Wahid presenteert kabinet van Nationale Eenheid Buitenland Buchanan en Trump stappen naar Partij voor Hervorming verleden svp-iijsttrekkers niet smetteloos Welkom in Blocherland hinese politie arresteert sekteleden Fruit te koop Israël zet Amerikaanse christenen het land uit Europa wil deel schulden arme landen kwijtschelden 'Als het elke dag zo gaat, kan ik beter thuis blijven' DINSDAG 26 OKTOBER 1999 londen Milieu-activisten zijn in het Millennium Rad in Londen geklommen. De actie is een protest tegen de bouw van een aan tal grote dammen in de wereld. Vier betogers van de Baskische groep Solidarios con Itoiz en de Indiase organisatie Narmada beklommen het reusachtige 135 meter hoge reuzenrad met tou wen. Zij ontrolden spandoeken met de teksten: 'stop de dam men' en 'laat de rivieren vrij'. De activisten hebben het Millen nium Rad gekozen voor het protest omdat die 'net als de dam men overbodig is'. Het rad en de dammen 'zijn een symbool ran kapitalisme en de belachelijke hoeveelheden geld die wor den uitgegeven aan zogenaamde vooruitgang terwijl mensen lij den'. FOTO AP ALASTAIR GRANT Noord-Korea draagt doden VS over SEOEL-TOKYONoord-Korea heeft gisteren voor het eerst licha men van omgekomen Amerikaanse militairen direct overgedra- n aan vertegenwoordigers van de Verenigde Staten. Pyongy- ig had al enkele weken geleden beloofd de stoffelijke over schotten over te dragen. De directe overdracht volgt op de ont spanning in de relaties tussen de twee landen. Noord-Korea be loofde onlangs geen testen meer te doen met lange afstandsm aten, in ruil voor versoepeling van de Amerikaanse economi sche sanctie tegen het land. Meer dan 8000 Amerikaanse solda- en, die vochten in de Korea-oorlog tussen 1950-1953 gelden log als vermist. Dokter Dood' ontkent misdaden RETORiA De Zuid-Afrikaanse arts dr. Wouter Basson heeft gis- eren voor een rechtbank in Pretoria ontkend tijdens het apart - leidsregime te hebben gemoord en te hebben gefraudeerd. lasson, die chemische en biologische wapens ontwikkelde voor Ie toenmalige regering, is ook bekend als 'Dr. Dood' of 'de ilengele van Zuid-Afrika'. Gisteren werd zijn proces hervat. lasson moet zich verantwoorden voor 61 aanklachten, waarvan wegens moord. De nu 48-jarige chirurg had de leiding over m et geheime 'Project Coast', dat chemische en biologische wa- ens ontwikkelde om het apartheidsregime te behouden. Voor e afschaffing van de apartheid zou hij in totaal meer dan twee- onderd moorden hebben (osnische Serviër gearresteerd bi en haag De SFOR-vredesmacht heeft gisteren in de stad Tuzla Bosnië de van oorlogsmisdaden verdachte Bosnische Serviër lamir Dosen gearresteerd. Dosen, bijgenaamd 'Kajin', werd in 995 door het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag met twaalf an- 3j eren aangeklaagd voor oorlogsmisdaden in de regio Prijedor. ijl lij werkte in 1992 als commandant in het concentratiekamp b eraterm, waar meer dan 3000 moslims en Kroaten onder on- lenselijke omstandigheden werden vastgehouden. Martelin- n ;n, verkrachtingen en moorden waren aan de orde van de dag ,a i de voormalige keramiekfabriek. De 32-jarige Dosen wordt h eschuldigd van misdaden tegen de menselijkheid, schending re an het oorlogsrecht en schending van de Geneefse conventies, n 1 (eanderthaler leefde met homo sapiens rl Washington Neanderthalers hebben zeer waarschijnlijk met de 2lioderne mens (homo sapiens) samengeleefd. Ook zijn ze niet m oud als lang gedacht werd, zo blijkt uit onderzoek naar bot- b n van Neanderthalers die in Kroatië zijn gevonden. Daaruit at ijkt dat in de grotten van Vindija, zo'n 55 kilometer ten noor- h in van Zagreb, Neanderthalers 28.000 jaar geleden leefden, oi irdere schattingen gingen uit van 