Kabinet weigert werkplicht bijstandsmoeders te herzien 'Het vaderland juicht, als bij een wereldkampioenschap' Binnenland mersfoort gaat witte en ivarte leerlingen spreiden Scheveningen telt vrouwen in klederdracht [ooligans zijn in criminele rganisatie vooral 'meelopers' Tolken in staking voor hoger tarief Relatie tussen arts en patiënt niet al te best Openbare berechting van officier essentieel DINSDAG 26 OKTOBER 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten 'Genen moeten op etiket' den haag De Consumentenbond wil een aanscherping van de manier waarop voedselfabrikanten aangeven of er genetisch veranderde grondstoffen In hun producten zitten. De huidige manier van etiketteren biedt de consument te weinig duidelijk heid. Op dit moment garandeert een etiketloos product nog niet dat het ook volledig vrij is van gemanipuleerde grondstof fen. De opvallendste wijziging die de bond voorstaat, is de aan duiding dat er absoluut geen genetisch gemodificeerd organis me in het voedsel zit. Deze zogenoemde negatieve etikettering moet de koper de garantie geven dat er op geen enkele plek in de productieketen een genetisch veranderd product in is geko men. Stroomonderbrekingen op Aruba oranjestad Op Aruba worden sinds gistermiddag de verschil lende wijken beurtelings van elektriciteit voorzien. De beperkte levering is een gevolg van een wilde staking bij de elektriciteits centrale. Ondanks een stakingsverbod van de rechter, weigerde het merendeel van het personeel aan het werk te gaan. Gezien de toenemende spanningen op het eiland heeft de Arubaanse overheid het eiland drooggelegd. Er mag tot en met dinsdag geen alcohol worden verkocht of geschonken. Onderwijzer verdacht van ontucht etten-leur De politie van Etten-Leur heeft gisteren een 50-jari- ge leerkracht van een basisschool in die plaats aangehouden. De man wordt ervan verdacht dat hij voor de zomervakantie van dit jaar ontucht heeft gepleegd met vijf kinderen van elf en twaalf jaar. Vier van de kinderen zitten op de school waar hij voor de klas staat. De ontuchtzaak is aan het rollen gekomen, nadat een oud-leerling begin dit jaar had gemeld dat de onder- I wijzer hem 22 jaar geleden heeft misbruikt. De politie heeft die beschuldiging onderzocht. Het schoolbestuur heeft de ouders in juni tijdens een besloten bijeenkomst ingelicht. Daaruit zijn de vijf nieuwe verdenkingen naar voren gekomen. De verdachte is in verzekering gesteld. Slechthorendheid kost miljarden den haag De economische gevolgen van slechthorendheid worden onderschat. Uit recent Amerikaans onderzoek blijkt dat dit vergeten volksgezondheidsprobleem jaarlijks de Nederland se economie 14 miljard gulden per jaar kost. Werkgevers geven de voorkeur aan mensen met goede communicatieve vaardig heden, stelde J. Grote, voorzitter van de Wetenschappelijke Raad van de Nationale Hoorstichting gisteren op de 'Eerste dag Ivan het Oor'. „Wie moeite heeft te communiceren valt buiten I de boot en zal al snel op een lager niveau arbeidsprestaties moeten leveren. In Amerika is zelfs 42 procent van de mensen met gehoorproblemen werkloos." Ongeveer 260.000 van de vier miljoen jongeren in Nederland is slechthorend. Dit aantal neemt volgens de Nationale Hoorstichting dramatisch toe, met ,l ongeveer 20.000 per jaar. Oorzaak hiervan is vooral de blootstel- Jt ling aan harde geluiden, zoals in disco's, bij houseparty's en de walkman. Jongen in supermarkt neergestoken Amsterdam Een zestienjarige medewerker van een supermarkt aan het Buikslotermeerplein in Amsterdam is gisteren neerge stoken. Kort daarvoor had de jongen ruzie met drie kinderen. Het slachtoffer is zwaargewond overgebracht naar fiet zieken huis. De drie verdachten zijn aangehouden. Eén van hen is der- *nus lien