Professorenwijk moet plan slikken Leiden Boom als lichtend voorbeeld 'Het was gelijk van tsjak-tsjak de boeien om' Leiden Regio GERECHT Cursus kinderfilosofie in Leidse Volkshuis Winterklaar DINSDAG 26 OKTOBER 1999 IVIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax; 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl iASTHUISWUK De Eerste Leidsche EHBO Brigade verzorgt weer J en cursus EHBO, volgens de richtlijnen van het Oranje Kruis. De J pleiding, die onder leiding staat van een arts en docenten EHBO, w rordt afgesloten met het erkende diploma. Deelnemen aan de iirsus kost 275 gulden, inclusief lesmateriaal en examen, en wordt iv fgeven op 16 donderdagen van 19.45 tot 22 uur in de Bevrijdings- erk, A. Bruunstraat 3. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij het secre- q friaat van de brigade: telefoon 5140370 of 5315588. 1EERBURG In buurthuis Matilo beginnen diverse cursussen. Voor le inderen tussen 5 en 12 jaar is er op acht donderdagen van 16 tot en 7 uur een cursus jongleren. De kosten bedragen 65 gulden. Kin- en eren t/m 12 jaar kunnen vrijdag van 17 tot 18.30 uur beginnen 30 an een computercursus, waar geleerd wordt een schoolkrant te w iaken. De kosten voor deze cursus bedragen 150 gulden. Vanaf l(j onderdag is er van 19.45 tot 22.15 uur ook een cursus fotografie 150 gulden). In elke les wordt een bepaald thema behandeld, anmelden in het buurthuis aan de Zaanstraat 126, telefoon 112515. 'fjOUTKWARTIER Om geld in te zamelen voor hulp aan de weder- ibouw van Honduras na de verwoesting door de orkaan Mitch juden leerlingen van de brugklassen van het Aquinp College ei< underdag van 17.30 tot 19.30 uur een markt. Ook Zuid-Ameri- lanse maaltijden worden geserveerd, waarvan de opbrengst ook 13 lor het goede doel is. De markt is in de aula van de school aan de jmerspoelstraat 3. INCRAS Voor 50-plussers is morgen van 13.30 tot 16 uur een ge- t llige middag met vier ronden bingo in Buurthuis de Pancrat, ^ddelstegracht 85. eei DORDVEST De filmgroep van de Lesbische Vrouwen Leiden ver- tge ont morgenavond de film 'Wild thing'. De film begint om 20.30 d ir in het COC-Leiden, Langegracht 65. Toegang is alleen voor Duwen en bedraagt vijf gulden, leden betalen de helft. ka)RS De Streekmuziekschool Leiden, het project 'Hoge irs...gezond en wel en het buurtwerk Mors/Transvaal houden jdag een zangavond in buurthuis Morschwijck. In vijf work ups kan kennis worden gemaakt met verschillende soorten ng: van multi-cultureel tot kerkzang en van pop tot het Neder- idstalig lied. Na de workshops is er een open podium. Deelname i de workshops is vijf gulden, voor het open podium is de toe- ig gratis. Opgeven bij het buurthuis aan de Topaaslaan 19 *656566). Wethouder Baaijens opent het zangfeest om 19.30 uur, half uurtje eerder gaan de deuren open. De boom in de Kaiserstraat, ter hoogte van de Boisotkade, zorgt nu al voor een feeëriek gezicht. 5 IERHAAVE Voor mensen van 55 jaar en ouder die last hebben lichte tot matige depressieve klachten, zoals somberheid en ze rgens meer zin in hebben' verzorgt GGZ Rijnland de cursus 'In put, uit de put' waarin het gaat het om het aanleren van vaar teden die kunnen helpen om de sombere gevoelens te over men. De cursus, die wordt gegeven in het gebouw van GGZ aland, Albinusdreef 7, begint in november en bestaat uit tien l celijkse bijeenkomsten van twee uur. De kosten bedragen 60 den. Aan deelname gaat een kennismakingsgesprek vooraf. Op en informatie bij I. TheunisSen, telefoon 5239333. is fcr ouderen in Leiden worden ook dit jaar op tweede kerstdag st-inns gehouden. Voor de organisatie hiervan is de Stichting he deren Kerst-ins op zoek naar ongeveer dertig vrijwilligers die mi ir een goed verloop van de dag zorgen. Ondanks dat veel wérk rdt gedaan door vrijwilligers en de deelnemers een eigen bijdra- ran 17,50 gulden moet betalen is hiervoor toch nog veel geld De stichting doet ook nu weer een beroep op personen, za- of instanties om dit werk financieel te steunen door een be over te maken op gironummer 227194. Leidse Welzijnsorganisatie verzorgt voor ouders die behoefte >ben aan steun en advies bij de opvoeding van hun kind in de lertijd