over een vrouw die mij intrigeert. Bij het be schrijven van de huwelijkspro blemen die Paola en Albert in de jaren zestig hebben gehad - ze leefden een tijdje gescheiden van tafel en bed - kon ik niet om dat buitenechtelijke kind heen. Iedereen die zich een beetje in het Hof verdiept, weet er van. Ik was alleen de eerste die het als een feit heeft ge meld." De informatie is Danneels ove rigens niet aan komen waaien. Twee jaar lang heeft hij elk vrij schooluurtje geïinvesteerd in research naar de vorstin die voor veel Belgen nog een rela tieve onbekende is: een aan trekkelijke, wat afstandelijke en op het oog koele vrouw. Dan neels voerde tientallen gesprek ken met intimi van het paleis, in België gerespecteerde 'royal ty-deskundigen', maar ook met oud-ministers, een Italiaanse hartsvriendin van Paola, oud- medewerkers aan het hof, de vi ce-consul van Italië en zelfs de priester en kapper van de ko ningin. Zijn jeugdige leeftijd was bij die gesprekken een han dicap, maar ook een troef. Danneels: „Er was veel scepsis, in de trant van: hoe kan jij nou het leven van een zestigjarige vrouw invoelen? Soms moest ik enorm lang aandringen voordat ik ergens toegang kreeg. Maar als ik eenmaal binnen was, wa ren de gesprekken erg ontspan nen en openhartig. Vanwege mijn jeugdige onschuld, waar schijnlijk. Een enkele keer heb ben mijn bronnen denk ik hun mond voorbijgepraat. Mis schien omdat men dacht: zo'n jonge blaag, daar horen we nooit meer iets van." Danneels, die zijn eerste schrijf- ervaring opdeed bij de Daklo zenkrant, zegt een genuanceerd "en 'vrij positief beeld van Paola te hebben geschetst. Hij verge lijkt de Belgische koningin met de Britse prinses Diana: beeld schoon, op de hielen gezeten door de paparazzi, bekommerd om de opvoeding van haar kin deren, worstelend met het pro tocol van het Hof en uiteinde lijk geconfronteerd met een ernstige huwelijkscrisis. „Het had een haar gescheeld of Pao la was vandaag niet onze ko ningin, maar een uit de echt ge scheiden ex-prinses in de ano nimiteit van haar geboorteland (Italië)", schrijft hij. Een hardnekkige Belgische my the wil dat kroonprins Filip het huwelijk van zijn ouders heeft gered door na de zoveelste ech telijke ruzie uit te roepen: „Hoe kan ik straks dit land bijeen houden als zelfs mijn ouders niet meer samen kunnen leven? Onzin, meent Danneels. „Vol gens mijn bronnen was het niet Filip, maar zijn zuster Astrid die voor de ommekeer heeft ge zorgd. Zij keerde terug van een reis door Amerika, waar zij on der invloed was gekomen van de charismatische beweging. Astrid heeft die vonk doorgege ven aan haar ouders. Het is het geloof geweest dat Paola en haar man weer bijeen heeft ge bracht. Heel geleidelijk. Plus de angst van Paola om haar kinde ren te verliezen. Haar priester zei me: haar leven is doorde semd van het geloof. Zij bidt el ke dag voor de mensen die zij heeft gezien en die dag nog zal ontmoeten." Aan de vooravond van het hu welijk tussen prins Filip en Ma- thilde d'Udekem d'Acoz hoopt Danneels dat de heisa over het 'slippertje' van vader Albert snel weer vergeten raakt. De jonge schrijver had liever de aandacht gevestigd op de ont wikkeling van zijn hoofdperso nage. „Ik vind het tragisch dat iedereen aan de essentie van mijn boek voorbijgaat, want de enige over wie niet wordt ge sproken is Paola", zegt hij. Voor de Belgische media heeft de au teur tot slot nog een advies. „Zoals de pers de koninklijke familie behandelt, dat kan vol gens mij niet. Zij worden gepor tretteerd als halve heiligen. Maar het zijn mensen van vlees en bloed." PAUL KOOPMAN Enkele befaamde Big Brother- uitspraken: Maurice: 'Het was een rationele beslissing. Ik heb er helemaal niet over nage dacht.' Ruud: 'Als je eenmaal aan het leven bent, dan ga je door. Tot je een keer zegt: ho.' Bianca: 'De grootste vijand van vriendschap is de liefde.' Het inmiddels meest besproken televisieprogramma van de Ne derlandse televisie intrigeert mateloos door het verbazing wekkend bizarre conversatie- peil. Hoe langer de bewoners met elkaar verkeren en hoe die per en verveelder ze in de kana riegele Ikea-bankjes wegzak ken, hoe beperkter hun woor denschat, zo lijkt het. Het lijkt er op dat het gebrek aan volle dige lichamelijke