jaar. Zijn twee handlangers zijn veertien. Het trio wordt po- png tot doodslag ten laste gelegd. De politie heeft waarschijn- ijk ook het steekwapen gevonden. Het gaat om een dolk van jngeveer veertien centimeter. De jongens hebben bekend in de iupermarkt te zijn geweest. De aanleiding van de steekpartij is ïog niet duidelijk. Nan hu: e rival ondergronds wegzuigen eet iLmere Al na ruim een maand constateert de gemeente Almere lat het voor Nederland unieke systeem om afval ondergronds f te zuigen goed bevalt. De straten zijn schoner, de gebruikers nthousiast en er wordt minder illegaal grofvuil neergezet. Bo- endien wordt het afval beter gescheiden. Duizend gezinnen en en aantal bedrijven aan de Binnenhof en in het centrum van lmere-Haven zijiï aangesloten op de afvalstofzuiger. Ook rordt een proef aan de Oldewierde gehouden. Omdat het on- JERI ergronds inzamelen van afval tot goede resultaten leidt, zet de iSAI» emeente de proef binnenkort voort op andere plekken in de ]tad. Erkenning voor gebarentaal ;n haag De Nederlandse Gebarentaal moet worden erkend de 5dra voor deze taal een standaard is vastgesteld. Gebarentaal ou kunnen vallen onder het Europees Handvest voor regionale den en minderheidstalen. De juridische, bestuurlijke en finan- ële gevolgen daarvan worden onderzocht. Staatssecretaris liegenthart van volksgezondheid heeft dat gisteren aan de weede Kamer geschreven. Volgens de bewindsvrouw blijkt on- er meer uit het rapport van een adviesgroep dat de maat- ^Brhappelijke erkenning van de Nederlandse Gebarentaal geen Ivint van discussie meer is. Vliegenthart verwacht dat eind 2001 wn standaard klaar is voor de Nederlandse Gebarentaal. Op dat loment zal het kabinet een besluit nemen over de inbedding in de gebarentaal in de Nederlandse samenleving. rsfoort anp hoe een verdere uitbreiding van mono-culturele scholen tegen is te gaan. Niet omdat de kwali teit van het onderwijs op derge lijke scholen slechter zou zijn, maar vanwege de maatschap pelijke gevolgen van het ge scheiden naar school gaan. Het initiatief .leidde tot ge sprekken met besturen en an dere betrokkenen van openba re, protestants-christelijke, rooms-katholieke en islamiti sche scholen. Die bleken allen bereid mee te werken. h Dagt is Dagi neente en schoolbesturen in ersfoort gaan witte en zwar- leerlingen spreiden. Doel rvan is te voorkomen dat aantal typisch witte en ty- zwarte scholen toeneemt, mersfoort telt 44 scholen primair onderwijs, waar- er zeven vooral autochtone her vooral allochtone leer- en tellen. Vanuit de 78 4!Interaad kwam begin dit -het initiatief om te bekijken 90,21 ƒ39,2! j Nobelprijswinnaars Veltman en 't Hooft geëerd door vakbroeders amsterdam gpd Ach, wat is beroemdheid? Dr. Martin Veltman, natuurkundige van wereld wijde faam, stond vorige week op het perron van het NS-station Den Dolder op de trein te wachten, toen zich links en rechts van hem een groep patiën ten uit een nabijgelegen psychiatrisch ziekenhuis opstelde. De leidster telde haar pupillen. Ze ging voor de groep staan en wees aan: een, twee, drie, vier, vijf, zes. Toen ze bij Veltman was, bleef haar vinger hangen. "Wie ben jij ook weer?', zei ze tegen de man die ze niet thuis kon brengen. 'Ik heet Martin Veltman en ik ben Nobelprijswinnaar', zei de natuurkundige. 