Universiteit: meer geld voor 'stenen' l Hier konden ze het heertje spelen Leiden Regio Het laatste bord Miljoenen extra nodig voor Rijn Gouwe Lijn ONDERZOEK H30ZH3GN0 VOENSDAG 27 OKTOBER 1999 lestuur vraagt gemeente extra bijdrage voor monumenten In geouwehoer kun je niet wonen." W. Postma van de i Iniversiteit Leiden zei het gisteravond schertsend. Maar igenlijk is het universiteitsbestuur teleurgesteld over het leerjaren Ontwikkelings Programma (MOP), waarin de emeente haar Grote Steden Beleid-plannen verwoordt, ostma lichtte de bezwaren toe tijdens een commissie- ergadering. Meer geld voor stenen, vraagt de universi- iit. Oude stenen, die van bijvoorbeeld de historische ge- ouwen van de universiteit en van de Pieterskerk. nes aan de Steenschuur, doelt Postma ook op complete stra ten. „De Doelensteeg bijvoor beeld, ziet er echt niet uit. Of het Paterstraatje, ook een pro bleem." In het Meerjaren Ontwikke lings Programma is een slordige tien miljoen gulden uitgetrok ken voor monumenten en dat is volgens de universiteit toch echt te weinig. De onderwijsin stelling liet onlangs de universi teitsbibliotheek aan het Rapen burg opknappen, een peper duur project dat volgens de ge meente slechts voor enkele ton nen subsidiabel was. Zo schiet het niet op, meent Postma. De nnet van aarsen D)e universiteit heeft vorig jaar bewuste keuze gemaakt om de binnenstad van Leiden te ijven. Maar dat heeft conse- ïenties. Het kost een hoop ;ld. Als er met al dat 'mono- oliegeld' uit het MOP dan toch lisschien nog geschoven kan iö orden, zou ik graag zien dat er at meer nadruk komt te liggen i de kwaliteit van voorzienin- ui n in fysieke zin." Behalve de o eterskerk, die last heeft van ider andere de bonte knaag- >«l ver en gebouwen van de uni- rsiteit als het Kamerlingh On- Conimex Asian Selection maaltijden 6 Authentieke Aziatische topgerechten waar alleen nog verse groente en vlees of kip aan toegevoegd hoeft' te worden. Nieuw! Nu ook in Gado Gado. Per pak van 5.79 voor universiteit zou verder graag zien dat de gemeente in het MOP ook prioriteit legt bij huis vesting van studenten. „In al onze beleidsuitingen van de af gelopen tijd staat telkens dat we meer buitenlandse studenten naar Leiden willen halen. Die moeten ook ergen wonen." Postma kreeg van diverse partijen steun. E. Snelders (D66): „In de Stadsvisie, waar op het MOP is gebaseerd, staat dat de relatie met de universi teit van groot belang is. Maar als ik het MOP bekijk, dan staat er niet meer in dan de wens om te bekijken of er een speciale leerstoel mogelijk is." H. van den Brink (VVD): „Postma heeft gelijk. In woord is er veel aan dacht voor de fysieke structuur van de stad. Maar dat wordt nauwelijks vertaald in munt jes." Het CDA noemde eveneens de universiteit, maar dan in an dere zin. M. de Jonge dacht bij de wens van het college om de hotel- en congresfunctie van de stad de versterken: „Waarom vragen we in dat opzicht ook niet een bijdrage van partners als de Pieterskerk, de universi teit en het LUMC?" Snelders: „Maar is het CDA dan ook be reid om meer geld te schuiven naar bijvoorbeeld de restauratie van de Pieterskerk." De Jonge: „Dat is een strikvraag, ik heb er niet over nagedacht. Maar het CDA pleit er wel voor om twee miljoen gulden over te hevelen van deelprojecten als bodemsa nering naar projecten als Sa men Slim, waarbij de universi teit is betrokken." Of de kanttekeningen van de universiteit en de steun van een aantal raadsfracties nog tot gro te veranderingen