'Het is hier ook wel eens oorlog, hoor' Meningen Ondernemers denken verder dan gemeentegrenzen Kl Wie het niet eens is met di kerkregels moet bedanken is Als Molkenboer geen vrage wil, kan hij beter vertrekken Ook taxichauffeurs moeten zich aan de regels houden WOENSDAG 27 OKTOBER 1999 REDACTIE PAUL DE VLIEGER, 071-535641 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieven met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Debat Big Brother leuker dan het programma zelf Zowel het commentaar als de televisierecensie van afgelo pen zaterdag ging over Big Brother, het meest besproken televisieprogramma van dit seizoen. In de zes weken dat Veronica bij nacht en ontij de camera's gericht houdt op de tijdelijke bewoners van een paar containers in Almere, neemt de belangstelling met de dag toe. Moet dat, zoveel aandacht, ook in onze krant? We spraken er in de redactie vergadering over en daar hoorde ik mezelf zeggen: ik vind het één van de oninteres santste televisieprogramma's die ik ken, maar we moeten er veel aandacht aan blijven ge ven. Dat klinkt tegenstrijdig, maar dat is het niet. Veel aardiger dan het televisieprogramma zelf is namelijk het debat dat het heeft losgemaakt. Om dat te kunnen volgen en waarde ren hoef je helemaal niet te kijken, integendeel. Ik heb het programma nu twee keer ge zien en beide keren heb ik me verbaasd over de voorspelbare gang van de gebeurtenissen. Dat kun je over het verloop van de mediadiscussie moei lijk volhouden. Voor- en te genstanders komen uit onver wachte hoek en hebben vaak verrassende argumenten. Big Brother is een tijdver schijnsel en geeft een tamelijk meedogenloos beeld van een wezenlijk onderdeel van onze beschaving. Veel van wat ooit tot de privé-sfeer hoorde is publiek geworden. Ruziënde buren die het met een bloe metje bijleggen in Het spijt me en een overspelige man die in All you need is love zingend vergiffenis vraagt aan zijn vrouw. Je kunt dat rangschik ken onder de noemer vertros sing. Maar ik zie geen wezen lijk verschil met de zogenaam de elite die in interviews met Bibeb of Frénk van der Linden in Vrij Nederland of NRC Han delsblad zijn ziel en zaligheid blootlegt. Je kunt hooguit zeggen dat het wel en wee van de één je meer aanspreekt dan dat van de an der en je kunt onderscheid maken tussen goede en slech te smaak, maar uiteindelijk gaat het in alle gevallen om de mate waarin mensen hun le ven publiek willen maken en de manier waarop de media met die behoefte omspringen. Voor discussie en debat daar over houden wij ons aanbevo len. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Geen kwade genius Bij het lezen van het artikel Alfa Base in het Leidsch Dagblad van 7 oktober moet ik helaas constateren dat mij opmerkin gen in de mond worden gelegd die ik nooit heb geplaatst. Spe cifiek doel ik dan op het gedeel te waarin ik gezegd zou hebben dat de heer Groen de kwade ge nius is en dat onder hem alles is fout gegaan. Dit is ook niet waar. Ik distantieer mij dan ook met name van dit gedeelte van uw interview. Voorts vertrouw ik er op dat een en ander zal worden rechtgezet in uw krant. G. Th. Paans, voorzitter ondernemingsraad Alfa Base, Alphen aan den Rijn. Naschrift redactie: De brief schrijver heeft gelijk. De uit spraak 'Deze man is de kwade genius' is ten onrechte aan hem toegeschreven. De Katwijkse Vereniging voor Indu strie en Handel hield op 13 oktober een symposium over een onderne mersvisie op Kat wijk in de 21ste eeuw. Een aantal werkgroepen boog zich in de afgelopen maan den over onderstaande thema's: Ruimte, wonen en winkels; Zorg en welzijn; Toerisme en recreatie; Opleiding en training; Werkgelegenheid en milieu; Verkeer en vervoer. Tijdens het symposium werd vanuit de verschillende werkgroepen een aantal stellingen gepresenteerd, waarover men na discussie zijn of haar stem kon uitbrengen. Hoewel er naar mijn gevoel best wat meer on- OPINIE dernemers uit Katwijk aanwezig had- Piet de Haas is secretaris van de Katwijkse Vereniging voor Industrie en Handel. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de ondernemersvisie op Katwijk in de 21ste eeuw. den moeten zijn, werd het door de deskundige inbreng van de aanwezi gen een goede discussie en vonden de meeste voorstellen veel bijval. Het is de bedoeling dat een samenvatting van de ondernemersvisie tijdens de nieuwjaars receptie van de KVIH aan het college van burgemeerster en wethouders van de gemeente Katwijk wordt aan geboden. Zonder nu al op dit rapport vooruit te lopen, wil ik wel enkele persoonlijke indrukken vermelden. In de eerste plaats denk ik altijd dat ondernemers verder denken dan de grenzen van hun gemeente. Uiteraard doen zij hun zaken niet alleen regionaal of landelijk, maar zelfs vaak wereldwijd en dan heb je er best moeite mee, dat men in de politiek zo erg gesteld is op de autonomie van de eigen gemeen- llj te. 'Anderen hoeven niet te vertellen j hoe wij het moeten doen, dat weten "I I we zelf het beste.' Ideeën van buiten W worden ook niet altijd erg gewaar deerd, terwijl ik van het standpunt uitga, datje blij moet zijn met des kundige inbreng waarvoor je niet hoeft te betalen. In de meeste werkgroepen kwam het thema samenwerking en kwaliteit sterk naar voren. Voor de werkgroep ruimte, wonen en winkels was het leidmotief 'van kwantiteit naar kwali teit'. Na de Tweede Wereldoorlog is er bijna onophoudelijk gebouwd om de woningnood op te lossen. Voor Kat wijk lag de nadruk begrijpelijk op de sociale woningbouw. De wijk Hoor- nes is hiervan een goed voorbeeld. Door de steeds kleinere gezinnen, met veelal ruimere bestedingsmoge lijkheden, verplaatst de aandacht zich naar kwalitatief betere woonmogelijk- heden waarbij een samengaan van wonen, werken en recreëren centraal staat. Als het vliegveld Valkenburg zou verdwijnen zijn daar bijvoorbeeld ruime mogelijkheden om vanuit die visie de wijk 'Valkenburcht' te ont wikkelen De suggestie van de werkgroep om de wijk Hoornes voor een deel te slopen en te gaan inrichten als een moderne eco-woonwijk in samenhang met de omgeving is behoorlijk spraakma kend. Maar men moet niet uit het oog verliezen, dat het gaat om een visie Ate- J,.-j h<{ f'rYi* r.j 'TC;.: L Jj t- Katwijk moet vasthouden aan zijn karakter als familiebadplaats en heeft vanuit zijn religieuze achtergrond geen behoefte aan allerlei vermaakcentra. foto dick hocewoning voor de 21ste eeuw. Het hoeft dus niet morgen te gebeuren. Honderd jaar is best lang. Aan het begin van deze eeuw lagen de bomschuiten nog op het strand en nu kun je tijdens het millenniumfeest bij wijze van spreken een rondje om de maan maken. Bij het onderwerp winkels sprong er onder andere uit dat men een gedeel te van het winkelcentrum zou willen overkappen en autoluw maken. Waarbij het centrale gedeelte van de boulevard ondertunneld zou moeten worden, zodat het winkelcentrum een wandelgebied werd dat als het ware op het strand aansloot. Dit past bij mijn visie van winkelen aan zee, waarbij men de auto parkeert in de garage onder de supermarkt, vervol gens gaat shoppen in het centrum, uitblaast op een terrasje en frisse lucht schept op de boulevard en daarna terugkomend de boodschap pen uit de supermarkt in de