Overvallen door de 'plotse dood' A| Sport egen Bayern staat Vaterreus in het doel Dood Payne Stewart schokt de golfwereld DINSDAG 26 OKTOBER 1999 Sparta geeft Roks vertrouwen rotterdam Sparta gaat niet op zoekYiaar een nieuwe trainer. Dolf Roks, de voormalige assistent van de heengezonden trainer Jan Everse, krijgt alle vertrouwen. „We hebben ook geen termijn gesteld", zegt technisch directeur Leo Steegman. „Dat zou naar de nieuwe trainer toe niet rechtvaardig zijn. Dolf Roks neemt al le taken van Jan Everse voor onbepaalde tijd over." Over de aanstelling van een nieuwe assistent-trainer beraadt Sparta zich nog. „Dat is een open verhaal", zegt Steegman, die alle sollicita ties serieus neemt. „We hebben een lijstje met een aantal na men. De bedoeling is, dat we zo snel mogelijk tot een besluit komen, want deze situatie mag niet te lang duren." Van Velde in beeld bij Sanex ruswijk Het trainingskamp van schaatser Gerard van Velde met de Sanexploeg in Inzeil is succesvol verlopen. Deze week besluit de teamleiding in overleg met de sprinter uit Heerde of beide partijen komend seizoen met elkaar verder gaan. „Hij kan het goed vinden met Rintje Ritsma, dus alles is mogelijk", zei manager Egbert van 't Oever gisteren. Coach Geert Kuiper liet na de oefenstage van drie weken in Zuid-Duitsland weten dat 'an Velde welkom is bij zijn ploeg. Hij constateerde ook pro gressie bij de voormalige sprintkampioen, die twee jaar geleden stopte wegens een gebrek aan succes. Een avontuur van Van Velde in het marathonschaatsen mislukte vorig seizoen jam merlijk. Extra kaarten voor 'gewoon' publiek 'dneyNa felle kritiek op de toewijzing van tickets voor de Olympische Spelen in Sydney (2000) heeft het Australische or ganisatiecomité (SOCOG) een half miljoen kaarten extra ter be schikking gesteld aan het 'gewone' publiek. Dat brengt het to taal aantal toegangsbewijzen in de vrije verkoop op 3,6 miljoen. Uit recente berichten in de Australische media bleek dat het vrijwel onmogelijk was om aan goede kaarten te komen voor de populairste sporten. De meeste tickets had SOCOG bestemd voor sponsors, officials, ploegen, tv-functionarissen en andere media. Zware straffen voor Duitse hooligans essen In het beruchte hooligan-proces tegen de vier Duitse mannen die vorig jaar tijdens het WK in Frankrijk de agent Da- 3et niel Nivel zwaar hebben mishandeld, heeft de officier van justi- et(ae van Essen zware straffen geëist. Wegens poging tot moord eiste hij veertien jaar cel voor de hoofdverdachte. Het incident had plaats op 21 juni 1998 rond Duitsland-Joegoslavië in Lens. au, Tegen de andere drie hooligans werden wegens hun aandeel in ete ie mishandeling straffen van zes tot acht jaar geëist. e Jteun sportministers antidopingbureau ,e| fierumakiDe ministers van sport van de Europese Unie (EU) lebben gisteren in Vierumaki (Finland) 'in principe' hun goed- euring gegeven aan het internationaal antidopingbureau. Het nternationaal Olympisch Comité (IOC) richt het bureau op 10 lovember in Lausanne op. De ministers hadden bedenkingen, naar gingen overstag nu het IOC als compromis de Raad van airopa, de Europese Commissie, Interpol, de wereldgezond- eidsorganisatie WHO en de Verenigde Naties bij het bureau ril betrekken. Sport en politiek zullen