Misplaatste euforie bij PSV Willem II redt eer in Moskou |Glasgow Rangers is terug op aarde De rechterhoek van Alex Barendse Sport Football WOENSDAG 27 OKTOBER 15 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 Glasgow Rangers is na de twee fraaie zeges op PSV in groep F van de Champions League weer hardhandig op aarde ge zet. De Schotse kampioen ging in het eigen Ibrox Park onderuit tegen het Spaanse Valencia (2-1). De Rangers van trainer Advocaat verspeelden daarmee de koppositie in de groep aan de Spanjaarden. De ploeg uit Glasgow staat nu tweede. De uitslag was ongunstig voor PSV, dat de weg naar de tweede ronde afgesneden zag. De Schotten, met Van Bronck- horst en Mols in de gelederen, maakten al in de eerste helft kennis met het knappe sa menspel en de superieure techniek van Valencia. Aan voerder Mendieta speelde een hoofdrol en was op het mid denveld ongrijpbaar. In de 35ste minuut contro leerde hij een pass van Carbo- ni en schoot met links na een halve draai fraai en hard raak (0-1). Lopez bracht de stand voor rust op 0-2. Moore gaf de Rangers nog hoop, uit een hoekschop van Van Bronck- horst: 2-1. Sparta Praag plaatste zich in groep G voor de tweede ronde van de Champions League. De Tsjechen hadden tegen Bor deaux aan een punt genoeg. De Fransen hoefden in eigen huis ook niet voluit, want ze verzekerden zich al vorige iveek van kwalificatie voor de laatste zestien. Het werd een jloedeloze 0-0. Bordeaux heeft 11 punten, 'raag 9. Spartak Moskou, dat jelijk speelde tegen Willem II, ;an met vijf punten beide iloegen niet meer achterha- en. Sparta Praag kan volgen- Ie week zelfs groepswinnaar vorden als het Moskou ver laat en Bordeaux verliest van Villem II. De Franse aanvaller Wil- ord, de laatste weken flink op chot, kwam in Bordeaux het lichtst bij een doelpunt. De sjechische doelman Postulka ;on zijn inzet na een half uur ;eren. Sparta Praag hield het lij één mogelijkheid. Baranek, 1 ie vorige week tegen Willem yl scoorde, schoot verrassend an links. Bordeaux-doelman Ramé bracht redding. FC Porto en Real Madrid vertegenwoordigen groep E in de volgende ronde van de Champions League. Beide ge renommeerde clubs kwalifi ceerden zich gisteren overtui gend. De Portugezen wonnen met 3-1 van Molde FK. Real, in de Spaanse competitie nog allesbehalve op dreef, zette Olympiakos Piraeus met 3-0 opzij. In groep H is nog niets be slist, behalve dat Galatasaray een plek bij de laatste zestien kan vergeten. De Turken won nen wel heel verrassend van koploper Hertha BSC. Het werd in Berlijn liefst 1-4. AC Milan en Chelsea hielden el kaar in evenwicht: 1-1. Porto begon zelfverzekerd aan het op papier gemakkelij ke karwei en liet de begeeste ring bijna onmiddellijk over slaan naar de tribunes. Deco Sousa opende de score in de eerste minuut. Dezelfde aan valler besliste de wedstrijd binnen het half uur. De Brazi liaan Jardel maakte na rust ook aan de onzekerheid van de grootste Portugese neuroot een einde. De eretreffer van Molde, van Hested, kwam veel te laat om daar nog iets aan te veranderen. Porto bracht zijn totaal met de vierde zege op twaalf pun ten. Real heeft er twee minder, maar meer dan genoeg om uit de greep te zijn van Molde en Olympiakos. Tegen de Grie ken zat Reals geplaagde coach Toshack weer eens met ge noegen op de bank. De Brit had in de beginopstelling wijselijk