leiden, valt te bezien. De kersverse wethouder Grote Steden Beleid, A. Pecht- old, constateerde dat de raad het in grote lijnen eens is met de Stadsvisie en dat men het MOP daar een goede vertaling van vindt. Het college heeft het raadsvoorstel al vastgesteld. Misschien komen er nog een paar kleine wijzigingen voordat het MOP in de raad wordt vast gesteld. leiden Opgeruimd was er al. Geveegd en ge- borgen, moesten nog worden teruggezet. Een hele sjouwd, om al het afval van de 3 oktoberfeesten uit klus. Pas gisteren werd het laatste bord weer in de de stad te verwijderen. Maar daarmee was de ge- grond gezet, bij het parkeerterrein van Molen de meente er nog niet. Alle verkeersborden die al ruim Valk. voor de feestdagen veiligheidshalve waren opge- foto mark lamers CHEF WIM WEGMAN. 071-5356414. PLV -CHEF ANNET VAN AARSEN, 071-5356436 leiden/regio robbert minkhorst Het Rijk reserveert veel te wei nig geld voor de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn tussen Katwijk, Noordwijk, Leiden en Alphen aan den Rijn. Dat schrijft de provincie Zuid-Holland in een brief aan de Tweede Kamer. Bovendien is het noodzakelijk dat de aanleg van de sneltram verbinding al voor 2005 begint. „Het draagvlak voor de aan leg van de lijn is groot", meldt gedeputeerde M. Houtman na mens de Stuurgroep Rijn Gou we Lijn aan de vaste Kamer commissie voor verkeer en wa terstaat, „zowel bij de regionale overheden als bij het bedrijfsle ven." Behalve de provincie zijn in de stuurgroep ook Leiden, de Duin- en Bollenstreek en de Rijnstreek vertegenwoordigd. „De Rijn Gouwe Lijn biedt een unieke kans om op korte ter mijn een ligth-railproject in Ne derland daadwerkelijk in ge bruik te nemen. De regio is er klaar voor." De Rijn Gouwe Lijn maakt een snelle verbinding van de Leidse binnenstad met de stranden bij Katwijk en Noord- wijk mogelijk. Tussen Gouda en Leiden-Lammenschans rijden de trams volgens de plannen over bestaand spoor, vanaf daar wordt een nieuw tracé door Leiden via „de nieuwe bouwlo catie Valkerhout" (aldus de brief) naar de kustplaatsen aan- Volgens de jongste begroting van het ministerie van verkeer en waterstaat komt er tussen 2005 en 2010 zo'n 85 miljoen gulden vrij voor de lijn. Het to tale project kost evenwel 314 miljoen gulden. Het geld van het Rijk is bij lange na niet ge noeg, stelt Zuid-Holland, zelfs als bedrijven bereid zijn aan de light-railverbinding mee te be talen. De provincie onderzoekt of dat mogelijk is, kondigt ze in de brief aan. Doel van de sneltramverbin ding is om de bereikbaarheid van de regio Rijnland te verbe teren en daarmee de economi sche en toeristische positie er van te versterken. De verschil lende studies van het Rijk zelf hebben aangetoond dat de Rijn Gouwe Lijn „een oplossing biedt voor de bereikbaarheids- en leefbaarheidsproblemen in de regio." Voor 85 miljoen gulden kan hooguit de bestaande NS-lijn tussen Leiden en Gouda wor den opgewaardeerd. Dat heeft weinig meerwaarde voor de ontwikkeling van het gebied, vindt de stuurgroep. De provin cie en de regio dringen ook aan op een snellere aanleg van de lijn. De stuurgroep meent dat de Rijn Gouwe Lijn in fases kan worden aangelegd. Dat bete kent dat de eerste sneltrams al in 2001 of 2002 rijden. De Ka mercommissie behandelt de begroting van verkeer en water staat volgende week. Schoolbesturen tekenen convenant maatschappelijk werk en vol wasseneneducatie huisvesten. Landelijk bestaat het concept van de brede school al langer. Nieuw aan het initiatief