De postorderklant is al lang schaamte voorbij Trends Lentemode wordt kleurig, vrolijk en romantisch hami DINSDAG 26 OKTOBER REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOEUNGA 023-51»] man na d Van gress stopi Veld. merl SÏBNE I Olyn 1 ?anis schik foto kr.'i: 11 UTTGA stoeri n de i t einc nde j i rste r I de tv\ nerik; Hoedenmaakster Anneke de Vries-Langenberg uit Leeuwarden heeft een grote wens. Het liefste zou ze een hoed maken voor het Tweede-Kamerlid Erica Terpstra. „Daar kun je het mee maken. Dat is top voor iedereen." Langenberg is sinds 1993 in het hoedenvak actief. „Hoeden worden in het noorden wel gekocht, maar niet gedragen. Waarschijnlijk liggen ze te stoffen in de kast. De mensen durven gewoon niet", vertelt de hoe denmaakster. Toch ervaart ze tijdens het geven van worl^shops en fairs waar ze te gast is. dat er wel be langstelling voor hoofddeksels is. Langenberg geeft de moed dan ook niet op. Onlangs heeft ze haar ontwerp lojo-vario laten regi streren. Een hoed uit losse onderdelen, in de kleur(en) en het materiaal dat de klant wenst. Eigenlijk een to- verhoed. „Soms vindt een vrouw het model van een hoed wel mooi, maar juist de kleur niet en soms vol doet de rand niet aan de eisen. Door beide los te kop pelen en daar ook nog iets extra's in de vorm van nog een rand, rolrandjes en voiles in uiteenlopende leng ten aan toe te voegen, worden de variatiemogelijkhe den vergroot. De eigenares kan steeds iets anders op zetten en soms de ldeur voor een deel aanpassen", legt Langenberg uit, haar verhaal illustrerend met enkele voorbeelden die ze nog in voorraad heeft en op het hoofd van dochter Christianne zijn gefotografeerd. Er zijn maar een paar handgrepen nodig om het hoofd van een geheel andere hoed te voorzien, terwijl de ei genares er slechts een bezit. Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1 Huwelijk - niet krom - evenwel, 2. kier - éénjarig dier - plechtige inkomst; 3. deel v.h. oog - een weinig scheel - worstelgreep; 4. getal - niemendal - betrekking; 5. verfstof - duivel - bestuurslichaam; 6. kier - interest - strekking; 7. zwart afzetsel - redenaar - kolfglas; 8. denkbeeld - leefregel - uitgave; 9. Europeaan - motief - identiek; 10 vlak - orent - dun stuk hout. Tover een hoed met de JoJo-vario Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Vaal; 4. zeep; 7. regel; 9. de; 10. gis; 11va; 13. a la; 14. riem; 17. luit; 18. ore; 19. mare; 21. eest; 24. ode; 26. te; 27. reu; 29. al; 30. Marne; 32 enig; 33. Iran Verticaal: 1Veder; 2. ar; 3. leg; 4. zes; 5. el; 6. plaat; 8. git; 11. vlies; 12. me; 13. au; 15. irade; 16. moe; 17. lee, 19. motie; 20. re; 22. en; 23. talon; 25. ver; 27. rag; 28. uni; 30. mi; 31er. P£NfC PAT fkT >en t' n dat st me it er i k'ralj de zuil ver di hilai Ooit was het een beetje gênant, als er een Wehkampgids in huis rondslingerde. Bestellen bij een postorderbedrijf was iels voor mensen die op krediet kochten. En voor mensen die geen be hoefte hadden aan trendy kle ding of A-merken, want die kwam je in de catalogi van Otto, Wehkamp en Neckermann niet tegen. De truien en spijkerbroe ken die in het verleden van de glimmende pagina's afspatten, waren het vaak net niet als je 'erbij' wilde behoren. Tegenwoordig noemt het post orderbedrijf zich homeshopper, staat de gids vol met Adidas- schoenen, Philips-apparatuur en Esprit-truien. En leest het fo tomodel tussen de dekbedhoe zen in de catalogus The Herald Tribune. Was het betalen in termijnen vroeger iets om je voor te scha men, tegenwoordig heet dat 'service', meent Müo Laseur, marketingdirecteur bij Weh kamp. „Met de vaste ldanten- kaart van de Bijenkorf kun je ook in termijnen betalen. Dat is gemeengoed geworden." En trouwens, zegt hij, de meerder heid van de Wehkampklanten betaalt het hele bedrag tegen woordig gewoon in één keer. De klanten van de postorderbe drijven bevinden zich van oudsher vooral in de B- en C- welstandsklassen, maar uit on derzoek is Wehkamp gebleken dat de (hoogste) A-klasse in middels ook massaal heeft aan