ontspanning debet is aan het nijpende ge brek aan boeiende gesprekson derwerpen. In de afgelopen da gen konden de trouwe kijkers getuige zijn van een vend tafelgesprek over de juiste benaming der edele delen. Voor taalgevoelige kijkers met een zwak voor de kwinkslagen van Ruud, de plat-Amsterdam- se uitroepen van Mona, de scherpe oneliners van Maurice of Bart of de wijze huis-tuin-en keuken-analyses van Karin of Bianca, is Internet een uit komst. Het wemelt inmiddels van de Big Brother-sites die el ke zucht van de bewoners vast leggen. Zoals de klassieke quote van de inmiddels vertrokken Tara: 'Waar komt dat dan van daan, Big Brother?' De informa tieve website Big Brother Fre quently Asked Questions (http: //cybolic.com/bb) ziet er 'ge lukkig' nauwlettend op toe deze en andere 'onvergetelijke' uit spraken van onze Almeerse tv- helden voor het nageslacht be waard blijven. Op de officiële Big Brother-site (www.big-brother.nl) is dage lijks een zeer gedetailleerd ver- Virus Over een paar jaar is ook de laatste verloren zoon weer thuis. Het ministerie van onderwijs keert terug naar Den Haag en betrekt er de splinternieuwe Hof toren die nauwelijks in de steigers staat, maar 29 etages zal tellen. Ambtelijke emigratie die een paar *"■- decennia heeft geduurd komt daarmee tenein de. Ik kan het me nog goed herinneren. Die ministeries moesten allemaal Den Haag uit en daarmee onder de gewone mensen ko men. Dat was goed voor de democratie en de werkgelegenheid in de provincie. Achteraf zijn ze niet verder gekomen dan Rijswijk, Voorburg en Zoetermeer en ais ze in de goe de richting tuurden dan konden ze nog al tijd zonder bril de Haagse toren zien. Intus sen zijn ze dus bijna allemaal weer terug van weggeweest eu zitten hoog en droog in de Haagse metropool. In Rijswijk en andere slaapgemeenten in de buurt is de rust op de annexatie na teruggekeerd. Het leven is een aaneenschakeling van veran dering. Soms heb je daar nauwelijks erg in, maar deze keer wel. De knop wordt wel heel snel omgezet, binnen een halve generatie. Dat ministerie van onderwijs verhuisde pas in 1985 naar Zoetermeer en betrok daar een ge- HAN MULDER bouwencomplex dat oogde als een penitentiële in richting waarin men moderne ideeën van straf en isolement trachtte vorm te geven. Ik hoor wel eens dat de mensen daar op hun knieën terug naar Den Haag willen. Klinkt heftiger dan het is, want op je knieën zal qua tijd in vergelijking met de auto in de file niet veel uitmaken. Je kunt erom lachen en voor de zoveelste maal de be kende vraag stellen: die terugkeer, is dat beleid, of is erover nagedacht? Ik doe daar niet aan mee. Ik houd het op voortschrijdend inzicht. In Den Haag brandt altijd de kachel. Een minister die als enige met zijn departement buiten in de kou blijft wonen kan beter een zandwinkel in de Sahara beginnen. Politieke energie moet toch tot iets leiden al is het maar wrij- vingswarmte voor kippendrift en kamervragen. Gemor van andere ministeries bereikt me overigens wel De trapgevels van VWS. toch al deels aan het zicht onttrokken door een naburige betonnen kogel d la Jules Verne, verdwijnen straks helemaal in het niet achter de 140 meter Hoftoren om de hoek. Manhat tan op zijn Haags is prima, maar als wij er als buren maar geen last van hebben, zeggen ze bij Volksge zondheid, In de naaste toekomst keer op keer protes terende leraren voor de deur bij Onderwijs doet de buurt bovendien geen goed. Wat dat betreft lijken ambtenaren wel een beetje op die Bredase villabewo ners die geen sterfhuis voor doodzieke mensen in hun wijk wilden hebben. Waarmee ik Onderwijs nog geen sterfhuis wil noemen, misschien hoogstens een stu diehuis, wat voor menigeen niet zoveel verschil uit maakt trouwens. Wordt het daarmee spannender in Den Haag? Ik vrees van niet. Een paar honderd meter verderop ligt Het Plein. In een paar jaar veranderde dat van een suffe vlakte tot een pleisterplaats met terrassen aan de zonkant. Mn de overkant echter heerst de kilte van het Tweede-Kamerbastion met drempel, draai deuren bewakers in uniform. Die volksvertegen woordigers dreigen nu op te rukken naar de sunny side', want ze willen nóg meer vergaderen, ofschoon Brussel en Kok eigenlijk de dienst uitmaken. Dus wordt