Leiden Regio 100 JA A WBL geeft huurders ineer macht 't Vattegat verkocht: 'Het is mooi geweest' Moeilijk hoor, dat debatteren 'Blok 7 was een grote familie' R-bus rijdt zondag laatste rit DE WERELD OM JE HEEN WOENSDAG 27 OKTOBER 1999 Voetganger mishandeld leiden Een 46-jarige man is gisteren op de Zijlsingel door drie jongens van omstreeks 20 jaar mishandeld. Hij liep daarbij on der meer een hersenschudding en een aantal gebroken ribben op. Het drietal liep ter hoogte van de Meelfabriek op het fiets pad en versperde hem de weg. Zijn verzoek om hem door te la ten werd genegeerd. Inplaats daarvan kreeg hij een aantal dis criminerende opmerkingen met betrekking tot zijn buitenland se afkomst naar het hoofd geslingerd. Toen hij stopte, grepen ze hem beet, trokken de fiets onder hem vandaan en schopten en sloegen hem. Daarna vertrokken ze in de richting van het La- kenplein. De politie zoekt getuigen. Ongevallen met bromfietsers leiden Twee bestuurders van bromfietsen raakten gisteren ge wond bij aanrijdingen met een auto. Op de Turfmarkt reed een 29-jarige automobiliste weg uit een parkeervak. Ze zag daarbij de 18-jarige Leidenaar met zijn brommer over het hoofd. De jongen kwam ten val en is voor controle naar het ziekenhuis vervoerd. Op de Hoge Rijndijk sloeg een 54-jarige automobilist bij de kruising met de Cobetstraat onverwacht rechsaf. De 24- jarige bromfietser die rechtdoor wilde, probeerde de auto nog te ontwijken maar kwam ten val. Zijn letsel is onbekend. luurders van de woningbouwvereniging Leiden (WBL) ouden ook na de voorgenomen fusie met Portaal foonstichting uit Arnhem en Nijmegen een vinger in de ap bij hun huisbaas. Waar aan de ene kant de nu nog er machtige algemene vergadering (AV) bij een fusie rdwijnt, komt daar aan de andere kant een invloedrij- huurdersbelangenvereniging (HBV) voor in de plaats. den «ruudsep HBV krijgt in de toekomst ider andere een vetorecht bij vaststelling van het huurprij- nbeleid en het verkoopbeleid n de corporatie. In de huidige uatie heeft de HBV slechts viesrecht. De uitbreiding van de be- egdheden van de HBV moet invloed van de huurders na n fusie veilig stellen. Daar- ast is het optuigen van de iiirdersorganisatie een wapen de strijd voor de fusie. Een orstel tot het instellen van i njachtige HBV maakt het or AV-leden moeilijker te rkopen om de fusie te blok- ren met het argument dat bij daarvoor noodzakelijke om- rming tot een stichting de langen van de huurders wor- n verkwanseld. )e rechten van de huurders- janisatie gaan overigens niet ver als die van de huidige al- nene vergadering, die in de eniging het hoogste gekozen 'aan is. De AV kan het be ur naar huis sturen, de HBV dat niet. Maar bij de vast- lling van de jaarlijkse huur- hoging en het onderhouds- eid houden de huurders een ke vinger in de pap. Boven- n krijgen de bewonerscom missies een belangrijke stem in zaken die alleen hun complex De samenwerkingsovereen komst tussen de huurdersorga nisatie en de corporatie staat morgen op de agenda van de algemene vergadering. Daarbij doet zich de vreemde situatie voor dat de vergadering heel goed akkoord kan gaan met de uitbreiding van de bevoegdhe den van de HBV om even later de overeenkomst weer op te blazen. De overeenkomst wordt namelijk pas van kracht wan neer de WBL is omgevormd tot een stichting met als doel te fu seren met woonstichting Por taal. En het is niet denkbeeldig dat er morgen een motie op ta fel komt waarin het bestuur wordt opgedragen de fusie af te blazen. Wanneer de fusieplannen daadwerkelijk worden ge smoord, dan behoudt de AV de macht, maar wordt de WBL te gelijkertijd in een ongeëvenaar de bestuurlijke en financiële crisis gestort. Niet doorgaan van de fusie betekent zo goed als zeker het einde van het hui dige bestuur en een groot deel van het management van de corporatie. Daarnaast belandt de WBL in een acute financiële nood. leiden De gisteren vertrokken laatste bewoonster van de noodopvang in Cronesteyn Zohra Ouhib was lerares op een lyceum in Algerije. Ze scheidde van haar man, omdat hij vond dat vrouwen niet hoorden te werken. In haar land kreeg ze, mede omdat ze als alleenstaan de moeder verder ging, „many