samen het bureau bestu- dat volgend jaar operationeel moet zijn. ichalken in tweede ronde in Stuttgart uttgart Sjeng Schalken heeft gisteren de tweede ronde van et tennistoernooi in Stuttgart bereikt. De Limburger won met 5 7-6 van de Fransman Arnaud Clément. De tiebreak van de veede set eindigde in 7-4. In de tweede ronde treft Schalken de s vijftiende geplaatste Slowaak Karol Kucera, die een bye had i de eerste ronde. Ook Richard Krajicek (achtste op de lijst) oeft pas in de tweede ronde in actie te komen. Zijn tegenstan- de Amerikaan Chris Woodruff. lDO Den Haag naar kleine zege •LMONP ADO Den Haag heeft de weg naar winst weer ingesla- ;n. De ploeg van trainer Rob Meppelink, die enkele weken ge- den nog koploper was in de Toto Divisie, won gisteravond bij elmond Sport met 1 -0. De treffer werd in de 33ste minuut ge laakt door Lensink. ADO Den Haag, dat de laatste drie duels ïd verloren, steeg naar de vijfde plaats op de ranglijst met een thterstand van acht punten op leider FC Zwolle. Helmond )ort leed de zevende achtereenvolgende nederlaag en bleef lorlaatste. chalken naar tweede ronde jttgart Sjeng Schalken heeft de tweede ronde van het ten- stoernooi in Stuttgart bereikt. De Limburger won met 7-5 7-6 n de Fransman Arnaud Clément. De tiebreak van de tweede eindigde in 7-4. In de tweede ronde treft Schalken de als vijf inde geplaatste Slowaak Karol Kucera, die een bye had in de rste ronde. Ook Richard Krajicek (achtste op de lijst) hoeft pas de tweede ronde in actie te komen. Zijn tegenstander is de nerikaan Chris Woodruff. >gr keepersklucht bij PSV gaat Qiaerminderd voort. Trainer ^.2^ Gerets moest beamen dat inja wel lijkt alsof er een vloek t en op zijn keepers. De beoog- }'v0( ïummer één, Ivica Kralj, is 3er 6esseerd, waardoor de ver- zo jerde Ronald Waterreus in hampions-Leaguewedstrijd [oor n Bayern München onder lerre11 ?taat- irlaz a'J (een aankoop van Ge- jer E en directeur voetbalzaken nvjt( isen) begon geblesseerd nan( het seizoen, waarna 'ban- anzc'8 Waterreus gedwongen jn er de lat moest. Vervolgens 30g Kralj tegen RKC, Den j :h en Twente en in het j npions-Leagueduel met gow Rangers de kans. aar Waterreus kreeg gister- 1 ;en tot zijn verbazing te n dat hij met de A-selectie st meetrainen. „Toen wist it er iets aan de hand was Kralj en dat ik zou spelen", i de doelman. „Links en is zullen er nu weer verha- tMT/ 'ver de keepers komen, Dit £^1 hilariteit op. Zelf vind ik ok wel komisch." dj moest vanwege aan (uitstorting in zijn rechter- en afhaken. Tegen RKC, i weken geleden, liep hij bij lotsing met een tegenstan- <7 die blessure op. Deson- C/\ s keepte hij in duels met Bosch, Glasgow en Twen- 'e Joegoslavische interna- ■J)\ forceerde zich daarmee, dag tegen Twente had hij «•«ft kunnen spelen, maar hij niet opgeven. chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv-chef janet van dijk, 071-5356463 Sportarts Van Teeffelen: 'Vaak aanwijzingen in de medische voorgeschiedenis' De sportwereld werd ruim een week geleden opge schrikt door de plotselinge dood van marathonschaat ser Willem Poelstra. Kort na de openingswedstrijd van het seizoen op de Jaap Edenbaan in Amsterdam zakte de Fries in elkaar en overleed korte tijd later. Vierentwintig jaar oud, in de kracht van zijn leven. Poelstra