Vernielingen n Noordwijk jouden aan DVS krabbelt na woelige periode weer op Een melkkar die naar wierook ruikt Duin Bollenstreek Passagiers Mobimax duurder uit door werkzaamheden aan brug Grand café/restaurant in Katwijk Staand vergaderen of met de benen op tafel Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/39,95 J llNSDAC 26 OKTOBER 1999 4 DER VEER, 071 -5356451PLV - CHEF WIM VAN WANROOY. 071 -535645: \uto slaat over de kop usse Een 44-jarige Hillegommer is gistermiddag op de Spekke- laan in Lisse met zijn auto over de kop geslagen. De man raakte van de weg, toen hij iets van de bijrijdersstoel wilde pakken. Hij botste vervolgens tegen een boom, waarna hij over de kop sloeg. De Hillegommer, die niet in het bezit van een rijbewijs was, is met inwendig letsel overgebracht naar het LUMC. Nekletsel na aanrijding iiooRDwuK Een 45-jarige Noordwijkse automobilist is gister morgen met hoofd- en nekletsel naar het LUMC overgebracht, nadat hij op de kruising Northgodreef/Gooweg in zijn woon- ,p plaats met zijn auto tegen een andere auto was gereden. De j. man die werd aangereden, een 23-jarige Voorhouter, kwam er zonder kleerscheuren vanaf. Beide auto's moesten worden wor- jen weggesleept. rd J Inbraak bij Noordwijkse IJsclub ïlt npoRDwuK Bij een inbraak in het clubhuis van de Noordwijkse gt |sclub aan de Gooweg zijn een cd-speler, een telefoon en pak- w .en koffie gestolen. De inbrekers kwamen het clubhuis binnen tct joor een ruit te forceren. :1 bromfietser gewond aan knie t jHEGOM Een 16-jarige Hillegomse bromfietser is gistermorgen iij een aanrijding met een auto op de kruising Leidsestraat/ t eenenburglaan in zijn woonplaats aan zijn knie gewond ge- aakt. De aanrijding ontstond doordat een 44-jarige Hillegomse utomobilist de bromfietser over het hoofd zag. •E' R( lev! JE KRUIFF ÏUV het bijna wekelijks vernie van bushokjes zei burge- kafster J. van der Sluijs giste- in de raadscommissie voor uurszaken niets te kunnen De daders zorgen er vol hem wel voor dat ze door Dolitie noch door burgers ij4 len gezien. En 'gericht pos door de politie is sinds het iort van de commissie-Van niet zo makkelijk. Onbe elijk, noemde CDA'er L. laard het, dat je niet 'in de is mag gaan liggen om die n te grijpen'. „Maar als dat dan is dat zo." k aan het voorstel van M. van der Jagt (WD), om mensen onder de achttien uit de disco's te weren, kleven volgens Van der Sluijs praktische bezwaren. „Ik maak me ook wel eens zor gen over de leeftijd van bepaal de jongens en meisjes, vooral meisjes. Maar het wordt steeds lastiger om van jonge meisjes te zien hoe oud ze zijn." Een pas jessysteem om op leeftijd te kunnen selecteren is in Neder land niet gebruikelijk. En dat geldt ook voor iets anders dat Van der Sluijs graag zou zien: dat de horeca wat meer verant woordelijkheid zou nemen in haar 'schenkgedrag'. Hij kon digde aan de sector daar over een maand weer op te zullen aanspreken. Verlast blijft bewoners bezighouden overlast rond De Grent en vernielingen van met na- bushokjes in het hele dorp blijven Noordwijk bezig- uden. Een van de maatregelen die het college over legt is het verwijderen van acht parkeerplaatsen aan Abraham van Royenstraat, zodat stappers die naar parkeerterrein aan de Maarten Kruytstraat lopen, in zicht blijven. Voor veel andere vormen van overlast de oplossing minder voor de hand. KATWIJK ROB ONDERWATER Wie het Katwijkse DVS van bui ten bekijkt, ziet een gediscipli neerd, strak geregisseerd en in keurige pak gestoken muziek korps. Binnen en buiten het dorp geniet dit marcherende orkest een mateloze populari