Reünie Doe Maar met cd en optredens Altijd op zoek naar de droom in het hoofd Verbaal vuurwerk Lebbis en Jansen in 'Einde-eeuws' Cultuur Kunst Europese tour Cher Artiesten massaal thuis met millennium WOENSDAG 27 OKTOBER 1999 chef jan rijsdam. 071-5356444, plv chef caroline van overbeeke 071-5356440 Concerten Stichting Kamermuziek nieuwkoop De Stichting Kamermuziek in Nieuwkoop begint met een nieuwe serie van zes concerten. Het eerste concert vindt aanstaande zondag plaats, om 14.30 uur in de Remon strantse Kerk in Nieuwkoop. De serie wordt geopend door de Japanse pianiste Nobuko Nagaoka. Kaarten of abonnementen voor de hele serie zijn te bestellen bij boekhandel Middelkoop (tel. 0172-571354). Try Outs Oranjerockfestival 2000 katwük Jongerencentrum 't Jok in Katwijk roept beginnende en bestaande bands op zich in te schrijven voor de Orange Try Outs. De winnaar van deze try outs mag het 'Oranjerock 2000' festival openen. Inschrijvingen (liefst met muziekcassette) naar 't Jok, Kerkstraat 68c, 2223CR in Katwijk. LVC Popkwis Estafette leiden Singles en koppels kunnen aanstaande vrijdag hun mu- ziekkennis van heden en het verleden testen in de LVC Popkwis Estafette. Aanvang: 22.30 uur in het LVC zoldercafé. Inschrijven is niet nodig. Songwriter Hoyt Axton overleden victor Hóyt Axton, de zanger-songwriter-filmacteur die onder andere 'Joy to the World' van Three Dog Night en Steppenwolfs 'The Pusher' heeft geschreven, is gisteren op 61-jarige leeftijd overleden. Axton kreeg twee weken geleden een zwaar hartin farct, waarvan hij niet meer herstelde. Nummers van zijn hand werden opgenomen door artiesten als Elvis Presley, Joan Baez, Waylon Jennings, John Denver en Linda Ronstadt. Opnames nieuw album beginnen volgende maand Er komt een reünie van Doe Maar, Nederlands populair ste popgroep ooit. Aan de hereniging nemen in ieder ge val de tweede bekendste groepsleden van weleer deel, bassist/zanger Henny Vrienten en toetsenman/zanger Ernst Jansz. album. In het voorjaar zal de band een aantal concerten ge ven, onder meer in Ahoy" in Rotterdam. Doe Maar geldt als de band alkmaar gpd Onder leiding van dit duo wordt in november begonnen met opnames voor een nieuw die Nederlandstalige pop een volwassen status gaf. De band werd in 1978 opgericht en hief zichzelf in 1984 op tijdens en kele zeer emotionele afscheids- optredens in Den Bosch. Doe Maar ging aan het succes ten onder, want de aanleiding tot de stopzetting vormde volgens de toenmalige groepsleden de vaak extreem beangstigende vorm van heldenverering door de vele fans. Met name Vrien ten en Jansz, nu beiden 51 jaar, waren voor Nederlandse be grippen ongekend grote idolen geworden. Tijdens optredens vielen talloze meisjes flauw en moesten uitgebreide ordedien sten opdringerige fans uit de nabijheid van het viertal hou den. Met de op reggae en ska liedjes bereikte de band meermalen de top van de hitlijsten, zoals met 'De bom' en 'Pa'. Van Doe Maar zijn mil joenen albums verkocht. Vrienten concentreerde zich na Doe Maar op een solocarriè re en het maken van muziek voor televisie en films. Hij ont ving daarvoor in 1996 een Zilve ren Harp. Jansz leende zich als Rex Gildo 1939-1999 Schlagerster leed onder imago Al 25 jaar wilden de fans van schlagerster Rex Gildo steeds maar weer hetzelfde lied ho ren: 'Fiesta Mexicana', zijn grote hit uit 1972 met het typi sche refrein 'Hossa Hossa'. Met zijn zwarte haar, gebruin de tint en parelwitte tanden stond 'sexy Rexy' al die jaren bekend als het toonbeeld van fatsoen van de Duitse smart lap. Het blad Der Spiegel schreef over Gildo: „Hij doet geen pijn. Hij zingt schlagers van het type 'zonder zorgen'. 