Leiden Regio Leiden wil Rembrandt als trekpleister PREPAID STUNT!!! Mooi hè, zo'n bewegend behangetje Van der Veen Meerstadt de machtigste in de regio Wethouder Pechtold: 'Dit is een mooi initiatief' "gj i a n - r Voorschot op bebouwen vliegkamp Valkenburg DINSDAG 26 OKTOBER 1999 LEIDEN/REGIO HERMAN JOUSTRA Niet Tjeerd van Rij, maar Die- derik van der Veen Meerstadt is de machtigste man in de re gio Leiden, de Rijn- en Veen- streek en de Duin- en Bollen streek. Althans, dat is de uit komst van een 'subjectieve in ventarisatie' van het onderne mersblad Rijnstreek Business, dat in het meest recente num mer een top-40 presenteert 'van mensen die dankzij hun uitgebreide netwerk van rela ties invloed (kunnen) uitoefe nen op de economische be drijvigheid in de streek'. Het blad vindt dat de A1- phense wethouder die eerste plek verdient vanwege 'zijn niet aflatende drive voor reali satie van het stadshart en an dere ontwikkelingen binnen het sterk groeiende Alphen. Ook binnen de regionale over legorganen kan niemand om hem heen'. Volgens de samenstellers van de lijst kwam Van Rij aan vankelijk voor de toppositie in aanmerking. 'De Leidse wet houder ziet zijn stad graag sa men met Katwijk als een grote agglomeratie, maar daar is men het aan de kust nog lang niet mee eens. Als Van Rij dat zou lukken stijgt hij met stip naar nummer één'. Nu is de wethouder terug te vinden op plaats vijf. Elco Brinkman, on der anderen voorzitter van Partners in Rijnland, Cees Broeksma, secretaris van de Kamer van Koophandel Rijn land en Paul Brandjes, direc teur van De Raad Bouw, be kleden respectievelijk de posi ties twee, drie en vier. Twee jaar geleden kwam Business Rijnland al met een dergelijke lijst op de proppen, die was samengesteld 'op ba sis van een jarenlange speur tocht naar economische ont wikkelingen in de streek, on der andere aan de hand van gesprekken met politici, voor zitters van belangenverenigin gen en ambtenaren'. De nieu we lijst is een bewerking van de oude, op basis van ervarin gen binnen de redactie en bronnen uit de zakenwereld'. ,,Een verheugend initiatief en een goede eerste aanzet." Met die woorden reageert cultuurwet houder A. Pechtold op de plannen van de Stichting Leiden Promotie/WV om te komen tot de inrichting van een permanent Rem- brandtkwartier. „Zeker richting 2006 is het bij zonder belangrijk om nu al stappen te nemen. We hebben in de afgelopen eeuwen veel te wei nig gedaan met het erfgoed van onze beroemd ste zoon. Dit is een goede eerste aanzet." Hoewel Pechtold zich kan vinden in de meeste onderdelen van het plan, is hij terug houdend als het gaat om bijvoorbeeld de re constructie en de herbouw van Rembrandts geboortehuis. „Daar zijn slechte voorbeelden van. Laat het in vredesnaam geen kitsch wor den." Op de vlakte Over de rol van de gemeente in het geheel houdt de wethouder zich vooralsnog op de vlakte. „Het is allemaal nog zeer vers. Daar moeten we over praten. Ik begrijp dat hun plannen zich concentreren rond de oude Zee vaartschool. Of die al vergeven is aan een advo catenkantoor, weet ik niet. Het laatste nieuws daarover is mij niet bekend. Ik vind het op dit moment ook niet essentieel. Het Boerhaave College komt ook vrij." De Zeevaartschool is overigens nadrukkelijk opgenomen in de voorlopige meerjarenbegro ting die Leiden Promotie/VVV gisteren presen teerde. En wel voor een bedrag van twee ton. Om het plan van de grond te krijgen is er in to taal 3 miljoen gulden nodig. In de jaren tussen 2001 en 2006 schat de Stichting de kosten van personeel, promotie en onderhoud jaarlijks tussen de 8 ton en 2 miljoen. Daar staan uiteraard inkomsten tegenover van een alsmaar toenemend aantal toeristen. Naar verwachting moet het kwartier in 2001 zo'n 60.000 bezoekers trekken, oplopend rich ting het jaar 2006 tot 500.000 mensen. Halverwege, in het jaar 2003, zou het Rem- brandtkwartier reeds een bescheiden winst moeten boeken. Bij de viering van het 400ste geboortejaar zou het centrum, bij een entree prijs van een tientje, zo'n drie miljoen winst maken. De zogenaamde spin-oftnaar de stad Leiden - het geld dat die toenemende stroom van toe risten hier tijdens het verblijf besteedt - loopt in de tussentijd op van bijna 2 miljoen gulden tot maar liefst 15 miljoen gulden. 