Leidsch Dagblad CDA voor chemische castratie 10% kassa korting carpet-land Klaar voor vertrek Vertrek uit Leidse noodpaviljoen doet toch pijn Ongebroken Oegstgeestse wethouder Kempen dient ontslag in Nog t/m zaterdag Den Haag onthutst over plannen Eist LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS VERHUIZENz 90% organisatie 10% vervoer BtlÉas» /OENSDAG 27 OKTOBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 ebatteren is leer dan kaar vliegen vangen 'iel voorkomt svarte scholen gemeente Amersfoort, wil nor spreiding van leerlingen irkomen dat er 'witte' en varte' scholen ontstaan. De leente Tiel voert zo'n be- al een paar jaar, en met delijk succes, gina 5 Russisch leger eschiet Grozny Russische artillerie heeft tochtend het centrum van Tsjetsjeense hoofdstad izny beschoten. De aanval urde een tiental minuten, issische commandotroepen uden in de buitenwijken van ozny vechten met Tsje- eense eenheden. Dat meid- verschillende Russische onnen vandaag. NV moet naar )gere looneis FNV is gedwongen haar ineis van drie procent te hogen. Diverse aangesloten iden waaronder AbvaKabo de Bouw- en Houtbond vin- de oorspronkelijke inzet te laag. Werkgeversorga- atie VNO-NCW vindt drie icent al te hoog. [ina9 ans-Britse strijd er gekke koeien wijl Brits rundvlees van de de Europese markt weer mag, houdt Frankrijk als ;e land voet bij stuk: de ns blijft dicht. De Fransen den echter dat ze overtui- d wetenschappelijk bewijs- eriaal hebben voor hun ling dat de Britse veestapel lang niet vrij is van de ge- ïsde gekke-koeienziekte. ker nog, volgens de Franse evens neemt het aantal ge en nauwelijks af. -Tl Hl' derlanders met ffers vol XTC Amerikaanse douane heeft Nederlanders opgepakt 200.000 XTC-pillen de VS ben binnengesmokkeld, drie hadden het vliegtuig list. De koffers kwamen aan en werden door de ane geïnspecteerd. Nadat mannen met een latere :ht waren geland, reken- agenten het drietal in. De in hebben een straatwaar- an vijf miljoen dollar. De imale straf voor het delict intig jaar. ANDAAG 26 PAGINA'S lenland enland uur en Kunst lomie iof en Samenleving prek van de Dag atu ra/Strips lingen /programma's. 18 Woede over sloop oude brandweerkazerne Roelofarendsveen 19 Oegstgeestse 'verdiende' centje extra bij V D 20 Medewerkers arbeidsbureau op de bres voor ontslagen collega 23 Misplaatste euforie bij PSV na zege op Bayern warmond Een deelnemer aan de traditionele Strontrace zet de mast van zijn vrachtvaarder weer overeind. Hij heeft zojuist zakken met mest gelost op de kade bij park Groot Leerust in Warmond. Na een uur verplichte rust, voeren de snelste deelnemers gistermiddag vanuit War mond terug naar Workum. Wie daar in de loop van vandaag als eerste in de haven aanlegt, heeft gewonnen. Aan de jaarlijkse zeilwedstrijd voor traditionele zeilschepen van Friesland naar Zuid-Holland doen in totaal elf vaartuigen mee. foto marklamers den haag gpd-anp leiden robbert minkhorst Zohra Ouhib staat met een koffer in de deuropening. Zij en haar 7-jarig zoontje Ri- adh zijn twee van de laatste vier bewoners van Blok 7 van het Leidse paviljoen voor asielzoekers. Het viertal staat op het punt te vertrekken. Dat was het dan, lijkt Ouhib te beseffen. Het paviljoen op camping Cronesteyn wordt op of vlak na 1 november afgebroken en heeft dan een jaar dienst gedaan als noodopvang voor asielzoekers. De sluiting leidt tot een nieuwe reis voor Zohra en haar zoontje. Ook al is die beduidend minder ver dan toen zij uit Algerije vertrok. Ouhib en haar zoontje verhuizen naar het even verderop gelegen opvangcentrum voor asielzoekers