'Hallo, goed humeur', is zijn motto." In 1973 eerde de Oostenrijkse stad Graz hem met de titel „voorbeeld voor de jeugd". Meer dan 25 miljoen platen wist de 60-jarige Rex met dit smetteloos imago te verkopen. De laatste jaren haalde hij de krantenkoppen echter alleen nog maar met benevelde live optredens en processen, lijf Rex Gildo werd in 1939 in München geboren als Ludwig Alexander Hirtreiter. Na het doorlopen van de middelbare en handelsschool begon hij een toneelopleiding. Zijn eer ste stappen op de planken maakte hij in 1956. In 1958 speelde hij zijn eerste filmrol. Twee jaar later belandde hij met het liedje 'Sieben Wochen in Bombay' voor het eerste in de hitparade. Latere hits wa ren 'Dondolo' (1969) en 'Der letste sirtaki' (1975). Met de Deense zangeres Gitte beelde hij jarenlang het droompaar van de Duitse schlagerwereld uit. Maar daarna kwam het verval. Zijn in de jaren tachtig uitge brachte platen flopten. Vol gens krantenberichten bleven de verkoopcijfers van zijn laat ste opnames onder de 50.000. Ondanks enkele grote shows op de televisie bleven zijn op tredens in die tijd beperkt tot optredens op bedrijfspartijtjes en bij winkelopeningen. In de jaren 90 kwam het meer malen tot processen tussen Gildo en producenten over gages. Steeds weer werd de zanger verweten dat hij tij dens optredens door drankge bruik omviel en zijn teksten vergat. Over zijn privéleven bewaarde de zanger steeds het stilzwij gen. Hij trouwde in 1975 met zijn nicht Marion. Het paar, dat een huis bezat aan de Amersee, bleef zonder kinde ren. De laatste jaren van zijn leven leefde Rex gescheiden van zijn vrouw in een apparte ment in München, waar hij een „vriendschappelijke rela tie" onderhield met zijn 34 jaar jongere privésecretaris. hamburg De Amerikaanse zangeres Cher begon gisteravond ii bühne, in het Rotterdamse Ahoy'. begeleider uit aan onder meer Boudewijn de Groot en produ ceerde muziek van andere ar tiesten. Onlangs maakte hij een soloalbum met rustige luister liedjes over zijn Indische verle den. Maandag worden tijdens een persconferentie alle details rond de heroprichting bekend gemaakt. ruswuk anp Nederlandse artiesten zullen het millennium massaal in hui selijke kring vieren. Dit jaar ver dient slechts een op de tien zangers, zangeressen en groe pen een extra cent met een concert tijdens de jaarwisseling, zegt Theater- Organisatiebu reau René Frijters. Op doorsnee oudejaarsavon den profiteert de helft van de Nederlandstalige artiesten van aantrekkelijke gages. Veel ar tiesten hebben volgens Frijters hun hand overvraagd. „Nor maal vragen ze voor concerten op oudejaarsavond twee keer hun normale gage. Dit jaar re kent men drie of zelfs vier keer zo veel", verklaart R. Frijters. Frijters theaterbureau legt in opdracht van organisatoren van evenementen contacten met praktisch alle belangrijke Ne derlandse artiesten, onder wie Andre Hazes, Marco Borsato, Volumia! en Anita Meyer. De hoge vraagprijs van de artiesten is samen met de geringe animo van de Nederlander voor mil lenniumfestiviteiten en de hoge kosten van personeel, zaal ruimte en tenten volgens Frij ters de reden waarom veel mil lenniumfeesten worden afge last. „Ik verwacht dat 90 pro cent van de artiesten op oude jaarsavond lekker thuisblijft." „De grote 'boom' is uitgeble ven", zegt ook J. Riemeijer, se cretaris van de Vereniging van Organisatoren voor Evenemen ten. Concerten- en Theater Ak- tiviteiten. „Het merendeel van de artiesten zit straks gewoon thuis. Door de overspannen verwachtingen zijn de kosten voor ondernemers omhoog ge vlogen. Men is huiverig gewor den voor het millennium." otterdam ben maandag Frank Gehry, architect van 'het Guggenheim Museum: meester van de chaos -,r! )e ontregelende en overrom- 7, lelende vormen in de architec- uur van Frank O. Gehry wek- en alom bewondering en ver- azing. De flamboyante vor- ïentaal vond zijn voorlopige 11 