is één van de hon derd Nederlanders die jaarlijks overlijden terwijl ze aan het sporten zijn, of kort daarna. Sportarts Wil lenden van Teeffelen doet een promotie-onderzoek naar 'plotse dood bij spor ters'. De directeur sport- medische zaken bij Sana- sport in Nijmegen heeft ontdekt dat in veel geval len in de medische voorge schiedenis van de overle dene aanwijzingen te vin den zijn. zwolle rob van der heiden Sporten is gezond, wordt alge meen aangenomen. Dat lijkt in tegenspraak met het aantal do den tijdens het sporten. In Ne derland overlijden jaarlijks honderd mensen tijdens het sporten. Dat betekent één op de 45.000 beoefenaren, of één op zeven miljoen sporturen. „Uit onderzoek is gebleken dat het risico om te overlijden tij dens het sporten groter is dan op tijdstippen dat men niet sport. Naarmate de sport inten siever is, wordt het risico groter. Daar staat tegenover dat de risi co's kleiner worden als de spor ter beter getraind is." Toch zal sportarts Van Teef felen haar patiënten niet advi seren om te stoppen met spor ten omdat dat beter voor hun gezondheid zou zijn. „Wie sport loopt een groter risico, voornamelijk omdat op die mo menten meer van het hart ge vraagd wordt. Maar als je het over 24 uur bekijkt, is het over- Iijdensrisico van de sporter klei ner. Sporten is gezond, maar we moeten onderkennen dat er mensen zijn die meer risico lo- Willemien van Teeffelen: „Sporten is gezond, maar we moeten onderkennen dat er mensen zijn die meer risico lopen dan anderen." foto gpd pen dan anderen. Het is zaak te proberen die mensen eruit te pikken." Controlegroep Voor een wetenschappelijk ver antwoord onderzoek naar 'plot se dood bij sport' is het niet voldoende alleen maar naar de medische gegevens van de slachtoffers te kijken. Dus werk te Van Teefelen met een zoge noemde 'controlegroep'. „Want we hadden wel een teller, maar we moesten ook een noemer hebben. Dus als er een melding binnenkwam van een 26-jarige hockeyer die in november tij dens een wedstrijd was overle den, zochten we een andere 26- jarige hockeyer die zich in no vember in het ziekenhuis had gemeld met een kleine blessu re, een enkelblessure of zo. Ver volgens stuurden we de huis artsen en de naaste familie van beide hockeyers een vragenlijst. De antwoorden op die twee lijs ten hebben we vergeleken." Vanzelfsprekend was de cen trale vraag: zijn er aanwijzingen in de medische voorgeschiede nis van de twee sporters, die kunnen verklaren waarom de één overleden is en de ander niet. „Het antwoord is ja", zegt Willemien van Teeffelen. „Men sen die zijn overleden tijdens het sporten zijn vaker met seri euze klachten bij een huisarts geweest. Die klachten kunnen bijvoorbeeld hartkloppingen zijn, of duizelingen. Maar je mag het natuurlijk niet om draaien. Niet iedereen die met hartkloppingen of duizelingen bij een huisarts komt, loopt een vergroot risico te sterven tijdens het sporten." Van Teeffelen is ervan over tuigd dat de uitkomsten van haar onderzoek levens kunnen redden. „Daarom is het zo jam mer dat het allemaal in mijn vrije tijd moet gebeuren. Ik ben nu vanaf 1990 bezig en het ein de is in zicht, maar als ik full-ti me aan het onderzoek had kun nen werken, waren de resulta ten jaren eerder beschikbaar geweest." Hoe dan ook