Coalitie verdeeld over geneesmiddelenplan 39.- 59.- Binnenland Moord om een hek eavanceerde aanpak nderporno door politie Caviagrap Veronica valt totaal verkeerd Kopzorgen voor patiënt bij medicijnenrevolutie Tweeling [raniërs bezetten Unesco-kantoor imsterdam Het Unesco-kantoor in Amsterdam is vanmorgen iezet door tien leden van de Iraanse Linkse Oppositie. Unesco ieeft de Iraanse president Khatami uitgenodigd voor een confe- entie die vandaag in Parijs begint. Dit is tegen het zere been ran de linkse Iraniërs. De Linkse Oppositie houdt Khatami ver- mtwoordelijk voor de arrestatie van 1500 studenten afgelopen lomer. Ook bekritiseren zij zijn rol tijdens de oorlog tussen Iran tn Irak in de jaren tachtig. Volgens de actievoerders was hij de jote man achter de oorlogspropaganda. Kliklijn voor fraude met visa in haag Het ministerie van buitenlandse zaken begint een neldpunt waar medewerkers van ambassades kunnen klikken. lie fraude met visumverlening vermoedt, kan dat daar vertrou welijk melden. Ook overweegt het ministerie videobewaking bij Ie visumbalic. De minister heeft dit besloten naar aanleiding an fraude op de ambassades van onder meer Sri Lanka en Ni- eria. In Marokko kampt de ambassade met problemen aan de oort, waar lange rijen wachtenden dagelijks een visum voor iederland proberen te bemachtigen. Van Aartsen constateert lat vooral de lokale medewerkers kwestbaar zijn voor corruptie, naar hij wil ze niet vervangen door Nederlanders, omdat dat ommunicatieproblemen geeft met de visumaanvragers. ichiphol moet wachten CHIPHOLDe door Schiphol zo gewenste privatisering van de ichthaven komt pas komend voorjaar weer op de agenda. Mi- ister Netelenbos van verkeer zei dat het kabinet eerst een dui- elijker beeld wil hebben van de toekomst van Schiphol. In de- ember neemt het kabinet een besluit over een eventuele ver ilizing naar een eiland voor de kust. Als wordt besloten tot die erhuizing, zal Schiphol interessant blijven voor het Rijk, zei de linister al eerder. De grond waarop Schiphol ligt, komt dan oor andere bestemmingen in aanmerking, en de overheid zal ij de verkoop ervan een graantje mee willen pikken. Schiphol tvoor eind volgend jaar zelfstandig zijn, om de concurrentie te kunnen met andere luchthavens. luizend gulden tegen zinloos geweld jbbergen De CDA-staten fractie van Overijssel wil mensen, die igrijpen bij zinloos geweld, belonen. De provincie moet vol- ;ns het voorstel een geldprijs en een oorkonde uitreiken. De iirger hoeft niet uit Overijssel te komen. Wel moet het voorval I' n de provincie hebben afgespeeld. De prijs van duizend ilden zou eens in het kwartaal kunnen worden uitgereikt. Het DA, verreweg de grootste statenfractie van Overijssel, wil een imité in het leven roepen waar de burgers genomineerden innen voordragen. De geldprijs is volgens het CDA geen sti- ulans voor eigen richting. „Dat is zeker niet de bedoeling. Het tldbedrag gaat naar een door de winnaar uitgekozen goed Del." De politie vindt het plan aardig, maar waarschuM voor :t gevaar dat mensen zich in een gevaarlijke situatie gaan be- ven. li ongen dood na schop in buik )c nemuiden Een 10-jarige jongen uit Genemuiden is gistermid- p g overleden, nadat hij een schop in zijn buik kreeg van een u i-jarige jongen. Het incident gebeurde in een park. De jongen a ioide met een aantal vriendjes grond en klei naar voorbij rij- nde fietsers. De 13-jarige jongen deelde daarop vanaf zijn li ts een trap uit en raakte het slachtoffer in zijn buik. De jongen lil erleed ter plaatse. De politie heeft de jongen aangehouden op b rdenking van doodslag. lechters weten te weinig van Europa o versum Er moet in Nederland een kenniscentrum komen jd t rechters met raad en daad terzijde kan staan over het Euro- g es recht. Veel Nederlandse rechters schieten op dit punt te- is rt. Sommige uitspraken houden dan ook geen stand als ze op ropees niveau worden behandeld. Dat zegt mr. A. Meij, werk je im bij het Europees Hof van Justitie in Luxemburg. Volgens n lij is onder zijn collega's in Nederland de kennis van het Eu- ia >ees recht „niet wat die wezen moet". In het Radio 1 Journaal in itte hij vanmorgen voor de oprichting van een Europees ad- scentrum voor de rechterlijke macht. rouw