gehaakt. „Het is geen nood- zaak-kanaal meer, maar conve nience in optima forma. Onze groei zit grotendeels bij de tweeverdieners." Het mag duidelijk zijn: de post orderbedrijven schudden hun oude imago van zich af. Ook uit de mond van marketing-mana ger Frans Jan Lathouwers, van concurrent Otto, klinkt in grote lijnen hetzelfde verhaal: A-mer ken, aparte catalogi voor ver schillende doelgroepen zoals de 'classics' en 'design'-liefheb- bers en een veel modieuzer en eigentijdser kledingaanbod. Vroeger neigde dat naar een C A-look, tegenwoordig kun je ook de Hennes Mauritz-stijl in de gids terugvinden. De term 'postorderbedrijf wordt intern al helemaal niet meer gebezigd. Milo Laseur van Wehkamp: „Die bestelbonnetjes gebruikt bijna niemand meer. Nog maar tien procent gaat per post. Der tig procent van de klanten be stelt via onze voice response sy- temen en de rest via het telefo nische callcentre." Sinds vijf jaar zit Wehkamp op Internet, Otto nog niet. „Maar het staat wel op ons verlang lijstje," zegt Lathouwers. Weh kamp op Internet is een com mercieel succes, blijkt nu al. Twee jaar geleden kwam 1 mil joen van de omzet via Internet bestellingen binnen, vorig jaar was dat 5 miljoen, voor 1999 stevent het op 20 miljoen af. Laseur verwacht dat in 2000 50 miljoen gulden via de eigen website binnenkomt, dat is 7 procent van de totale omzet. De stap naar het wereldwijde web was snel gezet, zegt Laseur. „Wij zijn natuurlijk al erg lang gespecialiseerd in het kopen- op-afstand. Een winkel begin nen is makkelijk, maar je moet de spullen ook op tijd, snel en goed bij de klant thuisbrengen. Daarin hebben wij een enorme voorsprong, want dat doen we al 47 jaar." Internet is ook belangrijk voor het nieuwe imago dat Weh kamp wil uitstralen, zegt La seur. .Alles wat met Internet te maken heeft, draagt toch type ringen als flitsend, snel, hip en modern met zich mee. Dus dat versterkt ons imago." Een vlot tere aanpak van de gids en een opvallende abri-campagne dra- met ruches en volants, asym metrische roklengten, een nieu we variant van de hotpant en de terugkeer van de geborduur de jeans. Opmerkelijk is dat de meeste ontwerpers deze kleren toonden, terwijl het de laatste jaren bijna ondoenlijk was om een duidelijke trend te ontdek ken. Sommige ontwerpers zoals Lo lita Lempicka en Christian La- croix moeten dolblij zijn met deze nieuwe mode, want bij La- croLx is het nu eenmaal altijd een kleurig feest en Lempicka is op haar best als ze kleine bloe metjes ergens op kan borduren. Voor firma's als Lesage, de be kendste borduurder van Parijs, moeten gouden tijden aanbre ken, want niet alieen jeans wor den geborduurd, ook schoenen en tassen. Met kraaltjes en steentjes, spiegeltjes en veer tjes. Kleine gekke 'tuttige' hand tasjes, en muiltjes als schoenen, weer iets anders dan de sandaal van de afgelopen zomer. Een geborduurd muiltje, zoals Ja panse en Chinese vrouwen ze al eeuwen dragen. En daarnaast hoge hakken met hele smalle neuzen - voor wie het strompe len niet kan laten, in alle kleu ren. Dat geldt ook voor de sjaals en de sieraden, kleurig en groot. Het mag duidelijk zijn: het gro te versieren is weer begonnen, optutten mag weer en dat bete kent het eind van het minima lisme. Dat is misschien wel jammer voor de Nederlandse ontwerpers, want ze beginnen nu toch net een beetje mee te spelen in Parijs, zij het klein schalig. Te vrezen valt dat de belangstelling voor hun gedurf de, experimentele kleding zal vervagen nu er een nieuwe golf van romantische, vrouwelijke kleren met heel veel accessoires aankomt. Maar ze gaven toch een showtje of waren in een showroom te vinden: Melanie Rozema en Je- wers, marketing manager bij Otto. had dat vooral met de uit stekende Nederlandse infra structuur te maken. Dat bin nensteden tegenwoordig moei lijker bereikbaar zijn per auto, de parkeertarieven in het cen trum hard stijgen en harde wer kers liever een weekendje Parijs 'doen' dan sokken en spijker broeken kopen, vergroot de po pulariteit van het homeshop pen. Er is