de cursus 'Een Puber in Huis'. Er wordt gepraat over al- aagse opvoedingssituaties en er worden vaardigheden geleerd helpen om beter met de puber te praten. De cursus, die uit vijf enkomsten bestaat en 50 gulden kost, wordt met ingang van 1 'ember gegeven op maandagavond van 20 tot 22.15 uur in het 'an het Da Vinei College, Kagerstraat 7. Op dinsdag 2 no- iber van 20 tot 22 uur begint deze cursus ook in de vestiging nardo aan de Noachstraat 2. Niet toevallig was gekozen voor Eet- en Drinklokaal aan de Boi sotkade. Daar werden zo'n twee jaar geleden immers de eerste plannen gesmeed om Leiden vooral 's winters in de avond uren meer uitstraling te geven. Door bomen te verlichten bij voorbeeld. Onder meer evene mentenambtenaar Aad van der Luit, de horeca en Wout Beke- laar van de EWR vergaderden daar toen over een plan van aanpak. Gisteravond zette wet houder Jan Laurier (wijkbeheer) de kroon op het werk van de initiatiefnemers. Met één druk op de knop ontstak hij de dui zend lampjes die de boom te genover Babbels sieren. Horecaondernemers, mid denstanders maar bijvoorbeeld ook buurtverenigingen die de bomen in hun straat van 1 no vember tot 1 maart willen op fleuren met verlichting, kunnen Cool Comics Buggs Bunny, Tweety Silvester of Smurfen ijs Roomijs op een stokje in de vorm van favoriete stripfiguren. In de diepvnes. Doos 6 stuks van 3.99 voor 3.49 3 dozen 'S.- iwas bepaald niet misselijk, :nde de politierechter. Vijf tiewagens hadden in de be te augustusnacht van dit over de Zijldijk gereden. En de agenten ook riepen door negafoon, de boot die in de iSETtt richting Warmond een n, sled ntschuit vol feestende War- idse jongelui voorttrok, was tot stoppen te bewegen. De •schik! pcombinatie was voor het t op het Galgewater in Lei- :erd. Met de mu- installatie aan boord fors te 1 trok de sleep door de stad neg naar de thuishaven. Het nde telefoontjes bij de dkamer.Vijf politiewagens ie Zijldijk", verzuchtte de ierechter. „Dat is nog nooit iond. 's Nachts rijden er daard maar twee door het ed." delachtbare had gisteren van de feestvierders voor staan: een 30-jarige en een irige Warmonder, beiden steeds goed geluimd. Ze en in die augustusnacht uit eindelijk van de boot geplukt, omdat ze hun broek hadden la ten zakken om de agenten hun billen te laten zien. Ze hadden nog wat onvriendelijke dingen gezegd en de 31-jarige zou vol gens de agenten ook nog een bierflesje hebben gegooid. „We voelden ons in onze goede naam en eer aangetast", no teerden de verbalisanten in hun rapport. De 31-jarige had geen transac tie aangeboden gekregen, om dat hem vanwege het bierflesje bedreiging ten laste was gelegd. De 30-jarige kreeg wel een aan bod van justitie: een boete van vijfhonderd gulden. „Ik vond het een beetje erg veel. Ik heb mijn broek niet laten zakken, ik stond te plassen vanaf de boot. Ik kon geen kant uit. Ik heb die agenten natuurlijk niet willen beledigen", zei hij. Maar daar geloofde de politierechter niet veel van. „We zagen dat er drank gedron ken werd", meldden de agen ten in het proces-verbaal. De 30-jarige: „We hadden ook een barbecue aan boord." De mu ziek was op tachtig meter af stand makkelijk te horen, con stateerden de agenten. „En toen we de schipper verzochten de boot te stoppen, voer hij door. Een van de heren gooide een bierfles naar ons toe." De 31-jarige: „Dat heb ik niet ge daan. Dat is ook onlogisch. Het bier was al anderhalf uur op. Dan heb je natuurlijk geen bier flesje in je handen." Maar dat hij zijn 'kont' had laten zien, bekende hij grif. „Ah, geintje", lachte hij gisteren. „Iedereen heeft zijn kont laten zien. De politieboot kwam uiteinde lijk de agenten op de kant te hulp, toen de sleepcombinatie al lang en breed in de Zijl voer. De twee heren stapten over - 'de agenten zeiden dat ze met ons wilden praten' - en werden naar de kant gebracht. De der tigjarige: „Op de kant Was het gelijk van tsjak-tsjak de boeien om. Ze hebben ons in een auto geduwd en zijn met een enor me snelheid naar het bureau gereden, waar we in de cel wer den gezet. Ik vond het allemaal nogal overdreven." De rechter bezag de twee heren met een glimlach rond zijn lip pen. Hij kon zich de balorigheid chef wim wegman. 