auto laadt. Zelf was ik zeer nauw betrokken bij de werkgroep toerisme en recreatie. Een en ander is al een beetje ver woord in mijn droom van een vakan tie in 'Katrijnburcht aan Zee' die on langs in ons maandbericht is gepubli ceerd. Kernpunt van de visie op het toeris me is de ontwikkeling in de sector vrije tijd, een van onze grootste groei markten in de komende eeuw. Door de vergrijzing en welvaart beschikken veel meer mensen over vrije tijd en de mogelijkheden om daarvan te genie ten. Katwijk zal als badplaats zijn rol in deze moeten oppakken en juist met behoud van zijn karakter als fa miliebadplaats, hierop actief moeten reageren. Ik acht het van groot belang dat Kat-, wijk vasthoudt aan haar karakter als familiebadplaats en vanuit haar reli gieuze achtergrond geen behoefte heeft aan allerlei vermaakcentra, en zich beslist niet moet laten meesleu ren in de 24-uurs economie. Dit hoeft echter niet te resulteren in 'dan maar niets doen'. In de aanbevelingen vanuit de werk groep komt sterk naar voren een eco logische invulling van het gebied in de zuidduinen, aansluitend op het Panbos met het doortrekken van de Laan van Nieuw-Zuid als derde ont- sluitingsweg, aangelegd onder een zogenaamde eco-wal, waardoor de overgang van het duingebied naar het dorp vlekkeloos verloopt. Ten aanzien van de Noordzijde vraagt het rapport om een planologische vi sie op dit gebied, wat tot nog toe ge bruikt is om problemen op te lossen. In onze beleving zien wij een badho tel met vissershuisjes als dependance terugkomen, waarbij de auto's onder deks worden geparkeerd en het ge heel aansluit op de zo onontbeerlijke zeejachthaven, die niet alleen voor Katwijk maar voor de gehele regio en de ontwikkeling van de kust van groot belang is. PIET DE HAAS ANKBORD ging onde Valei train daan groe] ploe; tweei De voor tweei De S< horst maal kenn mem techr voerc hooft denvi m en halve (0-1). voor SpE groep van d Tsjecl deauj 3e F] huis i verze iveek laatsti iloed )loeg en. S le wi vorde laat Viller De ord, chot, lichts 'sjecl ;on zi eren. tij ééi lie vc Het aantal echtscheidingen in Nederland daalt, maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend. Dat zou komen door de toegenomen welvaart. Is liefde dan toch te koop? Dr. J. Latten van het CBS: ,,Het aantal echtscheidingen in Nederland daalt. Dit jaar zullen naar schatting 31.000 gehuwde stellen uit elkaar gaan, een daling van vijf procent ten opzichte van 1998. Dat wordt voor de helft ver oorzaakt door maatschappelijke ver anderingen op de lange termijn, zoals het feit dat mensen langer samenwo nen voor ze gaan trouwen. Daardoor treedt een soort schifting op. Maar de andere helft van die daling van vijf procent hangt samen met de econo mie. Wanneer het consumentenver trouwen stijgt, scheiden minder men sen. Blijkbaar zijn minder goede rela ties slechter bestand tegen financiële tegenslagen." Ruut Veenhoven, bijzonder hoogle raar welzijn aan de Universiteit Utrecht: ,,Ik vind het een onbegrijpe lijke uitkomst. Toen ik het bericht las, was ik oprecht verbaasd. Ik heb dan ook direct het CBS gebeld. Zij hebben inderdaad ontdekt dat het aantal echt scheidingen licht daalt als het beter gaat met de Nederlandse economie, maar of het dan ook meteen zo is dat het een het ander veroorzaakt? Ik zou juist het omgekeerde verwachten. Scheiden is een financieel risico, denk maar aan alimentatie en het zoeken naar woonruimte. Dat kost heel wat. Die risico's worden kleiner als het de mensen financieel voor de wind gaat. Ik vind het een rare actie van het CBS. Men heeft alleen maar iets geconsta teerd, om daar