voorkomen dat mensen thuis gaan zitten, is één van de belangrijkste drij Ne ren van Van Teeffelen. „Je wilt dat mensen verstandig sporten: dat levert gezondheidswinst op." Vroeger was de sportkeu ring een instrument om daarbij te helpen. Maar die keuring stelde niet zo heel veel voor en is inmiddels verdwenen. „Voor een aantal sporten is er nog een sportkeuring. Voor risi co-sporten als duiken en bok sen, bijvoorbeeld. De algemene sportkeuring stelde inderdaad niks voor, maar je kunt je afvra gen of met het afschaffen ervan, het kind niet met het badwater is weggegooid. Want de manier waarop de sportkeuringen wer den uitgevoerd was misschien niet de juiste, maar dat wil niet zeggen dat je helemaal geen preventief onderzoek moet doen. De Zwolse sportarts Dr. Gee van Enst heeft gepleit voor een methode waarbij de sporter eerst een vragenlijst invult, waarna een gerichte sportkeu ring volgt naar aanleiding van de gegevens. Bij sporters die jong overlijden is vaak een aan geboren hartspierziekte de oor zaak. Vaak komt die ziekte bij meer mensen in een familie voor. Dus als uit de vragenlijst blijkt dat er iemand in je familie op jeugdige leeftijd is overleden aan een hartafwijking, is dat een duidelijke aanwijzing. En een reden voor verder onder zoek." Ontsteking Maar een erfelijke hartkwaal is lang niet de enige oorzaak van plotselinge dood bij sporters. „Een ontsteking van de hartspier kan ook een oorzaak zijn. Daarom is het zo belang rijk na een griep of zware ver koudheid niet te sporten. Een virale infectie kan de hartspier aantasten en als je daarmee gaat sporten kunnen er hartrit me-stoornissen ontstaan." „Natuurlijk maakt het ver schil of de sporter goed ge traind is of niet. En het woord 'goed' is in dat verband een moeilijke term. Zelfs het bedrij ven van topsport is geen garan tie voor verstandig sporten en goede begeleiding. Topsporters vragen veel meer van hun li chaam en sporten op het hoog ste niveau is balanceren op de grens. Topsporters hebben ook eerder de neiging een klacht te negeren en toch te sporten." Hoeveel oorzaken van plotse dood bij sporters ook te noe men zijn, het zegt niks over Willem Poelstra. „Omdat ik daar gewoon helemaal niks van weet. Ik weet niet hoe hij train de, hoe hij begeleid werd en of er in zijn medische voorge schiedenis aanwijzingen zijn. Daarom moet ik me beperken tot algemene opmerkingen." „In gevallen als dit komt al tijd het woord 'doping' ter spra ke. In de statistieken zou do ping één van de oorzaken kun nen zijn van plotse dood. Maar statistiek zegt niks over een in dividueel geval. Niemand zal van mij horen dat iemand die zich niet meer kan verdedigen doping gebruikt heeft. In mijn onderzoek heeft overigens nie mand aangegeven doping te hebben gebruikt. Terwijl ze dal zonder risico hadden kunnen doen. Het probleem is, dat er in Nederland veel hypocrisie is rond doping. Ie kunt beter toe geven dat je een miljoen ver duisterd hebt. dan toegeven dat je in het verleden uit de do- pingpot gesnoept hebt. Toch zou dat eigenlijk wel moeten. Als je de gevaren van topsport wilt onderzoeken, moet je wel de medewerking van de top sporters hebben. Maar de pri vacy speelt een grote rol. Spe culeren geeft geen pas, juist omdat er zo'n zwaar moreel oordeel aan hangt. Maar