Economie groeit nog steeds hard Privacy te grabbel bij intemetproviders Dell stoot Compaq van troon in VS Economie Nederlandse rechter pakt 'naamkapers' aan FNV vreest vertrek divisie licht Philips uit Nederland Appelboeren over op andere teelt DINSDAG 26 OKTOBER 1999 6 DIN Uitzendbureau voor vrijwilligerswerk utrecht Uit onderzoek blijkt dat veel mensen bereid zijn om vrijwilligerswerk te doen. Toch slagen veel organisaties er niet in voldoende mensen aan te trekken. Het uitzendbureau Free Flex moet deze frictie tussen vraag en aanbod overbruggen. De eerste vestiging van Free Flex, een initiatief van de stichting Vrij willigers Management, begint eind oktober in Delft. Begin janu ari volgen Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem en Renkum. Duizenden mensen weg bij Mitsubishi Tokyo De Japanse autofabrikant Mitsubishi gaat flink snijden in zijn personeelsbestand. Binnen vier jaar moet het aantal van 90.000 arbeidsplaatsen zijn teruggebracht met 12.000, zo beves tigde de autofabrikant vandaag. Mitsubishi reageerde op een bericht in de gezaghebbende Japanse krant Asahi Shimbun, die vanmorgen melding maakte van de plannen. Volgens het dag blad is het de bedoeling voorlopig geen nieuw personeel aan te nemen en oudere werknemers vervroegd met pensioen te laten gaan. BMW wijzigt relatie met Rolls-Royce münchen Het Duitse autoconcern BMW trekt zich terug uit een gezamenlijke onderneming met Rolls-Royce. Het 50,5 procents- belang in BMW Rolls-Royce Aero Engines gaat geheel naar Rolls-Royce. Dit is overigens de vliegmotorenfabrikant, niet te verwarren met de fabrikant van luxe auto's die door VW is op gekocht. Tegelijk, zo is afgesproken, vergroot BMW zijn belang in RR van twee tot ruim tien procent. BMW Rolls-Royce Aero Engines werd opgericht in 1990. Geavanceerde weefmachine in Tilburg tilburg Het Nederlands Textielmuseum in Tilburg neemt eind deze maand een zeer geavanceerde weefmachine in gebruik waarvan de stoffenindustrie naar verwachting gaat profiteren. Het apparaat, een Grijperweefmachine/Jacquardcombinatie, is van Zwitsers fabricaat. Het voor Nederland nieuwe apparaat is pas sinds juni '99 op de markt. Het museum stelt het apparaat beschikbaar aan ontwerpers om nieuwe producten te ontwikke len. Voor de aanschaf kreeg het museum financiële steun van bedrijven, overheid en de Europese Commissie. OPEC wil minimaal 16,7 dollar per vat abu dhabi De olieproducerende landen van de OPEC streven voor de komende twintig jaar naar een gemiddelde olieprijs tus sen de 16,70 dollar (34,40 gulden) en 22,50 dollar (46,35) dollar per vat van 159 liter. OPEC-functionaris Yarjani komt tot de prijsschatting op basis van de verwachte wereldvraag naar olie. Yarjani stelt dat wereldwijd de vraag naar ruwe olie volgend jaar 76,2 miljoen vaten zal bedragen (1999: 75,3 miljoen). In 2010 zal die vraag zijn opgelopen tot 88 miljoen vaten en over 20 jaar zal er behoefte zijn aan 99 miljoen vaten per jaar. De prijsverwach- ting komt ongeveer overeen met het bedrag dat nu voor een vat ruwe olie moet worden neergeteld (rond de 20 dollar). Looneis Bouw- en Houtbond FNV wageningen De Bouw- en Houtbond FNV (110.000 werkne mers) gaat in zijn looneis verder dan de eigen vakcentrale van het FNV. De bond gaat uit van een loonsverhoging van mini maal 3,5 procent. De vakcentrale FNV stelt een looneis van drie procent, plus. een half procent voor verbetering van overige ar beidsvoorwaarden. De bondsraad van de Bouw- en Houtbond besloot gisteren tot de aanscherping. Vooral de hoge winsten en de 'onevenredige hoge salarisverhoging' van de top van het be drijfsleven heeft de bouw- en houtbond ertoe gebracht geen ge noegen te nemen met drie procent. Volkswagen gaat testen op Groenland wolfsburg Volkswagen (VW) heeft vanaf volgend jaar mei de beschikking over een testbaan op Groenland om zijn auto's te beproeven bij extreem