Feyenoord en Dortmund zitten in hetzelfde schuitje EK voetbal zet Luba Classic en Waterschapsronde op de tocht Sport 'De grote revolutie moet nog komen cs<SÜS Krajicek wint in Stuttgart WOENSDAG 27 OKTOBER 1999 Van Gaal geeft zes basisspelers rust Barcelona Barcelona-coach Louis van Gaal heeft besloten voor de Champions-Leaguewedstrijd tegen AIK Solna een half basisteam rust te gunnen. Rivaldo, Figo, Sergi, Guardiola, Luis Enrique en Cocu mogen het duel vanavond vanaf de tribune bekijken. Dit zested heeft tot dusver ook de meeste speelminu ten gehad in de Spaanse en Europese competitie. Barcelona is al zeker van een plaats in de tweede ronde. Toch neemt Van Gaal wel een gokje. Door een nederlaag zouden de Catalanen de eerste plaats in groep B in geva,ar kunnen brengen. Die klas sering is wel enigszins van belang doordat de groepswinnaars bij de loting op 5 november worden geplaatst. Ze ontlopen daardoor de beste ploegen uit de andere poules. Davids tot 2004 bij Juventus turijn Edgar Davids heeft zijn. contract bij Juventus verlengd tot 2004. De middenvelder is sinds december 1997 in dienst van de Italiaanse club. Met Juventus veroverde de international dat seizoen de titel en haalde hij de finale van de Champions Lea gue. Vorig seizoen was veel minder succesvol, toen eindigde Ju ventus op de zesde plaats. De club bezet nu de tweede positie in de competitie en is actief in de UEFA Beker. Voor zijn over gang naar Juventus was hij in dienst van AC Milan. In Neder land speelde hij bij Ajax. Juventus verwacht dat Davids, die her stelt van een oogoperatie, op 31 oktober zijn rentree maakt in de competitiewedstrijd tegen Piacenza. Ecclestone 2,7 miljard rijker londen Formule 1-baas Bernie Ecclestone doet 50 procent van zijn Formula One Holdings van de hand. Hij wordt daardoor naar schatting ruim 2,7 miljcird gulden rijker. De Britse zaken bank Morgan Grenfell Private Equity, onderdeel van Deutsche Bank, is de koper. Directeur Scott Lanphere van Morgan Gren fell verklaarde dinsdag dat fiij andere investeerders bij de trans actie wil betrekken. Hij benaderde al Benetton, bezitter van een eigen Formule 1-renstal. Een beursgang behoort tot de moge lijkheden, waarschijnlijk binnen drie jaar. Morgan Grenfell bezit al 50 procent van Formule 1-renstal Arrows, waar Jos Verstap pen kandidaat-rijder is voor volgend seizoen. Beide ploegen niet in goeden doen Steeds snellere marathontijden Anderhalve week terug, op het plein voor het Olympisch Stadi- Amsterdam, wist. dr. Ga- briela Rosa het al. „Het zal niet neer duren of he t gaat on der de 2.06,00 op de mara thon", zei de Italiaan, toen z'n pupil Fred Kiprop even daar voor 'Amsterdam' had gewon- 'n de wonderschone tijd van 2.06,47. „Volgende week misschien al, in Chicago." Je nam zijn profetie voor ken nisgeving aan, daar op die fraaie herfstdag toen. in de Am sterdam Marathon zo onver wacht snel was gelopen met ïan onder de 2.07,00. Pra- /er snel, sneller en snelst hoort bij deze sport. Maar mooie voorspellingen komen zelden uit, het komt altijd on verwacht. Belayneh Dinsamo was een outsider die in 1988 in Rotter dam zijn fameuze; wereldrecord (2.06,50) liep. Tien jaar lang lie pen atleten van naam en faam zich stuk op die tijd. Totdat een jaar geleden Ronaldo da Costa, nobody uit Brazilië, in Ber lijn tot 2.06,05 kwam. Het bleek de; inleiding tot wonderjaar 1999, waarin de ou de toptijd van Dinsamo naar een gedeelde achtste plaats werd verdrongen op