'Ach natuurlijk', riep de groepleidster, 'zeven, acht, negen, tien, kom jongens, instappen!' Dat was eindelijk eens la chen gistermiddag, toen Veltman deze belevenis vertelde in het Amsterdamse grachtenhuis dat de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Wetenschap pen herbergt. In dit ernstige bolwerk van vaderlandse geleerdheid werden de twee leden gehuldigd, die de hoog ste roem hebben behaald die de we tenschap kent: de Nobelprijs. Martin Veltman (68) en Gerard 't Hooft (53) kregen twee weken geleden te horen dat zij de prijs in de categorie natuurkunde hadden gewonnen. Daarmee werden ze beloond voor hun eind jaren zestig ontwikkelde theorie die de kwantumstructuur van de zwakke elektromagnetische kracht ver duidelijkt, simpeler gezegd: hoe de na tuur in elkaar zit. Sinds het moment dat het Nobelcomi- té in Stockholm hun namen vrijgaf, zijn Veltman en 't Hooft van het ene naar het andere mediaoptreden ge sleurd en werden zij overal in de bloe metjes gezet. De huldiging stak boven alle voorgaande uit, want nu kwam het eerbetoon van hun gelijken: het puikje van de Nederlandse wetenschap. 'Het vaderland juicht, als bij een wereld kampioenschap'. kregen Veltman en 't Hooft te horen van prof. dr. M. Kupe- rus, de voorzitter van de sectie Natuur- en Sterrenkunde. 'De eeuw die voor Nederland zo succesvol begon met de Nobelprijs in 1901 voor Van 't Hoff en in 1902 voor Lorentz en Zeeman, wordt dankzij u beiden even glorieus afgesloten'. De president van de Akademie, prof. dr. R.S. Reneman, overhandigde de twee Nobelprijswinnaars de hoogst zelden toegekende zilveren penning van het geleerde genootschap. Hij zei dat de Nobelprijs voor Veltman en 't Hooft aan de Nederlandse overheid duidelijk maakt dat wetenschap niet is gebaat bij regelneverij. „De afgelopen twintig jaar heeft men ons van bovenaf gepoogd te sturen. Alle onderzoek moest maatschappelijk relevant zijn. Maar nu blijkt weer dat onderzoekers het beste gedijen in de vrijheid om die dingen te mogen doen waar ze het beste in zijn." PvdA wil eerst uitbreiding kinderopvang en meer scholingsmogelijkheden Terwijl in de Tweede Kamer gisteren werd gesproken over de arbeidsplicht voor bijstandsmoeders, stond buiten een eenzame vertegenwoordig ster van de Nederlandse Bond Moeder CAO. Die groepering ijvert voor zelfstandigheid van moeders door de invoering van pensioenopbouw, huisbezit, verzekeringen voor arbeidsongeschiktheid, vut en werkloosheid en een nettoloon van 2500 gulden. den haag gpd-anp Minister De Vries en staatssecretaris Verstand van socia le zaken houden ondanks Kamerbrede tegenstand vast aan hun voorstel om alleenstaande bijstandsouders met jonge kinderen (onder de vijf) te verplichten tot scholing, training of parttime werk. „Maar er moet eerst een plan voor ondersteuning komen. Dan kunnen wij overtuigd wor den", aldus het PvdA-Kamerlid Bussemaker. Ze wil voldoende kinderopvang, ook tussentijds en buitenschools, meer scho lingsmogelijkheden en een fi nancieel beter perspectief voor vrouwen met een parttime baan van 20 of 24 uur. D66-Kamerlid Schimmel vindt dat alleenstaande bij standsouders met kinderen tot Ook verzetten de bewindslie den zich tegen de wens van de Tweede Kamer om de volledige arbeidsplicht voor alle andere bijstandsmoeders te verlagen tot minimaal twintig uur. Dat bleek gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer. De PvdA sluit een arbeids plicht voor de groep bij standsouders met kinderen on der de -vijf op termijn niet uit. vijf jaar alleen kunnen worden verplicht tot scholing of andere activiteiten ter voorbereiding op betaald werk. Omdat de hele oppositie tegen is, steunt alleen de WD op dit moment het ka binet. De Vries hamerde er in zijn betoog op dat de sollicitatie-, scholings- of arbeidsplicht al leen wordt toegepast als er vol doende kinderopvang is. Ook moeten de gemeenten rekening houden met de individuele om standigheden. De minister is bereid te kijken naar andere za ken die de overstap van bij stand naar werk belemmeren, bijvoorbeeld de financiering van een hbo-opleiding. Minister de Vries sprak na af- FOTO ANP RA YMOND RUTTING loop van het overleg zijn teleur stelling uit over de opstelling van de