problems". Ze werd lastiggeval len, achtervolgd en koos, zelf ervan overtuigd dat ze haar le ven niet meer zeker was, voor een vlucht naar Nederland. Daar kwam ze op 18 augustus aan. Na een verblijf van drie dagen in het grenshospitium in Zeve naar en ruim een maand in het tentenkamp bij Ermelo op de Veluwe, belandde ze in Blok 7. Twee broers zijn ook gevlucht. Een zit ergens in Duitsland. Voor zover je bij Zohra Ouhib van geluk mag spreken, heeft ze dat. Want ze hoeft niet naar een nieuwe opvangplaats 'weer ver weg'. Haar zoon zit inmiddels op het schooltje van het op vangcentrum en daardoor mo gen ze in Leiden blijven. Het vertrek van de vluchtelin gen en de sluiting van de nood opvang op camping Cronesteyn per 1 november doet ook het personeel pijn. „Ik vind het erg jammer dat het paviljoen dicht gaat", zegt Fariba Ashough. „Eerst vond ik het niet prettig om hier te werken. Het zag er primitief uit. Maar we waren uiteindelijk een grote familie." Ashough en haar collega's Willem van Putten en Martine Sannen zullen de gezellige avonden in de bar en het res taurant missen, het op de koffie gaan bij de tijdelijke bewoners eveneens. Ashough: „De band met de mensen hier is veel hechter dan in het opvangcen trum. Alle namen van de 180 bewoners kende ik uit mijn hoofd." Van Putten: „Aan de overkant gaat alles ook veel bu- reaucratischer." Sannen: „Ze zijn daar ook strenger." Twee weken terug was het officiële afscheid, met een buf fet voor bewoners, personeel en buurtbewoners in het restau rant. FOTO MARK LAMERS Bliksemcursus leiden/den haag De R-bus rijdt zondag 31 oktober zijn laatste ritje. Deze lijn, geëxploiteerd door Taxi Schutte en DZB, reed de afgelopen zes jaar langs Meerburg, het bejaardenoord Roomburg, het asielzoekers centrum, 4e binnenstad en het bedrijventerrein Roomburg. Busmaatschappij Connexxion neemt de buslijn vanaf 1 november over. De R-bus begon in 1993 met een klein busje en vervolgens met een touringcar. De bezetting van de bus was bijzonder: alle chauffeurs en conduc teurs werkten als banenpooler. Van de lijn ma ken inmiddels zo'n 300 mensen gebruik. Volgens de exploitanten het bewijs dat de bus in een be hoefte voorziet. De route die Connexxion straks rijdt - en die lijn 28 gaat heten - is dezelfde. De R-bus veroorzaakte in het begin van zijn bestaan nogal wat commotie. De Vervoersbond FNV vond dat de gesubidieerde bus het open baar vervoer oneerlijke concurrentie aandeed. De bond stapte naar de rechter en diende een klacht in bij het ministerie van sociale zaken. Die oordeelde uiteindelijk dat de concurrentie door de beugel kon. De laatste rit van de R-bus zondag krijgt een feestelijk tintje. Vaste passagiers, college-leden, chauffeurs, conducteurs, medewerkers van Taxi Schutte en DZB zijn uitgenodigd mee te rijden. De laatste bus vertrekt om 16.00 uur vanaf de Le Pooleweg in Roomburg. ij heeft al Coffee and Dreams de Nieuwe Beestenmarkt, id Habits aan het Pelipleintje Respons aan de Korte Mare. aar alsof dat nog niet genoeg wordt de Noordwijkse hore- -ondernemer Nico van Hese 6) per maandag 3 januari 100 ook eigenaar van één van idens populairste pleister- aatsen 't Vattegat aan de Ga- nmarkt. Begin deze week ndde hij de onderhandelin- n over de verkoop met de lidige eigenaars Joost Schar en Johan van Mil succesvol tn Hese is van plan om op de ide voet door te gaan met één van de beste lopende café's van Leiden. Het huidige personeel blijft, zodat de vertrouwde ge zichten achter de bar herken baar blijven. „Natuurlijk heb ik mijn eigen bedrijfsvoering en zal ik hier en daar misschien iets aanpassen. Maar een goed biertje en sateetje blijft er uiter aard te koop." Dat was voor Scharloo en Van Mil ook de reden om met Van Hese in zee te gaan. „Er waren meerdere kandidaten die inte resse hadden in 't Vattegat", al dus Scharloo. „Maar in Van Hese hadden wij het meeste vertrouwen." De 32-jarige Scharloo wil na vijfjaar 't Vat- Vreemde objecten aan de waterkant. Is het kunst of dient het een ander doel? De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad tegat zijn oude beroep van kok, brood- en banketbakker weer oppakken. „Om ergens in Lei den of omgeving een eigen res taurantje