teit. Maar er is ook een ander DVS. Dat van ruzie, achterklap en onaanvaardbare praktijken in het clubhuis aan de Am- bachtsweg. Voorzitter Robert Jan Minnee hield het na zes maanden alweer voor gezien bij Door Vriendschap Sterk. En met hem stapten vijf andere be stuursleden op. Minnee: „Ik dacht op een gegeven moment: wat is hier allemaal aan de hand." De Katwijker werd spe ciaal aangetrokken om 'puin te ruimen' maar volgens hem is dat onbegonnen werk bij de muziekvereniging. Er was Minnee voor zijn aan treden het een en ander verteld door aftredend voorzitter Arie van Duijn. Over hoe de vereni ging op een speciale manier in elkaar steekt. „Maar dat ik zo veel akkefietjes tegen zou ko men, dat had ik nooit ver wacht." Wat die akkefietjes zijn, daar doet Minnee het zwijgen toe. En ook de onlangs aange stelde interim voorzitter Arie Haasnoot, zegt niets over de praktijken die de afgelopen maanden hebben plaatsgehad. „Er zijn dingen gebeurd die niet door de beugel konden. Maar verder treed ik niet in details." Ex-bestuursleden zwijgen als hun wordt gevraagd wat er zich in de afgelopen maanden alle maal heeft afgespeeld binnen het muziekkorps. „We gaan de vuile was niet buiten hangen." Op het dorp doen de wildste geruchten de ronde. Leden zouden in het clubhuis het slot van de ijskast hebben openge broken om zich toegang te ver schaffen tot het bier. Dat lever de de daders in eerste instantie royement op, maar dat werd la ter weer teruggedraaid. Met als gevolg dat (bestuurs) leden zich daarover weer kwaad maakten. Ouders van jeugdleden noe men de muziekvereniging een 'moeilijk toegangelijke kliek'. Minnee heeft het volgens hem geprobeerd om binnen de club wat te veranderen. „Dat was ook mijn boodschap. Waarom trek je dan anders ie mand van buitenaf aan? Het leek me in eerste instantie wel aardig, al had ik helemaal niks met muziek te maken. Ik spon sor de club een beetje, vandaar mijn interesse voor DVS. Maar ik schrok me kapot. Ik werd ge confronteerd met een mentali teit, die de mijne niet was. Het verschil in mentaliteit was uit eindelijk te groot. En dat kan natuurlijk. Daarom leek het mij beter weg te gaan." Inmiddels heeft DVS een in terim-bestuur geformeerd on der voorzitterschap van Arie Haasnoot. Haasnoot is geen vreemde eend in de bijt, want hij zwaaide eerder tien jaar met de scepter als voorzitter. Vol gens de 56-jarige Katwijker staat DVS na een moeilijke pe riode weer op de rails. Het was Haasnoot zelf die vorige maand het initiatief nam om bij DVS orde op zaken te stellen. „Ik kon het niet aanzien. Ik heb ge zegd tegen een paar anderen: als we nu niks doen, dan is het met DVS snel afgelopen." Haasnoot kreeg steun van onder andere een collega ex- voorzitter, Arie van Duijn. Het muziekkorps begint volgens hem weer een beetje op te krabbelen. „We zijn positief be zig." Er zitten nu acht leden 'van de oude garde' in het be stuur. Ze blijven zitten tot de eerstvolgende algemene leden vergadering. Het is vooralsnog niet de bedoeling van Haasnoot om zich verkiesbaar te stellen. „Maar het kan best zijn dat ik zeg: ik ben beschikbaar als voorzitter." Op de vraag waarom de vori ge aangetrokken voorzitter slechts zes maanden bewind voerde, kan Haasnoot geen dui delijk antwoord geven. „Mis schien komt het omdat hij geen verenigingsman is. Hij bestuur de afstandelijk en dat kan niet in een vereniging. Je moet zo'n club zien als een gezin, waar vader en moeder de dienst uit maken. Minnee deed het bij wijze van spreken als buurman en dat klikte gewoon niet." DVS, dat dit jaar het 45-jarig bestaan vierde, stort