lage temperaturen. Het Zweedse bedrijf Skanska legt die aan voor 30 miljoen gulden. VW heeft al een baan voor koudetesten in Zweden, maar die is alleen bruikbaar van oktober tot mei. VW wil het hele jaar proeven kunnen doen. Onderzoek naar fusie Volvo en Scania brussel* De Europese Commissie begint een onderzoek naar de fusie tussen de Zweedse vrachtwagenfabrikanten Volvo en Sca nia. Volgens een woordvoerder van eurocommissaris Monti (Concurrentiezaken) bestaat het gevaar dat de combinatie een te dominante positie krijgt op de Europese markt. Dat geldt vooral voor Scandinavië. Telfort wijst claim pizzaketen af Amsterdam Telfort weigert de schadeclaim van Al Capone's te betalen. De pizzaketen eist ongeveer twee miljoen gulden van het telefoniebedrijf omdat het in het weekend moeilijk bereik baar was. Al Capone's stapt nu binnen twee a drie weken naar de rechter. Telfort vindt de hoogte van de schadeclaim in geen verhouding staan tot de omzetschade die de pizzaketen zou hebben geleden. „Een normale vrijdag is goed voor een omzet van 70.000 gulden", zegt directeur D. Galiart van Al Capone's. Derden willen profiteren van domein amsterdam gpd Handige jongens die merken en bedrijfsnamen op internet regi streren om daar veel geld voor te vangen, trekken bij de Ne derlandse rechter steeds weer aan het kortste eind. Waar 'naamkapers' in bijvoorbeeld Amerika bijna slapend rijk wor den, moeten ze in ons land vaak duizenden guldens aan proceskosten en dwangsom men dokken. Een Oosterbeekse horloge handelaar, die het domein klm- alitalia.com had geregistreerd, was gisteren de zoveelste 'graai- er' die bot ving. De Arnhemse rechtbank oordeelde dat hij de site binnen een paar weken moet staken en overdragen aan het luchtvaarttandem. Elke dag aarzelen betekent 1.000 gulden boete, met een maximum van een ton. KLM-Alitalia-advocaat J. van Manen: „Sinds de registratie van de naam op 2 december 1998 heeft hij nooit iets met de naam gedaan. Wel was hij be reid het aan ons te verkopen. Eerst voor ruim 12.000 gulden, later zakte hij 2.000 gulden." Van Manen heeft inmiddels diverse domeingraaiers met succes voor de rechter gesleept. De kans op winst voor naam- en merkhoudende bedrijven is groot, zegt merkjurist Bas IGst van adviesbureau Shield Mark. Bedrijven hoeven zich volgens hem geen duizenden guldens te laten aftroggelen voor een naam die ze zelf al jaren gebrui ken of geregistreerd hebben buiten het internet. Een zaak rond beursplein5.nl loopt nog. De AEX heeft een merkregistratie voor de tijd- schriftnaam Beursplein5. Een ondernemer uit Zandvoort heeft het gelijknamige domein met het achtervoegsel .nl gere gistreerd. Merkjurist Kist acht de kans groot dat de Amster damse rechter op 4 november de AEX in het gelijk stelt. Maar André Both, die na mens het bedrijf Blue Seven het domein heeft geregistreerd, ge looft in zijn kansen. „Er zit een echt beleggingsconcept achter deze naam, die daarom pas send is." Op de vraag of beurs- plein5.nl te koop is, komt geen duidelijk reactie. Maar hij er kent dat andere door Blue Seven geregistreerde domein namen, zoals dames.nl, heren- .nl en zakelijk.nl, wel te koop zijn. Volgens de Stichting Internet Domeinregistratie Nederland mogen bedrijfsnamen niet in gepikt worden door derden. Daarom wordt de aanvrager van een naam om papieren van de Kamer van Koophandel ge vraagd. Kist: „Je moet wel een uittreksel overleggen, maar dat mag van je eigen bedrijf zijn. Dat hoeft helemaal niks te ma ken te hebben met het merk of het bedrijf dat je wilt registre ren. En als het geen heel beken de naam is weten ze bij de SIDN doorgaans niet eens dat ze te maken hebben met een 'graaierBij internetadressen die eindigen op .com is er zelfs geen enkele controle. IMF verwacht stijging van 3,2 procent De Nederlandse economie blijft harder groeien dan ra mingen kunnen bijhouden. Het Internationaal