B en W zijn boos op CDA VERBIJSTEREND' VVN pessimistisch over verkeer in Voorschoten 'Lachen is gezond voor ieder kind' Toch extra subsidie voor bibliotheek Zoeterwoude-Dorp Regio Hogere, duurdere en (neer huizen Poelgeest VD akkoord met ezuinigen op groen Strontrace toch over Haarlem INSDAG 26 OKTOBER 1999 chef erna straatsma. 071-5356437,plv.-chef judy nihof, 071-5356416 V'oorschotense mag bouwen j oorschoten De voorzitter van de afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State heeft een verzoek van Boban BV ifamilie Van der Valk) afgewezen. Boban had een schorsingsver- !oek ingediend voor het bestemmingsplan Starrenburg II en III ji Voorschoten. Nu dat is afgewezen is het bestemmingsplan an kracht geworden en kan Voorschoten met de bouw begin- - Fototentoonstelling Druskininkai ,vt ^oorschoten De komende twee weken is Druskininkai in cstgeest suzanne barbier li ieeld in de Voorschotense bibliotheek. Tot 6 november zijn n* laar foto's te bezichtigen van het bezoek dat een grote Voor- isi chotense delegatie in mei aan de Litouwse zusterstad bracht, m imateurfotogtrafen Loes van Strien en Arco van der Horst van iai |e Fotoclub Voorschoten waren erbij en maakten 700 foto's, g leer dan 90 van de mooiste foto's zijn nu te zien in de biblio- oi heek aan de Wijngaardenlaan. lei Oil van de duurste huizen is vol gens Albinus nodig om toe komstige financiële risico's te dekken. Met de extra grondop- brengsten kan de gemeente een geluidsscherm langs de spoor rails, de spoorwegtunnel en de brug naar de Lange Voort beta len. Het geplande aantal wo ningen in de goedkoopste cate gorie, zo'n 350 woningen, blijft hetzelfde. Het gaat daarbij om huizen in de prijsklasse tot 250.000 gulden. Het college pleit in zijn voor stel voor meer duurdere huizen omdat 'door de lagere rente stand, de middeldure en dure woningen beter bereikbaar zijrj geworden.' De woningen in de regio zijn sinds 1996 ongeveer 30 tot 50 procent in waarde ge stegen. In november is een eerste bij eenkomst gepland met ontwik kelaars, bouwers en vertegen woordigers van de gemeente om de bouwplannen verder uit. te werken. Begin 2001 hoopt de gemeente een begin met de bouw te kunnen maken. voorschoten jan preenen Veilig Verkeer Nederland is 'bijzonder teleurgesteld' dat het gemeentebe stuur nog altijd geen oplossingen aan draagt voor de 'vele onveilige verkeers situaties' in Voorschoten. Ambtelijke nota's lópen steeds vertraging op door de besluiteloosheid van het gemeente bestuur. Nu de gemeente in financiële problemen is geraakt, moeten wij vast stellen dat de middelen voor zelfs een beperkt begin van uitvoering van de verkeersplannen worden geschrapt. Als gevolg van de vertraging in de be sluitvorming in de afgelopen jaren staan wij nu met lege handen", schrijft voorzitter G. Persoon van de WN af deling Voorschoten aan de gemeente raad. Persoon wijst er in een toelichting op dat in Voorschoten al jaren wordt gepraat over het veiliger maken van de wegen, zonder dat er iets gebeurt. In het voorjaar verscheen een verkeers- structuurnota, maar daarop hadden alle politieke partijen zoveel kritiek dat burgemeester en wethouders besloten om het rapport volledig aan te passen. De nieuwe versie verschijnt volgende maand. Bij voorbaat is Persoon echter pessimistisch over de verdere gang van zaken. „Er komt inderdaad een nieuwe nota, maar het geld om de maatregelen die erin worden voorge steld uit te voeren, is er niet. Je houdt dus een droge discussie over, waar door het allemaal heel theoretisch blijft." Als voorbeeld noemt Persoon de Nassauwijk: „Er was een ton gereser veerd om het doorgaande verkeer in die wijk te beperken. Het zou een 30- kilometerzone worden, maar die ton is nu geschrapt. Niet dat dat geld vol doende zou zijn geweest. Dat was ook al te weinig, maar nu is er dus hele maal niets meer van over." Over de door de politiek van tafel ge veegde nota was ook de WN niet te spreken. „Van het idee dat Voorscho ten een veilig verblijfsgebied moest worden, was in dat rapport niets terug te vinden. Alles werd in kaart gebracht, maar de knelpunten werden niet aan geroerd. Dan denk ik onder meer aan de wijk