zich nu met volle overgave op het nieu we millennium. In 2001 staan de wereldkampioenschappen in Kerkrade op de rol. Daar wil DVS weer 'scoren'. Haasnoot: „We werken keihard aan een nieuw programma." LISSE PETER BLOK Ouderen en gehandicapten die in Lisse gebruik maken van de Mobimax, het gesubsidieerde openbaar vervoer, moeten mo menteel voor een ritje naar Lis- serbroek en Haarlemmermeer enkele guldens meer betalen. Oorzaak van de duurdere 'bus kaartjes' zijn de werkzaamhe den aan de brug over de Ring vaart en aan de Kanaalstraat- Oost. De Lissese ouderenbon den noemen de prijsstijging 'schandalig'. H. Fennes, secretaris van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO), is 'zwaar teleurgesteld' in de tariefsverhogingen op de Mobimax-trajecten in de rich ting van de Haarlemmermeer. „Als een bus van Connexxion (tot voor kort NZH, red.) door wegwerkzaamheden moet om rijden, hoefje als passagier toch ook geen extra strippen te beta len? Dit is werkelijk te gek voor woorden. Wij hebben toch de Kanaalstraat niet opgebroken en wij zijn ook niet aan de brug aan het werk. Het is pure over macht, niets meer en niets min der. Dan verwacht je toch dat óf de gemeente, die het nodig vindt om aan de weg te werken, óf de Mobimax voor de extra kosten opdraait." Fennes vindt dat de gemeen te zich moet uitspreken. Is de Mobimax nu een taxi of is hij openbaar vervoer? „Ze noemen het gesubsidieerd openbaar vervoer, maar op dit moment lijkt het toch meer op een taxi." Niet alleen de KBO maar ook de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) en de Protestants Christelijke Ou deren Bond (PCOB) vinden de handelwijze van de gemeente en Mobimax 'niet fair'. Wethouder J. Schuijt van wel zijn heeft naar aanleiding van de klachtenstroom van de ou deren inmiddels besloten dat de gemeente alle extra kosten voor ritten van het 'collectief aanvullend ouderenvervoer' in de richting van de Haarlem mermeer voor haar rekening neemt. „Voorafgaande aan de werkzaamheden in de Kanaal straat en aan de brug hebben we niet bij deze consequentie stilgestaan. Maar wij zijn het met de ouderen eens dat de prijsstijging een gevoel van on rechtvaardigheid oproept. Daarom hebben wij besloten om de extra zone voor onze re kening te nemen." 'Sunset Boulevard' in plaats van 'Hei Pin KATWUK ROB ONDERWATER Katwijk krijgt een nieuw grand café annex res taurant aan de Boulevard. Het bedrijf, dat Sun set Boulevard gaat heten, trekt in de ruimte, waarin momenteel het Chinees-Indisch restau rant Hei Pin is gevestigd. De nieuwe eigenaar is J. Schipper. Hij heeft grootse plannen met de volgens hem voor Katwijk unieke horecagele genheid. „Dit wordt een aanwinst voor Kat wijk", zegt hij. De nieuwe eigenaar verwacht in mei de deuren te openen. Schipper is de huidige uitbater van strand tent Het Zeepaviljoen. Deze zaak heeft mo menteel een winterstalling aan de Boulevard. 'Op Jermijn' wil Schipper dit strandpaviljoen 'afstoten' om zich volledig te kunnen richten op zijn nieuwe horecagelegenheid Sunset Bou levard. Schipper huurt de ruimte van eigenaar Hu van het Chinese restaurant. .Alles is rond, alleen de handtekening op het huurcontract ontbreekt nog", zegt Schipper. Hij benadrukt dat de nieuwe uitspanning aan de Boulevard geen cafégelegenheid gaat worden. „Daarvoor krijg ik geen toestemming. De gemeente wil geen discotheek of café aan de Boulevard hebben. Mijn bedoeling is om 's avonds een restaurant te voeren, terwijl er overdag gelegenheid is voor koffie met gebak en een lunchkaart. Er moet voortdurend drukte in de tent zijn." Schipper weet al hoe