de ranglijst aller tijden. En Gabriela Rosa kreeg gelijk. AJfgelopen zondag liep Khalid Khannouchi voor :rst in de geschiedenis on- de grens van 2.06,00 (2.05,42). In Cliicago. Maar waarom nu? Waarom kwam juist in het afgelopen jaar zo n explosie aan snelle tijden? Die vraag fascineert mij ook", zegt Gerard Nijboer. Hij ver wijst naar de aanpak van wes terse managers als Jos Her- Gabriela Rosa en ook Volker Wagner. „En toen een onbekende cds Da Costa het vo- jaar deed, dachten ze: 'Als hij 't kan, kunnen wij 't ook'. De vraag is of die overtuiging er voorheen wel echt was." Voor Jos Hermens ligt de ver klaring in de trainingskampen Ethiopië en Kenia. Zijn Gobal Sports is daar nu twee jaar- mee bezig, Gabriela Rosa begon er Twee trainers, één verhaal. Een dag voor de wedstrijd in de Champions League tussen Borussia Dortmund en Feyenoord had het praatje dat Leo Beenhakker tegen over de pers hield, opvallend veel weg van de analyse van zijn Duitse collega-trainer Michael Skibbe. wedstrijd van afgelopen zondag tegen NEC heb ik ook het ge voel dat we op de weg terug zijn. Niet dat we na zeven wed strijden weer een keer hebben gewonnen. Maar in de eerste helft speelden we ook heel goed. Alleen maakten we de mogelijkheden niet af. Hopelijk lukt dat tegen, Dortmund wel. Om de kansen op deelname aan de tweede ronde in eigen hand te houden, zullen we van Borussia moeten winnen." Beenhakker wilde zijn basis team voor het duel in Dort mund nog niet prijsgeven. Wel bevestigde hij dat de kans groot is dat Ferry de Haan de gebles seerde Van Wonderen in het Zowel de Nederlandse kampi oen als de koploper van de Bundesliga kan de laatste we ken het niveau van het begin van de competitie niet halen. En alleen een belangrijke zege kan beide ploegen weer op het juiste spoor brengen. „De oplossing van onze pro blemen ligt op het veld", bena drukte Beenhakker. „Daarom blijf ik mijn spelers vertrouwen geven en loop ik als een soort moeder Teresa over het veld. Lief zijn, geen rottige opmer kingen maken en vooral heel i leuk doen. Sinds de i de verdediging vervangt. De 27-jarige voetbal ler uit Capelle aan de IJssel ver huisde vorig seizoen na twee jaar Excelsior naar Rotterdam- Zuid en kwam in het kampi oensjaar negen keer voor het eerste elftal uit. „Voor mij staat vast dat Paauwe op de plaats van de geblesseerde Van Gastel op het middenveld begint", zei Beenhakker. „Dan is de kans inderdaad groot dat De Haan naast Konterman komt te voet ballen. Al speel ik nog een beet je met de gedachte om Van Gobbel naar het centrum van de verdediging door te schui- Trainer Skibbe van Dort mund kampt in de aanloop van het duel tegen de Rotterdam mers met drie twijfelgevallen. „Ik beslis vlak voor de wedstrijd of Nerlinger, Wöms en Herrlich kunnen spelen." Verder zei hij dat alleen een goed resultaat Dortmund weer op het juiste twee jaar eerder al jongens trainen ni Voorheen gingen ze naar huis, trainden maandenlang niet en bemoeiden zich met de dage lijkse beslommeringen. Ze wachtten wel af, totdat de ma nagers weer zouden bellen de volgende marathon. Nu rus ten ze twee weken uit en gaan weer trainen. Kan ook, omdat de communicatie met die lan den een stuk beter is gewor den." Het is geen volledige verkla ring. Khannouchi is van Marok kaanse afkomst en woont al ja ren in de Verenigde Staten. En Ronaldo da Costa is Braziliaan. Hermens: „Maar de toekomst op de marathon behoort toe aan de Kenianen." Wat hem betreft is het