het zou goed zijn als het mogelijk was om dopinggebruik te be spreken. Ook omdat het wel in de gedachten van de mensen leeft." Gerets: „Maar voor de wed strijd tegen Bayern gaat het niet. Hij heeft moeite met sprinten en kan dus niet goed uit z'n doel uitkomen. Zelf vond hij het ook onverantwoord om te spelen. Het is jammer, maar ik moet fitte spelers hebben." Tegen Glasgow bleek uit zijn soms weifelende reacties dat Kralj last had van de blessure, zo kwam later aan het licht. Waterreus zag die wedstrijd tandenknarsend vanaf de tribu ne. Hij wordt van het ene uiter ste in het andere uiterste geslin gerd. Hij'ligt met de clubleiding overhoop, maar nu heeft PSV hem weer hard nodig. „Ik had in Glasgow nog net geen PSV-sjaal om mijn nek, dat vond ik eigenlijk ongepast. Een week later speel ik weer. Tja, wat zal ik er van zeggen? Het is een rare situatie, ik had kunnen roepen: ik kom niet. Maar ik ben nou ook alweer niet zo gek dat ik zeg: nee, be dankt, stel maar een andere keeper op. Ik zal dit wel weer zien als een nieuwe kans. Tja, elke wedstrijd die ik kan kee pen, is er één denk ik nu maar." Naast Kralj kan ook vrije ver dediger Nikiforov niet spelen. De Rus heeft een enkelblessure. Zijn plaats wordt ingenomen door Dirkx, die met Addo in het centrum staat. Faber verhuist daardoor naar rechts waardoor Wielaert uit de basiself ver dwijnt. Op het middenveld is een wijziging ten opzichte van de wedstrijd tegen Twente: Stinga zal aan de rechterkant spelen in plaats van Romme- dahl. Kleurrijke Amerikaanse golfer verongelukt De contributie vervolg van voorpagina Met de dood van Payne Stewart bij een vliegtuigcrash in South Dakota is een van de opval lendste golfspelers uit de we reldtop verdwenen. De Ameri kaan, geboren op 30 januari 1957, viel niet alleen op door zijn prestaties, hij hulde zich op de golfbaan ook in opvallende kledij. Altijd een plusfour en pet. soms in de Amerikaanse nationale kleuren, vaak in de kleuren van de topteams uit het American Football of honkbal. Zijn kleding was zijn handels merk en hij verdiende er nog meer miljoenen mee dan met zijn spel. Payne Stewart stond een klei ne twintig jaar aan de top. Dit jaar keerde hij terug in de top tien van de wereldranglijst door zijn tweede overwinning in de SCOREBORD 59-6 2-76. PRIJSVRAGEN GA Eagles 10 3 2 5 11 15-16 oktober Telstar 10 2 1 7 7 7"20 -44-49-50-55-57- Helmond Sp 10 2 0 8 6 10-20 TOP 10 1 2 7 5 6-18 Lotto 42. Eerste prijs (Jackpot): geen winnaar, twee de prijs 2 winnaars, bruto 50.000 gulden, derde prijs: 33 winnaars, f 1000, vierde prijs: 128 winnaars, f. 250, vijfde prijs: 2433 win naars. f 25. zesde prijs 3891 winnaars, f. 10. zevende prijs 44 900 winnaar, f5 Ci|ferspel 42 6 cijfers goed. geen winnaar. 5 cijfers goed: 2 winnaars, 4 cijfers goed: 24 winnaars, 3 cij fers goed: 276 winnaars, 2 cijfers goed 3037 (onder voorbehoud) EERSTE DIVISIE Helmond Sport - ADO Den Haag 0-1 (0- 1). 