het historische Amsterdamse Heren logement aan het Plein straks geen mooi operahuis, een open museum voor de democratie, of iets anders leuks in het algemeen maar waarschijnlijk een besloten keu- velcentrum voor politieke provincialen onder elkaar. Levensgevaarlijk voor grand cafés, terrassen, gezellig heid en city blues. Een virus verspreidt zich snel. Maar misschien is het nog niet te laat. MILLENNIUM nog dagen Nog 66 dagen en het nii we millennium breekt a Reden voor deze krant in een dagelijkse serie ti rug te kijken op belangi gebeurtenissen die grepen op corresponde rende data in de a 1000 jaar. Deze week:2| okt 1400: Geoffrey Chai overleden; 26 okt 1974: gin gijzelingsdrama Sch veningse gevangenis; l okt 1886: inhuldiging Vi heidsbeeld; 28 okt 1919 begin drooglegging VS; okt 1837: geboortedag Abraham Kuyper; 30 ol 1938: Paniek in VS dooi hoorspel. 27 OKTOBER 1886 Nog een paar uur en dan zover. Op Liberty Island, in slag te lezen van wat er zich zo al afspeelt in het huis. Het ver slag, dat enkele malen per dag wordt aangepast, betreft ook zaken die 's avonds niet worden uitgezonden. Met behulp van deze pagina's blijft de echte fan dus volledig van de gebeurte nissen in het huis op de hoogte, ook als de live-camera's weer eens een paar uur lang een blinde muur of een lege tuin te zien geven. Vet voorgoed een beeld dat ino l>racf vang en impact kolossaal n kgde worden genoemd. Terwijlt ®roc oktober 1886 de laatste vot reidende werkzaamheden plaatshebben, zal presideni Cleveland dit Vrijheidsbeel officieel: 'Liberty enlighten sQUE] the world' geheten - de voj neer de dag voor het publiek op rcter stellen. Het beeld van de \i |Verh met een kroon op haar hot "tvot die in haar rechterhand ee 'e Nc toorts omhoog houdt en in r8en haar linkerhand een plaatineesl de datum van de onafhanl Ped 1 heidsverklaring draagt, ist e sj geschenk van het Franse v bij het honderdjarig bestai van de Verenigde Staten. Mei 93-meter hoge beeld groeil tot een nationaal monumi iMILC Het is een mythe geworde !ewe' symbool van de Amerikaai es m. vrijheid, stelt historicus en ne'sF Amerika-kenner Willem II 'eld 1 Heel gemakkelijk komt dn ian el tue of Liberty' trouwens ri eeftij» totstand. De sokkel moetefn nc Amerikanen zelf betalen, t Ires'd geld komt slechts door eei zameling met, zoals wij ze dubbeltjes en kwartjes bije kaar. Tussen al die muntei ook een verfomfaaid papie )g0 met een tekst die later opl beeld zal komen. Dit gedic IÜÜA van Emma Lazarus eindig! het vaak geciteerde: 'I lifti lamp beside the golden do111 W( HENK RUUL len te volt heb iet. W rijver ira MENSELIJK^ enge )rie ai De Venezolanen zijn de ijde rhadi mensen van de planeet. Da ich b< heeft trendonderzoeker RO en ap REPORTS WORLDWIDE gi Die ondervroeg in een derti en de landen telkens duizend me aakte tussen de 13 en 65 jaar. Ri chade taat: 65 procent van de Ver laansen en 47 procent van: Venezolanen verklaarden d voortdurend met hun uiterl zig zijn. Dat is bijna drie ke veel als het gemiddelde im t wereld: 23 procent van de» wen en 16 procent van c' nen geeft toe dat ze constai met hun uiterlijk bezig zijn. de vrouwen volgt in de rang schikking der ijdelheid naV zuela, Rusland (51 procent Mexico (45), Zuid-Afrika(4 L de Filippijnen (35). Bij den nen komt na Venezuela Mei (40) voor Turkije (38), de F pijnen en Saoedi-Arabië (21 Brazilië, Rusland en Zuid-A (26). De inwoners van de la die het minst om hun uite bezorgd zijn zijn India (33|b cent verklaart er nooit meel te zijn), Maleisië (25), Spa' (22), Taiwan (20), Tsjechië Hongkong (19). De Amsterdamse Taxicentr heeft vanaf donderdag een gende en entertainende ta> chauffeur op de weg: MARI SONELLI. Hij tapt moppen, spreekt rare zinnetjes dooi microfoon en doet karaoke de klanten. Sonelli heeft da voor zelf een bus omgeboifl met daarin een muziekinsta van 1000 watt en 450 cd's eigen repertoire bestaat uit der meer gospel, soul en bii Volgens directeur Grijping' Taxicentrale kwam de ente' ner zelf met het idee. Goed is het rijdende vermaak nie Maroni Sonelli voor de deu' stelt, betaalt honderd gull uur. Als je hem echter aanhoudt, betaal je normaa rief. len V lingle lOcl !94t9S Met gratis Vlusb

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2