een plaatsje inge ruimd voor Clarence Seedorf. De Nederlandse middenvel der overtuigde de laatste tijd, ook als invaller, als een van de weinigen. Raul, in de twintigste mi nuut, en Morientes en Rober to Carlos, na rust,'maakten de doelpunten. Olympiakos mag in de laatste groepswedstrijd voor eigen publiek tegen Por to hopen op een vervolg in de UEFA Cup. Voor Molde geldt hetzelfde. Chelsea kon in Milaan niet profiteren, maar hield door het gelijkspel tegen AC Milan de teugels wel in eigen hand. Winst op Hertha in Londen volstaat volgende week. Gerets gaat over de schreef PSV wordt wel eens de club van de gemoedelijk heid genoemd. Daar gru welt Eric Gerets soms van. De club die hij kent als z'n broekzak, de club van de ultieme huiskamersfeer, zou in Europa wel eens de bravoure 'van die club uit Amsterdam' mogen tonen. Tegen Bayern München (2-1) werd de Belg, zij het te laat, op zijn wenken be diend. PSV toonde op een enerverend avondje zijn spierballen. Gerets smul de. Hij was zelfs zo door het dolle heen dat hij de uitsmijter hoogstpersoon lijk verzorgde. Met alle ge volgen van dien. EINDHOVEN MARK CALDENHOVEN Eric Gerets ging in de blessure tijd lelijk over de schreef. Hij haalde zich de woede op de hals van een legertje Duitsers, coach Ottmar Hitzfeld en 'vete raan' Lothar Matthaus in het bijzonder. Gerets gaf de oudge diende zonder reden een duw. Dat was dom en naïef en had een smakeloos en ongetwijfeld duur opstootje tot gevolg. „Ik zag ineens dertig man op me afstuiven." Gerets liet zich leiden door zijn emoties en verleiden tot een onverstandige daad. Het zinde hem geenszins dat Mat thaus, een dag eerder door de trainer van PSV nog een 'etter' genoemd, verhaal haalde bij vierde official Peter Jones. Jens Jeremies was een fractie eerder door arbiter Paul Durkin weg gestuurd na een ordinaire doodschop tegen invaller Ar nold Bruggink. De opgefokte Gerets was de rode kaart van Mark van Bommel, een maand geleden in München, nog niet vergeten en liet de boosdoener van toen, Matthaus, zijn tanden en handen zien. Hitzfeld en Matthaus spraken schande van het optreden van Gerets. De trainer van de Duitse 'Rekordmeister' betichtte zijn collega van 'ophitsend gedrag' en Matthaus nam zelfs het woord 'gestoord' in de mond. Gerets bagatelliseerde zijn ne gatieve hoofdrol. „Het was hec tisch, om maar eens een Duits woord te gebruiken. Maar op Champions League GROEP E Real Madrid (Spa) - Olympiakos Piraeus (Gri) 3-0 (1-0). 21. Raul 1-0. 63. Mori entes 2-0, 83. Roberto Carlos 3-0. Scheidsrechter: Merk (Dui). Toeschou wers: 9.000. Real Madrid geplaatst voor de volgende ronde. FC Porto (Por) - Molde (Noo) 3-1 (2-0). 1. Deco Sousa 1-0. 28. Deco Sousa 2- 0. 57 Jardel 3-0. 82. Hestad 3-1. Scheidsrechter: Berber (Eng). Toe schouwers: 35.000. FC Porto geplaatst voor de volgende ronde. Porto 5 4 0 1 12 9-5 R.Madrid 5 3 1 1 10 14- 7 Olympiakos 51 1 3 4 8-12 Molde 5 1 0 4 3 6-13 Porto en R. Madrid naar 2e ronde GROEP F Glasgow Rangers (Sch) - Valencia (Spa) 1-2 (0-2). 35 Mendieta 0 l45. Clau- dio Lopez 0-2. 60 Moore 1-2 Scheids rechter: Benk (Oos). Toeschouwers: 50.063. Valencia geplaatst voor de vol gende ronde. PSV - Bayern München 2-1 (1-0). 39 Van Nistelrooy 1-0. 