hij de het grand café/restaurant gaat inrichten. „Het wordt een zaak met een knipoog naar Holly wood. De inrichting verwijst naar de filmindu strie." Schipper is al meer dan tien jaar op zoek naar een zaak aan de Boulevard. Er waren vo- gens hem vele gegadigden voor het pand. „Hiermee gaat voor mij een wens in vervulling. Ik ben al twaalf jaar bezig om iets op de Boule vard te beginnen. Ik heb nu eindelijk beet." Schipper krijgt in april de beschikking over het pand. Hij verwacht binnen een maand te kunnen 'draaien'. De voorpui wordt vernieuwd door Foruminvest, de projectontwikkelaar die verantwoordelijk is voor de nieuwbouw van winkels en appartementen op het Waaigat. Ook de afzuiginstallatie wordt aangebracht in op dracht van Foruminvest. De afzuiginstallatie zorgde in het verleden voor veel problemen. De eigenaar van het Chinese restaurant kreeg veel klachten over stankoverlast. gen :höii auis len de vele winkels in het gezelli- Vrie centrum van Sassenheim staat uï zaterdag een hoekig voertuig, een typische SRV-wagen, zo die de straat in rijdt om yog- hagelslag en sigaretten te verko- e Vie dit exemplaar binnenloopt :en pak dubbelvla of een pakje •leidi boter komt echter bedrogen uit. ader lappen zijn in deze typisch Hol- Ensemelkkar gevuld met Tanzani- vruchtbaarheidsbeeldjes, Bali- naskers en Peruaans postpapier. rritin luist de Sassenheimse vestiging An<Wereldwinkel. •n s inderdaad een voormalige 'agen", zegt Carla Terwijn, een 30 vrijwilligers van de Wereld- Sassenheim. „Vijftien jaar gele en i erden onze producten in Sas- )onc< im een huiskamer verkocht, de rimitief dus. Later werd het een mo craam. Maar een paar jaar gele- Hi< >n dit voertuig voor een vriende- Ense jsje worden aangekocht. En dat in hele verbetering." Nu ver- de Wereldwinkel al enige jaren irdag elke zaterdag op de Hoofdstraat aller lei soorten produkten die uit alle windstreken afkomstig zijn. De prijzen in de melkkar zijn vaak hoger dan in 'gewone' winkels, weet Carla. „Maar de koper weet wel dat de makers van het gekochte een eerlijke prijs krijgen", vertelt zij. „En dat maakt het werk zo leuk. Als je aan het werk bent, denk je wel eens aan de mensen die je helpt. Dat zijn vrijwel altijd mensen uit de derde wereld. We weten niet wie dat zijn, maar we proberen ons daar dan iets bij voor te stellen. Op die manier is het heel dankbaar werk." Volgens Ger- da Tukker, die deze zaterdag met Carla in de winkel werkt, staan de meeste klanten daar ook bij stil. „Mensen zijn geïnteresseerd, zeuren ook niet over de wat hoge prijzen. En er wordt vrij wel nooit iets gestolen." Vrijwel? „Ja, helaas", verzucht Gerda. „Een tijdje geleden is hier een mooie tas ont vreemd. Maar dat is, voor zover we weten, de enige keer geweest." Zo'n SRV-wagen is natuurlijk leuk voor een plaatje, en dankzij de wierook is Carla Terwijn (links) en Gerda Tukker voor de bijzondere Wereldwinkel in Sassenheim. de geur van kaas en drop inmiddels wel verdreven. Maar is het ook prak tisch? „Nou, eerlijk gezegd zouden we wel heel graag een winkelpand heb ben", bekent Carla. „De ruimte is in de kar erg beperkt. Bovendien moet een chauffeur hem elke zaterdag hier zet ten en weer weghalen. Er is ook geen toilet in de kar. En het ergste is: het wordt weer winter." Gerda knikt. „Het wordt hier enorm koud. We hebben wel een kacheltje, maar het duurt op een koude dag twee uur voor het hier een beetje behaaglijk is. Dat wordt dus weer doorbijten." De dames kunnen er best om lachen. „We doen dit werk met veel plezier, hoor", zegt Gerda. „Maar als de ge meente nog eens zou willen