Monetair Fonds verwacht voor dit jaar een groei van 3,2 procent, terwijl de Nederlandse regering in haar jongste schattin gen uitging van 2,75 procent. Het IMF gaf de cijfers giste ren vrij naar aanleiding van het jaarlijkse overleg met Nederland. Anderhalve maand geleden ging de Washingtonse instelling nog uit van groei van het bruto binnenlands product (bbp) van 2,6 procent. Ze is nu veel posi tiever omdat het grote consu mentenvertrouwen blijft aan houden en Nederland nog steeds sterk profiteert van de groei van de wereldeconomie. Voor volgend jaar houdt het IMF rekening met een econo mische groei van rond de drie procent. Ramingen in de Ma cro-Economische Verkenning van het Centraal Planbureau (CPB), een van de belangrijkste adviesorganen van de regering, kwamen tijdens Prinsjesdag nog uit op 2,5 procent. De hoge economische groei heeft voor Nederland wel een vervelend gevolg: hoge inflatie. Dit jaar zullen de consumen tenprijzen gemiddeld met 2,3 procent stijgen en voor volgend jaar is geen daling voorzien, zo schrijft het IMF. Daarmee zit Nederland ver boven het Euro pese gemiddelde. Vele EU-lan- den komen dit jaar zelfs onder de één procent uit. De sterke vraagkant (van con sumenten) is vooral debet aan het hoge Nederlandse inflatie cijfer, signaleert het IMF. Die zal volgens het fonds afnemen, maar dat wordt weer gecom penseerd door een toenemende krapte op de arbeidsmarkt. Dat zal de lonen opdrijven en daar mee ook de druk op dé prijzen. Het IMF vreest dat dit ook de concurrentiepositie en de winstgevendheid van het be drijfsleven gaat ondermijnen. Het bedrijfsleven kan wel profiteren van de nieuwe belas tingplannen. Ondanks alle Ne derlandse kritiek daarop, het kan de bestedingsdrift van con sumenten en bedrijven verder aanwakkeren, is het IMF vol lof over de initiatieven van minis ter Zalm en staatssecretaris Vermeend van financiën. Ne derland moet daarom niet toe geven aan druk om de plannen uit te stellen, stelt het fonds. Het enige waarin de regering met de belastingplannen tekort is geschoten, is de aanpak van de lucratieve aftrek van hypo theekrente. Daar hamert het IMF echter al langer op. Mojo verkocht aan Amerikane£ Ie to< leng lasso Nederlands grootste con 6 certpromotor Mojo Concert et ge in Delft is voor tachtig pr( ens i cent eigendom geworde e afs van het Amerikaanse coi ondi cern SFX Entertainment. D Amerikaanse firma heelt in diverse Europese lande met Mojo vergelijkbare bi (n ha drijven omgekocht. n Boe Volgens directeur Leo 'amii Ramakers, meerderheid 995 c aandeelhouder van Moj eren gaat het om een vriendelijl'ij we overname. „SFX is een berate drijf dat zijn vleugels uitsla 'ens< in Europa. Je kunt daar n en, v tuurlijk tegenin gaan made t ook in meegaan", zegt hesch Hoeveel geld er met de ove ui he name is gemoeid, wil hij iu zeggen. Mojo heeft nog z fgg andere eigenaren. Mojo, in 1968 opgpiïrl ashin organiseerde vorig jaar 2( lodei concerten die door een m ouc joen mensen werden b n vai zocht. Als mede-organisal ijkt c of boekingskantoor was h sn va bedrijf betrokken bij bijvoc Tder beeld Camping Flight eand Lowlands Paradise, Noi in te Sea Jazz Festival, Pinkpc ens Dynamo en het Crossi «ft v Border Festival. Mojo he 115 mensen in dienst. f)ns Volgens Ramakers zal 1 publiek voorlopig weii USSel merken van de overnan ins F „Onze naam blijft voorlof tot c ook dezelfde", zegt hij., 'n mi laarm he Strijd om Ar losgebarsten amsterdam anp terei ep 0[ Dndi; mati Baat ;en 1 gens ïeg s; uien bij De strijd om de Amsterda [prpi lokale tv-zender AT5 is P' in volle hevigheid losgebar SBS 6, kabelbedrijf UPC en tertainmentfabriek Endi hebben belangstelling getot Afgelopen week werd bel dat aandeelhouder PCM U vers de directie van AT5 gevraagd uit te kijken naa dere geldschieters. De uitj van Parool, Volkskrant, T en NRC Handelblad heef noeg van de beperkingen d c publiek-private