071-5356414. plv -chef annet van aarsen. 071 -5356436 Raad van State wijst beroep af Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland zijn terecht akkoord gegaan met het vernieuwde bestemmingsplan van de Professoren- en Burgemeesterswijk in de ge meente Leiden. Tot die conclusie komt de afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag in het door enkele omwonenden ingestelde beroep tegen het provinciale goedkeuringsbesluit. den haag/leiden persbureau cerberus Een van de belangrijke wijzigin gen van het bestemmingsplan, is de aanleg van een brug voor fietsers, voetgangers en open baar vervoer over het Rijn- Schiekanaal. Die brug is be langrijk voor een goede bereik baarheid van de nieuwe woon wijk Roomburg. Buurtbewoner L. Barendregt verzet zich tegen diverse bouw voorschriften zoals ze in het be stemmingsplan zijn opgeno men, onder andere tegen de bouw van de brug. Hij verwacht in het bijzonder problemen aan de Oppenheimstraat en bij de aanleg van deze langzaamver- keersbrug over het ffijn-Schie- kanaal. Andere omwonenden, bewoners van de Du Rieustraat, klagen vooral over het geringe aantal speelvoorzieningen dat in het bestemmingsplan is op genomen. De bezwaren van Barendregt worden door de Raad van State voor het merendeel niet-ont- vankelijk verklaard. Aan de be denkingen van de bewoners van de Du Rieustraat is inmid dels deels tegemoet gekomen, merkt het Haagse rechtscollege verder op. In hun buurt zijn meer speelplekken aangelegd. De Leidse politiek was uiter aard in een eerder stadium al akkoord gegaan met het ver nieuwde bestemmingsplan. Daarop stemde ook de provin cie in, en terecht, vindt de Raad van State. De afdeling bestuurs rechtspraak ziet in de argumen ten van de omwonenden geen aanleiding om het bestem mingsplan te vernietigen. ker?' en 'Wat is er buiten het heelal?'. Door er over te praten, te tekenen en te schrijven en door met bijvoorbeeld puzzels aan de slag te gaan, kunnen de kinderen hun fatasie en inzicht sti muleren. De cursus kinderfolosofie begint 3 no vember. Er zijn twee verschillende groepen. De cursus bestaat uit vijf lessen en kost 30 gulden. Het Leidse Volkshuis begint in november met een cursus kinderfilosofie. Onder leiding van do cent Piet Hagenaars gaan kinderen aan de slag met vragen als 'Wanneer pijn weggaat, waar gaat die dan naar toe?', 'Is gras ook groen in het don- foto henk bouwman leiden Een medewerker van rijkswaterstaat zet zijn schep in een berg strooizout bij het nieuwe rayonkantoor van de dienst bij de A4 in Leiden. Dit kantoor gaat woensdag offici eel open. In drie depots ligt zo'n 1500 ton zout klaar, om tijdens de winter de wegen be gaanbaar te houden. foto marcel antonisse de hulp inroepen van EWR- dochter Encore Licht. Gisteren werd de overeenkomst met de gemeente getekend waarin is vastgelegd dat Encore de ver lichting van Leidse bomen gaat verzorgen. „Er was behoefte aan en dan moet je de zaak ook goed regelen", aldus Laurier gisteravond. „Er waren te veel loketten waar vergunningen moesten worden aangevraagd. Met Encore Licht zijn goede af spraken gemaakt. Goede en zuinige verlichting met oog voor het groen." Encore biedt geïnteresseer den een 'verlichtingspakket' aan. Het bedrijf installeert de lampjes, zorgt voor het onder houd en in geval van storing komt er een monteur, ook tij dens de weekeinden. „Bomen en openbare verlichting? Die la gen in Leiden met elkaar in de clinch", aldus Wout Bekelaar unit manager van Encore Licht. „Wij zijn tegen wildgroei maar willen wel graag verlichten daar waar mogelijk is. Lampjes in bomen voegt iets toe aan een monumentale stad als Leiden." De boomlampjes worden ge lijk met de straatverlichting in geschakeld. Om een uur 's nachts wordt het licht gedoofd. Er is voor de boomverlichting al belangstelling getoond door winkeliers aan de Oude Rijn, Nieuwe Rijn en Botermarkt. En core Licht verzorgt deze winter in ieder geval de boomverlich ting op de Beestenmarkt, de Breestraat en bij Babbels aan de Boisotkade natuurlijk. van die nacht best voorstellen. „Maar ik probeer jullie nu dui delijk te maken dat het niet net jes was. Mensen hadden veel last van