nadenken of ze, ons kunnen helpen met een win kelpand... Ze zouden ons er enorm blij mee maken!" De Wereldwinkel Sassenheim bestaat deze week 15 jaar. Aanstaande vrijdag FOTO TACO VAN DER EB wordt dit gevierd in de Tussenzaal bij de Gereformeerde Kerk in Sassenheim. Alle belangstellenden zijn welkom vanaf 19.30 uur. Op zaterdag is het feest in en rond de Wereldwinkel in de Hoofdstraat. Bezoekers krijgen dan gratis (eerlijke) koffie en chocola. Ko pers ontvangen gratis een speciaal boekje met bijdragen van onder meer Lulu Wang, Abdelkader Benali en Youp van 't Hek. PETER GROENENDIJK NOORDWÜK JOB DE KRUIFF Staand vergaderen, zoals in Het Lagerhuis. Dat was een van de voorstellen in de Noordwijkse raadscommissie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden. Het voorkomt volgens M. van der Jagt (WD) dat iemand een verhaal van drie kwartier houdt. De WD had eerder tijdens deze algemene beschouwingen, die gisteren hun zesde van zeven avonden beleefden, al geop perd de hele raad op vergader cursus te sturen. Voor zo'n cursus kreeg ze de handen niet op elkaar, maar er was wel andere kritiek op de Noordwijkse vergadercultuur. De Combinatie (JVdA/Groen- Links/D66) mist het politieke debat, met name op hoofdlij nen. „We moeten het over de grote onderwerpen hebben, dan hoefje je tenminste niet op kleinigheden te profileren", al dus fractieleider J. van Holst. Hij zei een cursus niet zo nodig te vinden. „Ik zie meer in mid delen voor de korte termijn; dat de voorzitter bijvoorbeeld een tijdslimiet instelt per onder werp." Dat vond voorzitter J. van der Sluijs weer niet zo'n goed plan. Het maakt de verwarring alleen maar groter, meent hij. De bur gemeester wilde overigens best toegeven dat 'niet alle collegele den meesters in de beperking zijn'. Maar vanuit zijn ervaring in andere plaatsen meende hij te mogen zeggen dat het 'in de Noordwijkse raad best mee valt'. Het politieke debat ontbreekt in heel Europa, voegde hij er aan toe. En het is bovendien onontkoombaar dat het open baar bestuur in Nederland steeds minder een politieke, en steeds meer een juridische kwestie wordt. „Wil je in Den Haag iets geregeld zien, dan moet dat in de periode waarin de regeringsprogramma's wor den geschreven", weet Van der Sluijs. En ook in Noordwijk wordt in het collegeprogramma de 'marsroute' van het college vastgelegd. De kritiek van het CDA kon hij dan ook wel begrijpen. De grootste collegepartij had bij monde van L. Boellaard ge klaagd dat het Noordwijkse col lege zodra het zich door elf ze tels gesteund weet, niet inhou delijk ingaat op de vragen van de andere tien raadsleden. Zo zou niet naar de kritiek van het CDA op de badplaatsontwikke ling zijn geluisterd, omdat het college zoijder CDA-steun ook al elf stemmen heeft. En Boel laard zei zich te kunnen voor stellen dat de oppositie hetzelf de gevoel heeft over de besluit vorming rond Bronsgeest. Van der Sluijs herkende het elf-stemmen-verhaal wel. „Maar het komt van twee kan ten", vindt hij. „Ik heb wel eens het gevoel dat partijen in een veel te laat stadium met nieuwe gezichtspunten komen. Dan is iets al lang besproken in com- rhissies en moet het alleen nog worden vastgesteld in de raad. Dat leidt aan deze kant van de tafel ook tot frustraties. Want dan kun je als portefeuillehou der geen kant op." De algemene beschouwingen worden donderdag met een raadsvergadering afgesloten. De commissie voor bestuursza ken bespreekt de vergader-et i- quette daarna verder. Maar dan, beloofde Van der Sluijs, 'met de benen op tafel'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17