vervolgens eigen con clusies aan te verbinden. In de vaklite ratuur is hier niets van bekend. Ze hadden dit niet naar buiten moeten brengen. Ik kan er in elk geval geen koek van bakken." Guus van Lente, sociaal psycholoog en schrijver van het boek De kunst met een partner te leven„Ik snap niet waai' dit bericht vandaan komt. Twee zaken doen zich tegelijkertijd voor, maar heeft het dan meteen met elkaar Gert en Hermien in betere tijden, zakelijk en (dus?) ook in de liefde. te maken? Wie heeft dit verband uitge zocht? Ik noem het een verhaaltje. Laat ze het maar eens hardmaken. Ik kan me wel voorstellen dat financië le tegenslag spanning kan veroorzaken in een huwelijk. Mensen zitten niet lekker in hun vel, zijn minder goed in staat conflicten op te lossen. Maar er zijn zoveel dingen die daar invloed op hebben. Het is onzin om dat aan de economische voortgang te verbin den." Nogmaals dr. J. Latten van het CBS: „Veenhoven en Van Lente doen alsof het CBS alleen maar cijfertjes mag ge ven, maar dat is onzin. Onze taak gaat veel verder: wij moeten de samenhang tussen cijfers vinden en conclusies trekken. Daarbij hebben wij ons op verschillende bronnen gebaseerd. Dat deze heren ons daar niet toe in staat achten is vervelend, zij zouden beter moeten weten. De kritiek raakt mij persoonlijk." Monique van der Kuijl, echtschei dingsbemiddelaar bij advocatenkan toor Groenendijk Kloppenburg in Leiden: „In mijn werk probeer ik de twee partijen die bij de scheiding be trokken zijn, weer in contact te bren gen om alle praktische zaken af te handelen. Ik word dus geconfronteerd foto gpdceeszorn met de ins en outs van scheidingen. Dan merkje inderdaad dat financiële spanningen de zaak kunnen doen es caleren. Het is nooit een reden op zich, maar het kan wel de druppel zijn. Een bekend voorbeeld is de zware hy potheek. Wanneer het economisch wat minder gaat, leidt zoiets vaak tot spanningen tussen partners. Een andere tendens is trouwens dat ik het met name na de zomer en na de kerstvakantie erg druk heb. Ik laat de conclusies graag aan de lezer over." Youp van 't Hek, op de Eerste officiële Nederlandse Echtscheidings-LP uit 1983: 'Neem die foto uit het lijstje en pak een grote schaar. Ga toch uit elkaar, ga toch uit elkaar.' Mr. Ivo Pieters, Leidenaar en advo caat bij Verhoeff Rosenberg Polak ad vocaten notaris in Den Haag, ge specialiseerd in familierecht: „Het verbaast me dat hier samenhang in is. Het gaat nu economisch goed in Ne derland, maar in onze praktijk wordt het alleen maar drukker. In de meeste gevallen is er ook helemaal geen finan ciële spanning. Het zijn altijd emotio nele spanningen die ten grondslag lig gen aan een scheiding. Zoiets als fi nanciële problemen is dan hooguit de verpakking van die emotionele span ning, maar nooit de oorzaak." Jan Siebols, directeur van Stadsbank Leiden: „Men blijft dus langer bij el kaar als het financieel goed gaat. Dat verbaast mij, hoor. Het zou toch logi scher zijn, wanneer mensen bij elkaar blijven als het niet goed gaat? Schei den kost immers veel geld! Scheiding is een belangrijke veroorzaker van fi nanciële problemen, moet u weten. Mehsen hebben dan een huis gekocht op basis van twee inkomens, en plot seling valt een van de twee inkomens weg. Maar het bericht verbaasde me. Het zal wel kloppen, het komt toch van het CBS." Hans Feit, hoofd maatschappelijk werk van de Stichting Rijn-, Duin- en Bollenstreek: „Onze medewerkers die zich bezighouden met relatieproble men hebben het in de maanden juli, augustus en september erg rustig ge had. Dat hebben we al acht tien jaar niet meegemaakt. Zonder me bij de conclusies van het CBS aan te sluiten, wil ik toch zeggen dat dit een opmer kelijk verschijnsel is." Cornelia Hoek-Boezaard uit Katwijk, al 60 jaar getrouwd met Dirk Hoek: „M'n man krijgt alleen een uitkering van de baas, dus het is hier geen vet pot. Maar je moet samen verder. Als je een tientje hebt, kun je geen vijftien gulden uitgeven, zeg ik altijd maar. 