N 'Bankje spelen uit den boze voor diaconiel Geloof Samenleving Voorzitter bijbeljaar ziet markt cursussen Hervorm in beroei ■ven. Kinderen van één Vader iL WOENSDAG 27 OKTOBER 1999 REDACTIE AAD RIETVELD, 071-5} VANDAAG n-j I Aan de Via Salaria in Rome liggen de stoffelijke j L. resten van de Vestaalse maagd Daria en haar I OKT I echtgenoot Chrysantus. Ondanks haar huwelijk bleef Daria, volgens de overlevering, maagd; een groot goed in zowel de christelijke als de heidense an tieke religies Ze bekeerde zich tot het christendom in een tijd dat de Romeinse autoriteiten de christenen heftig ver volgden. Een hachelijke onderneming dus, en vooral voor een Vestaalse maagd. Daarom zocht ze steun bij Chrysan tus en trouwde met hem. Eenmaal ontdekt als aanhangers van de nieuwe sekte werd eerst Chrysantus omgebracht. Daria onderging het gruwelijke lot van Vestaalse maagden, die hun geloften ontrouw waren geweest. Ze werd levend begraven. Juist omdat het stel seks had afgewezen groei den ze uit tot heiligen, met als feestdag 27 oktober. Spanning stijgt rond pausbezoek bombay Met een portret van Jezus op zijn ton sjouwt een wa terhandelaar langs straatstalletjes in de Indiase stad Bombay. Met het naderen van het pausbezoek van volgende week stijgt de spanning in India. Groepen extremistische hindoe's dreigen het bezoek te verstoren. Zij eisen dat het Vaticaan excuses aan biedt voor het gedwongen bekeren van hindoe's tot het chris tendom. foto AP Massaal protest tegen kabinet drogeham Christelijke critici van de abortus- en euthanasie voorstellen van het kabinet willen in Friesland een grote pro testbijeenkomst houden. De organisatie heeft het oog laten val len op het Thialf- of het Abe Lenstrastadion in Heerenveen. Or ganisator is het comité 'Wij gaan voor het leven', een samen werking van Friese predikanten. „Wij zien God als de Schepper van het leven. Ideeën om moedwillig aan het leven te sleutelen vinden wij niet kunnen", aldus E. van der Linde, christelijk ge reformeerd predikant in Drogeham. De actie is een afsluiting van de bidstonden die in Friesland zijn gehouden. Resolutie veroordeelt Duitse regering hamburg Op initiatief van de Scientology Kerk hebben onge veer 5000 mensen in Hamburg geprotesteerd tegen schendin gen van de mensenrechten in Europa. Ze riepen onder meer de Duitse overheid op de observatie van Scientology door de ge heime dienst te staken. Een groep Amerikaanse Congresleden heeft een ontwerpresolutie ingediend, waarin de Duitse rege ring wegens discriminatie van religieuze minderheden wordt veroordeeld. De resolutie, die vooral is ingegeven door de be handeling van Scientology in Duitsland, komt binnenkort in het Huis van Afgevaardigden en de Senaat ter tafel. Soortgelijke re soluties sneuvelden in 1997 en 1998. Ruim 3 miljoen voor studiecentrum geneve Het oecumenische studiecentrum Bossey bij Genève krijgt 3,1 miljoen gulden van de Verenigde Methodistenkerk. De gift is bestemd voor een leerstoel zendingswetenschappen aan het instituut van de Wereldraad van Kerken, dat al ruim vijftig jaar opleidingen verzorgt voor leidinggevenden in de kerken. De schenking komt het centrum goed van pas. Een vijfjarenplan voorziet in een uitbreiding van de studieprogramma's en een renovatie van de gebouwen. Daartoe moeten de inkomsten met 12,4 miljoen gulden stijgen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Molenaarsgraaf, kand. E. Versluis uit Putten Aangenomen: naar Asch en Eri- chem. mw. M W. de Mik-van der Waal te Leimuiden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Boornbergum en Kortehemmen, R.D. van Horns- veld te Zuilichem. Aangenomen: naar Rottevalle, mw. W.M. van Loon-Kuiper te Kampen. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Bergschenhoek. J.L. Beuving te Marum en Korn- GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Meeuwen, P. Melis te Genemuiden. lesi hilversum anp De Generale Diaconale Raad van de Nederlandse Hervormde Kerk pleit voor beter toezicht op de manier waarop diaconieën geld beleggen. Al gemeen secretaris B. Boer van de raad vindt het verwerpelijk dat er diakenen zijn die aan het bankieren slaan met het geld dat voor de armenzorg is be stemd. De hervormde diaconieën hebben een totaal vermogen van minimaal 1,5 miljard gulden. Tot de vier rijkste dia conieën behoren Den Haag (74 mil joen gulden), Rotterdam (22 miljoen), Amsterdam (18 miljoen) en Haarlem (15 miljoen). Boer erkent dat de nominale waarde van het totale vermogen van de diaco nieën 1 miljard gulden bedraagt. Maar in werkelijkheid ligt dat bedrag vol gens hem veel hoger. De diaconie mag volgens Boer vermogen hebben zolang het niet meer is dan echt nodig om achter de hand te hebben voor slech tere tijden. „Bankieren, bankje spelen, op de beurs speculeren is uit den boze voor de diaconie. De kerk bankiert niet. Er zijn wel voorbeelden helaas van diake nen die aan het bankieren slaan", zegt Boer. Het vermogen van de hervormde armenzorg is door de eeuwen heen opgebouwd. Honderden miljoenen guldens zijn belegd in aandelen, obli gaties en onroerend goed. De econoom en oud-voorzitter van de diaconie in Dordrecht, C. Boele, gaat ervan uit dat het vermogen van de hervormde diaconieën minimaal 2,5 miljard, maar mogelijk zelfs 5 miljard gulden bedraagt. Volgens Boele zijn de beleggingen niet zonder risico's. De econoom zegt bang te zijn voor 'Zuid- Hollandse toestanden'. Daarmee ver wees hij naar het omstreden bankiers gedrag van de provincie Zuid-Holland. De diakenen gaan volgens Boele vaak op een onprofessionele manier met het vermogen om. Hij noemt het ethisch onverantwoord dat sommige diaconieën bankieren. De diaconie moet volgens hem een doorgeefluik zijn en geen spaarpot. De Nederlandse Hervormde Kerk moet op centraal ni veau afdwingen dat het vermogen van de diaconieën wordt teruggebracht, benadrukt Boele. Boer ziet daar geen heil in, omdat de fin gi ileerj utrecht* anp Kerken en christelijke media zouden informatiecursussen over de bijbel moeten aanbie den. Er is een markt voor, denkt voorzitter C. Boerma van de stichting Jaar met de Bijbel. Kerken moeten volgens Boerma meer oog krijgen voor wat zich in de samenleving afspeelt. Juist tegen het eind van dit mil lennium lijken veel mensen weer bezig met een zoektocht naar richting en zin van hun le ven. De bijbelse verhalen kun nen daaraan een boeiende bij drage leveren, zei de oud-direc teur van de NCRV-radio. Kerken dienen op die zoek tocht in te spelen door cursus sen aan te bieden aan mensen die geheel of gedeeltelijk van de bijbel vervreemd zijn geraakt. „Niet uit bekeringsdrift, maar gewoon zakelijk", benadrukte Boerma. Mensen moeten vol gens hem de kans krijgen zelf de kracht van de bijbel te ont dekken. Zo was ook het Jaar met de Bijbel bedoeld. Dat was geen pr-stunt of reclamecam pagne om de oplagecijfers van de bijbelverkoop te stimuleren. Boerma heeft het gevoel dat het bijbeljaar geslaagd is. We gens de hoge kosten heeft de organisatie ervan afgezien on derzoek te doen naar het succes van het actiejaar. De vijftien deelnemende kerken en vijf bij belgenootschappen wilden met het project de religieuze en cul turele betekenis van de bijbel onder de aandacht van een breed publiek brengen. De organisatie zegt verrast te zijn door de belangstelling voor de bijbel uit niet-kerkelijke hoek. Ook vindt Boerma het opvallend dat kerken en gelovi gen die met geen stok samen op weg te krijgen zijn, elkaar vinden in hun belangstelling voor de bijbel. Dat bewijst dat er ruimte is voor ontmoetingen rond de bijbel. De bijbel over stijgt de kerkelijke verdeeld heid, aldus Boerma. Het Jaar met de Bijbel heeft negen ton gekost. Voor de pro jecten die niet onder verant woordelijkheid van de stichting vielen, hebben de betrokken initiatiefnemers in totaal 3,5 miljoen gulden uitgegeven. plaatselijke diaconieën volgens een eigen verantwoordelijkheid ben. Hij zei wel geschrokken van de berichten over diaconi» grote bedragen in beleggingsfoi onderbrengen. Diakonaal werkster M. Kruithof nadrukt dat het geld dat mensen onder meer collectes en erfenissen Jnive de kerk hebben geschonken, vi armen is gegeven. „Maar het komt niet bij de armen terecht, oi de kerk zich helaas vaak dnjeme1 maakt om het beheer van gelden 'OStrr om de armen." ergat •it. O ouwl NI OllddOrilDeun 11 bew Geloven betekent dat je veel aan God denkt. Je leest uit de Bijbel, je gaat naar de kerk en je bidt. Je mag niet stelen, niet liegen en je mag nie mand vermoorden. Je probeert eigenlijk een beetje te leven