in Lei den is dat de drie 'zuilen' in het onderwijs willen samenwerken om te komen tot zo'n brede school voor alle gezindten. Het wil overigens niet zeggen dat de brede scholen in Roomburg en Noord vandaag of morgen al feit zijn. De betrokken partijen nemen eerst pakweg een jaar de tijd om onderzoek te doen. Voorzitter P. Geelkerken van de P.C. Schoolvereniging Lei den: „Volgend jaar rond deze tijd, of misschien iets eerder, willen we een concept-pan hebben waarin staat hoe we het moeten doen." De besturen voor het protes tants christelijk, het katholiek en het openbaar basisonderwijs hebben gisteren een convenant getekend om te komen tot een brede school. De handeling was slechts een bevestiging van wat de schoolbesturen al eerder hadden besloten. Ze willen met de gemeente als verantwoorde lijke voor het onderwijsbeleid in Leiden-Noord en in de nieuw te bouwen wijk Room burg 'brede scholen' oprichten, waar kinderen en hun ouders niet alleen tijdens maar ook voor en na schooltijd welkom zijn. De brede scholen moeten in de toekomst ook zaken als kinderopvang, welzij ns- en Naar het front der wetenschap, dat is het streven van de Universiteit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen Leidse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de >vi4ndacht. Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen )ij aan een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt een dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen hét iel icht. Elke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Martine Zoeteman. Martine Zoeteman onderzoekt Leids studentenleven tussen 1575 en 1812 ïimwee druipt van de blad- len. Het klimaat, de Hol- ïdse vrouwen, de benauwde ad, het bevalt een Russische ins allemaal niks, zo blijkt uit n achttiende eeuwse dag- lek. „Je ziet hem steeds de- essiever worden", zegt Mar- 331 ie Zoeteman. Brieven, dag teken, senaatsakten en ver- tgen van de academische erschaar gaven haar inzicht het dagelijks studentenleven de beginjaren van de Leidse liversiteit. Ze hoopt er vol- nd jaar op te promoveren. )at zo'n tijdsbeeld wordt ge- ïetst is nieuw." tad en universiteit zijn nog :eds twee aparte werelden", ilt Zoeteman vast. „De uni- ven rsiteit is nu ook toegankelijk or mensen die niet rijk zijn. :t elitaire is er vanaf. Ook tsingen met burgers komen ini nder vaak voor. Maar nog al- tiagfl botert het niet echt tussen gewone Leienaar en de stu- SET nt. En ook toen al hadden Sle identen hun eigen voorzie- idere igen, bijvoorbeeld op sport- bied. Ze klaagden als daar gewone burgers kwamen. de andere kant trokken rgers altijd partij voor elkaar, een student het aan de stok 1 met een Leidenaar, kreeg meteen het gepeupel van iden over zich heen. Er blijkt inig veranderd, dat vind ik 'grappig." iteman onderzoekt het stu- ïtenleven tussen 1575 - de richting van de universiteit, cadeautje van de Prins van d mje voor het standvastige den - en 1812. „In dat jaar andert er zoveel, met het de an de Franse overheer sing, een nieuwe wet op het hoger onderwijs, opheffing van de universiteiten van Franeker en Harderwijk en verdwijning van de academische vier schaar." Ze kijkt naar herkomst van de studenten en probeert hun dagelijks leven in kaart te brengen. „In de eerste tweehonderd jaar zijn er ruim zestigduizend in schrijvingen, zo blijkt uit het album studiosorum, het in schrijvingsregister uit 1875. Ik heb dat hele boek in de com puter ingevoerd om de dubbe le inschrijvingen en de niet- studenten er