eist geld vanwege verkeerspaal Een vrouw uit Valkenswaard eist 100.000 gulden scha- et vergoeding van de gemeente Tilburg. In juni werd zij in het 0 ïtrum van de stad door een uit de grond schietende verkeers- )i al ernstig verwond. Vanwege een wandel-evenement waren op afstand bedienbare palen een dag buiten werking. Juist en de vrouw over een van die zuilen liep, begonnen ze weer te Ie rken. De vrouw werd door de paal gelanceerd. Ze brak beide 01 tbogen en kneusde enkele ribben. Haar advocaat heeft goede ;e<Dp. „De gemeente heeft inmiddels haar aansprakelijkheid er- lij ld. Ook de verzekeringsmaatschappij van de gemeente stelt :el|h tot nu toe erg redelijk op." erdam gpd De 1 Ij |es uitgeruste verhoorstu- fee oor misbruikte kinderen is rt!, leest geavanceerde van ons Mr Gisteren werden beide 5 giten door minister Korthals justitie officieel in gebruik men, samen met een vernieuwd cellencomplex. n*2 lofdinspecteur Jaap Hoek ,j.r de Amsterdamse Sociale 1- en Zedenpolitie is tevre- Hij geldt in Nederland als lecialist op het gebied van ;eerporno en seksuele kin- lishandeling. Een reputatie hij de afgelopen zes jaar opgebouwd. „Voor die bestond er bij de politie aandacht voor kin- irno en seksueel misbruik kinderen. In 1993 begon- r We met ons team met één irecorder en één televisie- )a m." \J idsdien hebben zich dui- en pornofilms afgespeeld j" de ogen van het team van Het dagelijks bekijken lie banden trekt soms een wissel op de politiemen- we uaarom samen mei isycholoog een paar dagen de hei. Want al besef je het 11je kunt van dit werk be- jk beschadigd raken." irgen gaat Jaap Hoek met •en, maar met zijn exper- aat hij nu een hypermo- studio na. Daarin bevindt de landelijke databank waarin alle afbeeldingen en ge gevens van kinderporno wor den opgeslagen. Daardoor is het mogelijk zowel nationaal als internationaal kinderporno te vergelijken en op te sporen. Dat moet voorkomen dat meerdere politiekorpsen gelijktijdig aan dezelfde zaak bezig zijn. Hoek: „In het herkennings- systeem worden de kleinste de tails vastgelegd. Een schilderij tje dat bijvoorbeeld in een por nofilm is te zien, een bad met roestplekken of badkamertegels die stuk zijn. Vaak zijn het die details waardoor we in staat zijn de daders op te sporen en veroordeeld te krijgen." Nieuw en geavanceerd bij de Sociale Jeugd- en Zedenpolitie is ook de studio waar slachtof fertjes van kinderporno en sek sueel misbruik worden ver hoord. De studio is ook ge schikt voor het verhoren van volwassen verstandelijk gehan dicapten die hiervan regelmatig het slachtoffer zijn. Tien jaar geleden begon de Amsterdamse politie als eerste korps in het land met een dergelijke ver hoorkamer, waarin slachtoffer tjes met spiegels en camera's werden geobserveerd. In de nieuwe studio zijn alle storende camera's ingenieus weggewerkt. Bij de reorganisa tie van de politie werden de meeste afdelingen van de jeugd- en zedenpolitie opgehe ven, maar die in Amsterdam bleef voortbestaan. Volgens mi nister Korthals moet volgend jaar elk politiekorps weer per manent beschikken over zeden- rechercheurs en elk parket over een officier van justitie die zich met zedenzaken bezighoudt. den haag gpd-anp Minister Borst van volksgezondheid kan zich vinden in het nieuwe plan waarbij concurrerende zorgverzekeraars bepalen welke medicijnen hun verzekerden vergoed krij gen. De minister geeft nog geen officieel standpunt, maar liet weten dat ze het plan, na overleg met betrok ken organisaties, kan uitvoeren. De Kamer reageert ver deeld de farmaceutische industrie en apothekers onderhandelen over de prijs. Het idee is dat de prij zen omlaag gaan. WD, CDA en D66 staan niet afwijzend tegenover het plan. „De algemene lijn spreekt mij zeer aan," verklaart WD- woordvoerster Van Blerck. „De invoering van prijsconcurrentie is heel positief." D66-Kamerlid Van Vliet wil het plan niet bij voorbaat afschieten. „De voor- Het gisteren gepresenteerde ad vies van een commissie onder leiding van oud-minister De Vries heeft als doel de stijgende kosten van geneesmiddelen in de hand te houden. Zorgverze keraars en ziekenfondsen moe ten in de toekomst zelf een pak ket samenstellen vjan genees middelen die zij vergoeden. Daarvoor kunnen zij direct met