'Elke stad zou trots zijn op zo 'n beroemde inwoner en daar goede sier mee maken Tv-krant Holland Centraal genomineerd )e tv-krant van Holland Cen traal is genomineerd als beste ;abelkrant van Nederland. De )rganisatie van Lokale Omroe- len in Nederland (OLON) heeft vandaag bekendgemaakt. Naast de Holland Centraal tv- krant zijn ook die van de lokale omroepen in Den Bosch en Maasdonk genomineerd. De winnaar wordt bekendgemaakt tijdens het RTV festival op za terdag 11 december in het Tria- vium in Nijmegen. LUXE MOTOROLA GSM TELEFOON t.w.v. 799.- Dual band (900-1800 MHz) tot 90 uur stand-by tot 5 uur beltijd werkt ook op penlite batterijen zeer eenvoudig te bedienen mg is geldig t/m 31 Oktober. Vervolg van voorpagina Het voornaamste doel van de plannen van Leiden Promotie/WV voor het Rembrandkwartier is om meer toeristen naar Leiden te trekken. „Iedereen op deze aardbol weet wie Rembrandt is. Bijna ieder een denkt dat hij in Am sterdam is geboren. Het is de hoogste tijd dat dat misverstand uit de wereld wordt geholpen. Niet al leen is Rembrandt hier ge boren, maar hij heeft hier op school gezeten, het vak geleerd en er zijn halve le ven gewoond. Elke stad zou trots zijn op zo'n be roemde inwoner en daar goede sier mee maken. Maar in Leiden vind je nauwelijks iets terug. Ei genlijk is dat te zot voor woorden", aldus voorzitter Kees Klerks van Leiden Promotie/VW. LEIDEN AD VAN KAAM De organisatie wil de plannen stap voor stap te realiseren tot 2006. Niet toevallig het jaar waarin het 400 jaar geleden is dat Rembrandt, zoon van een molenaar, in de Weddesteeg werd geboren. „Voordat straks al die anderen een deel van de koek opeisen of er met de eer vandoor gaan, willen wij klaar zijn", zegt Klerks. jk~ PF, Het Boerhaave College past in de plannen van het Rembrandtkwartier. Het zou een stadshotel moeten worden waar rondom 'de sfeer van de Gouden Eeuw' hangt. Het borstbeeld van Rembrandt, zoals dat op de Witte Singel staat met de rug naar de stad, moet verderop in het Rem- brandtpark rond de Zeevaartschool komen - op de foto links achter het Boerhaave College. foto henk bouwman „Voorlopig is dit een plan. over geven of eventueel op van 2000 willen we daadwerke- Dan moet ook het kostenplaatje Daar kan iedereen zijn mening schieten. Maar in het voorjaar lijk beginnen met de uitvoering, rond zijn. Eerst het plan en dan pas praten over de kosten. Als het een goed plan is - en wij vinden dat het dat is - dan komt het met het geld dik in orde. Dan zijn er investeerders geïn teresseerd. Zo werkt het althans in mijn business." Hoewel er officieel nog geen contacten met de gemeente zijn geweest, sprak Klerks offici eus wel met enkele wethouders over de plannen. „Ze waren en thousiast. Nee, toezeggingen zijn er nog niet gedaan, daar voor is het allemaal te pril. Wat wij graag van de gemeente zou den willen? Het beschikbaar stellen van de Zeevaartschool bijvoorbeeld. Om dat gebouw draait het allemaal. Ja, ik weet dat daar momenteel het model bouwmuseum in zit. En dat er nog meer kapers op de kust zijn. weet ik ook. En zo kan je op de voorhand nog veel meer drempels opwerpen. Maar zo komt er nooit wat van de grond. Dus trek ik me daar mooi niets van aan. Dat ze bij Leiden Promotie/WV de lat hoog heb ben gelegd, benadrukte direc teur Tjeerd Scheffer door ook vanuit een ander perspectief te wijzen op het belang van het Rembrandtkwartier. „Leiden heeft met zijn universiteit en zijn musea zoveel know-how in huis. Dit plan moet niet alleen de verloren zoon terugbrengen naar zijn geboortestad, maar er ook toe leiden dat er hier hoog waardige kennis over hem komt. Leiden moet op termijn het kenniscentrum van de we reld worden als het gaat over een van de grootste kunstschil ders in de wereldgeschiedenis. Per slot van rekening is hij hier geboren." rj j jEoms stonden ze met wel 20 pan tegelijk voor de ramen. Of tag je ze eerst voorbij schuife len en even later achteruitlo pend weer terugkomen en dan piet grote ogen door het ven ster naar binnen turen. Nee, pan belangstelling van buiten keen gebrek. Maar op gegeven moment liep het voord 's Wonds de spuigaten uit. Dan 'ladden Koos en Joke Dubbe- lar in hun huisje aan de Oude