zoals Jezus. Ik lees uit mijn eigen Bijbel. Mijn Bijbel lijkt op een stripboek. Het heet 'Bijbel in beeld'. Er staan veel plaatjes in en soms staat er tekst onder. Het is een leuk boek, want ik leer er veel van. Het zijn verhalen over de Here Jezus en over God. Alles wat zij meegemaakt hebben, staat in die ver halen. Ze zijn allemaal even mooi, omdat er wonderen in voorko men. en je krijgt het. Maar dat God de aarde heeft gemaakt is een veel groter wonder. Jezus heeft heel veel wonderen gedaan, bijvoorbeeld van de vissen. Eerst vingen de vissers helemaal geen vis. Toen kwam Jezus eraan en toen gooiden de vissers hun net naar de andere kant en toen had den ze een heel net vol met vissen. Ik weet niet hoe Jezus dat deed. Niet iedereen kan wonderen doen. Jezus is speciaal, want Hij is de zoon van God. Jezus doet wonderen om de mensen te helpen. Zelf heb ik nog nooit een echt wonder meegemaakt. Ik zou het wel willen meemaken, omdat Jezus het dan heeft gedaan. Jezus is goed, want Een wonder is als je iets vraagt en dat het dan uitkomt. Het is ook Hij zorgt voor iedereen en Hij helpt iedereen. Je hoeft Jessica van den Haak (11 jaar, afkomstig uit Lisse) vertelt over haar geloof een beetje een wonder als je iets'aan je vader en moeder vraagt alleen maar aan Jezus te denken om je blij te voelen. amersfoort anp lisschi De HervormdeGemei orden Ouddorp heeft beroep getekend tegen het vode k van de Haagse rechtbai n jn de zogeheten kerkvoo ptersk kwestie. De gemeente icjer gert haar financieel be Ver ei onder toezicht van de vinciale kerkvoogdijcom sie te stellen. Het hervoi synodebestuur weigert om in te stemmen mei vertrek van de in opsp geraakte predikant J. Loon. De rechtbank stelde synodebestuur vorige m in het gelijk in een kor ding dat hervormd Oud tegen de Nederlandse vormde Kerk (NHK) aangespannen. Het ma 'losmaking' van Van dwarsbomen zolang dorp niet twee zogehete delegeerde kerkvoogden het college van kerkvoo toevoegt. „Met de rug de muur" stemde de meente in met de koms de gedelegeerde kerlo den, zei haar advocaat Post gisteren. Toen bleek dat ze ook de bijl rende taakomschii moestaccepteren, beslo gemeente in hoger bero gaan. Akkoord gaan m voorwaarden die het debestuur stelt, zou vo hervormd Ouddorp ne men op volledige aanp; van de kerkvoogdij a« kerkorde van 1991. Ouddorp behoort tot hervormde gemeentel weigeren het vrije van hun kerkvoogdijen geven en in een slepem ridische strijd met de zijn verwikkeld. De ger ten, felle tegenstander de voorgenomen kerl van hervormden, meerden en lutheranen zetten zich tegen de k< dewijziging van 1991 bepaalt dat alle hervo Naar gemeenten uiterlijk in Univ hun financieel beheer i Leid; toezicht van de provi mdach kerkvoogdijcommissie ten stellen. Het beroe hervormd Ouddorp he icht. E gesteld, is volgens Pos voor de 43 gelijkgezind meenten van belang. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Woensdag in het noorden winter se buien, elders tijdelijk droog en vooral in het zuidoosten opklarin gen. Donderdag winderig en buiig weer met in de bergen sneeuw. In het zuidoosten later opklaringen en droog. Maxima van 3 graden in het noorden tot 10 in het zui den. Zweden: Woensdag opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Donder dag veel bewolking en enige tijd regen, in het noorden ook sneeuw. Maxima van circa 4 gra den in het noorden tot 11 in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden en vooral donder dag enige regen. Middagtempera- tuur rond 12 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Woensdag droog en geregeld zon, maar in de loop van de dag in Ier land en Schotland wind en regen. Donderdag overal af en toe zon en vooral in het noordwesten een en kele bui. Maxima rond 15 gra den, donderdag vooral in het noorden wat frisser. België en Luxemburg: Woensdag geregeld zon en droog. Donderdag wat meer bewolking en kans op wat rege'n. Maxima ongeveer 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en droog. Don derdag wat meer bewolking en mogelijk wat regen. Middagtem- peratuur ongeveer 16 graden. Portugal: Aanhoudend wisselvallig met vooral op donderdag enkele forse regen- en onweersbuien. Maxima rond 20 graden. Madeira: Wisselend bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Maxima rond 21 graden. Spanje: Enkele regen- of onweersbuien, vooral woensdag ook geregeld zon. Maxima oplopend naar 19 graden in het noordwesten en cir ca 25 in het zuiden. Canarische Eilanden: Wisselend bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien, vooral eerst mogelijk met windstoten. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Marokko: Westkust: wisselend bewolkt en vooral donderdag kans op forse regen- en onweersbuien. Middag- temperatuur tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Zonnig en zeer warm met maxima van 31 tot 36 graden. Donderdag aan zee iets minder heet. Zuid-Frankrijk: Droog en flink wat zon. Donder dag wat meer bewolking maar vrijwel overal droog. Maxima op lopend naar 19 graden op het Centraal Massief tot 24 plaatse lijk aan de Middellandse Zeekust. Mallorca en Ibiza: Droog en vrij zonnig bij maxima van ongeveer 27 graden. Italië: Droog en vooral in het zuiden zonnige perioden. Middagtempe ratuur in het noorden rond 18 graden, in het zuiden dalend van 26 naar 23 graden. Corsica en Sardinië: Droog en vooral donderdag veel zon. Maxima rond 25 graden. Malta: Zonnig bij maxima van 29 en op donderdag 26 graden. Griekenland en Kreta: Woensdag droog en op de meeste plaatsen zonnig bij maxima van ongeveer 26 graden. Donderdag vooral op de Egeische Zee een stevige noordenwind. Verder meer bewolking, kans op een lo kale bui en maxima van 18 gra den in het noorden en 23 in het zuiden. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon bij maxima van van ongeveer 27 graden. Donder dag langs de Turkse westkust meer wind en gevoelig frisser. Duitsland: Droog en vooral in het zuiden zonnige perioden. In het noorden meer bewolking en kans op wat regen. Maxima rond 14 graden. Zwitserland: Droog en flinke zonnige perioden. Maxima ongeveer 16 graden. Oostenrijk: Woensdag eerst nog wolkenvel den. Verder droog en zonnige pe rioden. Maxima omstreeks 15 graden. Polen: Af en toe zon en vooral woensdag kans op een paar buien. Maxima van 11 graden in het noordoosten tot 14 in het zuidwesten. Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon en voornamelijk in de bergen in het noorden kans op een bui. Maxima rond 14 graden. DONDERDAG 28 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08 28 Zon onder 18.19 Maan op 21.18 Maan onder 12.39 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06 39 19.00 06 12 18 33 Laag 02 10 14.36 01 51 14.17 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer warmtefront opklaringen sneeuw V koufront lagedruk zonnig 19 windrichting temperatuur hogedruk luchtdruk in 1000 hectc> pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres. Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 3. 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 to 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIEljj, Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vi het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bi worden verzonden geldt een toeslai aan portokosten per verschijndag. P CASSET1n' LEIDSCH DAGBLAD OP Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of een anderfhj leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws uit het Dagblad op geluidscassette beschik informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur. 8angkok half bew. Buenos Aires onbewolkt i Casablanca half bew Johannesburg mistbanken i Los Angeles zwaar bew 29 24 8.0 TelAviv 29 22 0.0 Tokyo 22 16 2.0 Toronto 29 11 0.0 Tunis 23 17 0.0 Vancouver 18 6 00 18 10 00 28 17 0.0 21 15 0.1 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. tmwci en. H ïdse vi ld, het ins alle n achtl tek. „Je essieve ie Zoet leken, j igen va rschaa het daj de beg iversitt nd jaar lat zo'n ïetst is tad en i teds tw lt Zoet irijrsiteit i: or men i elitaii tsinger ini nder v£ botert gewon En c iiejidenten igen, bi l0|bied. Ze gewoi n de an rgers al een sti met e meteer iden ovi inig ver 'grappi iteman ntenlevi richting cadeau anje voc iden - ei andert i de aan i rt le INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN w7 15 6 00 Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. 3 40 21 00 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. I li 4 00 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16