weliswaar meer concur rentie van andere bedrijven op het Internet, maar Laseur denkt dat er toch veel te winnen valt. „De koek die we moeten verde len, wordt alleen maar groter. We beconcurreerden elkaar als homeshoppers alleen onder ling, nu worden we ook een steeds grotere concurrent van de gewone winkelstraat in het centrum van de stad." Dat gaat zelfs zo ver dat Weh kamp een kleine supermarkt in de catalogus heeft opgenomen. Blikjes Unox-worstjes, maar vooral ook grootverpakkingen waspoeder, luiers en schoon- maakmiddélen kun je tegen woordig via de catalogus thuis laten bezorgen. Dat is nog een experiment, zegt Laseur. „We onderzoeken alles en behouden alleen het goede. Dit is het vier de seizoen. We hebben het nog niet uitgebreid, maar ook nog niet om zeep geholpen. Dat zegt genoeg." Het speelt allemaal in op 'de grillige consument', die zowel een hamburger bij McDonald's weghapt als een peperdure sus hi laat thuisbezorgen, die zweert bij Nike-schoenen en daarboven rustig een trui van de markt draagt. Iedereen vist in dezelfde grote vijver, veel van de oude scheidslijnen zijn ver dwenen. „Tegenwoordig loopt iedereen in de Bijenkorf', con stateert Laseur. „En de klassie ke Bijenkorfklant koopt inmid dels ook bij ons." Christian Lacroix met een van zijn modellen tij dens de presentatie van zijn lentemode. foto roen Theunissen, Keupr/van- Bentm, VanTuylDeRooy (allen uit Arnhem) en Rotterdammer Geert-Jan Renzen. Er zijn te genwoordig trouwens ook Ne derlandse winkels in Parijs te vinden; Turn-Over opende deze zomer maar liefst twee winkels tegelijk. En Tom van Lingen opende een eigen shop in het grote warenhuis Lafayette. Van Lingen, ooit ontwerper voor Jacques Fath, koos er na dit avontuur voor om 'klein' te blijven en dat is misschien wel een goede keus, want de huidi ge modewereld is in de ban van het grote geld gekomen. De beursgenoteerde bedrijven in luxe goederen buitelen met el kaar over straat. De overnames volgen elkaar in een snel tempo op. Prada kocht niet alleen het Duitse Jil Sander, maar ook de Engelde wereldberoemde schoenenfirma Church. LVMH, eigenaar van Dior, Gi- venchy, Kenzo, Lacroix, Loewe en Louis Vuitton is er niet in ge slaagd Gucci over te nemen, maar nu strijden ze samen om Yves St. Laurent en het Italiaan se Fendi. Nederland speelt be scheiden mee, want de groep Secon werd onlangs eigenaar van het bekende merk Louis Feraud. Stralend lachend als altijd nam de Japanse ontwerper Takado Kenzo deze maand afscheid van de mode. Maar hij ver dween niet zomaar. Kenzo, een van de eerste Japanse ontwer pers die naar Parijs kwam, deed dat met een gigantische show waarin hij een overzicht gaf van 30 jaar Kenzo-mode. Niet min der dan 300 modellen toonden .gd zijn kleren. Journalistes listes. vrienden en foto^ zanger Julien Clerc, musi Jean-Michel Jarre, ontwt Ines de la Fressange, C Thomass, Isabelle Maran mannequins als Mounia 'onze eigen' Marpesa, en Naomi Campbell liep vo< mee. Evenals de kapper secretaresse van Kenzo. drukwekkende optocht werd gadegeslagen door ga's als Jean Luis Scherre11 nia Rykiel, Angelo Tarlaz hji Yamamoto en Alber E en nog zo'n 3000 geïnvil 'Ik heb nog nooit iemand moet, die niet van Kenzo schreef Karl Lagerfeld in boekwerkje dat over 30 Kenzo verscheen. En hij helemaal gelijk in. i daa *1 ceepe irmin Gere Wel L' op zi lumn eessee prde n Bai staa alj (e en d (>en) het s ig' W de Kr. npior gowF aar W HEINZ foto pr huis, adverteert Wehkamp. „Op de tijd die u uitkomt." Service die aansluit op de tijdgeest, en bij een heel ander type klant. En van die potentiële nieuwe klanten komen er steeds meer, blijkt uit alle sociaaldemografi- sche gegevens. Alles wijst er bovendien op dat het thuiswinkelen nog flink zal toenemen. Nu vormt het in Ne derland twee procent van de to tale omzet van de detailhandel, maar in bijvoorbeeld Frankrijk of Duitsland is het al vijf pro cent. Volgens Frans Jan Lathou- De Japanse ontwerper Kenzo nam afscheid van de mode met een wervelende show. foto reuters Frettenbal Een beeld uit