est dikwijls het idee dat ze in ïn etalage zaten. Van de weer- Jmstuit hebben ze toen maar vergordijnen genomen. Kon en ze eindelijk weer onge- ■loord genieten van al dat j toois in hun aquarium. j ja, dat krijg je er van als je D'n enorme onderwaterhuis- B ouding van drie meter breed, ijna een meter hoog en net I i een meter diep in je huiska- ter hebt staan. Dat heeft een I itstraling die verder reikt dan keuken of de trap. Alleen het licht van die 25 tl-buizen onder de kap is al genoeg om buiten om de hoek in de Mirakelsteeg voor een klein wonder te zor gen als .daar per ongeluk de stroom uitvalt. Zo'n aquarium knalt waarlijk de kamer uit. Achttien jaar geleden vatte Koos Dubbelaar voorzichtig deze hobby op, toen nog onwe tend tot welke buiten-propor tionele omvang dit zou uit groeien. Het begon met een 'klein' bakkie van anderhalve meter, vervolgens een wat gro tere en daarna nog maar weer een maatje erbij. Zou het aan de nu 47-jarige Leidenaar lig gen dan bleef het niet bij die huidige drie meter. Dan schonk hij de halve muur van de woonkamer aan vissen en ko ralen. Maar om zijn huwelijk na een kwart eeuw daarvoor nog in de waagschaal te stellen, dat gaat hiem toch ook weer wat te vér. Want Joke, die vindt het wel best zo. Koos Dubbelaar bij zijn bak van drie meter. Vissen in de meest exotische kleuren en anemonen die zachtjes deinen op de trage onderstroom. foto mark lamers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad En het gaat, zo zal hij als eerste beamen, per slot van rekening niet alleen om de kwantiteit, maar vooral om de kwaliteit van het aquarium. Welaan, dat ziet er in één woord schitterend uit. Vissen in de meest exoti sche kleuren voeren een nim mer aflatend ballet op tegen een décor van prachtige kora len en fraaie anemonen die zachtjes deinen op de trage on derstroom. Het bubbelt en het bruist als aan de boorden van de Rode Zee of in de versteen de wereld van het Great Barrier Reef. Wegdrijven op je gedach ten is bij zo'n uitzicht een wel hele simpele opgave. „Het klinkt misschien gek", zegt Koos, „maar dat levende steen, die lagere dieren, dat is eigenlijk nog het mooiste. In de kern van de zaak zijn die lipvis- sen, dokstersvissen en poets- vissen alleen maar vervuilers. Ik zou best ook een bak zonder vissen kunnen houden. Dan nóg zie je elke dag wat nieuws. Want het groeit en het bloeit." Heeft Koos Dubbelaar het grootste en het mooiste zee aquarium van Leiden? „Dat durf ik niet te zeggen. Er zullen er niet veel groter zijn. Wat het allemaal heeft gekost, ga ik je niet vertellen. Maar je had er een aardige BMW van kunnert kopen. De grootste lol voor mij zit 'm in het feit dat als ik thuis kom van m'n werk, ik onmid dellijk op het aquarium afstap. Effe kijken, effe wat rommelen. En zit ik op de bank televisie te kijken, dan glijden mijn ogen op bepaald moment vanzelf naar het aquarium. Het be weegt altijd. Maar toch is het rustgevend. Inderdaad, het is een mooi behangetje." Grofvuil (4) Het blijft een onderwerp dat de gemoederen verhit. Straatvuil. Zo zond een bewoonster van het Utrechtse Jaagpad ons een fax met daarin een oproep aan dacht te besteden aan de rot zooi in die straat ter hoogte van de fietsbrug naar De Waard. Volgens die mevrouw ligt er al tijd vuil op straat en laat de ge meente dat weken liggen. De veroorzakers zouden in de na bijgelegen flat voor werkende jongeren wonen. Vorige week is er op die plek door onverlaten vuilnis in de fik gestoken. Het vuur werd weliswaar door de brandweer geblust maar oprui men die troep, ho maar. Slechts veelvuldig bellen naar Milieu en Beheer helpt. De buurt verpaupert, zo luidt de klacht. Een fysiotherapie- praktijk en schoonheidssalon zijn slechts te bereiken door over het vuilnis heen te stap pen. De locatie is, ironisch ge noeg gelegen naast het terrein met daarop de burelen van Mi lieu en Beheer aan de Evertsen- straat. Vanaf het Utrechtse Jaagpad zijn de daar geparkeer de vuilniswagens te zien. De 'achtertuin' van Milieu en Be heer grenst aan de fietsbrug. „Maar dat is geen reden voor ons om een voorkeursbehan deling toe te passen", aldus voorlichter Fons Delemarre van Milieu en Beheer. „Abso luut niet." Volgens Delemarre is de plek een probleemlocatie. „Er