lichting richting patiënten moet heel goed zijn, we zullen veel uit te leggen hebben." De PvdA is vooral kritisch over de pak ketbeperking. De patiënt heeft daar volgens Kamerlid Oudkerk niets aan. De SP verwijst het plan naar de prullenbak. Nu geldt voor medicijnen een maximumprijs die de overheid vaststelt. De overheid bepaalt ook welk basispakket wordt vergoed. In het nieuwe plan kunnen patiënten kiezen voor de verzekeraar met de beste prijs-kwaliteitverhouding. Pati ënten die 'hun' geneesmiddel niet vergoed krijgen, kunnen bijvoorbeeld naar een andere verzekeraar. Het basispakket van de verzekeraar moet van de commissie voor iedere kwaal in ieder geval één geneesmiddel bevatten. Patiënten kunnen zich bijverzekeren voor bepaal de medicijnen die buiten het pakket vallen. Borst wacht op twee andere rapporten voordat zij een standpunt inneemt. Ook wil zij binnenkort een speciale bijeen komst over het plan om met al le organisaties te overleggen die iets met geneesmiddelen te ma ken hebben. De artsenorganisa tie en de apothekersorganisatie hebben al hun vraagtekens ge zet bij de grote rol van de verze keraars. De verzekeraars wach ten met een reactie tot een ei gen rapport van oud-minister van economische zaken Wijers over geneesmiddelendistributie gereed is. ACHTERGROND den haag margit kranenburg Weer een nieuw plan om de kosten van geneesmiddelen te beheersen: verzeke raars moeten onderling concurreren. Met de farmaceutische industrie en apothe kers moeten ze worstelen over de keuze en prijzen van pillen. De patiënt schiet daar weinig mee op. Een commissie onder leiding van oud-mi nister van sociale zaken De Vries adviseer de gisteren aan minister Borst van volksge zondheid om niet meer de overheid, maar de ziektekostenverzekeraars te laten bepa len welke geneesmiddelen worden ver goed. Zo zullen dure middelen uit het pak ket verdwijnen en de prijzen omlaag gaan. Eindelijk een manier om de 'farmaceuten' aan te pakken, de verzekeraars wakker te schudden en de kosten voor de gezond heidszorg in de hand te houden, zeggen voorstanders. Ook Borst ziet het plan wel zitten, liet ze doorschemeren. Volgens De Vries krijgt de verzekerde, de patiënt dus, meer verantwoordelijkheid. Dat is volgens hem nodig om patiënten kostenbewust te maken. Los van de hele revolutie die dit plan kan veroorzaken in de gezondheidszorg, kleven er voor de patiënt op het eerste gezicht al nadelen aan het advies. Denk maar aan het aantal geneesmiddelen dat zal verdwijnen. Een verzekeraar moet voor elke kwaal een adequaat middel bieden, maar gaat na tuurlijk geen dure varianten vergoeden als er ook een goedkoop middel is met dezelf de werking. Maar wat als een patiënt bijvoorbeeld aller gisch is voor een stofje in de voordelige pil? Of last heeft van een bijwerking? Of toch veel beter reageert op een ander middel? De commissie ziet dit bezwaar niet zo: de patiënt moet bij schadelijke bijwerkingen een beroep kunnen doen op een 'hard heidsclausule'. waarna hij het gewenste middel toch krijgt. Maar wat is een schadelijke bijwerking? Neem als voorbeeld de anticonceptiepil die er in vele soorten is. Veel vrouwen probe ren er een stuk of wat uit voordat ze weten bij welke pil ze zich het prettigst voelen. Niet altijd is er een zwaarwegende medi sche reden om van pil te veranderen, maar voor de vrouw kan die verandering toch heel belangrijk zijn. Nu kan de patient, zegt de commissie, ge rust naar een andere verzekeraar stappen als zijn favoriete medicijn niet in het pakket zit. Dat is gemakkelijk gezegd, maar het den haag jan peter versteege Een 'grap' in Veronica's tv-ma- gazine over het aanleren van kunstjes aan cavia's is bij menig dierenvriend niet in goede aar de gevallen. Veronica heeft wel iswaar de Dierenbescherming beloofd in een volgend num mer excuses aan te bieden, maar het blijft kwalijk, zegt woordvoerder M. Bleijenberg van het landelijk bureau in Den Haag. „Want je weet nooit wel ke gek zoiets met een cavia gaat proberenzegt hij. Bij de Dierenbescherming in Den Haag stond de telefoon de afgelopen dagen roodgloeiend. Vele tientallen Nederlanders spuwden hun gal over Veroni ca. In de editie van deze week is een 'special' opgenomen over de 'Cavia-mania' van de laatste