te gaan beginnen. Ik ben sowieso nog nooit ergens langer dan vijfjaar werkzaam geweest. Na zo'n periode is het tijd om verder te kijken." Daarnaast geeft Scharloo aan dat het een leuke maar niet al tijd even makkelijke tijd is ge weest. „Ik heb verschrikkelijk hard moeten werken maar ook verschrikkelijk veel mensen kennis opgedaan. En ja, na tuurlijk zijn er ook wel eens problemen geweest." Daarbij doelt hij op de periode eerder dit jaar waarin 't Vattegat op vrijdagavond om negen uur sloot wegens overlast van een aantal klanten. Die tijd is echter weer voorbij en de daarmee gepaard gaande omzetdaling weer volledig te ruggebogen. Niets stond een overgang naar een andere eige naar in de weg. Scharloo: „Ik wist dat Johan van Mil minder wilde gaan werken. Hij wilde een stapje terug doen en bij voorbeeld niet meer 's avonds achter de bar. Voor mij is er FOTO HENK BOUWMAN geen andere compagnon dan Johan. Met iemand anders wil de ik niet in zee. Tijd voor ver koop dus." Met de volledige instemming van Johan Van Mil die vanaf 1981 in 't Vattegat de scepter zwaaide. „Volgende maand word ik 60 en ben ik langer dan 40 jaar aan het werk geweest in de zuivel, de groothandel en in de horeca. Het is mooi ge weest." Waterkering Een futuristisch kunstwerk? Een heli-platform voor nood- CO MMENTAAR Rembrandtplan gedwfd De voorzitter van Leiden PromotieA/W, Kees Klerks, heeft woord gehouden. Eind deze zomer zei hij in een interview met deze krant dat Leiden zijn 'beroemdste zoon' Rembrandt heeft laten afpakken door Amsterdam. Hij kondigde toen een tegenof fensief aan, dat hij gisteren dus heeft gepresenteerd, samen met Leiden-promotie-directeur Tjeerd Scheffer. Aan daadkracht voorlopig dus geen gebrek. Het plan vooreen 17de eeuws Rembrandtkwartier is, zoals Klerks zelf zegt, inderdaad ambitieus. En het is onzeker of hij al les wel kan verwezenlijken wat hem nu voor ogen staat. Zo is het nog maar zeer de vraag of hij kan beschikken over de Zeevaart school, een van de pijlers van zijn plan. En ook financieel is er niets geregeld. Aan de andere kant: een plan moet ergens beginnen. Als Leiden pas aan de slag gaat met de ideeën als de financiering ervan vrij wel rond is, komt er waarschijnlijk nooit iets van de grond. Gedurfd zijn de plannen in elk geval wel. En op het eerste ge zicht zitten er aantrekkelijke elementen tussen; ideeën waarmee Leiden zich wat Rembrandt betreft inderdaad weer op de toeris tische kaart kan zetten. Als Leiden zoekt naar een nieuw elan, dan doet de gemeente er goed aan het plan een serieuze behan deling te geven. Zestig studenten van de Leidse universiteit volgen binnenkort een bliksemcursus op verschil lende ministeries. Tijdens deze zogeheten Government Crash Course krijgen de studenten onder meer workshops en le zingen voorgeschoteld over het werk op de ministeries. De be doeling van deze cursus, een gezamenlijk initiatief van het ministerie van Binnenlandse Zaken en de Leidse universiteit, is meer inzicht te geven in ba nen bij de overheid en de aan trekkelijke kanten ervan te be lichten. gevallen misschien? Een verhoogde speelplaats voor roekeloze kinderen dan? Nee hoor, niets van dit alles. Gewoon twee enorme houten deuren die ter reparatie op vier stevige steunen rusten in het gras naast de Waddingersluis brug bij De Vink. Ze behoren - de naam zegt het al - bij de sluis van de brug aan het einde van de Haagweg. Nooit gewe ten dat die basculebrug over de Korte Vliet een keersluis had. Maar die zie je doorgaans dan ook niet zitten - die bevindt zich voor het grootste gedeelte onder het wateroppervlak. De sluizen bij Ter Wadding staan niet op zichzelf maar ma ken deel uit van een groter ge heel. Daar horen bijvoorbeeld ook de sluizen in Leidschen- dam en die van de Wilhelmina- brug bij. Mocht in het achter land - pakweg bij Hazerswoude - ergens om wat voor reden dan ook een dijk doorbreken dan worden die waterkeringen gesloten. Om zo het voorland - zeg maar de streek rond Leiden - voor overstroming te behoe den. De deuren staan momenteel op het droge geparkeerd voor pe riodiek onderhoud. Dat was hard nodig, want de gaten dreigden in het hout te vallen. Als de betonnen bak is ontdaan