Boschgeest. De Karei Door manlaan is een sluipweg die nodig moet worden aangepakt, maar daar werd niets aan gedaan. De nota bood ons erg weinig houvast." Ook in het enkele dagen geleden ge presenteerde plan van de stichting Wonen met Verkeer Voorschoten om een randweg aan te leggen langs de spoorlijn Den Haag-Leiden ziet de WN niets. De stichting wil daarmee het doorgaande verkeer door de woonwijken verminderen. Persoon: „Het plan oogt wel sympathiek, maar zo'n weg zal eerder verkeer aantrekken en voor de wijken maakt het niet veel uit. Het is bekend dat zo'n 85 procent van het verkeer in Voorschoten afkom stig is uit de gemeente zelf." Wethouder A. Draijer van verkeer en vervoer liet vanmorgen in een reactie weten dat hij de brief van de WN nog niet heeft gelezen. gstgeest wil meer en duurde- woningen in Poelgeest bou- i, dan aanvankelijk de be- leleling was. Vanavond be- eekt de raadscommissie de i nnen voor de tweede fase, gaan over ruim 500 huizen, loeveel extra woningen er in elgeest komen is vooralsnog juidelijk. Aanvankelijk was psl de bedoeling om 1148 wo gen te bouwen. Het college de commissie nu alleen voor om een principebe en t te nemen over uitbreiding dat aantal, zonder dat dit koste van het groene karak- gaat'. Uitbreiding betekent 3ei ;ens projectmanager L. Albi- dat een deel van de wijk hoogte ingaat' tellet college stelt bovendien verschuiving voor van wo- sc gen in de prijsklasse 'goed- p' ten gunste van de duur- rac t woningen. In totaal komen lertig huizen bij van meer 450.000 gulden. De voorge- dejien stijging van de prijzen 39 ,ek (schoten nienke ledegang ipi WD in Voorschoten heeft moeite met forse bezuini- n op groenvoorzieningen, voorgesteld in de Voor- tense gemeentebegroting 2000. Minder blij is de par iet een korting op onder- r' Bezuinigen op gymnastiek :n slechte zaak, aldus de leden gisteravond op een r^jnkomst in het Ambachts lui Baljuwhuis. „Onderwijs hoog in ons vaandel en nderwijs is daar een we- jk onderdeel van." WD-fractie, het bestuur 'n 25 leden kwamen giste- n het Ambachts- en uis bijeen om van gedach- e wisselen over de ^arwan de gemeente. R. Kop- U erg, ex-voorzitter van de en deze avond ingezet als icieel expert', vatte de me- van de WD over de begro- kort samen. „We streven een sluitende begroting, teel rillen de belastingen niet te i n ferhogen. Dat betekent on- rïe>epelijk bezuinigen." Daar- in( wijkt de opvatting van de k is je WD nauwelijks af van de be groting zoals die er nu ligt. Het waren ook voornamelijk de bezuinigingen waarover de WD haar leden polste. Een be langrijk punt was de groenvoor ziening, die volgens de begro ting van de gemeente Voor schoten met forse bezuinigin gen te maken krijgt. Raadslid A. Jonk legde de leden vragen voor als 'Hoe groen moet Voorscho ten zijn' en 'Wat is de kwaliteit van het Voorschotens groen'. Uit de discussie die volgde kwam naar voren dat de meeste aanwezigen met bezuinigen op 'groen' kunnen leven. Minder overeenstemming was er over het tweede punt, het onderwijs. Raadslid M. van der Wal gaf te kennen, dat er niet alleen bezuinigd wordt op het onderwijs. „Integendeel, er wordt zwaar op ingezet. Er wordt aan versterking van de leerplichtfunctie gedaan, er wordt een grote nadruk gelegd op sportstimulering, er worden op scholen lessen over crimina liteit gegeven. Dat alles heeft een belangrijke plaats in de be groting", aldus Van der Wal. warmond Van de twaalf schepen die gistermiddag in het Friese Workum aan de start van de 26e Strontrace verschenen is het meren deel toch over Haarlem gevaren. Het lag in de verwachting dat de schippers deze route niet zouden kiezen, omdat een brug bij Lisse in reparatie is en de doorvaart gestremd is. „Maar die brug is op bepaal de tijden wel open", zegt C. Tromp, de Warmondse 'keermeester' van de Strontrace. „Een flink aantal schippers heeft het risico genomen en is via Haarlem gegaan." Twee schepen hadden gelijk al aan het begin van de vaartocht pro blemen. „De Dikke Otter van Gjalt de Jong bleek lek en moest op de helling. Hij is daarna toch nog van start gegaan, maar wel een stuk la ter dan de rest", zegt Tromp. Vlak na de start kwam de Capriool van