aan de Willem van der Made- weg. Desondanks grijpt het vertrek haar toch aan. Als ze afscheid neemt van de staf van het paviljoen, schiet haar gemoed vol. Van de omgeving heeft ze de afgelopen tijd genoten. Ze spreekt afwisselend in de Franse, Engelse en Nederlandse taal. Les sen Nederlands heeft ze echter nog niet ge had. „Ik hou van de natuur. Ik hou van Ne derland, omdat het een waterland is. Alle Nederlanders zijn mooi, maar hebben een koude persoonlijkheid." De gang achter de Algerijnse is vrijwel leeg, op wat opgestapelde tafels en een en kele plant na. In een ruimte maken asiel zoekers van het opvangcentrum koelkasten schoon. Het paviljoen heeft zijn beste tijd gehad, getuige de lekkages op sommige plekken. Het ooievaarsnest naast de tenten is verlaten, de container met fietswrakken een dag eerder „Ik kijk tevreden terug", zegt directeur Rob van Dam. „Een jaar geleden moesten we binnen een week een noodopvang creë ren voor vluchtelingen. Dat is gelukt." Meer vluchtelingen dan voorzien vroegen asiel aan in Nederland en het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA), verant woordelijk voor de huisvesting van asiel zoekers, kwam woonruimte tekort. Leger tenten (bij Ermelo) en luxere partypavil joens moesten soelaas bieden. „Soms haalt de werkelijkheid je in. Dan moet je maatre gelen treffen. Leiden heeft laten zien dat zij dat verantwoord kan. De buurt heeft dat mede mogelijk gemaakt." Deze week werd een verdachte gearresteerd in de zaak-Sybine Jansons. De man heeft meer ze dendelicten op zijn geweten en is na zes jaar cel eind vorig jaar weer op vrije voeten gekomen. Korte tijd later zou hij het meis je uit Maarn hebben verkracht en vermoord. Van de Camp denkt dat dwangmedicatie via 'libido remmende' middelen een deel van de zedenmisdrijven kan voorkomen. CDA en WD stellen dit vol gende week aan de orde als de Tweede Kamer de Justitie-be- groting behandelt. Het chris ten-democratische Kamerlid roept juristen op een oplossing te vinden voor eventuele juridi sche bezwaren tegen deze vorm van dwangmedicatie. Van de Camp roept de poli tiek op de leiding in handen te houden van het debat over ze denmisdrijven en over de be straffing, omdat anders het ge vaar van eigenrichting dreigt. Hij vindt dat partijen als PvdA en D66 te weinig oog hebben voor slachtoffers en nabestaan den. „Chemische castratie is mede daardoor vijftien jaar een volstrekt onbespreekbaar on derwerp geweest. Maar het moet aan de orde komen, ge zien de grotere maatschappelij ke onrust rond grote zedenmis drijven. Ik vind die emotionele druk overigens ook terecht. Minister Korthals gaat onder zoeken of zedendelinquenten verplicht kunnen worden om na hun vrijlating te verhuizen. Nu zien slachtoffers zich soms gedwongen te vertrekken als de ontuchtpleger vrijkomt na ge vangenschap. D66 vindt dat on gewenst en had de minister om actie gevraagd. Korthals ziet ha ken en ogen aan een verplichte verhuizing, maar is wel bereid erover na te denken. Dittrich (D66) vindt dat rechters als bij komende straf een verhuis- plicht moeten kunnen opleg gen. Zie verder pagina 3 15,17,18,19,20 Vergoeding voor ex-verdachte van beursfraude ruswuk anp Justitie heeft de ex-topman van bouwbedrijf NBM-Amstelland André Baar een schadevergoe ding toegezegd voor de drie da gen die hij in 1997 ten onrechte in voorlopige hechtenis door bracht. Hij werd verdacht van wit wassen en valsheid in geschrifte in verband met een beursfrau deschandaal. In het kader van de zogenoemde Operatie Click fonds pakte justitie ook tiental len andere topmanagers op. Baars