Kamer. „Het is echt zon de dat je alles probeert te doen om alle mensen uit de bijstand te halen en de Kamer dat niet ziet. Dat is niet erg bemoedig- dend." Volgens de bewindsman vraagt de Kamer om zaken die er al zijn. Op het gebied van de kinderopvang en scholing is al veel geregeld, zei hij. De Vries benadrukte bovendien nog eens dat hij geen werkplicht wil opleggen als niet aan bepaalde voorwaarden is voldaan. „Maar als de Kamer dat niet wil zien, dan kan ik het verder ook niet helpen." scheveningen anpVoor verzorgers is het helpen aankleden van de dracht vaak te bewerkelijk. Voor de draagster is dat echt verschrikkelijk. „Dat wordt echt als een ontwaarding be schouwd", laat Spaans weten. „Zo'n vrouw voelt zich dan echt ontkleed." De publicist weet niet waarom de vrouwen anno '99 nog steeds kleder dracht dragen. „In eerdere enquêtes heb ik dat gevraagd, maar ik heb daar nooit echt een ant woord op gekregen. Ik denk dat het een kwestie van gewoonte is." Spaans noemt het wel bijzonder dat langs de Noordzeekust eigelijk alleen nog in Schevenin gen klederdracht wordt gedragen. Een geïsoleerd plaatsje als Katwijk zou zich daar wat hem betreft eerder voor lenen. De mannelijke bevolking van Scheveningen hoeft Spaans en de zijnen niet te tellen. Door hen wordt al ruim zestig jaar geen klederdracht meer gedragen. Haalt de Scheveningse klederdracht het jaar 2000? Om die vraag te beantwoorden is onder leiding van historisch publicist P. Spaans tussen 1 november en 1 januari 2000 een telling georga niseerd van Scheveningse vrouwen die de tradi tionele outfit nog steeds dragen. Schort, jak en rok, daar is hij naar op zoek. Een hoofdijzer dra gen is niet noodzakelijk. Spaans hield in '86 en '91 al dergelijke tellin gen. De scores waren toen respectievelijk 460 en 281. Omdat doorgaans vrouwen met een hoge leeftijd zich in klederdracht hullen, wil hij weten hoeveel vrouwen tegenwoordig zo gekleed gaan. Een vermindering hoeft niet per se te beteke nen dat een draagster is overleden. Als een vrouw in een bejaardenhuis belandt, kan het zijn dat ze haar traditionele dracht in de kast moet hangen. ad minele organisatie? Ik ben individualist die naar het - bal gaat. Ik heb geen leider Eén Ajax-supporter be- gisteren duidelijk niets de dagvaarding van het ïbaar Ministerie (OM). staat deze week samen andere supporters in hoger ep terecht voor het ge- tshof in Amsterdam. Zij n in maart 1997 allemaal ikken bij de rellen in Be- ijk tussen aanhangers van en Feyenoord. Daarbij li Ajax-fan Carlo Picomie jiet leven, t OM wil de elf onder meer lgen op basis van artjkel leelneming aan een crimi nele organisatie. Daarvoor ver hoorde Justitie meer dan zestig supporters. De Amsterdamse rechtbank vond een jaar gele den dat daar geen bewijs voor was. Verspreid over vier dagen doet het OM nu een nieuwe po ging om te bewijzen dat er een harde kern is die rellen zorgvul dig plant en voorbereidt, han delt in kaartjes waarmee het vervoer onder politiebegelei ding omzeild kan worden en doelbewust de confrontatie met andere supporters opzoekt. De. zes die gisteren terecht stonden, verklaarden afzonder lijk van elkaar dat er geen orga nisatie bestond. Naar eigen zeggen kennen de verdachten elkaar nauwelijks, al zijn enke len vrienden van elkaar. Nie mand ontkende bij de rellen in Beverwijk of bij de AIO enige weken daarvoor aanwezig te zijn geweest. Maar stuk voor stuk hielden ze vol daar terecht te zijn gekomen zonder precies te weten wat hen te wachten stond. Maar waarom ga je dan met een groep mee op pad, vroeg het hof zich af. De meesten ant woordden dat ze spanning zochten, dat ze meelopers wa ren die indruk wilden maken op de oudere supporters. Die zouden ook de harde kern vor men. Anderen zeiden dat dè harde kern helemaal niet be staat. Donderdag wordt de zaak voortgezet. Op zaterdag 30 en zondag 31 oktober 1999 in de Groenoordhallen te Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs. Bestemd voor iedere, werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. "Ruim baan in Zuid-Holland" brengt vraag en aanbod samen. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen aanbod uit de regio! Gratis entree! utrecht anp Tolken die de overheid voor juridische doeleinden inzet, hebben vandaag het werk neergelegd. Ze eisen dat mi nister Korthals van justitie zijn afspraak nakomt om de tarieven voor gerechtstolken te verhogen. De staking is uitgeroepen door het Nederlands Ge nootschap van Vertalers. Daarbij zijn ongeveer dui zend tolken aangesloten. Het was vanmorgen nog niet duidelijk hoeveel tolken daadwerkelijk in staking zijn gegaan. Volgens een woord voerster van het Genoot schap is de bereidheid tot staken groot. Over de kwestie dient van daag in Den Haag een kort geding. Volgens het Genoot schap is vorig jaar december met het ministerie van justi tie een tariefsverhoging afge sproken. Het oude tarief va rieert van 68 tot 119 gulden bruto. Het nieuwe tarief is door de twee partijen vastge steld op 116,17 gulden bruto. Dat nieuwe tarief zou met ingang van 1 januari 1999 gelden. Maar om voor de tol ken onduidelijke redenen werd de,ze termijn eerst ver schoven naar 1 juni en later naar 1 september van dit jaar. Het tarief voor de ge rechtstolken is volgens de organisatie sinds 1981 niet verhoogd. Mondigheid volgens medici doorgeschoten DEN HAAG GPD De relatie tussen arts en patiënt is niet al te best. Van zowel huisartsen als medisch specia listen vindt dertig procent dat de mondigheid van de patiënt te ver is doorgeschoten, 25 pro cent heeft hierover een neutrale mening en 45 procent is het met de stelling oneens. Dat blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van Me disch Vandaag, een nieuw weekblad voor de medische professie, dat vandaag voor het eerst is verschenen. Dat ze aan patiënten niet al tijd kunnen voorschrijven 'wat ik als arts denk dat goed voor ze is' geldt voor 45 procent van de ondervraagde medici. Tien pro cent reageert neutraal op deze stelling, eenzelfde percentage is het ermee oneens. Dit geldt bij voorbeeld bij. het voorschrijven van medicijnen. Sommige zie kenhuizen sluiten het gebrui ken van bepaalde medicijnen uit omdat die niet zonder meer worden vergoed. Hieraan ligt deels ook ten grondslag dat precies de helft van de medici vindt dat ze door de Haagse re gelgeving wordt beperkt in de uitoefening van het vak. Aan de andere kant voelen de medici zich in het algemeen wel gewaardeerd door hun pa tiënten, 87 procent geeft dit zo aan. Dertien procent geeft ech ter toe ook wel eens bang te zijn voor een patiënt. Het onderzoek onder medici wijst tevens uit dat 60 procent van hen het werk als stressvol ervaart. Huisartsen geven dit overigens vaker aan dan specia listen en deze groep voelt zich ook vaker ondernemer dan arts. Huisartsen ervaren ook iets meer 'moeilijkheden' met hun patiënten dan medisch specia listen. Het zelfreinigend vermogen van de Nederlandse rechts staat wordt zwaar op de proef gesteld. Justitie - de afgelopen jaren al te vaak in opspraak geraakt door uit de hand gelo pen opsporingsmethoden, in voer van drugs en schimmige deals met criminelen - moet nu een van haar eigen mensen voor de rechter brengen we gens verdenking van meineed. Het Openbaar Ministerie in Arnhem heeft besloten de Bredase officier van justitie C. van Spierenburg, samen met de chef van de recherche in Breda, P. van Zon, strafrechte lijk te vervolgen omdat zij on der ede opzettelijk valse ver klaringen zouden hebben af gelegd. Op dit misdrijf