wordt te pas en te onpas vuil gestort. Ja, door bewoners van die jongerenflat. Daar wordt misbruik gemaakt van de anonieme woonsituatie. Als er een televisie buiten staat, is het voor ons bijna ondoenlijk uit te zoeken wie daarvoor verant woordelijk is. Er is naar de be woners van die flat een brief gestuurd waarin werd gevraagd geen grofvuil meer te storten. Die actie heeft weinig tot geen resultaat opgeleverd. We blij ven die plek dus in de gaten houden." Overigens geeft Delemarre aan dat het Utrechtse Jaapad mo menteel moeilijk te bereiken is wegens werkzaamheden aan de walkanten. „De grofvuilauto kan er niet komen. Afgelopen zaterdag hebben wij die wagen zo dichtbij mogelijk geparkeerd en zijn met een kleinere auto het vuil gaan weghalen dat ver volgens in de grote auto werd gedumpt. Dat betekende dus extra werk en dat nog wel op zaterdag. We vergeten de straat dus echt niet." AD VAN KAAM ERIC-JAN BERENDSEN LEIDEN/VALKENBURG ERIC DE JAGER VERVOLG VAN VOORPAGINA Bebouwen van het marinevlieg kamp Valkenburg moet waar schijnlijk de oplossing bieden voor de woningnood in de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio. Minister Pronk van VROM zei gisteren in Val kenburg dat er naar uitbreiding buiten steden als Leiden ge zocht moet worden. „Er kan meer binnen de steden, maar niet zoveel dat er buiten de ste den geen ruimte meer nodig is", vindt Pronk. En het is vol gens de bewindsman uit den boze om daarvoor zowel de Grote Polder bij Zoetérwoude als het vliegkamp voor te ge bruiken. „Het is of/of, niet en/en", al dus Pronk. Zijn ministerie sprak zich eerder al uit tegen bebou wing in de Grote Polder. In het ontwikkelingsplan van de drie vliegkampgemeenten voor het defensieterrein zag de minister 'veel bruikbare elementen'. „Ik heb een goede dag", stel-- de de Leidse wethouder T. van Rij vast na de discussie met Pronk. „Toen ik in '91 over be bouwing op vliegkamp Valken burg sprak, verklaarde iedereen mij voor gek. Nu liet Pronk dui delijk doorschemeren dat hij er een voorstander van is." Pronk liet ook doorscheme ren dat hij een voorstander is van het duidelijk afbakenen van de grenzen van bebouwing en natuurgebied. „Er moet ruimte worden gevonden, maar er moeten ook grenzen worden getrokken. Dat ben ik met de milieubewegingen eens. En de rand is het interessante aan het plan Valkenburcht. Ik ben ook bang voor bebouwing die steeds verder uitbreidt. Ik pro beer op bestuurlijke wijze de randen aan te geven via con touren. Maar dat zijn maar lij nen op een kaart. Een fysieke rand, zoals bij Valkenburcht, is nog sterker", zei de minister tij dens zijn werkbezoek aan de boorden van het Valkenburgse- meer. Pronk had verder interesse voor verschillende onderdelen van de plannen van Valken burg, Katwijk en Wassenaar: „Ik spreek mij niet uit voor of tegen dit ontwerp - dat is gelukkig niet aan mij - maar ik zie wel elementen in het ontwerp die toch bruikbaar moeten zijn." De aandacht van de minister ging onder andere uit naar de compacte woningbouw. Door dat slechts een klein deel van de grond staat ingetekend als woongebied, moeten de bou wers een dichtheid van vijftig woningen per hectare halen. Het grootste verschil tussen de plannen 'Valkerhout' en 'Valkenburcht' is de hoeveel heid woningen. In Valken- burcht passen maximaal 5.500 woningen, terwijl Leiden er het liefst 9.000 ziet verrijzen. Bo vendien zit daar een acht ver diepingen tellend flatgebouw bij. Over die aantallen wil de minister echter geen uitspraken doen. Gedeputeerde M. Vissers van de provincie Zuid-Holland hielp overigens het misverstand uit de wereld dat de provincie het plan Valkenburcht had 'af geschoten', zoals Pronk het noemde. „We schieten het plan niet af. We moeten de ideeën voor Valkenburg in overleg met de gemeenten uitwerken. Maar gezien de grote druk op de wo ningmarkt, zeggen wij dat er meer dan 5.000 woningen no dig zijn", aldus Vissers. Pronk beloofde in zijn aan staande 'Vijfde nota ruimtelijke ordening' gehoor te geven aan de oproep van Valkenburg, Kat wijk en Wassenaar en de Stich ting Duinbehoud om niet al leen te kijken naar het aantal woningen, maar ook naar de beschikbare ruimte.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11