de lenteshow van Christian Lacro ix. foto epa Kopen per post of internet is een groeiende markt. gen daar ook aan bij. Met gesti leerde tekeningen van eigen producten en een daarbijho- rende vermelding als 'www.spijkerbroek.nl' en 'ww- w.ijskast.nl' viel de reclame campagne vorige maand sterk op. Tienduizenden mensen be zochten de genoemde sites en ontdekten dat Wehkamp die domeinnamen had aangekocht, nog meer anderen verbaasden zich dat er geen afzender bij de posters stond en weten nog steeds niet wie er achter stak. Internet levert ook nieuwe klanten op. Want de Wehkamp gids komt elk half jaar welis waar bij anderhalf miljoen van de 6,3 miljoen Nederlandse huishoudens door de brieven bus, via Internet kunnen ook niet-klanten alle handelswaar van Wehkamp bekijken en eventueel bestellen. Voor de drukke Nederlander die geen zin heeft tijdens z'n quality-ti me op zaterdagmiddag in een afgeladen zaak een nieuwe koelkast uit te zoeken. Wie 's avonds voor 9 uur iets bestelt, heeft het de volgende dag in Eén ding is duidelijk na de mo deshows in Diisseldorf, Lon den, Milaan en Parijs: de grauwsluier die over het laatste jaar van deze eeuw hing is hele maal opgetrokken. Voor de eer ste lente in 2000 is er een explo sie aan kleur te noteren. Vein pastels tot zeer veel roze, rood en paars, tot en met zwart toe. En niet alleen die tinten geven de nieuwe lente kleur, ook de kleding zelf is vrolijk, luchtig, soepel en dun, romantisch en folkloristisch. Alles wat het dus de laatste jaren niet was. Het minimalisme dat de mode de laatste jaren dicteerde is afge zworen. Ook in Parijs is het een en al zwier wat er wordt getoond: St. Tropez uit de jaren '70, het Lati no-sfeertje van zangers als Ric ky Martin, Enrique Iglesias en acteurs als Antonio Banderas, kleren voor zonnige terrassen en strandparty's; korte mousse line rokjes, jurkjes en blouses Hamsters kennen ze al, maar sinds kort is er ook voor fret ten en ratten een eigen jog- gingbal. De gekleurde, door zichtige kunststofballen zijn bedoeld om de dieren hun dagelijkse portie conditietrai ning te geven, want in de kooi is daarvoor doorgaans te wei nig bewegingsruimte. De rat ten en fretten die van hun baasjes geregeld vrijuit door de kamer mogen trippelen, zijn in een joggingbal een Dmppeltegel stuk makkelijker weer op te pakken dan zonder. Het speelgoed heeft twee openin gen waardoor de diertjes erin kunnen. Eenmaal binnen be gint rat of fret te lopen en de bal te rollen. De ballen heb ben een diameter van 25 of 31 centimeter en kosten roni de veertig gulden bij de die renspeciaalzaak. Info: Gebr. de Boon, Hardinxveld-Gies- sendam, 0184 - 613655. Koninklijke Tichelaar Mak- kum heeft twee bijzondere tegels in productie genomen: de 'druppeltegel' van gesmol ten glas en gebakken Wei van Erik Jan Kwakkel en Arnout Visser en een tegel van de Ita liaanse architect en vormge ver Ettore Sottsass. Bij de dubbelhard gebakken 'drup peltegel' (zie foto) ligt het glas als waterdruppels op de tegel. Zelf noemt Tichelaar de tegel een unieke vloertegel. „Van wege de gecompliceerde techniek die hiervoor nodig is en omdat geen twee tegels identiek zijn." Het gaat na melijk om twee heel verschil lende materialen - glas en klei - met zeer verschillende ei genschappen in het verhit- vrijw' tingsproces. Voor de produ P°PU tie wordt speciaal ontwikkev001 glas gebruikt dat zich bij hoinec'' temperaturen onwrikbaar aan het oppervlak van de te Zw gel hecht. De driedimensio nale tegel heeft een masse- rende werking voor de voel103111 en is ook anti-slip. De vloei,oe' tegel meet 15 xl5 centimet(D.e va kost 10 gulden en wordt ge eis^e produceerd in de kleuren ^d P groen, rood, zwart en blaui [e8er De prijs per vierkante mete 'e mi bedraagt 450 gulden. De Sottsass-tegel (12,5 x 25 cei )tCI timeter) is te gebruiken als vloer- en wandtegel, zowelflERUA/ binnens- als buitenshuis. I iebbf prijs bedraagt 300 gulden j:eunr vierkante meter per stan- ntern daard kleur. loven naarj

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18