loogtepunt in het opzienba- en ende Guggenheim Museum in n ilbao. Frank Gehry (70) was ven in Nederland, om in het lederlands Architectuurinsti- uut (NAi) in Rotterdam de aan em en zijn werk gewijde ten- Jonstelling te bezoeken. Hij zit, op de hoogste verdie ping van het Architectuurinsti- lut, met zijn rug naar de Rot- ;rdamse skyline gekeerd. Of hij Jpk hier, in Rotterdam bijvoor- I eeld, wel eens wil bouwen? Hij ijkt verbaasd. Vouwt zijn han en even, spreidt dan zijn ar- len en wijst met zijn duimen aar wat zich achter hem be- indt, daar, achter het glas, bla- End in een stralende herfst- m. Hij kijkt geen seconde om. Hier, tussen al die bullshit?", egt hij lachend. „Ik durf er niet ens naar te kijken." Bullshit. Dat klinkt natuurlijk I leteen al erg onvriendelijk, ver het werk van collega's, laar zo is het niet bedoeld, ze niet, maakt hij breed la- lend duidelijk. Natuurlijk zou ij hier aan de slag willen. Waar niemand vraagt me." Met die misschien wat badi nerende opmerking en zijn de- lonstratieve niet willen omkij- ;n probeert Gehry slechts aan geven hoe hij denkt over de 01 ad en over de plaats die zijn pzienbarende werken daarin u memen. Wat moeten ze in het eefsel van de stad, die over spelende vormen van op het "ste gezicht ongecoördineer- massa's, met her en der uit- ulpend of ingedeukt beton an wel staalwerk, opzichtige aterialen die alle kanten uit- aaieren of, zoals in Bilbao, ge bogen in oogstrelende rondin gen en curven? „De stad...", zegt hij, en ge baart met zijn beweeglijke ar men, „ik houd van de stad. Ik houd van bouwen in de stad. De stad is het resultaat van de 2Öste-eeuwse democratie. In de stad vind je de chaos. Daarom houdt niemand van de stad. Ie dereen haat de stad. Maar ik houd van die chaos. Ik zoek naar een taal voor de tijd waar in ik leef. Een taal die de chaos aankan." Het bouwwerk moet reageren op zijn omgeving. Het moet daarin opgaan. „Pas als dat lukt, zoals in Bilbao, dan ben ik tevreden", zegt Gehry. Nou ja, helemaal tevreden is hij nooit. „Wanneer ik in Bilbao kom, dan zie ik meteen alle tekortko mingen. Dan denk ik wel eens: mijn god, hoe heb ik 't kunnen maken." Sinds zijn ontwerp voor het Guggenheim Museum behoort Gehry tot de zeer groten in de architectuur. Het met titanium beklede museum, dat door de reflectie van het licht elk uur van de dag een andere kleur aanneemt, is zo opzienbarend en heeft wijd en zijd zoveel aandacht getrokken, dat opeens van alle kanten verzoeken bij de architect binnenkomen om dit 'kunstje' elders te herhalen. Hij moet daar wat meewarig om la chen. Geen denken aan. Hij zal zich om te beginnen nooit her halen. „Dat zou een ramp zijn." Bovendien ontwierp hij het Guggenheim Museum voor die specifieke plek in Bilbao. Zo'n gebouw zou op een andere plek volstrekt misplaatst zijn. „Je kunt alles wel tot muse um ombouwen. Maar het gaat om de context. Mensen moeten later zeggen: my god, degene die dat museum maakte hield wel erg ve^l van kunst. Kunst is mijn leven." De dynamiek die oude beeldhouwwerken uit het klassieke Griekenland of uit In dia na zoveel eeuwen nog steeds uitademen, die dyna miek en intensiteit wil Gehiy in zijn bouwwerken leggen. Zijn eerste ontwerpen als zelfstandig architect laten met een zien waar hij op uit was: met eenvoudige materialen als kippengaas en golfplaten door brak hij de gevestigde bouwor de. Zijn architectuur was anar chistisch en grensverleggend, omdat op het eerste gezicht een flamboyante chaos werd ge schapen met schots en scheef door elkaar lopende construc ties, vervaardigd uit heel alle daagse, nog nimmer in de regu liere bouw toegepaste materia len. Het was een chaos waar over was nagedacht. „Die een voudige materialen, daartoe was ik wel veroordeeld", blikt Gehry terug. „Ik deed vooral kleine