nog niet afgelopen. „De grote revo lutie moet nog komen", denkt Hermens. Maar dat zei hij ook in de nazomer van 1997, toen de Kenianen op de baan het ene na het andere wereldrecord liepen. Zijn pupil Haile Gebrse- lassie pakte vervolgens zijn re cords op 5000 en 10.000 meter terug, daarna was het over. „Dat klopt, het is stilgevallen op de baan. En de nieuwe Haile zie ik ook niet één, twee, drie." De grenzen die hij bemerkt op de baan, zijn er in zijn ogen nog niet op de marathon. De namen die bij die nieuwe door braken horen, zijn al jaren be kend. Na de Olympische Spelen van Sydney richten zowel Ge- brselassie is het Keniaanse fe nomeen Paul Tergat zich op de marathon. Hermens verwijst naar Gebrselassie's wereldre cord op de 10.000 meter (26.22,75) en Tergat's toptijd op de halve marathon (59,17). „Ik weet wel, je mag die tijden niet zomaar doorrekenen. Maar, ze moeten pakweg 2.58 per kilo meter lopen voor een wereldre cord. Een tien kilometer in 29,40. Voor die jongens is dat joggen." „Na Sydney, dan komt de grote schok", denkt Hermens. Nijboer ziet het anders: „Je ziet vaker dat in een voor-olym pisch jaar zo hard wordt gelo pen. Na Sydney zal het weer minder zijn." Over Gebrselassie heeft Nijboer ook twijfels. „Hai le loopt op z'n. voorvoet. Dat kan 20 kilometer, maar daar na... Hij heeft ook vaak voet klachten." „Bovendien, hij heeft lang op de baan gelopen en je ziet vaak dat die atleten niet succesvol zijn op de weg. Het moet een geleidelijk proces zijn, vanuit de snelle 800 meters naar de halve marathon. Het zal Haile zeker drie jaar kosten om de mara thon onder de knie te krijgen. Maar goed, wie ben ik. Je ziet ook de uitzonderingen. Kamiel Maase had nauwelijks halve marathons gelopen, toen hij dit voorjaar in Rotterdam debu teerde met 2.10,09." De onvoorspelbaarheid en de afhankelijkheid van de omstan digheden blijven bepalend voor goede marathons, zegt Nijboer. Chicago en Amsterdam troffen ideaal weer. „In Amsterdam", zegt Nijboer, „werd me duide lijk dat het op korte termijn on- spoor kan brengen. „Na neder lagen van 0-3 tegen Rosenborg en 1-3 tegen Bremen denkt ie dereen buiten de club dat er bij ons sprake is van een crisis. Dat terwijl we nog koploper in de Bundesliga zijn en een grote kans hebben op het bereiken vein de tweede ronde van de Champions League. Wel klopt het volgens Skibbe dat Borussia dringend behoefte heeft aan een goed resultaat. .Alleen een goede zege kan ons over het dode punt heen hel pen. We hebben een heel erva ren spelersgroep. Ik verwacht van jongens die eigenlijk al alles in het voetbal hebben meege maakt dat ze juist tijdens een belangrijke wedstrijd als tegen Feyenoord er weer staan." De vermoedelijke opstelling van Feyenoord is: Dudek; Van Gobbel, Konterman, De Haan en Rzasa; Bosvelt, Paauwe, To- masson en De Visser: Kalou en Cruz. Yankees op weg naar eindzege World Series Nooit eerder liep iemand zo snel een officiële ma rathon als Khalid Khannouchi uit Marokko, zondag in Chicago. Het vorige wereldre cord (2.06,05) stond op naam van de Braziliaan Ronaldo da Cos ta, die deze tijd vorig jaar sep tember liep in Berlijn. De Keni- aan Fred Kiprop liep twee weken geleden in Am sterdam de op vijf na snelste tijd ooit (2.06,47). foto ap der de 2.06,00 zou gaan." Khannouchi deed het, in Chi cago. Ooit was Rotterdam de snelste marathon ter wereld. Hermens, die in de havenstad de rol van racedirecteur vervult, zegt overtuigd te zijn, dat het die