33. Lensink 0-1 Scheidsrechter: Koopman. Toeschouwers: 2500. FC Zwolle le periodekampioen TWEEDE PERIODE Groningen 2 Haarlem 2 FC Zwolle NAC Dordr '90 Volendam Veendam GA Eagles Emmen ADODenHaag RBC Excelsior Eindhoven Heracles 2 2 0 0 6 6 2 2 0 0 6 5 2 2 0 0 6 7 2 2 0 0 6 5 2 110 4 4 2 110 4 4 2 110 4 3 2 10 13 5 2 10 13 3 2 10 13 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 ni (Bra) 3-6 6-3 6-4, Larsson (Zwe) - Tieleman (Ita) 7-6 6-7 6-2. Linz. Vrouwen, 1 miljoen gulden. Eerste ronde: Schwartz (Oos) - Likho- vtseva (Rus/7) 7-5 6-1, Spirlea (Roe) - Kremer (Lux) 7-6 6-2, Pitkowski (Fra) - Farina (Ita) 6-1 1-0 opgave. TRIATLON FC Zwolle 1 Groningen NAC 1 Emmen ADODenHaag 1 Eindhoven Excelsior RBC Dordr. '90 1 Heracles Veendam Haarlem VW Volendam 0 24 30-16 1 23 29-10 3 21 27-15 3 17 16-12 4 16 11-13 4 16 14-20 4 14 23-19 4 14 17-16 4 14 15-15 4 14 13-14 2 14 15-18 5 13 17-16 4 12 14-15 4 12 14-20 Helmond Sp 2 0 0 2 0 0 TOP 2 0 0 2 0 0-. 3 2 0 0 2 0 0- TENNIS Stuttgart. Mannen, 5 miljoen gulden. Eerste ronde: Schalken (Ned) - Clément (Fra) 7-5 7-6, Philippoussis (Aus) - Pozzi (Ita) 6-4 4-6 7-5, Woodruff (VSt) - Clavet (Spa) 6-1 6-4, Chang (VSt) - Schüttler 3- 6 7-6 6-2, Hrbatv (Slw) - Johansson (Zwe) 6-7 7-6 6-1, Pavel (Roe) - Melige- Holambra (Bra). Olympische afstand, ITU wedstrijd. Mannen: 1 Galindez (Arg) 1,5 km zwemmen, 40 km fietsen, 10 km lopen in 1.49.49, 2. Moreira (Bra) 1.50.21, 3. Macedo (Bra) 1.50.22, 4. Cervantes (Mex) 1.50.32. 5. Melis (NAn) 1 50.51. Vrouwen: 1. Ohata (Bra) 2.03.36, 2. Taormma (VSt) 2.04.23, 3. Derks (VSt) 2.05.55, 4. Pepels (Ned) 2.06.40, 7. Groenendijk (Ned) 2.08.18. WIELRENNEN Melbourne. Commonwealth Bank Cycle Vierde etappe Newcastle - Nelson Bay: 1 Koerts (Ned) 60 km in 1.13.05, 2. Hunt (GBr). 3 Hall (Aus). 4. Van Haese- broucke (Bel), 5 Derganc (Slv). Vijfde etappe, criterium in Nelson Bay: 1. Wilhelms (Dui) 30 km in 40.33. 2. Murn (Slv), 3. Wüst (Dui), 4. Koerts, 5. Wadecki (Pol). Klassement: 1. Hunt 6.14.57, 2. Wa decki 0.13, 3. Strangelj (Slv) 0 28. 4 Hickson (Aus) 0.30, 5 Koerts 1.09, 7. Van Heeswijk 1.27,9. Hordijk 1.41 US Open. De eerste behaalde hij in 1991. In totaal won Ste wart drie 'majors'. Zijn eerste was het PGA Championship van 1989. Payne Stewart heeft ook his torie geschreven in het Neder landse golf. In de zomer van 1991 won hij met negen slagen voorsprong op de Zweed Per Ulrik Johansson en de Duitser Bernhard Langer het Heineken Dutch Open op de Noordwijk- se. Hij legde de basis met de derde ronde in 62 slagen, even weinig al Johansson voor hem had gedaan. Deze prestatie van beide spelers staat nog steeds overeind als baanrecord. Ste wart won dat Dutch Open in 267 slagen, 21 onder par. Dit jaar was Stewart een van de dragende figuren van het Amerikaanse twaalftal dat de Ryder Cup heroverde op Euro pa. Het was zijn laatste grote prestatie. Zege Jans Koerts nelson bay anp Wielrenner Jans Koerts heeft gisteren zijn tweede overwin ning behaald in de Australische Commonwealth Bank Cycle Classic. Hij zegevierde in de vierde rit over 60 km van New castle naar Nelson Bay. In de vijfde etappe werd Koerts vier de. In het klassement staat Koerts vijfde. met een achterstand van 1 mi nuut en 9 seconden op de Brit Jeremy Hunt. Max van Hees wijk is zevende op 1.27, Jan Hordijk negende op 1.41. ZAALVOETBAL De Neder landse zaalvoetbalploeg is in de voorronde van de wereldtitel strijd 2000 ingedeeld in groep vijf. De andere landen zijn Fin land, Joegoslavië, Wit-Rusland en Israël. De wedstrijden voor deze groep worden in de vorm van een minitoernooi begin volgend jaar in Finland ge speeld. De winnaars