projecten, experimenteel met een heel klein budget. Ik gebruikte die materialen niet om te provoceren. Het was noodzaak." Zo ontwierp hij zijn eigen woning en andere bouwwerken in Californië. Hij vond aanslui ting bij de kunstzinnige avant- gardisten van toen: Robert Rau- schenberg, Claes Oldenburg, Richard Serra, Philip Glass. Het kippengaas en de golfplaten verdwenen allengs uit zijn werk, maar de verrassende vor men bleven. En hoe. Vloeiende vormen, harmonische constel laties van vlakken maken de bouwwerken vaak een,lust voor het oog. In het Guggenheim Museum in Bilbao bereikte die ontwerpmethode zijn hoogte punt. Er doen heel wat verhalen de ronde over de manier waarop Gehry ontwerpt. „Lees ze niet," zegt hijzelf. Hij beschrijft zijn ontwerpmethode het liefst als theater recensie de manier waarop slaven op een schilderij van Michelangelo naarstig in steen hakken, op zoek naar de juiste vorm. „Ik heb een droom, en die droom waart rond in mijn hoofd. Daar ga ik naar op zoek", zegt Gehry. „Ik probeer daarvoor de juiste vorm te vinden, zoals die slaven van Michelangelo doen." 'The Architect's Studio: Frank O. Gehry't/m 14 november te zien in het NAi, Museumpark 25 in Rotterdam. wunand zeilstra Voorstelling: 'Einde-eeuws', van en door Lebbis en Jansen. Gezien: 26/10, schouwburg Leiden Aldaar nog te zien: 27/10, twee voorstellingen (20.15 en 22.15 uur). Zo, de eerste nieuwjaarswen sen zijn binnen. Dolf Jansen en Hans Sibbel doen alsof het oudejaarsavond is en sluiten de proefversie van hun conference dienover eenkomstig af. Nog achten vijftig keer kunnen ze oefe nen, opdat ze optimaal voor bereid op 31 december voor de apotheose kunnen zor gen. Over belangstelling zullen ze niet te klagen hebben. De schouwburg zit vrijwel moei teloos tjokvol. Omdat je bij hen weet wat je te zien krijgt, en de beide heren je eigenlijk nooit teleurstellen. Er is altijd enthousiasme, er is altijd vaart en er valt altijd het no dige te lachen. Hun kracht zit vooral in het vermogen om bij de meest uiteenlopende zaken een bepaald soort gek te aan te tonen. Van overbo dige stickertjes die tegen woordig overal op schijnen te moeten zitten, tot de vele piepjes op computers en bij verkeerslichten waarmee we vandaag de dag steeds wor den geconfronteerd. Daar wordt dan stevig de draak mee gestoken of ze maken zich er alleen maar vrolijk over zonder diepgaan de uitspraken daarover te berde te brengen. Bijvoor beeld alleen al het noemen van de term 'arrangementje' laat de zaal al. lachen. Dat zij iets zouden zeggen over hun collega-oudejaarsconfencier Youp van 't Hek, weet je bij Lebbis en Jansen gewoon ze ker. En het gegeven dat je verwachting uit komt, is soms haast nog leuker dan de opmerking zelf. Normaal blikken de heren terug op een jaar. Nu nemen ze voor het gemak maar de gehele eeuw. Veel verder dan aanstippen kom je op zo'n manier niet. Zelfs de actuali teit komt aan bod. Dat je via Internet peperdure eicelletjes van fotomodellen kunt ko pen, wordt becommentari eerd. De diversiteit aan on derwerpen is dan ook groot: van vele sportterugblikken tot een analyse van honderd jaar Polderpop, waarbij An dre Hazes het nogal te verdu ren krijgt. De zaal mag ook nog enke le Leidse thema's roepen die door Lebbis en Jansen al im proviserend worden beant woord. Dat zijn bij hen de leukste momenten, omdat je ziet met wat voor een gemak ze op het podium staan en op alles kunnen reageren. Het is bij hen sowieso de gro te vraag, hoeveel tekst er ei genlijk van tevoren vast ligt en hoeveel er per avond ge woon bijkomt of afgaat. Wie zoiets voor elkaar krijgt, heeft veel bereikt. En nu maar af wachten, hoe herkenbaar (of juist niet) het uiteindelijke resultaat zal blijken te zijn.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21