uit te filteren. Het bestand was vervuild, omdat ook het personeel stond inge schreven, voornamelijk vanwe ge de belastingvoordelen. Zo kregen studenten korting op wijn en bier en op de invoer rechten van boeken en waren ze vrijgesteld van schutterij- diensten. Ze kwamen overal vandaan: veel Duitstaligen, maar ook uit Jeruzalem en Ja pan. De universiteit heeft echt topjaren gekend met veel bui tenlandse inschrijvingen. Dat kon makkelijk want Latijn was immers de voertaal. Hun brie ven dienen mij als basis voor het berekenen van kosten voor onderdak, maaltijden, koffie huis of maliebaan, een voorlo per van het golfterrein. Zo pro beer ik een kasboek van stu denten door de eeuwen heen op te stellen." „Ik heb sterk de indruk dat de studenten toen de stad domi neerden, ook al waren ze niet zo sterk in aantal als nu. Opval lend is de onderdanigheid van de hospessen en hospita's. Die heb je nu bijna niet meer, maar Martine Zoeteman. het is toch niet zo lang geleden. Je ziet het bijvoorbeeld nog in de film Soldaat van Oranje. In de zeventiende en achttiende eeuw kon het tussen student en hospes flink uit de hand lo pen. Thuis hadden ze niks te vertellen want daar besliste va der over alles en waren ze on zelfstandig. Hier konden ze het heertje spelen. Een verstandige hospes dreigde met een briefje aan de ouders, maar een arme, ongeletterde hospes was ge makkelijk te overheersen." foto hielco kuipers Hoezeer de werelden van uni versiteit en burgerij gescheiden waren bleek uit de instelling van de academische vier schaar, een eigen soort recht bank, waar studenten zich moesten verantwoorden als ze bijvoorbeeld ruzie haclden met hun hospes. „Hij bestond uit de rector magnificus en een paar hoogleraren. Hun toon was zeer gematigd. De rector gedroeg zich als een vaderfi guur, die milde straffen opleg de. Hij bemiddelde eerst in een conflict en pas als dat niet luk te, werd de juridische weg in geslagen. Studenten die echt niet wilden deugen, die bij voorbeeld lawaai maakten op straat of uit hoerenhuizen moesten worden werden ge plukt, werden in het verbeter huis of op de vaart naar Indië gezet; een hoop gesjeesde stu denten kwamen daar terecht." Studenten waren in die tijd nog louter mannen. De eerste vrouw verscheen pas aan het einde van de vorige eeuw aan de universiteit. Contact met vrouwen vormde dan ook een belangrijk onderdeel van het studentenleven. „Het hoogst bereikbare, het hoofse ideaal, was een dochter uit hogere kringen. Maar de vaders, hoog leraren en andere Leidse nota belen, hielden hun dochters natuurlijk weg bij die losbollen. Wel bereikbare vrouwen kwa men uit de lagere burgerij: winkelmeisjes, hospita's. Zij werden ook gebruikt voor sek suele diensten. Een mooi ver haal waar ik op stuitte is van een meisje dat zegt zwanger te zijn en de student in kwestie begint te achtervolgen. Uitein delijk meldt ze zich bij zijn va der, die haar zwijggeld betaalt. Dat is wel het schrikbeeld van de student: dat zo'n meisje op de stoep staat bij zijn vader." Zoeteman studeerde geschie denis in Leiden en begon drie jaar geleden met haar promo tie-onderzoek. Volgend jaar moet haar proefschrift klaar zijn. Haar promotor, prof. Ot terspeer, zal haar onderzoek gebruiken bij zijn geschied schrijving van de Leidse uni versiteit. „Dat geldt ook voor het werk van twee collega's. We worden wel de trojka van Otterspeer genoemd." Zelf droomt Zoeteman stiekem van een historische roman. „Maar ik weet helemaal niet of ik het allemaal wel smeuïg