reputatie ooit weer terug zal krijgen. „Khannouchi lag voor het afgelopen voorjaar voor Rotterdam vast. Dat hebben we eigenlijk nooit bekendgemaakt, maar hij mc wege een blessure.' The New York Yankees heb ben afgelopen nacht voor een uitzinnig thuispubliek de derde stap gezet naar de beoogde 25ste overwinning in de World Series. Door de Atlanta Braves met 6-5 te verslaan is het team uit de Big Apple nog maar een punt verwijderd van de eindzege in de Amerikaanse honkbalcompetitie. Eerder al versloegen de Yankees de Braves op eigen veld in At lanta, met respectievelijk 1- 4 en 2-7. Vannacht heeft in New York de vierde ontmoeting tussen beide teams plaats. De Yankees kunnen dan een zeldzaam resulaat neer zetten door de World Series van 1999 met een 4-0 winst af te sluiten. Ook vorig jaar was de ploeg met een maxi male te sterk voor de final etegenstander, de San Die- go Padres. De toeschouwers in het Yankee Stadium zagen de 30-jarige verrevelder Chad Curtis uitgroeien tot de man van de wedstrijd. In de tiende inning joeg hij een pitch voor de tweede keer in de wedstrijd in de tribu nes, waarmee hij de derde zege voor zijn team veilig stelde. Daar zag het aan het be gin van de vijfde inning he lemaal niet naar uit. De Braves hadden hun oppo nent geheel tegen de ver wachting in naar een 5-1 achterstand geslagen. Maar de eerste homerun van Curtis, gevolgd door een tweede homerun van Tino Martinez in de zevende in ning, brachten de Yankees terug in de strijd. Toen daarna Chuck Knoblauch twee man binnensloeg, was de stand gelijkgetrokken, waarna Curtis de bal het stadion uit en de winst bin nensloeg. leiden Het Europees Kampioenschap voetbai volgend jaar zomer in Nederland en België zet het doorgaan van twee wielerkoer sen in de regio op de tocht. De politie Hollands Midden kan niet garanderen dat de Luba Classic (14 juni) en de Water schapsronde (18 juni) begeleid kunnen worden. Beide organisaties kregen af gelopen week een brief van de divisie operationele ondersteu ning van de politie. Daarin staal dat in de periode van 10 4 juli alle politiekorp sen assistentie moeten verle- l degenen, die opereren het gebied waar wedstrijden worden gespeeld voor Euro 2000. R. Meijer van de afdeling ver- ;ersondersteuning van de po litie Hollands Midden wil niet veel kwijt over de brief en stelt dat deze slechts uit voorzorg is schreven. „Het is nog heel 'prematuur en er komen nog gesprekken." Hoe veel politie- de regio moet afstaan tijdens het EK is nog niet dui delijk. „Er zijn nog helemaal geen cijfers van. Wij moeten er alleen rekening wel mee hou den." Beide organisaties zijn ver rast door de brief. André Hil- gersom, organisator van de Waterschapsronde in Zoeter- woude, meent dat er nog een opening is. „We zijn nog in on derhandeling. Ze hadden ook een brief kunnen schrijven met dë mededeling dat het abso luut niet kon. Maar er is nog geen beslissing gevallen", al dus Hilgersom. De Waterschapsronde is on derdeel van de nationale club competitie, die gehouden wordt van maart tot en met september. De koers in Zoeter- woude wordt al zestien jaar traditioneel op de derde zon dag in juni verreden. De Water schapsronde had juist de con currentieslag met andere wie lerkoersen in. het land gewon nen en een vaste plaats op de kalender veroverd. Mocht de wedstrijd volgend jaar niet doorgaan, dan staat de toekomst van de ronde op het spel. De Koninklijke Neder landse Wieier Unie (KNWU) zal in dat geval een andere