raadsman verklaart vandaag in De Telegraaf dat zijn cliënt voor de drie dagen cel een vergoeding krijgt van een getal 'met vijf nullen voor de komma'. De krant haalt een anonieme bron binnen het mi nisterie van justitie aan, die zou hebben bevestigd dat de ver goeding ruim boven de ton ligt. Eind oktober 1997 begon jus titie de Operatie Clickfonds met een inval in een aantal commis sionairshuizen. Tegelijk werd een groot aantal beurshandela ren opgepakt. bazel» In de Kunsthal in de Zwitserse stad Bazel ligt tot 21 november een beeld van paus Johannes Paulus II op de grond. Het rotsblok sloeg door een raam naar binnen en velde de paus, die niet meer in staat is overeind te komen. Volgens de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan is de paus echter onge broken. Cattelan wil met zijn beeld laten zien hoe groot de kracht van het geloof en de godsdienst is. foto epa dominik pluess oegstgeest erna straatsma De Oegstgeestse CDA-wethou- der G. Kempen heeft gisteren haar ontslag ingediend. Na overleg met de collegepartijen concludeerde ze dat er niet vol doende steun meer is voor haar welzijnsbeleid. WD, Progressief Oegstgeest (PrO) en Leefbaar Oegstgeest (LO) willen snel met het CDA overleggen over een nieuwe wethouderskandidaat. Het CDA besluit vanavond wie de porfeuille overneemt. Er was al geruime tijd forse kritiek op het welzijnsbeleid van Kempen. Zo slaagde de CDA-.bestuurder er onlangs voor de tweede achtereenvol gende keer niet in een nieuwe opzet voor de verdeling van subsidies te maken. Daardoor zag ze zich genoodzaakt met het voorstel te komen om alio welzijnsubsidies voor volgend jaar te bevriezen. In hun, vorige week gepubli ceerde, algemene beschouwin gen leveren met name WD en PrO harde kritiek op het onver mogen van Kempen. Morgen NR. 42142 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Leidschj^Pagblad Ook WD wil onderzoek naar mogelijkheden CDA en WD willen een onderzoek naar de mogelijkhe den om verkrachters via dwangbehandelingen chemisch te castreren. CDA-Kamerlid Van de Camp vindt dat zwa re zedendelinquenten verplicht zouden moeten worden medicijnen te slikken die de seksuele aandrang tempe ren. Hij wil dat Korthals onderzoek laat doen naar derge lijke middelen. In Frankrijk loopt zo'n onderzoek al. HET WOORD IS AAN Chinees spreekwoord Een gebouw met verdiepin gen verrijst door geleidelijk stenen op elkaar te stapelen. Onvoldoende steun voor welzijnsbeleid zijn de algemene beschouwin gen onderwerp van discussie tijdens de begrotingsraad. De wethouder wilde deze discussie blijkbaar niet afwachten en trok na spoedoverleg met alle colle gefracties haar conclusie. „Ik heb moeten constateren dat ik niet op raadsbrede steun kan rekenen bij onderdelen van het te voeren welzijnsbeleid", laat Kempen in een persbericht over haar ontslag weten. „Dit betekent dat ik mijn werk in het college van B en W niet in colle gialiteit kan voortzetten. Tevens heb ik moeten vaststellen dat een aantal collegefracties on voldoende begrip heeft met be trekking tot de onderbezetting van de afdeling welzijn. Dit cre- eert voor mij een situatie waar in ik niet wil en kan werken." Kempen onthoudt zich verder van commentaar. Kempen deed in 1994 haar intrede in de Oegstgeestse gemeenteraad. Ze is sinds 1995 wethouder voor het CDA. Pagina 19: 'Personeelstekort onvoldoende excuus voor ge ringe daadkracht Kempen' 8715° 87150 97140 20% 60% 40% 40% 20% 30% Afkickcursus voor rokende Leiderdorpse ambtenaren leiderdorp afke van der toolen Stoppen met roken? Voor een Leiderdorpse ambtenaar is dat voortaan