34.000 jaar. De theorie dat eanderthalers en de homo sapiens naast elkaar voorkwamen, in tegenspraak met de gangbare stelling dat de moderne ens zo superieur aan de Neanderthaler was, dat hij hem direct isi eeft verdrongen. Ipstootjes tijdens bezoek prins Filip :il ussel Een kennismakingsbezoek van de Belgische kroon- an ins Filip en zijn aanstaande Mathilde leidde gisteren in Brug- lo| tot opstootjes. De politie hield bij diverse acties in totaal zes- n mensen aan, onder wie leden van de extreemrechtse aamse vereniging Voorpost die zwaaiden met gele pamfletten et het opschrift 'Vlaanderen onafhankelijk' en de leuze 'België trst' scandeerden. Filip en Mathilde, die op 4 december trou- en, begonnen vorige week met een serie kennismakingsbe- x leken aan de Belgische provincies oegoslavië en Irak begrijpen elkaar igradoIrak en Joegoslavië willen samen een verzetsfront n vredelievende landen op poten zetten. Joegoslavië kreeg teren bezoek van een Iraakse delegatie en dat leverde een op- ep op tot verzet tegen het westen. En-dat verzet moet een ondiaal karakter krijgen, zo zei de Servische minister van in- matie Vucic na een gesprek met leden van de leidende Iraak- Baath-partij. Joegoslavië en Irak zitten in hetzelfde schuitje, gen Belgrado zijn internationale strafmaatregelen van kracht y igens de Joegoslavische rol in de oorlogen in de Balkan. Irak leg sancties opgelegd nadat het land in 1990 Koeweit was mengevallen. Vooralsnog hebben zich nog geen andere lan- n bij het verzetsfront gemeld. :el - WASHINGTON «JOHN WANDERS CORRESPONDENT De aartsconservatieve televisiecommenta tor Pat Buchanan is gisteren met veel vlag vertoon en krakende microfoons uit de Re publikeinse partij gestapt. Buchanan stelde zich op een bijeenkomst in Falls Church (Virginia) officieel kandidaat voor het presi dentschap namens de Partij voor Hervor ming (Reform Party). Hij krijgt daarbij con- curentie van onroerend-goedmagnaat Do nald Trump. Trump sloot zich gisteren ook bij de Partij voor Hervorming aan. Eerder dit jaar stelde Buchanan zichzelf verkiesbaar namens de Republikeinse par tij. Maar geleidelijk zag hij in dat zijn kan sen op de nominatie voor die partij, waar van hij sinds jaar en dag lid was, nihil wa ren. De Texaanse gouverneur George Bush jr. lijkt de Republikeinse nominatie op zak te hebben. Buchanan besefte dit op een moment waarop de Partij voor Hervorming met groeiende wanhoop zocht naar een nationale bekendheid die de partij wilde vertegenwoordigen bij de presidentsverkie zingen van november volgend jaar. Buchanans kandidatuur voor de Partij voor Hervorming is overigens allesbehalve zeker. Buchanan is een vertegenwoordiger van extreem rechts. Hij is een isolationist in de meest vergaande zin van het woord. In de ogen van een belangrijk deel van zijn nieuwe partij geldt hij als veel te radicaal. De interne strijd die gaande is in de Partij voor Hervorming belooft nog het nodige vuurwerk op te zullen leveren. Zijn concurent Trump noemde Bucha nan zondag voor de Amerikaanse televisie een 'fan van Hitier'. Dit naar aanleiding van een door Buchanan geschreven boek waar in hij beweert dat de VS uit oogpunt van nationale veiligheid de nazi's in de Tweede Wereldoorlog beter hun gang hadden kun nen laten gaan in Europa. GENEVE BOB KROON De nieuwe Indonesische president Abdurrahman Wahid heeft vanochtend zijn nieuwe regering van Nationale Eenheid gepresenteerd. In een poging te breken met het verleden, bestaat Wahids ploeg voornamelijk uit nieuw komers. Slechts vier bewindslieden waren eerder minis ter onder Habibie of Soeharto. Er zijn vijf militairen be noemd, minder dan ooit. JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT Hoewel de afgelopen dagen werd