jaren. Onderdeel daarvan is een artikel met 'kunstjes, die je ook jouw cavia kunt leren'. Naar achteren omvallen, bun- geejumpen, een dodensprong, niets is te dol. Het artikel begint met het ad vies de cavia eerst enkele dagen alleen water te laten drinken. Het beestje wordt daarvan goed hongerig zodat het 'onderricht' beter aanslaat. Dan komen vijf oude pekela Twee familieleden troosten elkaar. Een broer van een van beiden werd gisteren doodgeschoten door zijn buurman, toen hij een nieuw hek rond een perceel plaatste. De buurman is door de politie aangehouden, maar heeft nog geen bekentenis afgelegd. Volgens de politie hebben zich diverse getuigen gemeld. De twee mannen hadden al langere tijd ruzie met elkaar. foto gpd anne marie kamp Minister Borst omarmt ideeën commissie kunstjes aan bod. In het artikel tje wordt onder meer onderwe zen hoe je de cavia kunt laten bungeejumpen. Een stuk elas tiek aan de achterpootjes en aan je middelvinger, de cavia op de vlakke hand houden en dan plotseling de hand omkiep eren levert het gewenste resul taat op. Een ander kunstje is de 'do densprong', waarbij je op de ene vlakke hand een stukje voer legt en op de andere hand de cavia. Vervolgens moeten de handen heel langzaam naar el kaar toe worden gebracht tot de cavia durft te springen, al dan niet met goede afloop. Naar aanleiding van de vele klachten heeft beleidsmede werker M. Bleijenberg van de Dierenbescherming contact op genomen met Veronica. Daar hoorde hij dat het om een 'grap' ging. „Maar dan wel een zeer misplaatste grap", zegt Bleijenberg. „Alleen al bij het hoofdkantoor hier in Den Haag kregen we al tientallen tele foontjes van mensen, die vrese lijk kwaad waren. En dan heb ben we het nog niet eens over de telefoontjes naar onze 133 afdelingen in het land." Telfort Voorkeurnummer: Eén nummer voor slechts 25 cent per minuut. Kijk voor meer infori Telfort De Gooyer en Spanjer stoppen Hilversum anptien afleveringen komen, maar komende zondag volgt de ne- Rijk de Gooyer en Maarten gende en laatste uitzending. Spanjer stoppen met hun talk- Die zal bestaan uit een compi- show op zondagavond voor latie van momenten uit de eer- Net5. Het duo heeft onenigheid dere shows. Het is nog niet be- met het productieteam van ID kend of de twee presentatoren &DTV, aldus een woordvoerster een nieuw programma krijgen, van de omroep. Er zouden vijf- gaat niet om een nieuw abonnement voor je mobiele telefoon. Het is helemaal niet zo eenvoudig om te hoppen van verzekeraar naar verzekeraar. Vooral aan ouderen en mensen die al wat mankeren, worden aller hande voorwaarden gesteld voordat ze worden geaccepteerd. Bovendien, wat moet je doen als de ene verzekeraar het ideale middel biedt voor het hart en de an dere voor de schildklier? Patiënten kunnen in beroep gaan bij het College voor Zorgverzekeringen als een verzekeraar moeilijk doet, sust de commis sie verder. Oude zieke mensen moeten het dus gaan opnemen tegen gespecialiseerde deskundigen van de verzekeringsmaat schappij. Bovendien kost in beroep gaan natuurlijk veel tijd en kopzorg. Patiënten kunnen zich bijverzekeren voor duurdere geneesmiddelen die niet in het basispakket zitten of een eigen bijdrage be talen, geeft het commissie als andere mo gelijkheid. Daar raakt De Vries een politiek gevoelig punt. Want iets dat ook maar in de verste verte riekt naar tweedeling en extra medische mogelijkheden voor rijke men sen, stuit direct op bezwaren van de Twee de Kamer. emmen Nijlpaard Jetje van het Noorderdierenpark heeft een tweeling gekre- gen.Terwijl de oppassers de geboorte van het eerste beestje vierden, volgde er onverwacht nog een twee de. Het is nog niet eerder voorgekomen dat er een tweeling-nijlpaard in een dierentuin werd geboren. De vader van de twee heeft trouwens al een ge boortegolf onder de nijl paarden van de dierentuin in Emmen op zijn naam staan. foto anp jan anninga Folder niel ontvangen? Bel: 0592 340042 www.scapino.nl Kijk voor adressen in de Gouden Gids. Geldig t/m 31 -10-'99 SPORTIEVE BOOTIE IN PROFIELZOOL BOOTIE In zwart. Maten 36-42 LEDEREN LAARSJE OP GEVET LEDER Diverse modellen en kleuren. Maten 36-42. VLOT BLOKHAKJE In zwart en bruin. Maten 37-42.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3