construct» AT5 met zich meebrengt, heeft zo'n veertien miljof de zender gepompt. Volgens AT5-directeur rends zijn er meer belan lenden. SBS 6 is enthousiast ove eventuele aankoop van de e( der. Volgens een woordvo gaan de twee op korte te s' met elkaar praten. Endem meedenken over AT5, ma re*'" men met anderen. „Wij producent van program rpe We zijn wel geïnteresseerd ,e^ mensen, dus het creatiei j deelte. Maar we willen ge genaar worden." op hi be twin haarlem rené van trigt vervolg voorpagina Internetgebruikers gaan erg onzorg vuldig om met liun privacy. Tijdens de aanmelding en het surfen zijn consu menten snel bereid hun persoonsgege vens prijs te geven, zonder zich af te vragen wie deze gegevens opvraagt en wat er precies met de informatie ge beurt. In korte tijd zijn zo'n twintig nieuwe providers op de markt geko men, die consumenten in reclamespot jes verleiden. Veelal met gratis toegang tot het world wide web. Daarachter gaan grote multinationals als oliemaatschappijen, telecombedrij- ven, en verzekeraars schuil, die uit zijn op waardevolle persoonsgegevens. Die maken doelgerichte e-commerce moge lijk, elektronische handel via de pc. Via de homepage van de provider biedt het moederbedrijf de surfers bovendien tal van producten aan. De Consumentenbond waarschuwt ar geloze internetters. Volgens woordvoer der E. van Kouwen vragen providers bij aanmelding de klanten het hemd van het lijf. „Verder kunnen providers pre cies nagaan welke pagina's iemand be zoekt. Aan de hand van dit surfgedrag kunnen aanbieders nauwkeurige consu mentenprofielen samenstellen, die be drijven kunnen inzetten voor reclame- en marketingdoeleinden." De Registratiekamer, die waakt over de privacy van Nederlanders, spreekt van een zorgwekkende situatie. Volgens woordvoerder E. Bogaards is er geen sluitende regelgeving op dit gebied: „De Wet Persoonsregistratie zegt dat de con sument in de eerste plaats zelf verant woordelijk is voor welke gegevens hij prijsgeeft. Dat is de eerste en belangrijk ste controle. En van Nederlanders is be kend dat zij erg gemakkelijk zijn in het invullen van formulieren. In tweede in stantie moeten bedrijven verantwoorde lijk omgaan met persoonlijke gegevens. Nu loopt bij ons een onderzoek naar de privacygevoeligheid van internet, waar van wij de resultaten begin volgend jaar verwachten." De Nederlandse Vereniging van Inter- netproviders, de brancheorganisatie NV1, is tegen het doorverkopen van per soonlijke consumentengegevens aan derden. Voorzitter F. Eisner: „Dergelijke praktijken zijn mij niet bekend, maar ze lijken me niet onwaarschijnlijk." Eisner wijst op het bestaan van een gedragsco de. waarin de zestig NVI-leden zich hou den aan het privacyreglement dat con sumenten moet beschermen tegen het doorverkopen van hun persoonlijke ge gevens. Het probleem is volgens Eisner dat niet elke provider lid is van de vereniging, en dat het moeilijk te controleren is wat er precies met de gegevens gebeurt. Daar komt nog bij dat de internationaal ope rerende bedrijven de Nederlandse wet gemakkelijk kunnen omzeilen. De Twee de Kamer heeft een nieuwe Wet Be scherming Persoonsgegevens in voorbe reiding. Die verplicht bedrijven hun klanten duidelijk te maken wat er met hun persoonsgegevens gebeurt. Ook geeft de wet consumenten straks de mo gelijkheid om bezwaar aan te tekenen tegen het doorverkopen van hun gege vens. Als alles meezit wordt de wet vol gend jaar mei van kracht. In de tussentijd stromen honderddui zenden nieuwe internetters het web op. Nederland telt nu naar schatting een kleine drie miljoen internetgebruikers. Compaq is de koppositie kwijt geraakt op de Amerikaanse markt voor pc's. Concurrent Dell heeft het afgelopen kwar taal voor het eerst zijn grote ri vaal weten te overtreffen, blij kens cijfers van onderzoeksbu reau Dataquest. Het marktaandeel van Dell, in 1984 opgezet door de