kan op schrijven. Trouwens, eerst heb ik mijn handen vol aan het proefschrift en aan mijn drie maanden oude kleintje, Julie." tdeLeidsch Dagblad ANNO 1899 Vrijdag 27 October GEMENGD NIEUWS - Nederland geboycot! - Een oesterhandelaar te lerseke deelde mede, dat hij van een paar klanten uit Engeland bericht had ontvan gen, dat zij, zoolang de oorlog met Transvaal duur de, geen Zeeuwsche oesters meer kunnen gebrui ken. Uit antipathie tegen al wat Hollandsch is, wilde men in Engeland onze oesters niet meer. Nu, dan zullen er des te meer Nederlanders zijn, die ze wèl willen! LEIDEN - De vereeniging 'de Laecken-Halle' geeft weder een tentoonstelling. De geëxposeerde kunst werken zijn tijdelijk afgestaan door verschillende Leidsche ingezetenen. Al dadelijk kan worden ge zegd dat er veel is en veel moois. Een meevaller dus, daar Leiden in zake beeldende kunst bij verschillen de artisten niet hoog staat aangeschreven. Advertentie PARIJS - Grands Magasins du PRINTEMPS. Nou veautés. Wij verzoeken de Dames die ons geïllustreerd mo de-album voor het Winterseizoen noch niet ontvan gen hebben dit te willen aanvragen aan: MM. JULES JALUZOT Cie, Paris. Hetzelve wordt dan omgaand gratis en franco toe gezonden. Bestellingen van af 25 francs vrij van alle kosten aan huis met 5% verhooging. ANNO 1974 Maandag 28 oktober VOORSCHOTEN - Het bezoek aan het gemeentelijk badhuis loopt de laatste jaren sterk terug. Een ver heugend verschijnsel van de welvaart in de wonin gen. Een douche of badkamer is in vrijwel alle wo ningen thans aanwezig. Toch is de gemeente nog steeds verplicht tot het instandhouden van een ge meentelijk badhuis. Afgaande van de resultaten van dit jaar wordt gerekend op een totaal van 250 stort baden ad -.50 en 72 kuipbaden ad 1.- Het na delig saldo van het badhuis wordt begroot op 17.328,65. B. en W. vermelden bij de opmerkin gen: „Bij 325 baden draagt de gemeente 53,32 per bad bij". LEIDEN - Aartsbisschop Helder Camara heeft van ochtend een eucharistieviering geleid in de kapel van het huis Verbum Dei aan de Plantage. De eucha ristie was bedoeld als een bezinningsbijeenkomst voor de groep van medewerkers van de vorige week LEIDEN - Kort voordat de vie ring in Verbum Dei begon onder hield bisschop Camara zich met enkele aanwezi gen. foto archief leidsch dagblad geopende wereldwinkel in Leiden. Tijdens zijn preek zei de Braziliaanse bisschop o.m. te hopen dat deze medewerkers met hun werk ook de mensen in hun naaste omgeving zullen bereiken opdat dit tot een zeker besef zal leiden. De bisschop vond dit temeer belangrijk omdat "er niet alleen problemen zijn in de Derde Wereld, maar ook in uw eigen omgeving". Helder Camara sprak er zijn vreugde over uit dat overal waar hij kwam er wel groepen van mensen wa ren die zich met de problematiek van de Derde We reld bezighouden. Na de eucharistie bezichtigde de bisschop enkele voorwerpen uit de Derde Wereld. VALKENBURG - De stichting Kleuterburg in Valken burg (de christelijke kleuterschool) heeft gister avond in gepaste vreugde vergaderd. De vreugde lag vooral in het feit dat er dit jaar géén financieel tekort op het jaarverslag stond. Sterker: men had vier cent over. De vergadering ging hierna door zoals gebrui kelijk. Met een bestuursverkiezing, waarbij voorzitter Van Delft met algemene stemmen werd herkozen. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen nu plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de babe van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17