van slib worden ze met een kraan teruggeplaatst en in weer in de hengsels gehangen. Vol gend jaar is het stel deuren in de andere vaargeul aan de beurt om uit het water te wor den gelicht. eric-jan berendsen ad van kaam leiden herman joustra Debatteren is meer dan elkaar een beetje vliegen afvangen. Veel meer dan: „Welles." „Niets. „Welles.' „Nietes. Debatteren is een hele toer. Zoveel wordt wel duidelijk wanneer Roderik van Grieken, van het Nederland Debat In stituut (NDI), aan het woord is. Zij die graag de edele kunst van het debatteren onder de knie willen krijgen, luisteren ademloos toe. Roderik vertelt en gebaart dat het een aard heeft. Zo moet het dus, maar zo simpel is het niet merken zo'n twintig leerlingen van het Stedelijk Gymnasium aan den lijve. Zij zijn speciaal uitverko ren om mee te doen aan een debattraining, want deze school doet binnenkort mee aan de voorronden van het Nederlands Kampioenschap debatteren voor scholieren, georganiseerd door het NDI in samenwerking met de Leidse Universiteit. En om de leerlin gen onbeslagen het ijs op te sturen is vragen om een uit- glijers. Wie met zijn mond vol tanden staat heeft verloren. Zoals een leerlinge merkt tij dens een proefdebat, over de stelling die zij moet zien te be strijden: het uitzetten van kro kodillen in de Leidse grachten is een prima middel om dui- venoverlast te bestrijden. Ja, eeeh, het is mij niet he lemaal duidelijk hoe je dat voor je ziet. Ik weet dus niet wat ik daar verder op moet zeggen. Of woorden in die trant. Foute boel in elk geval. Door praten, daar gaat het om. De luisteraars doen geloven dat je weet waar je over praat. En, nog belangrijker, dat je gelooft in wat je beweert. Aan Roderik de eer dus om de debatteer- kunst in woord en gebaar dui delijk te maken. Zijn stelling is dat debatteren fundamenteel verschilt van discussiëren. En wel hierom, om in de termen van Cor van der Laak te spre ken, het typetje van Van Koo- ten dat nooit om een mening verlegen zat. In een debat speelt de eigen mening geen enkele rol, het gaat er alleen maar om dat de spreker zich inleeft in een gegeven stelling, zich in zijn rol inleeft. Dat is één. Elke vorm van compro mis is uitgesloten. Het is niet de bedoeling dat je het eens wordt met je tegenstander in het debat. Dal is twee. Het gaat er niet om je tegenstan der te overtuigen. Je moet zien dat je een onafhankelijke der de overtuigt. Dat is drie. Je moet onmiddellijk ter zake ko men, de kern van de zaak ra ken. De spreektijd is zeer be perkt. Dat is vier. En de spreker die zijn idee van de krokodillen naar voren brengt, doet dat in elk geval redelijk. Het is onzin wat hij verkondigt, maar hij verkon digt die onzin met verve. Daar gaat het om bij debatteren. „Al beweren jullie dat Donald Duck met Katrien Duck moet trouwen. Of dat het Neder lands elftal met vijf spitsen moet gaan spelen", legt Rode rik uit. Een serieus betoog mag na tuurlijk ook. Zoals van de leer linge die in een minuut uitlegt waarom ze zo fel gekant is te gen Big Brother. Het is onmenselijk om negen mensen honderd dagen in één huis op te sluiten, zonder pri vacy. Als je 24 uur per dag een camera op je gericht weet, kun je je niet meer normaal gedra gen. En al die aandacht voor het programma is sterk over dreven. Binnenkort krijgen we het zeven dagen per week te zien op televisie. We worden er mee doodgegooid. Zo'n betoog. Lijkt geen speld tussen te krijgen. Lijkt, want de tegenstander wint. Met als argumenten dat Big Brother wellicht de beste Ne derlandse televisieproductie ooit is. Dat tal van buitenland se omroepen het concept wil len kopen. Dat iedereen vrij willig meedoet, dus dat dat gezeur over privacy onzin is. En tot slot: wat is er verkeerd met de hoofdprijs van 250.000 gulden? Tsja, niet bepaald een overtuigend verhaal. Maar wel overtuigend ge bracht, oordeelt een meerder heid van de medeleerlingen. Moeilijk hoor, dat debatte ren. Hard trainen. De voor ronde, in Den Haag, is al op 12 november. Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijke voorpagina's van de afgelopen eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 7 december. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15