gespeculeerd over een ka binet van niet meer dan 25 le den, telt de nieuwe ministers ploeg 35 leden, één minder dan voorheen. „Er zijn nogal wat compromissen gesloten, maar ik hoop dat de bevolking tevre den zal zijn", stelde president Tony Blair wordt verward met God LONDEN Rtf De populariteit van de Britse premier Tony Blair kent geen grenzen. Britse kinderen ver warren hem regelmatig met God. De koningin komt er slechter van af. De kinderen denken dat 'de koningin de he le dag maar aan de wijn zit'. Dat hebben onderzoekers van daag gemeld. „Het opvallendste is dat kin deren de regeringsleider, God en religieuze leiders door elkaar halen. Waarschijnlijk komt dit doordat zij allen gezag verte genwoordigen en ver van hen afstaan", aldus BBC-producent Lowthorpe. Volgens de zevenjarige Nata- sah 'heeft Blair grijs lang haar, golvend met een grijze baard, loopt hij rond in een grijs jurk achtig ding en verricht hij won deren'. Russen dringen buitenwijken Grozny binnen MOSKOU Rtr-DPA-ANP-GPD Russische verkenningseenhe den zijn vanaf de heuvels boven de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny de buitenwijken bin nengedrongen. Het verzet in de stad haast zich mijnen en springladingen aan te brengen op bruggen, wegen en gebou wen. Dat heeft het Russische pers bureau Itar-Tass vandaag ver nomen van het ministerie van defensie in Moskou. Volgens het ministerie concentreert de hoofdmacht van het verzet zich bij Grozny. De Russische bevelhebber in Tsjetsjenië heeft intussen een prijs van twee miljoen gulden op het hoofd van rebellenleider Basajev gezet, Moskou wil de guerrillagroepen in Tsjetsjenië uitschakelen omdat zij het buurgebied Dagestan willen binnenvallen en terreuraansla gen zouden hebben gepleegd in Russische steden. Maar Mos kou wil tevens herhaling voor komen van de oorlog van 1994- 96 waarin tienduizenden men sen omkwamen. De Russen hebben de enige vluchtweg uit Tsjetsjenië geslo ten, omdat die volgens hen door Tsjetsjeense 'bandieten' en 'terroristen' werd gebruikt als aanvoerweg voor munitie en brandstof en om in Rusland te infiltreren. IG. JAN VAN DER MADE .in van de Chinese sekte j n Gong hebben vandaag euw demonstraties gehou- .op het Tiananmenplein. De s begonnen gisteren, toen twintigtal sekteleden werd resteerd. De sekte is sinds ifficieel verboden. ree mannen en een vrouw, red in vaalbruine kleren, i vanmorgen op het mid- van het Tiananmen Plein king. Ze hebben hun hoof den licht achterover gebogen en hun armen voor zich uit ge strekt, duim en wijsvinger losjes samengeknepen. Ze staan er nog geen drie minuten of ze worden omringd door zes, ze ven politieagenten. Ze moeten identiteitspapieren laten zien en de politie inspecteert hun tassen. Dan komt er, dwars over het plein, luid toeterend een politiebus aangereden. Het drietal wordt in de bus geduwd. In de bus zitten al zo'n tien an dere mensen. De bus scheurt weg in de richting van het poli- Wahid. Hij benadrukte dat de regering zich vooral inzet om de economische crisis te boven te komen. De Chinese econoom Kwik Kian Gie (PDI-P) wordt coördi nerend minster van economi sche zaken. Zijn benoeming wekt niet enkel applaus omdat zijn opvattingen over de weder opbouw van de economie nog al eens indruisen tegen die van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank. De laatste tijd echter is hij milder in zijn uitlatingen. Minister van defensie en chef-staf generaal Wiranto komt terug als minister van po litieke en veiligheidszaken, een minder zware portefeuille. Wiranto wordt als minister van defensie vervangen door Yuwo- no Sudarsono. Voor het eerst zit op die post een burger. Op perbevelhebber van het leger wordt marine-admiraal Widodo Adisutjipto. Dat is ook een pri