Jos ten Zijthof in de problemen 'op zee', zoals de deelnemers het Us- selmeer nog steeds noemen. „Zijn mast sloeg door de harde wind overboord. Hij is er mee gestopt." De windkracht bij de overtocht be droeg kracht vijf a zes. Aan de Strontrcae doen nu nog zeven 'lichte'en vier 'zware' sche pen mee. Tromp spreekt van een 'middelmatig zware tocht'. „De start was heel mooi, want de schepen lagen meteen prima in de wind. De kapotte brug in Lisse was wel een extra handicap, maar veel schippers hebben daar toch voor gekozen, omdat de route daarna een stuk makkelijker is." Bij het ter perse gaan van deze krant zag het er naar uit dat de eer ste schepen omstreeks twee uur in Warmond zouden arriveren. Daar lossen de deelnemers en rusten ze een uurtje uit, om vervolgens aan de terugtocht naar Workum te beginnen. foto gpd 'Suggestieve opmerkingen ongepast Burgemeester en wethouders in Zoeterwoude zijn woe dend op het CDA. De christen-democraten zorgen met hun algemene beschouwingen voor 'onrust in de organi satie', aldus B en W. Zij wijzen daarbij op opmerkingen als 'geen vriendjespolitiek, pesterijtjes vermijden en ge lijke behandeling van burgers'. zoeterwoude jan preenen In hun mening over de plannen van B en W voor de komende jaren dringt het CDA er onder het kopje 'personeel en organi satie' op aan zuiniger om te springen met nota's. De oppo sitiepartij vindt het niet nodig om een organisatieplan te laten opstellen. Letterlijk schrijft het CDA: „Voor de organisatie wil len wij wél enkele tips aandra gen: helderheid in stukken naar burgers en raadsleden en tijdi ge toezending, het helpen groeien van de 'onderlinge teamvorming, geen vriendjes politiek, dienstbaarheid stimu leren, klantvriendelijkheid, ge lijke behandeling burgers, in- voelingsvermorgen vergroten respectievelijk leren uiten en pesterijtjes vermijden." B en W wijzen dergelijke op merkingen krachtig van de hand: „Ze doen vermoeden dat dit soort zaken zich binnen on ze organisatie voordoen. Ons college, maar ook het manage ment en de ondernemingsraad nemen deze woorden hoog op. Wij vinden die ongefundeerde suggestieve opmerkingen onge past en niet terecht en werpen die ver van ons af. Wij gaan er van uit dat als het CDA deze termen wil handhaven, deze worden onderbouwd." Ook de opmerking van de christen-democraten dat het contact tussen gemeentehuis en burgers in sommige gevallen niet optimaal is en dat de klant vriendelijkheid verbeterd moet worden, is verkeerd gevallen bij B en W: „Wij zijn van mening dat het werken van ambtenaren altijd gericht is op een zo goed mogelijke dienstverlening aan burgers en bestuur. Daarom spreken wij liever over klantge richt, wat overigens niet mag worden verward met het per definitie krijgen wat men vraagt. Het gaat erom of bur gers correct en zorgvuldig wor den behandeld. Er zijn ons na genoeg geen klachten bekend over niet-klantgericht gedrag." Het college wijst ook op een vermeende tegenstrijdigheid in de kritiek van het CDA. „Aan de ene kant stelt de CDA-fractie dat de kwaliteit van de organi satie moet verbeteren. Aan de andere kant acht zij het opstel len van een plan daarvoor niet noodzakelijk. Dit valt niet met elkaar te rijmen. In het kwali teitsplan zullen wij de organisa tie doorlichten op kwaliteitsas pecten, onder meer de wijze van dienstverlening en het om gaan met klachten." Het college stelt ten slotte vast dat de begrotingsvergade ring donderdag 'een construc tieve mag zijn'. zoeterwoude jan preenen Vooruitlopend op de mogelijke fusie tussen de bibliotheken in Zoeterwoude wil het college van burgemeester en wethouders 5.000 gulden meer subsidie geven aan de bibliotheek in Zoeterwou de-Dorp. B en W schrijven dat in hun reactie op de algemene beschouwingen van de drie politie ke partijen. Vooral Progressief Zoeterwoude drong aan op een extra bijdrage voor de bibliotheek aan de Schenkelweg. Volgens PZ is volgend jaar sprake van een tekort van 9.000 gulden. Omdat alle re serves zijn aangesproken, dreigt de organisatie in financiële problemen te komen. Wat dat laatste betreft krijgt PZ gelijk. Het te verwachte tekort voor 2000 is in de ogen van het college echter 4.000 