jullie. Als jullie gelijk de muziek zachter hadden gezet, was er niets aan de hand ge weest." De officier van justitie: „Het valt me op dat de heren het al lemaal nogal grappig vinden. Ik moet er niet zo om lachen. Wat een asociaal gedrag, de dames en heren aan boord hadden ge woon maling aan de politie. Het is misschien geen halsmis drijf, maar ik vind het wel erg." Ze eiste tegen de 30-jarige op nieuw een boete van vijfhon derd gulden. De 31-jarige ver diende wat haar betreft het zelf de plus een voorwaardelijke celstraf van twee weken vanwe ge het bierflesje. Dat laatste achtte de rechter echter niet wettig en overtuigend bewezen. Hij stuurde de heren met ieder de straf van vijfhónderd gulden de deur uit. annet van aarsen it de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Donderdag 26 October LEIDEN - Bij elk, die in den vorigen winter de voorstellingen van 'Voerman Henschel' bij woonde, zal het machtige spel van Louis Bouwmeester in herinnering gebleven zijn. Zijn optreden blijft in den geest voortleven. Thans echter zijn er ook zichtbare herinneringen, want de groote Nederlandsche acteur heeft in het atelier van onzen stadgenoot den heer Th. Bouwmeester, Hooigracht, geposeerd. Zoodoende zijn er nu vijf momenten door middel van de photographie voorgesteld: het begin, als Henschel van zijn voermans-tocht 's avonds thuis komt; dan de terugkomst van het bezoek aan het graf van zijn overleden vrouw; vervolgens de verschrikkelijke scène m het kof fiehuis met zijn zwager, en eindelijk uit het laatste bedrijf eerst zijn waanzintoestand en dan als hij de hand aan zijn leven wil slaan. De photographieën zijn hier geëxposeerd bij de heeren Kleyn en Kooyker. Ze getuigen van nauwkeurige bewerking en van de strenge ei- schen, welke de acteur - getuige zijn verschil lende gelaatsuitdrukkingen als bij de vertoon ing van het stuk zelf - gesteld heeft. Een zesde portret in gewone kleeding is aan de groep toegevoegd. Misschien zullen de af beeldingen menigen vereerder een aangenaam souvenir zijn. ANNO 1974 LEIDEN - Het Leidsch Dagblad viert vandaag de 40.000ste abonnee. Natuurlijk was het daarom in het ge hele bedrijf een beetje feest. De feestvreugde werd nog verhoogd toen een meer dan paginagrote taart van het Leids City Centrum werd binnengebracht en daarmee wilden de dames van de advertentie-afde ling best op de foto. foto archief leidsch dagblad Zaterdag 26 oktober LEIDEN - Burgemeester en wethouders van Leiden hebben gisteren het Koninklijk Besluit (van 11 okto ber j.l.) ontvangen met de definitieve goedkeuring voor het houden van een schapenmarkt op dinsdag. B. en W. hadden de inwerkingstreding van het ge meenteraadsbesluit om op maandag en dinsdag resp. een export slachtvee en een markt voor vee en poelierswaren te houden voor wat betreft de scha penmarkt bepaald op dinsdag 14 oktober. Doordat de goedkeuring enigszins verlaat is binnengekomen kan de eerste officiële schapenmarkt in de Leidse Groenoordhal dus pas aanstaande dinsdag worden gehouden. De markt gaat dan om half zeven open. Het eerste schaap zal door de directie met enig feestvertoon worden binnengehaald. De Leidse wet houder Van Aken zal bij deze gelegenheid aanwezig zijn. Door het nieuwe besluit is in feite de laatste stap gezet op de weg naar volledige erkenning van Leiden als toonaangevende veemarkt in Nederland. Toen de Rotterdamse veemarkt werd opgeheven streed Leiden met Utrecht en Den Bosch om de 'er fenis'. Leiden heeft duidelijk deze concurrentieslag gewonnen. DEN HAAG - Het kabinet vindt dat de winkelier een grotere vrijheid moet krijgen bij het bepalen van-de tijden, waarop zijn winkel voor het publiek geopend is. De nieuwe regeling komt er globaal op neer dat de winkels maximaal 55 uur per week open mogen zijn, dat er één koopavond in de week is en de win kels op de gehele zaterdag open blijven. De regering gaat daar mee in tegen de verlangens van de vakbon den en de detailhandel, die nog maar kort geleden hebben verklaard zich sterk te willen maken voor een vrije zaterdagmiddag voor het winkelpersoneel. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Dij 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13