meur, de marine heeft een veel betere reputatie dan het leger met betrekking tot corruptie en schending van mensenrechten. Tot minister van buitenland se zaken is benoemd Alwi Shi- hab, een in de VS opgeleide vertrouweling van Wahid, die van plan is de reputatie van In donesië op het gebied van de mensenrechten drastisch te verbeteren. In het kabinet zijn niet alleen de politieke partijen van Wahid (PKB) en zijn vice-president Megawati Soekarnoputri (PDI- P) vertegenwoordigd, maar ook leden van de hervormingsge zinde vleugel van Golkar, de partij die in het verleden func tioneerde als het politieke voor tuig van Soeharto. Verder zijn ministers benoemd afkomstig uit de moslimpartijen die Wa hid hebben gesteund in zijn gooi naar het presidentschap. Kiev Een oudere Oekraïense vrouw verkoopt appels en pompoenen langs de weg. De meeste gepensio neerde mensen in de Oekraïne kunnen niet leven van het pensioen dat ze krijgen. Ze verdienen wat geld bij door fruit uit eigen tuin te verkopen. Zondag zijn er presidentsverkiezingen in de voormalige Sovjetrepu bliek. FOTO AP VICTOR POBEDINSKY CORRESPONbENT De oudste democratie en rijk ste natie ter wereld zwenkt naar rechts, kruipt behaaglijk in haar neutrale schulp en neemt afstand van Europa en de Verenigde Naties. Dat is de vrij algemene conclusie na de overweldigende stembuszege van de Zwitserse Volkspartij van de Zürichse tycoon Christoph Blocher. De 'magische formule' van so cialisten, radicalen, christen democraten en de rechtse Volkspartij die het Alpenland ruim veertig jaar heeft gere geerd, wordt zo goed als zeker op de helling gezet. Blochers partij is met 44 volksvertegen woordigers (een winst van vijf tien zetels) nu de tweede partij in het parlement. Ondanks een verlies van drie zetels vormen de Socialisten nog steeds de grootste kamerfractie met 51 zetels. Blocher kondigde gisteren het 'einde van het socialisme' aan, constateerde andermaal dat 'negentig procent van de immi granten misbruik maakt van onze sociale voorzieningen' en vierde zijn overwinning met sprankelende wijn uit het Zwit serse dorpje Champagne. „Die mogen wij van de Fransen geen Champagne noemen", consta teerde Blocher vergenoegd. „Dat lappen wij dus aan onze laars." Dit nationalistische gejubel uit Duits-Zwitserland is in de Franstalige kantons met mis noegen ontvangen. De stem menwinst van de Volkspartij betekent volgens de Geneefse krant Le Temps dat het land een 'bittere toekomst' wacht. De Bernse ochtendkrant Der Bund kopte gisterochtend 'Welkom in Blocherland'. De overwinning van de rechtse nationalisten wordt toegeschre ven aan het nog steeds stijgen de percentage buitenlanders, dat landelijk bijna twintig pro cent heeft bereikt en in steden als Genève, Bazel en Zürich zelfs ruim dertig procent. Inmiddels is bekend dat vijf van de kantonlijsttrekkers van de SVP een strafrechtelijk verleden hebben. De lijsttrekkers zijn al verscheidene malen voor de rechtbank verschenen wegens openlijke racistische activitei ten. Vorige maand nog raakte SVP-kandidaat van het kanton Genève, Pascal Junod, in op spraak na het uitgeven van een verkiezingsaffiche die vluchte lingen en vreemdelingen af beeldt als maffioso met donke re zonnebrillen die een deur met de Zwitserse vlag forceren. In 1998 veroordeelde de recht bank Jean-Jaques Kottelat voor het overtreden van de antiracis- mewet. De SVP'er probeerde met opmerkelijke indoctrinatie te voorkomen dat langdurig in Jura wonende buitenlanders meer rechten zouden krijgen. SVP-er Emil Rahm kreeg de af gelopen vijf jaar veroordelingen aan zijn broek voor het uitge ven en verspreiden van antise mitische boeken en werken vol vreemdelingenhaat. Vrees voor aanslagen TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Israëlische politie heeft gis teren in Jeruzalem 21 christe nen opgepakt. Het gaat meren deels om Amerikanen, die zich de afgelopen paar jaar op de Olijfberg hebben gevestigd in afwachting van de wederkomst van Christus in het jaar 2000. De meesten behoren tot de 'Ge- bedsgemeente', waarvan 'broe der David' de woordvoerder is. Israël wil hem en de twintig andere christenen zo snel mo gelijk het land uitzetten. Vol gens de politie vormen ze een gevaar voor de openbare orde. De arrestanten zouden van plan zijn moskeeën en andere islamitische heiligdommen op de Tempelberg aan te vallen en massaal zelfmoord te plegen. Het is niet duidelijk waarop die beschuldigingen zijn geba seerd. In een interview met de ze krant, eerder dit jaar, ver klaarde broeder David met veel nadruk dat de bijbel hel plegen van zelfmoord verbiedt. Hij zei ook dat de tekenen erop wijzen dat Christus in het jaar 2000 zal wederkomen, maar dat hij be reid is langer te wachten als dat niet gebeurt. Volgens zuster Sharon, broe der Davids naaste medewerk ster, wordt de groep het land uitgezet omdat de Israëlische overheid bang is geworden door 'die christenen uit Den ver'. Ze bedoelt de groep van Monte Kim Miller, die eind vo rig jaar het land moest verlaten omdat Miller geweld in de stra ten van Jeruzalem had voor speld. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De Europese Unie wil de schul denlast van de armste landen met ruim twee miljard gulden verlagen. Het geld daarvoor komt uit het Europees ontwik kelingsfonds waarin nog circa 25 miljard gulden ongebruikt op besteding ligt te wachten. Nederland heeft steeds aange drongen op een beter gebruik van dit fonds en is ingenomen met de plannen. De Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EU) buigt zich vandaag over het schuldenplan voor de armste landen. Nauw betrokken Com missieambtenaren laten weten dat het voorstel niet op verzet zal stuiten. Na maanden van gekissebis lijken ook de EU-lid- staten tot instemming bereid. De kwestie van de schuldver lichting kreeg onlangs alle be langstelling toen U2-zanger Bo no er met de paus over sprak. Tijdens een bijeenkomst van de rijkere landen In Washington werd vervolgens een speciaal fonds opgericht, waarin ieder land zijn bijdrage kan storten. In EU-verband maakten met name Nederland en Groot Brit- tannië zich hard voor een forse bijdrage van de Unie aan dit nieuwe Washington-fonds. Palestijnen reizen van Gaza naar Westelijke Jordaanoever TEL AVIV AD BLOEMENDAAL tieministerie naast het Tianan menplein. Het plein wemelt van de poli tie. Patrouilles kruisen over het plein en agenten stoppen her haaldelijk om toeristen naar hun verblijfsvergunning te vra gen of hun tassen te inspecte ren. Een bus cirkelt over het plein en haalt mensen op die door agenten zijn gearresteerd. Het is niet duidelijk wat er met de arrestanten gebeurt, de poli tie wil geen verklaring geven. CORRESPONDENT Honderden Palestijnen reisden giste ren over de vrije doorgaansroute tus sen de Gazastrook en de autonome de len van de Westelijke Jordaanoever. Die route werd gisteren na maanden lang onderhandelen in gebruik geno men. De transitweg was al voorzien in de Oslo-akkoorden, maar door de im passe in het vredesproces tijdens de re- gering-Netanyahu, heeft de openstel ling jarenlang vertraging opgelopen. De Palestijnen, bijna allemaal inwoners van de Gazastrook, trokken gisteren over de 45 kilometer lange route, via bestaan de wegen in Israël. Velen waren nog nooit van hun leven buiten de nauwe strook geweest. Dat gold ook voor Ibra him Surani (21), die gistermiddag in een opgewonden stemming arriveerde bij Turkamiya, het aankomstpunt op de Westelijke Jordaanoever. „Ik kan