50. Santa Cruz 1-1, 57. Nilis 2-1, Scheidsrechter: Durkin (GBr) Toeschouwers: 30.000. Rode kaart: 90 Jeremies (Bayern). Gele kaart: Faber (PSV), Babbel (Bayern). Valencia 5 2 3 0 9 7-4 Rangers 5 2 1 2 7 7-6 Bayern M. 5 13 16 6-6 PSV 5 1 1 3 4 5-9 Valencia naar 2e ronde GROEPG Spartak Moskou - Willem II 1-1 (1-0). 23 Bezrodny 1-0, 63. Sanou 1-1 Scheidsrechter: Cortez Batista (Por) Toeschouwers: 25.000 Rode kaart: 88 Kovtoen (Spartak Moskou) Gele kaart: Esvejev, Sjirko (Spartak Moskou), Victo ria, Landzaat, Gentile (Willem II). Girondins Bordeaux (Fra) - Sparta Praag (Tsj) 0-0. Scheidsrechter: Diaz Vega (Spa) Toeschouwers: 22.000. Bor deaux geplaatst voor de volgende ronde. Bordeaux 5 3 2 011 7-4 Sparta P. 5 2 3 0 9 9-4 Spartak M. 5 1 2 2 5 7-7 Willem II 5 0 1 4 1 7-15 Bordeaux en Sparta P. naar 2e ronde GROEP H AC Milan (Ita) - Chelsea (Eng) 1-1 (0- 0). 74. Bierhoff 1-0, 77. Wise 1-1. Scheidsrechter: Levnikov (Rus). Toe schouwers: 74.855. Hertha Berlin (Dui) - Galatasaray (Tur) 1-4(1-0). 36 Rekdal 1-0 (strafschop), 48. Sukur 1-1, 66. Sukur 1-2, 81. Tu gay 1-3, 88 Okan 1-4. Scheidsrechter: Nielsen (Den) Toeschouwers: 71.520 5 2 2 1 8- 3 Bayem belaagt massaal de dug-out van PSV-coach Eric Gerets, na diens opstootje met Lothar Matthaus. hitsen? Wie kreeg er nu een ro de kaart?" In de spelerstunnel, kort na het eindsignaal, kreeg de bizarre provocatie van Ge rets een vervolg. Sommigen raakten slaags. „Ach", zei de Belg, „Je krijgt een duw en je geeft er eentje terug." Noe menswaardig waren de hand tastelijkheden volgens Gerets niet. „Je zou er tijdens een wed strijd niet eens geel voor krij gen." Velen hadden de schermutse lingen op weg naar de kleedka mer niet meegekregen. Ruud van Nistelrooy zeker niet. In de euforie van de zege zonder waarde - PSV werd door de winst van Valencia op Glasgow Rangers uitgeschakeld in de Champions League - huppelde de spits minutenlang met het shirt van, toeval of niet, Mat thaus als scalp door het stadi on. Misplaatst waren de vreug de-uitbarsting en ereronde echter wel. PSV toonde pas zijn ware gezicht, toen het gouden kalf van de Champions League al was verdronken. Miste het lieve PSV zes dagen eerder in Schotland nog een aantal 'échte kerels', tegen Bay ern München stond een elftal aan de aftrap met passie en vuur. De Europese debutant Er ic Addo ontpopte zich als een rots in de branding en Jan Heintze, in Glasgow nog een karikatuur van zichzelf, liep over van ijver en geldingsdrang. De treffer van Van Nistelrooy, voor wie scouts van Juventus en AC Milan naar Eindhoven waren afgereisd, was een sim pele optelsom van een aloud voetbalgezegde. Wie een dosis FOTO REUTERS gezonde agressie paart aan klasse haalt onvermoede krach ten boven en dwingt geluk én doelpunten af. Het was teke nend dat PSV zich geenszins van de wijs liet brengen door de gelijkmaker van Roque Santa Cruz, kort na de hervatting. Ra zendsnel sloeg Luc Nilis met een magistrale goal toe. Als de druk van het heilige moeten ontbreekt, is PSV tot grote prestaües in staat. De Eindhovenaren poetsten niet alleen hun eigen blazoen op, ook dat van het Nederlandse voetbal. Maar wat als PSV zich in de miljoenenliga eerder be wust was geweest van zijn kans, als het eerder de schroom bruut van zich had afgewor pen? Die vraag zal Gerets nog wel even bezighouden, nu PSV dit seizoen internationaal - op nieuw - geen potten heeft kun nen breken. De fraaie en knap pe overwinning op Bayern München ten spijt. PSV: Waterreus; Faber, Addo. Dirkx en Heintze; Stinga, Van Bommel. Vogel en k'olkka (88. Ivvan); Nilis (72. Brug gink) en Van Nistelrooy. Als Leidenaar en NAC- speler Jeffrey van As op zijn vrije middag een ge selecteerd groepje Oegstgeester voetballer tjes de fijne kneepjes van het vak wil bijbrengen, dan dost de plaatselijke schooljeugd zich uit. Met de modernste kapsels en gehuld in prijzige repli ca's van Europese top clubs horen zij de voor malige Ajacied aan. Een van de belangstellenden droeg wel een heel bij zonder shirt want van een zekere End Zone, daar hadden zelfs de meest verstokte voetbal fans nog nooit van ge hoord. FOTO DICK HOCEWONING fgelopen zaterdag mocht Alex Barendse namens RCL tegen Val ken '68 drie strafschoppen nemen, j irvoor werd hij aangewezen door zichzélf, want Barendse is in m. Hij is 'hot'. De spits, die vorig seizoen regionaal topschutter heeft in zeven wedstrijden namelijk al veertien doelpunten in mandje gelegd. En dan heb je het in je elftal iets meer dan een Ier voor het zeggen. t al heb je eerder dit seizoen al een keer gemist van de stip. erdag schoot Barendse twee keer raak. Twee keer plaatste hij de met succes in de rechterhoek, maar bij de derde penalty wist ken-doelman Comé van Duyn het wel. Hij dook naar zijn lin- hoek en hield zijn ploeg op 2-2. Uiteindelijk wonnen de Leider- lde Pers met 5-2, onder meer dankzij een benutte strafschop van 3ur riek Kamperveen. jrin RCL aanstaande zaterdag een strafschop krijgt, mag Alex Bar- aai se weer de verantwoordelijke aanwijzen. hebben na de wedstrijd gesproken over de volgende penalty en eelètainer blijft vertrouwen in mij houden. Ik bepaal wie hem ïïit en normaal gesproken blijf ik ddt. ift dat iets te maken met je kansen op het topscorersklasse- ■s+t? „Ja en nee. Het blijft erg leuk om in dat klassement bovenaan te staan, maar dit seizoen gaat het ons om promotie en niks anders. Ik heb liever dat ik nou droog blijf staan en dat we kampioen worden dan dat ik er veertig maak en we weer zo'n ellende als vorig jaar meemaken. Tot nu toe gaat het allemaal goed. Ik loop twee goals op één duel en aanstaande zaterdag hebben we aan een gelijkspel te gen Hazerswoudse Boys genoeg voor de periodetitel. Het loopt lek ker, we spelen aanvallend, krijgen veel kansen en dus ook veel pe nalty's. Heb je al niet eerder een strafschop gemist dit jaar? „Klopt, maar dat was mijn beste penalty van het jaar. Die keeper van Kagia maakte de redding van zijn leven, en het stond al 3-0. Klopt het dat je al je penalty's op de zelfde manier neemt? Is de rechterhoek jouw hoek? „Ik ben wel van plan om een beetje te gaan variëren, maar voorlo pig nog niet. Die hoek blijft mijn hoek. Er heerste alom tevredenheid in het Tilburgse kamp na het 1-1 gelijkspel van Willem II gister avond in Moskou tegen de Rus sische kampioen Spartak. Hoe wel uitgeschakeld voor een ver der Europees avontuur kon trainer Co Adriaanse niet an ders dan opgelucht zijn. „Die hatelijke nul is eindelijk weg." Na vier speelronden dreigde Willem II het lachertje van de Champions League te worden. In Moskou volgde gisteren eer herstel. „Na de ongelukkige ne derlagen bij Bordeaux en thuis tegen Sparta Praag voelt dit toch een beetje als een over winning", zei Adriaanse. De uitblinkende doelman Jim van Fessem sloot zich daarbij aan. „Een 1-1 gelijkspel in Mos kou, dat is