toen 19-jarige Michael Dell, steeg van 13,4 naar 17,1 procent. Compaq kwam daarentegen uit op 15,3 procent tegen 15 pro cent vorig jaar. Dell wist daarmee het meest te profiteren van de hardgroei- ende pc-markt in de VS. In to taal werd in het derde kwartaal voor 22,7 procent meer aan computers afgezet dan in de zelfde periode in 1998. Wereld wijd bedroeg de groei 23,2 pro cent. Ook nieuwkomer Gateway, in 1985 opgericht en nog geen zes jaar beursgenoteerd op Wall Street, deed het erg goed. Het steeg van de vijfde naar de der de plek in de VS met een markt aandeel van 9,3 procent (was 8,2 procent) en passeerde daar mee grootheden als Hewlett- Packard en IBM. Het succes van het nog jonge Dell is vooral te danken aan zijn ingenieuze distributiekanaal, dat werkt met directe verkoop (telefonisch en internet). Daar bij blijven Compaq, Hewlett- Packard en IBM achter, die FNV Bondgenoten is niet gerust over het voortbestaan van de Philips lichtdivisie in Nederland. De divisiedirectie wil volgens vakbondsbestuurder J. Cuperus.niet toe zeggen dat er ontwikkelingsafdelingen blij ven in de verschillende fabrieken. „Als die afdelingen verdwijnen is de stap makkelijk gezet om ook de productie te verplaatsen." FNV Bondgenoten uitte haar ongerust heid na een gesprek met de Philips-directie gisteren over de plannen in Terneuzen. Een fors deel van de productie in die plaats ver dwijnt naar Polen, want dat is goedkoper. De ontwikkelingsafdeling verhuist volgens FNV Bondgenoten naar China. Cuperus zegt dat Philips in het verleden heeft toegezegd dat Nederland het kennis centrum voor licht zou worden. „Vervol gens komt het bedrijf met saneringsplan nen", aldus Cuperus. Philips bezweert dat wognum De een zijn dood is de ander zijn brood. In de volksmond heeft dit gezegde een wat sarcas tische bijklank gekregen. In de natuur is het echter een ijzeren wet. Planten en bomen sterven af en de resten vormen vervolgens na rotting weer voedsel of humus voor een nieuwe generatie groen. In de fruitteelt rond het West- Friese Wognum (NH) wordt dit proces een handje geholpen. Hele percelen appelbomen worden op dit moment gerooid en versnip perd. De snippers worden vervol gens weer gebruikt als bodemver beteraar voor de teelt van diverse andere agrarische producten. De achtergrond is dat veel tuinders de appel voor gezien houden. De oogsten mogen de laatste jaren dan goed zijn geweest, de forse aanvoer op de veilingen zorgde er voor dat de prijs per kilo zelden boven het kwartje uitkwam. En dat blijkt voor veel telers te wei nig om te overleven. foto anp hans steinmeier er niets aan de hand is. „Tijdens het leg is gevraagd om toezeggingen. Die we niet omdat de omstandigheden kunnf^1, veranderen en wij daarop dan willen len. Er zijn echter geen plannen om ting te verhuizen", aldus een der. Bij de lichtdivisie van het cern werken in Nederland ruim 6.000 met Een magazijnmedewerkster versleept een stapel computers in dozen in een opslagloods van Dell Computer Corporation in de Texaanse stad Austin. foto ap harry veelal via indirecte verkoopka nalen (de detailhandel) pc's slijten. Volgens eigen gegevens ver koopt Dell nu per dag voor 62 miljoen gulden aan pc's via het internet. Ook Gateway werkt merendeels op die manier. On langs besloot IBM voortaan de pc-verkoop in de VS alleen nog maar via het wereldwijde web te laten lopen. Het afgelopen kwartaal wer den wereldwijd 27,9 miljoen pc's verkocht, 25 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, zo meldt het marktonder zoeksbureau IDC. Compaq deed het met 3,84 miljoen ver kochte apparaten het beste, Dell volgde met 3,24 pc's. Op enige afstand IBM (2,27 miljoen), Packard (1,86 miljoen) en /Packardbell (1,38 miljoen), wereldwijde marktaandeel Compaq liep licht terug 13,8 procent. Dat van Dell juist 2,5 procent naar 11,6 cent.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6