niet beschrijven wat ik voel", vertelde hij in een interview met de Israëlische radio. „Ik heb er altijd van gedroomd op een dag Gaza te kunnen verlaten. Ik wil graag Ramallah zien en Jeruzalem en Bethlehem. Allemaal plaatsen in Palesti na waar ik alleen maar over heb ge hoord. Morgen moet ik weer terug, maar ik ben niet van plan de komende nacht naai- bed te gaan. Ik ga overal heen waar ik tot nu niet kon komen." Israël verwacht dat binnenkort ongeveer duizend Palestijnen per dag van de rou te gebruik zullen maken. Er wordt nog onderhandeld over een tweede door gangsweg, die de Gazastrook via Israël moet verbinden met het noordelijke deel van de Westelijke Jordaanoever. Voor de Palestijnen ging gisteren nog een groot deel van de dag verloren aan veiligheidsinspecties bij de grens tussen de Gazastrook en Israël. Zo kreeg de 55- jarige Mohammed Abu al-Hassi uit Deir al-Ballah van het Israëlische leger geen toestemming om met zijn auto naar de Westoever te reizen. Hij ging om zes uur van huis en kreeg, na een grondige in spectie aan de Erez-grenspost, pas om elf uur toestemming in een bus te stap pen. „Ik moet iedere week naar de West oever, maar als het telkens zo gaat, dan kan ik beter thuisblijven", klaagde hij. Automobilisten moeten de doorgangs route binnen anderhalf uur afleggen, bussen krijgen twee uur de tijd. Bij aan komst controleren soldaten een kleef- strip op de voorruit waarop de tijd staat aangegeven en het aantal passagiers. De ongeveer 130.000 Palestijnen die ver gunning hebben om naar Israël te rei zen, kunnen zonder meer van de door gangsroute gebruik maken. Daarnaast zijn tot nu toe 2000 reispassen uitgege ven aan inwoners van de Westoever en Gaza die dat recht niet hebben. Palestij nen met een 'veiligheidsverleden' zijn aangewezen op speciale bussen, met militaire begeleiding, die twee maal per week tussen Gaza en de Westoever heen en weer rijden. Niet iedereen in Israël begrijpt waarom de regering zo lang met de Palestijnen heeft onderhandeld over veiligheids maatregelen die in de praktijk weinig meer zijn dan een futiliteit. De Gaza strook is door een afscheiding van de buitenwereld afgesloten, maar verkeer tussen de Westelijke Jordaanoever en Is raël is vrijwel onbeperkt mogelijk. Dat wil zeggen dat 'riskante Palestijnen', die gedwongen zijn in bussen met militair escorte van Gaza naar Hebron te reizen, van daar zonder meer verder kunnen naar Israël. Dat wil zeggen: als ze het ri sico willen nemen. Palestijnen zonder vergunning, die in Israël worden be trapt, raken hun pas kwijt en kunnen re kenen op een half jaar gevangenisstraf plus een boete. Premier Ehud Barak streeft naar het vol ledig afsluiten van alle Palestijnse gebie den, zodat verkeer alleen nog mogelijk is via grensposten. Dat kan overigens pas na een succesvolle afronding van de Is- raëlisch-Palestijnse onderhandelingen over de definitieve status van de bezette gebieden, waarbij de permanente gren zen worden vastgesteld. Inmiddels is bekend geworden dat Oded Eran het Israëlische onderhandelings team gaat leiden in het overleg over een permanente regeling van het Israëlisch- Palestijnse conflict. Hij is nu ambassa deur in Amman. De onderhandelingen hadden al vorige maand moeten begin nen, maar het kostte premier Barak veel moeite een geschikte vertegenwoordiger te vinden. Het lot van het onderhandelingsproces zal worden bepaald in een aantal top conferenties over het Midden-Oosten, waarvan de eerste volgende week wordt gehouden in de Noorse hoofdstad Oslo. Naast Barak en de Palestijnse president Arafat zullen daar onder anderen koning Abdallah van Jordanië en de Amerikaan se president Bill Clinton aanwezig zijn.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7