niet verkeerd. We hebben eindelijk een puntje." Om dat resultaat te bereiken had Adriaanse moeten schippe ren met zijn principes. De trai ner, prediker van aanvallend voetbal, had vijf pure verdedi gers opgesteld. Aanvoerder Arts en Valk, een mogelijke vervan ger voor de geschorste Galasek, zaten op de bank. „Bij het ma ken van een opstelling is de speelwijze van de tegenstander van belang. Spartak speelt met vijf aanvallers. Daar moesten we iets tegenover zetten. Arts en Valk zouden daarnaast in een rol als back zijn gedwongen en daar liggen niet hun kwali teiten." Tevreden was Adriaanse met name over debutant Van Nieuwstadt ('zeer volwassen gespeeld'), doelman Van Fes sem en doelpuntenmaker Sa nou. „Die is 21 jaar en maakt zijn tweede doelpunt in de Champions League. Daarbij heeft hij ook verdedigend zijn taken vervuld." De knap bedachte en uitge voerde defensieve speelwijze le verde de Tilburgers niet de broodnodige zege op. Willem II kan ook de derde plaats in pou le G vergeten, maar mocht met opgeheven hoofd het Loezjniki- stadion verlaten. Op het vrijwel onbespeelbare veld - het had in Moskou de he le dag geregend - pakte de tac tiek van Adriaanse goed uit. De butant Van Nieuwstadt moest Viktor Bulatov staat onder ongewone druk als hij met Mark Schenning van Willem II duelleert om de bal. FOTO EPA met zijn snelheid het gevaar Titov elimineren en slaagde daar wonderwel in. De 19-jarige verdediger trof om zich heen een overbevolkt centrum aan met Gentile als bewaker van Sjirko en Hill als schaduw van Bezrodny. Daarbij verleende Victoria indien nodig hand- en spandiensten. Doelman Van Fessem onder scheidde zich in de beginfase met reddingen op kopballen van Kovtoen en Bezrodny en een schot van Sjirko. Willem II ontregelde maar miste balvast houders op het middenveld. De ploeg kwam er maar mondjes maat pit. Alleen Ceesay was na elf minuten dichtbij een treffer. De aanvaller wachtte, op aan geven van Sjoekov, te lang zo dat Kovtoen nog kon ingrijpen. Na 23 minuten moest Van Fessem toch buigen. Bezrodny en Sjirko combineerden door het zo druk bevolkte centrum, eerstgenoemde haalde hard en zuiver uit. Sanou, voor het eerst dit sei zoen in de basis, was meteen na rust dicht bij de gelijkmaker. Ceesay schoot eerst tegen doel man Filimonov op, Sanou raak te de bal verkeerd. Van Fessem bleef de meest imponerende Willem Il'er. De doelman, stand-in voor de geblesseerde Mampaey, redde op schoten van Bezrodny, invaller Ketsjon- ov en Titov. De Tilburgers konden zo doende blijven hopen Op een 'lucky' goal, die na 68 minuten prompt viel. Sanou, saterdag als invaller nog verantwoorde lijk voor de zege op MW, pas seerde Filimonov met een ge plaatste schuiver. Titov verscheen nog vrij voor Van Fessem, maar mikte te hoog. In de blessuretijd moest Kovtoen nog met een rode kaart naar de kant, nadat hij de doorgebroken Ceesay onderuit haalde. Willem II haalde met hangen en wurgen het eindsig naal en voelde zich, hoewel de finitief uitgeschakeld voor een Europees vervolg, de morele winnaar. Na vier nederlagen was de hatelijke nul weg en het hoogst haalbare in Moskou be reikt. Willem II: Van Fessem; F'rommayon, Gentile, Hill, Van Nieuwstadt en Schenning; l-andzaat (84. Valk) en Vit toria; Ceesay, Sanou (87. Schulp) en Sjoekov (77. Hermes).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23