van de vijf Europese groepen plaatsen zich voor de WK-eindronde in no vember in Guatemala. Voetbalclubs kloppen nogal eens bij de gemeente aan. Ze vinden de veldhuur te hoog, er wordt te weinig onderhoud ge pleegd, er zijn te weinig wetra- velden (wedstrijd-tra iningsvelden die meer kunnen worden gebruikt), en om het trainingsveld moet toch eigen lijk een lichtinstallatie worden geplaatst. Kortom, de voetbal clubs vragen nogal eens wat van de lokale over heid. (Die vaak al de prachtigste accommodaties heeft aangelegd, en die voor een habbekrats aan de verenigingen verhuurt.) Mijn zoon voetbalt bij RCL in de F-jeugd. Laatst gleed de rekening voor de contributie door de brievenbus; 175 gulden moest ik over maken. In eerste instantie viel het bedrag me te gen. Bij clubs in de Duin- en Bollenstreek had ik gehoord wat zij de 'F'jes' in rekening brach ten. Dat is vaak niet veel meer dan honderd gulden. In Katwijk kan de jongste jeugd al voor 85 gulden een seizoen bij KRV voet ballen. Maar verder nadenkend over de contributie bij RCL, kwam ik tot de conclusie dat het toch een 'koopje' is. Eén keer in de week wordt er getraind, één maal in de week speelt hij een wedstrijd. Daarnaast zijn er voor, tijdens en na het seizoen diverse activi teiten. Al rekenend bedacht ik me dat hij voor elke activiteit even meer dan twee gulden per keer betaalt, (bij KRV zou dat één gulden zijn.) Nu weet ik ook wel dat voor veel mensen 175 gulden een boel geld is. en dat wanneer meer ge zinsleden sporten, het totaal aan contributies aardig kan op lopen. Maar ik weet ook dat die 175 gulden voor de meesten geen enkel probleem vormt. Ei genlijk schat ik dat de ouders van 140 van de 150 Leiderdorp- se F-junioren het dubbele con tributiebedrag zonder met de ogen te knipperen zouden over maken. Contributies van rond de 300 gulden voor jeugd zijn ook heel normaal bij sporten als zwem men, hockey, tennis, basketbal en volleybal, (of ga een uurtje per week fitness doen bij een commerciële sportschool, dan kan je 300 gulden voor een half seizoen uit de portemonnee trekken) Over de draagkracht van de voet ballers het volgende voorbeeld: een kleine club uit de Leidse regio met zo'n 100 voetballende leden zet in een jaar 120.000 gul den in (le ËL 'i'-.' kantine om. I)at is ge middeld 1200 gulden 3m per lid. De zeer lage contributies voor het voetbal steken schril af bij de bestedin gen in het clubhuis. Bij RCL zijn er vorige week twee nieuwe wetra-velden in ge bruik genomen. In Leiderdorp gaan de gemeentelijke belastin gen volgend jaar met meer dan dertig procent omhoog. Ook de niet-gebruiker van deze velden gaat er aan mee betalen. Het zou de overheid aan het denken moeten zetten. Natuur lijk moet die zorgen voor goede sportaccommodaties tegen huurprijzen die het bestaan van verenigingen mogelijk maken. Een gemeente hoeft echter ook niet in de houding te springen zodra een club om een nieuw wetra-veld komt vragen. Lokale overheden kunnen de voetbal clubs best vragen om de contri buties (ook die van senioren) op te trekken naar een niveau dat meer in overeenstemming is met de maatschappelijke werkelijk heid, voordat de gemeenschap weer geld in voetbalvelden gaar pompen. WILLEM SPIERDIJK

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19