wed strijd inlassen, die ook het jaar erna die plek op de kalender inneemt. Hilgersom: „Je moet zorgen dat je erbij blijft. De or ganisatie van de Waterschaps ronde wordt een 'routine zaak. Daarmee bedoel ik dat je het niet een jaartje niet kan doen. Allerlei mensen, onder wie sponsors, weten jaarlijks waar ze aan toe zijn. Die zou je dan een jaar later weer van moeten overtuigen van het be lang. Maar nogmaals, tot op dit moment heb ik goede hoop dat er een mouw aan te passen is." De Luba Classic, een wed strijd voor vrouwen met start en finish in Noordwijk, heeft wel uitwijkjnogelijkheden. „Maar die zijn beperkt", zegt Wim van Duivenbode, secreta ris van de stichting Wielerbe- langen Leiden en mede-organi sator van de klassieker. „In au gustus zijn er te veel evene menten in Noordwijk en mag ik niets organiseren. En dan zijn er nog koersen in het bui tenland zoals de baby-Giro en de Tour de l'Aude. Er is alleen een gaatje in mei. In die maand kan ik iedereen aan de start verwachten." Zoeterwoudenaar Hilgersom heeft begrip voor het stand punt van de politie, maar heeft zijn bedenkingen bij het EK voetbal. „Niet zozeer omdat onze ronde in gevaar komt, maar ik begrijp niet dat voor een evenement het hele poli tiekorps gemobiliseerd wordt. Ik heb nog geen bezwaren ge hoord, al worden die mis schien in de kop gedrukt, maar het is van de gekke. Ieder wel denkend mens zou zich moe ten afvragen waarom dit gepikt wordt." De Leidse marathon, een nog groter evenement dan bei de wielerrondes, heeft voorals nog niets van de politie ge hoord. Wel heeft organisator Tjeerd Scheffer al een jaar gele den dergelijke signalen opge vangen. De marathon staat ge pland op 11 juni. Op die dag speelt het Nederlands elftal zijn eerste wedstrijd in Rotterdam. De politie-inzet is de laatste ja ren al tot een minimum-aantal van 40 agenten beperkt. Een verdere afname zou ook de marathon in gevaar brengen. „We krijgen nooit een reguliere toezegging in de vorm van een brief, maar hebben wel voort durend contact met de politie in verband met het te bepalen parkoers. Ik ga er niet van uit dat er problemen komen", al dus Scheffer. Beenhakker troost Cruz, die met een onwillige buikspier vroegtijdig de training verliet maar vanavond vermoedelijk wel speelt. „Lief zijn, geen rottige opmerkingen maken." foto anp DUIVENTIL Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode) da gelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5321921. E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl Het Amstel-Cupduel VIOS- ADO Den Haag haalde zon dag het einde niet. Bij de stand 0-2 werd de wedstrijd in de tweede helft door arbiter Ver beek gestaakt. Binnen en bui ten de lijnen werd de referee herhaaldelijk door spelers en supporters verbaal bejegend Er werden in het weekeinde en kele oefenwedstrijden gespeeld. Hazerswoudse Boys-JAC (2-2) en Rijnsburgse Boys 2-De Sleu tels (0-3) De Nederlandse voetbalploeg met spelers tot 18 jaar heeft zich geplaatst voor de tussenronde van het toernooi om het Europees kampioen schap. De pupillen van Johan Neeskens wonnen, met Marcel Akerboom (Ajax) en Cor Varke- visser (Feyenoord) in de selec tie, met 2-0 van Azerbeidzjan. Nederland speelt nu volgend jaar tegen Noorwegen, Polen of Turkije om een plaats in de eindronde van het EK Het rommelt bij tweedeklasser Kra nenburg. Speler Michel van Deene is opgestapt omdat hij door trainer Ger Fens op de bank moest plaatsnemen Col lin Prooi is