gulden minder. B en W stellen nu voor om 5.000 gulden in mindering te brengen op de 30.000 gulden die is gereserveerd voor het geval de twee bibliotheken besluiten samen te gaan. Het college wilde aan vankelijk alleen extra geld geven als het werkelijk tot een fusie komt. Of het zover komt, hangt af van een onderzoek van Probiblio, een instantie van bibliotheken die provinciale subsidie ont vangen. Het CDA wil ook de bibliotheek Meerburg in Zoeterwoude-Rijndijk al iets extra's geven. De christen-democraten stellen voor om de huur verhoging van het multi-functionele centrum De Eendenkooi structureel op te nemen in de subsi die, maar aan dat voorstel wensen B en W voor alsnog niet te voldoen. „Wij willen de subsidie aan de bibliotheek Meerburg in een breder kader bezien. Begin 2000 komen wij hierop terug", zo luidt de reactie. Als de partijen daar donderdag tijdens de be grotingsvergadering mee akkoord gaan, krijgt de bibliotheek in het Dorp in 2000, 2001 en 2002 respectievelijk 152.750, 157.400 en 159.900 gul den. De subsidie aan Meerburg blijft volgend jaar 51.100 gulden. 'Pleisterclowns' in Rijnland Ziekenhuis ïd i' dorp nienke ledegang erclowns noemen ze zich- rde 'r 11 iinds juli van dit jaar zijn orJtdere maandagmorgen ac- e 111 het Rijnland Ziekenhuis iderdorp. Jonge patiëntjes :n vermaakt en opgevro- „Want". zeggen de pleis- wee iachen is voor elk Vgezond." proberen kinderen even realiteit te halen. Als ze iekte voor een paar ogen- in kunnen vergeten zijn 1C^ ;eslaagd", zeggen Riska rgangs en Arthur Pirenne, Lolli en Tup. Ze zijn twee e tien clowns van de nog stichting Pleisterclowns, terclowns wijken in opzet var eel af van de Cliniclowns. één wezenlijk verschil en de doelgroep," aldus Pi- Werken Cliniclowns ^e'Z(! in academische zieken- kon^ voor ernstig zieke pati- wij spelen voornamelijk Jtreekziekenhuizen. Voor )e zieke kinderen, maar ia" 3 de poli en op de dagbe- c "iling. Het is een soort aan- op het werk van de Cli- u~ fyns." daag brengen de clowns meer een bezoekje aan e en Marcel, die samen motl kamer liggen. Meggie is iet s ia beter en dat is goed te d ge! n. Haar lach davert door al als Lolli en Tup hun Twee Pleistersclowns in actie op de kinderafdeling in het Rijnland-ziekenhuis in Leiderdorp, foto loek zuy- derduin kunstjes vertonen. Marcel doet „Dit werk is heel afwisselend, ken de polonaise lopen, met het iets rustiger aan, maar als er zegt Wijgergangs. „Ieder kind is een ander moet je heel zacht en ballonnen tevoorschijn worden anders en daardoor is ook geen rustig omgaan." gehaald, beginnen ook zijn optreden hetzelfde. Met het ene Pirenne: „Het mooiste is als ogen te stralen. kind kan je bij wijze van spre- je een verhaal kan opbouwen, liefst heel simpel. Iets van tevo ren instuderen heeft geen zin. Het is belangrijk om in te spe len op het hier en nu. In het al gemeen kan je zeggen dat als wij lekker spelen de kinderen ook een goede tijd hebben. Dan zit je een half uur in een andere wereld, waarin plaats is voor een lach en ontroering." Een paar keer per jaar krijgen de pleisterclowns training van een clownsdocent. Ook komen er cursussen kinderpsychologie aan bod. Iedere pleisterclown heeft ervaring als clown en een aantal heeft een pedagogische achtergrond. Wijgergangers: „Voorberei ding is heel belangrijk. Ook als je dit werk al langer doet. We spreken voor een optreden al tijd alle kinderen even door. Wat heeft het kind, hoe is het kind, hoe ver kan je gaan? Dat is niet alleen van belang voor het kind, maar ook voor onszelf. Je ziet soms heel aangrijpende dingen, daar moet je je wel te gen wapenen. Ik moet zeggen, dat lukt goed. Tijdens een op treden zie je als het ware niet eens wat een kind mankeert. Terwijl je toch met verschrikke lijke dingen te maken krijgt. We spelen ook in een brandwon dencentrum. De dingen die je daar ziet... ja, daar moet je je toch even overheen zetten. We zijn er nou eenmaal voor het kind." Jas, polyestermenging, In de kleuren zwart, grijs, bruin en navy. 46 t/m 56. Van 349,- voor 249 Shirt, katoenmenging, in antraciet en beige. 37 t/m 44, Van 99,95 voor 79,- De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15