staat een gevangenisstraf van maxi maal negen jaar. De aankondiging van een strafzaak tegen twee - mogelijk in hun ijver ont spoorde - bestrij ders van de crimi naliteit houdt zo wel slecht als goed nieuws in. Het slechte nieuws is dat er blijkbaar voldoende aanwij zingen zijn gevon den voor het be staan van een mis stand, die wij in Nederland tot dus ver eigenlijk als ondenkbaar beschouwden. Een bewuste poging van met de rechts handhaving belaste functio narissen om de rechtspraak te verkrachten, gaat het voorstel lingsvermogen haast te boven. Het goede nieuws is dan ook dat Justitie zelf deze aanslag op haar onkreukbaarheid zo hoog opneemt, dat er aan een openbare berechting van de twee verdachten niet valt te ontkomen. De zaak is, zoals het hoort, uitgezocht door het Openbaar Ministerie in een ander arrondissement dan dat waarvan de verdachte officier van justitie deel uitmaakt. Het Arnhemse parket, bijgestaan door de rijksrecherche en on der leiding van de rechter commissaris, is tot de conclu sie gekomen dat het onverant woord zou zijn deze zaak te seponeren. Inmiddels hebben de advoca ten van de twee verdachten meegedeeld via een bezwaar schriftprocedure bij de Arn hemse rechtbank alsnog te willen bereiken dat Van Spie renburg en Van Zon buiten vervolging worden gesteld. Over het bezwaar moet de rechtbank in raadkamer, dat wil zeggen achter gesloten deuren, beslissen. Met deze procedure hopen zij te berei ken dat de onafhankelijke rechter een oordeel velt zon der dat het tot een openbare Gijs Schreuders juridisch medewerker behandeling van de strafzaak komt. De advocaat van de Bredase recherchechef Van Zon, R. van der Hoeven, zei in dit verband beducht te zijn voor een 'pu- bliciteitsproces". Maar een openbare behandeling door de strafrechter, met alle publi citeit vandien, is nu juist es sentieel voor een herstel van het geschonden vertrouwen in de rechtsstaat. Als een officier van justitie en een chef van de recherche tegen de rechter lie gen, is immers niet alleen hun eigen onkreukbaarheid in het geding, maar de integriteit van de hele rechtsgang. Alleen als de zaak volledig op drijfzand zou zijn gebouwd, is het mogelijk dat de rechtbank de twee verdachten alsnog buiten vervolging stelt. Daar ziet het echter niet naar uit. Er ligt al een arrest van het gerechts hof in Den Bosch waarin wordt vast gesteld dat Van Spierenburg tij dens een getui genverhoor 'on waarheid' heeft vertéld. Het hof kwam tot dit oordeel na de behandeling in hoger beroep van de zogeheten Ju- liëtzaak, waarin Van Spierenburg bij de recht bank als aanklager was opge treden. Dit proces had moe ten leiden tot de veroordeling van enkele tientallen verdach ten uit het milieu van de geor ganiseerde misdaad wegens drugshandel en geweldsdelic ten. De rechtbank deelde zwa re straffen uit, maar in hoger beroep kwam aan het licht dat zowel de officier van justitie als recherchechef Van Zon niet de waarheid had gespro ken over een deal die zij met een van de verdachten had den gesloten. Daarmee was de strafzaak stuk, want bij een zo ernstige schending van de procesorde moet het Openbaar Ministerie niet-ontvankelijk worden ver klaard. Het komt hierop neer: liever criminelen op vrije voe ten dan schending van het recht op een eerlijk proces. Anders krijgen wij rechts handhavers volgens wie het doel alle middelen heiligt. Het doel dat Van Spierenburg en Van Zon in het Juliëtproces nastreefden, was niet ver keerd. Zij worden er - het is van belang dit op te merken - niet van beticht in hun per soonlijke voordeel te hebben gehandeld. De gang van zaken laat daarentegen wel zien tot welke ontsporingen de sco ringsdrift in de 'war on drugs' kan leiden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5