't Is hier trouwens ook wel 'ns oorlog, hoor. Maar ja, je gaat toch verder met z'n tweeën." PETER GROENENDIJK Op de pagina Geloof Samen leving stond 11 oktober een be richt onder de kop 'Kritische gelovigen protesteren tegen uit sluiting in de kerk'. Daarover wil ik het volgende zeggen. Ie dereen heeft het recht op zijn of haar eigen mening, maar als men het met de spelregels niet eens is, bestaat er volgens mij een simpele oplossing: gewoon bedanken en voor jezelf begin nen. Er kan best nog een af scheiding bij. De Acht-mei-beweging is ge lukkig niet de woordvoerder van het rooms-katholieke volksdeel. Wij als katholieken willen graag in' overeenstem ming met paus en bisschop le ven, want anders loopt het mis. Ik vergelijk de kerk wel eens met een bus vol toeristen met de goede reisleider (dat zoul paus of bisschop moeten zij Maar plotseling staan er paai' mensen op in de bus beweren dat de reisleider 1 niet goed doet. Door spraakverwarring loopt het hoog op dat ze de reisleii buiten de bus zetten; ze we het immers veel beter. Di diezelfde spraakverwarring ken ze de weg kwijt. De 'bel weters' hebben de busreis prutst en niemand weet m waar hij heen moet. Laten we bidden om eenh in onze kerk met als leider paus. Laten we hem helpen de kerk op te bouwen, niet breken. Op het artikel onder de kop 'Vragen kost geld in Leiderdorp (192,95 gulden per uur)' - in het Leidsch Dagblad van woensdag 13 oktober - wil ik reageren. Wethouder V. Molkenboer klaagt daarin over het aantal gestelde schriftelijke vragen en zegt daarbij dat raadsleden toch ook even bij het gemeentehuis kunnen binnenlopen om een ambtenaar aan te schieten. Laat ik langs deze weg de heer Molkenboer dan even in herinnering brengen dat het college zélf mijn door middel van e-mail gestelde vragen heeft aangemerkt als schriftelijk gestelde en schriftelijk te beant woorden vragen. Dan moet hij vervolgens niet klagen als dat tijd en geld kost. Bovendien herinner ik h eraan dat het stellen van vraj bij BBL beperkt blijft tot hoe lijnen, maar dat het stellen een vraag in de comissie v wordt gevolgd door een ai gante reactie die veelal nerg op slaat. Kijk, op deze meu vraag je erom dat raadslei vragen gaan stellen via een dere weg. Als de heer Molkenboer het geheel geen vragen wil ben, laat hij dat dan ook zeg en naar huis gaan. De dei cratie staat of valt bij het bei ren en controleren door de meenteraad. Wie daar niet kan omgaan, moet vertrekke Als chauffeur bij Conexxion zie ik regelmatig taxi's rijden op plaatsen waar dit verboden is. Ook voor taxichauffeurs be staan er regels. Voorbeeld is de nieuwe tunnel bij het centraal station, deze is alleen toeganke lijk voor bussen. Regelmatig zie ik taxichauffeurs hier doorheen rijden en dan wel komen tegen de rijrichting van de bussen voor het station. Zo zijn er nog voorbeeldei over. Dus als een chauffeur taxibedrijf Koenes bekeurin krijgt, heeft u zich niet aan regels gehouden. Als busch; feur zijnde krijg ik ook een keuring als ik bijvoorbeel hard rij en deze is dan nog eigen rekening. J. van OorscUt? Leidschend ken 'i rirvoc im,H hee man Ier vc alh erdaj; met: ken-i hoek pers rickfc RCL se w«

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22