Leidenaar af. De ta lentvolle voetbalarbiter verhuis de naar Hellevoetsluis Roo- denburg moet op zoek naar een nieuwe penningmeester nu Ger Holswilder te kennen heeft ge geven zich per 15 november niet meer beschikbaar te stellen De KNVB staat binnenkort op internet. Op dit moment wordt een voorlopig akkoord met ge renommeerde bedrijven uitge werkt. De voetbalbond denkt aan een site met nieuws uit het betaald en amateurvoetbal, uit slagen, standen en program ma's competities, reglementen en informatie over vertegen woordigende elftallen Wiel renner Bo Hamburger (Cantina Tollo) gaat terug naar Dene marken. De ex-WM- renner te kende een contract met Home Jack and Jones. Cees Priem heeft voor Farm Frites/TVM een nieuwe renner aangetrok ken. Het is de Rus Grennadi Mi- chailov. Met het meubelbedrijf Morris wordt gesproken over co-sponsoring Atletiek was in 1999 het meest op de Neder landse (NOS) televisie te zien Voetbal komt op de tweede plaats. Tennis en wielrennen staan op de derde en vierde plaats In Lisse won Peter Reitsma (Hillegom) de wekelijk se Bollenstreek Cyclo Cross. Als tweede en derde finishten zijn plaatsgenoten Gerben en André van de Reep. In Amsterdam be haalde Kees Kerkvliet (Zoeter- woude) een tweede plaats De Giro 2000 start in Vaticaanstad. Paus Johannes Paulus zal alle renners inwijden De rallyrij ders Jeffrey van der Vaart en Tamara van der Valk (Voor schoten) zijn in Huy (België) van de weg geraakt en terugge zakt naar de zesde plaats in de tussenstand om de Nassan Mi- cra Challenge Softbalvereni- ging Volle Bak heeft in Duncan Beekink een nieuwe voorzitter. Voor Gerard Huijnink (wed strijdsecretaris) moet een op volger worden gezocht Het team van biljartclub De Spijker- bak (Bart Flippo, Herman Bin nendijk, Simon en Oscar de Graaf) hebben in de tweede klasse van de LBB de Henny Rits Bokaal gewonnen Linda Jap Tjoen San is één van de fa vorieten bij het NK schaken in Rotterdam dat van 8 tot en met 18 november wordt gehouden. Tevens wordt er een knock-out competitie gehouden met de Leidse Caroline Slingerland. Met als inzet twee promotie plaatsen De jeugdige Leidt naar Kevin Kagenaar (12) boks te onbeslist tegen Michael Joly uit Maastricht Ed den Eisen (Leiden) heeft in Hoorn een vijfde plaats behaald tijdens het NK biljarten voor verstandelijk gehandicapten De eerste ma rathon om de Peter van Vliet Cup is gewonnen door André Vreugdenhil. Peter Pauw uit Rijnsburg werd vierde De Leidse drankengroothandel Boonekamp is met Grolsch hoofdsponsor van Jumping In door Lisse 2000 LZ 1886 neemt op zaterdag 30 en zon dag 31 oktober met verschillen de teams deel aan het Natio naal estafette-kampioenschap Zuid-Oost Beem stuttgart anpHij sloeg 24 aces en maakte geen enkele dubbele fout. Kraji eek: „Mijn ritme bij de opslag is momenteel uitstekend. Dat is al zo sinds het toernooi in Wenen. Hopelijk kan ik dat de komende dagen vasthouden." Zijn vol gende tegenstander is de win naar van de partij tussen de Amerikaan Jim Courier en de Spanjaard Alex Corretja. Richard Krajicek is het tennis toernooi van Stuttgart goed be gonnen. De titelverdediger ze gevierde gisteravond in de tweede ronde met 6-4 7-6 (7-3) over de Amerikaan Chris Woodruff. De Nederlander was bijzon der tevreden over zijn service. SCOREBORD prijsvragen honkbal jruki Courier (VSlj Hossel i/w Zabalcla (Arg) - Spadea (VSt) 6- sjean (Fra) - Vicente (Spa) b-i wielrennen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25