geen probleem meer. Het gemeentebestuur gaat af kickcursussen aanbieden voor verstokte nicotineverslaafden en ook de befaamde nicotine pleister kan binnenkort op kos ten van de werkgever worden geplakt. Het sociale gezicht dat het gemeentebestuur van Leider dorp hiermee toont, heeft wel een keerzijde in de vorm van een algeheel rookverbod. Dat geldt voortaan niet alleen op het gemeentehuis, maar ook op de gemeentewerf, en - om con sequent te zijn - ook in alle ge meentelijke auto's. Verant woordelijk wethouder A. Roest (CDA) over dat laatste: „Hoe we dat handhaven? Tja. Da's moei lijk natuurlijk. Ik wil geen hek senjacht." In het gemeentehuis komt een 'rookhok' op de eerste ver dieping, voor die verstokte ro kers die niet van de sigaret af kunnen of willen blijven. Op de werf is zo'n ruimte er niet. Voorlopig moeten de medewer kers het daar doen met een apart hoekje van de kantine. Roest heeft alle vertrouwen in zijn nieuwe rookbeleid: hij heeft er persoonlijk ervaring mee. Werkzaam in een zieken huis heeft hij een aantal jaren geleden zelf de sigaret afgezwo ren met behulp van door zijn baas gefinancierde nicotine pleisters. „Ging hartstikke mak kelijk", aldus de wethouder. Zanger Rex Gildo overleden münchen dpa De Duitse schlagerzanger Rex Gildo is gisteravond overleden als gevolg van hartproblemen. Dat heeft het Universiteitszie kenhuis in München vanoch tend meegedeeld. Gildo is 60 jaar geworden. Gildo deed za terdag een poging tot zelf moord door zich op de tweede verdieping van een woning uit het raam te storten. Pagina 21: Schlagerster leed onder imago snel naar Carpet-land want tot en met zaterdag a.s. 10% korting op alle producten, dus ook allé merken, wanneer u voor ten minste f 750,-* besteedt. Bel voor openingstijden en het dichtstbijzijnde filiaal (020) 355 59 44. Vraag de voorwaarden in de winkel. \A/eTAovi*iJ0vi*i*, den haag gpd Het idee van een avondklok in het asielzoekerscentrum in Eist heeft politiek Den Haag sterk verdeeld. PvdA en GroenLinks en D66 veroordelen het idee voor deze 'huisregel' van bur gemeester Top, CDA en WD daarentegen zien er geen pro bleem in. Burgemeester Top wil met de regel dat iedereen om half twaalf binnen moet zijn, de on rust onder ondernemers 'in de Gelderse plaats wegnemen. Hij begrijpt de commotie niet zo. Volgens hem is deze 'huisregel' vergelijkbaar met wat bijvoor beeld op campings en in jeugd herbergen gebruikelijk is. De burgemeester gaat ervan uit dat een bewakingsdienst van justi tie op de naleving zal toezien. Volgens het ministerie is daar echter geen sprake van. „Het is jammer dat het woord avond klok gevallen is, want dat is zo beladen." Het centrum valt on der het ministerie van justitie. Dat stelt een aantal huisregels op om overlast voor omwonen den te beperken. „Maar als ie mand zich om een uur 's nachts meldt wordt hij gewoon binnengelaten" benadrukt de woordvoerster. Ook zullen mensen die naar buiten willen niet worden tegengehouden. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Eist vecht tegen gro te boze wereld Tïpker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en kunst- en antiekvervoer. Bel voor informatie of offerte: 071-561 7542 Oobbeweg 8, Voorschoten. Fax 561 94 45 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: PPor maand automatisch 33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro 97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch® Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. mmef 10050, 2300 VB Lelden, •ok: 071-5128 030 of la: www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1